TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS ABDIJSIROOP Achter de schermen. FEUILLETON. Jonge kracht op ouden grond Duur of niet 1 De dorpsbarometers. Thans versterkt door Codeine Zaterdag S October 1938 Negen en vi|ftigste Jaargang No 41 Weten de Duitschers dit De stemming in het leger. Wat er borrelt onder de oppervlakte. Anthony Mann, die correspon dent van de Daily Telegraph and Morning Post te Berlijn is ge weest, heeft in zijn blad een belangrijk artikel over de toe standen in Dcitschland, wat uiter aard met de grootste voorzichtig heid en reserve moet worden beoordeeld, en waarvan deN.R.Ct. de volgende vertaling brengt Het Duitsche volk heeft zich nooit de vraag gesteld over de kansen op succes, die het zou hebben, indien Duitschland in oorlog ware gekomen met Enge land, Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije en met misschien nog meer naties. Het Duitsche volk heeft n.l. nooit mogen weten, dat de mogelijkheid daarvan zelts maar bestaan heeft. Geen woord heeft men in Duitschland ervaren van de militaire en maritieme toebereidselen, door Engeland en Frankrijk gemaakt, om de Tsjechische regeering te hulp te komen voor het geval, dat de onderhandelingen zouden misluk ken. Wel heeft Chamberlain in de Duitsche pers en in de Duit sche radio voortdurend lof ge oogst, omdat hij „een scherpzin nig staatsman is, die poogt de Paagsche bolsjewiki tot rede te brengen." Het feit, dat er prin- cipieele verschillen van inzicht geweest zijn tusschen Chamber lain en Hitler, is in geen enkel Duitsch blad vermeld. Slechts een kleine minderheid in Duitsch land, nl. degenen, die Engelsche en Fransche bladen kunnen lezen, voorzoover die tenminste nog mogen verkocht worden, kent de gevaren, die dreigen, maar zij durven hun meening niet openlijk uitspreken, en de gewone men- schen moeten zich maar tevreden stellen met nazi-kranten. Toch zijn al maanden lang de Duitschers en vooral de Berlijners en de inwoners van de andere groote steden vervuld van oor- logs-voorgevoelens. Deze worden verspreid door ondergrondsche communicatie. Er heerscht vrees voor een vernietigende ramp op groote schaal, welke het Rijk sociaal, economisch en politiek ten gronde zou kunnen richten. De Duitsche bourgeoisie be staat uit twee deelenaan den eenen kant de ongeveer 2 mil- lioen nazi-ambtenaren lieden, die door het nationaai-socialisme uit armoede en onbekendheid zijn gekomen tot posities van macht en overvloed en daar naast de zeer vele millioenen mannen en vrouwen, die een vaag wantrouwen koesteren voor de voortdurende herrie en ophakkerij van het nationaai- socialisme, welke millioenen enkel maar wenschen met rust te worden gelaten en welke droefgeestig verlangen naar den terugkeer van wittebrood, volle melk en volop niet-sterke boter. Naast deze groep, die bezield is door vaag wantrouwen, zijn er nog andere elementen aanwe zig, die ondergronds regeeren. Want er zijn verscheidene rede nen voor wantrouwen in de regeeringde pogingen om de door PAUL KUYPERS. (Nadruk verboden) 35 't Is nooit geenen futvinger ge weest, onze Bert, zei Frans, en in zijn hart is 't 'n boer gebleven We moeten er z'n eigen welzijn in zien, dat hij naar de stad gaat, maar anders had ik hem liever terug bij ons. Dit had Bert met trotsch beluisterd. Nadien wilden ze Bertje's vanachter de kachel gaan roepen, om hem er uitleg van te laten geven, waarom hij dit werk op stal alleen begonnen was, of 't hendig ging en zoo, om hem te bestuiten en te zeggen, dat ze dit niet meer van hem hadden verwacht. Maar toen Frans binnenging, was Bertje al den herd uit naar z'n zolder kamer. Hij moet morgen ook al weer vroeg naar 'n kantoor. Hij wil z'n rust hebben; Hij is aan uur en tijd gebonden! Laat hem nou maar voort liggen, Frans! Zoo is 'i vrouw, Bert is aan uur en lijd