TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Spoedeischende openbare vergadering van den Gemeenteraad van Venray, FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. De Huiskamer bibliotheek. Elke Lepel helpt Zaterdag 22 October 1938 Negen en vi|ftigste Jaargang No 43 gehouden op Donderdag 1 September 1938, namiddags vier uur. Voorzitter; Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgemeester. Secretaris: A. F. M. VAN HAAREN. Afwezig: de Heeren P. M. H. Pubben, P. J. Steeghs en P. J. vanDjjck De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en stelt aan de orde punt 1 der agenda; Beëediging van den Heer H. F. Asselberghs als lid van den gemeenteraad. Op verzoek van de Voorzitter wordt de Heer Asselberghs hierna door den Secretaris binnengeleid, waarna hij in handen van den Voorzitter, den zuiveringseed en den eed van trouw aan de Grondwet en de wetten des Ryk3, aflegt. Hierna wenscht de VOORZITTER den Heer Asselberghs geluk met zijn benoeming en heet hem welkom in de vergadering van den Ge meenteraad, waarbij hg verder den wensch uitspreekt, dat hij nog vele jaren werkzaam zal mogen zijn in het belang der gemeente Venray. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 2 der agenda: Notulen der vergaderingen van 30 Juni 1938 en 14 Juli 1938. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 3 der agenda: Inge komen stukken. a. Verslag bebossching met renteloos Rijks voorschot over 1937. Wordt voor kennisgeving aangenomen. In verband met dit punt herinnert de VOORZITTER er nog aan, dat in de voorlaatste vergaderiDg een voorstel tot toevoeging van enkele perceelen aan het plan van bebossching is aangehouden, omdat de Heeren Raadsleden dit nog eens nader wilden bezien. Situatieteekeningeu liggen thans op de Gemeente-Secretarie ter inzage en Spreker hoopt, dat de Heeren deze stukken eens inzien, dan kan de volgende verga* dering dit punt wederom behandeld worden. b. Adres van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, gevestigd te Amsterdam, betreffende bevor dering feestelijkheden bij het Regeeringsjubileum. De VOORZITTER wijst er op, dat dit schryven inhoudt eea verzoek om vrijstelling te verleenen van vermakelijkheidsbelasting en ontheffing van het sluitingsuur. Dit laatste punt behoort echter tot de compen satie van den burgemeester. Ten aanzien van het eerste punt zou Spreker echter willen voorstellen om op 5, 6 en 7 September van die belasting en van het standgeld vrijstelling te verleenen. De Heer VAN HAREN vraagt, of het de bedoeling is om alleen de inwoners van deze gunst te laten profiteeren. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Wat de Venraysche café houders betreft, die van den vrijdom van belasting profiteeren, van hen wordt verwacht, dat zij nu ook zoo clement zullen zijn, om geen entrée te heffen. De Heer VAN BOVEN vraagt, of iemand, die dansmuziek houdt, ook dansgeld mag heffen. De VOORZITTER antwoordt, dat de bedoeling is, dat dit niet mag, Wel zou toegestaan kunnen worden om mutsen te verkoopen tegeneen redelijken prijs van bijv. hoogstens 25 cent. Of de caféhouders de con sumptie-prijzen willen verhoogen, moeten zij tenslotte zelf weten. Het gevaar zal dan echter bestaaD, dat zij hiermede zichzelf dupeeren. c. Mededeeling van Gedeputeerde Staten van de vaststelling van de jaarwedde, kinderbijslag en pensioensgrondslag van den Secretaris der gemeente per 1 Januari 1938. De VOORZITTER licht nog toe., dat deze mededeeling verband houdt met het bereiken van den 18-jarigen leeftijd van een der kinderen. Wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 4 der agenda: Verzoek van het Oranje-Comité te Venray, om een subsidie uit de ge meentekas van f 800.in verband met de viering van het Regeerings jubileum van H. M. de Koningin. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit subsidie te verleenen en den betreffenden begrootingspost (volgnr, 285) dienovereenkomstig voor zoover noodig aan te vullen. De Heer VERMEULEN vraagt, of het de bedoeling is om dien post met f 800.te verhoogen, daar er toch nog ruim f 200.op beschik baar is. De VOORZITTER antwoordt, dat er nog f 216.op beschikbaar is, maar het niet raadzaam te vinden om den post nu slechts met f 600. te verhoogen. Er kunnen nog bijkomstige kosten komen, zooals bijv. de versiering en verlichting, die de Gemeente aanbrengt. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad hierna den post met f 800te verhoogen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 5 der agenda: Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray, om de voor stichting van een R.K. School voor uitgebreid lager onderwijs benoodigde gelden te willen toestaan, of een gebouw voor die school te stichten. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen en overeenkomstig het bepaalde by het 3e lid van art. 75 der Lager-Onderwyswet 1920 te beslissen, dat niet tot oprichting van een overeenkomstige openbare lagere school zal worden overgegaan. De Heer ODEN HOVEN meent, dat het dus de bedoeling van het voorstel is, om te beslissen, dat niet wordt overgegaan tot oprichting van een openbare school. Juist, antwoordt de VOORZITTER, overeenkomstig de Lager Onder wijswet moet dit besluit genomen worden. De Heer VERMEULEN vraagt, waar de school opgericht zal worden. De VOORZITTER antwoordt, dat met het Kerkbestunr is overeenge komen, om de school in het uitbreidingsplan te bouwen, op den hoek van de Mgr. Nolensstraat en de Min. Charles Ruysstraat. De speelplaats komt dan vóór de school liggen, waardoor de schoollokalen verder van den weg en dus rustiger liggen. De Heer VERMEULEN vraagt, of het wel raadzaam is, om de school in een villawijk te bouwen. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders voorbehou den hebben, dat het een gebouw moet worden, dat in de omgeving past, en om dit doel te bereiken, is het een groot voordeel, dat de gemeente zelf bouwt. De Heer GOUMANS zegt, dat op de Landweert een perceel grond ligt, dat ook zeer geschikt zou zgn en goedkoop te verkrijgen is. De Heer MILLEN meent, dat aan de Merselosche weg ook wel ge schikte terreinen voor dit doel liggen. De VOORZITTER merkt op, dat overleg met het Schoolbestuur ge pleegd moet worden over de ligging der school, en dat deze er op staan, dat de school in het uitbreidingsplan gebouwd wordt en dat dit punt ook hem persoonlijk wel geschikt lijkt. Er loopen vele straten op uit en ook bijv. vanuit de richting Maashees en Wanssum is het gemakke lijk bereikbaar. De Heer GOUMANS kan er zich als het voor deze villawijk geen bezwaar is, wel mede vereenigen. De Heer ARTS zou de speelplaats liever achter de school leggen, :lks met het oog op den last, die men van de kinderen zou kunnen ondervinden als deze zoo vlak bij de straat spelen. De VOORZITTER meent, dat het toch beter is, om de speelplaats vóór de school te leggen, dan kunnen ze, om maar één voordeel te noemen, als de school uitgaat, eerst makkelijk de straat overzien, of er ook verkeer aan komt en verder is het terrein aan de achterzijde van de school ook bestemd voor villabouw. De Heer MILLEN zou de school toch liever niet op dit drukke ver keerspunt bouwen. De VOORZITTER zegt van meening te zijn, dat het daar nooit een direct druk verkeerspunt zal worden. De Heer ODENHOVEN zegt, dat, als de school in het uitbreidings plan moet komen liggen, dat punt wel het meest geschikte is. Spreker had echter liever gezien, dat ze niet in het uitbreidingsplan gebouwd werd. Ook als de Gemeente grond zou moeten aankoopen, zou dit nog niet nadeelig zijn, daar die grond, waar nu gebouwd wordt, duur ver kocht zou kunnen worden. De VOORZITTER wijst er nogmaals op, dat omtrent een en ander overeenstemming moet zijn met het Schoolbestuur en stelt voor den bouw der schooi aan Burgemeester en Wethouders over te laten; dezen zullen dan zorgen, dat er inderdaad iets passends gebouwd zal worden. Voorloopig wordt les gegeven in het patronaat en de verdere kosten zullen geraamd worden op de begrooting 1939. