„Dokter Hartje Provinciaal Nieuws op nader overeen te komen voor waarden overneemt en een nieuwe woning bouwt, waar tegenover hij dan bereid is f 130.meer pachtte betalen. Burgemeester en Wethouders stel len voor, op dit verzoek niet in te gaan. De heer Van Dijk noemde dit een ingewikkelde zaak. Van het voorjaar wilde Kurstjens van zijn recht af stand doen. Als dit nog zoo is, dan is overname door de Gemeente voor haar zeer voordeelig. Het is nu een gebrekkig verblijf. Bij verbetering zou de rentabiliteit zeer stijgen. De Voorzitter is het met v. Dgk eens, doch dit is heel iets anders als het onderhavige punt aangeeft. De Raad ging met het voorstel van B. en W. accoord. 10. Verzoek Albert Heijn N.V. te Zaandam, om ruiling van een strook je grond in verband met den nieuw bouw hoek Groote MarktMarkt straat. Burgemeester en Wethouders stel len voor, op dit verzoek in te gaan; van geen van beide zijden eenige toegift. Z.h.s. goedgekeurd. 11. Verzoek van Joh. Lemmens te Merselo M 56, om een vergoeding van f 25.voor afgestanen grond in verband met den aanleg van den weg MerseloWeverslo. Burgemeester en Wethouders stel len voor om op dit verzoek afwij zend te beschikken, aangezien bij nader onderzoek gebleken is, dat bedoeld stuk grond met goedvinden van Lemmens voornoemd voor die wegverbreeding is gebruikt. He heer Van Boven verklaart zich tegen eenige vergoeding. De heer Pubben zou wel eene ver goeding toekennen, doch niet zooveel als gevraagd is Hij stelt eene ver goeding voor ad f 15. De heer Odenhoven doet zijn stand punt kennen: geen vergoeding. Wethouder Houben wijst er op, dat de Gemeente den grond van Lemmens niet noodig had bij de wegverbetering, doch Lemmens gaf den grond toen hij dit zag en be greep dat het geheel daardoor mooier en beter werd. De heer Arts zou Lemmens wel wat tegemoet willen komen. De heer Odenhoven wilde nog wat opmerken, doch de Voorzitter wees er op, dat de heer Odenhoven reeds in deze instantie over deze zaak ge sproken had. De heer van Dijk zou dergelijke grondafstand voortaan schriftelijk vastleggen. De Voorzitter wijst er op, dat de eigenaar van den grond destijds ongestoord heeft laten doorwerken en nu om vergoeding komt. Het is wat moois Hg waarschuwt den Raad in deze een precedent te scheppen. Deze zaak is immers al jaren ge leden en geeft de Raad nu toe, dan is het te voorzien dat nog meerdere gegadigden op vergoeding afkomen. De Voorzitter begrijpt de houding van Lemmens niet, wiens eigenbelang bij een goeden weg toch zeker ge baat is. Wat betreft, dat Lemmens bereid is zijn recht onder eede te bevestigen, moet er op worden ge wezen, dat Lemmens dan een proce dure tegen de Gemeente moet uit lokken, daar kan hij dan zijn eed afleggen. Elke andere eed is van nul en geener waarde. Er zijn bovendien twee onverdachte getuigen, die even sterk het tegendeel vasthouden. Nadat de heer Pubben het woord gevoerd heeft, merkt de heer Gou- mans op, dat de heer Lemmens met zijn verzoek wel wat laat aankomt. De heer Odenhoven gunt Lemmens wel een eventueele vergoeding, doch of zijn recht vaststaat, wil hij nog wel eens nader vernemen. De heer Steeghs wijst er op, dat in den loop der jaren meerdere wegen in Ven ray zijn aangelegd, ook onder Oirlo. Doch dit ging steeds na minnelijk overleg zonder eenige vergoeding voor afgestane gronden. Hij stelt daarom voor ook thans geen vergoeding te geven. Nadat de Voorzitter zegt, dat in de toekomst gehandeld zal worden in den geest van het door den heer van Dijk gezegde, ontraadt hij den Raad op dit verzoek in te gaan en aldus een precedent te scheppen, waarmede de Raad accordeerde, zoo als uit de stemming bleek. Met 11 tegen 4 stemmen werd overeenkom stig besloten. Voor