gebonden Over deze gebeurtenis lag Bert op werkloosheid te bestrijden door het ter hand nemen van een groot aantal oeconomisch niet te rechtvaardigen en daarbij schan delijk laag betaalde werkjes; de onderdrukking van alle gods dienstvrijheid, die allernoodlot- tigst gewerkt heeft op de katho lieken in Beieren en Oostenrijk, de heerendiensten, waartoe dui zenden mannen en zoons zijn geprest, die tevoren nog nooit handenarbeid hadden verricht, de volkomen onderdrukking van iedere politieke vrijheid en van elk recht tot critiek, ai deze factoren hebben het moreel van de middenklasse geschokt. Onder de arbeideisklasse wer ken deze zelfde krachten, doch nog sterker. Er zijn links staande ondergrondsche politieke organi saties en een verboden radio station roept dagelijks nieuws rond, dat tegen het nazi-regime gericht is, hoe krachtig de Duit sche geheime politie dat ook tracht te beletten. De annexatie van Oostenrijk werd met demon stratief enthousiasme ontvangen, dat echter verbazingwekkend kort heeft geduurd. Dat het ent housiasme zoo snei vervloog, is een bewijs ervoor, dat de Duit sche burger op het oogenblik te veel persoonlijke zorgen heeft, dan dat hij ook nog lang in staat zou zijn zich te verheugen in een nationaal prestigesucces. De stemming van het leger. Van meer belang dan de stem ming onder de burgerij is de stemming van het leger, Duitsch- lands plechtanker. De generale staf van het Duitsche leger geeft zich niet aan illusies over. De generale staf is al lang ongerust over het uiteindelijke resultaat van een algemeenen ooi log, waarin Hitier zijn volk zou kun nen storten. Het wordt algemeen als waar aangenomen, dat offi cieren in de leidende posities tal van malen den leider hun ernstig wantrouwen hebben doen kennen wat betreft de kansen van Duitsch land in een oorlog zonder om standigheden, die aanzienlijk on gunstiger zouden zijn dan die in den oorlog van 1914/'18. De stevigheid van de spil Berlijn- Rome voor het geval van een mogelijken wereldoorlog wordt door deze militairen in twijfel getrokken. Niet om politieke, doch om militaire redenen. Het aftreden van veldmaarschalk Blomberg was gedwongen. Het schandaal, veroorzaakt door de onjuist gebleken beschuldigingen, door hooggeplaatste nazi-ambte naren tegen generaal von Fritsch, bleek niet op deugdelijke gron den te berusten, en hoewel Von Fritsch naderhand gerehabiliteerd is, liet de zaak bij de oudere officieren een onaangenamen smaak na, waardoor de bestaan de verwijdering tusschen leger en partij nog werd vergroot. Geneiaal Beek, de knapste kop van den generalen staf, bood, zoo vertelde men, in Augustus aan Hitler zijn ontslag aan op grond van het feit, dat het on doenlijk was om het Duitsche leger in het huidige tijdsgewricht een oorlog te laten voeren op twee fronten. In officieele kringen werd het ontslag tegengesproken. Niettemin bleek Beek verscheide ne weken „met verlof" en pas zeer onlangs keerde hij op zijn post te Berlijn terug. zolder na ie denken, hij prakkezeerde de late uren van den avond, hij was er de eerste uren van den nacht nóg mee bezig. Nou moest hij weer kiezen. Met den dood van Dora's, die als een koningin gestorven was, lijk vader zei, met de teleurstelling om 't tweede meiske. dat hij naar haar liefde gevraagd had en dat hem beschamend geant woord had, en nou met dezen avond op stal was een groote bekoring voor hem samengevoegd, die hem niet meer met rust liet. Nee, hij zou dan pas weer z'n gemak en z'n rust hebben als hij terug op z'n land, z'n eigen zekerheid en de vol doening voor vaders zou hebben terug gevoerd. Dan moest hij wel de goede uren vergeten, die hij in de stad genoot in den afgeloopen tijd, dan moest hij Nelly's vergeten, waarom alles feitelijk begon nen was, dan moest hij alleen zich laten gaan in de gedachten