Gemengde Berichten voordeel igsle Krakelingen. VERLOREN jachtvergunning lijke opvoert. Zoo is Submarine D tot een modern epos geworden van de zee, dat bewonderenswaardig is van opzet. UITREIKING DIPLOMA ALGEMEENE HANDELS- KENNIS. In het Patronaat had j.I. Donder dag de uitreiking plaats van de in Roermond behaalde Middenstands diploma's Algemeene Handelskennis, Aanwezig waren o.a, het Bestuur van den R. K. Middenstand Venray, Bestuur van den Handelscursus, leeraren, examinatoren, de H.Eerw. Heer Deken en de W.Eerw. Heer Kapelaan Linssen. De Voorzitter van de Middenstand de heer J. Derksen, heette allen hartelijk welkom en feliciteerde de geslaagden met het behaalde succes. Hierna werden de diploma's uit gereikt aan de volgende personen DamesEl Schaeffers, L. Pijls, C. Keijzers, Ysselsteyn; T. Janssen, N. Goumans, J. van Enckevort, Wans sum, J. Driessen, B. Derksen, M. Coenen, L. Berkens, C. Beerkens. Heeren J. Hendriks, G. Wintels, L. Wintels, M. Arts, M. Verheijen, M. Muijsers, Th. Maessen, G. Jacobs V. Goumans, M. Goumans, A. Fleur- kens, Jos. Camps, M. Arts, Leo van Aarssen, J. Verheugen, P. Clephas. D. Hendriks, J. Clephas, W. Gossens. Jac. Fonck, L. Manders, Horst; A. Gommans, Albers, Horst; G. Gooren A. Oudenhoven, E. Verstralen, Vloet Overloon; M. Cremers, H. Cremers. J. Euwals, Wanssum; L. Custers, W. Janssen, P. Linssen, Tb. Claes- sen, H. Rut ten, J. Poels, Wanssum. De H.Eerw. Heer Deken wenschte allen proficiat met het behaalde succes. Spreker hoopt dat alle ge slaagden met dit succes hun voor deel zullen doen. Hij brengt dank aan de leeraren voor het vele werk ook op godsdienstig gebied. De Directeur van den Handels cursus, de heer J. van Heijster. feliciteerde in het bijzonder de leer lingen van deD spoedcursus. Deze toch hebben de zwaarste taak gehad. Binnenkort zullen wederom nieuwe cursussen aanvangen. Nadrukkelijk wijst spreker op het groote belang van het diploma, zonder hetwelk het in de toekomst niet mogelijk zal zijn zich te vestigen. De leerling Goumans dankte allen die hebben bijgedragen om de cur sisten de noodige kennis bij te brengen. Tot slot richtte de heer J. Derk sen nog een aansporend woord tot de cursisten en sloot na een dank woord de bijeenkomst. Gevonden t een rijwielpomp en zilveren armband Inlichtingen bij Gemeente-politie. Een paar dames-pantoffels, zijn bij J. Koenen, Steegsbroek. Ontwikkelingsavonden. Het wordt weer zoo zachtjes aan tijd, heeft het Bestuur derVereeni- ging „Volksontwikkeling" gedacht, om evenals vorige jaren de organi satie der avonden voor Volksont wikkeling ter hand te nemen. Waar zeer velen deze avonden bezoeken is het dan ook te verwach ten dat ook ditmaal het te geven programma allen zal trekken naar deze mooie avonden, die zooveel schoons en leerzaams bieden. In de volgende week zullen een paar heeren bij huisbezoek weer de vaste abonné's gaan bezoeken voor voortzetting van hun abonnement. Gaarne wenschen we hun het beste succes toe. VOLKSCONCERT Harmonie Oostrum. Morgen Zondag zal de Harmonie „Sub Matris Tutela" uit Oostrum een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur nam. Kring HorstVenray. Jeugdcompetitie. Uitslagen van 14 Augustus, Afd. A WanssumMeterik afgelast B.V.V.