Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Het Landbouwcrisis- beleid. 4löudt ai tien %0nAaqavóH(i U Dec. wa'f Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 12 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 46 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 77a ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De belangen van den handel. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de be grooting van het Landbonwcrisis- fonds verklaarden vele leden zich in hoofdzaak met het gevoerde landbouw-crisisbeleid te kunnen vereenigen, al hadden zij tegen verschillende onderdeelen daar van bezwaren. Vele leden spraken als hun overtuiging uit, dat de regeering ten aanzien van het organisatie vraagstuk voor den landbouw op den goeden weg is. Op den duur kan zij zonder schade voor het prestige van de overheid de ver antwoordelijkheid voor allerlei technische regelingen niet blijven dragen. De overheid dient zich zoo spoedig mogelijk van dit terrein terug .te trekken en zich te be perken tot het uitoefenen van een toezicht, dal strijd met het alge meen belang voorkomt. Sommige andere leden zouden tegen overneming van inderdaad technische regelingen door de bedrijfsgenooten geen bezwaar hebben, indien het althans moge lijk blijkt daarbij het algemeen belang toch voldoende te doen behaitigen. De groote lijnen van de landbouwcrisispolitiek zal echter de regeering geheel moeten blijven aangeven. Verscheiden leden waren van meening, dat van overneming van regelingen door de bedrijfs genooten geen sprake kan zijn, indien in de belooning van den landbouw geen verbetering komt. Zoolang de regeering geen duur zame garantie kan geven, dat de prijzen der landbouwproducten een redelijke belooning van allen, die in het landbouwbedrijf werk zaam zijn, mogelijk zullen maken, kunnen huns inziens de organi saties der belanghebbenden de verantwoordelijkheid voor de maatregelen, welke tot dusverre door de regeering werden geno men, niet dragen. Andere leden zouden het be denkelijk achten, indien de regee ring aan dezen aandrang tot verhooging van den steun aan den landbouw zou toegeven, teneinde daardoor de landbouw organisaties te bewegen de uit voering van bepaalde maatregelen op zich te nemen. Zij zouden gaarne van de regeering de ver zekering ontvangen, dat dit niet zal geschieden. Meent men, dal de belooning van den landbouw te laag is, hetzij in het algemeen, hetzij in vergelijking met die van andere bedrijfstakken, en dat het op den weg der regeering ligt om te trachten daarin verande ring te brengen, dan behoort deze kwestie in ieder geval te worden losgemaakt van een even- tueele overdracht van regelingen aan de bedrijfsgenooten. Verscheidene leden verklaar den, dat het huns inziens inder daad de plicht der regeering is, een redelijke verhouding tusschen de belooning van den landbouw en die van de andere bedrijfs takken tot stand te brengen. Nog altijd zijn de prijzen der land bouwproducten zoodanig, dat het niet mogelijk is na aftrek van pacht of hypotheekrente, zoowel den boer als den landarbeider een redelijk bestaan te verzekeren. Deze leden drongen er bij de regeering op aan, de richtprijzen te verhoogen, teneinde het land bouwbedrijf in ons land waarlijk loonend te maken. Weer andere leden waren van oordeel, dat een bescherming en zeker een duurzame bescherming, zooals door verscheidene leden werd bepleit, voor den landbouw zelf geen voordeel zal opleveren en jegens de overige bedrijfstak ken onbillijk zou zijn. Wanneer men de binnenland- sche prijzen der landbouwpro ducten steeds hooger opvoert teneinde aan de landbouwers meer steun te verleenen, worden de verliezen op den uitvoer, ver geleken met de in het binnenland