Krakelingen. Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Advertentiën. Asst G. IK Kachels en Haardkachels Q&it ztc/u Kweekelingen met acten. Neen, het is geen drukfoutwe bedoelen inderdaad Kweekelingen met acten. Die zijn er niet alleen, maar ze worden ook gevraagd- Men stelt het bezit van verscheidene acten vaak als voorwaarde voor de genade, als onbetaalde of befooide „kweekeling", inderdaad echter als volledige leerkracht voor een com plete klas, te mogen optreden. De Rotterdammer" vertelt het althans en op gezag van deze krant durven we het als waar aanvaarden. Dat is toch een zeer bedroevende toes! aid! Tegen den kweekeling als zoodanig, al heeft-ie een acte, heeft de „Rotter dammer" geen bezwaar. Maar hij is te hulp geroepen, toen de klassen al te groot werden en dat is de uitwas van een cp zich zelf goede zaak. Afgedacht van de financieele om standigheden van den pas-geslaagden onderwijzer is het toe te juichen, wanneer hij één of twee jaar onder voortdurend, deskundig toezicht voor de klas werkt. Dat kan voor zijn practische vorming slechts nuttig zijn. Maar dit instituut is ontaard de kweekeling met akte krijgt een eigen klas, treedt geheel zelfstandig op, doet het werk van een volwaardig onderwijzer, doch ontvangt geen loon of een vergoeding, welke in de meeste gevallen geen belooning mag heeten. Het is nu al zoover gekomen, dat men kweekelingen, niet met akte, maar met akten, vraagthoofdakte, taaiakten soms. Uit die verwording blijkt duidelijk, dat een bepaalde leerkracht noodig is, doch het werk aan een volontair opgedragen wordt. Deed een particulier patroon zoo iets, dan zou hem de critiek niet gespaard wordenthans doet het de Overheid en hieruit blgkt wel, dat het zoo niet blijven mag. Ondertusschen heeft het instituut der kweekelingen met akte het pro bleem der groote klassen niet op gelost. Uit het laatste, officieele onderwijsverslag blijkt, dat de over bevolking in 1937 weer is toege nomen. Klassen met meer dan 60 leer lingen zijn thans geen zeldzaamheid VREDE DOOR ONRECHT. Heel de wereld juicht over het behoud van den vrede. Terecht Schier geen offer was te groot om de menschheid te behoeden voor de niet te begrijpen ellende van een nieuwen wereldoorlog. We prijzen Chamberlain, Daladier, Mussolini en zelfs Hitier, ieder voor hun deel aan het resultaat van München. We danken ze, maar laten we ook denken aan den bloedenden kleinen staat in Midden-Europa, ten welks koste de groote vier in München hun reddingswerk verrichtten... Deze groote vier brachten een offer voor den vrede, maar het lam, dat ze daartoe slachtten, heet Tsjechoslo- wakge. We willen niet beweren, dat de afscheiding van het Sudeten land op zich zelf een onrecht zou zijn, maar de wijze, waarop deze daad werd geforceerd, opgelegd nog wel door drie mogendheden, die Tsjecho- slowakije hadden geschapen en het Sudetenland binnen de grenzen er van hadden geplaatst deze wgze is een onrecht. De regeering van het land dat gedeeld werd, heeft geen medezeg gingschap daarbij gehad. Deze vrede van München is geen vrede van het recht, maar van on recht. En nochtans we juichen er om. Een andere procedure zou tot een nieuwen wereldoorlog hebben geleid en het begane onrecht ls beter te aanvaarden dan het lijden en de dood van onschuldige tientalien mil- lioenen menschen. „Een klein land zoo zegt het Prager Tageblatt dat nog kleiner wordt, wordt groot in het licht der geschiedenis. Het is de moreele overwinnaar." Zóó, inderdaad, mag het volk van Tsjechoslowakije zich zelf zien. Het had kunnen vechten, ondanks Mün chen, voor zijn voortbestaan. En we weten niet, hoe in dat geval de in ternationale verhoudingen zich zou den hebben