Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 1 if* KLD0STERBAL5EM AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De Troonrede. Binnenland. Buitenland. Heden ontvangen de nieuwste Gabardine Regenjassen JEAN LEMMENS SPIERPIJNEN Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 September 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 39 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct V I i 9- SS?."' 1 Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. DEFENSIE EN WERK LOOSHEID. De overheerschende vraagstukken. Nog vóór de gebruikelijke kenschetsing van de positie van Nederland in zijn internationale betrekkingen, gewaagde H. M. de Koningin bij de plechtige opening der nieuwe zitting van de Staten- Generaal, in het staatsstuk, dat Troonrede heet, van de slechte economische vooruitzichten slechter dan die, waarvan in de vorige troonrede was gerept, welke de werkloosheidszorg der overheid tot het voornaamste punt van het regeeringsbeleid stem pelen. Er is in de atgeloopen maan den van verschillende zijden en wel voornamelijk van den kant der roomsch-katholieken, op aan gedrongen, dat de regeering nu eindelijk gedurfde daden zou stellen tot werkverruiming, een oplossing van het vraagstuk zou zoeken los van zijn internationaal verband. Al is er geen geloof aldus betoogde in andere be woordingen ook een chr. hist, orgaan laten we iets probeeren, talen we pogen, volharden en op God vertrouwen. Duidelijk kwam 't tot uitdruk king, dat de samenwerking onder de „regeeringspartijen", voor zoover deze in haar los verband als zoodanig mogen worden be titeld, in de komende zitting ge- vaai zou lijden, wanneer het kabinet haar politiek van werk loosheidszorg niet tot het experi menteeren inzake de werkverrui mingsmogelijkheden zou herzien. En de voorname plaats, welke in de Troonrede aan de plannen ten deze van het kabinet zijn in geruimd, schijnen inderdaad als een aanwijzing te mogen worden opgevat, dat de regeering in het komende zittingsjaar haar pogin gen om tot werkverruiming te komen, tot voornaamste bestuurs taak zal maken. Maar het experi ment zal ze wel zooveel mogelijk vermijden, want het zijn traditio neel geworden wegen, welke zij zichzelf en het volk wijst - enkel zal de pas worden versneld. In bijzonderheden trad de re geering overigens nog niet. Slechts werd duidelijk, dat zij vooral verdere ontginning van grond zal bevorderen, omdat daaruit normale arbeid in de toekomst voortvloeit. Het bedrijfsleven zal worden ontlast van verplichtingen, welke zijn productiviteit belemmeren; maatregelen van beschermenden aard (tariefsverhooging) zullen de binnenlandsche afzetmogelijkhe den moeten vergrooten. De jeugdwerkloosheid zal „met kracht" worden bestreden, de verdere inpoldering van de voor malige Zuiderzee zal „krachtig" worden voortgezet het wijst alles om een voorgenomen ver schil van tempo, niet op een radicale koersverandering. Of ligt deze nog verscholen in de voorloopig nog niet onthulde „bijzondere maatregelen", welke eveneens worden aangekondigd? De grootste moeilijkheden van het vraagstuk, hoe de landbouw belangen in hun onderscheidene tegenstellingen zullen behartigd worden, zal de regeering trachten te ondervangen door de verschil lende maatregelen, welke nog noodig zijn ot het zullen worden te laten hei zien, voorbereiden of (en) uitvoeren door een organisa tie, waarin de verschillende groe pen veitegenwoordigd zijn en een eigen verantwoordelijkheid zullen krijgen te dekken. Zóó althans verklaren we de betrekkelijk vage terminologie van de desbetreffende passage in de Troonrede. Werkloosheidszorg en de daar mee verbonden industrie- en land bouwbelangen, alsmede