te betalen prijzen, steeds grooter. En die uitvoer is voor onzen land bouw volstrekt onmisbaar. Naar de meening van verschei dene leden komt een veel te groot gedeelte van den landbouw steun ten goede aan pachters en hypotheekhouders en zijn huns inziens ook de grondprijzen veel te hoog. Vele andere leden zouden tegen elke poging tot grondnationalisa- tie overwegende bezwaren heb ben. Verscheidene hunner zagen echter eveneens met bezorgdheid, dat de pachten en de koopprij zen iedere stijging der produc tieprijzen op den voet volgen. De oorzaak daarvan ligt naar hur. meening vooral in het groote oodemtekort. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een regeling omtrent minimum loonen in den landbouw niet langer achterwege kan blij ven. Steun aan Kleine Boeren en Tuinders. Vele leden verheugden zich over het totstandkomen van een steunregeling voor kleine boeren en tuinders, die voor deze slacht offers van de crisisomstandig heden inderdaad een aanzienlijke zij het naar de meening van ver schillende leden nog onvoldoen de, steun beteekent. Men drong er bij den minister op aan krachtig te willen bevor deren, dat alle daarvoor in aan merking komende gemeentebe sturen ook nu hun medewerking verleenen. Vele leden uilten voorts met betrekking tot deze steunregeling de volgende wenschen: In de eerste plaats zouden zij gaarne zien, dat de toeslag voor gezinsleden werd verhoogd en uitgebreid. Vervolgens meenden zij dat de gedeeltelijke aftrek van de ouderdomsrente van in wonende ouders moei worden beëindigd. En in de derde plaats zouden zij voor sommige streken de ba sisbedragen gewijzigd willen zien, teneinde te voorkomen, dat kleine boeren, die in hun bedrijf behoo- ren te blijven, naar de werkver schaffing worden gezonden. Verscheidene leden gingen in hun wenschen verder. Zij achten de normen voor de steunregeling aan de kleine boeren en tuinders (f 9 per week en 15 cent voor elk inwonend gezinslid boven twee) aanmerkelijk te laag, vooral in den tuinbouw. Op verhooging hiervan drongen zij krachtig aan. De handelsbelangen. Sommige leden vroegen 's mi nisters speciale aandacht voor de belangen van den handel, welke in zoo sterke mate bij de land bouwcrisispolitiek betrokken zijn. Benadeeling van den handel in graan en graanverwerkende in dustrie, aldus deze leden, is voortgevloeid uit de verhoogingen welke de monopolie-heffingen in de laatste maander. ondergaan hebben. Zij dmnger. er bij den minister op aan als uitvloeisel van het door hem omtrent eenige punten toegezegde onderzoek een tege moetkoming aan de benadeelden te verleenen. Een tweede terrein waarop aan den handel schade is toegebracht is dat van het fruit. De monopo lieheffingen hebben zoowel de Nederlandsche internationale fruit markt als de Nederl. scheepvnart ernstig geschaad. Ongetwijfeld verdient de Ne derlandsche fruittteelt gesteund te worden, doch juist op dit gebied is het mogelijk de belangen van handel en scheepvaart te ontzien zonder fruitteelt te schaden. Een derde geval, waarin de crisismaatregelen ernstige schade aan den handel hebben toege bracht, is dat van de bloem-im- porteurs en de binnenlandsche bloem- en meelhandelaren. Dezen hebben tengevolge van de werking van de tarwewet, later vervangen door de landbouwcrisiswet, hun werkkring grootendeeis verloren. Velen hunner zijn den ondergang nabij. Acht de minister het niet mo gelijk, zoo vroegen deze leden, aan de bakkers een grooter ge bruik van buitenlandsche bloem toe te staan Eenige andere leden kwamen op tegen de bewering, dat de graanhandel door de graanpolitiek van de regeering in de laatste maanden benadeeld zoi: zijn. Indien de graanhandel schade geleden heeft, is dit, naar de meening van deze