DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS MANUFACTUREN VENRAY Een wereld zonder liefde Provinciaal Nieuws V erduisteringsproef. Van de Sport velden. De grote concurrent J. A. K0RT00MS, Blerik J. Baltesen, Henseniusstraat 5 Jaarmarkt Venray op 'n werkdag in het tijdvak van Maandag 3 tot en met Zaterdag 22 October. Zaterdag 8 October Jl 938 Negen en vijftigste Jaargang No 41 Nooit werd er zooveel over liefde gepraat, geschreven, ge drukt, gefilmd. In de filmpro gramma's van elke week tracht men zooveel mogelijk variatie te vinden om de bezoekers te blijven boeien. Maar één thema blijft steeds op het programma, waarover men nooit genoeg kan gezien hebben: de liefde. Straatliedjes geraken rap ver spreid, het kleinste bmekventje, dat amper alleen kan loopen, fluit het al in de meest afgelegen achterbuurtjes. Andere liedjes kan men ons volk niet aangeleerd krijgen. De sleutel van dit succes: het gaat over de liefde. Zet uw radio op en na enkele oogenblikken hoort u op de maat van excentrieke jazzmuziek een mannelijke vrouwenstem of een vrouwelijke mannenstem de eeu wige rijmpjes van „amour" en „toujours", „coeur" en „bonheur" zingen. En toch heeft men het mis voor, als men zou gaan denken, dat er zooveel liefde is in de wereld. Ware liefde is een zeld zaamheid gewotrien. Dat wat de moderne wereld onder het woord liefde schuift, is dikwijls maar een grimas, vein zerij, schijnheiligheid, eigenliefde. Het schoone woord liefde wordt gebruikt om de verfoeilijkste dingen te dekken. De moderne ntensch zoekt zich zelf. De eenige liefde die nog voor hem bestaat, is de eigen liefde. En eigenliefde en echte liefde zijn elkanders tegenvoeters. Ze staan tegenover elkaar als water en vuur. Eigenliefde heeft getriomfeerd op de ware liefde. Eigenliefde zoekt zich zelf. Ware liefde vergeet zich zelf voor een ander. Eigenliefde is de onder gang van onze wereld. Omdat de moderne mensch z'n eigen geluk zoekt in het huwelijk, vallen zooveel huisgezinnen uit elkaar. Omdat zoovee! menschen alleen eigen profijt zoeken, is er uit buiting van de armen. Omdat de mensch zich zelf boven alles en allen bemind, is er klassenstrijd. Omdat de eigenzinnigejmoderne mensch zich zelf bemint, is hij zoo vlug gekrenkt en kan niet verdragen, dat men er een andere gedachte op nahoudt. Omdat de moderne mensch zich zelf zocht, wil hij revolutie en wereldoorlog. We moeten het niet altijd op de groote mannen steken: zij voeren oorlog omdat hun volk ontevreden is. Het eerste princiep van de liefde is zich zelf vergeten. Als ge altijd maar alleen voor uw eigen zorgt en u van de rest niets aantrekt, hebt ge geen liefde. En de moderne wereld heeft geen liefde omdat zij God haat of vergeet. Daarom zij ook niet weten van z'n gebod: Be min uw naaste gelijk u zelf. Alle ellende en tegenspoed, alle crisis en armoe, alle oorlog en revolutie van onzen tijd is 't gevolg van dit gemis aan liefde. Zonder God gaat het niet. Erger dingen staan ons te wach ten als we niet gaan luisteren naar Gods gebod. God laat voelen dat Hij Meester is DE GESCHIEDENIS VAN DEN PIETERS-PENNING Het bestuur der Kerk, een maat- schappg van meer dan 300 millioen menschen, kost ontzaglijk groote sommen gelds. De Paus draagt de zorgen der Wereldkerk; Hg moet de geheele Romeinsche Curie, die hem in het bestuur der Kerk behulpzaam onderhouden, hij moet de talrijke missiewerken steunen, de vervolgde bisschoppen en priesters helpen, als algemeene Vader aller geloovigen veel aalmoezen geven enz. Om nu