HET DOODE PUNT De zomertijd eindigt op 2 October. De trouwring. Provinciaal Nieuws VOOR hert,cfie vöörtdurencfmspan ning werken, voor hen aan wier zenuwgescel hooge eischen worden gesteld, is Thee dè drank! Eert drank, geurig en opwekkend, die algemeen als de beste wordt beschouwd voor; zenuwen, hart en eieren! Thee legen oververmoeidheid en afmatting. Mits goed gezet. Strepen. Punten.. Codest Uitseinen en opvangen! Verantwoordelijk maar afmattend werk! Ui} zou willen seinen: S..0.S.»»... Thee! •n PITTIGE KOP THEE BRENGT HEM WEER OVER HET „DOODE PUNT"! Monter en frlsch kent hij geen matheid meer! Komt er een S.O.S. hij is paraat. Thee gaf hem weer een flinke dosis uithoudingsver mogen. POetlC^tiryXN'HriJHEE.PROPAGANÖAeUREAtrABSTEROAM» 8.8. tegen 17 p. mille in 1900. De t.b.c.-crjfers zijn nog gunstiger: In Nederland zrjn er 7000 zieken, in Amerika 20.000. De levensduur is gestegen van ongeveer 40 jaar in 1898 tot ruim 60 jaar in 1937. Hoe vele lezers hebben die mede- deeling zoo maar terloops in zich opgenomen, zonder ook maar een oogenblik daarover na te denken. Twee October brengt ons niet al leen den wettelijken tijd terug, maar zet ons meteen volop in de lange winteravonden. Hij maakt 't groote begin van de 600 700 avonduren, die de meesten van ons binnenshuis bij lamplicht doorbrengen. Lezer, hebt ge u al eens ingedacht wat gij met die kostbare uren doen zult Ge kent toch het spreekwoord „Tijd is geld". Ge bent toch niet van plan ze te besteden aan slapen of suffen achter een warme kachel Daarvoor toch is die tijd te kostbaar voor oud en jong. Ge denkt ze toch ook niet kapot te maken met aller lei praatjes over Jan en Alleman Tracht dan liever een kaartclub je te vormen, waar ook werkelijk met kaarten gekaart wordt. Zoek echter eerst iets te doen, waaraan ge uw tijd nuttig kunt be steden. Denk daar op de allereerste plaats eens aan! Ge vindt beslist ook voor u een onbegrensd aantal mogelijkheden. We zullen enkele van die mogelijkheden aanstippen in de hoop, dat iedereen er een keuze uit kan maken. We zullen hieraan be ginnen met een gedeelte van de Troonrede over te schrijven: „In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische ver houdingen op het gebied van den landbouw meer en meer van bij zonder blij venden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organi satie ten grondslag wordt gelegd, waarbij In het byzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbedrijfsleven behoo- rende eigen verantwoordelijkheid." Als wij uit dat min of meer moei lijk te lezen stukje Nederlandsch mogen lezen, dat de boer weer meer vrijheid zal krijgen op zijn eigen be drijf, dan durven we hier gerust neer te schrijven, dat ontwikkeling voor den boer nog nooit zoo brood- noodig is geweest als nu. En dan moet iedere boerin en iedere boer daaraan de komende winteravonden besteden. Die dat niet doen schieten in hun plichten tekort. Voor welken stand van onze maat schappij wordt de ontwikkeling ge makkelijker gemaakt En aan wie wordt ze goedkooper aangeboden Als ge daar nog niet van overtuigd bent, moet ge eens bij andere groepen van ons volk informeeren of die ook voor een rijksdaalder zestig avonden les krij- gen? Probeer er dan meteen eens achter te komen, wie de rest betaalt van de onkosten, die gemaakt worden voor het onderwijs, dat voor u ge geven wordt. Als ge dat goed achterhaald hebt, moest ge u voor u zelf schamen, dat ge daar niet van profiteert. En waarom geniet ge er niet van"1? Zijt ge te lui of te laksch Gaat ge liever buurten Ziet ge het nut niet in van vakontwikkeling Als dit laatste het geval is, dan durven wy u in de schoenen te schuiven, dat ge nog veel en veel te dom bent om er het nut van in te zien en