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad hierna overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 6 der agenda„ver zoek van de afd. Venray van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph" te Utrecht, om de perso- neele belasting ten aanzien van den grondslag „biljarten" af te schaffen of de hoofdsom aanzienlijk te verlagen." Burgemeester en Wethouders big ven bij hun voorstel, om op dit ver zoek niet in te gaan. De Heer VERMEULEN zou toch graag zien, dat er iets gevonden werd, dat deze belasting verlaagd zou kunnen worden. Spreker meent, dat er niet zooveel biljarten zijn, dat dit van veel invloed op de totale belasting-opbrengst zou zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat wij tegenwoordig in een penibelen tijd leven en er dan ook eerder aan belastingverhooging dan aan ver laging gedacht moet worden. Temeer nog, daar het hier een soort ver makelijkheid betreft, zou Spreker deze belasting willen handhaven. Belanghebbenden zouden bijv. het partijgeld met 5 ct. kunnen verhoogen om het biljart rendabel te maken. De Heer VAN HAREN stelt voor dit verzoek aan te houden tot de behandeling van de begrooting voor 1939. Dan kan beter beoordeeld worden, of er termen voor verlaging zgn en of deze belastingopbrengst door de Gemeente gemist kan worden. De VOORZITTER vindt dit voorstel niet slecht, waarna de Gemeente raad zonder hoofdelijke stemming besluit overeenkomstig hec voorstel van Burgemeester en Wethouders, met het voorbehoud echter, dat dit punt bij de begrooting 1939 opnieuw zal worden bezien. Hierna deelt de VOORZITTER mede, dat 2 September een openbare herverpachting van gemeentegrond wordt gehouden, waarbij echter mede verpacht zullen worden 2 perceeltjes, die nog nooit verpacht zijn en dus niet onder de algemeene machtiging vallen en niet verpacht mogen worden zonder machtiging van de Raad. Spreker stelt daarom voor thans tot deze verpachting te besluiten. Wethouder HOUBEN wijst er nog op, dat het betreft een perceel grond te Ysselsteyn aan de Paardekop en een in het Zwart Water. Dat perceel te Ysselsteyn diende echter voor 10 jaar verpacht te worden, aangezien er anders waarschijnlijk niemand op zal bieden. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad hierna overeenkomstig deze voorstellen. Vervolgens vraagt de VOORZITTER, wat de Raad nu wil doen met de hypotheek van Camps. Een vorige vergadering is het voorstel van Burgemeester en Wethouders om deze te weigeren door den Raad verworpen, en tot heden is er nog geen nieuw voorstel gekomen. Camps heeft nu een machtiging van de Kantonrechter overgelegd, en wat wil de Raad daarmede nu doen De Heer VERMEULEN meende, dat de Raad besloten had om do hypotheek te verleenen, als Camps die machtiging overlegde. De Heer VAN BOVEN zegt, dat de Raad dit niet besloten heeft, maar nu voor te willen stellen deze hypotheek te verleenen en de aflossing te stellen op minimum 1 pet. van het bedrag. De VOORZITTER zegt, dit wel erg weinig te vinden, maar vraagt of de heer Van Beven denkt dat Camps dit zal kunnen opbrengen. De Heeren VEMEULEN en GOUMANS steunen hierna het voorstel van Boven. De Heer VAN HAREN vindt, dat er toch ook nader omschreven dient te worden hoeveel verbouwd moet worden enz. De Heer VAN BOVEN zou zooveel hypotheek verleenen als er ver bouwd wordt, en de aflossing stellen op f 50.per jaar. Camps heeft verklaard hier geen bezwaar tegen te hebben en dit wel te kunnen opbrengeD. De VOORZITTER wil, alvorens het voorstel van den Heer van Boven in stemming te brengen, deze aangelegenheid nog eerst eens in besloten vergadering bespreken en schortst hiertoe de openbare vergadering. Na heropening zegt de Heer VERMEULEN