Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 11 AlleenBoter is boter „VENRAY" boter n« Restauratie der Parochiekerk te Venray. Redlijnen bij brand. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 45 PEEL EN is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Teleloon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct efl Het R.K. Parochiaal Kerkbe stuur van St. Petrus Banden te Venray heeft zich tot de Prov. Staten gewend ter bekoming van een provinciaal subsidie in de kosten der restauratie van het onder zijn beheer staand kerk gebouw. De beslissing op dit verzoekschrift werd in de verga dering van 14 Juli 1938 aange houden in afwachting van het ter zake in te stellen onderzoek. Met betrekking tot het monu mentale karakter van het te res- taureeren kerkgebouw wordt in een door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg te 's Graven- hage aan den Minister van On derwijs, Kunstenen Wetenschap pen uitgebracht ïappori van 9 September 1938 het volgende „De kerk van St. Petrus Ban den te Venray is een door zijn afmetingen imponeerend bouw werk uit de tweede helft der XVe eeuw. Het is ontstaan uit de verbouwing van een in de XVe eeuw als vervallen en ver woest vermeld kerkgebouw; de verbouwing geschiedde op zulk een grootscheepsche wijze, dat de grootste en hoogste kerk van Limburg er door ontstond. De driebeukige kerk heeft een lengte van 63.30 M. en een breedte binnenwerks van 24.88 M. De bijna 10 M. breede mid- denbeuk heelt een hoogte van 24.50 M.; die in de zijbeuken bedraagt 17.75 M. De talrijke vensters met hun rijk en verschillend maaswerk, de sterk voorspringende, zware steunbeeren verhinderen niet, dat het uitwendige van dit groote, in baksteen uitgevoerd bouwwerk wat nuchter aandoet, des te ver rassender is de indruk van de grootsche ruimte er binnen, die door tweemaal zes, 15 M. hooge zuilen in een middenbank en twee zijbeuken wordt verdeeld, en aan de oostzijde door een diep van licht doorstroomd koor wordt afgesloten. Aan de westzijde rijst de 72 M. hooge toren op, waarvan de benedenbouw van omstreeks 1400 nog behoort tot het in den loop der XVe eeuw verwoeste kerkge bouw. Hoewel het interieur der kerk door een laakbaar beheer in de vorige eeuw een gedeelte van zijn schoonheid heeft moeten missen, is er van het oorspron kelijke meubilair toch nog zoo veel over een veertigtal sculp turen uit de XVe en XVIe eeuw dat het voornemen het inwen dige mede te verbeteren, mede werking verdient." Naar een van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ontvangen mededeeling is deze bereid in de kosten var. de voorgenomen restauratie een subsidie beschikbaar te stellen van 38 pet. van die kosten tot een maximum van f 44.000. Van de zijde der gemeente Venray is den Raad bij besluit van 8 April 1938 een bijdrage in de onderwerpelijke kosten toege kend van f 15.000. De hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat in Lim burg bericht, dat een algeheele herstelling van het kerkgebouw zoowel van het buiten- als van het binnenwerk dringend nood zakelijk is, dat door de restaura tie het monument een geheel ander aanzien krijgt, hetgeen van des te meer belang is, daar dit Iraaie bouwwerk in het midden van de bebouwde kom van Ven ray is gelegen en voorts, dat de op f 116.000 geraamde kosten voor de uitvoering van een der gelijk werk niet te hoog genoemd kunnen worden. Voor het verleenen eener bij drage van de provincie in die restauratiekosten achten Prov. Staten in de gegeven omstandig heden alleszins termen aanwezig. Zij geven Prov. Staten dan ook in overweging aan het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray in de voren omschreven restauratiekos ten een subsidie te verleenen van 10 pet. der kosten, welke voor de rijksbijdrage in aanmer king worden gebracht, eventeel verminderd met het bedrag der kosten, die door het Rijk als kosten van werkverschaffing worden gedragen, onder bepaling dat het subsidie beperkt blijft tot een bedrag van t 11.600 en voorts onder de gewone voor waarden. HEEFT MARSEILLE HET ONS THANS GELEERD Jaren geleden voerde ik in de pers een campagne ten behoeve van een voorschrift, dat in wa renhuizen, kantoren, hotels en andere groote gebouwen, waarin veel menschen plegen te ver toeven, alsmede in woonhuizen met verdiepingen, redlijnen