PPTJT TjlTVT rshShlj Juli Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Verplichte arbeids dienst Buitenland. Binnenland. Limburgsche Folklore. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 October "1938 Negen en vijftigste Jaargang No 43 AAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/» ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAV Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Veni-ay 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Het vraagstuk der jeugd werkloosheid eischt een oplossing. De jeugdwerkloosheid is het ernstigste der crisisvraagstukken. Voor zoover men het vrijwel normaal geworden samenstel van economische wanverhoudingen heden ten dage nog „crisis" kan heeten. De oudere werkloozen, de gezinshoofden vooral, zijn ten minste nog te helpen, met steun en zoo meer. Ook zij be- loopen overigens het gevaar van demoralisatie als gevolg var. den lediggang, maar toch, wie een beetje kerel is en zich zijn ver antwoordelijkheid tegenover het gezin bewust blijft, zal steeds hunkeren naar de mogelijkheid om door arbeid de levensomstan digheden van zich en de zijnen, wat te verbeteren. Erg is het evenwel, dat in verschillende streken des lands de loonen in het vrije bedrijf niet of uiterst weinig verschillen van de steunnormen en de basis- uurloonen in de werkverschaffing waardoor de vreugde van den arbeid sterk wordt gedrukt. De huidige jeugd voelt in het algemeen, voor wat de bestaans- verzekering betreft, weinig ver antwoordelijkheid. Zoowel ten aanzien van zichzelf als tegen over het gezin, waarvan de jonge man deel uitmaakt. Het verantwoordelijkheidsge voel ter zake werd - in tal van gevallen nimmer gewekt. De jongen groeit op buiten de idee van arbeidsnoodzaak. Zijn vader is altijd thuis en haalt wekelijks zijn stempelgeld bij de gemeen te. De jongen leert uit deze praktijk, dat het zoo hoort. Nu en dan moet vader naar de werkverschaffing en de zoon leert deze verplichting zien als een soort straf of een onbillijke dwang. De jongen komt van school en hij vindl geen werk. Hij zoekt er trouwens ook niet bijzonder naar, want de heele gedachte „werken" staat hem vreemd. Enfin, na de noodige aansporingen en soms uit een instinctieve arbeidslust, komen sommigen aan den slag. Ze verdienen een grijpstuiver en... met een bedrag, gelijk aan twee derden van het eerste arbeidsloon van den knaap, wordt de scha mele steunuitkeering verminderd. Dat is de straf van mijn wer ken, denkt de jongen.... Wij bedoelen niet om critiek te leveren op de bij ons bestaan de steun- en werkverschaffings- regelen, waarlijk niet Ook wie deze onvoldoende oordeelt, weet, - dient althans te weten dat die regelingen voor de werkloozen gunstiger zijn dan waar ter wereld ook. We wilder, slechts duidelijk maken, dat de werkloosheid als maatschappelijk verschijnsel voor de jeugd het bijzondere gevaar meebrengt, dat ze tot een zin voor werkloosheid, tot arbeids- schuwheid zal leiden. Zonder dat men zulks den jongelui ten volle kan aanrekenen. Wanneer men ter zake oordeelt en ver oordeelt zonder den ondergrond te peilen, dan is dat onrecht vaardig. De jeugd moet aan arbeid worden geholpen, niet enkel om de financieele voordeelen van dezen, maar om den arbeid zelf; aan de jeugd moet de arbeid als een noodzakelijke levensfunctie worden geleerd. In deze richting ondernamen de vakcentrales tot heden iets door de inrichting van arbeids kampen voor de jeugd, velen vonden in die kampen een mo reels verkwikking. Maar het wordt hoe langer hoe moeilijker de leiding van zoo'n kamp verzekerde het ons onlangs nog met grooten nadruk om de jongelui bereid te vinden een achttal weken gezond buitenwerk te komen deelen en nog met een paar gulden zakgeld per week beloond te worden Men vroeg om een opwekkend stukje in de krant- Dat zóó iets noodig is, zegt duidelijk, hoe mis het op het oogenblik met de werklooze jeugd is. Maar lezer, veroordeel ze niet. Om u van haar geestesgesteld heid inzicht bij te