'AKKERTJES' Provinciaal Nieuws Van alles wat. Raadsvergadering Van de Sport velden. waard, als ze dien kerel eens voor drie heete zomermaanden met een schop in z'n hand in de werkver schaffing konden planten. Burgemeesters-piloten Ter gelegenheid der opening van een nieuw vliegveld, heeft de ge meenteraad van de Noord-Deensche stad Aalborg de vorige week plaats genomen in een vliegtuig. Toen het zelve omhoog was gebracht, heeft de voorzitter „in hooger sferen" een aagenda van 26 punten afgewerkt. Ik vraag me af, of men in andere gemeenten wel zal behoeven te wachten op de opening van een vliegveld, alvorens het goede voor beeld van Aalberg te volgen. Men zou het ook met een auto-girotoestel, opstijgende van het dak van het gemeentehuis, kunnen probeeren. Ik zie het gebeuren, dat in de toekomst de vaardigheid als vlieg tuigbestuurder tot de meest noodige eigenschappen voor het burgemees tersambt zal gaan behooren. Wil de raad niet een of ander moeilijk voorstel aanvaarden, dan voert de voorzitter een of andere huiveringwekkende stunt uit wat hij in abstracten zin ook thans wel eens pleegt te doen en de raad zal.... naar de papieren zakjes voor luchtziekte grijpen en overhaast vóórstemmen. 't Lijkt me reusachtig. Geen lang durige debatten meer en geen ellen lange verslagen. Ik heb slechts één bedenking. Wanneer de vroedschap, zooals ge bruikelijk nu en dan besluit om een oogenblik in besloten vergadering te gaan en de voorzitter alsdan de pers verzoekt om zich een oogenblik te verwijderen.... Hoe moet dat Voor het uitlaten kan men de pers desgewenscht nog van parachutes voorzien, maar hoe moeten we terug komen als de openbare zitting wordt heropend Van beschaving gesproken I Het zal ruim een jaar geleden zijn, zoo lezen we in de Nieuwe Koerier, dat in het officieel orgaan van de Duitsche Rijksweer een artikel verscheen waarin het lucht- wapen als strijdwapen in den modernen oorlog werd verheerlijkt. Kennelijk onder den invloed van de begrippen die wijlen Ludendorf onder staatsbegunstiging zoo kwistig kon verspreiden omtrent doel en wezen van den totalen oorlog, kon men in genoemd orgaan lezen, dat de ontwikkeling van het moderne luchtwapen de wereld weer een stap nader had gebracht tot den totalen oorlog. Hoe zeer het nazi-barbarisme nog toeneemt en tot wglk een mensche- iijke verdoemenis meti reeds is ge komen, kan meniezen het Archiv für Biologie und Rassehlehre der Nationalsozialistischen Deutschen Arbeiterpartei (Band 30). Band 30 bevat een artikel van een Rijksweerofficier, onder den titel: „Het nut van luchtbombardemen ten gezien van het standpunt der rassenkeur en der sociale hygiëne." Woordelijk schrijft deze mensch, Ariër en officier: „De sterkst be volkte stadswijken zullen van de luchtbombardementen het meeste te lijden hebben. Deze wijken worden door arme lui bewoond, die een leven zonder succes hebben geleid. Onterfden der gemeenschap die men op deze wijze kwgt zal raken. De explosie van bommen van een of meer ton zal buiten materieele schade absoluut zeker talrijke geval len van waanzin veroorzaken. Lieden met een slecht zenuwgestel zullen een bombardement niet uithouden. Zoo zullen de bombardementen ons helpen zenuwlijders te ontdekken en hen uit. *t sociale leven uit te delgen. Zoodra deze zieken ontdekt zijn, behoeft men ze slechts nog te steriliseeren en de rassenkeur wordt er door bevorderd." De heele rassen-waanzin, zoo teekent hierbg de Nieuwe Koerier aan, te verstaan het racisme dat zich