•Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Ordening. Econo- mischegebondenheid De Vestigingswet Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 Augustus 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 34 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne bo ter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Leiden zij tot politieke dictatuur Het vrijheidsbegrip van den boer. Over ordening en economische ge bondenheid lazen we twee artikelen van chr.-hist. hand, een in de Neder lander en een in Land en Volk. En ons trof de vrij groote tegenstelling van oordeel. De Nederlander sneed het onder werp aan, in verband met het behan delde ter zomerconferentie te Lunteren. Daar was men het eens over het be ginsel, dat steun vervangen dient te worden door arbeid (en loon natuurlijk) Een beginsel, dat eigenlijk door elk redelijk mensch wordt aanvaard. De Nederlander blijkt het ook eens te zijn met de aanduiding te Lunteren van den weg, langs welken het be ginsel in de praktijk moet worden verwezenlijkt: economische ordening. Het bleek aldus het c.-h. dag blad dat de overgroote meer derheid dezen ontwikkelingsgang naar meer gebondenheid als een noodzakelijkheid aanvaardde. Het is goed bij dit feit, dat van de allergrootste beteekenis voor de verdere ontwikkeling èn van de Unie èn van ons geheele politieke leven moet worden geacht, eens even stil te staan. Het wordt nog wel eens voor gesteld alsof zij, die oog hebben voor de huidige noodzakelijkheid van meer gebondenheid van het economisch leven daartoe gekomen zijn door een soort vereering van het Overheidsoptreden en een daar aan tegengestelden lagen dunk van de beteekenis van het individu voor de samenleving En men ver wijt hun dan zelfs een staatssocia lisme in de hand te werken Wie echter in Lunteren de be sprekingen heeft gevolgd, begrijpt, dat niet op grond van een of an der dogma, maar alleen met het oog op de werkelijkheid van dezen tijd meerdere binding van het oeconomische en sociale leven wordt nagestreefd en het indivi dualistische optreden op verschil lend terrein wordt beperkt. Er wordt tegen de huidige methoden van economische ordening soms nog scherp geageerd door de laatste ver tegenwoordigers van het oude libera lisme (individualisme), maar het pleit voor staatsinmenging in het bedrijfs leven is al lang gewonnen, ook in liberalen kring. De meeste jong-libera- len aanvaarden haar als een noodzaak des tijds, de chr. liberalen (groep Avondpost) bovendien als een zaak van maatschappelijke rechtvaardigheid. Speciaal de middenstand is vrijwel algemeen tevreden over de ordening, welke den neringdoende weer uitzicht geeft op een reëelen bestaansmogelijk heden en hem maatschappelijk reclas- seerde door de eischen van algemeene ontwikkeling, vakbekwaamheid en cre- dietwaardigheid). De tegenstanders van maatschappe lijke ordening hebben ons allerlei on heil als gevolg van dezelve voorspeld, de reglementeering van het bedrijfs leven zou het persoonlijke initiatief versmoren en aldus de werkloosheid verhoogen. Deze voorspelling is kennelijk onjuist gebleken. De werkloosheid ten onzent is nog groot véél te groot, maar ze beweegt 2ich in dalende lijn en zelfs mag wor den vastgesteld echter zonder een causeel verband tusschen beide te suggereeren - dat de daling parallel gaat met de ordening. Al hebben de maatregelen, welke de regeering tot saneeiing van het be drijfsleven trof, de arbeidsmogelijkheden vernietigd, welke de „wilde vaart" in het maatschappelijk verkeer bood, d.i. de beunhazerij en de wanhoopsconcur- rentie, daartegenover staat, dat de reëele handel en het gezonde bedrijf van meer ondernemingszin werden ver vuld door het herstelde vertrouwen en de versteviging van de basis, waarop ze moeten steunen. o Ten aanzien der meening van de c -h. Nederlander vormt die van het c-h. weekblad Land en Volk een merkwaardige tegenstelling. Trouwens, wanneer we hiervoren constateerden, dat in algemeenen zin het pleit voor maatschappelijke orde ning is gewonnen, dan moeten we toch één belangrijke uitzondering noemen: de boerenstand. Zeker, ook vele boeren erkennen, óf het nut en de noodzakelijkheid óf de principieele juistheid van het in grijpen der overheid in het bedrijfs leven, maar zoo goed als alle boeren staan er nog onwennig tegenover en velen vijandig, althans afwijzend. En wanneer ook Land en Volk zich critisch tegenover ordening stelt, dan is dat niet, omdat het blad c.