aan de luwende lente die voor de deur stond en aan .den zomer daarna, die de vruchten toe rijpheid zou brengen. Hij moest denken aan de zoete diift, die oe bezielt als ge teult en zaait, als ge schoeffelt of de gewassen bijmest. Hij moest denken aan de deugd van de verwachting, die ge koestert of de vrucht gedijen zal bij veel of weinig regen, by teveel of te weinig droogte. Dan moest hij denken aan 't genot, dat den heelen dag oew hart vervuld, als eigen vruchten die van anderen in deugd overtreffen. Zwijgende po'itieke oppositie tegen het na'iouaal-socialistische regime vindt men niet enkel bij vroegere leden van de ontbonden communistische en sociaal-demo cratische partijen, doch ook bij de overblijfselen van de rech'szhe organisaties is er een rijzende ontevredenheid. De mannen van den ontbonden Stahlhelm, de rechtervleugtl van de oud-strij dersorganisatie, hebben Hitier nooit zijn kras optreden vergeven tegen menschen, die naar zij, ex-Stahlhelmers vonden, een betere bejegening van hun land verdiend hadden. Duizenden misschien mil lioenen vroegere aanhangers van de Duitsch-nationale partij, de katholieke partijen en derge lijke organisaties zijn aan de nationaal-socialislische regeering gebonden, niet door sympathie, maar door vrees - de vrees van wat er zou gebeuren, indien Hitler ten val mocht komen. Ten slotte dient in het oog fe worden gehouden, dat de nijver heid geenszins van harte mee werkt aan de uitvoering der bepalingen en beperkingen van het vierjarenplan. De beperkin gen van den invoer van grond stoffen hebben geleid tot rant soeneering en de fabrikanten zijn gedwongen zich te behelpen met surrogaten, die niet altijd deug delijk zijn. Industrieelen, die vroeger hadden gebouwd op een gezonde uitwisseling van in- en uitvoeren, moeten steeds nieuwe paden zoeken, vaak zondersuc- cus. De jongste werkzaamheden voor fortenaanleg en militaire voorbereiding hebben zoo groote eischen gesteld aan de arbeids kracht, Jat tal van industrieelen zich gedwongen heoben gezien hun fabrieken vrijwel stop te zetten. De groote verhooging van allerlei belastingen en de ontzaglijke moeilijkheden, ver oorzaakt door geldschaarschte, zijn van dien aard, dat het zooals een veelgeplaagd fabrikant dezer dagen tot Mann zeide ternauwernood nog de moeite waard is „zich in het zweet te werken." Hebt ge beste lezer of lezeres ook nooit eens die klacht gehoord of misschien zelfs geuit, dat.de Katholieke Kerk toch zo duur is. Het regent maar collectes. Nu voor dit dan voor dat. En nauwelijks ben je de Kerk uit of er staat er al weer een voor je neus.... voor de Missie. Ja, die Missie, dié Missie, och praat me er niet van. Je wordt er ziek van Wanneer zou die Missie nu eens eindelijk tevreden zijn Nu een klein beetje hebben die klagers en klageressen ook wel gelijk. Maar dan toch maar een klein beetje. Want laten we nu eens een klein onbenullig rekensommetje maken. Hoeveel denkt ge nu, beminde lezer of lezeres, dat ge zo per jaar uitgeeft aan, laat me kortweg zeggen, goede werken. Welnu deei dat bedrag nu eens door het aantal weken of dagen van het jaar. Och, beken het nu maar eerlijk, het bedrag van Uw „aandeel" in de goede werken haalt misschien niet eens de prijs van een paar.... potten bier. Och hoeveel geld wordt er niet weggesmeten aan kermisvermaak, sigaren en cigaret- ten, naar bioscoop gaan en café bezoek. En toch daar zegt ge niets van, ge schijnt dat zo te rang schikken onder „noodzakelijke" uit gaven. Ik herinner me, hoe een volks predikant op een grote openlucht vergadering deze gedachte ook voor Na den oogst genoot ge de belooning voor allen ijver, voor moeizaam door gebrachte dagen. Hij moest denken aan de vrijheid van oe eigen baas te zijn op 't ruime bezit van de boerderij, den herd, 't weiland, 't bouwland, de beem den