de nood zakelijkheid om de detensie van Nederland en Indië te versterken, vormen den volledigen inhoud van het staatsstuk. Natuurlijk met de aan deze vraagstukken vast zittende financieele consequenties. De regeering bereidt de pu blieke opinie voorzichtig voor op de noodzaak van nieuwe belastin gen, maar schroomt 't om deze aan te kondigen. Het heet, dat er naar 'n rechtvaardige verdee ling der lasten zal worden ge streefd Dat kan niet anders beteekenen dan dat degenen, die nog wat te missen hebben, opnieuw een adertje zullen worden gesneden door den fiscus. Het is droef, maar waarschijn lijk een noodzaak, aanpassende aan den noodtoestand. Iedereen ziet ieed om zich heen en roept om te helpen, de middelen daartoe zullen van iedereen, voor zoover hij middelen heeft, moeten worden gevorderd. Deze Troonrede is een vaag stuk, geen programma, maar een geschikt voorwoord ter inleiding van hetzelve. Het eigenlijke pro gramma wordt in de laatste jaren vervat in de millioenen-nota en nader omschreven bij de Alge- meene Beschouwingen over de Staatsbegrooling. Welgemeend klonk het dank woord van H.M. de Koningin voor de talrijke bewijzen van gehechtheid, Haar en Haar Huis bij de viering van het jongste regeeringsjubileum gebracht, als mede het woord van erkentelijk heid voor de toewijding van leger, vloot ea de overheids ambtenaren, bij de vervulling van hun belangrijke taak. We misten in de Troonrede een kenschetsing van den inter nationalen toestand, wellicht was het ook het veiligst om dien, tóch algemeen bekend, niet te schetsen. Een kenschetsing ver raad zoo gemakkelijk sympathiën en antipathiën en zou daarom de politiek van zelfstandigheid in verdenking kunnen brengen, welke onze regeering en dat werd w e I gezegd vastbesloten is om voort te zetten. Naar we hopen en vertrouwen: tot evenveel vredesheil van ons volk ais tot heden het geval was Md. RIJKSBEGROOTING MET ZWARE BELASTINGEN. Defensie en werkloosheid eischen zware sommen. Heffing van 2 pet. van loonen, huren, renten en winsten en 8 pet. van de bedrijfswinsten der rechtspersonen. Circa 100 000 personen in werkverschaffing. De Rijksbegrooting in den volks mond aangeduid als „millioenennota" vanwege den dans der millioenen in dit staatsstuk is Dinsdag bg de Kamer ingediend. We kunnen dat stuk niet beter typeeren dan als de begrooting met zeer zwaren belastingdruk. Wg zullen voor heden volstaan met een korte samenvatting van den voornaamsten inhoud. Bfl de samenstelling der begrooting voor 1939 stond de regeering aan vankelijk voor een nadeelig saldo van f 142.673.540. Dit saldo werd teruggebracht tot f 61.210.540 door verlenging van tydelgke heffingen op verschillende belastingen en accijnzen. Deze tijdelijke heffingen betreffen de opcenten op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermo gensbelasting, verdedigingsbelasting I, de dividend- en tantième-belasting, voorts de opcenten op de accijnzen op wijn, gedistilleerd, suiker, tabak, de zegelrechten, de registratierechten, de successierechten en verder het bijzonder invoerrecht op benzine, de doodehandbelasting en de coupon belasting, totaal opbrengst f 114.565.000. Daarnaast stelt de regeering zich voor een complex van nieuwe be lastingmaatregelen aanhangig te maken, waardoor eenerzijds een aan zienlijke verhooging van de totale opbrengst van de belastingen zal worden verkregen, doch waarbij anderzijds naar een betere verdeeling van den belastingdruk wordt ge streefd, terwijl remmende invloeden van de belastingheffing op het be drijfsleven zooveel mogelijk zullen worden beperkt. De minister van Financiën stelt zich voor, de indiening te bevor deren van een wetsontwerp tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbelasting. Deze belasting zal zooveel moge lijk bij de bron worden geheven en bestaat uit een heffing van 2 pCt. van huren, renten, loonen en winsten. Zij zal gelden voor alle natuurlijke rechtspersonen binnen het rijk en tevens voor de Nederlandsche in komsten van buiten het rijk wonende of gevestigde personen. Daarnaast komt nog een bijzondere heffing van 8 pet. van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfs winsten. Van deze belastingen, waarop ook kinderaftrek kan worden toegepast, verwacht de minister een opbrengst van 90 millioen gulden. Naast deze aanzienlijke belasting- verzwaring zal de regeering ook komen met voorstellen welke 'n ver lichting van den belastingdruk be teekenen. Zoo zullen maatregelen worden voorgesteld om in verband met den druk van accijnzen, omzetbelasting en crisisheffingen tegemoet te komen aan de nooden van de groote gezin nen. Verder zal de accgnswetgeving worden gewijzigd, in de eerste plaats wegens den druk welke wordt uit geoefend op de minsldraagkrachtigen en in de tweede plaats om tegemoet te komen aan gemotiveerde klach ten van het bedrijfsleven. Ook zullen de ergste bezwaren van de tarieven der vermogensbelasting van de ver dedigingsbelasting en van de perso- neele belasting worden weggenomen. Voor deze belastingverlagingen zal een bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn. Naast de genoemde maatregelen zal de regeering met kracht blgven streven naar een verdere beperking der openbare uitgaven. Van de overige in het voornemen der regeering liggende maatregelen kunnen nog worden genoemd een krachtige bestrijding vpn de werk loosheid, opvoering van het aantal tewerkgestelden in de werkverschaf fing zoo mogelijk tot 90 100.000 man, terwijl voor steun aan de binnenlandsche markt de invoer rechten van eenige groepen van artikelen zullen worden verhoogd. Ook zal met medewerking vau het Nederlandsche bedrijfsleven de exportpolitiek worden versterkt. Verder zal een credietmogelgkheid worden geopend voor kleine ngveren en ambachtslieden, terwgl een be- langrgk hooger bedrag voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid zal wotden uitgetrokken. Wat de positie der gemeenten betreft, ligt 'n zoodanige herziening van de financieele uitkeeringsregelen in 't voornemen, dat 'n aanmerkelijk grooter aantal gemeenten haar zelf standigheid weder verkrijgt, terwijl daarnaast een regeling van het Forensenvraagstuk zal worden aan hangig gemaakt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat na de heroriëntatie van het finan cieele beleid, welke ds samenstelling van de begrooting gericht doet zijn op een zeer spoedig herstel van het budgetair evenwicht, er geen aan leiding meer is gevolg te geven aan het voornemen door middel van een Nationaal Defensiefonds een jaar- lgksch evenwicht tot stand te bren gen tusschen de uitgaven voor de nieuwe defensie-maatregelen en de daarvoor gecreëerde Inkomsten. De stijging van de gewone defensie-uitgaven bedraagt 24 5 terwgl als kapitaals-uitgaven voor de defensie op deze begroo ting 73 millioen gulden is uil getrokken. Wg zullen bij de openbare behan deling der begrootiDg nog voldoende gelegenheid hebben, om op al deze hoogst belangrgke aangelegenheden nader terug te komen. GESJACHER OM DEN VREDE IN EUROPA. De toestand. Wie de vooral in deze tgden van spanning weinig benijdenswaardige taak heeft, om in een weekblad een duidelijk overzicht te geven van den internationalen politieken toestand, mag zich vooral niet laten verleiden, om te veel in details te treden. Dan zouden de lezers door de boomen het bosch niet meer zien de aandacht voor de onderdeden en de bijkomstigheden