Provinciaal Nieuws Binnenland. Successievelijk vertrokken de kin deren der buiten-parochies weer huiswaarts en togen de ouderen weer naar het centrum van Venray, waar op de beide marktpleinen de Harmonie van Venray en Oostrum concerteerden en de danszalen weer druk bezocht werden en het Oranje feest voortduurde tot het sluitings uur aanbrak. Het werkelijk schoone feest, dat Venray op zulk een waardige wijze gevierd heeft, gaf te veel om in alle details uitvoeriger beschreven te worden. Noodwendig hebben we er ons toe moeten bepalen een korter verslag te geven, doch we zijn er vast van overtuigd dat het geslaagde werken van het Oranje-Comité met zeer gewaarde medewerking van het Feestcomité, daartoe in staat gesteld door het Gemeentebestuur, bij allen zeer blijde en dankbare herinnering zal blijven en de Oranje-liefde, die in deze Gemeente leeft, ten zeerste zal gesterkt hebben. VENRAY, 10 Sept. 1938 Verlenging sluitingsuur De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de ver- gunnings- en verlofsinrichtingen ge legen te Oostrum voor Zondag 11, Maandag 12 en Dinsdag ,13 Sep tember a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 5 September 1938. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat de Raad der Gemeente in zijne openbare vergadering van 1 September besloten heeft: a. de door het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray gevraagde medewerking tot oprichting eener R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs te ver- leenen; b. te beslissen dat niet tot op richting van overeenkomstig open bare school zal worden overgegaan. Het besluit ligt ter Secretarie voor eenieder ter inzage. Venray, 5 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Op 14 October zal de eerate Geneesheer van Huize St. Servatius, Dr. A. Janssen, ztfn veertigjarig dokters jubileum herdenken. GEVONDENeen rijwielbelasting- merk. Is bij Cremers, Langeweg 15. GEVONDEN een rijwielplaatje, is bij Janssen-Poels, Leunscheweg. Twee zakmessen, zijn op het politie bureau. Een kinderschoentje, idem. Een bruine ceintuur, idem. Meer werk voor ons volk. In het Patronaat zal op Maandag 12 Sept. een vergadering gehouden worden voor de leden der Werklie- denvereeniging afd. Venray en om streken. Ook alle ongeorganiseerden kun nen deze vergadering bewonen. Als spreker zal optreden de heer van Gennip. Deze vergadering staat in hee teeken van de actie „Meer werk voor ons volk", welke thans door de Ned. R.K.W.V. in voorbereiding is, Meerdere autoriteiten zijn aange zocht. Naar we vernemen zal ook Mgr. Dr. Poels de vergadering bij wonen. Aanvang 8 uur juist. Bedevaart van de Venraysche Derde Orde. Woensdag, 14 September, houdt de Venraysche Derde Orde haar jaar- lijksche bedevaart. Dit jaar heeft zij als plaats gekozen Uden, waar in den loop van het jaar het mirakuleuze beeldje van O. L. Vrouw ter Linde plechtig werd gekroond. Om acht uur komen alle deelne mers in de Paterskerk bij elkaar, waar gezamelijk gebeden wordt voor een goede reis. De reis geschiedt met bussen. Te Uden aangekomen, wordt de processie op het marktplein afge haald met het O. L. Vrouwebeeld. Daarna wordt er in de kerk der E.P. Kruisheeren een plechtige H. Mis opgedragen voor de levende en over. leden leden der vereeniging. Een der E. P. Kruisheeren zal daarbij na het Evangelie Maria's lof verkondigen. 