aan wezig zouden zijn. Aanleiding daartoe gaf me een tragische gebeurtenis in Rotterdam, waar in het centrum van de stad, op klaarlichten dag, een moeder en haar drie kinderen voor de oogen van het toegestroomde publiek een prooi der vlammen werden, terwijl ze voor de ramen van een tweede etage hulpeloos en in wanhoop stonden te gebaren. De man en vader had een sprong van het balcon gewaagd en was er met een paar gebro ken beenen afgekomen. Een stevige haak aan de bin nenzijde van het raam of van de balcondeuren en een daaraan opgehangen rol touw zou het levensbehoud der vier ongcluk- kigen hebben beteekend. Na de voornoemde gebeurtenis in Rotterdam kreeg ik telkens en telkens weer gelegenheid om op nieuwe voorvallen te wijzen, welke den dood van „opgeslote- nen" bij brand beteekenden en waarbij de aanwezigheid van redlijnen uitkomst uit den doods nood had kunnen beteekenen.Ik kreeg enkele brieven van parti culieren, die me dankten voor de „tip", maar de overheidsinstanties bleek ik niet te hebben kunnen bewegen tot eenige activiteit in de aangeduide richting. Nu, na Marseille, wil ik het nog eens probeeren. t Gaat niet om een idee van me zeiven. De redlijnen heb ik in mijn jeugd leeren kennen op het internaat, waar ik mijn op leiding genoot. Ruim 200 jonge lui sliepen daar 's nachts in cellen, welke op een viertal groote zalen waren ondergebracht. Als er in zoo'n gebouw eens onverwachts een groote brand zou uitbreken..Welnu, deze gedachte benauwde ons nietop zulke eventualiteit waren we ter dege voorbereid. We hadden onze eigen brandweer en en dat vooral gaf ons vertrouwen redlijnen aan alle ramen van de slaapzalen. Terzijde vanelkiaam was een stevige haak in de muur bevestigd en daaraan hing een rol touw, welks einde gemakke lijk naar den grond buiten, kon worden uitgeworpen. We oefenden geregeld in touw klimmen, maar dat was meer om, zoo noodig, reddend te kunnen optreden. Zich laten afglijden kan iedereen en óók vindt elkeen den moed daartoe, wie(n) de vlammen aan de hielen lekken. Menschen, die in den slaap door brand worden verrast, vin den veelal de gewone vlucht wegen afgesloten ruiten sprin gen gauw en dan werken gangen en trappen als schoorsteenen, waar de vlammen en de rook door heen jagen. Mijn beroep brengt mee, dat ik veel met hotels kennis maakte Als ik dan mijn slaapkamer be treedt, bekijk ik altijd een oogen- blik de situatie „voor het geval van brand.'' En in de meeste ge vallen moet ik dan concludeeren hopeloos En wat 'n eenvoudige bescher mingsmaatregel is het toch niet, zoo'n redlijn aan de 'binnenzijde van het raam Ook toe te passen in privé- woningen, waar de slaapkamers op een bovengrondsche etage gelegen zijn. Ik heb eens een klein lijstje aangelegd van branden in ons land, waarbij menschen, die zich niet meer van een eerste of tweede verdieping konden redden in de vlammen omkwamen. Nu de les van Marseille. Men kent natuurlijk veie bij zonderheden van den ontzetten- den brand, weike aldaar de „Galéries Modernes" alsmede een groot hotel en een paar huizen blokken verwoestte. Het aantal slachtoffers bedraagt 80 tot 100. Voor enkele bijzonderheden vraag ik speciaal de aandacht, het zijn citaten, welke ik knipte uit verslagen in de groote bladen. „Verscheidene jonge vrouwen stonden voor de ramen. Zij konden niet meer langs den gewonen weg naar beneden. Op het balcon van de vierde verdieping stonden twee vrou wen, de rug reeds heelemaal door het vuur verbrand. Na eenige oogenblikken sprong er een, die de cassière bleek te zijn, met een kistje naar be neden. Zij sloeg op den g'ond te pletter. De kassa, die zij niet in den steek had willen laten, werd naast haar gevon den.... Even later zag ik een andere vrouw naar beneden springen en nog iemand. Zij waren op slag dood. Een derde vrouw werd in een tapijt gewikkeld naar beneden gegooid, waar zij in een laken werd opge vangen." Nog een tweede citaat: „Voor verschillende ramen van het gebouw zag men menschen in wanhoop heen en weer loopen, totdat zij meestal plot seling verdwenen met de in stortende vloeren". En nu het derde en laatste ci taat Let goed op „Een dertigtal arbeiders, die in het gebouw reparaties moes ten verrichten, konden zich langs een takel naar beneden laten zakken. Zoo ontkwamen zij aan de vlammen". Ziet u: op één plaats