brengen, daar toe diende de aanloop tot dit artikel. De jeugd beseft niet, wat ze verwerpt; ze gaat blindelings haar moreelen ondergang tege moet. Ze moet worden beschermd tegen zich zelf; ze moet worden gedwongen in het zegenrijke gareel van den arbeid. o— Dus verplichte arbeidsdienst We hebben het woord nog niet willen noemen, want het maakt veie menschen kopschuw. We zouden willen raden: noem het anders, maar laat het verplichte arbeidsdienst zijn. De idee „verplichte arbeids dienst" scheidt de massa in twee groepen, voor- en tegenstanders. En toch is het eigenlijk, zooals wij het zien, niet de idee als zoodanig, welke deze scheiding wekt. Het woord is verbonden helaas aan een practijk, welke velen en wij scharen ons persoonlijk onder dezen ver werpelijk achten. Dat is de Duitsche practijk. In de Duitsche arbeidskampen wordt den jongelui marcheeren geleerd: hun wordt de militaire tucht bijgebrachl; ze worden tewerk gesteld aan militaire wegen en aan de inrichting van verdedi gingswerken; het is een soldaten- scholing. We hebben geen bezwaar, dat de jeugd ha<r bijdrage levert aan de nationale verdediging, maar daartoe is het leger. Sol daterij,kan niet worden beschouwd als een opleiding tot normalen maatschappeiijken arbeid. In de Arbeiderspers lazen we onlangs een artikel, waarin de redactie, polemiseerend tegen „Ons Noorden", zich tegen den verplichten arbeidsdienst ver klaarde op grond van de Duit sche praktijk. Op dien grond is men er ook in kerkelijke kringen tegen. Néén, zei de redactie van de A.P., geen verplichte arbeidsdienst maar een verplichte vakopleiding. Geduftnde een aantal jaren, zoo als dat b.v. reeds gebeurt in Ossendrecht en Oostelbeers en in Egmond. Maar dan uitgebreid dus niet beperkt tot 8 weken. „Dat ware aldus de A.P. een goede en Nederlandsche methode". Inderdaad. Maar het zou dan toch verplichte arbeidsdienst wezen. Daar is veel vóór en nog meer tegen geschreven, terwijl we hel over het wezen van de zaak eigenlijk allemaal eens zijn. We willen de jeugd bescher men door haar tot arbeid en het leeren van een vak te verplich ten. We willen niet de Duitsche praktijk van den verplichten ar beidsdienst. Welnu, laten we de zaak dan anders heetén. En haar spoedig aanpakken Md. POLEN—DUITSCHLAND. Scherpe tegenstelling. Polen heeft sedert Pilsoedski er de macht verwierf en er een half.fa- cistisch regime wrochtte, een moeilijk doorzlchtbare buitenlandsche politiek gevoerd, welke thans echter, afste kende tegen de diepe duisternis der internationale wanverhoudingen, dui delijker wordt. Het heeft bevreemd, dat Polen zich losmaakte van zijn beste vrienden: Frankrijk en Engeland, die in 1918- 19 zooveel tot Polen's herstel hebben bijged ragen. In Warschau heeft men echter blijkbaar steeds het lot geducht, dat Tsjechoslowakge beschoren werd. Een te groote vriendschap en ver bondenheid met het Westen kon leiden tot misnoegen van den groo ten buur Dultschland. En als puntje bg paaltje komt, kan men niei te veel rekenen op de hulp van verre vrienden.., De Poolsche koelheid jegens Frank rijk is wel eens aangezien voor een neiging tot samenwerking met Ber lijn. Maar daarvan schijnt toch geen sprake te wezen. Zeker, in Warschau heeft men partij getrokken van de omstandigheid, dat Duitschland op „vreedzame" wijze Tsjechoslowakge overweldigde Polen reserveerde zich tijdig zgn eigen deel van de Berlgnsche buit. Maar de Polen blijken zeer goed in te zien, dat ze op moeten passen om etende met de groote heeren uit Berlijn straks niet de pitten van het kersen-nagerecht naar hun hoofd te krijgen. Polen heeft zijn positie voor zoover daarvan nog sprake is in Danzig te verdedigen en vooral den corridor, het voormalige Duitsche Silezië. Het weet zeer goed, dat het ééns lijdend voorwerp van Hitler's begeeren naar het Groot-Duitsche rgk zal zijn. En daarom kan er thans van samenwerking met Berlijn" geen sprake meer wezen. Polen is zijn afweer begonnen met het opzetten van een grooten mond. Van de week