straks, toen het voorstel van Boven gedaan werd, dit gesteund te hebben. Thans trekt Spreker, gehoord de besprekingen, zgn steun aan dit voorstel in. De Heer ARTS steunt hierna het voorstel van Boven. De Heer ODENHOVEN zegt het jammer te vinden dat deze verga dering niet voltallig is. We missen hier thans drie landbouwdeskundigen en daarom zag Spreker liever, dat dit punt nogmaals aangehouden werd tot een volgende vergadering, welk voorstel hij hierna ook doet. De Heeren VERMEULEN eD MILLEN steunen daarna het voorstel Eén oogenblik lang werd de man met de hooge hakken milder bij zoo veel vredelievendheid, maar zijn hou ding werd dadelijk weer meer gespan nen toen de man met de rijglaarzen vervolgde Daarmee is dat afgedaan Maar er is nog iets. Je gebruikte daar bin nen woorden, die ik niet gewend ben zonder meer te accepteeren. Je doet verstandig met me te zeggen, dat je ze niet meende, anders.,.. Anders wat Als klauwen rustten de handen van den cowboy ter hoogte van zijn heup. Anders sla ik je al je kiezen en tanden uit je mond. Als je een kerel bent, dan geef je je revolver af en ga je mee achter het gebouw. Neutrale toeschouwers gluurden ach ter veilige schuilplaatsen. Niemand was dichter bij het tweetal dan Nora Jane Moran en de vreemdeling. Niemand anders had het antwoord van den cowboy kunnen hooren. Je zult wel anders spreken als ik je gezicht in het grint mep. Kom mee naar de plek waar je het over had. Hij liet zijn hand zinken en draaide zich om, totdat hij met den rug naar den anderen man stond, zijn lichaam geheel op zijn rechtervoet rustte en alleen de punt van zijn linkervoet nog op de veranda was. Zijn eigen lichaam verborg voor den ander de beweging van zijn rechterhand, die naar de revol ver aan de linkerheup greep. Toen hij het wapen trok draaide hij zich ook reeds om en vuurde op hetzelfde oogenblik. Hij vuurde op den man met de rijglaarzen, die net te laat de ver raderlijke handeling opmerkte. De zware kogel sloeg den ander in de maag. De man uitte een langen, steunenden zucht en zonk voorover. Zijn hand greep naar de kolf van zijn revolver en de cowboy vuurde nogmaals. Op zijn knieën lig gend en op zijn linkerhand steunend, trok de man met de rijglaarzen met groote moeite zijn wapen en richtte het op zijn vijand, dien hij niet eens meer zien kon, daar de schaduwen van den dood zijn gezicht reeds verduisterden. Hij had. echter geen kracht genoeg meer om het wapen goed te richten en den trekker over te halen. De cow boy stond nauwelijks tien voet van hem af. Hij hief zijn bovenarm driemaal op, liet hem drie maal weer vallenelke keer vloog een kogel in de gebogen gestalte op de veranda. Daarna stak hij zijn revolver weer in zijn holster, stapte over den dooden man heen en ging de bar binnen. De lippen van den vreemdeling waren nauwelijks twee centimeter van Nora Moran's oor af. Ik geloof, dat ik u reeds vertelde, dat Black Butte een ruwe stad was. Kijk naar de scène, die ze voor u speeld heeft. TWEEDE HOOFDSTUK. De doode man werd op de planken van de veranda neergelegd, nauwelijks tien voet van de auto af. Zijn revolver was nog in den greep van zijn nu ver stijvende vingers. Zijn hoed was geval len en zijn hoofd lag in een onnatuur- lijken, vreeselijken draai zoodat het scheen alsof zijn wijd geopende, starende oogen de auto fixeerden. Onder zijn lichaam verspreidde zich langzaam een donkere vlek over de grijze plan ken. Nora Moran omknelde den arm van haar metgezel. In Godsnaam, breng me weg van hier. Odenhoven. De Heer VAN BOVEN trekt vervolgens zijn voorstel in. De Heer ARTS zegt dezen gang van zaken te betreuren. Het wordt nu zoo laat in den tijd om met den bouw van dit boerderijtje te kun nen beginnen. Spreker had liever gezien, dat deze zaak vlugger afge werkt was. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad hierna overeenkomstig het voorstel Odenhoven om dit punt aan te houden. De Heer ASSELBERGHS brengt hierna aan den Voorzitter dank voor de woorden van gelukwenschen, hem bij het begin der vergadering toe gesproken, en zegt, dat het zrjn streven zal zijn onder des Voorzitter's leiding mede te werken aan de belangen der gemeente Venray. De Heer ARTS vraagt hierna of er nog een laütaarn geplaatst wordt aan de Akkerweg. Reeds lang geleden heeft Spreker op meer lantaarns daar aangedrongen. Het verkeer daar wordt steeds drukker en nu is het wel dringend noodig. De Heer ODENHOVEN brengt hierna als lid van het Oranje-Comité nog een woord van dank aan de Gemeenteraad voor de ruime beschik baar gestelde subsidie. Er kan thans gefeest worden „Venray waardig". Thans niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Dat lijkt me wel het beste. De vreemdeling zette zich achter het stuur, startte, en reed den wagen den eerstvolgenden hoek van de straat om, waar hij hem onder een populier weer tot staan bracht. Er is geen reden om daar langer te blijven, vervolgde hij. Nu de opwinding voorbij is zal een zekere Fuzzy Caps rondloopen en een bende vragen stel len. Fuzzy is de politiechef van deze schoone stad. Ik was niet van plan „zenuw achtig" te worden, verontschuldigde Nora jane zich. Ik heb nooit veel over gehad voor zenuwachtige meisjes, maar ik heb altijd gedacht dat zulke dingen uitsluitend in boeken of op de film gebeuren. Wel, in de meeste plaatsen schudt men er het hoofd over, zelfs in wat men gewoonlijk het Wilde Westen noemt. Maar Black Butte is nu een maal.... tja, anders, zou ik zeggen. Wilt u beweren, dat dergelijke straatgevechten hier heel gewoon zijn? O neesoms gaan er zes maanden of meer voorbij, voordat Lafe Young of één van zijn kameraden de gelegenheid krijgen hun meening met revolverschoten te óndersteunen. Zij zuchtte. Wel, ik veronderstel dat ik er aan zal moeten wennen. Ik zal hoogstwaar schijnlijk eenigen tijd in deze buurt moeten blijven. Ik erfde een boerderij ergens in deze streek... hebt u ooit van Bar-Rafter gehoord? De man sperde zijn mond open van verbazing. Alle menschen!, riep hij bijna plechtig. Bent u N, J. Aloran.... een meisje I Ik ben allebei, N. J. Moran èn een meisje. De N is Nora en de J Jane. Het is zoo lersch als u maar wilt, maar we zijn reeds sedert drie generaties Amerikanen. Wat is ervoor bijzonders aan De man antwoordde niet. Hij zette plotseling den wagen weer in beweging en reed terug, totdat ze weer op de hoofdstraat van de stad waren. Daar bleef hij tegenover den winkel van een zadelmaker staan. Ziet u dat uithangbord daar Dat boven de veranda hangt? Haar oogen keken in de richting, die zijn wijsvinger aanwees Zij las AUGUSTUS J. CARVER. Advocaat en Procureur Onroerende Goederen Notaris Assurantiën. De vreemdeling vervolgde .en daar verderop ziet u de Tedder County Bank en Trust Co Augustus J. Carver, directeur. Aan den anderen kant van de straat is de Black Butte Handelsmaatschappij, Augustus J. Carver, directeur. Verder zit hij in den raad van dit gewest en is com missaris van de Hoogoven Maatschappij en van de Osa en Black Butte Spoor weg Maatschappij. Dat moet dezelfde mijnheer Carver zijn, die mij schreef dat Oom Tom mij de „ranch" nagelaten heeft. Hij is het. In deze streek is er letterlijk niets, waarin hij niet zijn hand heeft. Ik zou er, ik weet niet wat om willen geven, als ik het gezicht van mijnheer Augustus J. Carver kon zien, als hij ontdekt dat de N. J. Moran, die de Bar Rafter K erfde El Rancho Piedras Pesadas een meisje is, en een meisje met rood haar nog wel. U vindt mijn haar rood, niet waar Zij had haar hoed op de knieën ge legd en toen ze haar gezicht naar hem toewendde, fonkelde de namiddagzon in een weelde van goud, brons- en koperkleurig haar. Lady Jane, antwoordde hij ver trouwelijk, het zou beter geweest zijn, als het werkelijk rood was. Dat zult u later inzien. Toen uw oom Tom „Vader heeft 'n hele boel boeken", hoor