het geven eener vergoeding stemden de heeren Reintjes, Pubben, Arts en Millen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit van 12 November 1937, No. 195/133, tot onderhandschen aan koop van grond ten behoeve van de verbreeding van den Langeweg, aan gezien Heeren Ged. Staten zich blij kens hun aan B. en W. gericht schrijven van 29 Juli 1938, 2e Afd. La. 9852/40 niet kunnen vereenigen met de in bedoeld raadsbesluit voor genomen verbreeding van de Lange weg. De heer Millen wgst er op, dat met de verharding van den Lange weg reeds begonnen is. De heer Odenhoven zou van den Langeweg zoo gaarne een lange weg maken, maar dit blijkt op zich reeds een lange weg. En dat alles, omdat één eigenaar niet wil toegeven, al hoewel het maar een klein stukje betreft. De heer Millen zegt, dat het ge deelte van de Merselosche weg naar de Hoenderstraat bij eenige regen direct in een onbegaanbaren toestand komt en een modderpoel gelijkt. De Voorzitter wijst er op, dat aanneming door den Raad van dit agendapunt goed zal werken voor het beoogde doel. Dit 'punt staat overigens in het Dauwste verband met het volgende. De Raad nam z.h.s. dit agenda- puut aan. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de noodige gelden te votecren (op de begrooting 1939) voor het doen opmaken door den Limburgschen Streekplannendienst van het uitbreidingsplan in hoofd zaken voor de gemeente {kosten circa f 1000en voor het doen opmaken van het plan in onderdee- len voor de kom der gemeente door een nader aan te wijzen terzake deskundig Ingenieursbureau (kosten nader vast te stellen). Deze kosten kunnen op den kapitaaldienst ver antwoord worden. De heer Odenhoven is verwonderd over het voorstel een ingenieursbu reau in het werk te willen stellen. Kan Gemeentewerken deze zaak niet behandelen Zoo wordt het duur voor de gemeente. De heer van Haren is het mét den heer Odenhoven eens. Naar zijne meening kan de Directeur van Ge meentewerken dit zeer gemakkelijk. Nadat de heer Pubben in dezen geest nog gesproken had, zegt de Voorzitter, dat dit punt bezien moet worden in verband met het bereids opgemaakte Streekplan en uitbrei dingsplan. Regelen de eerstgemaakte plannen de hoofdlijnen, het nieuw bedoelde plan regelt meer de onder- deelen. De Directeur is thans met werk overladen. De opzichter is technisch niet onderlegd. Bovendien is het bezwaarlijk een ander de plannen voor de onderdeel en te laten maken dan de maker van het alge- meene plan voor de hoofdlijnen. Dan moet men den oorspronkelijken ge dachtengang kennen. Het geheele plan voor de onderdeelen kost circa f 3600.maar het is nu de bedoe ling, dit alleen voor de kom te laten uitstippelen. Spoed is wel gewenscht daar men nu vaak vast komt te zitten, wgl men geen plan heeft Dan moet het misloopen, hetgeen trouwens reeds gebeurd is. Waar de Gemeente thans meer dan 14000 in woners telt, kunnen Gedeputeerde Staten in deze dwingend ingrijpen en een plan afdwingen. De heer Vermeulen wijst op de uitbreiding bij de Schoolstraat, dit moet ook komen. De heer Odenhoven ziet gaarne uitbreiding, doch men moet er wel aan denken, dat de belastingen nog steeds hooger zullen worden. Hij zag gaarne als het ware een ring rond de geheele gemeentekom tot stand komen. De Voorzitter zegt, dat de uit breiding rekening moet houden met de bestaande toestanden. De heer Millen verklaart, dat hij niet zóó voor al die plannen is. De Voorzitter bepleit thans het voorstel van B. en W., daar men anders vastloopt. Hierna wordt tot stemming over gegaan, waaruit blijkt, dat dit voor stel met 8 tegen 7 stemmen is ver worpen. Tegen stemden de heeren Vermeu len, Odenhoven, Arts, van Dijck, Steeghs, van Haren, Janssen en Mil len. 14. Verzoek van