buiten alle perken der weten schap beweegt, kweekt een ras, dat vermoedelijk wel alle wreedaardige kwaliteiten van een verschrikkelijk oorlogsdier in zich vereenigt, maar dat men uit respect voor den kaffer zelfs niet meer vergelijken mag met het in ontwikkeling laagst denkbare menschenras. De nazi's mogen fier gaan op hun „ras", maar men late ons de vrijheid dit „ras" in te deelen buiten den mensch. VENRAY, 20 Aug. 1938 Geslaagd Op de van 8—13 Augustus te Ut recht gehouden examens slaagde onze dorpsgenoot de heer Mathieu Arts, voor den hoogsten titel n.l. „Meester" coupeur-kleermaker. Onze hartelijke gelukwenschen aan den eersten Venrayschen „Meester". OVERLOON. Bij gelegenheid van de kermis a.s. Zondag en volgende dagen zijn alhier geplaatst een draaimolen en een luchtschommel. Voor danslustigen bestaat volop ge legenheid in een zaal en twee dans tenten. Alle kermisbezoekers wenschen wij een gepast vermaak. De belastingplichtigen worden eraan herinnerd, dat vóór het einde dezer maand twee termijnen van hun aanslag in de Pers. Belasting en vijf termijnen van de Grondbe lasting moeten zijn voldaan. Dit ter voorkoming van vervolgingskosten. Zwaar onweer. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontlastte zich boven Tienray een zwaar onweer. Verschillende boomen en een vijftal naast elkaar staande telegraafpalen laDgs de spoorlijn richting Venray werden versplinterd. Het hout van het kruis beeld op den ouden heerweg naar Tienray-Venlo zgn. Meerloschebaan, werd versplinterd door den bliksem het kruisbeeld bleef onbeschadigd. Noord-Limburgsche Fokveedag op 1 Sept. a.s. te Horst. Bij gelegenheid van de Noord- Limburgsche Fokveedag zullen de volgende personen als keurmeester optreden. Jury af deeling Rundvee. Ir. H. Wibbens, 'sGravenhage, voorz. Ir. Th. Ariëns, Ginneken. H. Boonen, Neer. Jac. Jaspar, Roermond. P. J. Teeuwen, Stramproy. F. van Zadelhoff, Dieren. Jos. Lemmens, Bunde. S. Martens, Beers H. J. W. Logtenberg, Duur Olst. G. Derks, Heythuizen. C. Arts, Haps. M. Poos, Gassel. M. Peeters, Geleen. Jury afdeeling Varkens. Ant. Hendrickx, Horn, Voorzitter. Dr. Ir. J. Deckers, St. Oedenrode. W. Hendrickx, Horn. H. Deckers, Beesel. G. Saes, Weert. M. Burger, Pey Echt. G. N. Peeters, Weert. Jury afdeeling Schapen. P. M. Diederen, Graetheide, Voorz. Mej. Jeanne Pakbier, Hulsberg. Als algemeen arbiter zal f ungeeren Ir. Jacq. Timmermans, Rijksveeteelt- consulent, Roermond. De Jonge Boeren welke om beurt als Jurylid en als Ringcommissaris zullen optreden, worden nog nader benoemd in overleg met de organi satie van Jonge Boeren. LIMBURGSCHE JONGE WACHT. Inzegening zomerkamp te Haelen. In tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten heeft Z. H. Exc. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, Maandag middag het zomerkamp „De Spar", dat te Haelen is opgericht, ingezegend Het woord werd gevoerd door dr. Poels, die begon met te zeggen dat men hel gevoel krijgt dat men aan 't mobiliseeren is. Het leven van den mensch is in de jeugd een para dijs. Jammer dat velen hieruit zoo vroeg verdreven worden, vooral uit den arbeidenden stand. De gewel digen ernst van den huidigen wereld crisis is zoo groot dat alleen het christendom nog redding kan bren gen uit dezen chaos. Van den anderen kant valt er een oplaaien te con- stateeren van de Katholieke Actie. Wanneer we luisteren naar de stem van den Paus, hoeven we voor de toekomst niet bang te zijn. Hopenlijk zal binnen zeer korten tijd de zon weer