TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Tegen een geest van bederf. Waarom elk Katholiek een strijder moet zijn. Ook op Staatkundig gebied. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Vergadering van den Raad der Gemeente Venray. Die Hoest bedreigt u. Kind/ ffc// Zaterdag 5 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 45 Er zit den laatsten tijd een groote vaart in de Europeesche politiek. Het staatkundig leven wordt door geweldige hartstoch ten beroerd. Tegenover de demo cratische gedachte, in welker ver breiding en beleving de volkeren meer dan een eeuw lang bevre diging hebben gezocht, is een nieuwe ideologie tot ontwikkeling gekomen, die het tegenoverge stelde najaagt en het gezag in handen legt van een leider, aan wien een dictatoriale macht wordt toevertrouwd. „Elke regeeringsvorm kan goed zijn voor de welvaart van een volk, als hij zich slechts aanpast bij het volkskarakter en be lichaamd is in bevoegde belang- looze personen, die werkelijk het algemeen belang zoeken. Of een regeering goed is hangt niet zoo zeer af van den vorm als wel van de personen van het bestuur, Aldus mr. dr. Th. Keulemans, Carmeliet, in zijn „Maatschappij leer" (uitgave van Albert's Druk kerijen, te Sittard), welk boek wij elkeen van eenige ontwikkeling ter lezing en bestudeering aan bevelen om zijn duidelijkheid en degelijkheid, en omdat het bij is tot den laatsten tijd, als een lei draad voor de grondslagen van het maatschappelijk leven, dus ook van de politiek, welke daar van een onderdeel is. Zoo ooit dan heeft men in onzen tijd noodig, zich reken schap te geven van de verschil lende stroomingen, waarvoor aan dacht wordt gevraagd en waar heen men ons met alle middelen, welke dienstig worden geacht, heensleuren wil. De woorden van St. Thomas van Aquine indachtig: „Een van de vele dingen, waarmede bij een goede Staatsinrichting rekening moet gehouden worden, is, dat allen er eenigermate deel in heb ben," houden wij met den ge noemden schiijver, dat wij den democratischen regeeringsvorm niet moeten loslaten, maar op den grondslag van een herstelde sociaal-economische en goi' dienstig-zedelijke samenlevingeen gezonde democratie voorstaan, in dachtig dus, dat de redding van de democratie ligt in het Chris tendom. In verschillende landen heeft de dictatuur de laatste tientallen jaren overwonnen. Alleen reeds door den gloed van het nieuwe bezit de nieuwe strooming aan trekkingskracht op velen. De mensch zoekt nog altijd om het geluk op aarde terug te vinden, dat hij in het verloren Paradijs heeft achtergelaten. In de staatkunde wordt het hem ik zit op zwart zaad, zei Court, kwam hierheen naar aanleiding van een beloofde betrekking waar niets van kwam en ik moet me op de een of andere manier het geld voor de terug reis verdienen. En je wilt met je laatste geld gokken De oogen van den ouderen man stonden nu minder vijandig Nee. Ik gok niet, de winst is mij zeker op de twee nullen daar. Hij zweeg even, toen een man hen voorbijliep en de toilette binnenging. Toen vervolgde hij: Ik trachtte vandaag naar Osa Junction te komen, waar een man woont, die me zal helpen, maar ik werd van den trein gesmeten nog geen mijl van de stad af En nu vraag ik u, of u met mijn laatste geld voor mij wilt spelen. Laten we wat drinken. Ik betaal. Ze gingen aan één van de tafeltjes, die tegen den muur stonden, zitten en wenkten een kelner. Hoe heet je vriend? Mijn naam is Court. En de mijne is Lester. Wil je beweren(hij tiet zijn stem zinken) dat er met dat wiel iels niet in orde is Precies. Op den duur bezorgt elk goed roulette-spel winst