Burgemeester en Wethouders om zgn gevoelen iD principe uit te spreken omtrent den eventueelen aanleg eener waterlei ding in gemeentelijk- of streekver- band. De Voorzitter merkt op, dat mins tens 90 pet. van het water in Ven- ray afgekeurd zou worden, indien er een wetenschappelijk onderzoek zou worden ingesteld. De heer Vermeulen zou den aan leg van waterleiding zeer toejuichen indien de kosten dragelijk waren. Het vroegere plan was niet te be talen. Indien B. en W. b.v. groeps gewijze met andere Gemeenten zou den kunnen samenwerken, zou dit een groot verschil kunnen uitmaken. De heer Odenhoven herinnert eraan dat hij destijds tot de zeer vele tegenstanders behoort heeft en hij het meest ageerde tegen 't destijds voorgestelde ongelukkige kamersys teem, waardoor een groot gezin on geveer f 35per jaar te betalen kreeg. Dit was een verkeerde opzet. Thans hebben de groote gestichteu hun eigen waterleiding. Wanneer er in groepsverband gewerkt wordt zullen de kosten van aanleg en ge bruik zeker minder zijn. Zijn deze dan dragelijk, dan is hij voorstander eener waterleiding. Ook de heer van Boven verklaar- zich dan voorstander, mede in ver band met vestiging eener industrie. Hij meent, dat dit reeds een bezwaar is gebleken voor vroegere vestiging plannen. De heer Millen betwijfelt de mo gelijkheid om tot dragelijke kosten te komen, benevens billijke prijzen. Z.i. geven het hooge onkosten bij blijvende uitgaven. De normen bij steun en werkverschaffing zgn maar te laag om met nieuwe lasten aan te komen. Hg is bang voor de kosten. De heer van Haren is bezorgd, dat een en ander zgn terugslag zal vindeif in het klimmen der belas tingen. De heer Steeghs vraagt: Welke lasten komen er op de schouders der inwoners Er is hier toch zoo weinig te verdienen. Geen enkel lid van den Raad zal in principe tegen waterleiding zgn. Als de kosten maar niet te hoog zijn. Moeten er nog meer belastingen bijkomen? Wat dan De heeren Reintjes en Pubben vragen of ér reeds min of meer een plan is De Voorzitter zegt, dat uit de ge voerde discussies bigkt, dat de be zwaren alleen de eventueele kosten gelden. Volgende week is er te Maastricht een vergadering en nu wilde de Burgemeester in deze het gevoelen van den Raad kennen. Waterleiding is beslist nuttig en zeer gewenscht. Later komen even tueele plannen toch nog in den Raad ter beslissing. Is de Raad echter tegen een waterleiding, dan is be spreking te Maastricht onnoodig. In streekverband zou het ook mogelijk zijn de gehuchten aan te sluiten. De werkzaamheden zouden in werkver schaffing uitgevoerd kunnen worden, hetgeen uiteraard de kosten vermin dert. Voorheen was Spreker Burge meester eener armere gemeente dan Venray en daar zgn de inwoners nu big, dat er waterleiding is. De heer van Boven hoopt maar, dat de menschen de kosten zullen kunnen betalen en wijst bovendien er op, dat de tegenwoordige toestand zoo goedkoop is. En wat is men niet gedupeerd als men de kosten der waterleiding niet kan betalen, dan staan ze dadelijk klaar om de wa terleiding af te snijden Dit alles heeft men niet bij een pomp of put. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het ongedekt ver lies van de Bouwvereeniging „St. Oda", bedragende per 31 December 1937 f 6996.49, voor rekening der gemeente te nemen en het in 5 jaren op de begrooting, te beginnen in 1939, te amortiseeren. De heer Vermeulen zag deze af schrijving liever in 10 jaar gebeuren, waarop de Voorzitter antwoordt dit te zullen voorstellen. 