Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Radio-T elevisie-Revue „HANDEN INEEN" AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Man hat geschossen! S(. Nicolaas-' Geschenken als n n Binnenland. izer Denk aan Zondag 4 Dec.! PROGRAMMA van de i.h. Patronaat Zondag 20 Nov. half 8 Provinciaal Nieuws P. J. Jacobs Zn. Zaterdag 19 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 47 PEEL EN MAAS is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De geschiedenis herhaalde zich Ontzettende wraak op onschuldigen is een t DUITSCHE METHODE. Terwijl heel de wereld huivert van afschuw over de vreeselijke tragedie, welke in Duitschland aan de Joden wordt voltrokken op klachte, dat een Poolsche Jodenknaap in een vreemd land zich in misdaad vergat tegen een Duitsch ambtenaar, geeft deze zelfde wereld blijk van zelfbeheeisching en bezinning door zich te herinneren, dat men het Duitsche volk in z'n geheel niet verantwoordelijk mag stellen voor wat het door verwaten nieuwbakken gezagsdragers aan gehitste gepeupel bedreef. Deze hetinnering is juist. Het is niet denkbaar, dat 80 millioen Duitschers, meerendeels eenvou dige zwoegers en voor een groot deel nog diep-geloovige lieden, behagen zouden scheppen in sadistische uitspatting tegen den medemensch. In alle verslagen der gebeurtenissen leest men dan ook van de zwijgende ontzetting van vele Arische toeschouwers, Zwijgende ontzetting.... Deze getuigt, helaas, van een te mis- pt ijzen Duitsche karaktertrek. In vele andere landen zou een mon sterachtige misdaad als thans aan de Duitsche Joden werd misdre ven, een bruischende protestactie tengevolge hebben gehad. De Duitsche volksgeest is een slaaf- sche de Duitscher voelt zich slechts krachtig in zijn onder werping aan den wil en de wijs heid van wie zich boven de massa uitworstelden. Hij kan zich verbijsterd gevoelen door wat hij van zijn leiders ziet zijn zin tot onderwerping lijdt daar niet onder, - integendeel. De Duitscher, die het tot leider heeft gebracht, kent de algemeen menschelijke zwakte: de vrees voor geweld. Een vrees, welke vooral onder de Duitschers sterk is. En daarom leidt de Duit sche gezagsdrager door te laten 1 ij d e n. Hij leidt door geweld te oefenen. In de perioden van de geschie denis, dat zulks niet gebeurde, verviel het gezag en groeide de chaos. Zooals in de jaren 1918- 1933. Onder het Nazi-bewind heeft Duitschland zich zelf weer her vonden, zooals het was in 1914 en daarvoor. Hoe is het mogelijk, zoo vra gen velen zich op het oogenblik af, dat men de gemeenschap van de Duitsche Joden straft met een milliard boete, met de verwoes tingen van hun woningen, met den dood van velen, voor hetgeen een Poolsche Jodenknaap in Parijs misdreef....? Zoo iets is mogelijk, doordat de geschiedenis zich herhaalt. Dergelijke vervolgings- en wraak- methoden zijn Duitsche methoden. Denken we eens terug aan 1914 en hoe het toen toeging in Bel gië. In tal van plaatsen van dat ongelukkige land klonk toen evenals thans de Duitsche roep „man hat geschossen." En dan werden dorpen en steden beboet met millioenen en milliarden boeten, nadat eerst de boei grootendeels was platgebrand nadat er was geroofd en geplun derd, nadat er honderden men- schen waren gefusilleerd. De slachtoffers wisten van niets absoluut van niets. Nooit is het bewezen geworden, dat ergens in België franctireurs zijn opgetre den; op het oogenblik, bijna een kwaiteeuw na dato en nadat er verscheidene onderzoekingscom missies nauwgezet hebben ge speurd, is nog niet één Belg als franc-tireur gebrandmerkt kunnen worden. Over de franc-tireurkwestie schreef ik in de oorlogsjaren een brochure, waarin ik met citaten uit de Duitsche militaire tactiek- boeken, gebruikt op de officiers- en kaderscholen, aantoonde, hoe de Duitsche militairen werden opgevoed in de leer, dat een oorlog noodzakelijk gepaard gaat met hel geweld van vrijschutters, dat deze vrijschutters het grootste gevaar voor de troep vormen en dat hun optreden slechts kan worden voorkomen door