ontwikkeld, met name: of er dan uit dezen weerstand toch niet een Europeesche oorlog zou zgn voortgekomen. Maar Praag liet zich niet offeren, r— om des vredeswille. De regeering aanvaardde het Munchener besluit, z j het onder protest. En terwijl de vrede-makers naar hun haardsteden terugkeerden en daar door hun landgenooten uitbun dig werden bejubeld, om wat ze hadden gewrocht, trokken de Tsje chen hun legers terug binnen de aangewezen nieuwe grenzen. Klokslag 2 uur trokken de Duit- sche troepen de eerste zóne van het Sudetenland binnen. Op 10 October zal heel het gebied door hen zgn bezet, Ze deden het ordelijk en Praag meldt dankbaar, dat de binnenruk kende Dultschers zich zeer correct gedragen. Henlein ontving zijn loon. Hij is door Hitier benoemd tot Rijkscom missaris van het Sudetenland; hij staat als zoodanig rechtstreeks slechts onder den Führer. Armoe grijnst het aan. De Tsjechische regeering heeft de aandacht van de Britsche regeering gevestigd op de economische moei lijkheden, welke vrijwel onmiddellijk voortvloeien uit de overeenkomst van München voor wat overblijft van het Sjecho-Slowakije van weleer. De Tsjechische regeering spreekt de hoop uit, dat de Britsche regee ring aan dit aspect van den huldi gen toestand in hun land haar on middellijke aandacht zal schenken. Verder vestigt zij de aandacht op het feit, dat de overeenkomst van München de bijna cnmiddelijke vrij lating eischt van alle Sudeten-Duit- sche politieke gevangenen, doch dat met geen woord wordt gesproken over de Tsjechische douane-beamb ten, die zijn ontvoerd en naar Duitschland gesleept, noch over de vooraanstaande Tsjechische burgers, die in Duitschland zijn gearresteerd en als gijzelaais worden vastge houden. Wat dc Europeesche crisis kostte. De zeventien dagen van crisis, die Europa heeft beleefd, hebben totaal bijna een milliard gulden gekost of ongeveer 60 millioen per dag. Hiervan heeft Engeland het groot ste deel betaald, n.l. 400 millioen gulden, terwijl Italië er het beste af gekomen is, wat de uitgaven betreft. Het heeft naar schatting slechts 30.000 gulden extra kosten moeten maken. Men schat voorts de uitgaven van Duitschland op 260 millioen en die voor Frankrijk op 116 millioen gul den. Rekent men daarbij nog de on kosten in andere landen van Europa dan komt men zeker tot het mi' liard. VENRAY, 8 Oct. 1938 Opperwachtmeester H, Jansen van Galen. Naar Vrgdag vernomen werd is de Heer H. Jansen van Galen, op perwachtmeester brigade-comman dant der Kon. Marechaussee te Ven- ray met ingang van Woensdag 5 October bevorderd tot brigadecom mandant der Kon. Marechaussee in de districtsplaats Nijmegen. In de jaren, die hij te Venray was heeft hij zich doen kennen als een bekwaam politieman. Velen zullen zich den naam Jan S3n van Galen nog wel herinneren uit de droevige moordzaak te Geijs- teren, waarin hg de onvermoeide en talentvolle speurder is geweest, met het resultaat, dat deze zaak, die in het geheele land zooveel ontsteltenis teweeg bracht, werd opgehelderd. Tot zgn opvolger is beneemI de thans tot opperwachtmeesttr tevo. derden wachtmeester Rouvroi uit Heerlen. LUXOR THEATER. „Carnaval in Weenen." (Confetti). Directeur Sommerbauer, die zonder medeweten van zijn vrouw naar het Carnavalsbal gaat, ontdekt daar het mooiste avondtoilet uit zijn zaak en wil weten, wie het draagt. De draag ster er van is Hanni Gruber, ver koopster bij Sommerbauer, die het toilet, op aandringen van den bejaar den procuratiehouder Kümmelmann, die een zwak heeft voor het beschei den meisje, aangetrokken heeft en er mee naar het bal is gegaan. Zij verbergt zich, als zij Sommerbauer op zich af ziet komen, in een leege loge en geeft