en de veelbelovende ontginning. Hij zou er den goeden eenvoud terug vinden, want alleen die kon oe tot 't besef en 't gevoel brengen, dat ge koning bent in dit land. Zoo zou het 't best voor hefti zijn, terug te keeren om te hernemen wat hij had achtergelaten en om alles wat hij daar niet meer vinden zou - alles waaraan hij ontwend was weer terug te zoeken. Als hij dan alles bijeen had, zou hij zichzelf weer hebben gevonden, zooals hij gevoed was en opgebracht Bert moest den anderen morgen tegen vaders en moeders komen ver tellen, hoe hij gisteravond daar alles op den stal bewerkt had. Bert lachte bij z'n antwoorden. Ja ze moesten niet denken dat hem dit rauwe werk niet meer aanstond. Hij had na z'n seminarie-tijd toch zoolang ijverig meegeboerd zoo goed dat hij alleenig vooruit kon, ais dit noodig was. - Ja, zei Frans, daar had 'n goeie boer aan oe gezeten - Nou dan niet meer? - 't Zal aan mij niet liggen, nee Ge zoudt als ge nog thuis waart, in I den "Vlierenkamp" hebben kunnen I gaan teuten voor haver, want er zit lentebroei in de lucht, heb ik geroken1 zrjn geacht gehoor uit wilde werken. Breedvoeriger natuurlijk dan ik het nu mag doen. En tjen vertelde hy het volgende staaltje. Ik was eens op bezoek by een heel rijke dame en ik vroeg haar een kleine bijd age voor een goed werk. En daar begon het geklaag en ge jammer. Maar alloh, ze wilde toch den Pater zo niet afschepen en ze duwde hem eenklinkende rijksdaalder in zijn handen. Doch even laier wordt er gebeld en komt de rekening van den kapper.... 25 gulden.... voor het „opknappen" van het lieve, mollige schoothondje. Ik wil maar zeggen, dat als je zo je gedachte een3 laat gaan, wat wordt er dan toch een massa geld uitgegeven voor heel wat mindere zaken dan voor hoogstaande goede werken. En als je je dan eens eerlijk de vraag stelt, wat heb ik nu tenslotte er voor gekregen, dan zullen velen toch heel dikwijls moeten bekennen, niet veel, misschien zelfs ellende. En wanneer ge u daarentegen diezelfde vraag stelt ten opzichte van die 2-5 gulden per jaar aan goede werken besteed, dan hebt ge u daarvoor schatten van eeuwigsheidswaarde gekocht; welke u nu op deze aerie dikwijls al worden uitbt taald. Och, de katholieke kerk m2t al haar geschooi is Z) duur niet. La'en we eens een heel du del jk voorbeeld nemen. In deze maand zullen de zelatricen van de Paters van de Leunseweg, ge kent die onder de hand wel, u komen vragen om lid te worden van de F.M.B., of een beetje langer uit gedrukt, van Het Liefdewerk van St. Antonius van Padua, De Fran ciscaanse Missiebond. Het doel van deze bond, wtlke stiat onder be scherming van ons aller Vriend, St. Antonius, is onze honderden Neder landse Minderbroedersin onze Missies te hulp te komeu bij hun bekerings- arbeid. Ja, want dat weet u allen toch wel, de Paters van de Leuns - weg hebben ook hun Missies. In China, Brits-Indië, B azi ië, Java, Noorwegen, Heilig Land en Nieuw- Guinea. Enfin, dat ik u niet voor 't lapje boud, dat heeft dat plechtig afscheid van Donderdag j.l. u wel bewezen. Nu wat geeft u nu dat lidmaat schap Vooreerst verschillende volle en gedeeltelijke aflaten in het bij - zonder een volle aflaat in het stervensuur. Verder delen de leden der F.M.B. in de gebeden en goede werken van de 3 Orden van de H. Franciscus, dus ook in de duizenden H. H. Missen, welke dagelijks wor den opgedragen voor de weldoeners. Ja, wacht eventjes, we zijn er nog niet. Bovendien wordt omstreeks het feest van Driekoningen en den H. Antonius van Padua, in alle kerken, waar de F.M.B. is opgericht, dus ook hier in de Paterskerk, eenH. Mis gelezen voor de levende leden en in de maand November voor de over leden leden der Franciscaanse Missie- bond. En welke „ontzettend zware" ver plichtingen nemen de leden der F.M.B. nu op zich Schrik niet! De leden