mee- doogenloos optreden tegen de burgerij. Aanbevolen word om in vijan delijk land kleinere steden platte branden, teneinde de rust in de grootere steden te verzekeren. Dat is in België dan ook stel selmatig geschied Visé brandde ten behoeve van den schrik in Luik; Leuven voor Brussel; Dinant voor Namen en Charleroi voor de Borinage. Als de Duitschers een plaats veroverden en er werd dan des anderen daags door een afdeeling van het aftrekkende Belgische leger, dan klonk het óp in zoo'n plaats „Man hat geschossen 1" En dan werd volgens 't „recept" te werk gegaan: massa-fusillades van onschuldigen, brandstichting en plundering, het opleggen van millioenen francs aan boeten. Nu, 24 jaar later, viel een schot in Parijs. En in heel het Derde Rijk tierden de Nazi-benden: „Man hat geschossen". Brand stichting en plundering, mishan deling en moord, een milliard boete, ze volgden prompt op den ouden roep. o Als ik in de oorlogsjaren, als correspondent van een groot blad werkzaam in België, van het vreeselijk lijden der Belgische burgerbevolking verslag gaf, dan heette het hier vaak: gruwelver halen. En in Duitschland reageer de men op al zulke verslagen met een: „Es ist nicht wahr." Maar thans heeft de historie de feiten onlochenbaar geboek staafd. Ik was in 1914 in Dinant, toen daar de furie der overwinnaars nog woedde. En ik schreef in mijn correspondenties van het maraty- rium der ongelukkige bewoners: Dinant was grootendeels verwoest en verbrand; honderden onschul digen waren op een hoop ge dreven en neergeknald. Mannen, vrouwen en kinderen.... „Er zal wel wat gebeurd zijn", zoo was de reactie van vele lezers, maar zoo erg, neen Dezen zomer was ik wéér in Dinant. Sedert een paar jaar staat daar op de Plaats der Martelaren en naast den muur, tegen welke de tragedie zich voltrok, een groot monument, gewijd aan de 32.000 (twee en dertig duizend) burgers, welke in luttele weken tijds bij den inval der Duitschers in Bel gië werden vermoord. En gewijd tevens aan de 674 burgers van het kleine Dinant (in 1914 een stadje van 8000 inwoners), welke werden neergeschoten. De meeste bewoners waren vooraf gevlucht, slechts 3000 waren er ir. het plaatsje achter gebleven, toen de Duitschers, uit wraak, omdat ze tot tweemaal toe weer door de Belgische achter hoede uit Dinant waren terugge dreven, alle burgers, die ze te pakken konden krijgen, samen dreven om ze daarna lafhartig te vermoorden, 674 in getal. Ge gelooft het niet Gaat het zien in Dinant. Het monument, waarvan ik sprak, bestaat uit een groot aantal mar meren platen, gerijd in een be tonnen boog en op die platen zijn de namen der 674 martelaren met naam en voornaam gebeiteld. Stofzuigers, Strijkijzers, SaloDlampen, Kronen, Ik schrijf hier den inhoud van één zoo'n blad over Leeftijd Leeftijd Watrisse E. 28 Zwollen E. 38 Wilmotte C. 23 Zwollen G. 15 Winand A. 36 Zwollen J. 42 Winand V. 30 MEISJES Altenhoven M. 14 jaar Baujot M. 13 Baujot M. T 5 Bourdon J. 13 Charlier G. 9 Tivet M. 3 weken Genon G. 19 md Goard M. L. 5 jaar Herman J. 13 Marchot G. 2 ii Meurat E. 6 li Michat A. 3 Morelle M. 11 Polett N. 1 n Roulin H. 12 n Tal van bijzonderheden over de moordpartij zijn historisch vastgesteld. Het kindje van drie weken, dat onder de gevallenen hoort, lag in de armen van de moeder. De moeder viel na het salvo-vuur met de anderen ge troffen neer, maar het kind bleek niet geraakt; het werd toen met een bajonetsteek afgemaakt. Onder degenen, wier namen in de tafelen der martelaren gegrift werden, zijn mannen en vrouwen, van boven de 80 jaar, van 83 n.l. en van 84, één vrouw is er bij van 87 jaar Ja, ja, man hat geschossen Boven op het monument der marmeren tafelen met de 674 namen staat een groote machtige hand, de voorste twee vingers zwerend omhoog gestoken, de pols omstrengelt met doornen een indrukwekkende schepping van den kunstenaar P. de Soete. En er onder leest men gebeiteld: N' OUBLIERON JAMAIS NOOIT ZULLEN WE VERGETEN 1 Ook de gemartelde Joden van thans zullen nooit vergeten De Duitsche