leden, aan eigen schuld te wijten. De meeste handelaren toch hebben voorraad- overeenkomsten met de Nederl. Akkerboaw-Centrale gesloten, in houdende, dat deze hun bij ver laging van de monopolie-prijsver schillen het bedrag dier verlaging over hun voorraad zou vergoeden, doch waarbij zij zich tevens ver plichten om bij verhooging dezer verschillen, het bediag diervei- hooging over hun geheelen voor raad zelf bij te betalen. De handelaren sloten deze overeenkomsten in de verwachting dat de wereldprijs is gedaald en de monopolie-heffingen moesten dus wel verhoogd worden. Had den zij nu na de eerste verhoo ging hun overeenkomsten opge zegd, dan hadden zij zich voor verdere schade kunnen vrijwaren. Nu zij dit hebben nagelaten, moeten zij de gevolgen hiervan zelf dragen. Tegen de heffing van f 50 per H.A., voor het verbouwen van aardappelen verschuldigd, hadden verscheiden leden nog steeds bezwaar. Verscheidene leden drongen er op aan, weder een bewerkings premie voor vlas te verleenen. Van verschillende zijden werd er opnieuw op aangedrongen, de kalverteeltbeperking op te heffen. Een aantal leden was van oordeel, dat de handelwijze van de veehouderij-centrale ten op zichte van den particulieren han del niet door den beugel kan. Deze centrale behoort niet zelf als koopman op te treden. Sommige leden verzochten de regeering haar invloed te willen aanwenden, opdat aan de huns inziens bevoorrechte positie van het Unilever-concern in de mar garine-conventie een einde kome en er meer bestaansmogelijkheid omsta voor de kleinere zelfstan dige bedrijven. Van verschillende zijden werd opnieuw aangedrongen op ver meerdering van den steun aan den tuinbouw, zoo mogelijk door bevordering van den afzet in binnen- en buitenland, doch in dien dit niet mogelijk is, door het toekennen van grooter be dragen uit het landbouw-crisis- fonds. DE GETERGDE JODEN. Een Jodenknaap verloor zij'n beheersching. Te Parijs, zoo weet de lezer, is een revolveraanslag gepleegd op een Duitschen legatiesecretaris. Door een 17-jarigen Poolschen Joden jongen. Hij had het niet op den per soon gemunthij kende den legatie secretaris niet, maar nam den eer sten den besten Duitschen beambte, dien hg in de legatie aantrof, voor den loop vaD zyn wapen. Om vader en moeder te wreken. Vader en moeder, die als zoovele Poolsche Joden Duitschland waren uitgesmeten, zonder dat ze een stukje van hun eigendom mochten meenemen. Vader en moeder, die thans aan de Poolsche grens gebivak keerd waren in een beestenwagon, zonder middelen, zonder voldoende dekking, zonder voeding dan die, welke den vluchtelingen, om ze van den hongerdood te redden, wordt geschonken. Vader en moeder, die hun zoon op een briefkaart van hun treurigen toestand hadden verwit tigd. 't Is te begrypen, dat zoo'n jongen tot zyn daad kwam, d.w.z. psycholo gisch te verklaren. Maar natuurlijk: het is afkeurenswaardig en vooral dom. Men kent toch het Duitsche systeem van geweld, van wraak en weerwraak. Als de schuldigen niet kunnen worden getrofïeD, dan de onschuldigen De Duitsche Joden zullen in massa moeten bloeden voor het feit, dat een Jodenjongen, kind van getergde en gemartelde ouders, zijn bezinning verloor. De wereld dreigt aan de onbarm hartigheid van het geweld ten onder te gaan, want vervolging voert tot wraak, wraak tot weerwraak enz. Is er dan geen uitkomst in deze ellende DE GETROFFENE. De getroffene verdient natuurlijk evenzeer ons medelijden. Persoonlijk heeft hij niet méér deel of schuld aan het systeem van onderdrukking en vervolging dan elke andere Duit- scher. De legatiesecretaris Von Rath werd zoo zwaar gewond, dat hij overleed. De kogel werd aanstonds chirurgisch verwijderd. De dader bevindt zich in arrest en ook zijn