„Dokter Hartje" °d,isSiMijnli(irdtje Slachtkwaliteit bij varkens. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Buitenland. PUROLI fcijHoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijnen, Maandbezwaren, Rheu- maliek, Koorts, Griep, Spit, Lusteloosheid, Gevatte Koude. Ccn beter kou- en pijnverdrijvend middel, dat snel ler en gunstiger werkt dan „Mijnhardtjes". is niet denkbaar. Na hel innemen van een „Mijnhardtje" voelt U de hevigste pijn lerstood wegzakken, terwijl ze enkele minutenlatergeheelverdwenenis. De pijnverdrijver bii uitnemendheid „Mijnhardtje ct> 12 „Mijnhardtjes" 50 elï weer betrekkelijk spoedig veel her nieuwen kan eu dat. een kerkvervol ging, hoe gruwelijk of geniepig of systematisch ook, ten slotte zich zal te pletter loopen cp de rots der Kerk, die alleen de beloften der eeuwen heeft. Die geesteshouding geeft een ge voel van zekerheid, een gevoel van rust, maar prikkelt ook tot activi teit. Want zij leert ons, dat de men- schelgke activiteit, zoowel ten goede als ten kwade, enorm veel bereiken kan; de menschelijke activiteit, naar mate ze bezield en gedreven wordt door een heiligen of onheiligen geest. We mogen gerust zeggen, dat in iedere kerkvervolging, of het nu in Rusland is of Spanje of Duitschland, de onheilige, duivelsche geest in zijn diepste drijfveeren overal werkzaam is en ook vandaar uit die geweldige kracht en dat niets-ziende geweld en die wreedheid en hardheid en on verbiddelijkheid en leugenachtigheid ontwikkelt, waarmede zij overal zoo systematisch te werk gaat. Gelgk we zeggen, dat de Heilige Geest van God Zijn werk hier op aarde bestuurt. Zijn werk, dat de Kerk is, ha&r bestuurt, leert, voor afdwaling behoedt, en ook het leven der afzonderlijke geloovigen, die tot haar behooren, verlicht, versterkt, verhoort en heiligt. Hij, de Heilige Geest, is „de Vin ger van Gods rechterhand", die alles af teekent; aflijnt; afbouwt; ordent; rangschikt; ten goede wijst en leidt en zal opbouwen tot ;den anderen volmaakten Christus, dat de Katho lieke Kerk is, en, dat op den. laatsten oordeeldag ook naar het lichaam vol- heerlijk en verheerlijkt daar zal staan.... Dien Heiligen Geest moeten we on gehinderd in onze zielen laten wer ken door zijn heiligende, verlichten de en versterkende genade Dien Heiligen Geest moeten we voortdu rend afbidden voor hen, die de Ka tholieke Kerk over de wereld en in de bisdommen besturen; voor hen ook, die de groote wereldpolitiek besturen. De Heilige Geest van God tegen over den onheiligen Geest van satan. ZAAIER. Wat men vroeger voor onmogelijk hield, n.l. bij de uitbetaling rekeniDg houden met de kwaliteit, wordt thans door de Nederlandsche Varkens- Centrale algemeen toegepast. Deze wijze van uitbetaling heeft een niet te miskennen invloed gehad op de verbetering van den Nederlandschen varkensstapel. De financiëele resultaten worden van beteekenis beïnvloed door de slachtkwaliteit. Bij gelijke voeder- kosten krijgt men bij een varken, dat een goed slachtproduct levert aanzienlijk meer uitbetaald dan wan neer het slachtproduct van mindere kwaliteit wordt bevonden. Genoemde Centrale houdt bg de uitbetaling van haar geleverde var kens rekening met het slachtgewicht en de slachtkwaliteit. De bacon- varkens of zouters worden n.l. In verschillende gewichtsklassen ver deeld en voor elke klassen worden de prijzen regelmatig vastgesteld. Lettend op het gewicht krijgt men de volgende „gewichtsklassen" slachtgewicht beneden 40 k.g., van 50—53 kg., 54—57 kg., 58—66 kg. 6775 kg., 76—85 kg. De klasse van 53—66 