bidden, minstens elke week, één Onze Vader en Wees Ge groet en nu komen die geweldige bydragen. a.) gewone leden betalen jaarlijks tenminste 60 cent. Vroeger was dat 1 ct. per week, maar tengevolge van de tijdsomstandigheden is dit een paar centen opgeslagen. Nu 52 ct. of 60 cent per jaar daar zullen we maar niet over vechten, vind ge wel. b.) huisgezinnen, hoe groot komt er niet cp aan, al bestond het uit 25 kinderen, jaarlijks 2 gulden. c.) weldoeners, jaarlijks f 2.50, terwijl d.) blijvende leden, ook een heel huisgezin blijvend lid, éénmaal 25 gulden bijdragen. Verder kunnen ook overledenen als blijvend lid worden ingeschreven. Welnu, nu vraag ik het u nog maals. Is de Katholieke Kerk duur of niet. Misschien dat er hier of daar wel eens iets aangeboden wo cït dat nogal prijzig is, maar met be trekking tot het lidmaatschap der F.M.B kunt ge dit toch niet zeggen. En daarom.in de loop van deze maand komen de zelatricen, wees verstandig en laat u de kans niet ontglippen, en vooral gy Vaders en Moeders stelt uw huisgezin onder de bescherming van St. Antonius van Padua en getroost u liever een klein offertje, dan deze machtige zegen regen niet over uw huisgezin te laten neer komen. Dat ieder huisgezin dan ook worde voor slechts f 2 gulden per jaar lid van de Franciscaanse Missiebond, of kortweg aangeduid als de F.M.B. en 't wordt zoetjesaan tijd om te be ginnen. In de „Vlierenkamp" gaan teulen Bert deed alles stiekum. Hij zocht 'n manchesterbroek. Over de pijpen sloot hij z'n stugge camassen dicht. Hij zocht z'n kiel, hij trok een hoed aan den kop. Toen hij buiten kwam spande de lentewind den kiel rond zijn lijf Hij haalde de ploeg uit het karhuis. Hom, commandeerde hij het paard in den stal. Het paard ging uit den weg om hem door te laten. Hij leidde het buiten- Hij floot, toen hij het op tuigde en de zon blonk in de koperen haamplaten. Hij zong, toen de bellen haar klaren klank hadden in de stilte van het erf Er was nog niemand in den akker, niemand op den weg. En het paard trok op zijn roep de ploeg voort tegen de zon in, naar den „Vtierenkamp." Bert moest wezenlijk nog 'ns omkijken, of vader dit nog niet zou hebben gemerkt. Aan huis was niemand te zien! Het zou een verrassing zijn Och ja, hij had vaders zoo pijnlijk verrast, toen hij van het seminarie thuis bleef. Nou had hij deze verrassing, die hem deugd zou doen. Bert rook het land, waar hier en daar al geteuld of gemest was. Hij zag de zilverkatjes en den elzenknop, die op breken stond in de heggen. De jonge rog beg< n al door te groeien na den stilstand in den winter en ginds botte de wilgenboom die hij gepoot had, zoodat z'n heela kroon ermee Iu onzen modernen tijd behoeven wij ons niet meer te regelen naar de weersvoorspellingen, die voor namelijk door andere menschen en vooral door landlieden gaarne gedaan worden. De radio geeft ons iederen dag de wee» s voorspellingen van het Mete- reologisch Instituut te Be Bilt, voor spellingen die op wetenschappelijke waarnemingen berusten. Vroeger was dat geheel anders en moesten de menschen aan allerlei bijzonderheden in de Datuur afleiden welk weer hen te wachten stond Op een dorp was practisch alles barometer, en de verschijnselen, waarop men vroeger „te werk ging", kan men natuurlijk ook nu nog waarnemen. Vooral de du'vin zijn de beste weerwijzers, die men hebben kan. Als zij op 't dak van de schuur gaan zitten, met de koppen naar het Oosten gekeerd, kan men er zeker van zijn, dat het den volgenden dag zal regenen, als het dit des nachts niet reeds doet. Komen ze laat in hun hok terug, gaan ze ver weg op het land hun voedsel zoeken, dan is dit een teeken van mooi weer. Komen zy echter vroeg terug en vliegen zy, alvorens hun nachtleger op te zoeken, nog een tijdje in het rond, dan volgt er zeker een hevige regen. Het