zich, als zij hoort, dat de loge gereserveerd is, door den heer Holmut van Sörensen, uit voor Mevrouw van Sörensen. Als de vrij- gezel van Sörensen, die hoort dat „zijn vrouw" al aanwezig is, de loge binnenkomt en zich voordoet als detective, is zij ten einde raad en houdt haar aangenomen naam vol. Zij weet in een oogenblik, dat zg alleen is, professor Kornmeier, in een loge er naast, onder het mom van een carnavalsgrap, te bewegen in haar loge te komen, zich als haar manvon Sörensen uit te geven en met haar te vertrekken. De „grap" heeft echter ten gevolge, dat de naïeve professor, die met zijn vrouw op het bal was, en Hanni Grubber in het huis van von Sörensen be landen. De pseudo-detective volgt hen, doch rijdt in werkelijkheid naar zijn eigen huis. Nu volgen de verwikke lingen zich potsierlijk op.... De achtergrond van deze dol-kluchtige film wordt gevormd door het Ween- sche Carnaval, waarop de drie bekende grappenmakers, LeoSlezak, Hans Moser en Richard Romanowski voldoende stof vinden voor een groo- ten, rijken schotel amusement. Ook huppelt er een lieftallig winkelmeisje (Friede Czepa) door 't verhaal, dat zoo graag carnaval medeviert, maar door haar costuum allerlei moeilgk- heden ondervindt van wege haar patroon.... angst, vlucht, inbrekers, politie, van alles komt er aan te pas voor de hoofdpersonen van deze grappige film. Ook komt er nog een jonge vliegenier in het spel, die het met 't aardige meisje van zelf sprekend „in orde brengt." Een vroolijk, amusementsverhaal met prachtmuziek van Robert Stolz. Als tweede hoofdfilm draait „Woestijngrond." Een Indianenstam en het Amerikaansche woestijn gebied installeert met veel ceremonieel zijn nieuwe stamhoofd Moya. De wijzen van de stam waarschuwen Moya om ter dege op zgn hoede te zijn en de rgke goudmgn, die de laatste schat van den stam uitmaakt te beschermen tegen de blanken, met alle middelen die hun ten dienste staan. Kasedon, de cowboy in het zwart, heeft nu zgn bende hand langers achter Moya aangestuurd, die hem gevangen nemen en hem in de bergen martelen om hem aan het spreken te krijgen.... Mannen van staal, met intelligentie en onder nemingsgeest tegen bandieten, ge wetenloos, doortrapt en vindingrijk als duivels Horstcr Veemarkt. 4 October. Totaal aanvoer 232 dieren, Hiervan 26 stuks rundvee en 216 biggen. Handel in rundvee iets minder met hooge prijzen. Handel in biggen goed. Prijzen f 10— tot f 12.50. Vergadering Directeuren Limb. Arbeidsbeurzen Maandag vergaderden te Sittard de Directeuren der Districtsarbeids beurzen in Limburg. Punt van bespreking was o.m. de internationale arbeidsbemiddeling, speciaal de bemiddeling naar Duitschland en de moeilijkheden met het overmaken der verdiende looner. Voorts werd de toestand der ar beidsmarkt besproken in verband met de blijvende werkloosheid. De vraag werd n.l. onder de oogen ge zien of door het lange verblijf in de werkverschaffing de vaklieden niet hun bekwaamheid verliezen; waarnaast staat dat voor sommige bedrijfstakken geen jongelui meer worden opgeleid, waardoor op den langen duur de arbeidsmarkt zou kunnen ontwricht worden. Moutfabriek ingestort te Swalmcn. Maandagmiddag heeft te Swalmen een instorting plaats gegrepen in de mouterij der firma J. Hendrickx- Crijns, waarbij één persoon doodelijke kwetsuren heeft opgeloopen. De moutfabriek bestaat uit twee gedeelten, een oud en een nieuw. In dit laatste deel, dat drie jaar geleden gebouwd werd en een oppervlakte bestrijkt van vijftig bij dertig meter, is het ongeluk gebeurd. Twee arbeiders waren hier aan het werk. Zg waren bezig met het „omzetten" van gerst. Een hunner, zekere P. Walenberg, was op de bovenste etage van het vier ver