hield Kiatkowski, de vice-premier van Polen, een groote rede in Kattowitz, waar hg o.m. zeide „Onze vrienden en vijanden zul len begrijpen, dat al kwamen zelfs veertig staatslieden (een toespeling op de vier van Mün- clxen) uit alle deelen van de wereld te samen, wij geen duim breed Poolsch grondgebied ter- wille van hun goed humeur zouden opofferen en dat wij iederen begeerigen klauw zonder een moment van aarzelen of zwakheid met een sabelhouw zouden neerslaan." Kiatkowski beseft natuurlijk, dat hij met het zetten van een grooten mond alléén, Polen's zaak niet kan winnen, - in zulk gebaren zal Hit- Ier hem altijd den baas blijven. Ondanks het vertrouwen op eigen kracht zoekt Warschau den steun van andere krachten. En daartoe zoekt het allereerst in de richting van heo, die voor 't oogenblik ook vriendschap betoonen aan Berlijn, maar... voor de toekomst niets en niemand zoozeer hebben te vreezen als Duitschland en den Duitscher. Om kort te gaan: Polen zoekt steun in Italië. ....ik beken aldus Kiatkows ki in zijn rede dat ilc met eerbied opzie naar het Italiaan- sche volk, dat toen alle landen hun deuren sloten voor het even als Polen overbevolkte Italië, deze deuren op bevel van Mus solini intrapte door den gewa pende n Italiaanschen soldaat. Slechts sterke, georganiseerde volken hebben recht op interna tionale rechtvaardigheid. En behalve in, Italië zoekt Polen steun in Hongarije en Roemenië. Het wenscht, tea koste van Slowakijë, een gemeenschappelijke grens met Hongargë, opdat een driebond zal kunnen worden gevormd van in totaal 60 millioen bevolkingssterkte, bewonend een aaneengesloten gebied van de Oostzee tot de Zwarte Zee, welk gebied een dam zal kunnen vormen tusschen Duitschland en Rusland (opdat deze beide landen ln hun strijd tegen elkaar de tusschen- liggende volkeren niet zullen ver pletteren en een dam tevens tegen den toe emendea invloed vanDuitsch- land naar den Balkan en het verdere Zuid-Oosten. In het licht van dit Poolsche streven moet men het plotselinge bezoek in deze week van Beek, den Poolschen minister van buitenland sche zaken, aan koning Carol van Roemenië bezien. Hij tracht Roemenië te winnen voor het plan van een gemeenschappelijke Poolsch-Hon- gaarsche grens. Roemenië's houding is tot nu toe nogal gereserveerd geweest. Kolonel Beek zal er wel op wg zen, dat Polen bereid is Roemenië te steunen, zoo- dra Duitschland aanspraak mocht gaan maken op het grondgebied van de Duitsche minderheid in Transsyl- vanië. Kolonel Beek zal zeker streven naar verbetering van de betrekkin gen tusschen Roemenië en Hongarije en het is lang niet uitgesloten, dat hg zal aandringen op eea grens wijziging tusschen Hongarije en Roemenië ten voordeele van Honga rge, waarbg Roemenië zich dan schadeloos zou kunnen stelleD met een deel van het Karpato-Russische gebied (Roethenië). Honderd geestelijken gearresteerd Naar men in welingerichte kringen mededeelt, bedraagt het aantal reli- g:eusen en priesters, die sedert den Anschluss van Oostenrijk zgn ge arresteerd, ongeveer honderd. Noch de kerk, noch de staat hebben over deze arrestaties iets gepubliceerd. Verkiezingen in België. Een rexistische nederlaag* De gemeenteraadsverkiezingen in België leverden de aanwijzing op, dat de katholieken er politiek vrij sterk in herstel zgnde socialisten boekten winst in Wallonië, eenig verlies in Vlaanderen; de positie der liberalen blijft vrijwel ongewijzigd, maar ze moesten een aantal zetels afstaan aan de rexisten (Belgische fascisten), die aan de vorige gemeen teraadsverkiezingen geen deel hadden genomen. Vergeleken echter bij destemmen- cijfers voor de Kamer in 1936, heb ben de rexisten groote verliezen geleden. Hun stemmenaantal liep in het algemeen met een derde terug. Vervolgingen in Oostenrijk. In Oostenrgk duren de Nazi- betoogingen tegen de Joden en de Katholieken voort. Tijdens de Loof huttenfeesten is een synagoge te Weenen bestormd. Na het uur dar gebeden trad een bende van dertig jonge mannen bij