dan is het voor u op de eerste plsats noodig, dat ge alvast een klein beetje ontwikkeling krijgt. Dan moet ge eens bedenken, dat ver uit het grootste gedeelte van uw collega's wel begrijpt, dat ont wikkeling hard noodig is. Jonge boeren en boerinnen, gij die wel aan vakontwikkeling gedaan hebt, besteedt gij uw winteravonden er voor een deel aan, om uw ach terlijke vakgenooten te overtuigen van het nut van de vele cursussen, lessen en lezingen, die overal ge geven worden. Gij weet, dat door gebrek aan ken nis en gebrek aan overtuiging veel vooruitgang tegen gehouden wordt, die langs organisatorischen weg be reikt kon worden, als alle boeren waren zooals gij. Ge moet niet rusten voor allen aan ontwikkeling gaan doen. Gij moet dat overal doen, waar ge er de gelegenheid voor hebt. In een krantenartikel gaat dat niet, want gij weet even goed als wij, dat juist zij, die niet lezen, het hardst de woorden uit mijn vulpen noodig hebben. Gy bent van goeden wil En wat moet gij zelf doen Uw ontwikkeling moet op peil blijven. Lees daarom, wat u in vakbladen, kranten en tijdschriften te lezen wordt gegeven. Slik daarvan niet alles als zoete koek; tracht uw eigen oordeel daarover te vellen. Voor u is nog zooveel werk. Bent ge al overtuigd van het nut van een bloeiende controlevereeni- ging Natuurlgk, maar ge kunt niet vooruit omdat nog zoo velen u niet steunen. Berekent ge wel eens voederrant soenen Hebt gij uw bedrijfsuitkom- sten al eens nagerekend Hebt ge al eens een inventaris opgemaakt van uw bedrijf? Hebt ge al ooit een schrift aange schaft, waarin ge van elk perceel van uw boerderij aanteekeDingen maakt Neem dan voor elk perceel minstens twee bladzijden. Dan kunt. ge jaren plezier hebben van die eenvoudige aanteekeningen. Bereken eens wat ge het volgend jaar denkt noodig te hebben voor uw vee. Verdeel uw gewassen zoo goed mogelijk over den staltijd en over uw verschillende perceelen. Besteedt uw winteravonden nut tig. Bij daglicht ontwikkelt ge uw spieren. Bij kunstlicht moet ge uw hersens ontwikkelen. Lees veel, praat veel over uw vak en spoor de achterblijvers aan tot ontwikkeling. Haal uit uw bedrijf wat er uit te halen is, door persoon lijke wilskracht en door onderlinge samenwerking. Zw. 4 OCTOBER de dag der dieren Wanneer op den eenigen dag in het geheele jaar, welke in het bij zonder gewijd is aan het welzijn der dieren, ieder slechts één oogeDblik stilstaat bij de beteekenis daarvaD, dan zou stellig een groot resultaat bereikt wordenEn, wanneer men zich er even rekenschap van geeft, dat die aandacht dan tóch nog maar uiterst gering is, vergeleken bij die, welke men algemeen aan andere onderwerpen schenkt, dan zal het duidelijk zijn, hoe schromelijk ook in oDzen tijd het dier nog wordt ver geten. Het is daarom, dat de Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van Dieren ten kracht igste opwekt, om op den 4den October, die, als sterfdag van Franciscus van Assisië, internationaal is vastgesteld als de dag van het dier, een oogenblik stil te staan bij de nooden, welke onze medeschepselen teisteren. Ondanks het vele werk, dat door genoemde vereeniging sinds haar oprichting in 1864 is verricht, on danks de talrijke verbeteringen, welke zij dikwijls, dank zij de mede werking van de Overheid, tot stand heeft mogen brengen, is het ook heden ten dage nog dringend nood zakelijk, dat zij haar nimmer ver slappende aandacht aan hut dier wijdt! Want groot is nog het leed der weerloozen, die het vermogen missen, hun ellende onder woorden te brengen, maar die desondanks oi misschien juist daarom menig maal ten prooi zijn aan de ergerlijk ste uitbuiting en verdrukking. Dat de belangen van den nood- druftigen mensch aandacht ver dienen.... wie