—Excelsior afgelast Afd. B Afd. C MerselonaDe Valk 36 D.I.S.Oostrum 42 Programma 21 Augustus Afd. A Afd. B Afd. C Meterik—H.S.C. ExcelsiorD.E.V. De Valk a—D.LS. Erica—Oostrum 5 uur 5 uur 6 uur 4 uur Programma 28 Augustus Afd. A WanssumMeterik Afd. B B.V.V.Excelsior Afd. C De Valk b—Oostrum WANSSUM. Op het te Utrecht gehouden examen slaagde onze dorpsgenoote Mej. Christina vd. Pas, onderwijzeres aan de bijz. school te Geijsteren, voor de akte Fransch L.O. Veertig jaren in de Missie Woensdag arriveerde bij de familie te Maashees de oud-dorpsgenoote de Eerw. Zuster Casimir (in de wereld mej. Maria Cup. Onafgebroken bracht ze ruim 40 jaar door in de missie vanEngelsch Rhodesia, waar ze oneindig veel deed voor de tijdelijke en eeuwige belan gen der arme heidenen. GEIJSTEREN. De Jonge Wacht van Echt begint op Zondag 21 Aug. een bivak-zesdaagsche in de buurt van het vriendelijke dorpje Geysteren. Midden in de bosschen wordt het kamp opgeslagen, de" jongens zullen alles zelf verzorgen, er komen kamp vuren, een bonte ring enz. aan te pas. Alles bij elkaar een gezonde vacan tie-week. Burgerlijke Stand Wanssum GEBOREN; Theodora H. M. Pujjn. Karei W. J. S. Jenniskens. Johannes A. M. Volleberg. Wilhelmus C. J. Theeuwen. Hubertus Th. Wijnhoven. OVERLEDEN: Antonetta L. Gravendijck, oud 72 jaren, echtgenoote van J. H. v. Els. Brand. Te Weert zgn de landbouwschuur de stallingen van de boerenhof stede van den landbouwer H. Nouwen geheel uitgebrand. Een groot gedeelte van denrogge- oogst, ongeveer 18000 K.G. hooi, akker- en schuurgerei werden een prooi van het vuur. De motorspuit kon wegens water gebrek niet het noodige doen en moest zich bepalen tot het vrijwaren tegen brand van het woonhuis, dat dan ook gespaard bleef. Het vee s in de weide. Verzekering dekt de, schade. Oorzaak onbekend. Duitsch vluchteling als priester vermomd. Door de gemeente-politie te Geleen (L.) werd een Duitsch „priester" aangehouden, die sinds eenige dagen te Geleen verblijf hield en wiens wijze van optreden het vermoeden wettigde, dat men hier niet meteen priester te doen had. Bij nader onderzoek bleek dit BLITTERSWUCK. Donderdagmid dag is alhier afgebrand de woning van den heer J. Theeuwen. De inboedel werd gered. Groote Turnfeesten te Deurne Morgen Zondag 21 Aug. zullen te Deutne groote turnfeesten worden gehouden op het Kasteelterrein Deze turnfeesten waaraan door 300 turnsters en turners wordt deel genomen worden verzorgd door de gymnastiekvereeniging O. B. C^ te Eindhoven. De gasten zullen om half drie of- fiieel ten gemeentehuize door den burgemeester worden ontvangen, waarna een optocht plaats heeft. De Harmonie zal muzikale mede werking verleenen. (Zie achter staande advertentie. GOEDKOOP REIZEN IN NEDERLAND. Als... men in Duitschland zijn kaartje koopt. Men schrgft uit Venlo aan de Msb: Wie goedkoop reizen wil, hij ga in het grensgebied wonen't Is een nieuwe leus, die menigeen vreemd in de ooren zal klinken, doch welker beteekenis nog vreemder wordt, als men weet, dat met „reizen", reizen in ons eigen Nederland wordt be doeld. De Ned. Spoorwegen laten op ge zette tijden een goedkoopen trein loopen van Limburg en Brabant naar Rotterdam, Den Haag en Amster dam. Maar uit de streek, welke onmiddellijk aan Duitschland grenst, zullen ze slechts tot klant krijgen, wie onwetend zijn met wat hier het laatste nieuws op het gebied van goedkoop reizen is. De andeten echter, zij, die beter weten, wippen even de gren3 over om daar hun treinkaartje voot» hun vacantie-uitstapje te gaan koopen, Een reisje b.v. van Venlo naar het even over de grens gelegen Kalden- kirchen kost vijftien cent. Aan 't station Kaldenkirchen neemt men een vierdaagsch retourtje 3e klas naar Rotterdam voor 10.60 Mark, naar Amsterdam voor lO.i Mark, of naar Den Haag voor 11.00 Mark. Omgerekend tegen den koers van zilveren Marken, die op het oogen- blik f 0.32 kosten, komt men tot resp. f 3.39, f 3.46 of f 3.52 en dat voor een retourbiljet, dat 4 dagen geldig blijft. Vergelijkt men deze prijzen met de reiskosten van Venlo naar die zelfde plaatsen, dan krijgt men aan merkelijke verschilleneendaagsch retour Rotterdam f 5,95, Amsterdam f 6.20, Den Haag f 6.45. Een