's Middags komen om twee uur dc Tertiarissen inde Kapel tesamen tot het houden van een Lof met processie door het park. Tegen half vier vereenigen zich de Derde Orde- lingen weer aan het Miraculeuze Beeldje tot het bidden voor verschil lende intenties; zieken, werkeloozen, goede priesters enz. Ondertusschen staan de bussen klaar voor de terugreis te ondernemen over Han del, waar een bezoek wordt gebracht aan het Miraculeuze Beeld en een Lof gecelebreerd. Bedriegen de teekenen niet, dan zal ook dit jaar de bedevaart een schitterend verloop hebben. Uiterlijk wordt de deelname aan de bedevaart Zondag afgesloten. Na dien tijd wordt niemand meer aangenomen. Men stelle dus niet uit Ongelukken. Onze dorpsgenoot de heer J. Muis, onderwijzer te Roggel, vertrok Ding dag met de gemeente vlag naar het défilé te Amsterdam. Aldaar kwam hij te vallen en brak een been. Hg is naar het ziekenhuis alhier overge bracht. De heer Basten uit Geijsteren kwam Dinsdag op het Sportterrein alhier te vallen, waarbij kg een arm ontwrichtte. Diefstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben dieven een in- broken bij J. J., L. W. en A. J. te Leunen. Bij J. werden vier rijwiel- plaatjes en een portemonnaie ver mist. Ook bij de overigen werd een en ander vermist. Dankwoord tot dc pleegouders der Rotterdamsche kinderen. Enkele jaren terug, toen onder getekende nog inwoner vaD Venray was, mocht ik wel eens getuige zijn van het aankomen der Rotterdam sche kinderen te Venray of van hun terugkeer. Maanden te voren werd in Derde Orde-tijdschriften door het bestuur der Derde Orde-federatie te Rotterdam een beroep gedaan op de weldadigheid van Brabantse en Limburgse Derde-Ordelingeu, om gedurende een maand 'n Rotterdam's kind van mede-tertiarissen op te nemen. Vooral door Venray en omstreken is die oproep gehoord en opgevolgd, 't Is een moderne toepassing van de ruim 7 eeuwen oude regel der Derde Orde. Is 't dan zo nodig die kinderen gedurende pl.m. 4 weken eens goed te laten eten en genieten van zon en frisse lucht Er lopen hier dui zenden kinderen, die eigenlijk alle maal zo'n kuur moesten doormaken, zo bleek, zo zwak, zo ondervoed zien ze er uit. En zo'n verblijf van enkele weken doet wonderen. Ik schrijf letterlijk over uit een dankbrief je „Onze beide kinderen zg'n zeer gezond en dik teruggeko men, vooral onze Bertha; zij ging als 'n graatje weg en nu is ze als 'n dikke bobberd teruggekomen „Tracht even 't geluk ,te begrijpen van ouders van grote gezinnen, die zo hun kinderen uit Limburg terug ontvangen. Zondag, 28 Augustus, is in onze Derde Orde-afdeeling der St Rosalia 'n begin gemaakt met sparen, cm in 1939 weer kinderen te kunnen uit zenden. Aan allen uit Venray en omgeving, die op eenigerlei wgze iets voor de Rotterdamse kinderen gedaan heb ben, brengen vanaf deze plaats hun groten dank: de Derde Orde-federatie van Rotterdam, de Ouders der kin deren, de kinderen zelf. fr. Hieronymus v.d. BergO.F.M. Kapelaan Rosalia-Kerk Rotterdam. DE PATRONAATS-VAK- TEEKENSCHOOL VENRAY Zooals waarschijnlijk bekend, be staat reeds jaren in Venray de Patronaats-vakteekenschool. Gaarne vestigen wij opnieuw uwe aandacht op deze nuttige, ja nood zakelijke instelling. Dat deze instel ling nuttig, ja noodzakelijk is, is vrij eenvoudig uiteen te zetten. De opleiding in het bedrijfsleven maakt de vraag bijzonder belangrijk, in hoeverre de oud-leerlingen van de ambachtsscholen en zeker de jongplui, die vanaf de lagere school geen enkel theoretisch onderwijs meer hebben genoten, dat zij voor hun toekomstige taak berekend zul len zijn. Telkens meer dringt het besef door, dat aanvullend onderwijs in werkplaats-praktijk voor in het be drijfsleven werkzame jongelieden van 14 tot 25 jaar, zeer wenschelijk is. Het blgkt namelijk voortdurend, dat in tegenstelling met vroegere toe standen de voortgaande specialisee ring in vele bedrijven en werkplaat sen en het gebruik van in massa voortgebrachte artikelen en onder- deelen in andere bedrgven het den leerling en den halfwas steeds moei lijker, zoo niet