hing - toevallig een redlijn. Niet als zoodanig bedoeld, maar te ge bruiken. En allen, die bij deze lijn konden komen, wisten zich het leven te redden, vlug en vlot, safe Onderwijl 80 tot 100 ongeluk- kigen op andere plaatsen in de brandende gebouwen handen wringend, met uitpuilende angst- oogen, radeloos voor de vensters heen en weer liepen en een van meelij sidderende menigte bene den machteloos en hulpeloos toe zag, hoe de vlammen en het in stortende geweld zich eindelijk overde ongelukkigen ontfermden - door aan hun lijden een eind te maken. Wanneer zal het in ons land, in uwe gemeente, lezer, voor schrift worden, dat in groote openbare gebouwen redlijnen zul len zijn aangehaakt aan de bin nenzijde van venster en balcon deuren Wanneer, lezer, zult gij zelf op deze eenvoudige, afdoende en goedkoope wijze, het leven van de uwen beveiligen Md. NIEUWE JODEN- TRAGEDIE. Tienduizenden Poolsche Joden worden uit Duitschland geleid. TOCH NOG EEN OPLOSSING Het is droevig om te zieD, op welke barbaarsche wijze de regeering van het Derde Rgk de „oplossing" van geschillen nastreeft. Tusschen Berljjn en Warschau was een kwestie over een eisch der Poolsche regeering, dat Poolsche Joden, om in Polen te kunnen worden toegelaten, een visum op hun paspoort zouden hebben van een Poolschen consulairen ambte naar. Wat riep men in Berlijn uit. Dan zouden wij niet meer vrij zijn om Poolsche Joden over de grens te leiden, als we ze zat zijn Dan gaan ze nu, en dadelijk en allemaal er uit. En hét bevel werd gegeven, dat alle Poolsche Joden binnen 24 uur Duitschland hadden te verlaten. De menschen werden overal opgepakt en in beestenwagens geladende kinderen werden van de scholen ge haald. Groote industrieelen werden uit hun kantoren weggevoerd, niemand mocht meer dan 10 Mark meenemen Deze uitzettingen hebben overal tot hartverscheurende tooneelen ge leid, b.v. te Leipzig, waar 50.000 Poolsche Joden wonen. Terwijl te Berlijn slechts manne lijke volwassenen schijnen te zijn aangehouden, wordt in berichten uit de provincie ook melöicg gemaakt van optreden tegen vrouwen en kinderen. Er bevinden zich, volgens Duitsche schattingen, ongeveer 150.000 PoleD in Duitschland. HONGERSNOOD ONDER DE UITGEWEZENEN. Bericht wordt, dat tusschen Berlijn en Warschau alsnog een accoord is verkregen over uitstel der visa- bepalingen. De uitzettingen zouden thans zijn opgeschort. Intusschen staan talrijke treinen met Poolsche Joden aan de grens. Onder de ge deporteerden is de toestand critiek de meesten hebben natuurlijk hun 10 Mark reeds verbruikter heer- schen honger en ellenae. Met treinen is uit Polen door Jood- sche weldoeners voedsel gezonden. Van Warschau uit zijn afgevaardig den van Joodsche weldadigheid- comité's naar de grens gereisd, om te confereeren met de plaatselijke autoriteiten over verdere maatrege len tot leniging van den-nood. „Zuivering" in Slowakije I De Slowaaksche minister van onderwijs heeft medegedeeld, dat hij voornemens Is, de universiteit van Bratislawa te „zuiveren". Zijn maat regelen zullen speciaal betrekking hebDen op hoogleeraren, die vrijmet selaar of marxist zijn. Anti-Joodsche maatregelen in Warschau. Ook in Polen steekt het antise mitisme den kop op. In Warschau hebben alle Joodsche artsen de aan zegging gekregen, dat ze er reke ning mee moeten houden, dat ze niet langer dan tot het einde van dit jaar hun practijk zullen mogen uit oefenen. In Beieren geen katholieke scholen meer. Naar we in de Msb. lezen heeft de- Minister van Onderwijs officieel af- jekondigd, dat thans in geheel Beieren de Belijdenisscholen zijn om gezet in gemeenschapsscholen. jVoor de 5l', millioen Beiersche katholieken bestaat thans geen enkele katholieke school meer. Toen Hitier aan 't be wind kwam, waren er 5223 katho lieke volksscholen. Toen kregen alle katholieke kinderen van Beieren katholiek onderwijs. Mars contra de aarde. Een paniek in de Ver. Staten. Als een aanwijzing van de oorlogs- en geweldpsychose, welke de mensch heid beheerscht, moge het feit dienen, dat in Amerika de opvoering van een radio-hoorspel over een invasie van Marsbewoners, per raketten Daar de Aarde getogen om dezelve met hun machtige instrumenten te ver nietigen, in vele deelen van het land een paniek heeft veroorzaakt. Om dat de luisteraars aan „werkelijk heid" dachten. Men