16. Verzoek van H. J. A. Verheu gen, Grootestraat 7, om terugbeta ling van naar zijn meening van hem te veel gevorderde vermakelijkheids belasting met de kermis. Burgemeester en Wethouders stel len voor, het 't vorig jaar terzake ingenomen standpunt, dat het hier twee afzonderlijke vergunningen be treft en dus ook tweemaal belasting verschuldigd is, te handhaven en derhalve afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer van Boven blijft tegen een restitutie. In Leunen is nu weer het zelfde gebeurt. Bovendien wist de heer Verheugen toch wat hij deed. Spreker acht eventueele teruggave niet rechtvaardig tegenover de an deren geintresseerden. De heer Millen wijst er op, dat hij niet kan accoord gaan met het ge zegde van den heer van Boven. In Leunen betrof het dansmuziek in de tent en een strijkje in het café. Bij Verheugen betreft het 2 vergunnin gen voor hetzelfde lokaal in den zelfden tgd. Naar z$ne meening heeft de heer Verheugen gelijk. De heer van Haren acht het hier een uniek geval en bespreekt de wenschelijkheld de verordening eens onder de loupe te nemen. De Voorzitter stelt voor om de beslissing van den Raad van Beroep af te wachten, daar is deze zaak thans aanhangig. Z.h.s. vereenigde de Raad zich met dit voorstel. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijzi ging der verordening op de heffing en invordening van schoolgeld voor het lager onderwijs in de gemeente Venray. Een concept der aan te brengen wijzigingen gaat hierbij. Z.h.s. ging ook hier de Raad mede accoord. 18. Voorstel van Wethouders tot wijziging van het Reglement voor het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur. Een concept der wgzigiDgsveror- dening gaat hierbij. Het eerste lid van artikel 2 wordt gelezen als volgt: „Leden van het Burgerlijk Arm bestuur kunnen alleen zijn meerder jarige mannelijke ingezetenen der gemeente, met uitzondering van: a. leden van den Gemeenteraad. b. ondersteunden in Armenwet of ingevolge eene gemeentelijke of eene uit het Werkloosheidssubsidiefonds gesubsidieerde steunregeling. c. geplaatsten bij eene uit het Werkloosheidssubsidiefonds gesubsi- deerde werkverschaffing of bg de gemeentelijke werkverruiming. d. degenen, die bg rechterlijke uitspraak de beschikking of het be heer over hunne goederen hebben verloren." Nadat de heeren Odenhoven en Millen over bovengemelde begrensd heid eener benoeming gesproken had den, vraagt de heer Vermeulen: wat gebeurt er, iDdien de Raad geen ge noegen neemt met een eventueele voordracht, waaraan de heer van Boven nog toevoegt, dat er beloofd is, dat een volgende vacature in het Armbestuur door een arbeider bezet zou worden. De Voorzitter zet bovenstaande nieuwe bepalingen uiteen en ver duidelijkt de billijkheid, wijl anders de mogelijkheid bestaat, dat men idiote verhoudingen krggt. De Raad is gebonden aan eene door het Ge meentebestuur opgemaakte voor dracht, het Armbestuur gehoord. Hierna ging de Raad z.h.s. met de voorgestelde wijziging Reglement Armbestuur accoord. 19. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van H. J. van Gerven, Merselosche weg. Voorgedragen worden: 1. H. J. van Gerven (aftr.) 2. J. H. A. Ponjé Beekweg 6c. Door den Voorzitter werden tot stemopneraers benoemd de heeren Janssen en Arts. Uit de gehouden stemming bleek, dat de heer van Gerven verkregen had 14stemmmen en dus herbenoemd is, terwijl lstem op den heer Ponjé werd uitgebracht. 