onmogelijk maken, zich gedurende de dagtaak in aller lei werkzaamgeden en handgrepen van zijn vak voldoende te bekwamen. Krijgt de goedwillende jongeman, die in een dergelijk bedrijf werkzaam niet elders de gelegenheid zich op dergelijke werkzaamheden onder deskundige leiding toe te leggen, dan mist hij, ook al heeft hij de grondslagen van zgn vak reeds op de ambachtsschool geleerd, de kans, zich tot een alzijdig bekwaam vak man te ontplooien. Hg wordt dan een „geoefend" werkman, die slechts een klein gedeelte van zijn eigenlijk vak meester is. Zoodoende ontgaat hem een kans, om in zijn beroep vooruit te komen. Voor een plaats in het arbeidskader, als baas, voor man, meesterknecht, opzichter of voor zelfstandig patroon kan hem de weg afgesneden zijn. Bij veranderiDg in de werkwgze in zijn vak loopt hg gevaar uit het productieproces te worden uitge- stooten. Niet alleen de jonge vak man, maar niet minder de gemeen schap heeft belang bij deze moge lijkheid tot ontwikkeling van de vakbekwaamheid en handvaardig- digheid. Dit geldt voor het platteland als voor vele takken van industrie. Voor de vele en velerlei beroepen en ambachten opent het aanvullend ambachts-avondonderwijs dus moge lijkheden, welke bg juiste toepassing door de nijverheids-schoolbesturen aan vele jongeren en aan vele be drijven ten zegen kunnen strekken en die ook voor de versterking van de economische veerkracht van ons volk van belang zullen blijken. De in verband met de vestigings wet te stellen eischen zullen 'tbelaDg van dit aanvullend en praktijkonder wijs nog vergrooten. Ieker zaken- of vakman zal aan de eischen moeten voldoen, wil hij een zaak beginnen. Een der voornaamste eischen is vak kennis en daaronder natuurlijk het vakkundig teekenen. Onze plaatselijke vakteekenschool biedt daarvoor een gemakkelijke en prachtgelegenheid. Bovendien zijnde leerlingen van alle klassen voortaan verplicht de lessen te volgen in rekenen en Ned. taal, wat velen nog te goede komt. Ouders, laat 't bovenstaande tot u doordringen en uw jongens, die straks voor eigen werk in eigen vak zullen moeten bestaan, het onderwijs aan de vakteekenschool volgen. Lesgeld kan geen bezwaar zijnen wordt berekend naar inkomen. Geeft u zelf zoo spoedig mogelijk voor plaatsing op, daar nog slechts een beperkt aantal leerlingen kan worden opgenomen. (Zie advertentie) A.C.A. VAN SCHENDEL, Dir. Vakteekenschool. Vrijwillige Landstorm Het eerekruis, hetwelk j.l. Dins dag ter gelegenheid van het 40jarig Regeeringsjubileum vau H. M. de Koningin, op het Sportterrein door de Vrijw. Landstorm Venray en omstreken werd verschoten, is ge wonnen met 98 punten door C. Pijls, Venray, 2e prijs H. Drabbels, Venray. Studentenclub St Bernardus Op de laatste vergadering van de Studentenclub werd tot bestuur ge kozen: H. Litjens, voorz., J. Volle- bergh, vice-voorz., J. Verstralen, seer., J. H. Lucassen, 2e secr. en tot penningm. Th. Vollebergh. Jongens die op de U.L.O. zijn kunnen zich opgeven als lid bij een van boven genoemde bestuursleden. Turnclub St Christoffel Zondag werden te Weert de Kring wedstrijden gehouden van den Noord en Midden-Liwburgsche King van de Diocesanen Gymnastiekbond. De organisatie door de R.K: Gym nastiek- en Athletiekvereeniging Jan v. d. Croon was uitstekend en werd gehouden binnen het kader van de Jubileumfeesten van H. M. de Konin gin. Reeds vroeg klonk op de Biest het tromgeroffel van St. Christoffel welke deze dag met de aspirantleden hun zware taak met volle ijver tegemoet gingen, aan hun zijde de keurige leiding van P. Hoedemaekers. Na een Turners-mis in de St. Martinus- kerk werden de officials ontvangen op het stadhuis door Burgemeester Kolkman. In den namiddag werd een groote optocht gehouden waaraan een twin tigtal vereenigingen deelnamen. Hierbij moeten wij het Trommel en Hoornblazers-corps niet vergeten welke zoo fier streden voor de prijs in den optocht. Opvallend was het werk der asp.