furie zal voort woeden, maar tegen de grenzen van het Derde Rijk stapelt zich hoog de wee der verdrukten, de haat der vervolgden, de toorn der menschheid. En ééns zal daarbinnen don deren de wrake Gods Md. De ramp op Schiphol. Twee gebeurtenissen hebben van de week zóó sterk op ons aller ge dachten ingewerkt, dat al het andere daardoor op den achtergrond werd geschoven. Een dezer gebeurtenissen i3 de ramp met de „Ijsvogel" van de K.L.M. Deze machine is bij een manoevre in den mist vlak bij de veilige Schiphol-haven vergaan. Onze dappere Duymelaar liet daarbij het leven en mét hem sneefden drie andere leden van de bemanning en twee Duitsche dames-passagiers. Een dezer was een ongelukkige heen en weer gedrevene; reeds daags tevoren was ze met man en kind veilig op Schiphol geland, maar ze werd met een keerend vliegtuig weer naar Duitschland teruggestuurd; ze pro beerde het nóg eens en eindelijk is nu het leven, dat ze zocht te bergen, voor goed geborgen.Ontzettend tragisch. Er wordt een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk gedaan. Moge dat vlot gebeuren en het resul taat spoedig openbaar worden ge maakt. Er wordt gemompeld, dat de vliegtuigen met het oog op de drukke passage, welke in Duitschland om bekende redenen wordt ge boekt, te zwaar worden beladen. Er wordt ook gewezen op den als 2den bestuurder aanwezigen kapitein-vlie ger, die bij de K LM. getacheerd was om besturing van zware vlieg tuigen te leeren... Heeft hg de ma noeuvre in de mist geleid Zoo ja, zgn verkeersvliegtuigen metl9men- schen erin, instrumenten van mili taire proefneming De Koning van België De komende week zal Nederland een vorst officieel te gast hebben. Kinder-Rijwielen, Rgwiel-Autopeds, Rijwiellampen, Handwarmers, Stuurtasschen, De koning der Belgen komt Maan dag ten onzent op bezoek en zal tot en met Donderdag onder ons ver toeven. Daarmee op indrukwekkende wQze getuigenis afleggende van den wil onzer zuiderburen om met de Nederlanders niet alleen in vrede, maar took in vriendschap te leven. Oprechte en toegewijde vriendschap is van niet te overschatten betee- kenis, vooral ia een tijd, dat geweld en verraad de zwakken bedreigen. Laten dezen elkaar steunen en aldus een geconcentreerde defensieve kracht vormen. De plechtige ontvangst door de Koningin heeft in de hoofdstad plaats, welke zich door versieringen op hoofsche wijze de eervolle onder scheiding heeft waardig betoond. Dinsdag a.s. bezoeken gast en gast vrouw het Belgische monument te Amersfoort, dat den dank der Bel gische vluchtelingen vertolkt. Vluchtelingen. De andere belangrijke misère is de stroom van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland aan onze grens. Ons volk Koestert groot medelijden met deze lieden en zou ze thans allen met liefde willen ontvangen. Maar de regeering moet ook aan de toe komst denken, als n.l. de golf van deernis zich zal hebben gelegd en de vluchtelingen zich bun bestaan onder ons zullen hebben verzekerd. Het probleem kwam van de week in de Kamer in bespreking. Verschil lende sprekers drongen aan op ruimer toelating van vluchtelingen. In zijn antwoord verklaarde minis ter Colgn, dat volgens de inlichtin gen der regeering de grenzen in andere landen gesloten zijn endaar- om kan Nederland niet onbeperkt alle vluchtelingen toelaten. Sinds verleden Donderdag zgn allen, die de noodige papieren hadden, toege laten. Ook zijn groepen Joodsche kinderen, die zich aan de grens be vonden, opgenomen. Nederland kan niet als eenig land zijn grenzen openstellen, daar er dan een te groot aantal vluchtelingen hierheen zou komen. Daarom heeft de regeering via haar gezanten in Kopenhagen, Brussel, Londen, Parijs en Bern laten vragen of de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden aanwe zig was. Tot op heden was er nog geen antwoord ontvangen en daar om heeft de regeering telegrafisch op spoed aangedrongen. Er zijn reeds maatregelen ge nomen om hier te lande twee barakkenkampen voor enkele duizenden in te richten, waarin de Joodsche