-h. is, maar dit orgaan de vraagstukken van den dag nogal eens vaak door den bril van het plattelandsbelang pleegt te bezien. Zóó althans verklaren wij de tegenstelling, welke het ten aanzien van de meening der Nederlander open baart. Land en Volk ziet de politieke dic tatuur als consequentie van de econo mische dictatuur, welke laatste de redactie vereenzelvigt met het groeien de beeld der economische ordening. Zonder bepaalde regeeringsmaatrege- len als een tijdelijke noodzaak te wil len miskennen, waarschuwt L. en V.: Wanneer de staat het economische leven geheel beheerscht, dan treedt de dictatuur daarbij beslist naar voren Daarbuiten gaat het nu een maal niet. Of men dat in onzen tijd wel voldoende begrijpt, betwij felen we sterk. Niemand zal kunnen ontkennen, dat wanneer het vonnis van de dicta tuur in economischen zin voltrok ken is, dat de dictatuur is inge luid. o— Ook in persoonlijke gesprekken met boeren hebben we meermalen de uit lating gehoord Waarin verschilt ons bestuurssys teem nog met de dictatuur Je mag niet meer verbouwen wat je wilt. Je mag in je bedrijf dit niet en je mag dat niet. Inderdaad als men de zaken zoo bekijkt en geen andere vrijheid dan bedrijfswillekeur kent, dan beteekent ordening dictatuur in den volstrekten zin. Naar aanleiding van bedenkingen, welke er ergens werden geuit tegen een gemeentelijk uitbreidingsplan, schreven we onlangs: de boer is met zijn grond vergroeid en hij vindt het de ergst denkbare tirannie, als hij geen willekeurig gebruiker van dien grond meer kan zijn. Daarom is de plattelander geneigd om te zeggen: overheidsinmenging in het bedrijf is dictatuur. Hij is voor het oogenblik nog - blind voor zijn overig bezit: zijn geestelijke eigendom men en -rechten, die hem mensch doen zijn, zooals zijn grond hem boer maakt. De boer zal zich in de moderne maatschappelijke ordening uiteindelijk gaan schikken, als hij zich geestelijk heeft losgemaakt van zijn grond, zich heeft verheven boven zijn primitieve gevoelens inzake het beschikkingsrecht over den bodem. Wanneer hij de politieke dictatuur zou aanvaarden uit wrevel over de beperking der eigendoms- of beschik kingsrechten welke uit de huidige economische regeeringsmaatregelen, (zonder dewelke de boer een pauper en desperado zou zijn voortvloeien, dan zou hij te Iaat inzien, dat hij vrij willig veel waardevoller bezit versmeet dan dat, waarop de overheid (om zij nentwille beslag legde. Md. .Er zijn tal van zaken in het leven, die eerst langzaam tot de mensen voor wie zij bestemd zijn doordringen Zo gaat het ook meestal met de wettelijke voorschriften en zo is het ook met de Vestigingswet-Kleinbedrijf gegaan. Maar de radicale ommekeer welke deze laatste wet brengt in het midden standsbedrijfsleven is nu, nadat zij ruim een jaar in werking is, wel alom be kend geworden. Men weet nu dat, ter wijl het vroeger voor eenieder, onver schillig of hij de nodige bekwaamheid en credietwaardigheid bezai, mogelijk was een eigen zaak tebegftmen, zulks thans uitgesloten is Vroeger absolute vrijheid van vesti ging, in de toekomst slechts vestiging indien men bewijzen van bekwaamheid kan overleggen. Geleidelijk gaat de Vestigingswet haar werking uitstrek ken tot alle takken van middenstands- bedrijf. Van iederen zakenman gaat straks worden geëist, dat hij voldoet aan drie eisen: dat hij voldoende han delskennis bezit, dat hij vakbekwaam is en dat hij credietwaardig is. Thans reeds is de wet van toepassing voor slagers bakkers, broodverkopers, kruideniers, garagehouders, kantoor boekhandelaren, schoenwinkeliers, schoenherstellers en maatschoenmakers. Andere takken van bedrijf zullen vol gen en gij kunt er zeker van zijn, dat ook Uw vak aan de beurt komtl Van belang is deze wet dus voor allen, waarvan verwacht mag