- leden, die ook weer voor ait jaar in het bezit kwamen van den wissel beker. De uitslag was als volgt Optocht 2e prijs St. Christoffel. Driekamp asp.leden: le prijs St. Christoffel, Vierkamp leden2e prijs St. Chris toffel. Hierbij komt een oprecht woord van dank toe aan den leider P. Hoedemaekers, leden en aspirant- leden. LIIXOR THEATER. „Zinga." Deze film wordt eigenlijk beheerscht door, en is gericht op, de vocale kwaliteiten van den Amerikaanschen negerzanger Paul Robeson, een bui tengewoon artist met een zuiver bas- baryton geluid. Robeson zingt in deze film herhaaldelijk, maar op zoo danige wgze, dat men niet den indruk krijgt, dat de muziek opzettelijk in 't film-verhaal is ingelascht. De film begint met een suggestief overzicht van den slavenhandel in vroeger tijden en maakt dan een oversprong naar het hedendaagsche Londen, waar de neger Zinga als dokwerker leeft en waar een impresario den zanger in Zinga ontdekt. De neger debuteert dan in de opera Emperor Jonis en heeft direct een stormachtig succes. Hij zingt in het publiek een melodie-herinnering uit zijn jeugd, welke iemand herkent als den koningszang van Cassanga, terwijl dan ook uit een medaillon-penning van ZiDga blijkt, dat hij van konink lijken bloede is. Zinga, die door zijn zangers-succes rijk is geworden, kan thans gevolg geven aan zijn lang gekoesterd verlangen en heimwee naar zijn geboorteland. Hg en zijn vrouw zien zich echter met een munt van vijandelijkheid omringd in Casanga, waar de eerste toovenaar er bijna in slaagt Zinga en zgn vrouw aan den martelpaal te doen sterven. Als Zinga dan weer het oude koningslied zingt, erkennen de negers Zinga's afkomst en rechten. Zinga leeft dan voor zijn zangers- carrière en voor zijn volk. De regisseur Elden Wills heeft de zware opgave der verfilming van dit varieerend verhaal uitstekend vol bracht. Het haunleven te Londen, de opeia-milieu3 en de natuur-omgeving in het negerland vormden drie geheel verschillende scènes, welke echter naast en in elkaar een goed even wichtig geheel hebben gevormd. Paul Robeson, die ook een zeer goed acteur is, viert triomfen in den zang van opera-aria's. Elisabeth Welch is als de negervrouw van Zinga een kunstenaresse van for maat, evenals Arthur Williams (een blanke) als de neger-toovenaar. Zinga is een belangwekkende film, niet het minst om den pracht-zang van Paul Robeson. Als tweede hoofdnummer draait „De Wildernis roept" en het is Harry Piel die voor die noodige sensatie zorgt. En dus is het een juweeltje van een film, want wie houdt er niet van het geheimzinnig-bekoorlijke van de volslagen wildernis, waarin olifanten, tijgers, open en allerlei min of meer gevaarlijke dieren rond dooien, ver buiten de beveiliging van de getraliede kooi. Als zoodanig is deze boeiende film dan ook bedoeld en daarin bekoort zg uitermate. Men voelt het bange, van het gevaar van den mensch, die in de jungle ver- foeft. Het is een adem-benemende en opwindende film waaraan men zich kan vergasten Handboogsport. Op het handboogconcours te Venlo behaalde de Eendracht, Veulen, de Rozenprgs. BEUGELEN. De Beugelclub „Ons Genot" Heide, die onlangs een bezoek bracht aan „Geliek op" te Venlo en daar een nederlaag kreeg te boeken van 71 en 53 krijgt morgen Zondag laatst genoemde beugelclub op bezoek. Wij gelooven niet, dat Venlo deze keer de. meeste puntjes in de wacht zal sleepen. 