eenigszins deze uitgaven mogelijk te maken, kwam door de offervaardigheid der Katholieken de Sint Pieterspenning als geregelde bron van inkomsten tot stand. De aanleiding hiertoe werd de nood, waarin de Kerk geraakte, doordat de revolutie den Paus be^ roofde van den Kerkelijken Staat en hiermede van zijne vaste inkomsten? Hoe was die Kerkelijke Staat ont staan Zooals we weten, toonde de eerste christen keizer een vorstelijke vrij gevigheid jegens de Kerk en de zich allengs bekeerende Romeinsche adel wedijverde met den keizer in mild dadigheid. Zoo ontstonden de bezittingen van den H. Stoel „het erfdeel van den H Petrus." Daar waren nog andere inkomsten. Na den val van het Romeinsche keizerrijk en na de bekeering der barbaren van de 8e tot de 16e eeuw werd in veel landen van Europa hier vroeger daar later, den Paus, een jaarlijksche gift geschonken, om in de behoeften der Kerk te voorzien. Het volk gaf toen aan die gift den naam van Sint Pieterspenning. Toch was deze St. Pieterspenning niet geheel gelijk aan den Sint Pie terspenning onzer dagen. Want de eerste was een vrijwillige hulde der vorsten die door de Katholieke onder danen als belastingpenning betaald werd, terwijl de hedendaagsche Sint Pieterspenning aan de vrije edel moedigheid der geloovigen te danken Het is niet met zekerheid bekend aan wien men de instelling van den Middeleeuwschen Sint Pieterspenning te danken heeft. De z.g. reformatie, die zooveel landen in opstand bracht tegen den Paus nam intusschen deze bron van inkomsten weg. Daarbij kwamen omstreeks het midden der vorige eeuw de ver beurdverklaring van de goederen der doode hand, de berooving der schatkist van den Kerkelijken Staat enz. Nu toonde zich weer de werk- dadige liefde der Katholieken. Reeds in 1847 begonnen In Frank- rgk openbare inschrijvingen omPius IX in zgn financieele moeilijkheden te steunen. Nochtans was deze Sint Pieters penning nog geen vastgeregelde instelling maar zou het toch weldra worden. De rust, die na den terugkeer van Pius IX in de Pauselijke Staten heerschte was slechts een schijnbare, 't Was de stilte, die den storm voorafgaat. De revolutie, gesteund door Enge land, door de Voltairianen van Frankrijk, door de vele ongeloovigen van Duitschland, door Joden van alle landen, ook door veel misleide katholieken in Italië en in het ge heim door den eedgenoot der Ita- liaansche Carbonario's (keizer Napo leon III) zou niet rusten, voordat de Eeuwige stad in haar handen was. Den 20sten September 1870 trokken de Piemonteezen door de bres der Porte Pia Rome binnen. Hiermede was de roof op de Kerkelijke Staten voltrokken en waren de bronnen van inkomsten geheel verdwenen. De Italiaansche Waarborgenwet bood den beroofden Paus een jaar lijksche toelage van 3.25 millioen lires. Maar de toelage werd door den Paus geweigerd omdat hij zijn waardigheid en vrijheid niet voor een Judaspenning mocht verkoopen, noch den schijn aannemen in den heiiigschennenden roof van St. Pieters-erfdeel te berusten. Een vergelijk met Italië omtrent de verdeeling der staatschuld was onmogelijk, want in dit vergelijk zou de schijn gelegen hebben van goed keuring of berusting in den roof door Italië gepleegd. De Paus zag zich derhalve ver plicht de rente te betalen der volle schuld, die voor een groot gedeelte door de revolutiemannen in 1849 gemaakt was. Intusschen had de steun van den Sint Pieterspenning een vasten vorm aangenomen, Aan het Bisdom Gent komt de eer toe, het eerst den Sint Pieters penning als een