zal het ontkennen Géén waar dierenbeschermer zal alle hulp, welke kan worden gegegen, uitsluitend voor het dier opeischen! GeenszinsOok in de oogen van den ijverigsten dierenbeschermer zullen de talrijke organisaties, welke ter leniging van menschelijk leed worden gesticht, meestal een voortreffelijk doel voorstaaa en velen, wien de bescherming van het dier ter haite gaan, stellen zich met minstens even groote toewijding in dienst van de lijdende mensehheid. Het een behoeft het ander niet uit te sluiten, of, juister misschienhet een hcudt noodzakelijkerwijs het ander in. Wat baat het, of men al prat zou gaan op den voortreffelijken opbouw van een beschaafden staat, wanneer die beschaving zich zou beperken tot den mensch alleen Welke zou de aanvaardbare grondslag zijn van een samenleving, waarin men wel het leed der menschen zooveel moge lijk zou trachten te verzachten, maar waarin het dier vergeten zou worden Vergeten.... dat is immers zoo vaak het geval Vergeten liggen in ons kleine land duizenden cn duizenden honden, dik wijls levenslang, aaneen keten ge klonken, in voortdurende ontbering aan alles wat hun bestaan het volltomen troostelooze zou kunnen ontnemen. Vergeten dwalen de verongelukte zwerfdieren door de steden en hun armzalige levens worden in ellende voortgesleept tot het einde, dat dik wijls zeer hard is. Vergeten zijn de in beschamend kleine kooitjes gevangen gehouden vinken. Vergeten zijn kistkalveren, trek honden, circusdieren en andere ge vangen gehouden slachtoffers van amusementsgelegenheden, afgebeulde paarden, gestrande olie vogels, aan noodelooze proeven blootgestelde laboratoriumdieren en op wreede en pijnlijke wijze geslacht vee. Vergeten zijn al die te gronde gaande stakkers, die nog zoo vaak uitsluitend beschouwd worden als koopwaar, voorwerp, ding zonder gevoel, waarover het den mensch vrij zou staan, eigendunkelijk naar willekeur te beschikken. Vergeten werden zij door de menigte en slechts enkelen verhieven hun stem te hunner verdediging. Maar, nu reeds drie-kwart eeuw heeft de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van Dieren en hebben later ook andere soortgelijke orga nisaties van kleineren omvang zich hun lot aangetrokken. De hul- pelooze verschoppelingen, de mis bruikte vergeten, afgesloofde en vooitgejaagde stumpers vinden rust en onderdak, een goed tehuis of een humanen dood in en door de vele asyls der vereeniging (vooral niet te verwarren met zoogenaamde „asyls-annex dierenhandels). Haar inspecteurs met politioneele be voegdheid zijn paraat en in staat, bij weritelijk lijden van dieren in te grijpen, zoo noodig door krachtige middelen. Zij laat het veevervoer dat, met haar medewerking, door de Overheid aan strenge eischen ge bonden werd controleeren en in woord en geschrift wordt zonder onderbreking propaganda gemaakt voor een mildere, juistere opvatting van 's-menschen plicht ten opzichte van het dier. Door het uitgeven van eigen geïllustreerd orgaan, dat in groote oplaag wordt gedrukt, is de ver eeniging in staat, aan haar streven groote bekendheid te geven. Op dezen eenigen dag van het gansche jaar, 4 October, die aan het welzijn der dieren gewijd is, vraagt de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren, bureau Prinses Mariestraat 40, 's-Graven- hage, van ieder belangstelling voor de zaak welke zij voorstaat; zij vraagt ieder, iets te doen, zij het nog zoo gering, in het belang van het medeschepêel, dat, meestal geheel weerloos, aan menschelijke willekeur is overgeleverd. Hebt gij nooit gehoord van Catha- rina Jagella Zij was de gemalin van den Finschen hertog Johan Wasa. De hertog werd door de vijandelijke Zweden gevangen genomen en te Stockholm veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Aanstonds begaf Catharioa zich naar den Zwedenkoning en smeekte hem, haar man te mogen velgen in de gevangenis. Maar mevrouw, zoo sprak de koning, waar denkt u aan Weet uw wel, dat uw gemaal nooit het daglicht meer aanschouwen zal Dat weet ik, majesteit En weet u ook, dat hij van nu af aan niet meer als hertog zal behandeld worden, maar als een ge vangene, als een oproerling, als een majesteits-schenner Dat alles weet ik, majesteit, doch om het even, of hij vrij of gevangen is, schuldig of onschuldig, Johan Wasa is en blyft myn gemaal! Die woorden ontroerden den koning. Maar mevrouw, zoo sprak hij, na de veroordeeling van dezen rebel kan toch niets u meer aan hem verbinden Zonder nog een woord te spreken, streek Catharina den trouwring van haar vinger en trad op den koning toe. Lees hier majesteit Op de binnenzijde van den ring waren twee woorden gegrift„Mors sola. De dood alléén En Catharin volgde haar gemaal in den kerker en bleef daar 17 jaren, tot eiDdelijk koning Erik stierf en en Johan Wasa weer in vrijheid werd gesteld. Mors solaDe dood alleen kan hen scheiden, die aan het altaar elkander trouw gezworen hebben. Mors solaZoo'n zware offers vraagt de trouwing van de meesten niet, doch aan allen heeft hij, o zoo veel te zeggen, over zeer ernstige en heilige dingen, vooral in een tijd als tegenwoordig, nu er vaak zoo lichtzinnig met trouwringen wordt gespeeld. Herinnert gij u nog dat plechtig oogenblik, toen gij, bevend van ont roering misschien, elkander dit gou den symbool van uw trouwe liefde geschonken hebt Gelukkig wie hem steeds met eere droeg. De trouwring is een symbool, een zinnebeeld, dat onwillekeurig ons verschillende gedachten in den geest roept, als wy die zinnebeeldige taal verstaan. Die ring is rond. Die gesloten cirkel is het zinne beeld van den oneindigen God, die alles in zich zelf volkomen genoeg zaam is. Op Hem i3 ons huwelyk gefun deerd, dat in zich zelf geheel het geluk moet bergen van twee men- schenharten. Wee hen, die buiten de gesloten heid van dat huwelijk hun geluk beproeven, die elders vermaak ei verzet zoeken, die by anderen hun troost en begrijpen meenen te vinden. De kringloop der liefde van man tot vrouw en omgekeerd van vrouw tot man, is een besloten cirkel, al wat daar buiten gaat, is verraad en ontrouw. Als men zijn blikken op anderen richt en vergelijkingen trekt tusschen dit meisje en eigen vrouw, tusschen dien man en eigen echtgenootals men gaat denken en zinnen, of het niet beter en verstandiger geweest zou zijn, als men met deze(n) of gene(n) getrouwd was, of men het dan beter gehad zou hebben, of men dan gelukkiger geweest zou zijn, dan knaagt de booze worm aan het heilig goed van de huwelijkstrouw, dan is de rust en het geluk uit het hart verdwenen. Dan is de ronde ring aan den vinger de stille vermaner, die ons voortdurend in herinnering roept: God is zich zelf volkomen genoeg zaam, zoekt het bij elkander, in de gesloten gemeenschap van uw beider liefdebond. Die ring is zonder einde. Ook het scherpste oog kan de einden en het laschpunt niet ont dekken. Niets kan dien ring verbreken, geen val, geen druk, geen stoot alleen ruw geweld kan dat, en is hij eenmaal gebroken, dan is zijn waarde, zijn doel en zijn schoonheid ver dwenen. Onverbreekbaar zijn en blijven beiden verbonden, en geen enkele levenservaring, ook de droevigste niet, kan hen scheiden. De bruiloft duurt maar één dag, de wittebroodsweken gaan spoedig voorbij het bruidsbouquet verwelkt, de sluier wordt opgeborgen en het gewone leven van eiken dag begint. Er is zooveel, dat verwelkt en vergaat in het huwelijk, maar één ding blijft en blijft voor altijdde ring aan den vinger, de ring