vacantiekaart, die voor een tweedaagsch reiour geldt, kost nog altijd f 6.en daar men voor den goedkoopen trein naar Rotterdam f 2.65, Amsterdam f 2.75 en Den Haag f 2.85 betaalt, waarbij men dan in één dag de reis moet maken bovendien nog aan bepaalde vertrekuren gebonden is, komt ook dat nog te duur. Er zijn er enkelen, die het reizen van Kaldenkirchen nog goedkooper weten te maken. Deze schrikken er n.l. niet voor terug om in plaats van zilveren marken, Duitsch pa pieren geld mee over de grens te nemen, iets wat in strijd met de deviezenbepalingen is en bij ontdek king streng gestraft wordt, Gelukkig zijn er echter maar zeer weinigen, die voor een grijpstuiver dat gevaar willen loopen. Excursie Landbouw- onderwijzers. De Limburgsche landbouwonder- wijzers hebben Woensdag onder leiding van den heer Dewez, rijks- landbouwconsulent, een ontwikkelings excursie gehouden door Limburg. Allereerst werd per autobus naar Heithugzen gereden, waar kennis werd gemaakt met een der vele voorbeeldbedrijfjes kleine boeren vandaar werd te Posterholt een voortgezet kali- en fosforzuuront- trekkingsproefveld op aardappelen bezichtigd. Te Guttecoven werd, na bezichti ging van de groote sluis in het Julianakanaal te Born, nader kennis genomen van de bereikte resultaten met trapsgewijze bekalking op löss- grond bg aardappelen. Vervolgens ging de tocht via Lim- bricht naar Merkelbeek ter bezich tiging van een middelgroot Lim- burgsch bedrgf, waar tevens de resultaten waren te zien van traps gewijze bekalking van zwaren löss- grond. Na een bezoek aan de bruinkool ontginning te Hoensbroek werd kennis gemaakt met de modelmelkerij van hoeve „de Aar" te Heerlen, gevolgd door bezichtiging van de kalkbranderij en kalksteengroeve in Voerendaal. Van hier ging het ten slotte naar de groote Zuid-Limburgsche kasteel boerderij te Wijnandsrade. Te Valkenburg werd deze zeer leerzame excursie beëindigd. vermoeden juist. De man bleek een Duitsch advocaat te zijn, die het om een of andere reden verkieselijker vond „das grosse Vaterland" te ver laten om in ons land gastvrijheid te zoeken. Aangezien dit zonder de vereischte papieren niet zoo maar gaat en de man daarbij ook nog het priesterkleed misbruikte met de be doeling aldus ongemoeid te blijven, heeft de politie hem wederom over de grens gezet. Auto-ongeluk, Woensdagmiddag is op den rijks weg WeertEindhoven ter hoogte van „de Dorothé" onder Weert een ledige vrachtauto in een bocht van den weg gereden en tegen een eik opgebotst. De auto, die volgens een achterop komenden motorrijder met geën overgroot e snelheid reed, werd zwaar beschadigd. Van de drie inzittenden waren er twee, zekere Sch. en T., beiden uit Weert, ernstig gewond, per zieken auto werden zij naar het St. Jans ziekenhuis te Weert overgebracht. De derde inzittende, v. d. V., die eveneens daarheen werd vervoerd, bleek slechts glaswonden te hebben opgeloopen en kon naar zijn woning worden gebracht. De jubileumfeesten te Maastricht. Het Maastrichtsche Oranjecomité onder leiding van zijn voorzitter, kolonel Bongers, heeft voor de vie ring van het regeeringsjubileum een uitgebreid programma opgezet, waar bij dagelijksche concerten op het Vrijthof afgewisseld worden met openluchtbals, bergtochten met lam pions en fakkels door de groeven van den St. Pietersberg, athletiek-wed- strijden en feesten voor de school gaande jeugd. Het feest draagt het karakter van een soort revue. Het zal in een aantal nummers een actievol kijkspel bie den van gebeurtenissen te water, ontleend aan de geschiedenis in het algemeen, maar waarbij het tijdperk der 17e eeuw een belangrijk num mer zal zijn. Met de voorbereidingen is men zoo ver gevorderd, dat verschillende bouwsels al aardig opschieten. Nederlandsche gezant verongelukt. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, is Woensdagmiddag met zijn auto op den terugweg van Nederland naar Berlijn tusschen Minden en Bücke- burg verongelukt. De auto van den gezant kwam in de nabijheid van laatstgenoemde stad in botsing met een vrachtwagen en werd totaal vernield. Mr. Van Rappard is opgenomen in het ziekenhuis te Biickeburg. Zgn toestand is ernstig. Pastoor Aelen bij auto-ongeval om het leven gekomen. Te Tilburg werd bericht ontvangen, dat de zeereerw. heer A. D. M. Aelen, pastoor der parochie Koningshoeve aldaar, bij een auto-ongeluk in Luxemburg, om het leven was ge komen. Pastoor Aelen was in gezelschap van den heer en mevr. Maessen, eveneens uit Tilburg, in een door hem bestuurde auto, Woensdagmor gen uit Tilburg vertrokken met het doel een reisje van enkele dagen dcor Luxemburg te maken. Pastoor Aelen die zeer muzikaal was, vervulde in Tilburg ook de functie van beiaardier van het caril lon van de parochiekerk van St. Jozef op het Heuvelplein. Branden Woensdagmiddag is brand ont staan in de boerenhuizing van den landbouwer Thelosen. In een oogwenk stond het huis, dat met riet gedekt was, in lichter laaie. De motorspuit uit Cuyk kon wegens gebrek aan water niets uit richten. Alle3 ging verloren. Woensdagmiddag is de woning van M. Thoonen te Oploo in de vlammen opgegaan. Het grootste gedeelte van den inboedel ging verloren. Het huis was niet verzekerd. Onze eieren-export naar Engeland. Door een deputatie uit de „Cen trale Commissie uit den Eieren- Exporthandel" werd kortelings een studiereis naar Londen gemaakt, teneinde een onderzoek in te stellen naar de verpakkingswijzen der naar Engeland geëxporteerde eieren. Het resultaat hiervan werd in een rap port met een drietal bijlagen neer gelegd en aan de regeering en het bestuur van het Nederlandsch Eier- controle-Bureau toegezonden. Aan dit rapport wordt ontleend, dat alleen Noord-Ierland een uni forme verpakking heeft, terwgldeze door Denemarken met ingang vanl October a.s. zal worden ingevoerd. Uit een der bglagen blijkt duidelgk de zeer uiteenloopende wijze, waarop eit-ren vanuit ons land naar Engeland worden verscheept. Des te meer valt dit te betreuren, aangèzien de voorzitter der Britsche vereeniging van eieren-importeurs verklaarde, dat een teveel aanmer ken inderdaad minder wenschelijk is, doch dat het ontbreken van een uniforme verpakking nog méér fnuikend werkt, welke uitspraak ook door andere importeurs werd bevestigd. Een onlangs door de vereeniging van eierhandelaren „Groningen" in gevoerde nieuwe en voor haar leden uniforme verpakking wist instem ming te vinden en kon een vergelij king met de in Engeland favoriete Noord-Iersche verpakking uitstekend doorstaan. De eind-conclusie van het rapport is, dat willen wg den afzet van onze eieren naar Engeland yer ge- makkelijken en voorts bij Noord- Ierland en Denemarken niet ten achter komen het invoeren van een uniforme verpakking door ons land noodzakelijk is. Vreemde strandvondst. Te IJmuiden zijn aan het Zuider- strand twee rookbommen aange dreven. Deze vreemde strandvondst is inmiddels voor onderzoek naar de artillerie-inricb tingen getranspor teerd. Bestrijding coloradokever in Duitschland. De Nationaal-soeialistische Boe renbond heeft te Heidelberg een stafkwartier opgericht voor de be strijding van den colorado-kever, welke via Frankrijk Duitschland is binnengekomen en thans de boeren van Württemberg, Baden, Hessen de Pfalz en het Rijnland terroriseert Van Constanz tot de Nederlandsche grens is in bijna ieder dorp een station opgericht met bestrijdings middelen, o.a. auto's met pompen voor het bespuiten