zou het overzicht van den totalen toestand in den weg staan en schaden. Wij zullen daarom tot goed begrip van de kwesties, die thans de wereld beroeren en haar aan den rand van den oorlogsafgrond brachten, deze eerst in de groote lijn van ontstaan en verloop bekijken. Na den grooten oorlog hebben de vredesmakers vooral Duitschland en Oostenrgk-Hongarije willen vernieti gen. Dat was even verklaarbaar als dom. De anti-clericale logemannen had den te Versailles het heft in handen. Duitschland werd uitgemergeld en uitgeschud en om dit land nog meer te treffen moest de katholieke Donaumonarchie uiteen worden ge scheurd. En als een bolwerk tegen Duitsch land werd uit een allegaartje van nationaliteiten de staat Tsjecho- Slowakije gevormd, met zijn Tsjechen, Slowaken, Duitschers, Polen en Hon garen. Die staat droeg in 1918 reeds de kiemen der ontbinding in zich en het wachten was slechts tot de beschermers en verdedigers der ver schillende bevolkingsgroepen over voldoende macht zouden beschikken, om hun volksgenooteu te bevrijdeD. De domme politiek van de over winnaars ten opzichte vau Duitsch land is een van de groote oorzaken geworden, dat uit het vertrapte en van zijn eer beroofde Duitschland de huidige krachtige dictatuurstaat is gegroeid met zijn enorme bewape ning te laDd, ter zee en in de lucht, die thans aan heel Europa de wet voorschrijft. Bewust van zgn macht en over tuigd, dat het beukte op een inwen dig rot bolwerk, is Duitschland begonnen met recht te eischen voor de 3Yj millioen Duitschers in Tsjecho- Slowakge. Wat daarbij Tsjecho-Slowakije en ook de groote mogendheden, die de grenzen van dezen staat gegaran deerd hadden, aan gesjacher en gemarchandeer vertoond hebben, maakt een weinig verheffenden indruk Praag ging concessies doen, waar mede het in den loop van de ver vlogen 20 jaren had moeten komen. En daarna kregen we telkens weer nieuwe „uiterste" concessies met geen ander gevolg, dan dat Praag steeds achter de feiten aankwam en de Duitschers steeds overmoediger werden in het stellen van nieuwe eischen, in de overtuiging, uat zij alles konden krggen, wat zij wensch- ten. Toen Hitler Chamberlain te Bercbtesgaden ontving heeft de Führer zich daarvan grondig over tuigd getoond en zgn eischen zeer hoog gesteld. Londen en Parijs hebben er uren en uren over geconfereerd en het slot was, dat zg Duitschland het gebied der Sudeten als een cadeau in de schoot wierpen Zoo hebben de groote mogend heden onder 't oorlogsdreigement van Duitschland den Europee schen trachten te koopeu ten koste van hun bondgenoot Tsje- cho-Slowakije. En het fraaiste is feitelijk nog dit, dat de garanten van de grenzen van Tsjecho-Slowakge aan Praag aan boden, de grenzen van het verminkte land opnieuw te garandeeren 1 Daar zal Praag wel hoogen prijs op stellen Dat is de tegenwoordige interna tionale moraal: hét zoeken van den grootsten gemeenen deeler van het eigenbelang. Zoo was het vroeger trouwens ook al, maar de nieuwste geschiedenis toont dat op brutale wijze aan. Men denke maar eens aan Abes- synië en aan Oostenrgk en aan het vertrapte China. Echter, we zijn met dit Engelsch- Fransche aanbod nog geenszins aan de oplossing van de vraagstukken. Want: afstand van Sudeten- land lost de minderheden-kwes tie maar voor een deeltje op en nu vragen ook Polen en Hon garije voldoening van rechten. Engeland en Franktgk denken er echter niet aan, om ook dePoolsche en Hongaarsche minderheden te be- vrgden uit Tsjecho-Slowakije, daar zg dit land zijn nieuwe grenzen wil len garandeeren. En toch: Polen en Hongarije doen hun best, om Duitschland voor bun karretje te spannen en Hitier zal wel gaarne, zeker aan Hongarge, een plezier