vastgeregelde in stelling te hebben ingevoerd. Den 30sten November 1859 ver spreidden eenige Vincentianen, die zich tot een comité vereenigd hadden, een circulaire door het bisdom, waardoor de Vlamingen tot de in stelling van den Sint Pieterspenning werden opgeroepen en reeds mocht 't comité in zijn verslag in de zitting van den 14en Maart 1860 uitgebracht, getuigen, de stichting van den Sint Pieterspenning bestaat en bloeit in al de parochiën van het Bisdom. Te Rome was in den loop van 1860 de broederschap van Sint Pieter op gericht om den Apostolischen stoel „door gebeden en werken te helpen in deze kommervolle tijden." Zij werd door Pius IX den 3en October 1860 met aflaten verrgkt en den 4en Maart tot aartsbroeder schap verheven. In de audiëntie van den 28en April 1861 werd het verzoek van den Aartsbisschop van Utrecht en van de bisschoppen van Nederland ingewilligd, aan de broederschap in hun bisdommen al de aflaten roe te passen, welke aan de Romeinsche aartsbroederschap verleend zgn. De voornaamste aflaten zgn de volgende Een volle aflaatle op den dag der inschrgving(voorwaarden: Biecht en H. Communie); 2e. op het feest van de Apostelen Petrus en Paulus (29 Juni)van St. Pieters- Stoel te Rome (18 Januari) en van Sint Pietersbanden (1 Aug.) of op den Zondag die onmiddellijk op elk dezer feesten volgt (voorwaarden: Biecht, H. Communie, bezoek eener openbare kerk en gebed, volgens de meening van Z.H. den Paus)3e in het doodsuur (voorwaarden: Biecht, H. Communieindien deze onmoge lijk zijn moet men met den mond en indien dit niet kan, minstens met het hart den naam van Jezus aan roepen). r;. Ziedaar de geschiedenis van den Sint Pieterspenning. Heeft die nu nog reden van be staan Daar zijn van die krentige lui, die meenen dat nu de Sint Pieterspen ning wel kan worden afgeschaft! Of zg, die zoo spreken en zelfs tot nu toe graag aan hebben bij gedragen In ieder geval past het niet, om zonder ook maar iets af te weten van de ontzaglijke uitgaven van den H. Stoel, te besluitende Sint Pieterspenning is nu niet meer noodig. Wellicht is er meer reden voor om te besluitenHij is meer dan ooit noodig, nu over de wereld zoo veel beproevingen komen, vooral in de Missies. Laten we graag onze vrijwillige bijdrage blijven schenken. VENRAY, 8 Oct. 1938 Nu Venray Dinsdagavond j.l. een- half uur in het duister gezeten heeft, zal men benieuwd zijn, om het oor deel over de proef te vernemen. Met medewerking der Politie, Mareehaus- en enkele andere heeren heeft men zoo nauwgezet mogelijk gecon troleerd, of aan de gegeven bevelen voldaan was. Vele inwoners zullen gedacht hebben, dat de proef niet kon slagen door de vrijwel volle maan, die het dorp duidelijk zicht baar maakte. De maan kan men niet afschermen, maar dat verandert niets aan het oordeel of de bewoners zelf goed verduistert hebben. Als zoodanig is de verduistering zeer leerzaam geweest voor de L.B.D. Dergelijke maneschijn hebben we slechts gedurende een beperkt aan tal dagen per jaar. Het oordeel der L B.D. is, dat de proef een goed verloop had, al wer den meerdere fouten gemaakt. Mis schien ligt dit laatste aan de korte voorbereidingstijd en het niet alge meen bekend zijn der proef en voor schriften niettegenstaande deze per openbare bekendmaking en via de radiodistributie ter kennis der in gezetenen gebracht zijn. Een verheugend feit is de wil tot medewerking bij de geheele bevol king. Wel was het resultaat der mede werking niet altgd bevredigend. Slechts betrekkelijk weinig hebben de agenten ernstig moeten waar schuwen, omdat er totaal geen po ging tot verduistering in het werk gesteld was. Het is echter bij waar schuwingen gebleven. Wel zijn meer dere lichte waarschuwingen uitge deeld, waar bleek dat onwil afwezig 3 en de oorzaak meestal lag in vergeetachtigheid of onkunde. De gemaakte fouten zijn de vol gende: 1) De gordijnen kierden te veel. Beter over elkaar schuiven of een speld kan dit reeds verhelpen. 