van besmette velden met chemicaliën. Vergiftige bessen gegeten. Te Oss is bij jongens van acht en zes jaar een vergiftiging geconsta teerd, welke moet zijn ontstaan door het eten van vergiftige bessen. Kort nadat Dinsdagmiddag het achtjarig zoontje van de familie van Tilburg en zijn zesjarig vriendje het zoontje van den heer Vos, teiden wonende in de Arend3traat te Oss, thuis gekomen waren, klaagde het oudste kind over hoofdpijn. Het werd in bed gestopt, waarna de ouders eenigen tijd later, toen zij naar den jongen kwamen kijken, constateerden, dat hij zeer vreemd deed en wartaal sprak. Bovendien had men veel moeite om den jongen in bed te houden. Aangezien zich ook bij het andere knaapje dergelijke verschijnselen voordeden, achtten de ouders het raadzaam dokter Frank te hulp te roepen. Deze meende aanvankelijk, dat het vermoeidheid was, zoodat hij he*" kind iets liet innemen ten einde te kunnen slapen. De jongen kon echter den slaap niet vattenen bleef den geheelen nacht zeer on rustig. In den vroegen morgen werd de dokter opnieuw geroepen. Deze achtte den toestand van het knaapje thans zoo ernstig, dat hij het in zijn auto overbracht naar het St. Anna- ziekenhuis te Oss. Hier oordeelde men het noodig een specialist te consulteeren, die den jeugdigen patiënt onderzocht, waarna hij tot de conclusie kwam, dat van Tilburg vergiftige bessen moet hebben ge geten, evenals het andere ventje, dat hij eveneens onderzocht. De toestand van van Tilburg is zeer ernstig en het zal nog enkele dagen duren alvorens men zeker heid heeft of de jongen zijn ziekte te boven zal komen. Uit de wartaal, welke het zoontje van de familie van Tilburg sprak, kon worden opgemaakt, dat hij met zijn vriendje op stap was geweest om bessen te plukken en terwijl zij daarmede bezig waren de een of ander hen ontdekte en nazette, Het zesjarig zoontje der familie Vos is er eveneens ernstig aan toe, doch het ventje behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De dood op onbewaakten overweg. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heeft zich op den onbewaakten over weg bij Groessen (gem. Duiven) een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen het leven hebben gelaten. Een met zand geladen vrachtauto bestuurd door den 25-jarigen F. Polman uit Groessen werd door den lokaaltrein, welke om 14.58 van Zevenaar naar Arnhem was vertrok ken, gegrepen. De auto werd meer dan vijf en zeventig meter medegesleurd totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De 27-jarige B. Jansen uit Groessen, die naast den chauffeur zat werd in hoogst ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. „Ik zal u eens een kleine bloem lezing geven van de bescheiden wijze, waarop het publiek zich gedraagt. Voor de zomermaanden en op Zon en heb ik een hek aangebracht op den oprit, omdat de automobilis ten zich niet aan het bord stoorden en voor de deur reden. Een gezelschap verscheen met een autobus, stapte uit en vond het oir- baar om het sousterrain binnen te wandelen. Vooral in den zomer heb ben wij 's Zondags de voordeur op slot als wij in de achterkamer zit ten, daar het publiek zich niet ont ziet het huis binnen te loopen. Onlangs liepen eenige dames achter het huis en toen ons dienstmeisje haar daarop wees, kreeg zg een grooten mond toe. Verleden jaar kreeg de zoon van den tuinman te hooren van een gezelschap, dat zich aan het bord niet stoorde, dat hij een „snotneus" was." En wie kan het dan iemand kwalgk nemen, als hg op een goeden dag de hekken van zijn landgoed sluit, het omheint met prikkeldraad en de beruchte bordjes met art. 461 voor de ingangen zet Belofte van autobestuurders. In Noord-Engeland werden onlangs voor het eerst 110 