kg. krijgt den hoogsten kilc» prijs voor lagere en hoogere ge wichtsklassen wordt per kilo minder betaald. Behalve op het gewicht, worden de voor export in aanmerking ko mende baconzijden ook nog beoor deeld naar de dikte van het rugspek. Al naargelang dat het rugspek dun, midden-dik of dik is, komt een bacon-zïjde dan in klasse I, II of ttt. Lettende op het slachtgewicht en tevens op de dikte van het rug spek krijgt men dan een indeeling van varkens in de klasse A I, AII. A III, B I, BII, B III, C I, C IJ, C HI of CC. Baconzgden, die behoorlijk lang zgn met goede verhouding tusschen vleesch en spek komen in Amid dellange zijden met behoorlijke ver houding komen in Book wel vallen voldoende lange zijden doch afkom stig van varkens met te zware schouders of met te lichte hammen in Bte korte varkens leveren zijden die met C worden aangeduidzgden afkomstig van sterk afwijkende en voor export ongeschikte dieren worden aangeduid met CC. Deze eischen voor de slachtkwali teit te stellen, staan natuurlijk in nauw verband met de eischen, die in Engeland aan de bacon-zijden gesteld worden. Het zal den lezers bekend zijn, dat deze bacon naar Engeland wordt geëxporteerd. Deze export geschiedt hoofdzakelijk in fca've zijden, waaruit, de wervelkolom is gehakt, en het schouderblad, het halve bekken en haarspieren zijn verwijderd. Bacon is licht gezouten en daarna licht gerookt spek. Het zouten geschiedt in 't land van herkomst, het rooken gebeurt in Engeland zelf. Vandaar dat wij ook wel spreken van zouters De ondervinding heeft geleerd, dat varkens met dun rugspek bijna steeds een goede verhouding tusschen spek en vleesch hebbeD, vandaar, dat de dikte van het rugspek als maatstaf wordt genomen voor de slachtkwaliteit. Het ligt voor de hand, dat een bepaald exterieur van het varken een gunstige verhouding van vleesch en spek, alsmede van de duurder en goedkooper betaalde onderdeelen van het geslachte dier moet beïnvloeden. Voor een en ander is het gewenscht dat het voorstel niet te zwaar is, het middenstel moet lang zijn en het achterstel, met name de hammen, moet zwaar zijn. De diverse beoordeelingen en me tingen bij de zijden van selectie mes ter ij-varkens en verdere onder vinding heeft geleerd, dat lange varkens doorgaans een goed be- vleeschde zijde met dun rugspek, dus zijden met een gunstige slacht kwaliteit hebben. Het spek moet bovendien behoor lijk stevig of vast zgn en voldoende blank. De toegepaste voedermiddelen het verstrekte rantsoen, oefent na tuurlijk ook invloed daarop uit. De samenstelling van het rantsoen dat te weinig eiwitten of eiwitten niet van de gewenschte soort bevat, kan mede oorzaak zijn van dik rug spek, ook zelfs bij dieren, die vol doende aanleg hebben voor vleesch- aanzet. Goede rantsoenen van beproefde samenstelling zijn dus, mede ter verkrijging van het gewenschte re sultaat, van zeer veel belang. Zuidw. U.S.O. EET SMAKELIJK De directeur van een banketfabriek te Groningen, werkende met 38 man personeel, is dezer dagen tot enkele gevoelige straffen veroordeeld, omdat het kort gezegd een smeerboel was in de fabriek. Geen voldoende waschgelegenheid voor het personeel, onzindelijke ver pakkingen, vuil in de machines, enz. Ter zitting kwam vast te staan, dat de directeur ln vorige jaren al reeds herhaaldelijk is gewaarschuwd betreffende de vuilheid in de fabriek en van de verpakkingsmiddelen. In Juli 1938 ontving hij wederom een waarschuwing. Bij het in Sept. j.l. ingestelde onderzoek bleek echter, dat de toestand niets was verbeterd en dat alles in een