zonder einde die ons vermaant„Trouw tot den dood!" Die ring is van goud. Goud is een edel en kostbaar metaal. Het edelste, dat zij bezaten, de liefde des harten hebben zij elkander geschonken't kostbaarste, hun eigen persoonlijkheid, heel hun geluk en heel hun leven hebben zij elkander toevertrouwd. In het vuur van den smeltkroes werd het goud gelouterd. Goed eu schoon was de jonge, liefde, die beider harten tot elkander bracht, maar oneindig schooner en edeler is de echtelijke liefde, die in den smeltkroes vau het leven is ge reinigd, door het offer gelouterd, door het lijden verheerlijkt. Het goud is duurzaam metaal Een huwelijk beginnen is niet moeilijk, maar volharding tot het einde is een deugd, die in het huwe lijk wel eens heldenmoed kan vragen: de huwelijkstrouw moet duurzaam zijnook als de hand verkilt in den dood, moet het goud nog blinken en spreken van ongebroken trouw. Ondanks zijn sterkte is het goud toch buigzaam en plooibaar als geen ander metaal. Och, in elk huwelijk valt zooveel te meten en te passen; er zijn zoo veel harde kanten aan het leven van eiken dag dat twee menschen voort durend met elkander in aanraking brengt. Als zij hun geluk niet als kristal verbrijzeld willen zien, dan moet hun liefde taai en buigzaam zijn, dan moeten zij weten te plooien, om zich aan te passen, zooals het goud, waarvan hun trouwring is gemaakt. Die ring is eenvoudig van vorm. Geen steen, geen paarlen sieren hem. Hij is toch ook het symbool van hun eenvoudige en daarom zoo hechte en ware liefdegeen verblin dende schittering van voorbygaanden hartstocht, geen schijn maar waar heid. Als wij dat alles overwegen, dan moet het ons niet verwonderen, dat de Kerk den trouwring, die zoo'n welsprekend en veel-symbool der liefde is, op een heel bijzondere wijze zegenen wil. De priester zegent den bruidsring, die op het altaar gelegd is met deze woorden „Zegen, Heer, dezen ring, die wij in uw naam zegenen, opdat zij, die hem dragen zal, een onkreukbare trouw beware, in vrede en in Uw H. Wil volharde en altijd in weder- zijdsche liefde leve, door Christus Onzen Heer. Amen." Dan besproeit hrj den ring met wijwater. De dauwdruppels van he twy water herinneren misschien wel aan de tranen, die in het huwelijksleven zoo vaak geschreid worden, als leed en zorg over hart en huis komen, maar dan zal men zich moedig de woorden herinneren, die de priester sprak bij het begin der ringzegening „Onze hulp is in den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft." Er wordt zoo licht met trouw ringen gespeeld en daarom werd de „trouwring" zoo dikwijls reeds een rouwring." Wie zal de tranen tellen, die ge schreid zijn om de trouweloosheid door bedrogen en gebroken menschen- harten De groote en steeds groeiende ge tallen van onze echtscheidings statistieken spreken daaromtrent 'n al te duidelijke en diepdroevige taal. Een ring glinstert aan de hand van de kloosterzuster ten teeken, dat zij een eeuwig liefdeverbond met Christus heeft gesloten. Pausen en bisschoppen dragen ringen ten teeken van hun zegenende macht en van hun waardigheid. Een heilig zinnebeeld en een ern stige vermaning zij ook de ring aan de hand van onze gehuwden, en, als zij hem met eere dragen, dan is het tevens een gezegend symbool, een eervol teeken van goddelijke uit verkiezing tot offervaardige deel name aan Gods heerlijk Scheppings werk VENRAY, 1 Oct. 1938 MISSIE-CONCOURS TE MERSELO. Het driedaagsche Missie-concours van den Ned. R.K. Handboogschut- tersbond „St. Sebastiaan" te Merselo hetwelk Zondag werd gesloten, is dank zij het prachtige herfstweder en de keurige organisatie uitstekend geslaagd. De Voorzitter van dezen Bond, de heer Hurks te Eindhoven, bracht Zondagavond via