aan de bank. Maar de kerels, die hier in Black But te het spel in handen hebben, zijn schurken. Ik heb eens een vent ge kend, die in een fabriek werkte waar door verschillende wijsgeerige stelsels in allerlei kleuren voor oogen getooverd. Heeft hij zich los gemaakt van de eeuwigheids gedachte, dan is hij des te lich ter geneigd den schoonen schijn te aanvaarden. De massa redeneert maar op pervlakkig. Zij hangt aan uiter lijke vormen en vraagt nauwelijks naar een grondslag, waarop de aanbeden dictatuur zich stelt, wel ke zich een absoluut recht toe eigent op de burgers, als onder danen van den staat, die zooals voor het nationaal-socialis- me een doel is in zich zelve, het hoogste goed, waaraan alle belangen en ook de welvaart der staatsburgers ondergeschikt is, en niet omgekeerd, zooals de christelijke opvatting luidt, vol gens welke de staat er is om den mensch en voor zijn welzijn. De geestdrift voor de dictatuur wordt bij velen nog aangewak kerd door de gebreken van de democratie, welke zij den rug toekeerden, en welke fouter, zij vergroot zien door den bril van den afkeer. Daartegenover wor den de gevaarlijke kanten van dat nieuwe menschelijk maaksel over het hoofd gezien. Wij. zien deze optreden in het nationaal-socialis- me, dat Duitschland overheerscht. Schijnbaar zien we den mensch daar het middelpunt vormen van alle zorgen. Maar inderdaad be staat hij voor den staat. Om den staat moet de mensch met alle zorg gecultiveerd worden, om den staat wordt het ras gezui verd en verheven door sterili satie. Daarom ook gracht men gees telijke invloeden te verwijderen, die buiten het eigen volk zijn ont staan, op de eerste plaats de christelijke gedachte, die van el ders stamt, zelfs uit het gesmade Joodsche volk. Een Christendom dat van den mensch nederigheid vraagt en zelfverloochening. Voor een mensch, die alleen voor de aarde leeft of hoogstens voor een Walhalla, die zijn groot heid zoekt in zich zelf en in het dienen van den staat, is dal alles onwaardig. Zoo leeft men in een nationaal-socialistischen staat in een heel andere wereld. Men grijpt terug naar den vóór- christelijken tijd, foen de Ger manen een cultus hadden van het eigen land. Maar welke een ge vaar houdt dit in, dat men ook zal terugkeeren naar de practijk van dat heidensche leven. De ondervinding bewijst, dat dit ge vaar niet denkbeeldig is. ze dingen maakten, om valsch mee te spelen. Hij heeft me toen een paar van die trucs verraden. Hoe de wielen ge maakt worden, waar ze de bediening van het rad verborgen, hoe de mag neten geplaatst worden zoodat ze den bal aitijd wegstooten kunnen van elk nummer, waarop veel geld gezet is enz. Ik heb dat rad daar gadegeslagen en ik heb kunnen uitvisschen, hoe de bankhouder den bal naar die nummers kan brengen, waarbij de inzet aan de bank komt, nul en dubbel nul. De kelner zette de glazen voor hen neer. Lester sloeg zijn pure whisky met een teug naar binnen. Court nam een slok van zijn bier. Ik sta naast je, jonge man, zei de farmer plotseling Een kerel, die zonder eten rondloopt (en ik vermoed dat je dat doet) en zijn laatste centen verspeelt omdat hij voelt, dat hij gelijk heeft, is waard geholpen te worden. Zoodra je mij het woord zegt, zet ik een fiche voor elk van ons. Niet meer dan twee, waarschuwde Court. Ik zal echter achter u blij ven staan en net doen alsof ik naar 't spel kijk. Als ik u dan den tip geef, moet u wachten, tot de croupier zegt Laatste kans Het rad zal dan lang zamer gaan draaien en hij zal 't niet meer wagen de truc nogmaals toe te passen. Zij liepen dwars door de zaal en Lester vroeg het