diepingen hooge gebouw. Even vóór de instorting voelde hij den vloer lichtelgk trillen. Hij schonk hier weinig aandacht aan, doch op een gegeven oogenblik hoorde hij een hevig gekraak. Tegelijkertijd zakte de vloer onder hem weg. Gelukkig bezat de man nog de tegenwoordig heid van geest, zich aan een balk vast te grgpen, welke slechts lang zaam doorzakte. Hierdoor bereikte de man zonder letsel den beganen grond. De tweede arbeider, die zich gelijk vloers bevond, werd onder de ruïne bedolven. Op zijn hulpgeroep en het lawaai, waarmede de instorting ge paard ging, schoten de arbeiders uit het oude fabrieksgedeelte onmiddel lijk te hulp. Men nam dadelijk een aanvang met het reddingswerk, waaraan ook werd deelgenomen door enkele in woners van Swalmen, de rijks- en gemeentepolitie en den burgemeester, dien men spoedig na het ongeluk gewaarschuwd had. Dit ging echter met groote moei lijkheden gepaard, aangezien men een gzeren balk en twee houten dwarsbalken electrisch moest door zagen om het slachtoffer te bereiken. Met dit karwei was meer dan twee uur gemoeid. Inmiddels had het slachtoffer kans gezien zich zoodanig los te werken, dat zijn lichaam vrij kwam. De man bleek een bekkenfractuur te hebben opgeloopen, terwijl zijn rechterbeen bijna geheel verbrijzeld werd. Verder had hg een bloedende wonde aan het hoofd. Het slachtoffer werd naar het St. Laui entiuszieken- huis te Roermond overgebracht. Daar is de ongelukkige, de 32-jarige H. Geerlings, 's avonds om 8 uur ge storven. Omtrent de oorzrak van de instor ting tast men in het duister. Op den zolder van het nieuwe gedeelte lag een hoeveelheid gerst van 80.000 K.g. opgeslagen. Het parket uit Roermond kwam eenigen tijd na het ongeluk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. R. K. LIMBURGSCHE MIDDENSTANDSBOND. De middagvergadering van den centralen raad van den R.K. Lim- burgschen Middenstandsbond te Heerlen werd bijgewoond door mr. v. d. Wiel, als vertegenwoordiger van den burgemeester, den heer van Grunsven, die wegens ziekte verhin derd was. De voorzitter, de heer Koops heette hem welkom evenals de heeren Jos. Maenen, P. Kaanen, J. Mons, resp. voorzitter van den Limb. R.K. Werk- liedenbond, secretaris van den Ned. R. K. Mijnwerkersbond, voorzitter van de K. v. K. voor de Z.-L. Mijn streek en den heer S. de Hoo, hoofd commies van Econ. Zaken. Bij acclamatie werd vervolgens pater Govaert als leider van de S.A.N.T.O.S. propaganda aangesteld. De heer S. de Hoo, hoofdcommies bij het departement van Econ. Zaken, afdeeling middenstand, belast met de uitvoering van de Vestigingswet hield vervolgens een causerie over: „De uitvoering van de Vestigings wet in de practijk." Naar aanleiding van het gesprokene werden vele vragen gesteld, waarbij de voorzitter opmerkte, dat men van Justitie, vooral van sommige lagere ambtenaren zoo weinig medewerking ondervindt. Gelukkig is er verande ring te constateeren. Spreker be dankte den heer de Hoo en sprak zijn waardeering uit voor het vele werk, dat op de afdeeling midden stand van het departement van Econ. Zal?en wordt gedaan. Na behandeling van de verschil lende afdeelngsvoorstellen werd de uitslag medegedeeld van de bestuurs verkiezing. Naast den heer Koops waren ge kozen de heeren P. Erken's, Geleen (aftr.); J. Honé, Heerlen (aftr.); Th. Lenssen, Kerkrade (aftr.); C. Peters, Roermond (aftr.); H, Stoffels, Brunssum (aftr.); J. Derksen, Venray; Th. Obers, Sevenum en J. Vermeeren, Maastricht. In een korte rede wees de voor zitter vervolgens op den groei van den bond gedurende de laatste tien jaren. Het aantal leden nadert de 4500. Spreker bracht dank aan allen, die den bond hebben bijgestaan met raad en daad en