schijnen van Hem die is de weg, de waarheid en het leven. Mgr. Lemmens begon met de jon gens er op te wijzen dat ze bevoor rechte jongens waren, die dankbaar moeten zijn voor alles wat voor hen gedaan wordt. Al het mogelijke wordt er gedaan voor de ziel der jongens en hun opvoeding. Er moet nog meer bezieling komen. De vijand loert op de zielen. De tijd is een zco verschrikkelijke dat wij op de bres moeten staan. De Jonge Wachters moeten trouw blijven aan Christus onder den zegen van Maria. De Jonge Wachters moeten niets doen wat Jezus niet graag heeft. Zij moeten de beste kinderen zijn van Maria. De Bisschop, de Kerk, de Paus van Rome rekent op u allen, aldus besloot Mgr. zijn toespraak. Na deze officieele plechtigheid werden allen in de gelegenheid ge steld om de gebouwen te bezichtigen. Nekkramp* In Stein worden verschillende ge vallen van nekkramp geconstateerd. Een kind van 4 jaren der familie N. is reeds overleden. Verdronken. In de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van Smeermaas bij Maastricht is de 29-jarige K. N. uit Maastricht ver dronken. BOUWVAKSTAKING AAN DE SILO TE MAASHEES. Dezer dagen is het besluit geno men, dat aan den bouw van een silo te Maashees, waarvan de Firma P. Knols, gevestigd te Maastricht, aannemer is, op 22 Augustus de arbeid, door middel van de werk staking, zal worden onderbroken, indien althans voor dien datum met den patroon geen overeenstemming is verkregen. Ongeveer 20 arbeiders zijn daarbij betrokken. Doel van deze stakiDg is om te komen tot erkenning, toepassingen onderteekening van het Landelijk Bouwvakcontract volgens de Lim- burgsche indeeling. Deze gemeente wordt hieronder n.l. altijd gerang schikt. Momenteel staat het zoo, dat te weinig loon wordt betaald, een bon van te weinig waarde wordt ver strekt of in het geheel geen bon, geen regenverlet wordt vergoed, geen overgeldpercentage bij over werk wordt gegeven en geen kost, logies en reisgeld wordt verstrekt aan de arbeiders, die van Zuid-Lim burg daar werken. Den patroon is gelegenheid ge geven om vóór dien datum tot over eenstemming te komen. Een ander middel is hier inderdaad niet mogelijk om dit conflict te voorkomen daar door den werkgever op aan hem gerichte brieven niet wordt gereageerd. De R.K. Bouwvakarbeidersbond is de organisatie, die de leiding van deze zaak in handen heeft. Het werk wordt gemaakt voor rekening van de Firma P. J. Havens, graanhandel te Vierlingsbeek, kan toor en bfidryf te Maashees. Tot zoover de brief van den R.K. Bouwvakarbeidersbond. Intusschen verneemt de L. K. dat de directeur der firma P. Knols sedert eenigen tijd met vacantie is en dat de brieven der bouwvak- arbeiders-organisatie gedurende zijn afwezigheid ontvangen werden. Toch is er d.d. 16 Augustus een brief gericht aan den R.K. Bouw vakarbeidersbond, welke brief tegelijk verzonden is met bovenstaand com muniqué. In dien brief der firma Knols wordt onder de aandacht van den Bouw vakarbeidersbond gebracht, dat men, alvorens op het werk te Maashees in te schrijven, de geldende tarieven opzocht in de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomsten voor de Bouwbedrijven en deze vermeld vond onder „Maashees" behoorende tot het district Noord-Brabant. Op de daar vermelde uurloonen van f 0.40 en f 0.32 voor de onderscheiden groepen, baseerde men de inschrijving. De genoemde uurloonen worden inderdaad uitbetaald en ook worden de bonnen verstrekt, die volgens deze tarieven verstrekt moeten wor den. Het blijkt