auto's gezegend. De plechtigheid werd door duizenden geloovigen bijgewoond. Een eere garde werd gevormd door ridders van het H. Sacrament in vol ornaat. Voor de wijding legden de autobe stuurders deze belofte af ,Ik beloof uit liefde tot God, tot mijn naaste en tot mijzelf, voorzich tig te rijden". Aan de plechtigheden namen ook vertegenwoordigers van de staats- overheden deel. „MEN" IS WEER BUITEN. Dc ergernis van buitengoed bezitters. De Toeristenkampioen, orgaan van de A.N.W.B., schrijft: Het is droevig en beschamend om hier den inhoud te moeten publi- ceeren van een brief, dien wij deze week ontvingen en die weer eens doet zien, hoe „men" zich buiten gedraagt. Maar naar onze meening openbaarmaking van dergelijke klachten nog een der beste middelen om het publiek te doen beseffen, hoe het bezig is door zgn wangedrag het genoegen van het toerisme steeds meer voor zichzelf te bederven. De eigenaar van een landgoed, die dit steeds met de meeste welwillend heid heeft opengesteld voor del i- ders van het wandelbewijs en ,a°H" zooveel mogelijk andere toerrc^ °ok heeft toegelaten, mits men slechts niet in de naaste om- z. zijn woning begaf, (het êevi°£ dat betreden mag worden, j lijk aangegeven door tal val0:s/fe" „verboden wandeling"), de- 'Uborden een persooniykschrijvénm rfe* ons,An zijn ervaringen in de 1f' Y zgn geweest: aatste jaren Maak! Uw landen parelwit- en verfrischl mond Zuinig in \gebruik De journalistiek is moeilijk* Het persvak lijkt zoo aantrekke lijk, maar het valt heusch niet mee. De journalistiek is moeilijk. Zelfs onderling hebben journalis ten niet altijd het juiste inzicht in de motieven, welke ons bij het werk bepaalde tendenzen doen scheppen. Dat blijkt wel uit de critiek van Grimbeert de Das in de Msb. op het werk van een collega. Grimbeert ondergraaft op deze wijze het ter rein van zijn makker in de journa listiek „Er zijn twee treinen in botsing gekomen. De spéciale verslaggever van een der bladen vertelt, dat zij op elkaar zijn ingereden „in volle vaart". Vier regels verder deelt hij mede, dat zij gelukkig „geen groote snelheid hadden". En daar vlak naast vinden we in't onder schrift van een foto vermeld, dat de beschadigde trein „op een stil staand rijtuig liep". Nou, wat zou dat Ik vind de aangevallen verslaggeving juist een staaltje van beleidvolle penvoering. Natuurlijk laat een gehaaide en doorgewinterde journalist in den kop van een bericht eventueel gebotste treinen „in volle vaart" op elkaar loopen. Dan is er spanning gewekt bij den abonnéer is zekerheid dat hij zijn abonnementsgeld zal gaan ge nieten, dusdat hij gaat lezen. Nu is het plicht geworden om hem weer wat gerust te stellen en daar toe lijkt me de vierde regel van het verslag uitermate geschikt. Men voert de vaart van het verslag én van de treinen dus terug tot een mak gangetje. Als de lezer dan eindelijk zijn ge moedsrust eenigszins heeft hervon den, stelt men hem volledig op zgn gemak door een plaatje ter aanvul ling van het praatje en door het onderschrift, dat een der treinen al stilstond, toen hij op den anderen liep. Ik vind zulke journalistiek psy chologisch volkomen verantwoord. Een dergelijke veelzijdige verslag-, geverij heeft bovendien het voj0£ deel, dat ze tenminste érgens ;.jUist is in den kop, in den vier£e-£' regei of in het foto-onderschri.