noemde daarbij in het bijzonder den vroegeren geeste lijken adviseur, pater Petrus Nielen O.F.M. en den tegenwoordigen geest, adviseur aalmoezenier Roncken, en den leider van vorming en propaganda pater Govaert en den directeur van het bureau, mr. Zanders. Spreker sprak ook 'n afscheidswoord tot de scheidende hoofdbestuursleden de heeren Joosten, Winkels en Bartels, waarvan de twee laatsten zich voor het nieuwe bestuur niet meer be schikbaar hadden gesteld. Na een woord van welkom tot de nieuwe bestuursleden besloot Spreker met een opwekking om de nieuwe periode met vollen moed in te gaan. Daarna sprak mgr. dr. Poels eenige woorden tot de aaawezigeu. Bij het memoreeren van de spannende ge beurtenissen van de laatste dagen wees Spreker er op, dat er meer een christelijke structuur moet worden opgebouwd uit de standen, die samen willen werken. Dan kun nen wij ook meer invloed hebben op de wereld. Want het christendom is en blijft de basis van onze cultuur. Dr. Poels wees ook op de brochure „De Poliep", waarin het gevaar van de groote concerns in het licht wordt gesteld. De heer J. Mous, voorzitter van de K. v. K. voor de mgnstreek sprak nog over de moeilijkheden welke de middenstand ondervindt, in de mijn streek hangen ze samen met die welke de mijnen ondervinden. Spreker zeide alle medewerking van de K. v. K. toe en uitte de beste wenschen voor den middenstand. Na de rondvraag sprak de voor zitter het slotwoord, waarin hij den steun vroeg voor S.A.N.T.O.S., waar de tekorten steeds grooter worden. Denaturatie van rogge. Naar de Msb. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het niet mo gelijk gebleken de denaturatie van rogge zoo vlot te doen verloopen als wel werd gehoopt, daar de levering van de voor het kleuren benoodigde fuchsine tengevolge van den on- zekeren toestand gedurende de vorige weken gestagneerd heeft. Men hoopt evenwel spoedig in staat te zijn op normale wijze aan de aanvragen tot denaturatie te kun nen voldoen. Controle van veevoeders. Naar de Msb. verneemt heeft de minister van Economische Zaken het voornemen te kennen gegeven, de controle van veevoeders, thans ge vestigd in het Rijks-landbouwproef station voor veevoederonderzoek te Wageningen, over te brengen naar Maastricht, in het gebouw waar thans reeds het Rijksproefstation voor on derzoek van kunstmeststoffen geves tigd is. Het personeel aan deze af deeling verbonden wordt mede over geplaatst. Als gevolg dezer overplaatsing wordt het Rgks-landbouwproef- station voor veevoeder-onderzoek te Wageningen opgeheven en in het vrijkomend gebouw ondergebracht de Landbouwvoorlichtingsdienst, van welken Dienst reeds enkele afdeelin- gen in gemeld gebouw aanwezig zijn. Als hoofd van dezen dienst zal op treden de heer ir. J. M. L. Otten, inspecteur van den Landbouw. Deze veranderingen zullen ver moedelijk 1 Mei 1939 ingaan. De winkeliers en het hamsteren, Bij den crisis- en justitiedienst op het hoofdbureau van politie te Rot terdam zijn verschillende klachten van winkeliers binnen gekomen, die meenen te zijn opgelicht door klan ten, die de vorige week voor groote bedragen gehamsterd hebben. De een wil thans niet betalen, de ander zegt, dat de boodschappen kunnen worden teruggehaald, een derde weigert thans de bestelde goederen in ont vangst te nemen. Het gaat hier over bedragen va- rieerend tusschen f 30 en f 400. De politie maakt er op attent, dat aangezien de winkeliers dit ham steren zelf in de hand hebben ge werkt en door de klanten geen straf bare feiten zijn of worden gepleegd, de winkeliers zelf hun „zaakje" moe ten trachten op te knappen en dit dan maar moeten doen langs civiel rechtelgken weg. Graancontrolc aan de grens. Op 