verregaanden staat van vuilheid en verwaarloozing verkeerde. De ambtenaar van het O.M., die persoonlijk met den kanionrechter een onderzoek ter plaatse had in gesteld, zeide, dat door een groote fabriek als deze, vele kleine zaken, mede doordat de fabriek vele filialen in de provincie heeft, worden dood- geconcurreerd. Dat dood-concurreeren zou nog niet zoo héél erg zijn, als er voor de maatschappij voordeel tegenover stond, b.v. hygiënische winst. Maar zoo'n fabriek blijkt enkel mooi en smakelijk uitziende smeer boel te leveren en maakt met haar „voordeelige" prijzen het bestaan kapot van nijvere en verantwoorde lijke vakmensehen, die in hun om geving een naam te verliezen hebben en daarom door het gebruik van kwaliteits-grondstoffen en het be trachten van groote zindelijkheid, het vertrouwen beschermen, dat ze zich in hun plaats wisten te ver werven. Laat het gebeurde de koek- en banketgebruikers een les zijn. Weet, wat ge éét en weet dus óók, waar en door wien de lekkernijen zijn ver vaardigd, waarop ge u en de uwen vergast. Men herinnere zich deze waar schuwing óók nog, als het straks Sinterklaas is! VENRAY, 12 Nov. 1938 LUXOR THEATER. De groote Weener Operette „IN 'T WITTE PAARD". Duizenden oogen beginnen vroolijk te glinsteren, wanneer zij deze woor den lezen en duizenden dansgrage beenen beginnen rythmisch te trap- peleii? als zij aan de wereldberoemde danswijsjes denken, die in dit vroo- lgke stuk voorkomen. Slecats een vroolgk stuk Neen, veel en veel meer! Vacantie, vreugde en zomergeluk, de geur van een betooverende land streek, de onbezwaarde zorgeloosheid van vroolijke vacantiedagen, ademt dit werk uit. En dan nog de leuke kleederdrachten, de volksspelen en dansen van deze hartelijke volks stam, die aan dit uitgelaten stuk bonte kleuren geeft. „Im Weissen Rössl am Wolfgang- see, Da Steht das Glüch voor die Tür is het wel ver over de grenzen tot aan Japan, Zuid-Amerika, sn Australië beroemd geworden „Leitmotiv" van Benatrky's muziek, dat overal waar het gespeeld wordt, hetzelfde verlangen naar de bergen, de meren en het zonnegeluk van de zorgenvrije vacantie oproept. In 't 'Witte Paard is geïnspireerd op de zoo populaire, gelijknamige operette. Een film vol vaart en leven dige afwisseling, met een blijden, zonnigen humor, zooals alleen met het keur van de Weensche artisten, dat zijn medewerking verleende, kon bereikt worden. Daarbij komen de, uit de operette welbekende melodieën, welke voor treffelijk aan het beeld zijn aange past en met de verschillende tafe- reelen samengevoegd. „Het Witte Paard' is in Luxor afgestapt. En al staat „das Gluck" niet uitnoodigend voor de deur, bin nen wacht veel gezelligheid. En daar heeft ieder mensch op zijn tijd be hoefte aan. Als tweede hoofdfilm draait „Krachtige vuisten", een sensatio- neele Wild-West-film, waarin de be roemde cowboy-acteur Bob Steele (met zijn even beroemd wonderpaard optreedt). De titel zegt reeds, dat 't een cowboy-film is en 't moet erkend, dat deze films de forsche kracht, de vaart en de frissche humor behielden, welke haar steeds gekenmerkt heb- be'oben. De regie, de fotographie van het ruige Wild-West-landschap, de na tuurlijkheid van het spel droegen er veel toe bij om ook dit spannende verhaal tot een zeer aantrekkelijke film te maken. Een echte cowboy-film, spannend en emotioneel voor de echte lief hebbers Aanbesteding. Maandag werd alhier onderhandsch aanbesteed het afbreken van een winkelhuis en het bouwen van twee winkelhuizen aan de Groote Straat, voor rekening van den heer Hub. Verheugen. Er