2) Veel gordijnen sloten slecht aan. Te verhelpen met punaises. 3) Er waren nog ganglichten, die onnoodig brandden en niet afge schermd waren. 4) Veel ingezetenen die achter kamers bewonen, lieten zij- en ach tervensters onbedekt. Dit is een der ernstigste fouten, omdat aan de voorkant de indruk van goede ver duistering ontstaat. 6) Vele gordijnen waren te dun. De lamp zelf moet dan met een papierkap afgeschermd worden. 6) Zolderkamers waren veelal totaal onvoldoende afgeschermd. Door de korte duur der proef heeft de L.B.D. geen controle kunnen houden over dakvensters enz. Weet U wel dat een paat- verlich'e dak ramen de ligging van het heeledorp kunnen verraden. De proef stemt tot tevredenheid en zal herhaald worden, om gelegen heid te geven de gemaakte fouten te herstellen. Dan worden ook de gehuchten erin opgenomen, want deze liggen in een krans om Venray. Zijn deze verlicht en is Venray, de n ker, dan wordt de weg naar ods dorp vanzelf aangegeven, want dat ligt temidden van al de lichtplekken. De tijd was ook te kort om te controleeren, hoe de verduistering binnenshuis uitgevoerd was. Mis> schien hebben velen een half uur in het donker gezeten, wat ook ver keerd is... U moét deDkea, dat als vorige week in Munchen geen over eenstemming bereikt was, nu hoogst waarschijnlijk elke avond verduis terd moest worden. De verduistering treedt niet pas in werking als er vliegtuigen in aantocht zgn, zooals veien menen, maar geldt elke avond voor de geheele duur van mobili satie of oorlog, al zou deze toestand weer net als in '14 vier jaar duren, Het is onmogelijk vooral midden winter, om elke avond in het donker te gaan zitten. Het leven moet zgn gewone gang kunnen gaan. Dan moet men dus meer directe q/scher- ming der lampen toepassen. Het hoe hiervan is vorige Zaterdag via de radiodistributie U meegedeeld. Dan moeten de winkelbedrijven eveneens de krachtproef doorstaan. Nu was ten gerieve der midden standers 't tijdstip der verduistering bepaald na de winkelsluiting. Bij een volgende proef zal waarschijnlijk een gedeelte van den verduisteringstgd gesteld worden vóór 8 uur, om ook deze verduistering te kunnen beoor- deelen. De genomen proef heeft de L.B.D. het vertrouwen gegeven, dat op den ingeslagen weg voor tgewerkt kan worden. Tevens brengt zij haar dank uit voor de ondervonden medewer king en brengt nog eens in herin nering de vorige week in dit blad geplaatste oproep aan niet-dienst. plichtigen, er kan bggevoegd worden ook aan buitengewóón-dienstplich tigen, om zich voor de luchtbescher ming bescherming beschikbaar te stellen. De vrouwen van Venray hebben zich goed gehouden en velen hebben zich beschikbaar gesteld als hulp verpleegster, telefoniste enz. Van de mannen had de L.B.D. veel meer opgaven verwacht. Er zijn in Venray nog zoovelen, die kunnen helpen, onder middenstand en betere standen, maar die tot nu toe ver zuimd hebben zich beschikbaar te stellen. Gelukkig het gevaar is geweken, maar daarom mogen we niet in slapen en moeten we dezen dienst paraat maken. Er zijn nog leiders voor de verschillende diensten noo dig, terwijl de personeelsbezetting nog lang niet voldoende is. Men kan zich schriftelijk opgeven op de Secretarie of bij het hoofd v.d. L.B.D. Bongerdstraat 1. (Vermelden van naam, geboorte datum en werkkring is voldoende). Hoofd Luchtbeschermingsdienst, A. BUWALDA. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP Zondag a.s. staat voor Servatius de eerste competitiewedstrijd op het programma n.l. de uit-wedstrijd tegen Belfeldia te Belfeld. Deze ploeg startte verleden Zondag met een verdienstelijke 3—2 overwinning op Panningen. We zullen daarom Bel feldia zeker niet tot de zwakkere broertjes van deze afdeeling moeten lekenen. De clubs uit Venlo en omstreken blijken heel wat in hun mars te hebben, gezien de uitslagen van ver leden Zondag toen Gennep en Arcen respectievelijk met 60 en 70 in gemaakt werden en dat nog wel op eigen terrein. Het wordt dus oppas sen Zondag en er dient van het begin af aan stevig gewerkt te worden. Het gebeurde van verleden Zondag is een kostelijke waarschu wing en... een gewaarschuwd man telt voor twee De supportérs reke nen op een vlugge en snelle wed strijd. We hopen dat Servatius vol ledig zal kunnen uitkomen. Aangezien het tweede en derde elftal van Servatius op dien dag niet behoeven te spelen zal er wel een flink stelletje supporters mee gaan. Servatiuslui wij rekenen er op, dat jullie minstens één puntje mee raar Venray zullen brengen. Denk er aan: de beste verdediging is en blijft de aanval. We zien het resultaat van Zondag met spanning tegemoet. Veel succes Vertrek om 12.30. Leider de heer Th. Hoedemakers. Scheidsrechter de heer P. Manders. In deze afdeeling wordt nog ge speeld F.C.V.PamingenD.S.S, D.E.V.SteylGennep. VALK-REVUE. Vanwege de 2e Zondag der maand zgn er voor de Valken geen wed strijden vastgesteld. Morgen over 8 dagen ontvangt de Valk op haar terrein het geducht O.S.S. uit Oss. O.S.S. heeft zich tot nog toe in haar nieuwe omgeving- kranig gehouden en heeft van de twee gespeelde wedstrjden 4 punten binnen gehaald door een 21 over winning op Montagnards in Bergen en een 31 overwinning thuis tegen Vierlingsbeek. Het zal er dien dag aan spanning wel niet ontbreken. De Valk a staat morgen een mooien dag te wachten. Zij moeten n.l. naar Arcen om te spelen met de H.S.C. en D.E.V. junioren. Deze 3 zijn n.l. kampioen van hün afdeeling gewor den en spelen morgen om 't Kring- kampioenschap van den Kring Horst-Venray. Wij wenschen de junioren veel succes. Antoniuslaan 50 Telf. 3904 maakt het publiek van Venray en omstreken hierdoor bekend, dat vanaf heden alle bestellingen voor brillen met en zonder recept afgegeven kunnen worden bij Ook voor Uurwerken, Goud, Zilver, Trouwringen en Reparatie. Door de verhoging van goederen zijn vanaf heden de 10 en 5 korting vervallen. Beleefd aanbevelend. op MaanJas f7 October Gratis kopen 1. De geheime datum is in een verzegelde enveloppe tevoren bij de Nederlandsche Landbouwbank Venray door den Directeur in een safe opgesloten, en wordt geopend op Maandag 24 October v.m. 9 uur. 2. Als koopdag geldt alleen de op den bon afgestempelde datum, dus de dag van betalen. 3. Tegen inlevering van den koopbon krijgt men de totale koopsom in contant geld terug. De gratis koopdag is geldig over ALLE AFDEELINGEN. Dus koopt men een Damesmantel of Heerencostuum, een Regenmantel of Heeren-Falcon, een Japon of Stukgoed, ALLES wat op die geheime datum is gekocht en betaald, heeft U GRATIS.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9