23 September zgn de grens controle-maatregelen voor graan weder ingevoerd. Dientengevolge is voor het vervoer van graan in hoeveelheden van meer dan 21/2 kg. in de daartoe aangewe zen grensstrooken op een afstand van uiterlijk 51/, K.M. van het vreem de grondgebied, een ver voer document vereischt. Voor het vervoer van rogge is voorts de voorwaarde gesteld, dat, voorzoover dit vervoer aansluit op uitslag uit panden van landbouwers, de in totaal per jaar uitgeslagen hoeveelheden rogge niet mogèn over schreden de som van de hoeveelheid, die redelijkerwijze uitmaakt de jaar- lgksche oogstopbrengst van de gron den, welke de betreffende landbou wer met rogge heeft beteeld en de hoeveelheden op andere rechtmatige wijze door hem verkregen en op geslagen. Het vervoer van rogge ter denatu ratie moet naar één handelaar ter keuze van den betreffenden land bouwer, plaats vinden, mits deze keuze door den landbouwer schrif telijk ter kennis van de landbouw crisisorganisatie in zijn provincie is gebracht en deze daaraan haar goed keuring heeft gebracht. Wielrijder in botsing met auto Onder aan den voet vandenKlim- menerweg onder de gemeente Klim men (L.) is Maandagavond een in woner van deze plaats J. H. genaamd, die daar fietste, in botsing gekomen met een personenauto uit Valken burg. H. was op slag dood. De man was 33 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kinderen. Tragisch verkeersongeluk. Zondagmiddag om half vijf is op den rijksweg Breda-Rooseadaal, ender de gemeente Ettten, op de weg- kruising nabij de hoeve „St. Willi- brord" een ernstige aanrgding ge schied. Twee broers die den weg overstaken werden door een auto gegrepen en op slag gedood. Volksgasmaskers. In verband met de groote vraag naar volksgasmaskers, deelt de directie der Artillerie-inrichtingen (Lange Voorhout 102, 's-Gravenhage) mede, dat momenteel niet over een voldoende voorraad volksgasmaskers van het type „Artillerie-inrichtingen" voor verstrekking aan particulieren wordt beschikt. De fabricage is weliswaar in vol len gang, doch voorloopig uitsluitend ten behoeve van den inspecteur voor de bescherming van de burgerbevol king tegen luchtaanvallen. De aflevering aan particulieren wordt in overleg met genoemden inspecteur nader geregeld en het noodige zal daaromtrent in de dag bladen worden bekend gemaakt. Hoewel de prijs nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, zal deze op ongeveer f 5 worden bepaald. Vrecselijkc botsing in den nacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den rijksstraatweg onder de gemeente Muiden een uit Amsterdam naar 't Gooi terug- keerende personenauto tegen een rechts op den weg staande met steenen geladen treiler gereden. Een der inzittenden werd op slag gedood, de drie anderen werden gewond, van wie twee dames zeer ernstig. Handige oplichters aangehouden. Ongeveer een maand geleden kreeg een sigarenwinkelier te Bussum be zoek van twee mannen die sigaren bij hem kochten en vervolgens een praatje maakten, Tijdens het gesprek werd den winkelier heel handig medegedeeld, dat tweetal een aardig zaakje kon doen met een zoet winstje, maar ja, het geld ontbrak. Dat zou echter ook wel in orde komen. De opzet was geluktde winkelier was belangstellend geworden en het viel den heeren al heel gemakkelijk f 100 los te krijgen, waardoor de winkelier ook zou meedoen. Het bleef echter niet bg deze f 100. Men klopte nog eens bij den goed- geloovigen winkelier aan en nu werd f 200 gestort. Ook een derde maal vloog de winkelier er in en thans voor een bedrag van f 350. Van het ...voordeelige zaakje" kwam echter niets terecht en tenslotte volgde aangifte bij de politie. FRUIT BEWAREN. Men bewaart