vluchtelingen voor een deel zullen worden onderge bracht. Daaruit mag worden geconcludeerd dat onze regeering niet geaarzeld heeft om in de verzachting van het leed der vervolgden voor Nederland een ruim aandeel te reserveeren. De regeeringspersdienst meldt Ten onrechte blijkt hier en daar in het buitenland de meening te hebben post gevat dat Nederland zijn grenzen voor joodsche vluchte lingen zou hebben opengesteld. Van zelfsprekend is dit niet het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt, zal slechts een zeer beperkt aantal vluchtelingen in Nederland kunnen worden toegelaten, Voor elke persoon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslissing van den minister van justitie noodig. Elke binnenkomst zonder voorafgegane vergunniDg moet dan ook worden geweigerd. Mogelijk mede als gevolg van de verspreiding van geruchten in het buitenland als zouden Joodsche vluchtelingen op groote schaal hier worden toegelaten, wordt thans zoo danige druk op onze grens uitge oefend, dat het noodig is gebleken de grensbewaking opnieuw te ver sterken. Afgekeurd moet worden het ge drag van Nederlanders, die per auto of trein joodsche kinderen naar Nederland pogen over te brengen. Een dergelijke ongeordende aanvoer van vluchtelingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toelaatbaar en dan nog in zeer be perkte mate. De nieuwe spoorbrug bij Ravenstein. Naar de Msb. verneemt, zal de nieuwe spoorbrug over de Maas bij Ravenstein, die thans geheel gereed is. in den nacht van Zondag 20 op Maandag 21 dezer aan het spoor wegverkeer worden aangesloten en bij aanvang van den dienst op Maan dag, Jn gebruik worden genomen. Eenigerlei moeilijkheid levert deze aansluiting in dit geval niet op, aangezien het spoor, dat thans be reden wordt, onmiddellijk naast het nieuwe spoor ligt en de aansluiting zoover mogelijk reeds tevoren gereed gemaakt wordt. In de eerste dagen Perkamentkappen, Ganglampen. Schemerlampen, zal nog wat langzaam moeten wor den gereden, zonder dat dit evenwel noemenswaardige vertraging zal veroorzaken. Wéér een ex-kampioen. Wie het er wél leelflk heeft bg laten zitten, dat is onze Europeesche bokskampioen Van Klaveren, die zich via een paar dichtgeslagen en van bloed beloopen oogen, zijn titel heeft laten ontfutselen door een Griek. Velen zullen de zaak erger vinden voor de oogen van Van Klaveren dan voor onze nationale trots. Intusschen komen we slecht in onze kampioenen te zitten. De zwem- tPels gaan naar Denemarken, ons bokskampioenschap verhuist naar Griekenland en Euwe... Hadden we Revue van het Parochieleven in 3 akten of 32 tafereelen, te geven door „Duigurege", Ie AKTE. 1 Hoe maken we een revue 2 Radioitis. 3 Kankerpitten. 4 De blije Belletable- club. 5 Toenadering. 6 Slimme Dorus. 7 Alweer over Dorus. 8 Hoog bezoek. 9 Ontaarde jeugd. 10 Kom morgen maar terug. 11 Radio-televisie. 12 Vereend om 't Kruis. He AKTE. 1 Daar zijn we weer. 2 Plechtige opening. 3 Gezin en Parochie. 4 Nakaarten. 5 De goeie raad. 6 Maarten trekt zich er niks van aan. 7 Gedeelde vreugd. 8 Ze moeten gaan IHe AKTE. 1 Recht door zee 2 Uit Bruigoms leven. 3 Intermezzo, 4 Vrede. 5 De catastrophe. 6 De Revue. 7 Redding. 8 Gezocht en..,. gevonden. 9 Huwelgksdeugd. 10 Parochieleven. 11 Ons voorbeeld, 12 Handen ineen Prijzen der plaatsen le Rang 60 ct. 2e Rang 40 ct. Reserveeren in het Patronaat van 1112'/.. in ons vorig overzicht maar niet zoo geprezen, want sindsdien vergaarde hij verscheidene nullen in het groote Avro-tournooi, In 't kort. Er is verlies aan vele kanten. Het portret van Maarten Looten, een befaamd Rembrandt-doek, werd van de week uit de collectie van wijlen A. W. M. Mensing te Amsterdam, voor den prijs van f 102.000 naar Amerika verkocht. Den vorïgen keer had het doek 2 ton opgebracht. Ook autobussen hebben ver lies. Dat blijft anders een rare ge schiedenis. Rechters geven in de ge schillen tusschen de Spoorwegen en de exploitanten van „wilde" bussen geheel tegengestelde uitspraken, maar intusschen worden de busdiensten met politie geweld bedwongeD, De president der Amsterdamsche recht bank verbood van de week weer eeD aantal diensten. Volksontwikkeling Venray BeschermheerHoogEerw. Heer Deken W. BERDEN. Maandag 21 Nov. 8 uur spreekt de Z.E. Pater Dr. Callewaert O.P. over De Vlaamsche Ziel. Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en ge reserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Telefoon 144. VENRAY, 19 Nov. 1938 NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. VENRAY No. 199 Schaeffers J. Th. W-, Horlogerie en Optiek, Groote Straat 32; No. 200 J. E. H. Rutten, Arts, St. Annalaan 1; No. 201: Smits C. W., Verpleegster gezinsverpleging, Draal- straat 3. en nog vele andere nuttige artikelen Goedkoop naar Amsterdam. Ter gelegenheid van het bezoek van Koning Leopold van België aan Amsterdam worden door de Neder- landsche Spoorwegen, goedkoope retours de zoogenaamde avond- retoure afgegeven. Deze retours zgn één dag geldig, en wel op Maandag 21 November resp. op Dinsdag 22 November en zgn verkrijgbaar aan alle stations. Vanaf Venray bedraagt de retour- prijs naar Amsterdam Centraal sta tion f 3.50 voor de derde, en f 5.05 voor de tweede klasse. Gedurende de beide feestdagen is er te Amsterdam van een buiten gewoon fraaie verlichting van ge bouwen en grachten te genieten. Een uitzo aderlijke gelegenheid om tegen billijken prijs eens iets buiten gewoons te zien. Venraysch Mannenkoor. Steeds meer nadert 4 December, de dag vaa het Venraysch Mannen koor. Ditmaal is er maar één avond en zal men er dus tijdig bij moeten zijn om plaats te krijgen, dat spreekt vanzelf. Maar dat men nu al om plaatsen komt, is wel voorbarig, maar is toch een bewijs dat de uitvoeringen van het Man nenkoor in trek zijn. Wat er wordt opgevoerd, wordt volgende week bekend gemaakt, nu echter wordt er reeds verzekerd, dat het een avond wordt van echte Venraysche gezelligheid, een avond zooals men er zich geregeld een paar per week zou toewenschen. „HANDEN INEEN!" 't Patronaat, dat opent Zondag Wijd de deuren van zijn zaal.... Iedereen is hartelijk welkom, En ze komen allemaal.... De officier en 't winkelmeisje, Leeraar, dokter, smid, bloemist, Timmerman en fietsenmaker, Advocaat en organist...., Fabrikant met zijn familie, Schoonzoon met zijn schoonmama. Kostheer, hospita en „hitje", Dochters, samen met papa,.... Schucht're jong'ling met zijn meisje, En het paar, allang getrouwd, Mensen, ja uit alle standen, Arm en rijk en jong en oud,.... Allen, allen stromen samen, Want, men weet het algemeen: Zondag gaat in 't Patronaat hier De revue: „Handen ineen Iedereen is nu nieuwsgierig, Want, je weet het zeker wel Die revue is 't allernieuwste: 't Radio-televisiespelj Dat wil ieder eens bekgken, Dat moet iedereen gaan zien Dan besteed je goed je centen, Amuseert je bovendien Koop dus kaarten, kóóp nu kaarten! Breng héél je familie mee! Zondag, dan kunt U genieten, Want dan speelt „Duigurege". Een laatste woord van aanbeveling! is het adres Telf. 78 Maasheescheweg 19 30 medewerkenden: muziek zang declamatie tooneel reidansen levende beeldengroepen ernstjen humor een voortdurende boeiende afwisseling voor oog en oor, voor geest en hart bijna twee en een half uur aan een stuk het eene is nog met uitgespeeld of het andere is er al weer wat zal er nu weer komen een spannende intrigue nu ja, de Familiekerk is er zeker om huwelijken in tezegeüen enfin, ge begrijpt het wel, dat wordt be slist een zeer mooie avond, voor weinig geld en voor een goed doel: voor de Kerk van de H, Familie en daarom ook met zegen voor uw eigen familie. Het zal er weer vol worden in het Patronaat, gelijk vorig jaar met de Bcuw-revue. WelkomWelkom DE JONGE WERKMAN. De jaar lij ksche St. Nicolaas-actie zal ook dit jaar weer door bovenge noemde vereeniging ter hand geno men worden. Een dezer dagen zal door de leden een rondgang door het dorp gehou den worden voor het ophalen van oud of overtollig speelgoed. Het doel is dit speelgj»! te repi-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1