20. Vooi stel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen tot heffing en invordering eener precario-belasting in de ge meente Venray. Een afschrift der hefflngs- en der invorderingsverordening gaat hierbij. Voor dit punt melden zich zooveel sprekers, dat de Voorzitter lachende opmerkte: niet allen tegelijk heeren. De heer van Boven verkreeg het eerst het woord en begon: Ja, kijk eens hier, Voorzitter, ik behoor tot de minder ontwikkelden en het is mij daarom zeer moeilijk mijn oordeel over dit punt te geven. Ik heb het van alle kanten bekeken en gezien dat het nieuwe objecten geeft voor een nieuwe belasting. Mij dunkt, we moesten dit punt maar aanhouden en eerst een Commissie instellen, die den Raad van advies kan dienen. Nu direct een besluit te nemen is zeer moeilijk zoo niet onmogelijk. De heer van Haren zegt: Mijnheer de Voorzitter, U heeft dat ontwerp mooi klaar gestoomd. Het gaat echter niet om in deze direct te besluiten. Er staan veel punten in, die neer komen op een nieuwe belasting. Een commissie van advies zou prachtig werk hebben kunnen doen, zoo die nu den Raad van advies dienen kon Spreker herinnert er aan, dat hij reeds meermalen heeft aangedron gen om een vaste advies-commissie voor den Raad te hebben, die voor dergelijke punten steeds een rapport of advies aan den Raad uitbrengt. Ook zoo'n groote agenda, als thans aan de orde is, acht Spreker uit den booze. Daar het onmogelijk is aan alle punten de gewenschte aandacht te schenken. De Raad moet nu maar steeds op B. en W. afgaan, wat hjj niet juist vindt. De heer Pubben meent dat er ob jecten genoeg zijn maar gaat met den Heer van Haren mee, wat betreft het instellen eener Commissie. Hg meent echter dat een bespreking in comité-generaal voor dit punt het ge wenscht effect zou geven. De heer/Vermeulen is van hetzelfde gevoelen als de heer van Haren. Spreker zegt dat hg de verordening gelezen heeft en voegt er al lachende bij, dat het hem voorkomt alsof b.v. de kinderen drinken bij de pomp op Markt, als ze uit de Kerk komen. Wordt dat ook al belast Zij ge bruiken dan toch gemeente-eigendom, De Voorzitter zegt, dat hij den heer Vermeulen dadelijk zal beant woorden. De heer Odenhoven is er van ge schrokken, dat een benzinepomp, staande op Gemeentegrond wel f 50. per jaar kosten kan. De heer Reintjes ziet wel wat goeds in het ontwerp doch gaat met den heer Pubben mee om deze zaak eens onderling te bepraten of een Com missie in te stellen. De Voorzitter zal eerst den heer Vermeulen beantwoorden. Hij ver zoekt den heer Vermeulen het hem niet kwalijk te nemen, maar hij moet het zeggen, de heer Vermeulen heeft bij het lezen van het ontwerp toeten noch blazen begrepen. Deze verordening zal meehelpen in voorziening m het tekort der be. grooting. Men moet echter de ver ordening goed lezen. Dit is een ge makkelijke aanvulling. Er wordt b.v. een huis gebouwd. De bouwsteenen worden op trottoir of ander Ge meente-eigendom opgetast. Is het nu niet biliijk dat de Gemeente hier iets ontvangt in den vorm van 'huur. Welke particulier zou zijn terrein gratis geven. Zóó maken vele klentjes één groot. Geld zal er moeten ko men. We zitten hier om openbare belangen te dienen en geen parti culiere. Zou de Gemeente te eeniger- tijd noodlijdend worden, dan wordt zulk een belasting van hoogerhand opgelegd en zal ze dan erger zijn dan dit ontwerp. Spreker zegt geen bezwaar te hebben tegen een Com missie in deze. Het object op zich is niet verkeerd. Men kan over het tarief een verschil van meening hebben, doch de begrooting moet ge dekt zrjn. De heer Vermeulen kan niet ac coord gaan met hetgeen de Voorzit ter zegt over zijn verkeerd lezen. Er staat toch in het ontwerp: Art 1. Ten behoeve der Gemeente Venray wordt, onder den naam precario- belasting, overeenkomstig het be paalde in de volgende artikelen, eene belasting geheven: voor het gebruik of genot van openbaren gemeemeentegrond, open baar gemeentewater of van andere openbare gemeenteweiken, bezittin gen of inrichtingen; b. voor het hebben van voorwer pen onder, op of boven openbaren gemeentegrond of op openbaar ge meentewater. Hierop steunt mijne meening, dat het drinken aan een gemeentepomp belastbaar is. De Voorzitter zegt: absoluut on