de microfoon van de Venraysche Radio-centrale allen hartelijk dank, die tot het welslagen van dit Missie-concours hadden medegewerkt. Ook de geestel. adviseur van den bond prees in welgekozen woorden de schitterende organisatie, waar door het mogelijk was, dat binnen het kwartier, dat de laatste pyl verschoten was, reeds alle uitslagen bekend waren. Spreker stelde Mer selo met zijn helpers dan ook ten voorbeeld voor de komende Missie- concoursen. Over het financieel re sultaat was Spr. eveneens ten volle tevreden, want nergens was het nog zoo groot als hier (ruim f 400 netto naar wij vernamen. Ook brengt hij hartelijk dank aan allen, vooral ook nog aan den Z.E. Heer Pastoor van Merselo, geestel. adviseur van „de Vriendschap", ter wijl tot slot Voorzitter Vollebergh eveneens hulde brengt aan de orga nisators van dit concours en allen een tot weerziens toeroept. De prijzen werden behaald als volgt: Klasse A. Ie kampioen Ons Genoegen Yssel- steyn 42 p.; 2e kampioen Eendracht Zeelst 42 p. Korps: le Eendracht Zeelst 108 p. 2e St. Sebastiaan Oploo 100 p. 3e Semper Unitas Dommel 99 p. 4e Volharding Lierop 99 p. Eereteeken M. Renders, Eendracht Zeelst 23 p. Rozenprys Pieter Breugel teBreu- gel 8 rozen. Klasse B. le kampioen Amicitia, Schijndel. 39 p.; 2e kampioen Oefening en Uit spanning, St. Anthcnis 38 p. Korps: le Erps Welvaren, Erp, 109 p 2e Amicitia, Schyndel 107 p. 3e St. Anna, Venray 96 p. 4e Recht door Zee, Eindhoven 87 p 5e De Batavieren, Cuyk 87 p. 6e Ons Genoegen, Son 85 p. 7e H. Maria, Oostrum 85 p. 8e Amicitia, Asten 83 p. 9e De Batavieren, Castenray 83 p. 10e Landmans Eendr. Wanroy83 p. Eereteeken le G. Versteegen, St. Antonius, HalfwegVenray 20 p,; 2e J. Derks, Batavieren, Cuijk 20 p. Rozenprys St. Sebastiaan, Handel 6 rozen. Klasse C. le kampioen Soranus, Volkel 41 p. 2e kampioen Semper Cresendo, Eindhoven 37 p. Korps: le Soranus, Volkel 91 p. 2e Prins Bernhard, Mierlo 89 p. 3e Vooruitgang, Helmond 88 p. 4e Semper Unitas, Dommelen 85 p. 5e Eendracht, Zeelst 83 p. 6e Vredekring, Ommel 84 p. 7e Eendracht, Zeelst 83 p. 8e Willem III, Boekei 82 p. 9e Batavia, VianenCuyk 79 p. 10e St. Sebastiaan, Oploo 78 p. lie Idem idem 77 p. 12e Patronaatsdoelen, Volkel 77 p. 13e Landbouw, Gestel 77 p. 14e Amicitia, Asten 75 p. 15e Semper Cresendo, Eindhoven 75 16e Idem idem 75 p. Eereteeken: M. v.d. Einden, Semper Unitas, Dommel 22 p. Rozenkruis Concordia, Erp 5 rozen Koningskruis alle klassen J. v.d. Reek, Vooruitgang. Helmond 22 p. Voorzittershamer W. van Dijck, Erps welvaren, Erp. Verstkomend gezelschap Ons Ge noegen, Herpt bij Heusden. Personéele drietallen le Oef. en Uitsp. St. Anthonis 120 p 2e St. Sebastiaan, Oploo 120 p. 3e Recht door Zee, Helmond 118 p. 4e Pieter Breugel, Breugel 118 p. Per3oneele kampioen le J. Ver schuren, St. Sebastiaan, Oploo 45 p. 2e M, Reijnen, Oef. en Uitsp. St. Anthonis 45 p.; 3e J. Arts, St. Hu- bertus, Merselo 44 p.; 4e P.Janssen, Vredelust, Deurne 44 p. Personeele prijzen: le H. Swinkels, St. Joris, Leunen 25 p.; 2e W. Claessens Sr. St. Anna, Venray 25 p3e J. Loeffen, St. Do natus, Beers 24 p.; 4e W. Arts, St. Antonius, HalfwegVenray 4 rozen; 5e J. Mutsers, Eendracht, Asten 5 vieren; 6e J. Laurensse, St. Anna Venray, 5 drieën; 7e M. van Hout, Heipoort, Helmond, 5 tweeën; 8e J. Cuypers, St. Joseph, Holthees 4 eenen. Personeele geluksbaan: le A. v. Bussel, Willem Teil, As ten 114 p.; 2e M. Reniers, Recht door zee, Eindhoven 112 p.; 3e pr. J. Arts, St. Hubertus, Merselo 112 p. 4e M. Creemers, Halfweg, Venray 112 p.; 5e A. Reniers, Recht door zee Eindhoven 108 p. In totaal hebben niet minder dan 120 zestallen aan dit concours deel genomen. Huldiging Machinist Frans Swinkels. Middelerwyl de Heer Frans Swin