oom en tante, bij wie hij inwoonde, zijn in bewaring ge steld. De Fransche regeering heeft aan de Duitsche haar diep leedwezen over de gebeurtenis betuigd. De Duitsche pers is vervuld van woede jegens het Jodendom. WIE MOETEN BOETEN. Duitsche repressailles. De woordvoerder van het Duitsche ryksministerie van propaganda heeft aan een vertegenwoordiger van de „United Press" medegedeeld, dat als repressaillemaatregel voor den aan slag op den legatiesecretaris te Parijs alle Joodsche cultureele organisaties in Duitschland voor den duur van een jaar zullen worden verboden. DE BELGISCHE POLITIEK. Kabinetscrisis uitgesteld Spaak, de Belgische min.-president, heeft voor het congres der Belgische Werkliedenpartij zijn positie nog vrij goed weten te verdedigen tegen de aanvallen daarop van De Man en van den partijvoorzitter Vandervelde. Het congres heeft met groote meer derheid een motie aangenomen, waarin de buitenlandsche politiek der regeering wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van dit besluit heeft Vandervelde verklaard onder de bestaande omstandigheden geen prys meer te stellen op het voor zitterschap der partij. De practische beteekenis van de aangenomen motie is tevens, dat de socialistische pers nu voortaan den eersten minister op dit punt dient te verdedigen. Een groote moeilijkheid voor de regeering blijft natuurlek het ver bod van de B.W.P. aan de socialis tische ministers om by de Spaansche nationalisten een handelsvertegen woordiger te benoemen. Liberalen en katholieken schijnen niet van zins om zich op deze wyze de wet te laten stellen. Zal Spaak een oplossing uit de moeilijkheid vinden Liberalen en katholieken besloten in hun fractievergaderingen om ter zake niet op een regeeringscrisis aan te sturen. Er is sprake van, dat Spaak bin nen afzienbaren tyd toch onderhan delingen met de regeering te Burgos zal aanknoopen. De haven van Antwerpen. Deze week is in de Antwerpsche haven de nieuwe werkregeling van kracht geworden. Z\j beoogt een mil dere toepassing van de 40-urige ar beidsweek. Terwijl de werkgevers vroeger verplicht waren bij het ein digen der dagtaak een nieuwe ploeg arbeiders op te roepen en deze een minimum aantal uren te betalen, dikwijls slechts voor korten tijd, is het thans toegestaan de dagploeg overwerk te laten doen tot 'n maxi mum van lVj uur. Hiermede zal 'n einde gesteld wor den aan den toestand, welke waarlijk belachelijk was. Meermalen is het nl. gebeurd dat de arbeiders weigerden nog de laatste enkele kisten of zak ken uit een ruim te halen, wijl de klok van vier uur geslagen had. Dan moest er voor de lossing van die paar stukken een heel nieuwe ploeg in het werk gesteld worden. De havenarbeiders die aanvankelijk scherp wilden vasthouden aan de bestaande regeling, hebben ingezien dat dergelijke toestanden zeer na- deelig zijn voor den gang van zaken in de haven en zy hebben met het nationale havencomité het besluit getroffen, dat deze week van kracht werd en hetwelk misschien wel het begin zal zijn van de afschaffing van de 40-urige werkweek, waaraan vele Antwerpenaars den achteruitgang van hun haven toeschrijven. Tegenstander van tabak. Julius Streicher, de hoofdredacteur van het anti-Joodsche orgaan „Der Stuermer"' heeft in een rede ver klaard, dat nicotine het grootste vergift is voor het Duitsche volk. Joden hebben volgens Streicher de Duitschers geleerd te rooken, om het Duitsche volk te vernietigen en geld te verdienen. Tabak verzwakt de vruchtbaarheid der Duitsche vrouwen. Wij moeten onze vrouwen niet laten rooken. Er dient een algemeen rookverbod te komen voor de Duitsche jeugd. Een rookende vrouw vernietigt niet slechts haar lichaam, doch ook haar ziel. De Fueher en Mussolini rooken in het geheel niet en zijn daarom tot groote dingen in staat. Het prijspeil van het rundvee. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat met het oog op den groo- ten aanvoer van koeien, welke als gevolg van het mond- en klauwzeer wordt verwacht, de minister van Economische Zaken .de Nederland sche Veehoudercentrale heeft ge machtigd over te gaan tot het uit de markt nemen van een bepaalde kwaliteit rundvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot doel de rundveemarkt te onder steunen, en naar verwacht wordt, zal het uit de markt nemen van een beperkte hoeveelheid voldoende zijn om den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vorige week is bij wijze van proefneming een klein aantal dezer runderen opgekocht. Het vleesch der aangekochte die ren zal worden ingeblikt ten behoeve van den afzet onder de werkloozen. De maansverduistering. De „volkomen" maansverduistering op j.l. Maandagavond, een gebeur tenis, waarvoor wel publieke belang stelling heeft bestaan, slaagde zoo uitstekend, dat ze niet te zien is geweest. Zoo hoort het bij een ver duistering. Nochtans was de voorstelling een sof, want het niet kunnen zien was in de eerste plaats te wijten aan de wolken, die zich als een dicht scherm tusschen de aarde en de maan had den gespannen. Een herhaling van de voorstelling staat vooreerst niet op 't program. Wat is een groot gezin „Groot" is een betrekkelijk begrip. Wat de een groot noemt, is in 't oog van een ander matig of zelfs klein. Wanneer we uitgemaakt willen hebben, wat een groot gezin is, dan kunnen we daartoe wel het aller slechtste by het Rijk terecht, want officieele instanties geven daar alle een ander antwoord op deze vraag. „Het Gezin" wijst daarop en zegt dat terecht, dat er heelemaal geen vaste lijn te bespeuren is in de wyze, waarop de groote gezinnen tegemoet koming ontvangen of niet ontvangen. Ziehier maar eens, wat verschillen de maatstaven men er op nahoudt: De kinderbyslag zal beginnen bij het 3e kind, wanneer het voor ontwerp Romme wet wordt. Bij de Inkomsten- en Gemeente- fondsbelasting komt pas een merk waardige sprong bij het 5e kind. Het Ryk geeft kindertoeslag vanaf het le kind. Het Ryk rekent echter bij de Defensie een gezin pas groot in het geval er elf kinderen zijn. By de personeele belasting wordt rekening gehouden met alle kinderen: by de Vermogensbelasting met geen enkel kind. Voor de Overheid is een groot gezin er dus een van tusschen 1 en 11 kinderen! Dit over de willekeur en de stel selloosheid in den kindertoeslag. Nu we dat thema aanroeren moe ten we even terugkomen op een be schouwing hieromtrent in een vorig nummer. In „Het Gezin" was hulde gebracht aan de ontwerpen der nieuwe kindertoeslagregeling in de werkverschaffing. Het blad komt daarop thans terug en zegt, dat de regeling in de practijk verknoeid wordt. Eerst by 5, 6 en 7 kinderen worden de gezinnen er iets beter van, doch per week slecht3 25, 50 en 75 ct. Echter, gezinnen met 8 kinderen krijgen per week slechts 60 ct. meer, met 9 kinderen 45 ct, en met 10 kinderen 30 ct. meer. Juist de grootste gezinnen worden van de nieuwe regeling dus weinig beter. En dat kan toch niet de bedoe ling van den minister zijn geweest. Kweekeling met acte. In „Het Katholieke Schoolblad" lezen wij: 't Is gebeurd in Nederland. In 1938. Degene, wie het betreft, weetniet dat wij het weten. Haar weldoener houde dit wèl in het oog, opdat de goede daad, althans de goede inten tie bij de daad, niet een onaange name nasleep hebbe voor betrokke ne. Of betrokkenen, als er meerde ren zijn. Maar het geval is ons van zo serieuze zyde medegedeeld, dat wy niet mogen twijfelen aan de juist heid ervan. Het verhaal is overigens kort. Men begrijpt