fruit op een droge, koele, luchtige plaats. Deze drie eischen moeten we beslist aan een goede bewaarruimte stellen. Vocht en warmte werken het rotten en andere kwalen, die tgdens de be waring kunnen optreden, sterk in de hand. Vochtige kelders zijn er in het geheel niet voor geschikt. Een frissche zolderkamer is er heel wat beter voor te gebruiken. Maak de bewaarplaats nooit boven een vertrek, waar dikwijls gestookt wordt. In een bewaarplaats is het niet gauw te koud. Daar gaat heel wat meer fruit verloren door rotten, dat een gevolg Is van te hooge warmte, dan door vorst. Zoek de bewaarplaats dan ook op den Noord- of Oostkant van uw woning, liefst met een raam of deur, die geregeld open kan staan om frissche, koele lucht binnen te laten. Men kan de vruchten daar op den vloer uitspreiden op kranten. Veel beter doet men echter als men rek ken laat maken, die pl.m. 10 c.m diep zijn en waarvan de bodems uit dunne latjes bestaan, die een paar c.m. van elkaar geslagen worden. Deze rekken kan men schuifbaar maken tusschen vier rechtopstaande palen of men kan onder elk rek vier pootjes van pl.m. 10 c.m. maken om daarmee de rekken op elkaar te zetten. De laatste manier lgkt ons de beste, zeker voor hen die maar weinig fruit te bewaren hebbeD. Men kan zulke losse rekken gemakkelijk verplaatsen en ze zgn het geheele jaar door voor verschillende doel einden te gebruiken. Leg het fruit slechts in twee lagen op elkaar en laat het minstens een keer in de veertien dagen door uw hand gaan om de rotten te ver wijderen. Zuidw. GYMNASTIEK. t. Chris toffel: Dinsdag 8.30 Leden. Donderdag 5.306.30 Adsp. 6.45—7.45 Adsp. 8.30—9.30 Leden. Meisjesgymnastiek: Woensdag 78 a m e s: Woensdag 8.309.30. Tgdens de lessen gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leden. Inl. bij P. M. H. HOEDEMAEKERS Leraar Lich. Opv. M.O. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.150.000 eieren. Kipeieren van f 4.tot f 4.80 Kleine eieren van f 2.90 tot f 3.50 Eendeieren van f 3.tot f 3.60 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 3.900.000 eieren. Kipeieren van f 2.90 tot f 4.80 Eendeieren van f 3,tot f 3.60 Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 30 Sept. INGEKOMEN N. J. Buur, z.b. Grootestraat 32 van Alkmaar B. A. Groes, z.b. Oostrum C 31 van Oss A, C. M. Haegens, d.b. Oostrum C. 29 van Horst H. J. Peters, bakker, Oirlo E 10 van Swalmen G. M. M. Nabuurs, kl.zuster Over- loonscheweg 2 van Maasbree Th. J. Bergmans, verpleger Sta tionsweg 32 van Wanroy J. C. M. v. Poppel, idem idem van Tilburg VERTROKKEN L. Rutten, timmerman, naar Dus- seldorf. M. W. H. Thomassen, z.b. naar Venlo, Helschriksel 56. J. P. Litjens, z.b. naar Kerkrade. L. K. R. de Wit, arbeider, naar Hoensbroek. W. H. de Wit, dienstbode n. Venlo. C. M. P. Jacobs, z.b. naar Boxmeer. H. J. Maessen, zadelmaker, naar Swalmen A 521. M. van Dijk, schaapherder, naar Norg B II. J, H. Zinker, boekhouder, naar Breda, Herculesstraat 30. J. Janssen, metselaar n. Kevelaer. J. Rut ten, verpleger n. Roermond. P. v. Bonninhausen, n. Eindhoven, Broerelaan 13. Veemarkthal HORST B o, Kal K B tn Sch 'ei ALLE soort VEE. Kramerljen Eiken Dinsdag Veemarkt ETNA en PELGRIM FORNUIZEN. SPAARKETELS voor veevoeder en wasch. Kachelplaten, vulemmers, pijpen, ellebogen. Philips lampen, electr. strijkijzers. Waschmachines en Wringers. Emaille- en Zinkwaren, Glas, Porcelein en alle huishoudel. artikelen. De nieuwste droogvoederbak voor kippen. Beleefd aanbevelend, Qabr, Lucessert LEUNEN Telefoon 191 bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, DRAAG GEREGELD CACHETS BIJ UI (NU Voor Nectarlc^ Bij Apothekj»

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6