stapeltje fiches terug dat hij den croupier voor hem had laten bewaren. Hij speelde voorzichtig, plaatste zijn inzetten op rood of zwart, even of oneven en waagde soms een fiche op de kolom. Court stond achter hem, z'n glas bier in de hand, net als iemand, die hel spel eenigen tijd wil gadeslaan voordat hij fiches koopt. Een halfdronken man kwam wagge lend met een handvol bankbiljetten aanloopen en hield het spel een oogen- blik op, daar hij voor vijfhonderd dol lars vierkante fiches van twintig dollar De landkaart van Europa heeft den laatsten tijd groote verande ringen ondergaan. Wij zien hier de groote vaart in de Europee sche politiek door de dynamische werking van dien nieuwen geest, die in zijn superioteitswaan heerschzuchtig is. Diezelfde heerschzucht is het. welke de rechten aantast van de Kerk. Daarin ziet de nationaal- socialist geen goddelijke instel ling, maar - zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten, een macht, die naar overheersching streeft, zooals de nationaal-socia- listische staat, en tegen dien staat, dus een vijandige macht. Voor de bedienaren van die Kerk ziet hij Haar, zooals de ambtenaren den Staat zien, als een kostwinning, gelijk een hooge nationaal-socialist dezer dagen omtrent kardinaal Innitzer be weerde. Dat nationaal-socialisme vond aanvankelijk zijn voldoening in zich zelve binnen de grenzen van het gebied, waar het ontstond. Maar langzamerhand is ideologie een exportartikel geworden, waar mee men graag ook de overige geïnfiltreerd zag. Het standpunt van den katho liek tegenover een beweging met zulke beginselen, is duidelijk. Hij moet er zich tegen verzetten en opkomen voor de katholieke rech ten. Die bestrijding dient óók te geschieden op politiek terrein. De Nederlandsche katholieken zijn bij hun optreden voor de katholieke beginselen georgani seerd in de Katholieke Staats partij. Zij telt in Limburg 65.000 leden. Een respectabel cijfer. Maar dat leger moet nog veel sterker worden. En dat kan ge makkelijk. Er werden immers bij de laatste Kamerverkiezing 192.000 stemmen op de Staats partij uitgebracht. Elk katholiek moet in onzen tijd oud strijder zijn. Het minste, waardoor hij mee kan doen, is zijn lidmaat schap van de katholieke poiiteke organisatie, wier leiders in het parlement en in de samenleving aan het front staan. Men moet zich niet tevreden stellen, wanneer het hoofd van het gezin lid is van de Kath Staatspartij. Ook zijn vrouw en stemgerechtigde kinderen moeten zich aanmelden. Men overwege, dat er ook in ons land een beweging is, welke dat Duitsche optreden tegen de Kerk toejuicht en ook hier zelfs de bisschoppen herhaaldelijk aan valt in hun herderlijke leiding. Door zich zoo talrijk en zoo krachtig mogelijk te organiseeren in de Kath. Staatspartij, geven de Limburgsche katholieken daar tegen een demonstratie van pro test. Het gaat om hooge belangen die ook hier in gevaar zouden komen, wanneer er geen krachtige Kath. Staatspartij was. Deze door getalsterkte en vooral ook dóórontwikkeling harer leden steeds verder uitbouwend, be- elk kocht. De ronde fiches waren vijf en twintig dollarcents waard. Slechts roekelooze spelers kochten de vier kante fiches. De nieuweling speelde wild. Roeke loos legde hij zijn inzetten neer. Hij verloor, won, verloor twee keer achter elkaar en schreeuwde plotseling van genoegen, toen de bal in het vakje van negentien terechtkwam en de crou pier hem 36 maal zijn inzet voor het nummer zelf, 8 maal voor de vierhoek inzet en 3 maal voor de dozijninzet uitbetaalde. Court kwam dichter bij de tafel staan, terwijl zijn oogen de linkerhand