den Malzgassetempel op tegen de daar aanwezige Joden. Zij dwongen den sleutelbewaarder de sleutels af te geven van de synagoge en van de Talmud-Thora* school. Daarop drongen zij in de school door, wierpen het meubilair door de ramen naar buiten, verschaften zich toegang tot de synagoge en wierpen brandende veereu bedden, afkomstig uit het huis van den tempelbewaar der, naar binnen. Aldus „Un. Press." De voormalige Oostenrijksche rechter Langer heeft in de gevan genis te Salzburg zelf(?) een einde aan zijn leven gemaakt. Hg was ervan beschuldigd „17 bloedvonnissen" tegen nazi's te heb ben uitgesproken. De „Osservatoie Romano" bericht, dat in Oostenrijk een aantal kerke lijke goederen door den staat zgn geconfiskeerd en dat andere maat regelen tegen geestelijke gemeen schappen zijn genomen. Zoo Is o.a. de Admont-abdij geconfiskeerd en het beheer is toevertrouwd aan een regeeringscommissaris. De Sankt Lambrecht-abdg is door S,S. bezet, nadat religieusen verdre ven waren. De goederen van dc Teutonische orde zgn eveneens onder staatsbeheer geplaatst en aartshertog Eugenius, de grootmeester der orde, is uitge- noodigd het land te verlaten. De „Osservatore Romano" wijst er verder op, dat rijkscommissaris Bürckel zou hebben gezegd, dat hij voornemens is Hitier met zijn ver jaardag een „Oostenrijk zonder kloosters" als geschenk aaa te bieden. Waakzaam Engeland. Trjdens den Woensdag gehouden kabinetsraad zijn naar bevestigd wordt, in hoofdzaak drie vraagstuk ken ter sprake gekomen en wel 1. De internationale situatie en in het bijzonder de stand der Engelsch Italiaansche besprekingen. 2. Palestina. 3. De kwestie der verdediging, Vernomen wordt, dat Lord Halifax tevoren een onderhoud heeft gehad met den premier, dat een hatf uur duurde en dat Chaimberlain voorts een bespreking heeft gehad met minister Malcolm MacDonald, die hem in kennis stelde van de laatste uit Palestina ontvangen berichtea. Eeuwfeesten. Er staan ons een paar eeuwfeesten te wachten. Volgend jaar zal het twaalf eeuwen geleden zijn, dat Willibrordus in onze contreien het christendom kwam prediken. In Utrecht heeft zich ter herdenking daarvan een comilé ge vormd. Er wordt o.m. aan een ten toonstelling in Utrecht gedacht. Minister Colgn en de Commissaris der Koningin in Utrecht hebben het eere voorzitterschap van het Nat. Comité van Voorbereiding aanvaard. Er wordt een waarborgfonds ge sticht van f 30 000; B. en W. van de Domstad stéllen voor om daarin tot een maximum bedrag van f 10.000 deel te nemen. Thans is ook overeenstemming verkregen tusschen lands- en stads bestuur en de directie der Neder landsche Spoorwegen, inzake de aan gekondigde tentoonstelling in Sep tember 1939 te Amsterdam ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij zich aansluit de opening der beide nieuwe stations. Voor deze tentoonstelling zal door jonge werkloozen een groote hal ge bouwd worden op het terrein van het Paleis voor Volksvlijt. De Spoorwegen zullen o.a. platen, kaarten, maquettes, grafieken enz. laten zien, maar ook specimina van het oude en moderne rollend mate rieel. De bedoeling is de tentoonstel ling zóó in te richten, dat zij een attractie wordt voor het geheele land en talrijke belangstellenden naar de hoofdstad zal trekken. Een flinke kerel. Een woord van lof voor den sein- huisvrachter H. Buter, die van de week een ernstig spoorwegongeluk voorkwam. Een goederentrein reed door een onveilig signaal op de splitsing van de lijnen Deventer—Zutfen en Deventer—Almelo. Op datzelfde oogenblik naderde met snelle vaart een D-trein uit de richting Almelo. Een botsing leek onvermijdelijk.... Maar seinhuiswachter IL Buter van het seinhuis Snippeling zag het gevaar. Snel gooide hij een wissel om en.... de D-trein veranderde op het laatste moment, van richting en sloeg de lijn naar Zutfen in. Tal van menschenleven3 waren aldus gered. Late arrestatie. De bijzonderheden over de ontmas kering van twee Amsterdamsehe zwendelbankiers blijven bet publiek