je soms met trots een jongen zeggen tot z'n vriendje. Onbewust voelt hij dat het „cachet" geeft, boeken te bezitten. Inderdaad, de mens, die waarlyk houdt van studie, ontwikkeling en kunst, vindt er een genot in om een verzameling aan te leggen van goede boeken. Het leven is jachtig, er zijn vele materiële zorgen allerlei genoe gens van vaak minderwaardig gehalte dringen zich op om de nodige ver strooiing te brengen. Overdadige interesse voor sport en voor de veelal zouteloze of zedenbedervende films en romans moeten de geest opmon teren. En we kennen allen de droevige resultateneen banale oppervlak kigheid, mensen zonder enige gees telijke diepgang, zonder ook maar 't geringste besef van eigenwaarde-als- kind-Gods. Die vervlakking wordt ook ge constateerd bij vele katholieken, die menen met hun tijd mee te moeten gaan, door het zo nauw niet te moeten nemen op het gebied van amusement e.d. Door vele goedwillende katholieke ouders en opyoeders wordt steen en been geklaagd, dat het tegenwoor dig zo moeilijk is om de jeugd te leiden, maar al te vaak treft men, zelfs bij deze goedwillenden een on begrijpelijke nonchalance aan vooral op het gebied van lectuur en film. We zullen ons bepalen tot 't eerste en dus speciaal tot de jeugdlectuur. Om te beginnen: laten we niet negatief te werk gaan door te re deneren: „Er is zoveel rommel aan de markt, ik ga het lezen van mijn kinderen zoveel mogelijk tegen." Integendeel laten we profiteren van de buitengewone invloed, die de goede lectuur op de vorming van geest en karakter kan hebben. Leren we onze kinderen het genot smaken van een goed boek. Leiden we hen bij de keuze van hun lectuur en ontwikkelen we by hen een gezonde smaak op dit gebied. Dulden we vooral niet, dat ze maar raak lezen zonder enige controle, want weet, dat menig „geroemd" kinderboek door zijn rauwe grappen z'n belachelyk maken van al wat autoriteit heet (speciaal de onder wijzer (es) of de agent (de onver schilligheid voor het gezag aan kweekt en versterkt. Bovendien, als katholieke opvoe ders, moeten we uit de handen van onze kinderen weren de doorgefour neerde neutrale boeken, waar angst vallig de naam zelfs van God wordt geweerd; waar in geen milieu aan hoger leven schynt gedacht te worden, zelfs in de meest beslis sende oogenblikken van het leven. Laten we in deze tyd van „Actie voor God" toch vóór alles tot het inzicht komen, dat dè grote realiteit van het leven is: God en onze ver houding tot Hem. Alle middelen moeten we aanwen- Zoodra U een lepel Abdijsi roop hebt ingenomen voelt U al direct de verzachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder af gemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samen stelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krach tig hoeststillende stof codeï ne. Terecht zegt men thans 'sWerelds beste Hoestsiroop Benige de ff 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma: Flac. 90 ct.. f 1.50. f2.40. f4.20. Alom verkrljgb. den, om deze gedachte tot het mid delpunt van ons opvoedend werk te maken. Een van de grote middelen hiertoe is de katholieke jeugdlectuur en liefst een eigen katholieke kinder bibliotheek in elk katholiek gezin. Immers, een „eigen" boek vindt veel meer waardeering bij het kiDd, het zal het intenser lezen en herlezen. 'n Groot voordeel van het vormen van een eigen bibliotheek is wel dit dat men meer eisen gaat stellen aan het boek, dat men zich aanschaft of i.e. „vraagt", dan dat men het leent b.v. uit 'n bibliotheek. Het kind leert zo al vroeg met meer zorg en interesse zijn boeken kiezen, waardoor het vanzelf meer aandacht gaat schenken aan schrij ver, inhoud en genre. Wat zeker van groot belang is ook voor zgn later leven. Financieele bezwaren behoeven niet te gelden. Er doet zich toch zo vaak de gelegenheid voor, om 'n jongen of meisje met een boek te gedenken: Sinterklaas, Kerstmis, 'n verjaardag, 'n goed rapport, een ziekenbezoek, enz. 