van den croupier niet loslieten. De roekelooze gokker verdeelde zijn fiches over het geheele bord zonder systeem. De croupier liet het wiel draaien en liet zijn linkerhand toen op de balustrade vallen. Zet in, fluisterde Court. Lester bewoog zich niet, totdat hij Laatste kans heeren, hoorde, waarmee aangekondigd werd, dat na een paar omwentelingen de bal tot rust geko men zou zijn. Zijn lange arm vloog over de tafel en drie fiches vielen uit zijn vingers op dubbel nul. De croupier vertrok geen spier van zijn gezicht. Niet meer heeren. Het rad gaat al langzamer.... Ik zie, dat het dubbel nul is en de inzet komt aan de bank ten goede.) Wissel de fiches voor mij. Lester schoof de rest van ziin fiches over de tafel en nam de 27 dollar van zijn winst in ontvangst. Wat zou je er van zeggen, Ted, als we de voederzak eens omhingen? Dit was de gelukkigste gok, die ik ooit in mijn leven gedaan heb. Ik be taal het eten en drinken vanavond, zei Lester en hij stond er op, dat Court twee derde van de winst te accep teeren. Het is van jou, jongeman, ver klaarde hij. Ik bedroog je, toen ik drie zitten wij een voortdurend in kracht toenemend bolwerk. Daarom op parool van ons Kieskringbestunr aan het werk om vóór 31 December a.s. dui zenden nieuwe leden te winnen. Deze zullen in 1939 kunnen deelnemen aan het stellen van de katholieke candidaten voor de verkiezingen voor Provinciale Staten en de Gemeenteraden. ROELAND. Gehouden op Vrijdag 28 Oct. VoorzitterBurgem. Mr. Janssen. Secretaris Van Haaren. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering met gebed geopend was, stelde de Voorzitter aan de orde agendapunt 1. Notulen der vergadering van 1 September 1638. Zonder eenige op- of aanmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Dankbetuiging van H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard voor de aangeboden geluk - wenschen ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. b. Verslag van de Brandweer over 1937. c. Proces-verbaal van de kas- opneming bij den Gemeente-Ontvan ger in het 3e kwartaal 1938. Werden voor kennisgeving aange nomen, waarna de Voorzitter mede deelde, dat inmiddels nog zijn inge komen dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de aangeboden gelpk- wenschen ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum en een bericht van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring begrootingswijziging. 3. Aanvrage van J. H. Rooyackers om een bedrag van f 2200 ter leen te krijgen onder hypothecair ver band op woning, Beekweg 8. Burgemeester en Wethouders stel len voor het gevraagd bedrag ter leen te verstrekken tegen een rente van 47< pet. en met ingang van 1 Januari 1939. 4. Alsvoren van P. J. H. Sanders voor f 1700 op woning, Akkerweg9. Burgemeester en Wethouders stel len voor, het gevraagd bedrag ter leen te verstrekken tegen een rente van 41/4 pet. en met ingang van 1 Januari 1939. De heer Van Boven vraagt, punten 3 en 4 in gesloten vergadering te willen behandelen, waarmede de Raad zich vereenigde. 5. Verzoek van J. F. Goossen om verlaging rente hypotheek op woning Belletablestraat 7 te Venlo, thans bedragende 41/3 pet. Voorgesteld wordt door Burge meester en Wethouders deze rente met ingang van 1 Januari 1939 te brengen op 41/* pet. De heer Odenhoven maakt de op merking, dat het toch wenschelglt is eventueele gelden binnen de Gemeente te beleggen. Daar is gelegenheid te over. Nu kan het gebeuren, dat buitenstaanders lagere rente betalen dan inwoners. De Voorzitter zegt, dat hier voor taan meer de hand aan zal worden gehouden. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen met den Staat der Nederlanden eene overeenkomst aan te gaan tot toe voeging van 59.40 H.A. gedeelte van Sectie H Nrs. 1652 en 1715 nabjj de Hazenhut, aan het plan van bebos sching met renteloos Rijksvoorschot (blok II en blok VI). fiches neerlegde in plaats van twee Ik kreeg waarde voor mijn geld door de wetenschap, dat ik een bedrieger bedrogen had. Zou je ooit hulp voor een van je streken noodig hebben roep dan Joe Lester van de Diamond-ranch maar. Het postkantoor is Vallecito Ted vouwde de bankbiljetten samen en stopte ze in zijn zak. Kan zijn, dat ik je eens kom be zoeken. Ik heb zoo'n idee, dat ik met dit geld in mijn zak eenigen tijd hier in Black Butte rondhangen zal. De grimmige lijn om zijn mond zei meer dan zijn woorden. Lester wreef zijn kin in gedachten Een appeltje met iemand te schil len hier, jochie Ja... één oogenblikje Ted stond op en liep naar een ander tafeltje, waar de heer Fuzzy Capps, politieheerscher van Black Butte, zeer veel aandacht besteedde aan gebraden vleesch, aardappelen en boonen be steedde. Court boog beleefd. Ah, we ontmoeten elkaar weer, mijnheer Capps... of mag ik u Fuzzy noemen, nu we oude vrienden zijn Vanochtend gaf u me twee uur om de stad te verlaten, herinnert u zich U vertelde mij, dat iemand met minder dan één dollar in zijn zak gearresteerd kan worden voor landlooperij. Om u eventueele moeite te sparen, wil ik u iets laten zien- Hij hield de bankbiljetten als een spel kaarten in zijn hand en schoof ze onder de neus van den politieman. Daarna stak hij ze weer in zijn zak Capps slikte vlug het eten, waarmee hij bezig was, in en snauwde: Wat beteekent dat? Ik zou me liever hier een beetje fatsoenlijker ge dragen. Pardon, Fuzzy, mijn beminde vriend. Pardon. Ted keerde naar het tafeltje van Lester terug. Je vroeg me, of ik hier een Dit voorstel werd in de vergade ring van 30 Juni 1938 aangehouden, teneinde de Raadsleden in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van eene situatiekaart en ter plaatse den toestand op te nemen. Bedoelde situatiekaart ligt sindsdien voor de Raadsleden ter inzage ter secretarie. Den Heeren Raadsleden wordt be leefd verzocht zich van den toestand op de hoogte te stellen, opdat dit punt afgehandeld zal kunnen worden. Als eerste spreker wijst de heer Pubben er op, dat hg ten opzichte dezer perceelen na best udeering niet voor bebossching kan stemmen. Er zijn hier gronden bij, die zeer ge schikt zijn om in cultuur gebracht te worden. De heer Reintjes gaat accoord met den heer Pubben en wijst er verder op, dat de gronden in werkverschaf fing gereed gemaakt kunnen worden. De heer Goumans sluit zich bij deze heeren aan. De heer Odenhoven, die zich zelf wel geen deskundige acht, zou de hooge gronden bebosschen en de lagere in cultuur breqgen. De heer Van Dijk meent, dat de helft dezer gronden geschikt zijn voor cultuur. Hij zou een gedeelte dezer gronden gebruiken voor het aanleggen van een weg. Dan kwamen er aan weerszgden prachtige gron den, zeer geschikt voor het stichten van boerderijen waarvoor zich van zelf serieuze liefhebbers zouden melden. De Voorzitter betwijfelt de ge schiktheid dezer gronden voor cul tuur, en zulks aan de hand van ingekomen. Bovendien heeft de Ge meente nog zooveel woeste gronden, dat vooraleer deze alle ontgonnen zijn, een nu geplant bosch 20 jaar oud is. Hij wijst er den heer Reintjes op, dat bebossching ook in werk verschaffing geschiedt. De heer Goumans zou dit plan een jaar uitstellen en inmiddels eens zien of er geen liefhebbers op komen dagen. Hg is meer voor het in cul tuur brengen van gronden