waren 6 inschrijvers. Laagste de heeren G. Verstralen te Venray en P. Koenen te Holthees voor f 9090.aan wien het werk is opgedragen. HORST. In den ouderdom van 70 jaar overleed Maandag in het klooster te Horst-Meterik, waar hg sinds eenigen tijd rust genoot, pas toor Henri Charles Hubert Bloemen, die op 26 Maart van dit jaar zijn 40-jarig priesterjubileum vierde. Pastoor H, Cb. H. Bloemen werd in 1868 te Venlo geboren en maakte zÖn gymnasiale studies in het Bis schoppelijk College te Roermond, waarna hij in Rolduc philosofiie en in Roermond theologie studeerde. Op 26 Maart 1998 werd hij in het Groot-Seminarie te Roermond tot priester gewijd en ontving reeds spoe dig zijn benoeming tot kapelaan te Reuver. Achtereenvolgens was pastoor Bloe men kapelaan te Reuver, daarna in de St. Serv,aasparochie te Maastricht, vervolgens in SeveDum en hierna werd hij benoemd tot rector in Mer- selo. Hier was hij werkzaam tot hij in 1925 benoemd werd tot pastoor te Strampoy, waar hij een groote activiteit ontwikkelde. Restauratie kerkschildering. Als bijdrage in de restauratie van de muurschildering in de kerk van Onze Lieve Vrouw te Blitterswijk stellen Ged. Staten aan Prov. Sta ten voor een bedrag te bestemmen van f 210. De heffing van omzetbelasting. Het wordt van belang geacht, de aandacht van hen, die voor de hef fing van de omzetbelasting als fa brikant worden aangemerkt, te ves tigen op de met ingang van 1 Oc tober j.l. in werking getreden wijzi ging in het systeem van heffing van die belasting. De bedoelde wijziging bestaat hier in, dat in het algemeen in de geval len, waarin voorheen door den in specteur der accgnzen een aanslag werd opgelegd, voortaan de fabri kant uit eigen beweging voor de voldoening van de door hem verschul digde belasting moet zorg dragen. De fabrikant dient n.l. reeds op het aangifteformulier omzetbelastingze gels te hechten tot het bedrag van de verschuldigde belasting en het eerst daarna in te leveren bij den plaatselgken inspecteur of ontvanger der accgnzen. De fabrikant kan de volgens het aangifteformulier ver schuldigde belasting ook voldoen door betaling in contanten bij den ont vanger der accijnzen of door het verschuldigde bedrag op de post rekening van dien ontvanger te doen overschrijven. In beide gevallen ont vangt de fabrikant van den ontvan ger een bewijs van betaling, hetwelk hij, in de plaats van omzetbelasting- zegels, aan het aangiftformulier moet hechten. Voor de fabrikanten, die per maand betalen, vond de hierboven geschetste nieuwe wijze van betaling voor de eerste maal toepassing over de maand October. Fabrikanten die niet een aangifteformulier van den in specteur hebben ontvangen, kunnen kosteloos een exemplaar ter inspec tie verkrggen. Omtrent de wijze, waarop het moet worden gebruikt bevat overigens het formulier de noodige aanwijzingen. Geestelijke volksgezondheid in Limburg De R. K. vereeniging „Het Lim- burgsche Groene Kruis" vraagt een suhsidie van f 10.000 per jaar ten behoeve van de organisatie van den dienst der geestelijke volksgezond heid. Op verschillende gronden stellen Ged. Staten voor de tegemoetkoming uit de provinciale kas in de kosten van verpleging van behoeftige krank zinnigen te verlagen en wel van f 95 tot f 85 per patiënt en per jaar en daarnaast aan de R. K. vereeni- gidg „Het Limburgsche Groene Kruis' voor 1939 en volgende jaren een pro vinciale bijdrage toe te kennen in de kosten van den dienst der geestelijke volksgezondheid ten bedrage van dat gedeelte dier kosten, hetwelk niet op andere wijze kan worden ge dekt, zulks tot een maximum van f 10.000 per jaar, Horstcr Veemarkt. Dinsdag werden in de Veemarkt hal aangevoerd 197 dieren. 