doen en laten der kippen is niet minder profetisch. Als zij zich in het zand rollen en hun veeren opzetten, dan is dit een zeker teeken van ophanden zynden storm. Ook de eenden voorspellen den storm, als zy onophoudelijk met de vleugels slaan en elkander spelend over de waterpoelen achtervolgen. Als de landman op een mooien dag zijn koeien de muren van den stal ziet likken, haast hij zich alles binnen te halen wat hij niet gaarne nat wil laten worden, want als het vee het salpeter van de muur likt, dat door de vochtige lucht er op neergeslagen wordt, dan regent het den volgenden dag stellig. Ook is het een zeker teeken van regen indien de byen lang voor zons ondergang en bijna zonder buit naar hunne korven terugvliegen. Hetzelfde gevolg heeft men te wachten, als de raven vroeg op zijn en meer schreeuwen dan gewoonlijk, Zyn echter de musschen vroeg op en tjilpen zij veel, dan volgt er zeker een schoone namiddag. Vliegen de zwaluwen dicht langs den grond, dan is een storm niet meer ver af, doch verdwijnen zij in de wolken, dan kunt ge gerust gaan wandelen. Zingt de nachtegaal den geheelen nacht door, dan kan men zeker rekenen dat het den volgenden dag mooi weer zai zyn. Doch het tegendeel is het geval als de kik- vorschen hun gekwaak laten hooren, als de uilen onrustig zijn en de kwikstaarten laDgs den waterkant springen. Het zijn niet alleen de beesten en vogels die den landman de weer gesteldheid voorspellen. Ais des morgens het lemmet der zeis droog blijft, is dat een goed reeken, doch i3 het vochtig en heeft het een blauwroodachtige kleur, dan zal het bij tusschenpcozen regenen. Insgelijks zal het regenen als de korenschoven en het hooi zwaarder zijn dan gewoonlyk. De houthakker die dagelijks in het bosch gaat wei ken, heeft even als de landbouwer in zyn zeis, in zijn byl een weerprofeetis zijn bijl zuiver en blinkend, dan zal het een schoone dag zyn, doch is zij dof en glijdt de steel niet gemakkelijk door de hand, dan regent het. In den herfst duidt een witte dauw regen en een loodachtige mooi weer aan. Tenslotte is de maan een uit muntende weerwijzer. Is zy omringd door een valen kring, dat voorspelt regen, is de kring rood, dan komt er wind, is zrj zuiver en helder, dan volgt er mooi weer.... gesierd stond. Ja, 't was tijd dat er geteuld werd, dat hij teulde. En in de „Vlierenkamp" trok de bruine nadien de ploeg door de eerste voor, die zich blinkend-nat tegen de zon inwentelde. Hij had Marie's en Frans verrast Zij deden het hem op hun beurt. De komende week verjaarde hij. Marie was een paar keer naar de stad geweest. Zou ze voor Bert werk- kleeren z' n gaan koopen Ge wist 't niet. Ze had met Frans haar geheimzinnig heid rond deze dingen Maar op zijn verjaardag 's middags aan de tafel, toen schoof Marie de kastla open. Ze had een klein dooske. Met voorzichtige vingers groef ze daarin onder de watten. Aan haar ge heven hand hing nadien een dubbele horlogeketting van goud, van haar halsketting gemaakt. De schuif was eraf genomen, de dubbele deelen waren aan de einden in een gouden bolleke bijeen gevat. Gij zoudt er immers voor hebben willen vechten, dat de ketting in huis bleef, zei Marie. Nou kunde ge ze zelf bewaren, zei Frans Het deed me goed, dat ge, toen moeder ze wilde verkoopen, de waarde gekend hebt van deze ketting. Nou moeder ze niet meer draagt kunde gij ze aan doen. Ze is nog van groot vaders, moeder is er alzeleven schoon mee geweest en nou gij weer achter de ploeg bent teruggekomen, nou hebt Een oud middel in nieuwe samenstelling De slijmoplossende werking der oude krulden en hoest- bedwingende ..codeïne", ma ken tezamen AKKER's Abdij siroop tot ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsiroop zal ook Uw borst- benauwdheden kunnen ver lichten. ook voor U de vast zittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoestbuien, evengoed als 't krlebelhoestje in den nacht stoppen. Volgderaad: ..Neem bö 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel helpt. lenige der 10 kruiden AKKER'S v&tstè>i£te tegen hoest, griep, bronchitis,asthma. Flac. 90ct.. f 1.60. f2.40, f4.20. Alom verkrügb. Nieuwtjes cn wenken. Om uw boonenzaad goed droog te krygen, moet ge de planten onder los trekken en aan de staken laten drogen. Boonen die op te voedzaamen grond stonden of die veel stikstof- mest kregen, willen maar moeilijk afsterven en rijp worden. Als ge daar nu alleen de bladeren aftrekt en de planten nog in den grond laat staan krijgt ge toch nog goed zaad. Het wordt langzaam aan tyd om de kamerplanter, die den zomer buiten doorbrach'en, naar binnen te halen. Wasch de potten eens danig af, dan blijven de openingen die daar in zijn vry voor de toetreding van lucht, die voor de ademhaling der wortel3 hard noodig is. Maak ook de grond oppervlakte goed los. Zet de planten vooral in den eersten tijd volop in het licht, omdat ze daar buiten aan gewend zyn geweest. Booncnstokken moeten we met het ondereinde omhoog te droogen zet ten. Dit jaar trad bij veel boonen heel erg spint op. Vooral kwam dat voor by hen, die hun boonenstokken al langen tijd gebruikt hebben. Deze beschadiging viel het beste waar te te nemen, door het te vroeg afster ven van de boonen. Nieuwe staken aanschaffen of de staken ontsmetten met vrucbtboomcarbolineum. Hier mee wacht men tot het voorjaar. Indien ge goed zaad wilt oogsten moet ge het in de vrucht verzamelen, rechtstreeks van de planten. Dus niet eerst alle zaden onder elkaar brengen en daar later de beste uit zoeken. Bij boonen moet ge in elk geval heele vruchten oogsten er. vooral letten op de vorm van die vruchten. Bewaar het zaad in de vrucht, op een koele, droge, luchtige plaats. Laat uw rogge ontsmetten voor ge hem uitzaait. Zaai goed kiem- krachtig zaad. Koop minstens zoo veel origineele rogge, dat ge het vol gend jaar voor uw bedryf voldoende eerste nabouw hebt. Zie loch het groote nut in van prima zaaizaad. Het geld, dat ge daar aan uitgeeft, komt meer dan dubbel terug. 't Is nu een geschikte tyd om groenblij vende sierheersters en coni feren te verplanten. Zorg vooral voor een goede wortelkluit. Wacht niet te lang meer met het verplan ten. Nu het geregend heeft, is de grond vochtig genoeg om verschillende voorjaarsbloeiers en vaste planten te zetten. Onder de voorjaarsbloeiers noemen we vooral violen, madeliefjes, vergeet-mij-niet, muurbloemen en duizendschoon. Schaf u wat plantjes aan Dij den bloemist en vul daarmee verloren hoekjes van uw tuin. In het voorjaar hebt u genot van deze voorzorgen, die in tyds genomen zijn. Leege plekken van den tuin moet ge omspitten enmet rogge bezaaien. Die rogge legt de meststoffen vast. Ze kunnen niet uitspoelen en ge krijgt er al weer humus mee in uw grond. ge ook recht om ze te dragen. Ze is 't dragen en bewaren waard, niet alleen omdat het zoo'n schoon goud is. maar om de bedoeling, die wij ermee hebben, ze oe te geven, want die is nog vee' schoonerGe hebt ze gekregen nou, tegen dat wij doodgaan, omdat ge als boer zijt teruggekomen. We hopen, dat ge ze bewaren moogt, tot zoolang ge ze in dezen zin aan oe eigen jongens voortgeven kunt. Dat zei Frans en de heele herd werd er subiet stil af. Ze hadden Berte geen beter cadeau kunnen geven, dan deze gouden ket ting van moeders, die hoe ouder, hoe schooner werd. En toen Frans en Marie naderhand eens gingen kijken naar den „Vlieren kamp" waar hij werkte, toen zette Bert juist aan om te gaan zaaien. Hij maakte wezenlijk 'n kruisteeken over zich zelf boven den vollen zaaikorf, lijk hij dat van vaders gezien had opdat het zaad gedijen zou. EINDE.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5