juist, mijnheer Vermeulen. In artikel 3 van het ontwerp wordt de door U genoemde handeling niet genoemd bij de belastbare zaken. De heer van Haren wil de zaak eens kalm bekeken zien. Hij acht dit ontwerp voor neringdoenden een ramp. De heer van Boven spreekt zich nogmaals uit voor een Commissie, daarin bijgestaan door den heer Millen. Tenslotte wordt een Commissie in gesteld bestaande uit de heeren van Haren, Odenhoven en Pubben. De Voorzitter verzoekt deze Com missie van hare bevindingen rapport uit te brengen. De nog restende punten worden nu afgewerkt met sneltreinvaart. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de bedrgfsverordening der Gasfabriek. Nu de gemeente volgens art. 170 der Gemeentewet heeft gesloten een verzekering van de gemeentegelden tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen (waaronder ook het gas bedrijf ressorteert) kan uit de ver ordening, regelende het beheer van het Gasbedrijf worden geschrapt het eerste lid van art. 14: „De directeur stelt zekerheid tot een bedrag, door den Raad te bepalen." Wordt accoord bevonden. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener kasgeldleening. Ter vergadering zul len nadere gegevens worden ver strekt. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente bij de Landbouwbank tegen drie vierde pet, per kwartaal een kasgeld leening kan sluiten. Een buitengewone goede aanbieding. De Raad ging hiermede accoord. 23. Verzoek van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur om alsnog een aanvullend erediet van f 2400. voor het jaar 1938. Burgemeester en Wethouder stel len voor, dit erediet, waardoor het geheel voor 1938 stijgt tot f 16900 toe te staan. Wordt accoord bevonden. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aan vulling der begreoting voor 1938. Wordt accoord bevonden. 25. Aanbieding der rekening over 1937 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 26. Aanbieding der begrooting. voor 1939 van het Algemeen Burger lijk Armbestuur, Hiervoor werd een Commissie be noemd, bestaande uit de heeren Oden hoven, van Dijk en Reintjes, die t.z.t zullen rapporteeren. 1 28- Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot on in vorderbaar ver klaring van oninvorderbare posten Wordt accoord bevonden. 27. Aanbieding der rekening over 1937 en der balans per 31 December 1937 van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. 29. Aanbieding der Gemeentere kening dienst 1937. Hiervoor wordt een Commissie be- Doemd uit de heeren Pubben, Vermeu len en Millen. Nu deelt de Voorzitter mede, dat 12 November Z. Exc. Minister Romme op eenigszins feestelijke wijze de opening te doen van het groote ont ginningsplan dezer gemeente. Hrj hoopt dat alle Raadsleden aanwezig zullen zijn. 30. Aanvrage vande kinderen Jac Camps te Oostrum om een bedrag van f 3500.ter leen onder hypo thecair verband. In de vergadering van 1 Septem ber j.l. is dit punt op voorstel van dhr. Odenhoven nogmaals aangehou den, teneinde ook de toen aanwezige raadsleden in de gelegenheid te stellen hun meening in deze te zeggen. Burgemeester en Wethouders hand haven hun voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van adressanten. Dit punt wil de Raad zeker mede in geheime vergadering behandelen, zegt de Voorzitter, waarmede de Raad instemt. Hierna sluit de Voorzitter de open. bare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der openbare zit ting, blijkt dat de sub. 3, 4 en 30 gevraagde hypotheken door den Raad zijn verleend. Ten opzichte van punt 30 ver klaarde de heer van Boven zich voor het verleenen der gevraagde hypo theek, hierbij gesteund door den heer Pubben. Uit de gehouden stemming bleek, dat de Raad zich met 11 tegen 4 uitsprak