vluchtte naar het open veld en meerdere stonden klaar om zelfmoord te plegen, liever dan slachtoffer te worden van de gifgassen en de moordinstrumenten van het aanvallende leger der planeet Mars,... Deze soort uitzending, welke een reportage geleek, maar geënsceneerd was naar een werk van den Engel schen schrijver Wells „De strijd der werelden", heeft aanleiding gegeven tot ernstige critiek. Het station der Columbia Broad casting heeft zijn leedwezep uitge sproken en den luisteraars verzekerd, dat het geen „gesimuleerde radio reportage*' meer zal geven, wanneer het programma onder 't publiek ontsteltenis teweeg zou kunnen bren gen. BELASTINGVERLAGING. De regeeringsplannen zijn nader gebleken uit de Memorie van Ant woord der regeering op het Voor- loopig verslag, dat in de afdeelin'gen was opgemaakt. Er wordt in die Memorie van on prettige dingen gesproken, zooals van verhoogde of nieuwe belastingen (b.v. de 2 pet. nationale inkomsten belasting maar laten we dezen keer onze aandacht eens concen- treeren op de aangename surprises het loopt tegen Sinterklaas Welnu, de regeering blijkt nog vóór het einde dezes jaars een aan tal ontwerpen van belastingverlaging bij den Raad van State aanhangig te kunnen maken. Deze ontwerpen beoogen: Afschaffing van den geslachtac cijns. Vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paardenvleesch .d. Afschaffing van den zoutaccijns. Verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine. Herziening van den grondslag dienstboden in de perso- neele belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en verlaging van de tarieven. Verlaging van den druk van de personeele belasting op motorrijtuigen. Verval len van de personeele belasting van winkels, café's en restaurants, van biljarts en van pleziervaartuigen. Daarnaast ligt het in de bedoeling om de gedistilleerd- en bieraccijns te verlagen. De verlaging van de zakelijke be drijfsbelasting heeft de regeering in overweging genomen. Dat lijkt allés te samen heel wat! Tewerkgestelden zijn geen werkeloozen. De Memorie gewaagt ook van de nieuwe plannen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Belangrijk is, dat de regeering het karakter der werkverschaffing wil veranderen en o.m. 'n correctie be looft aan te brengen in de benaming van de tewerkgestelden, die thans nog ten oarechte „werkloozen" wor den geheeten. In een ander land zette men hon derdduizenden werkeloozen in de oorlogsindustrie en Doemde men daarmede het werkloozenvraagstuk opgelost; ten onzent ploeteren tien duizenden ten behoeve van de vrucht baarmakerij van den vaderlandschen bodem en men bleef deze zwoegers werkloozen heeten Het ligt thans in de bedoeling om de tewerkstelling te bevrijden uit de sfeer van werkloozenzorg. Deze wijziging, welke zich gelei delijk zal voltrekken, zal als het ware haar bekroning vinden in de totstandkoming der nieuwe organi satie. welke met den dagelgkscken gang van zaken zal worden belast en waarvoor de directe verantwoor delijkheid zal berusten bij den minis ter van sociale zaken. Een natte October. In October was de neerslag in het Noorden van ons land 60—65 pet. boven normaal, in het midden 35—50 pet. boven normaal en in 't Zuiden normaal tot 15 pet. daar boven en beneden. We hadden 101 uren zonneschijn tegen 104 uren normaal. Naar het bankroet 1 Naar de zienswijze van negen groote financiers doet de regeering op allerlei terrein al veel te veel. En onze volksgenooten individueel even eens. „We leven op te groote voet", zoo hebben ze in een waarschuwing aan minister Coign laten weten. We moeten aanpassen en versoberen, geen schulden meer maken en de oude gaan aflossen. Anders volgt het bankroet. Van welke verklaring in vele krin gen met gepaste belasting is kennis genomen. Werkverruiming. We zeiden het hiervoren reeds, dat de regeering een principieele veran dering wil aanbrengen in de wijze van tewerkstelling van werkloozen. Zg zal daartoe volgen een systeem dat op haar verzoek is uitgewerkt door Ir. Westhof, inspecteur der werkverschaffiing te Zwolle. Dit systeem houdt de stichting in van een nieuw, reeds in oprichting zijnd bedrijf, de maatschappij tot be vordering en uitvoering van werken, dat geheel als particuliere onderne ming zal kunnen optreden en zich uitsluitend zal laten leiden door het