*'#. Mit Vlug veilig gOkóopDe journalistiek, bedoel üf van sommige bladen. Met koord4, geb0nden, Met huivering. heeft eenieder van het drama gele z,en in een derHaag- sche ziekenhurzen Een ernstig^ patiënt, soms wild in zgn koortse1* - - -•<- bonden in zv wil. Maar man niet koorden ging. verzet re, enj i 5rr den, aan reglementen verplicht, van hun vrijheid berooft. Het moet. Om hunnentwille en om wille van de maatschappij. Maar hoe de banden knellen, be wijzen de vele ontsnappingspogingen. En de bittere wrok als eenmaal dé banden zijn geslaakt; de zucht naar wraak welke velen bezielt. De vrijheidsdrang is een natuurlijk element in den mensch. De zieke, de krankzinnige, de mis dadige zal zich slechts in de kneve larij kunnen schikken en daar dan wel bij varen als hij zich ver mag te herinneren en te blijven herinneren, dat hg ziek is en de beperking van ztfn vrgheid dientom hem beter te maken en later het genot van zgn vrijheid te kunnen hergeven. We klagen over overheidsbemoeing, over belemmeringen in het maat schappelijk verkeer. Deze belemmeringen zullen ons tot gekke dingen vervoeren, als we ons niet voortdurend herinneren, dat we ziek zijn, d.w.z. dat de maat schappij ziek is. En de beterschap ons wacht. tegen belooning terug te bezor gen Bureau dezer. GEVONDENTwee portemon- naie's, inhondende eenige centen. Een rozenkrans. Inlichtingen Maré chausseekazerne. Een rijwielbelastingmerk. Inlich tingen bij H. Vermeulen, Maashee- scheweg 46. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 12 tot 19 Aug. GEBOREN Hubertina G. Philipsen, Oirlo. Hendrika F. Swinkels, Scheide. Gerarda M. S. Janssen, Oirlo. Martinus Th. H. Rongen, Oirlo. Martinus E. G. Pluijm, Charles Rugsstraat. Antoon M. L. van Soest, Oostrum. Gerardus M. M. van Dgck, Overloonscheweg. Ingekomen en vertrokken personen van 1 tot 15 Aug. VERTROKKEN P. Hoonhout en echtgenoote, lee- raar, naar Rotterdam, Boreelstraat 14. Ph. N. van der Stok, Pater, naar Heerlen, Akerstraat. A. Klaassen, marechaussee, naar Roermond, Bisschop Boermansstraat 43. M. J. Poels, naar Heerlen, Kloos terkoolhof 6. W. Kroon, verpleger, naar Gennep C 375. M. A. Jansbeken, dienstbode naar Geldern. J. J. Koenen, landbouwer, naar Wanssum B 6. Th. M.C. van Ruth, kloosterzuster naar Tegele^Waterloostraat 32. A. P. Borger, idem naar Tegelen, Kerkstraat 36. - s?h.. J. M. Verdellen, dienstbode, haar Horst G 18. A. A. M. Peters, naar Venlo Stal- bergweg 5. P. Ch. Koenen, dienstbode, naar Holthees B 109. Th. A. M. Trienekens, Pater, naar Woerden. lag met singels ge- n bed. Om eigen best- dat laatste besefte de hij voelde slechts de den dwang, de overweldi- i in zijn brein groeide het daartegen. vrijheid is een instinctieve jienschendrang, welke zich in alle jmstandigheden uit, het eenige „re delijke", dat zich door de koortsen heendringt. De patiënt in kwestie rukt zich los met inspanning van al zijn krach ten en hij werpt zich op degene, die hem dat alles, naar hij meent althans aandeed. De lezer kent de rest van de geschiedenis. Ook de krankzinnige en de mis dadige, ze worden gebonden, zij het niet aitijd in directen zin. In elk genval ze. worden opgesloten gehou- Kerkelijke Diensten. PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der weekKap. Kuepers, Tel. 160 Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur, om 7 uur H. Mis met algemeene H. Communie voor de leden van alle Jeugdver- eenigingen. Vandaag 2de Zondag ter eere van de H. Gerardus, om 6 uur H. Mis ter eere van den H. Gerar dus waarna vereering v.d. relikwie, half 3 kinderlof, 6 uur Lof. MAANDAG half 7 zielmis, 7 uur leesmis, half 8 gest. jaarg. voor Jan Verslegen, 8 uur jaarg. 2de klas voor Anna Maria van Rijswijk, echt genoote van Peter Goumans, 7 uur Lof. DINSDAG half 7 leesmis voor vr. van Gerven, 7 uur leesmis, half acht gest. jaarg. voor Maria Huberta Peeters, echtgen. van Ferd. Beerkens, 8 uur jaarg. 2de klas voor Jac. In 't Groenewold en zirjne huisvr. Johanna van Valkenburg. WOENSDAG half 7 leesmis voor sjr. van Gerven, 7 uur leesmis, half 8

Peel en Maas | 1938 | | pagina 2