voor het verleenen hypo theek. Tegen stemden de heeren Reintjes, Nelissen, van Dijk, Houben. Nu kwam de Rondvraag. De heer van Boven dankt den Voorzitter en Wethouders voor de tot standkoming der groote ontgin ningsplannen in de Peel, welke eer lang spoedig zullen worden uitge voerd. Deze onderneming zal in menig opzicht veel nut afwerpen. Hij hoopt, dat zich tijdens de uit voering geen ongeregeldheden zullen voordoen en alles in de beste orde zal afloopen. Toch wil hij op een schaduwzijde wijzen en wel de lage normen voor loon en steun in deze Gemeente. Hij hoopt, dat er gelegen heid is Minister Romme bij zijn aan staand bezoek aan Venray een en ander hierover in het oor te fluiste ren. Eene Commissie, die destijds naar den Haag geweest is, heeft niets kunnen bereiken, waarop de Voorzitter antwoordt, toch wel mijn heer van Boven, de meesten hebben nu een uurloon van 24 cent. Dan ben ik verkeerd ingelicht, zegt de heer van Boven, De heer Steeghs vraagt, of er in verband met een ingezonden request, iets gedaan wordt aan de verbete ring aan de school te Castenray Dit wordt onderzocht, zegt de Voorzitter, waarna de heer Steeghs zegt, dat er maar een markt gehou den wordt in September en dat de laatste paardenmarkt alhier, samen viel met die te Oss. Dit heeft de Raad zoo gewild, zegt de Voorzitter. De heer van Haren heeft gehoord, dat de heer Gemeente-Secretaris succes heeft gehad met het schrijven zijner artikelen en verder werken om gedaan te krijgen dat de patiën ten, die alhier in de Gestichten ver- big ven, worden ingeschreven in de Bevolkingsregisters, hetgeen uiter aard het bevolkingscijfer gunstig zal beinvloeden en een groot voordeel voor de Gemeentekas zal geven in verband met de Rijksuitkeering Spreker brengt den Secretaris hier voor dank en wenscht hem en de Gemeente proficiat. De heer van Haren zegt verder, dat hg nog steeds geen antwoord van den Voorzitter mocht booran, hoe hg denkt over het door Spreker voorgestane idee van vaste Raads commissies denkt De Voorzitter antwoordt, dat hij niet is tegen een Commissie voor een bepaald geval, zooals er in deze Raadszitting eene ingesteld is, een Commissie ad hoe, doch vaste Com missies komen al heel gemakkelijk op het terrein van B. en W. en brengen onwillekeurig voor de amb tenaren niet te voorziene en onover zienbare moeilijkbare moeilijkheden mee. Daarom is hij evenals zijn voor ganger tegen vaste Commissies. De Heer van Boven merkt op, dat er bg den laatsten brand in de Peel extra gewerkt is, welk werk, ondanks gedane aanvrage, onbeloond is ge bleven. De Voorzitter kan zich hieromtrent niets herinneren doch zal een onder zoek in stellen. De heer Pubben bracht de zaak Marcellis nog eens ter sprake. Mar cellis vraagt f 10.— voor elke afge stane are grond. Hij hoopt, dat B. en W. in deze een oplossing zullen weten te vinden. De Voorzitter zegt, dat Marcellis reeds meerdere voorstellen gedaan zijn, waarop deze echter niet is in gegaan, De fout is, dat indertijd een en ander niet schriftelijk is vastge legd, hetgeen hij zich voorneemt, in de toekomst steeds te doen. De heer Steeghs vraagt hoe of het staat met het groote wegenplan. Dit moet geleidelijk komen, zegt de Voorzitter, later komen eventu eele plannen in den Raad. De heer van Haren prefereert een alles omvattend plan in eens en de kosten, welke een en ander mee brengt, te dekken door een leeDing. Uitvoering in eigen beheer, acht hg mede uit den booze. Aanbesteden is veel beter. De Voorzitter gaat met den heer van Haren accoord maar wijst er op, dat om de rente der nieuwe leening te dekken ook nieuwe belastingen moeten kunnen worden aangeboord De Voorzitter bedoelt hierbg speciaal op een in te voeren wegbelasting. Niemand