doel, zooveel mogelijk werkloozen aan het werk te zetten. Als objecten voor deze werver- schaffing komen volgens den ont werper van dit plan allereerst grond werken in aanmerking, omdat deze gelegenheid geven, veel arbeiders aan te stellen, terwijl er weinig materiaalkosten bijkomen. Op deze wgze denkt ir. Westhoff niet minder dan 85.000 H.A. te kunnen bewerken, Verder zgn in de plannen opgenomen het aanleggen en verbeteren van wegen, enz. en tenslotte nog al; categorie de luxe werken, zooals wandelwegen, zwembassins, sport velden enz. Geen gevaar v. d. koloniën De regeering heeft geen enkele reden om aan te nemen, zoo zegt zg voorts, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot her verdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrokken, eenigen grond van waar heid hebben. Het standpunt der regeering ten aanzien van zoodanige conferentie zou zijn, dat Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voormalige Duitsche kolonie, geen reden zou hebben aan een conferentie als hier bedoeld deel te nemen. Naar Indië. Er zijn ernstige plannen tot ver korting van den vliegtijd op Indië der K.L.M.-diensien van 51/; dag op 2dag en wel 2 maal per week in plaats van thans 3 maal. Natuurlijk moet dan oolc 's nachts worden gevlogen. Reeds maakte minister Colijn van deze plannen gewag bij de officieele indienststel- ling der vergroote startbanen op Schiphol. VENRAY, 5 Nov. 1938 Gemeenterekening 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de GemeenterekeniDg over het dienstjaar 1937 overeenkomstig het bepaalde bij artikel 256 der Ge meentewet heden aan den Raad der Gemeente is overgelegd en tegelijk ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en iu afschrift tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar is gesteld tot aan den dag der voorloopige vaststelling door den Gemeenteraad, welke voor loopige vaststelling door den Gemeen teraad, welke voorloopige vaststel ling niet zal geschieden vóór 18 No vember a.s. Venray, 28 October 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Rekening van den tak van dienst bedrijf der Gasfabriek over 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de rekening van het bedrijf der Gasfabriek overeenkomstig het bepaaide bij artikel 265 der Gemeen tewet aan den Raad der Gemeente is overgelegd en tegelijk ter Secre tarie der gemeente voor eenieder tot en met 18 November a.s. ter lezing is neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray, 28 October 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat op 27 October 1938 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Dorine Henriette Marie Hubertina Rutten, weduwe van Martinus Ber- nardus Goumans, zonder beroep, wonende te Venray Stationsweg 1, om een verlof B als bedoeld in ar tikel 38 der Drankwet (Staatsblad 1931, no. 476) voor de linker bene denvoorkamer van het perceel Sta tionsweg 1. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Venray, 2 November 1938. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage ligt een verslag van de op 15 October 1938 te Venray gehouden tusschentrjdsche keuring van een springstier. Venray, 2 November 1938. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. HANDEN INEEN! „Die Familiekerk in Venlo, Die wordt mooizegt menigeen; „Daar op Stalberg slaan ze toch maar Saam de handen flink ineen!" Ja, 't is prachtig Maar... de duiten! Jongens, ja, wat kost zo'n kerk Om aan t lieve geld te komeD, Dat is een geweldig werk Meestal komt bg kleine beetjes 't Langzaam-aan maar bg elkaar; Geld dat moet er, moét er wezen, En geen middel is te raar Daarom wist men aan te pakken, Ieder hielp een handje mee, En zo is er een revue weer Van 't bekend „Duigurégé". 't Vo^ig jaar bracht het: Wij bouwen! En nu klinktHANDEN INEEN Daar naar gaat heel Venray kijken.. U gaat zeker óók ex heen Ieder, die verleden jaar toch De revue óók heeft bezocht, Kóópt een kaartje, want hg weet 't „Daarmee ben ik niet bekocht"... 't Goeie werk, de leuke avond, Nu een lach en dan een traan... Schoonheid, hutaor, blije zangen. Zo zal 't ook van 't jaar weer gaan. Kom de TWINTIGSTE November Allen dus naar 't PATRONAAT Zeker is 't, dat ieder 's avonds Welvoldaan weer huis-toe gaat. Loop dus kaarten, koop dus kaarten!

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1