en vraagt of particulieren ook gronden kunnen ontginnen in werkverschaffing. De heer Odenhoven meent, dat er werkobjecten genoeg zgn voorloopig, al vreest hij ook, dat uit geheel Limburg tewerkgestelden zullen komen bij de Peelontginning. Hg verklaart zich voor bebossching. De heer Reintjes zou gaarne zien, dat wegenverbetering in werkver schaffing ter hand genomen werd. Hier en daar is de toestand zeer slecht. De heer Millen betreurt het als deze gronden beboscht zouden wor den. Er is al zoo dikwijls gevraagd om aan grond te kunnen komen. De heer Steeghs is ter plaatse minder goed bekend, maar hg heeft gezien dat het dicht bij de Hazenhut is, een boerderij van de Gemeente. Het wil hem voorkomen, dat deze boerderij er beter van zou worden, als door bijvoeging van cultuurgron den daar meer werkgelegenheid was. Bovendien zitten er veel kooplusti gen te wachten. En hebben we nog geen bosschen genoeg. De heer Vermeulen meent, dat, gehoord het uiteenloopend gevoelen der Raadsleden, het beste is deze gronden te verdeelen voor bosch en bebouwing. Hij heeft er echter geen verstand van. De heer Pubben spreekt als zgn meening uit, dat de onderwerpeiijke gronden voor 90 pet. geschikt zijn voor cultuur en 10 pet. voor be- bosschidg. Bovendien liggen erach ter deze gronden nog vele zeer goede perceelen, als ze maar ontsloten worden. De heer Van Haren vraagt of er gelegenheid tot verkoop komt. De Voorzitter wijst op densamen- hang van uitbreidingsplan en streek- plannendienst. Als een en ander in kannen en kruiken is, zal men het geheel beter kunnen overzien. B. en W. zijn voor bebossching dezer gron den. We hebben nog gronden genoeg voor de cultuur. Het te verstrekken Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele malen de he vigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdheden als 't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan even als vele anderen doen 'n lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekie men bezaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsor ganen. Terecht zegt men nu: 'sWerelds béste Hoestsiroop: AKKERveSistèftJcte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct.. f 1,50. f2.40. f4.20. Alom verkrijgb. appeltje met iemand te schillen heb Wel met Fuzzy was 't maar een piet luttig stoofappeltje. VIERDE HOOFDSTUK. Ongeveer zes weken geleden had Nora Jane Moran in Cleveland, waar ze als typiste werkzaam was, een brief ontvangen van een zekeren Augustus J. Carver, advocaat en procureur, die haar mededeelde, dat haar oom Tom Wallace plotseling gestorven was en haar volgens zijn testament alles had nagelaten. Nora had haar oom, die een stief broer van haar overleden moeder was nooit gezien. Een of tweemaal per jaar had ze bij bijzondere gebeurtenissen een brief van hem ontvangen, waarbij steeds een chèque ingesloten was geweest. Die brieven kwamen nu eens uit deze en dan wéér uit gene streek, maar steeds kwamen ze uit het verre Westen. De brieven, waarmee ze hem voor zijn geschenken bedankte, werden nooit beantwoordt. Het telegram, waarmee ze hem ver wittigde van het feit, dat haar beide ouders kort na elkander gestorven waren, werd prompt beantwoord met een chèque van duizend dollar en een korte brief, waarin de grimmige zin voorkwam: De dood is iets, waaraan je hoe langer hoe meer gewend raakt, hoe ouder je wordt. Een bewering, die verzacht werd door de volgende woorden: Je kunt altijd op me rekenen, als je hulp noodig hebt. En nu was oom Tom dood en wel plotseling. Augustus J. Carver zouden haar hebben kunnen schrijven, hoe oom Tom stierf. Hij was op zekeren avond met zijn aftandsche Ford vóór het huis van Dr Morgan verschenen en had kort ver renteloos voorschot is ook een niet te versmaden voordeel. Het Staats- boschbeheer zal bezwaar hebben tegen splitsing der gronden, daar het perceel dan te klein wordt. Tot stemming overgegaan stemden voor het voorstel van B. en W. de heeren Nelissen, Houben en Oden hoven, de overige Raadsleden stem den tegen. 