worden, dat zij later een zelfstandig bestaan in ambacht of winkelbedrijf willen vinden. Van groot belang dus voor kinderen van middenstander!, die straks moeten opvolgen in een bestaande zaak. Van belang ook voor kinderen van niet- middenstanders, die zich dit ideaal voor de toekomst hebben gesteld. Voor niemand zal het in de toekomst meer mogelijk zijn een zaak te begin nen, over te nemen, uit te breiden, of naar een andere gemeente te verplaat sen, zonder te voldoen aan de 3 eisen welke hierboven werden genoemd. Die eisen zijn voor alle vakken verschillend al naar de behoeften van elk vak. Slechts één daarvan, de eis handels kennis is praktisch voor alle vakken gelijk. De 3 Nederlandse Middenstands bonden hebben daarom, in overleg met het Departement van Economische Za ken een uniform diploma Algemene Handelskennis ingesteld, dat voor alle vakken zal worden erkend Degene, die in het bezit is van dit diploma, kan er dus zeker van zijn, dat hij voldoet aan de handelskennis, ongeacht welk vak hij kiest. Hij is dus voor dit deel van de wettelijke eisen gereed, of hij nu bakker of slager, dan wel loodgieter of rijwielhandelaar om slechts enige vakken te noemen wil worden". Tot zover '11 circulaire van de On- derwijs-Centrale. Hier ter plaatse bestaat de gelegen heid om 't onderwijs als bovenbedoeld te volgen. Ja zelfs nog méér dan dat. De Handelsavondschool geeft onder wijs in de Duitse en Franse Handels correspondentie, terwijl men na de 3 cursussen ruimschoots voorbereid is voor 't examen van 't Middenstands diploma Algemene Handelskennis. Alle candidaten van de school moch ten bij 't laatstgehouden examen sla gen! Daarbij zal in de naaste toekomst 't diploma der Handelsavondschool alge hele vrijstelling geven voor bovenge noemd examen. Voor anderen zal, evenals verleden jaar, 'n zogenaamde spoedcursus ge geven worden, die de candidaten ge reed zal maken voor 't Voorjaarsexa men 1939. Wendt U voor inlichtingen tot de Directeuren der School of tot het Middenstandsbestuur. Zie achterstaande advertenties. VEHA. Manoeuvrc"stemming. Europa is op het oogenblik in manoeuvre-stemming. Wat is de beteekenis van de ge- weldsoefening in Duitschland en van de geheimzinnigheid, welke er rondom heen wordt geweven Is het alles misschien zooals de Duitscbers voorgeven doodgewoon? Betreft het hier slechts de zucht van een groot volk om zich van de eigen sterkte te overtuigen, nu het voor het eerst sedert 1918 zich weer sterk gelooven kan Hoe het zij, er is angst. En niet alleen buiten, maar ook binnen Duitschland. De angst is daar, onder het volk, zelfs het grootst. Nei-gens zoo intens als onder de bevolking van het Derde Rijk wordt de angst, welke bijna zekerheid is, aangetrof fen, dat het grootste gevaar bestaat, dat het in den aanstaanden tijd tot een uitbarsting zal komen. Het schijnt, dat die angst door de fluisterkrant de bladen zwijgen absoluut aangekweekt wordt, en dat verantwoordelijke kringen niet geheel onschuldig tegenover deze angstpsychose staan. Hitler vredesengel Is dit de psychologische voorbe reiding voor een onontgaanbaar conflict Men gelooft het niet. Veel eer heeft men den indruk, dat 'n nieuwe triomf voor Hitier wordt voorbereid: Hij zal de man zgn, die door zgn staatsmanschap en door zijn begrip van de situatie den Europeeschen vrede uit een hopelooze impasse redt. Hoe geweldiger de angst onder de Duitsche massa is, dat een oorlog zeer binnenkort zal uitbreken, des te dieper zal de dankbaarheid jegens den redder Hitler zgn, die Duitschland en de wereld voor de verschrikkelijke catastrophe behoed heeft. Het is een feit, dat er ondoor grondelijke spanningen rond den socialen en economischen toestand in het Derde Rijk bestaan. Deze moeten naar het meer theatrale ter rein van de internationale politiek afgeleid worden. Daar ligt het eene groote succes, dat sterk tot de ver beelding der volksmassa spreekt geen' .oorlog. Velen in Duitschland zijn van meening, dat oorlogsgevaar voorgespiegeld wordt om Hitier dit geweldige succes te geven. Ook de burgerij gemobiliseerd. De manoe uvres, die naar het schijnt nog wel wat langer