echter, dat „Maashees" ook in het district Limburg vermeld werd en nu verlangt de Bouwvak- arbeidersbond, dat de daar genoemde tarieven van toepassing gebracht zullen worden, welke tarieven hooger zijn, dan die voor Noord-Brabant. De firma Knols nu acht zich niet aansprakelijk voor een abuis, dat naar haar meening door den Bouw- vakarbeidersbond zelf is veroorzaakt. Tenslotte verzoekt de firma Knols, indien de Bond nog besprekingen hierover zou wenschen, deze uit te stellen tot na Woensdag 24 Augus tus, wijl de directeur van het bedrijf, dan pas terug zal zijn. Onder aarde bedolven. Dinsdagmorgen was de 24-jarige V. uit Blaricum in een tien meter diepen put werkzaam bij den kazerne bouw te Bussum. Op een gegeven moment stortte een gedeelte van den put in en werd V. onder een drie meter dikke laag zand bedol ven. Het duurde geruimen tijd eer men het slachtoffer kon bevrijden. Toen men daarin slaagde, bleek de ongelukkige overleden. TEGEN ALLE PIJN De natuur als leermeester. Er wordt bijna niets uitge- vonden of de natuur kende het al lang. Waarlijk, uitvindingen en ontdek kingen brengen eigenlijk nooit iets, wat er tevoren niet was. Men zou beter van vondsten, dan van uitvin dingen kunnen spreken. Er is niets nieuws onder de zon. Maar er is nog veel wat wij niet kennen en op een goeden dag „vin den" wij het, wij ontdekken, wij „ontdekken" het, we nemen er als het ware het dek af. Dat kan zoo gaan tot aan den jongsten dag. Want de wereld is voor ons als een eeuwige openbaring en een eeuwig geheim. De injectiespuit, het onmisbare instrument van den geneesheer, werd pas in 't midden der vorige eeuw uitgevonden. Dat is tamelijk laat, wanneer men bedenkt, dat alle giftslangen, bijen en steekvliegen al van oudsher van zulke „injectie spuiten" voorzien waren. De men sehen hadden alleen een beetje beter uit hun oogen moeten kijken. Zijn wij de uitvinders van het giftgas Er is een krijgszuchtige kever, de zoogenaamde bombardeerkever. Als deze wordt aangevallen, bombar deert hij zijn tegenstanders met rook wolkjes, met giftgas. Ook de knal ontbreekt niet. Zoo'n bombardeer kever is eigenlijk een alleraardigst kanonnetje. De spuitvisch schiet vanuit het water naar insecten en mist nooit. Een schutterskoning Mieren spuiten hun zuren uit; zulke schoten reiken wel tot 12 cM ver voor een mier 'n heel mooie prestatie Het stinkdier, de skunk, verpest de lucht met een vloeistof, waar alles voor op den loop gaat. En die stank blijft hangen. De skunk gaf zoo de eerste demonstratie van de stinkbom. Wij voeren strijd tegen motten en bedienen ons daarbij van naphtaline of kamfer. Dat is chemische oorlog, dus weer een methode, die aan die van het stinkdier herinneren. Hoe eenvoudig produceert dit beest zijn „geur" En wat moet de mensch niet allemaal doen, om zijn synthe tische parfums te vervaardigen De inktvisch hult zich, wanneer hij achtervolgt wordt, in een wolk van zwarte kleurstof, die hem on zichtbaar maakt. De oorlogsmarine bedient zich tegenwoordig ook van dergelijke middelen. De schepen hullen zich in rooksluiers om aan de vliegtuigen te ontkomen. En de vliegtuigen Wat zijn zij anders dan een na bootsing van de vogels Ook hier heeft de natuur ons door de vogels den weg gewezen en de mensch heeft het gegeven voorbeeld nog niet eens ge-evenaard. Want de vogel kan bijna loodrecht opstijgen en daartoe is het gewone vliegtuig op het oogenblik nog niet in staat. Het principe van de val (muizen val) vinden wij bij de vleeschetende