interesseeren. Het tekort wordt thaDS reeds op meer dan 2 millioen ge schat, het aantal benadeelden op ruim 200. Het heeft verwondering gewekt, dat de justitie deze zaak niet eerder op het spoor is geweest. In serieuse financieele kringen werd de bank al lang mistrouwd. Toen in een financieel blad dc redenen voor dit wantrouwen waren uiteengezet, diende de bankdirectle een klacht in en waarlijkdegenen die voor de publicatie verantwoordelijk waren, werden tot schadevergoeding veroor deeld Zoo was ook min of meer het geval met een aantal inwoners van Spijke- nlsse, die het vorige jaar gestraft werden wegens verspreiding vaneen geschrift, waarin beschuldigingen aan het adres van den veldwachter L. M. M. werden geuit. Thans is deze 48-jarige gem.-veldwachter na een onderzoek door de rijkspolitie op beschuldiging van een zeden misdrijf gearresteerd. Het achterlichtje..*. Het achterlichtje heeft Maandag avond drie honderd Utrechtenaren een booze bui bezorgd. Eenige dagen geleden waren op twee punten van de stad onverwachte controles ge houden en toen werden er nog maar waarschuwingen uitgedeeld. De waar schuwingen liepen toen in de dui zendtallen, zoo weinig deugdzame achterlichtjes zaten er op de Ut- rechtsche fietsen. Maandagavond was het opnieuw coDtröle en nu bleef het eens niet bij waarschuwingen. De politie achtte nu termen aanwezig om tot bekeuren over te gaan. En het gevolg was, dat de eerste afdee- ling niet minder dan 176 „bommen" vermeldde en de tweede „maar" 124. In totaal zijn dus drie honderd wiel- rijdende Utrechtenaren de dupe ge worden van de nukken van hun ach terlichtje met of zonder rijkskeur... In 't kort. Een paar kindermoordenaars wer den van de week voor den rechter gebracht. Tegen den 24 jarigen „koopman" v. d. W. werd levens lange gevangenisstraf geëischt wegens moord op het 12-jarige woon wagenmeisje Tetje Hof. De arbeider K. uit Mill, die zgn 2-jarig stiefdochtertje ten doode toe had mishandeld, zag zich in hooger beroep opnieuw tot 2 jaar en 8 maanden veroordeeld. In Leiden is gebleken, dat er valsche rijksdaalders in omloop zgn; ze zijn een milimeter dikker dan de echte. Een verdachte is gearresteerd. Ingediend is een wetsontwerp om den werkingsduur van de wet van 5 November 1936, houdende tgd lijke maatregelen betreffende de mechani satie in de sigarenindustrie met twee jaren te verlengen. Als U mij vraagt... Nooit zijn we uitgeleerd wat ons bedrijf als boer of tuinder aangaat. Industrieelen roemen op de uiters te ingewikkelheid van hun machines en de buitengewoon fijn bedachte procedé's, door veel gevoeliger en fijner mechanismen, dan in de meest modern ingericht fabriek. Wat al werkingen moeten er in den bodem plaats vinden om de plant te doen groeien, te doen bloeien, vrucht te doen zetten! Met hoeveel hulpmiddelen moet de boer en tuinder niet werken om den bodem voor zoo'n arbeid gereed te maken en gereed te houden Daar komen vraagstukken naar voren, die de denkkracht van vele geleerden vorderen vorderen. Want telkens weer komt men voor vreem- digheden in ons bedrijf en als we meenen ergens alles van af te weien, dan big kt vaak, dat we er nog o zoo weinig van weten. Het bewerken van den bodem, oo- genschijnlijk een heel eenvoudig werkje, is van veel beteekenis. Vroeger deed men het... ja, waarom eigenlijk Later is men zich bewust geworden, dat de structuur van den bodem, bet samenstel van de grond- deeltjes onder elkaar, voor den goe den groei der planten, die we ver bouwen, van groote beteèkenis is. En door de bodembewerking: ploegen eggen, spitten enz. óp de juiste wijze te doen geschieden, tracht men de structuur zóó te doen worden, als het meest ideaal is. Maar voor een goede structuur zijn er nog andere factoren van belang. Dat zgn verschillende bodembe- standdeelen, die er van nature in voorkomen, of er opzettelijk in ge bracht kunnen worden. Zulke dingen heeft men in den loop der tijden leeren kennen. En daarnaar weet men nu te handelen. Als U mg vraagt, zóu ik