't Geheel kan een mooie vriendschappelijke wedstrijd worden. Zilveren Jubileum. Op 28 Sept. a.s. hoopt de Heer Gerard Arts den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren op het Station VeDray bij de Spoorwegen in dienst trad. 25 jaren heeft hij 't publiek met raad en daad bijgestaan. Het zal hem dien dag niet aan belang, stelling ontbreken. Door de Directie der Nederland- sche Spoorwegen zal hij dien dag gecomplimenteerd worden en ook vanwege 't stationspersoneel wordt hij dien dag in de bloemetjes gezet Schitterende successen. CASTENRAY. Zondag 4 Sept. heeft onze handboogschutterij „De Batavieren" wederom op prachtige wijze haar ouden roem bestendigd. Allereerst behaalde het le zestal op het kringconcours te Holthees- Smakt de 4e prijs met 176 punten. Het 2e zestal bemachtigde met 167 punten de le prijstevens wist dit zestal met het mooie getal van 1181 punten over 3 jaren, definitief beslag te leggen op den wisselbeker van kl. C. Het jeugdige 3e zestal plaatste zich aan het hoofd der 3e zestallen van den kring Venray door met 144 punten de le prijs te behalen. Welgemoed ging het naar Eind hoven, waar de vereeniging Recht door Zee, bij gelegenheid van hun 100-jarig bestaan een groot nationaal concours georganiseerd had. Uit de prachtige collectie prijzen, zooals er niet spoedig meer komen zullen, ^visten onze schutters er niet minder dan drie mee naar Casten- rjy te brengen. Het eerste zestal met 98 pt. de 2e korpsprijs, zijnde een prachtig mas sief gouden schild. In klasse C. waarin door 58 zes tallen gekampt was, verkreeg ons 2e zestal de 5e prijs met 81 punten; wederom een gouden schild. Tevens zorgde onze jeugdige koning J. Cristiaans met 22 pt. voor het prachtig, massief gouden kon'.ngs- kruis, hetwelk over alle klassen was beschikbaar gesteld. Een woord van hulde aan hen die j.l. Zondag zorgden, dat het eerste goud en nog wel op drievoudige wijze ons dorp binnenkwam, is hier wel op zijn plaats. S.S S.-nieuws. OVERLOON. Morgen Zondag speelt S.S.S. I een vriendschappelijke wedstrijd ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Volharding I uit Vierlingsbeek zal dan de gast zijn. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, daar beide elftallen niet veel in kracht verschillen. Om 4 uur zal een stoet zich op stellen bij het clublokaal, bestaande uit de fanfare, de beide voetbalclubs en supporters. Omstreeks half vijf zal de wedstrijd een aanvang nemen. Steunt „Herwonnen Levenskracht" OVERLOON. Ter gelegenheid van iet 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, had Dinsdag om uur een plechtige H. Mis met Te Deum plaats, daarna optocht door het dorp. Vervolgens naar de woning van den Burgemeester, waar een zanghulde werd gebracht. Ook onze Faniare liet zich niet onbetuigd. 's Middags hadden verschillende volksspelen plaats voor de jeugd. Verder werd de dag gezellig door gebracht. HOLTHEES. Het 40jarig jubileum feest werd hier begonnen met een H. Mis, Daarna optocht door Smakt tn Holthees met muziek en zang. 's Avond3 werd een fakkeloptocht gehouden en heerschte er gezellig heid in de verschillende café's. Eerste H. Mis te Horst. Zondag droeg in ons dorp wederom 'n nieuwe priester onder groote be- iangstelling zijn plechtige eerste H. Mis op. Ditmaal was het de Eerw. Pater Jos. Hoeijmakers van het kloos ter „Franciscus Xaverius" te Tete- ringen, die op 21 Augustus uit de handen van Mgr. Hopmans Bisschop van Breda het H. Priesterschap ont ving. Pater W. A. v. d. Hoven S.J. -j- Woensdag overleed in Maris Stella te 's-Gravenhage de zeereerw. pater W. A. v. d. Hoven S.J, die 10 Maart 1875 te Rotterdam werd geboren en dus den leeftijd van 63 jaar bereikte. Op 26 Sept. 1893 trad de thans ont slapene in de orde der paters Jesuie- ten. Gedurende zijn priesterlijke loop