plant, den Venusvliegenval, reeds aanwezig. De bever is, zooals men weet, onder de viervoeters een van de meest geniale ingenieurs. Hij legt dijken aan en is een kanaalbouwer van den eersten rang. De kanalen maakt hij voor het houttransport en hij doet daarbij precies als onze houtvlotters, die het hout gewoon in den stroom werpen. De termieten of witte mieren rich, ten „gebouwen" op van drie meter hoogte. Zij zijn de architecten onder de insecten. Men zou hen ook de uitvinders van de wolkenkrabbers kunnen noemen. Een termietenbouw is 600 maal :co hoog als een termiet met haar lengte van een halven centimeter, terwijl het hoogste huis, het Empire State Building te New York, slechts 200 maal zoo hoog is als een mensch van 1.8 meter. Een wespensoort vervaardigt pa pier en deed dit vermoedelijk allang voor de Chinees het papier maakte. Het net van de spin is het model geworden van het net van den vis- scher. De tand van den haai is 't meest volmaakte stilet. Het fotografische apparaat is een nabootsing vaD het menschelijk oog. Naar het model van de naden op onzen schedel, zijn de beste hout verbindingen uitgevoerd, namelijk de zoogenaamde zwaluwstaarten, 't in elkaar grijpen van uitsteeksels en inkepingen in de planken. Ons hart is het prototype van de pomp, onze long het model van den blaasbalg. En wat te zeggen van de bgen, die door vleugelslagen de tempera tuur in den benauwden korf rege len En mieren zijn paddenstoelen kweekers en hebben zelfs ware melkinrichtingen Onze architectuur ontleende vaak haar motieven aan de plantenwereld. Toen rond 1851 een tentoonstelling gebouw te Londen moest worden opgericht, legde de tuinman Jozef Paxton een ontwerp voor, waarvan hij de bijzonderheden aan den bouw van de bladeren der Victoria regia had ontleend. Paxon bootste heel eenvoudig de ligging van de ribben van de ronde, draagkrachtige waterrozenbladeren na en voegde daar de glasschijven tusschen. Op deze manier ontstond het tegen het einde van 1936 afgebrande beroemde Londensche 'Kristallen Palels en de eenvoudige tuinman Josew Paxton werd opeens de beleende architect Sir Jozef Pax ton Wat had hij gedaan Hij had in de natuur gekeken. Ein tiefer Bliek in die Natuur Hier ist ein Wunder, glaubet nur Ja, wie in de natuur kan kijken, vindt daar wonderen genoeg, ze is vol verbazingwekkende wijsheid. DE ALMANAK ALS WEERVOORSPELLER. Voor het bestaan van onze tegen woordige weerstations voor ons land, zooals men weet, het Konink lijk Meteorologisch Instituut te De Bilt die door allerlei wetenschap pelijke waarnemingen, metingen en berekeningen de weersgesteldheid zoo nauwkeurig mogelijk trachten te bepalen, gebruikten de oude Hol landers de almanakken als weer- voorspellers. In verschillende plaatsen kwamen deze kleine boekjes in den handel. Ze bevatten berichten berichten over marktdagen, huismiddeltjes en veler lei wetenswaardigheden; alles erg handig in het gebruik, wat echter niet kon verhinderen, dat er een rubriek was, waaraan iedere boer zich dagelijks ergerde, namelijk de afdeeling Tveerberichten. Zoo'n almanak kwam eens per jaar uit en moest dus het weer een geheel jaar vooruit voorspellen. Maar wanneer men nu bedenkt, dat De Bilt met zijn prachtige instrumenten door de grillen van de natuur zich met één dag soms al vergist, dan kan men zich voorstellen, hoe onbe trouwbaar die jaarvoorspellingen van de almanakken waren. Men kreeg er steeds meer genoeg van en talrijke spotverzen werden geschreven, zooals het onderstaande dat aan het boekje over Nederland- sche Volkskunde is ontleend: Almanak, Leugenzak, Komt van Delft, Komt van Aalsmeer, Liegt nog veel meer, Komt van Dordt, Liegt dat hij zwart wordt. Komt van Zwartewaal: Liegt het allemaal MAASHEES-OVERLOON. Dinsdagmiddag kwam de Raad vol tallig in openbare zitting bijeen. 