zeggen; boerderij en tuinderij vorderen on getwijfeld meer inzicht in het bedrijf dan welke industrie ook. Volksontwikkeling Venray BeschermheerIIoogEerw. Heer Deken W. BERDEN. Maandag 24 Oct. 8 uur in het St. Antonius-Patronaat spreekt de WelEd. Heer H. JANS, Geijstei-en.' over Entx-ée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en ge reserveerde plaatsen te bespreken bg G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Telefoon 144. VENRAY, 22 Oct. 1938 Het Peelplan Venray-Zuid De werkzaamheden onder de ge meente Venray volgens het onlangs ministerieel goedgekeurde Peelplan Venray-Zuld zullen binnenkort een aanvang nemen. Hoogstwaarschijnlijk zal het offi cieel begin van dit grootsche ontgin ningswerk niet minder plechtig ge schieden dan het vorig jaar in de Sevenumsche Peel. Naar wij verne men is cr kans, dat de Minister van Sociale Zaken mr. C. P. M. Romme ook dezen aanvangsdag met zijn tegenwoordigheid een bijzonder cachet zal geven en de traditioneele spade in den grond zal steken. 8 November zou de groote dag zijn, waarop het werk officieel wordt begonnen. Dc Katholieke Radio-Omroep. Nu het zo noodzakelijk is, juist in deze tgd, ons Katholiek principe vast te houden en wij alles moeten doen om niet aangevallen of aange tast te worden door het modern ongeloof, nu moeten wij ook de middelen, die ons daarvoor ten dienste staan, ten volle weten te gebruiken. Wij hebben onze Katholieke orga nisaties op elk terrein, onze R.K. Universiteit, onze R.K. Pers. Maar hierbij mogen wij geenszins uitscha kelen het meest moderne apostolaat- middel, onze machtigste publiciteits- factor, onze luchtuniversiteit OE KATHOLIEKE RADIO-OMROEP Wij zullen hier geenszins uiteen zetten de grote belangen en waarde van een Katholieke Radio-Omroep. Maar wij zouden U alleen vriendelijk willen verzoeken, wanneer binnen kort een propagandist van de K.R.O, bg U aanklopt, sta hem dan even te woord, behandel hem niet al3 iemand die aan de deur iets komt verkopen, maar luister naar hem en handel dan naar billijkheiden Uw Katholiek principe. Daardoor dient gij op Uw wgze het boste onze Katholieke zaak. De Blinden van Grave in Venray. Zoals U op de aanplakbiljetten, alsook in achterstaande advertentie hebt kunnen lezen komen de Blinden van Grave van het St. Henricus- Instituut op Woensdag 26 October. Zg zijn voor ons geen onbekenden meer en daarom zien wij hun komst gaarne tegemoet. Door de Blinden zelf zal opgevoerd worden het blij spel in 3 bedrijven „De Mexicaansche Zilvermijn", een spel vol humor en kunstzin, wat blijkt uit de zeer vele gunstige verslagen in verschillende dagbladen over deze uitvoering ge geven. Zo schreef o.a. de Tilburgse Courant en ook andere deden dat in deae'.fde geest„Bewondering over de pres taties, welke deze Blinden aan de dag legden, heeft ons vervuld. Be wondering voor de Blinde Kunste naars, alsook achting voor de Eerw. Broeders. Het is iets ongeachts, blinden als toneelspelers, het lijkt haast onmogelijk. En toch, ze staan daar voor ons, als spelers, het lijkt haast onmogelijk. En toch, ze staan daar voor ons, als zagen zij evengoed als wij. Zij zijn vrij en los in hun bewegingen. Geen handdruk wordt gemist, geen deurknop misgetast. Alles is een spontane uiting gewor den. Ondanks de tragiek van hun blind-zgn, hebben zij ten hoogste voldaan en een onuitwisbaren indruk achtergelaten bij hun dankbaar pu bliek." Dit dankbaar publiek zullen zij ook hier zeer zeker ontmoeten en in onze gemeente met zgn goede mensen een even grote sympathie ontmoeten als elders. De Patronaats-zaal zal daarom Woensdagavond te klein blijken te zijn, allereerst terwille van de sympathie voor de blinde spelers, en tweedens om onze instemming te betuigen met het liefdadig doel, hetwelk deze uitvoerihg beoogt. Daarom zal Venray wel zorgen dat de belangstelling ruimschoots zal zijn, die deze Blinden ook wer kelijk verdienen. Daarom bij voor baat „W e lkom."

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1