het woord meer verlan gende, sluit de Voorzitter de verga dering met gebed. Over enkele dagen open ik mijn praktijk. Aan een ieder geef ik geheel gratis en kosteloos advies. Allicht dat ik tielpen kan, want ik bezit meer dan 25 jaar ervaring. Bundels dankbe tuigingen kan ik U voorleggen van menschen, die «opgetogen zijn over mijn hulp en ik popel van verlangen om ook aan mijn beste krachten te geven. VENRAY, 5 Nov. 1938 NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. VENRAY No. Ill J. K M. Colsen, architect, Maasheezer weg. No. 33 L. GhieleD, vrachtrijder, Jan Hensenstraat 6a. No. 150 Wim van Ham, Bloemis. terg, Stationstraat 6. BLITTERSWIJK No. 13 A. J. Verdam, assuradeur, B 49. YSSELSTEYN No. 4 G. Linders, koster, I 75a. No. 5 M. H. J. Koonings, vracht ondernemer I 68a. No. 6 M. Teunissen, aannemer en timmerfabriek, I 70. No. 7 W. Jacobs, Manufacturen, Kleermakerij I 72. No. 8 G. Vostermans, pastoor I 56 No. 9 L. Philipse, handel in kolo niale waren, groenten en fruit. No. 10 F. H. van Soest, I 76. No. 11 A. Pouwels, landbouwbe drijf, I 67. No. 12 W. Spreeuwenberg, land bouwbedrijf, I 75. Wijziging Telefoonnummers. Venray No. 901 G. Fleurbens, se cretaris Boerenbond, Yssélsteyn, ge wijzigd in: Ysselsteyn No. 1 Venray No. 902 P. van Dijck, Gei- trudahoeve, Ysselsteyn, gewijzigd in Ysselsteyn No. 2. Venray No. 903 P. Janssen, Kolo. niale waren, Ysselsteyn, gewijzigd in Ysselsteyn No. 3. LUXOR THEATER. Geheime inlichtingen. Lloyd Wilson, de tweede kassier van de Investment Co. komt naar de Seanton bank om effecten ter waarde van 200.000 dollar uit de kluis te halen. Zijn hond Tarzan laat hij bij de deur wachten. In het pri- vékantoor ontmoet hij Ann SeatoD, op wie hij verliefd is en Bert Doran, een nieuwe relatie van de bank. Deze laatste biedt hem aan hem met zijn auto naar zgn kantoor terug te brengen. Buiten gekomen toont Tarzan een onverklaarbare afweer van Doran. Doran telefoneert met zgn hand langers en geeft aan wijzigingen over de effecteD, die Wilson naar zgn kantoor brengt. Op het kantoor wordt Wilson door de handlangers van Doran overvallen en, ondanks de krachtige hulp van Tarzan, weten zij hem te overweldigen en ontsnap pen met de effecten. Bg een zwemfeest va t het Wilson op, dat Tarzan op duidelijke wijze zijn afkeer van Doran laat blijken en dit is voor hem een aanleiding .aandacht van de politie op Doran te vestigen. Intusschen is Tarzan op eigen gelegenheid een achtervolging van Doran begonnen en in zgn huis vindt hij de actentasch, die zijn baas toebehoort en waarin de gestolen effecten waren. Hij brengt de tasch naar Wilson en brengt hem en de politie daarna naar het huis van Doran, waar de gestolen papieren gevonden worden. Een film voor liefhebbers van detectiveverhalen en tevens een film waarbij hondenliefheobers hun hart op kunnen halen op gebied van sterke staaltjes van hondendressuur. Als tweede hoofdfilm draait. „De Beheerscher der Wereld". De Maasbode schrijft over deze film „In Rotterdam draait een interes sante en boeiende film: „DeBeheer scher der Wereld". De Beheerscher, dat is de man, die met de machine zijn macht over het geheele aardrijk kan uitoefenen. Maar helaas, die macht nut ten welzijn der menseh- hcid, maar tot haar bederf benut. Met zijn machinemensch verdringt hij den arbeider, ontneemt hem alles wat hg bezit. En als de arme dan in verzet komt, dan staat een andere machine gereed om moordend den kreet naar brood te smoren. Dit gegeven is in een fantastische film verwerkt. We zien de prachtig ste voortbrengselen der moderne techniek, we beleven een mijnramp, den strijd van een manschlievenden ingenieur tegen den fanatieken

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6