natuurlyk, dat de hoofdpersoon is een der vijftien duizend... Der vijftienduizend, over wier lot wekelijks wordt geschreven. Der vijftienduizend, wier moeilijke positie toch zeker op z\jn minst eist een welwillend begrijpen. De kwekeling dan van ons verhaal had een kans gekregen om tijdelijk waar te nemen. Ze was een kind uit een groot gezin, waarvoor de levensomstan digheden hard waren. Een gezin, dat reikhalzend naar inkomsten uitzag. Onze kwekelinge kreeg gelegen heid. om als tijdelijk onderwijzeres te fungeren. Het was maar kort. Hoe kort, weten wij niet. Dat interesseert ons ook niet. Nu is de tijdelijke waarneming afgelopen. De arbeid is gepresteerd. En het equivalent voor die arbeid zal in handen van de gelukkige overgaan. Immers de arbeider (ook de vrouwe lijke) is zijn loon waard. De gelukkige krijgt nu de keuze, wat betreft de vorm van het loon. En wat heb je nu liever, een doos boDbons of een gulden Het verhaal is schrijnend; men moet toch beseffen, hoeveel kwaad bloed zulke dingen zetten. En terecht „Ziet, het achterstallige loon der arbeiders schreeuwt luid tegen u op; de kreten dringen door in ue ooren des Heeren." (Jac. 5, 4). Volksontwikkeling Venray BeschermheerHoogEerw. Heer Deken W. BERDEN. Maandag 14 Nov. 8 uur in het St. Antonius-Patronaat spreekt de Z.E. Pater Dr. B. SURE Missionaris Z.-Afrika over: Plaatjes, Praatjes en Liedjes met lichtbeelden. Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en ge reserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Telefoon 144. VENRAY, 12 Nov. 1938 AANGIFTE VAN STIEREN. De Burgemeester van Venray her innert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tusschen 15 en 25 November aangif te te doen bij den Burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk geschieden op een voorgeschreven formulier, hetwelk ter gemeentese cretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd, kleur en bijzondere kenteekenen van den stier, benevens mededeeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stierhouder een bewys; dit bewys moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden aan de politie. Van het houden van een AFGE- KEURDEN stier moet steeds ON- MIDDELIJK aangifte worden gedaan bij den Burgemeester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertoonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 7 November 1938. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. De uitvoering van hetVenray's Mannenkoor is vastgesteld op 4 December. Juist in de surprise-tijd, en ofschoon het toch niet als St. Nicolaas-surprise bedoeld zal zijn, zou deze uitvoering toch wel eens voor menigeen een verassing kunnen blijken te wezen. Het bestuur is op stap geweest, heeft verschillende uitvoeringen per soonlijk bezocht en heeft hieruit werkelijk iets fijns weten te kiezen. Venray zal nog eens kunnen „bul deren". Een lach, doch ook een traan, hèt recept voor Venray. Het zal werkelijk de moeite waard zyn om Zondagavond 4 Dec. vrij te houden. „HANDEN INEEN 1" Radio-televisie-Revue. „Gaat U ook naar 't Patronaat toe, Juffrouw Smit? Wat zegt Uwel Een revue wordt daar gegeven Door 't bekend „Duigurégé". „O, da's dat Revue-gezelschap, Dat hier speelde 't vorig jaar.,.. En de TWINTIGSTE NOVEMBER Staan ze wéér voor Venray klaar". „Weet U wel de naam van 't spel ook, Wat ze geven deze keer 't Vorig jaar zag ik„Wy bouwen En nu ga ik zeker weer!" „De Revue heet, juffrouw Snuffel, Deze keer: „HANDEN INEEN!" Wel, natuurlijk ga ik kijken Dat is wat voor iedereen." ■Zang, muziek, en mooie reien, En toneelspel, leuk en fyn.... Nou, je moest een suffer wezen, Om zo'n avond thuis te zyn." »Ik ga mee, m'n lieve juffrouw

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1