baan heeft pater v.d. Hoven zich met hart en ziel gewijd aan het retraitewerk, o.m. te Spaubeek en Venlo. Hij genoot op dit terrein zulk een goede bekendheid, dat hij meer malen aaD gezocht werd op diverse groot-seminaria in ons land priester retraites te komen leiden. Wijdingen bij de Paters Minderbroeders. Donderdag heeft Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond in de kloosterkerk der Minderbroeders te Weert de H. Wij ding van het Diaconaat toegediend aan de volgende fraters Minder broeders Hungerus Bult, Tethard Hettema, Adrianus Loof, Sybrand Galama, Serenius van der Vlugt, Libentius Rozestraten, Neophytus Lindenhoff, Amon Besseling, Crecentianus de Lange, Basilius Lokkerbol, Marius Tepe, Servus Keulaerds, Domitius van de Burgt, Gulielmus Engering. Eizearius Bonke, Oswin van der Lubbe, Thomas Pothof, Dacianus van der Hoogen, Sanctes Molenkamp, Castorius Groothuis, Gerbert Ver meulen, Albuinus Kohier, Arno Miedema, Bertrand van Bilsen, Ma- ternus Dassen, Bernward 's-Graven- dijk, Auspicius van Corstanje, Edmund Ammerland, Edwold Rossen, Rimbert Beerepoot, Nepomuk van Elk, Roland Maarschalkerweerd, Walbert van der Vlist. Op. 9 en 10 September heeft Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch in de Recto- raatskerk der Minderbroeders te Alverna de H. Wijdingen van de Tonsuur en de Mindere Orden toe gediend aan de volgende fraters Minderbroeders Leander Andreoli, Expeditus van Waas, Ismael Lambi, Damasus Cas- telein, Amideus van Dijk, Florentia- nus Hoogendgk, Tarcisus Bertels, Simplicius Opbroek, Zephyiinus de Man, Po'ycarpus van der Zijde, Theogenes KoesDer, Barontius Wel link, Meinraad de Cocq van Delwg- nen, Novellon Jans, Bosco Schinkel, Anectus van Gendt, Oliverius Joos- ten, Wernhard Lafeber, Eucharius Smit, Lucillianus van der Laan, Valerius Heisen, Nemesius Gondrie, Randuif Renirie, Primald Willard, Isidorus Bottega, Wilbert Stoop, Egmund Commandeur, Samuel Bek kers, Reinhard Kammerer, Alcmund Gasman, Apuleus Smeltink, Gerwald van der Spek, Antigonus Janssen, Bernold Dassen, Licerius Schevelier, Theodatus Smeets, Eelco Bruinsma, Harold Hoogeveen, Radulf Pruim, Valericus Moors, Abdias v.d. Sande, Gentiaan Hogenelst, Goar Koot. Azevedus Grings, Joseph Zerbini. Het Jubileumfeest. Het traditioneele oranje-zonnetje moge ons van de week dan al eens van tijd tot tijd in den steek hebben gelaten, er was zóóveel innerlijke warmte onder het feestvierende volk van Nederland, dat het nauwelijks gelegenheid vond om het eerst genoemde gemis te constateeren. Wat is er een daverend, maar waardig vreugdebetoon geweest. In Den Haag. In de koninklijke residentiestad heeft men reeds op het laatst der vorige week de reeks van officieele plechtigheden, voornamelijk bestaan de uit defllé's moeten besluiten, om dat de hoofdstad des lands de Koningin voor zich ging opeischen. Maar natuurlijk heeft ook Deü Haag zich zich verder niet onbetuigd ge laten Zaterdag j.l. hadden de Hagenaren en duizenden landgenooten van elders zich verzameld te Scheveningen, waar onze marine geslaagde demon straties ten beste heeft gegeven, 't Was toen „Zeevaartdag", georgani seerd door het Nat. Jongeren Ver- Bond. Er waren twee exposities, 'n vlootschouw, vliegdemonstraties enz. De dag werd een uitstekende voor volk, vloot en Oranjehuis. Deze week beleefden de Hagenaars allerlei volks spel, ze genoten van optochten en versieringen, en bovenal van de in Den Haag zoo traditioneele groot- sche vuurwerken. IN AMSTERDAM. Dc blijde intocht* Maar zooals gezegd: de nationale feestvreugde concentreerde zich van de week in 's lands hoofdstad. Duizenden en tienduizenden hebben zich opgemaakt om er getuigen van te mogen zijn. Amsterdam