1. Notulen. Werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. DoorGed. Staten werd goedgekeurd de heffing van 50 opcenten op de gemeente fondsbelasting en de derde wijziging der begrooting 1937. Een schrijven was ingekomen van den caféhoudersbond, waarin deze verzoeken om verlenging van het sluitingsuur bij de a.s. feesten. De Voorzitter zegt overleg te zullen plegen met Boxmeer en om streken, om eenzelfde regeling te treffen. Een aanvrage om subsidie van de Blindenzorgvereeniging „St. Antonius van Padua" werd aangehouden tot de behandeling der begrooting 1938. Van het Oranje-Comité is een schrijven ingekomen, waarin een voorloopig programma van de feeste lijkheden is opgenomen, benevens een raming van de noodige kosten. Wanneer dit programma wordt uit gevoerd zal de bevolking en zeker de jeugd worden in staat gesteld het zeldzame jubileum op waardige wijze te vieren. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hebben voorgesteld om 25 cent per schoolgaand kind beschikbaar te stellen. Ook zijn hierin begrepen de kinderen, die de bewaarschool be zoeken en voor versiering en ver lichting van het Raadhuis een be drag van f 25 beschikbaar te stellen. De Raad keurt dit metalgemeene stemmen goed. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat een deputatie van 3 per sonen de gemeentevlag naar Amster dam zal brengen. Deze deputatie zal bestaan uit Jonge Boeren, een van Overloon, een van Holthees en een van Maashees. Goedgevonden. Een wijziging in de Legesheffing, voor de Bouwverordening, wordt goedgekeurd. Dan was er nog een schrijven ingekomen van de Ged. Staten, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het genomen raadsbesluit in een vergadering van Febr. 1.1. Er werd toen besloten geen grootere danstent toe te laten dan met een oppervlakte van 220 M2. In bedoeld schrijven wórdt aangehaald, met het oog op de volksgezondheid, deze oppervlakte te klein wordt geacht, en achten het geen algemeen, doch een per soonlijk belang en verzoeken daarom intrekking van het toen genomen besluit. Met algemeene stemmen werd be sloten het besluit in te trekken. De Voorzitter zegt evenwel te zullen moeten letten op overbevol king der tenten. Werd besloten adhaesie te betui gen aan da adressen van den ge meenteraad te Oss, om afschaffing van het provinciale weggeld. 3. Bij de vaststelling staat onin vorderbare en nog te verhalen pos ten ging de Raad in geheime zitting. 4. Behandeling en voorloopige vaststelling Gemeenterekening 1937. Na voorlichting werd deze vast gesteld in ontvangsten op f 83.707.28 in uitgaven op f 82.334.15, voordeelig saldo f 1373.13. Voor den kapitaal- dienst zijn deze cijfers: inkomsten f 293,786.34, uitgaven f 300.741.87. Nadeelig saldo f 6955.53. 5. Vaststelling nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Voorgelezen wordt een concept reglement, wat na enkele kleine wijzigingen werd goedgekeurd. In een voorgelezen schrijven werd aangedrongen tot bouwen van een cadaverhuisje en invoering van een ophaaldienst. De Voorzitter beloofde dit spoedig op eene vergadering te Boxmeer te zullen bespreken. Hierna sluiting. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zgn. SÉRVATIUS-OMROEP Zondag a.s. speelt Servatius 1 en II tegen de Venlosche Boys I en II. De Boys zijn geen onbekenden voor de Servatius-lui. Immers voor twee jaar leden de oranje-zwarten 'n duchtige 93 nederlaag op het Ser- vatius-terrein. Niettegenstaande een overbelast zomerprogramma hebben de Boys de uitnoodiging om naar Venray te komen toch aangenomen omdat „ze nog iets goed te maken hadden" 1 Het zal er Zondag dus geducht spannen en er zal voor de volle 100 pet. aangepakt moeten worden om eeD smadelijke nederlaag te ontgaan. Indien het weder een klein beetje wil meewerken, zal het een mooie wedstrijd kunnen worden. Jammer dat Servatius, door familie-omstan digheden van een der spelers, niet volledig kan uitkomen. De reserves der Boys hebben we hier nog niet aan het werk gezien. We zijn benieuwd wat die zullen presteeren tegen Servatius H. In elk geval zal deze wedstrijd volop het aankijken waard zijn en een prachtige oefenwedstrijd worden. In verband met het bovenvermelde kunnen wij nog mededeelen dat de Venlosche Boys volledig zullen uit komen met hun competitie-elftal. Wij kennen de Boys hier als een lichte, zeer snelle ploeg, die uit stekend samenspeelt. We zgn be nieuwd om te zien of Servatius over genoeg ausdauer beschikt om het tempo tot het einde vol te houden. Vroeger was dat een der sterkste wapenen van Servatius, dat moor dend tempo dat vooral in de tweede helft van beslissenden invloed was. Zondag a.s. zal vooral de snelheid wel den doorslag geven. We zijn be nieuwd wat onze jongens er van terecht zullen brengen en of de training merkbaar zal zgn. In elk geval, moge het een faire wedstrijd worden, waarin de sterkste moge legevieren. De wedstrijd Servatius IIVenl. Boys H begint om 1.30 u. De wedstrijd Servatius I—Venl. Boys I begint om 3 u. VALK-REVUE. J.ls Zondag nam de Valk deel aan de Sportfeesten te Tienray, waar thans den zilveren Tienray-beker definitief verspeeld werd onder de volgende clubs H.S.C. I, Wanssum I, De Valk I, Meerlo I, B.V.V. I en Swolgen I. De Valken kwamen met een zwaar gehandicapt elftal in 't veld, om reden een vijftal eerste elftal-spelers niet van de partij konden zijn. Het lot wees H.S.C. als tegenstander aan in de eerste ronde. Verder hebben de Valken het ook niet gebracht, want H.S.C. won met 4—2. De H.S.C. goalgetter Jan Houwen was geweldig op schot en gaf Ewalds viermaal 't nakijken. H.S.C. werd winnaar van het tournooi. De Valk 2 speelde te Overloon een wedstrijd tegen S.S.S. I. Voor de rust speelden de reserves een gceden wedstrijd; na de rust was het spel stukken minder, waardoor de 52 voorsprong verloren ging en 't einde kwam met een gelijk spel 5—5. Morgen 21 Aug. speelt de Valk I te Horst een Missie-wedstrijd tegen het Noord-Limburgsche Studenten elftal. We hoopen dat de Valk tegen deze zeer sterke combinatie compleet kan uitkomen. Op 28 Aug. a.s. organiseert De Valk haar jaarlijkschen Sportdag. Het programma voor dien dag luidt 's Morgens om 7 uur H. Mis met alg. H. Communie der leden. Na de H. Mis gezamenlijk ontbijt in 't Patronaat. 