42 stuks rundvee, 21 paarden, 21 schapen, 1 kalf en 112 biggen. Prijzen rundvee: vette runderen 56 en 70 ct. per kg. geslacht; dragende koeien en vaarzen f 220.— tot f 280.— pinken f 40 f 80; hokkelicgen f 55 f 70. Han del bevredigend. Biggen f9 f 12; c ügemerlt te biggen f4 f 5.50. Handel zeer goed. Nieuwe directeur postkantoor te Maastricht. Naar de L. K. verneemt, zal, met ingang van een nader te bepalen datum worden benoemd tot direc teur van het P.T.T.-kantoor te Maas tricht, zulks ter opvolging van den heer J. G. H. Prick, de tegenwoor dige adjunct-inspectur der P.T.T.- te Zwolle, J. H. Briels. Dhr. Briels is in Limburg, en vooral in Venray en Maastricht geen onbekende. Van 19171926 was hij nl. te Maastricht op het inspectie- bureel werkzaam, terwijl hij daarna nl. tot 1931 directeur van het Post kantoor te Venray is geweest. NOODLOTTIGE TWIST TE KERKRADE. In de Platanenstraat te Kerkrade, kregen Maandagmorgen de onge il iwde H. G. en de 19-jarige F. H., beiden wonende in deze straat, twist. Na een ko: te woordenwissel ng haalde G. een dolkmes te voorschijn en bracht hiermede zijn tegenstan der een steek in de hartstreek toe. H. bezweek na enkele oogenblikken. Na zijn daad vluchtte de dader naar zijn nabijgelegen woning. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen, evenals het wapen, dat in de woning van G. verborgen werd gevonden, De verslagene was een werkloos mijnwerker. De dader, eveneens een weklooze, was reeds 63 jaar. Beiden woonden in de Plataanstraat te Chèvremont. Omstreeks 11 uur Maandagmorgen ontmoetten zij elkaar in de nabijheid van hun woning. Spoedig kwam het tot een woordenwisseling. H. zou G. daarbij een vuistslag hebben toege diend, waarop laatstgenoemde eeD dolkmes te voorschijn haalde en naar H. stak. Deze werd zooals gezegd in de hartstreek getroffen. Hij zag nog kans zijn woning binnen te strom pelen, doch hier zeeg hij ineen en ovexdeed eenige oogenblikken later. Een kapelaan heeft nem nog den laatsten geestelijken bijstand ver leend. Een dokter kon slechts den dood constateeeren. De dader werd terstond aange houden en het dolkmes in beslagge nomen. Het onderzoek, onder leiding van den commisaris van politie, den heer A. Geeraedts, wees uit, dat tusschen dader en verslagene reeds lang een zeer slechte verhouding bestond. Vol gens ^een verklaring van den dader had 'reeds Zaterdag een vechtpartij tusschen hen plaats gehad, waarbij hij dusdanig door H. was mishan deld, dat hij zich onder doktersbe handeling moest stellen. Hij gevoel de zich bedreigd en toen hij Maan dagmorgen naar den dokter ging had hij een dolk bij zich gestoken. Toen hij H. ontmoette, kwam het weer tot een vechtpartij en heeft hij gebruik gemaakt van het mes, met het gemelde gevolg. Voortvluchtig procuratie houder gearresteerd. Naar het Alg. Hbld. verneemt, is de procuratiehouder van de Midden- standsbank te Maastricht, die voort vluchtig was, Donderdagavond te Le HaVre gearresteerd. Hoe groot het bedrag is, waarvoor de procuratie houder de bank heeft benadeeld, staat nog niet vast; het is niet uit gesloten dat het geheel of gedeel telijk zal worden achterhaald. In elk geval is de bank tegen fraude ver zekerd, zoodat zij van het gebeurde geen schade zal lijden. Directe opheffing kal ver teelt- beperking. In een dato 5 November j.l ver zonden toelichting op een telegram door de samenwerkende bonden ter bevordering van de opheffing der kal