was kost baar en met-smaak versierd. Vooral des avonds was he drukte keer op keer overweldigend. Het Roode Kruis en de diensten van E.H.B.O. hebben tallooze malen assistentie moeten verleenen. Ook de... politie nu en dan. Dat was b.v, noodig, als de menschen hun tramritje langs de geïllumineerde straten en grachten niet wilden beëindigen en ook nog een terugrit wilden maken, niet tegenstaande honderden op hun beurt stonden te wachten. Dan is het een enkele maal gebeurd, dat de wagens door de politie moesten worden ontruimd Maandag hield H. M. de Koningin haar plechtige intocht in de hoofd stad. H.M. arriveerde aan het Haar lemmermeerstation, waar Zij door tal van autoriteiten werd verwel komd en in geestdriftige bewoor dingen begroet door burgemeester de Vlugt. De Koningin beantwoordde deze vqrwelkoming in dankbare woorden. Het Toonkunstkoor onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg bracht H.M. een zanghulde. De tocht van station naar Paleis werd één grootsche jubelzang. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren even tevoren ten paleize op den Dam aangekomea, toen zij aldaar de Koningin ontvingen, natuurlijk was de Dam zwart van het volk, dat breede stroomen van welkomst klanken omhoog stuwde. H. M. verscheen weldra op het balcon om de vaandelhulde van de tallooze deputaties van vereenigingen in ontvangst te nemen. Verschillende zangvereenigingen brachten Haar een muzikale huldedaarna ving een vaandeldefilé aan. DE NATIONALE FEESTDAG. De Kerkdienst. Dinsdagmorgen schreed de konink lijke jubilaresse te voet weer den korten belangrijken weg, dienZg op 6 Sept. 1898 was gegaan, van het paleis naar de Kerk, waar Haar plechtige inhuldiging toen plaats vond en Zg den eed van trouw aan het vaderland aflegde. Het weri ook du weer een indruk wekkende plechtigheid. Alles wat autoriteit kan heeten in den lande, was in de kerk aanwezig. Toen H. M. enkele minuten over elven het kerkgebouw betrad, ruischte het Wilhelmus door de ruimte. De dienst stond onder leiding van Ds. de Jong. Woorden van hulde, dank en trouw verden gesproken door de voorzitters der beide Kamers, baron de Vos van Steenwijk en Mr. van Schaik, voorts door baron van Harinxsma thoe Sloten, als oudste, namens de Commissarissen der Koningin en door Dr. Colgn namens de regeering. H. M. de Koningin beantwoordde de sprekers met eenige persoonlijke woorden. Ds. de Jong beëindigde den dienst met slotgebed en ket i,Onze Vader." Heel Nederland heeft deze kerke lijke plechtigheid door middel van de radio kunnen beluisteren. DE RADIO. Ook de radio was dezen dag echt „nationaal." De vier groote omroep organisaties hadden dien dag samen werking tot stand gebracht, zoodat de groote gebeurtenis gemeenschap pelijk werd „verslagen." Over beide zenders klonk hetzelfde program. Voor de microfoon werd o.m. het woord gevoerd door Dr. Rilter, oud-minister Verschuur, Ds. Ekering, Ds. Spelberg, minister Patijn, minister Colgn, minister Slotemaker de Bruine en pater Dito. NATIONALE HULDE Het hoogtepunt van den dag werd gevormd door het hulde- en trouw- betoon van het Nederlandsche volk, tot uiting gebracht door 10.000 ver tegenwoordigers der Nederlandsche provinciën en 10.000 afgevaardigden der jeugd-organisaties. De jeugd had zich, mét de vlaggen der gemeenten, waaruit zij werden afgevaardigd, verzameld in het Stadion, vanwaar zij 's middags naar het paleis opmarcheerde. Blij. vlug en energiek was de tred der duizenden intens hun gejuich, toen H.M. de Koningin temidden der kon. familie op het bordes verscheen om de hulde der jeugd in ontvangst te nemen. Ontroerend was de belofte van trouw, welke werd afgelegd. Toen de groep Overijssel, die op den voorgrond stond, in 'n opwelling onweerstaanbaar het „Lang zal Zij leven" inzette, nam de geheele jonge, uitbundige bezetting van het Dam- terrein die woorden over. Een der vlaggen, die van de Drentsche gemeente Anloo, werd door vier jongemannen naar het bordes gevoerd, waarde deputatie door de Koningin werd toegesproken. H.M. hechtte een wimpel aan de vlag en onmiddellijk daarna werd een gelijke wimpel aan de overige gemeentevlaggen gehecht. Toen neig den alle vaandels weer.... 