'k Stel me voor een flink katho liek gezin, dat zo ongeveer alle klassen der lagere school bezet. Als het levenslustig volkje met het huis werk klaar is en de lessen zijn ge leerd, duiken ze zo graag weg in hun lievelingsboek. In een eenvoudig boekenkastje hebben de verschillende leeftijden d'r eigen plank. De kleine eerste- of tweedeklasser heeft zijn eigen ver halen of sprookjes met-streepjes- tussen de lettergrepen natuurlijk Wallace u de Bar Rafter K vermaakte, liet hij u een pan na, die beslist over koken zal. Óm u duidelijk te maken wat ik bedoel, zal ik u alleen vertellen, dat één van de mannen die u zoo even hebt zien vechten, en wel degeen die levend wegliep, uw opzichter Lafe Young is. Zij opende haar lippen om iets te zeggen maar slikte de vraag, hoe hij met al die dingen zoo goed op de hoogte kwam, tijdig weer in. Juist, zei zij langzaam. Is Lafe Young wat men hier een „revolver held" noemt? Er wordt beweerd, dat hij in den loop der tijden al aardig wat dooden op zijn geweten heeft Wat er vandaag gebeurde zal zeker zijn reputatie als revolverheld ten goede komen. En toch zou een bevoegd criticus een kleine fout in zijn techniek ontdekken, -- Wat bedoelt u? En wie was de man, die gedood werd Ik heb hem nooit eerder gezien Iemand van de mijnen, of een land- speculant of iets van dien aard. Wat de eerste vraag betreft.... kon u goed zien, wat er gebeurde Ja, ik keek onder uw arm door. Hm I Ik geloof, dat ik zoo onge veer op mijn hoofd stond en ik keek onder mijn anderen arm door. Ik trachtte met mijn voet het portier dicht te trekken. Niet, dat het metaal van de autodeur ook maar eenige bescher. ming tegen een 45 projectiel geboden zou hebben, maar ik zou me toch meer op mijn gemak gevoeld hebben. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat alle menschen eigenlijk iets van een struisvogel hebben Best mogelijk.... maar gaat u door met uw verhaal, Lafe Young gebruikte een truc, die even oud is als de eerste revolver dien Colonel Samuel Colt maakte..., en dat was nog voor den Mexicaan- schen oorlog. Lafe Young praatte kalm tegen zijn tegenstander en deed hem gelooven, dat ze naar den achterkant van het huis zouden gaan om daar de zaak met de vuisten, man tegen man, uit te vechten. Hij deed het ook voor komen dat hij het méénde, door zijn rug naar den ander toe te draaien. De ander greep niet naar zijn revolver, en dat was zijn fout. En bij zulke spelletjes bega je maar één fout en die is dan niet meer te herstellen. Lafe Young draaide zich bliksemsnel om en greep naar zijn wapen in de ééne seconde, dat het voor den ander onzichtbaar was. Zoo kon hij het eerste schot lossen, en het is het eerste schot dat den doorslag geeft. Die ander had toen geen kans meer. Eén van die 45 kogels in je maag krijgen is ongeveer hetzelfde als een trap van een muilezel. Het is een heel oude truc als hij opgaat. Maar je kunt er niets mee beginnen tegen een revolverheld eerste klasse. In dai geval zou Lafe Young met zijn staart tusschen zijn beenen naar de Schedel Canyon geslopen zijn, liever dan dat hij kogels geruild had met zoo'n kerel. Schedel Canyon.staat de ranch daar? Ja. De Schedelbeek komt van de bergen in het Noorden, de Hidalgos. Schedel Canyon.... een opwek kende naam l Och, het is nietzoo .zoogrimmig als het lijkt. Het is een allemachtig aardige streek daar. De Schedelbeek heeft haar naam gekregen, door een paar rotsen, die van sommige punteu gezien net schedels lijken. Er zijn er twee, aan iedere zijde van de beek één. Sommigen beweren, dat de farm in vroegere tijden haar naam daaraan ontteende, toen heette ze „Piedras Pesadas", zware steenen. Spreekt u Spaansch Een paar woorden. U zult zelf wel ondervinden, dat je ze in deze streken vanzelf opdoet. Had hij, vroeg ze zich af, even ge aarzeld, voordat hij haar eenvoudige

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5