verteeltregeing aan den minister van Economische Zaken wordt er op gewezen, dat directe opheffing van de kalverteeltregeling dwingen nood zakelijk moet worden geacht. Men wijst o.a op de omstandighe den, dat de gevolgen van de teelt regeling momenteel duidelijkst zijn te controleeren door een bezoek aan de veemarkten, waar men thans na genoeg geen enkel gezond gebruiks- dier meer kan aankoopen om de aan te vullen plaatsen in de veestapel der gedupeerde veehouders te kun nen innemen. Verder, dat een eventueel onder zoek naar de gevolgen der teelt regeling dient te worden ingesteld bij de nu reeds 5 jaren lang getrof fen bedrijven en niet zooais vaak gebruikelgk is bij de bevoorrechte bedrijven. Tenslotte, dat de huidige mond en klauwzeer epidemie een dergelijke omvang heeft aangenomen en in haar gevolgen dermate noodlottig is, indien niet op korten termijn tot opheffing van deze teeltbeperking zal kunnen worden besloten. Dc Hcdclschc Paardenmarkt, Op de jaarlijltsche paardenmarkt te Hedel, die de grootste van het land is, waren Maandag aangevoerd 2211 stuks, dat is ruim 400 meer dan het ooit bereikte hoogste aan tal. Handel levendig met weinig af doende zaken Prijzen lager. Luxe paarden 350450; anderhalf- jarige 200300; voor jarige 200300 werkpaarden 120250; hitten 80200; veulens 90—210. Tc zwaar op dc maag* De Eindhovensche polit ie heeft een aldaar woonachtig reiziger geai resteerd, die zich in België aan op lichterij zou hebben schuldig gemaakt Uit protest tegen deze arrestatie slikte hij bg zgn maaltijd lepel en vork in! Toen de politie hem vroeg, waar hij deze voorwerpen gelaten had, gaf hij ten antwoord: „Ingeslikt". Men schonk hieraan aanvankelijk geen geloof, maar toen de man eenigen tgd later hevigen pijn kreeg, was er geen twijfel meer mogelijk. De politie heeft hem toen naar het St. Joseph-Ziekenhuis overgebracht, waar hij geopereerd is. De toestand van den patiënt is wel. Meisje door electrischen stroom gedood. Dinsdagmorgen is bij den kruide nier A. Stoppelenburg te Stolwijk een ernstig ongeluk gebeurd. De 14-jarige dochter Bernardina was met een stofzuiger bezig de woonkamer schoon te maken. Naar alle waarschijnlijkheid was het ap paraat defect, waardoor het meisje den stroom door het lichaam kreeg. Zij was op slag dood. Acht maanden voor diefstal van Rijwielplaatjes. De zwerver Th. M. nam op 21 Sept. jl. te Well van de rijwielen van de gezusters M. en A. Manders de rijwielplaatjes weg. Hij werd aangehouden en in het huis van Bewaring te Den Bosch ingesloten. Thans stond hij wegens diefstal van deze rijwielplaatjes terecht. De officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Het onbewaakte oogenblik. Te Boxmeer zag een twee-jarig kind, in een onbewaakt oogenblik, kans bij een kan kokende koffie te komen. De kleine dronk uit den tuit en verbrandde zich hierdoor deerlijk hal3 en ingewanden. De huisarts ontbood specialistische hulp, welke in het ziekenhuis operalief ingreep. Dit mocht echter niet meer baten. Na een dag van het smartelijkste lijden is de arme kleine aan de be komen verwondingen overleden. Vier en twintig slachtoffers. Zondagnacht is te O3I0 een groote brand uitgebroken, waaraan 24 per sonen ten offer zijn geva'leD, Vreeselijk ongeluk. Een vreeselijk ongeluk heeft Za terdagvoormiddag op de terreinen van de N. V. De Wit's Dekenindus trie te Helmond den ongeveer 40- jarigen monteur Z. uit Amersfoort het leven gekost. De man raakte tusschen een verschuivenden stoom ketel en een muur bekneld en was op slag dood. Graanprijs en productiekosten. Door