't Was zeer, zéér indrukwekkend. De plaatselijke vieringen. Het uitreiken van de bedoelde gemeentevlaggen was in alle plaatsen des lands dien morgen de inzet ge weest der feestelijkheden, welke overal opgewekt zijn verloopen. Neerland waakzaam De internationale toestand heeft de autoriteiten aanleiding gegeven om onderdeelen van het korps militaire politietroepen en ma rechaussee in te schakelen in den dienst der grensbewaking. Ook de dienst op de telegraaf- en telefoon kantoren is uitgebreid. Vermindering werkloosheid blijft aanhouden De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal bu reau voor de statistiek verstrekte gegevens, in de week van 22 t/m. 27 Augustus 1938 bg gesubsideerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 565.566 personen (waaronder 75.744 landarbeiders.) Van fie 489.822 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 22.1 (in de vorige verslagweek, 8 t/m. 13 Augustus 1938, was dit percentage 22.3). In de tweede verslagweek van Augustus was' het werkloosheids percentage voor verzekerden (zon der landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 25.6, 1933 23 6, 1934 26 2, 1935 30.—, 1936 30.5, 1937 23.5, 1938 22.1. Op 24 Augustus 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven 316.767 werk zoekenden. waarvan 299.048 werkloos waren. Is er bij een dusdanigen omvang van deze teisterende ramp nog steeds geen reden om te juicheD, toch is het een zeer verheugend feit, dat de dalende tendens zich weer voortzet, dat het tempo der vermindering spoedig zal versnellen. Wijziging der graanpolitiek. Ten einde na te gaan, welke graan politiek welke wijze van steun ver leening aan de graanverbouwers het best wordt geacht, is het de bedoe ling van den minister van Econo mische Zaken, zich door een com missie van belanghebbenden en des- dundigen te laten voorlichten. Op het oogenblik is de samen stelling van deze commissie in voor bereiding. Om daarin zitting te ne men, worden zoowel vertegenwoor digers van den landbouw als van handel en industrie en ook een twee tal economen uitgenoodigd. Eet geen rauwe eendeneieren. Naar aanleiding van ziektegeval len als gevolg van het gebruik van rauwe eendeneieren, zijn eenige ko ninklijke besluiten uitgevaardigd en in werking getreden ter voorkoming van het gebruik van eendeneieren voor consumptie. Gebleken is n.l. dat sommige leg gende eenden met paratyphus zgn besmet. Het K. B. van 11 Juni 1937 bevat het verbod van gebruik van eendeneieren bij de bereiding van consumptie- of roomijs terwijl een tweetal Koninklijke besluiten4 geda teerd 13 Juni 1938, het verbod van het gebruik van deze eieren als grondstof van voedingsartikelen ge heel verbieden en het voorschrift, dat de eieren voorzien moeten zijn van een stempel „eendenei, 10 minu ten koken", bevatten. De besluiten laten ontheffing, na beoordeeling door den directeur van den warenkeuringsdiensf, open. Voor moeders oogen gedood* Op den rijksweg Maastricht Nijmegen onder Reuver is Woens dagmiddag het negenjarig meisje L. H. voor de oogen van haar moe der, onder een personenauto uit Amsterdam geraakt en gedood. Het meisje wilde waarschijnlijk haar hondje, dat op den weg liep,

Peel en Maas | 1938 | | pagina 2