12 tegen 3. 7. Verzoek van J. Kersten, Sta tionsweg 55, om overschrijving pacht van perceel Sectie H 1583, groot circa 214 H.A. (weide aan het Roozendaal) ten name van Th. Pouwel3, St. Servatiusweg 6, zulks met ingang van 1 November 1938. Burgemeester en Wethouders stel len voor op dit verzoek gunstig te beschikken en dus de gevraagde overschrijving te doen. Goedgekeurd. 8. Verzoek van P. G. Claessens. Ysselsteyn N 2a, dat de Gemeente tegen taxatieprijs thans reeds de door hem op het gepacht terrein langs den weg VenrayDeurne ge stichte boerderij overneemt, dan wel hem die gronden tegen nader overeen te komen prijs verkoopt. Burgemeester en Wethouders stel len voor op geen van beide verzoe ken in te gaan. De heer Van Dijk heeft den heer Claessens gesproken, die er zich thans mee vereenigd als er op zijn request niet wordt ingegaan. Echter wijst Spreker er op, dat de heer Claessens wat klein gebouwd heeft, tenminste niet oeschlkt over berg ruimte voor karren, machines en dergelgke. Laat de Gemeente nu een 700 gulden verbouwen om Claessens aan deze bergruimte te helpen. De heer Van Boven heeft deze aanvrage nooit bewonderd doch gaat gaarne mee met het voorstel van Dijk. De Voorzitter zegt, dat een derge lijke aanvraag niet is binnengeko men. Laat Claessens dit dan toch doen. Het komt B. en W. niet wen- scheljjk voor deze boerderij te ver- koopen. De heer Van Boven meent, dat we het request Claessens gevoegelijk op zij kunnen leggen. Hij hoopt in de volgende vergadering het voorstel 'an Djjk in behandeling te zien. Waarmede de Raad accordeerde. 9. Verzoek van L. Kurstjens, Ys selsteyn no. 2, dat de Gemeente het door hem bewoond woonhuis en de voor overname aangewezen schuur zekerd, dat ze hem te pakken gekre gen hadden. Een inderhaast ingesteld onderzoek door den dokter toonde duidelijk, dat Tom Wallace niet tang meer leven ou Tegen de zware inwendige bloe ding, veroorzaakt dooreen schot dwars door het lichaam, was géén mensche- lijke hulp meer mogelijk. De drie kwartier, die Tom Wallace nog leefde, benutte hij voor het dic- teeren van zijn testament aan den dok ter, terwijl deze trachtte te weten te komen wie de man was, die Wallace neergeschoten had. Het testament werd geschreven en onderteekend, maar de dokter kwam niet te weten, wie de moordenaar was. Tom Wallace wist het niet en be weerde uit een hinderlaag te zijn neer geschoten. Mijn eigen schuld, hijgde Tom Wallace ik had die slangennesten moeten uitroeien. Maar welke slangen hij bedoelde, zei hij er niet bij. Tom Wallace stierf op de bouwval lige divan van Dokter Morgan. Augustus J, Carver kon niet anders dan de geldigheid van het in elkaar gezette testament erkennen. Jammer dat de bezitting niet aan de Cortez-familie terugkeert. Het land was vroeger van hen, begrijp je Het zou heel wat gemakkelijker zijn. als ze de ranch weer hadden. Is de bezitting zwaar belast vroeg Morgan. Tamelijk, maar dat zijn tenslotte de zorgen van den nieuwen eigenaar. Ik veronderstel, dat de telefoonmaat schappij ons het adres van dien Mor gan kan bezorgen. Ik heb het hierWallace gaf het mij. Weet je, wat de eerste naam is Ik verstond het niet goed. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5