's Middags om 3 uur de groote voetbalwedstrijd De Valk IQuick I Geleen. Om half 2 wordt een voor wedstrijd gespeeld. A.s. Maandagavond om 8 uur al gemeene ledenvergadering in 't Patronaat. Vanwege de belangrijkheid dezer vergadering wordt een groote op komst verwacht. Junioren-voetbal. De Valk a kampioen 1 Door de 63 overwinning van de Valk a tegen Merselona en mede door de 42 nederlaag van Oostrum tegen Oirlo, is de Valk voor het derde achtereenvolgende jaar kampioen geworden van de jeugdcompetitie. Proficiat boys De stand is nu: De Valk a 8 7 1 0 15 36— 9 Oirlo 9 5 2 2 12 29—13 Oostrum 8 3 3 2 9 24—20 Erica 8 3 1 4 7 8—19 Merselona 10 2 1 7 5 19—33 De Valk b 9 2 0 7 4 11—32 Morgen speelt de Valk a thuis tegen Oirlo. Aanvang kwart voor 1. Kringwedstrijdcn te Venray. Onder vrij groote belangstelling vonden Maandag 15 Augustus te Venray de jaarlijksche kringfeesten plaats. Het Servatius-terrein was voor deze gelegenheid, zooals ge woonlijk, prachtig in orde gemaakt, Om 4 uur werd de eerste wedstrijd gespeeld n.l. Meterik contra Wanssum In een pittig gespeelden wedstrijd kon geen van beiden zich de meer dere toonen. Voor rust brachten beide vereenigingen het niet verder dan een gelijk spel 11. Ook na de pauze wisten beide clubs het niet verder te brengen dan nog eenmaal de doellijn te passeeren en eindigde deze kamp met een gelgk spel 22. Na dezen wedstrijd vonden de athletieknummers plaats. De 100 meterloop eindigde aldus 1. M. Custers, Venray 12.1 sec. 2. Th. Jacobs, Meerlo 3. G. Berings, Tienray 4. M. Thissen, Meerlo 800 M. hardloopen 1. Th. Jacobs, Meerlo 2.39 min. 2. Wijnhoven, Tienray 3. Geurtjens, Servatius 400 M. hardloopen 1. M. Custers, Venray 1.31 min. 2. Thissen, Meerlo 3. Berings, Tienray 4. Vorstermans, Meerlo 5. Wijnhoven, Tienray. Na deze nummers speelde een combinatie-elftal van Meterik en Wanssum tegen Excelsior Broek huizen vorst. In een forsche, doch faire wed strijd gelukte het Excelsior de over winning te behalen. Bij rust was de stand 1—1. Na de hervatting zette Excelsior er echter een schepje op. maar kon het toch niet verder brengen dan 21, waarmee de wed strijd eindigde. Een malsch buitje kwam de sport even storen. Een half uur later ving echter de derby ServatiusD.E.V. aan. Al spoedig wist Servatius het doel der tegenstanders 2 maal te door boren. Baide clubs gaven alle krach ten, waardoor spannende momenten ontstonden. Met een overwinning van 32 voor D.E.V. kwam het einde. Kring HorstVenray. Om bet deken Creemers plaquette. Zooals reeds vroeger gemeld, zal door de R. K. S. V. H.S.C. te Horst een groot Missie-voetbal-tournooi gehouden worden. Was dit feest aanvankelijk bepaald op Zondag 24 Juli, wegens de Familiefeesten te Venlo werd het uitgesteld tot Zondag 21 Aug. a.s. In het eere-comité nemen de vol gende personen zittingPastoor- Deken Th. Creemers, eere-voorzitter burgemeester dr. H. van Grunsven Th. Rutten, lid Ged. StatenX. Thomeer en H. Drabbels, leden Prov. StatenNic. Ambrosius, wethouder prof. dr. Feron, Roermonddr, van den Meerendonckde heeren dr. Strijbosch, dr. Vullinghs en dr. Schreinemachers Notaris Holtus W. Geurts en H. Tacken, leden R.K. KerkbestuurH. Kellenaers, gemeer- te-secretarisG. A. Lucassen, voor zitter Kring Horst-Venray de weleerw. heeren kapelaans H. Jans sen, J. Berden en J. AkkersTh. van Heijster, voorzitter H. S. C. Om de opbrengst van dit missie- tournooi zoo groot mogelgk te doen zijn, zal door de studenten een voor- g °ta*et act er ka ^00ptlngsU k0®'èen '5 Sikan Ev«i dag t°uraf de i p£at>sieV ...s t' uur i Mls foor I overlti H s. de led' sl^aden om het <Wt zamejg btj staat volgenj Het r h prachtfc. be gekregjon yg zijde 2vande de H. Laveer Defit word eenigi&mietl achterhui wint. Dit n bet deel Weert® RosmattLow Er »com] speeld Ook jSche plaats e Ho denienuit Ongöjt fei vruchte^sie De spande hier nie;

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6