doen, omdat hg dit land gaarne tot vriend heeft. En ook Italië steunt de eischen van Polen en Hongarge door bg her haling te pleiten voor een vrije volks stemming voor alle minderheden in het Praagsche land. De verwachting is dan ook, dat Hitier zich bij het tweede onderhoud met Chamberlain on verzoenlijker zal toonen en dat hg zich ook zal opwerpen als beschermer van de andere min derheden in Tsjecho-Slowakge. In verband daarmede kan de toe stand nog steeds niet als hoopvol worden beschouwd. naar maai en confectie. Mussolini blaft. Mussolini heeft de zware pil te slikken gekregen, dat hij in alle onderhandelingen over de brandende kwestie inzake Tsjecho-Slowakije totaal niet gekend is. Hij heeft in een paar redevoeringen laten hooren dat Italië er ook nog ij. In zijn laatste rede zeide hij o.m. Onze grenzen zijn beveiligd, wg hebben Lybie heroverd, wg hebben de diplomatieke kwesties geliqui deerd, die hangende waren gebleven. Wij zijn machtig te land, ter zee en in de lucht. Wij geven er de voorkeur aan, dat men ons vreest. Verder zeide hij o.m.Twintig jaren strijd en een fascistische revo lutie hebben van de Italiaansche ziel een blok metaal gemaakt. Als het volk morgen weer voor een vuurproef zou worden geroepen, zou het geen minuut aarzelen. Engeland sjachert in China. Uit Tokio wordt gemeld, dat China een stuk van zijn gebied aan Engeland zou hebben afgestaan in ruil voor materieele hulp van dit land aan China. Engelsche oppositie. De Engelsche Labourpartij heeft zich tegen de Engelsche politiek inzake Tsjecho Slowakge verklaard. De nationale raad der partij zegt met ontzetting van het voorstel kennis te hebben genomen tot ver minking van het Praagsche land en noemt dit voorstel een bescha mend verraden van een vredelievend democratisch volk, hetwelk een ge vaarlijk precedent vormt voor de toekomst. Rusland is voorbereid. Rusland heeft een staand leger van 1.300.000 man, waarvan meer dan de helft in Europa gelegerd is. Herinnerd wordt aan 't woord van Stalin De Sovjet-Unie moet con stant op een oorlog voorbereid zgn, zoodat zg niet onvoorbereid over vallen zal kunnen worden. Rusland zou Praag verzekerd hebben te zul len vechten, wanneer ook Frankrgk hetzelfde doet. Amerika afzijdig. In Amerika komt sterk tot uiting, dat dit land zich angstvallig moet houden buiten de kwestie der Sude- ten-Duitschers. De bladen pleiten voor terugkeer tot de traditioneele politiek van isolement. Amerika wapent. De Amerikaansche onder-minister van Oorlog heeft verklaard, dat Ame rika zich moet toeleggen op het met den meesten spoed produceeren van alles, wat noodig is voor 6 maanden oorlog. Voor 1940 moet het leger beschik ken over 2300 nieuwe v'iegtuigen. Duitschland paraat. Alle mannen beneden 45 jaar moeten zich melden. Er worden tal van maatregelen genomen om een eventueele mobili satie te vergemakkelijken. De thans in opleiding zijnde reservisten moe ten een maand extra dienen. Dit geldt ook voor de manschappen wier tweejarige diensttijd deze maand afloopt. Alle mannen beneden de 45, die een militaire opleidiDg hebben gehad, moeten zich melden. Wanneer men den westelijken auto weg, die van Berlijn naar de Belgi sche grens leidt, volgt, kan men constateeren dat de wegen verlaten zgn tot men het Roergebied bereikt. Van daar tot aan de greDS is er een voortdurende stroom van zware vrachtauto's van elk type, die ge commandeerd worden door de mili taire autoriteiten en door dekzeilen afgedekte ladingen vervoeren. Langs de Belgische grens zgn buitengewone maatregelen genomen. Duizenden militaire liggeu langs de lgn van Juelich naar Aken. worden veroorzaakt door scherpe vergiftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijf heid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Klooster- balsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede inwrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrach tige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun genezende en afleidende wer king uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stof fen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, splerverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, Ischias. Onovertroffen tegen alle wonden, wintervoeten, gesprongen handen. AKKER'S Pot van 28 Gr. f 0.621/,, pot van 50 Gr. f 1.40 VENRAY, 24 Sept. 1938 EEN PLECHTIG AFSCHEID IN DE PATERSKERK. Aanstaande Donderdag 29 Sept., na de plechtige Hoogmis, welke om half 10 begint, zullen vanuit de Paterskerk twaalf Minderbroeders naar de missiën vertrekken, namelgk vier naar Java, zes naar Brazilië en twee naar China. Wg willen hier niet een woord van afscheid neerschrijven aan deze held haftige zonen van Franciscus, die de zevenhonderdjarige traditie van de Minderbroedersorde gaan voortzet ten. Wij willen evenmin de heilige betekenis aantonen van het zware offer, dat deze missionarissen bren gen; daarvan zgn wg overigens allen ten zeerste overtuigd. Maar wel willen wij de lezers op wekken in groot getal a.s. Donder dag het plechtig afseheid te gaan bijwonen, om door hunne tegenwoor digheid een algemene hulde te bren gen aan deze stoere helden. ,Zo kan alleen de Katholieke Kerk haar kinderen afscheid laten nemen," verklaarde iemand eens, die voor de eerste maal in een onzer grote Hol landse steden het vertrek van enige Minderbroeders-Missionarissen had bijgewoond. Inderdaad, treffend zijn de plech tigheden, heerlgk schoon de gebeden, waarmede aan deze edelste zonen der Kerk uitgeleide wordt gedaan. Daar spreekt een diep besef van de zwaarte van het offer uit, wan neer de missionarissen plat ter aarde liggen om het bevel der gehoorzaam heid te vernemen, wanneer zg het missiekruis ontvangen. Daar verraadt zich moederlijke bezorgdheid, als zij in het „Ave Maris Stella" aan de schutse der goede en waakzame Hemeimoeder worden aanbevolen. Daar openbaart zich een heilige trots, wanneer op het laatste oogen- blik het jubelend „Magnificat" wordt aangeheven. Ja, zo kan alléén de Katholieke Kerk haar kinderen afscheid laten nemen. Dat afscheid is ook een stuk Missie-actie in de ware zin van het woord. Wij allen, die door gemis aan lichaamskracht of moed der ziel of door plichten van staat verhinderd zijn deze helden te volgen, voelen bg zulk een roerende plechtigheid weer eens diep en innig de verheven schoonheid van het bekeeriDgswerk onder de heidenen. Wij worden dan weer eens wakker geschud tot het klaar begrip, dat ook wg onze plicb- ten tegenover de Missie hebben, dat ook wg mede te werken hebben aan het binnenhalen van de rijpende oogst door onze ruime aalmoezen, door ons vurig gebed vooral, dat wg dus ook lid van de Franciscaanse Missie- bond behoren te zgn. Dat plechtig afscheid zal eindelijk ons aller hoogachting en bewondering doen stijgen voor de edele mannen als deze Missionarissen, die alles offeren voor de redding van de on- sterfelijke zielen. „Zo kan alleen de Katholieke Kerk haar kinderen afscheid laten nemen", dat zullen allen moeten zeggen, die op Donderdag 29 Sept. a.s. de schone plechtigheid zullen bijwonen. Mogen het er honderden en honder den zijn Missieconcours te Merselo. Het jaarlgksch concours van Hand boogschuttergen van den Ned. R.K. Bond St. Sebastiaan, waarvan de opbrengst komt ten bate van de Missie, werd Zondag j.l. te Merselo geopend. Na een plechtige Hoogmis, opge-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1