kels met zijn echtgenoote per auto aan huis werd afgehaald en naar het Hotel de Zwaan vervoerd, zet ten het Dagelijksch Bestuur meer dere Bestuursleden, Commissarissen, de eere-Voorzitter v. d. Loo en het personeel der Stoomzuivelfabriek Venray zich neer in een vergader zaal van genoemd Hotel. Na aankomst van den Heer Sw n- kels voerde de Heer H. Asselberghs, als Voorzitter der Stoomzuivelfabriek het woord en bracht naar voren, dat tydens het by na 35-jarig bestaan der fabriek de Heer Fr. Swinkels steeds werkzaam is geweest als machinist. Hij heeft de fabriek zien groeien en alle verbouwingen en vergrootingen in die jaren meege maakt, welke veranderingen steeds aan den machinist moelijkheden ver oorzaakten en diens bijzondere op lettend en activiteit vorderden. Maar de altijd parate machinist die voor de beweegkracht der fabriek zorgt, en steeds op buitengewone wijze zijn plicht betrachtte, gedachtig aanjzijn verantwoordelijkheid, stelde nooit teleur. De nauwgezette plichtsbe trachting zoowel van den scheiden den machinist als van het overige personeel waren voor het Bestuur steeds een bron van tevredenheid en dank, hetgeen zijn waardeering \oad in het geven van een goed loon en in betaling der premie voor de pen sioenverzekering, waarvan Swinkels nu de vruchten gaat plukken. Als een buitengewoon feit, wijst er Spreker op, dat de Heer Swinkels in al die jaren niet één enkele dag verzuimd heeft. Deze prestatie ver diend een aparte hulde. Ook tot de echtgenoote van den Heer Swinkels richt Spreker zich om haar te dan ken, voor dat vele, stille werk, waar door zy haar echtgenoot in staat stel de zijn werk met opgeruimdheid te kunnen verrichten. Al deze diensten naar waarde beloonen, ligt buiten de macht van het Bestuur, daar dan ook berekend zou moeten kunnen worden, de liefde tot zijn positie de innerlijke tevredenheid, die ma chinist Swinkels zeer zeker bezielen zal, als hij zijn blik doet gaan over het verleden. Deze belooning kan alleen de goede God geven maar toch, nu de Heer Swinkels afscheid neemt van zijn be trekking, heeft het Bestuur gemeend als blijvend aandenken een prach tige ruststoel moeten aanbieden en hij ^spreekt er de hoop bij uit, dat de Heer Swinkels in volgende vele jaren met zijn echtgenoote talryke aangename uren van zijn wel ver diende rust genieten zal. Hierna voert als oudste van het Personeel de Heer J. Emonts het woord en, na gewezen te hebben op de in al die jaren bestaan hebbende prettige samenwerking van machinist en personeel, biedt hij üen^Heer Swin kels een prachtige wandelstok met zilveren knop aan en uit den wensch, dat de Heer Swinkels zeker zooveel gebruik zal maken van zijn wandel stok dan van zijn ruststoel, want dan zien we, dat de oude machinist nog een goede gezondheid geniet. Ook de Directeur voert het woord en roemt de zeldzame plichtsver vulling van den scheidenden machi nist, die altijd present was en op wien zoo vast gerekend kon worden vanaf den vroegen morgen tot het einde van den arbeid. Hij brengt hem daarvoor warmen dank alsmede voor den steun in de leiding der fabriek, zoo ruimschoots ondervonden Ontroerd dankt de heer Swinkels, ook namens zijne echtgenoote. het bestuur en personeel voor deze hul diging en de aangeboden geschenken en brengt lof voor de in de fabriek getroffen regeling, waardoor hy thans een onbezorgden ouden dag genieten mag, waarna hij sluit met de beste wenschen voor den groei en bloei der Stoomzuivelfabriek „Venray." Hierna voert de eere-Voorzitter oud-Burgemeester van de Loo het woord en zegt zoo heel goed te kunnen begrijpen, welke gevoelens den heer Swinkels thans bezielen, heen te moeten gaan uit een werk-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6