het Tweede-Kamerlid den heer Krol zijn aan den minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de verhooging der monopolieheffingen en de ingevoerde denaturatieregeling den roggeprrjs niet hebben kunnen stimuleeren, tengevolge waarvan practisch de toestand is ontstaan, dat momenteel de roggeverbouwende boeren hun product niet kunnen af zetten dan tegen uiterst lage prij zen Is, bij bevestigende beantwoording van de voorgaande vraag, de minis ter bereid, ten behoeve van de hier bij betrokken* weinig financieel draag krachtige bóeren spoedig te bevor deren hetzij door een verhooging van de heffing op de maï3, hetzij, wanneer deze maatregel om de daar aan verbonden consequenties voor andere takken van landbouw niet aanbevelingswaardig is, door het tij delijk uit de markt nemen der rogge, hetzij op nog andere wijze dat den betrokken landbouwers de waar borg wordt gegeven, dat zij voor hun graan een prijs kunnen bedin gen, overeenkomende met de pro ductiekosten DIERENBESCHERMING. Namens de stichting „Amor est justitia" verzoekt men opneming van het volgende „Reeds sedert vele jaren zijn er stemmen opgegaan tegen de geheel nuttelooze dierenmarteling in ons land, n.l. die der z.g. kistkalveren. De kalveren worden daarbij in kis ten of kleine hokjes geplaatst, bijna zonder licht en lucht met het doel hierdoor blank vleesch te verkrggen. Uit de onderzoekingen blijkt echter dat dit geenszins noodig is en de slagershond verklaarde dan ook in een artikel, dat het alleen is om het publiek ter wille te zijn, dat deze dieren op zulke wreede wijze van hun bewegingsvrijheid beroofd wor den. Verschillende boeren, die deze wreede methode niet toepasten en de dieren vrij lieten rondloopen, be merkten, dat het vleesch even blank was en de dieren veel gezonder waren en ook waren verschillende dierenartsen van meening, dat het vleesch der opgesloten dieren van bloedarme en ziekelgke dieren af komstig was. Daar het dus hoofdzakelijk om een gewoonte van het publiek ging, hebben wij gemeend er goed aan te doen een onderzoek in te stellen naar de meening van het publiek en constateerden wij, dat de overgroote meerderheid voor afschaffing van 't misbruik was. Wij konden derhalve een verzoek schrift namens 9351 onderteekenaars zenden aan den minister van Econo mische Zaken om maatregelen te treffen tegen deze noodelooze dieren- dierenfoltering. Hoewel wg dus verwachten, dat Zijne Excellentie de noodige stappen zal doen, lgkt het ons gewenscht allen, die invloed zouden kunnen uit oefenen met onze actie in kennis te stellen en hun te verzoeken ons zooveel mogelijk te steunen en 7.00 mogelgk reeds door gemeente- en politieverordeningen een einde te willen maken aan deze mistoestand. DUITSCHLAND SCHEPT EEUWIGE GRENZEN. Een standje aan de Polen. Het zi n de Führer en de;Duce, die momenteel de lakens uitdeelen in Europa en.... straks in Afrika. Ze herstellen den toestand van 1914 en verbeteren dezen naar hun inzicht ze lappen Versailles aan hun laars en verklaren meteen, dat, zooals zij den boel thans regelen, zulks voor de eeuwigheid zal zijn. De Polen, die dat niet wilden ge- looven, kregen een duchtig standje uit Berlijn. Trouwens, het botert met den dag minder tusschen Berlgn en Warschau. De Polen waren er over ontsticht, dat „Weenen" geen ge meenschappelijke Poolsch-Hongaar- sche grens bracht en de Poolsche bladen verkondigenzulke grens blijft onze eisch en deze eisch zal iD de naaste toekomst worden verwe zenlijkt. Daarop kwam een 3emi-officieel betoog uit Berlijn, waarin werd vast gesteld, dat de scheidsrechtelijke uitspraak van Weenen als een difi- nitieve beslissing moet worden aan gemerkt. „Met nadruk" wordt er op gewezen, „dat Duitschland het Tsjecho-Slowaakschi probleem niet ter hand heeft genomen om labiele toestanden, doch om stabiele ver houdingen in midden-Europa in het leven te roepen." DE NIEUWE KOERS TE PRAAG. Dezer dagen zullen 500 Slowaak- sche arbeiders naar Duitschland vertrekken, waar zij te werk gesteld zullen worden. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Parijs, Osoesky' is te Praag aange komen. Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat hij tot het ministerie van buitenlandsche zaken het ver zoek gericht heeft, dat de personen, die verantwoordelijk zgn voor de buitenlandsche politiek der laatste jaren, of die gedurende de catastrofe bij den buitenlandschen dienst werk zaam wareD, door een speciaal ge recht gehoord zullen worden. Ook hijzelf zou zich daaraan moeten onderwerpen. Duitschland krijgt koloniën. Dat daarbg Duitschlands koloniale eischen een belangrijk onderdeel zullen vormen, staat bij voorbaat vast. Het verluidt, dat Chamberlain een koloniaal ontwerp naar Parijs zal meebrengen, dat reeds in de grootte lijnen de instemming van Hitier zou hebben gekregen. De hardnekkige geruchten, dat daarin de Belgische Congo een rol moet spelen, worden steeds weer met dezelfde hardnekkigheid tegen gesproken. Het is wel zeker, dat men er te Londen en Parijs op uit is om Duitschland ook in zijn koloniale aspiraties te bevredigen, maar te vreezen valt, dat gelijk in September j.l. de vrede van Europa door Cham berlain en Daladier werd gered door Tsjechoslmyakïje te offeren, de vrede opnieuw zal worden verzekerd door een of twee kleine mogendheden als België en Polen het gelag te laten betalen. Chamberlain naar Rome Verscheiden groote Engelsche bla den, achten het mogelijk, dat de reis van Chamberlain naar Parijs zal gevolgd worden door een bezoek aan Rome om den duce te ontmoeten. De Mirror gelooft, dat te Parijs een plan voor een koloniale regeliDg zal worden opgesteld en zegt, dat de Fiihrer bereid zou zijn Tanganyika en ZW.-Afrika te ruilen tegen Ni geria en een deel van Angora en den Belgischen Congo. Hakenkruis cn Jodenvervolging. De Slowaaksche autoriteiten heb ben besloten den Duitschen autori teiten in Slowakije toe te staan het swastica-embleem als armband te gebruiken. Men beschouwt dit besluit als een verdere aanwijzing voor den toene- menden Duitschen invloed in den nieuwen autonomen staat. Men- meldt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering de eerste maatregelen tegen de Joden heeft genomen. Eenige Joden werden uit hun woningen gehaald en in hech tenis genomen. Voorts werden eenige duizenden geïmmigreerde Joden ge arresteerd, die over de Slowaaksche grens naar Hongarije zullen worden afgeschoven. In de straten van Bratislava staat op sommige zaken aangegeven, dat het Arische oedernemingen zijn. Er zou reeds een ooycotbeweging tegen Joodsche zaken zijn ingezet. Bataljon valschermspringers te Brunswijk. Voor den eersten keer is een com pagnie van het valschermspringers infanteristen te Brunswijk gedaald voor de kazernes van het nieuwe garnizoen. Man voor man waren zij uit de vliegtuigen gesprongen. Zij kwamen langzaam neer vlak bij een menigte, welke groote belangstelling toonde voor dit schouwspel. Ruwe schrale huid van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met 1-60 cl. Bij Apolh.en Drogisten MUNHARDT HBEl 629—10

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6