dan zes weken kunnen duf\en, zijn thans goed en wel aan den gang en tegelijk worden nog steeds arboiders opgeroepen om werk te verrichten aan de grens- versterkingen. Aan hun vertrek wordt in het geheel geen ruchtbaar heid gegeven. Er is een nerveuse stemming onder de opgeroepenen. Velen van hen, die plotseling weggeroepen werden uit hun dagelijksch werk beseften, dat hun, ter plaatse van bestemming aangekomen, allerlei werk zou kun nen worden opgelegd en dat zij voor onbepaalden tijd in een onbekend avontuur werden gestort. Ook het aantal requisities van paarden, auto's, vrachtwagens, auto bussen enz. is zeer omvangrijk en ontwricht hier en daar het bedrijfs leren. De resultaten van deze ont trekking van arbeidskrachten aan het bedrijfsleven zijn reeds kenbaar aan het feit, dat de herbouw van Berlijn op vele plaatsen is gestaakt. Er is plotseling gebrek aan bepaalde levensmiddelen in de hoofdstad. Het aantal dergenen, die recht streeks aan de manoeuvres als militairen deelnemen, bedraagt ruim 1 millioende schattingen loopen tot 1.350.000 man. Daarbij komt nog de medewerking van honderdduizen den burgersin het bijzonder arbei ders, die aan de vestingwerken worden werkzaam gesteld. Dertig dorpen afgebroken I Dertig dorpen ten noorden van Weenen in de Oostenrijksch-Tsjecho- slowaaksche grensstreek zijnnaar Havas meldt afgebroken. Men is daar op het oogenblik bezig met het aanleggen van versterkin gen. De bewoners dezer dorpen worden naar het Burgenland over- gebracht op stukken grond verkregen door verkaveling van groot grond bezit, toebehoorende aan graaf Esterhazy. Daling op de Beurs Reeds op de aankondiging van deze groote manoeuvres, welke wor den gehouden in een tijd van inter nationale hoogspanning, heeft de beurs van Berlijn scherp gereageerd door een koersdaling. Deze heeft zich thans voortgezet. Hitler, die in de buurt vau Berlijn het begin der oefeningen heeft mee gemaakt, is naar de hoofdstad terug gekeerd, v/aar hij verscheidene be sprekingen heeft gevoerd, o.m. met Göring en de generaals Brauchitsch en Keitel. Later hield Hitier ook besprekingen met Göbbels en Streicher. Het publiek in tal van streken van Duitschland is, volgens Reuter, gealarmeerd door de uitgebreidheid van de legeroefeningen en, zooals we reeds zeiden op de Beurs was deze zenuwachtige stemming ander maal merkbaarop tal van fondsen werden verliezen van vijf punten geleden. Vóór het einde van deze week verwacht men geen herstel op de Berlijnsche Beurs. Als bijen zich wreken. Dinsdag zijn bij Seppenrada in Westfalen vier paarden door bijen zwermen gedood en twee menschen ernstig gewond. Toen een boer met een helper bezig waren, een dorschmachine te vervoeren, werden de vier paarden, die de machine trokken, plotseling aangevallen door zwermen bijen. De paarden werden zoo gestoken, dat zij omkwamen. Toen de beide man nen poogden, de paarden te helpen, vielen de bijen ook hen aan en sta ken hen zoo, dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. Men veronderstelt, dat een der paarden bij het wegjagen der vlie gen met zijn staart een bij heeft geslagen en dat de zwermen wraak hebben genomen. Moordenaars-verheerlijking. Uit Weenen komt het volgende berichtje Een der pleinen van Weenen zal genoemd worden naar OttoPlanetta een van de nationaal-socialisten, die is opgehangen wegens den moord op Dollfuss in 1934. Op een van de naambordjes zal komen te staan: „Otto Planetta 1899 1934 strijder voor het groote Duitsch land". Onlangs heeft Rudolf Hess de moor denaars van Dollfuss officieel op Oostenrijkschen bodem gerehabili teerd. De moord op Dollfuss werd tot een lofwaardige daad verheven, de moordenaars tot helden geprocla meerd. Dat barbaarsche bedrijf vindt nu voortzetting in het omdoopen van een plein te Weenen, dat voortaan den naam zal dragen van den moor denaar van een wettig bestuurder van het voormalige Oostenrijk. Het is een met voeten treden van de menschelgkheid. 17 personen door bliksem gedood. In het Wojwode Nowogrodek te Warschau is door een hevig onweer de geheele oogst vernield. Zeventien personen werden door den bliksem gedood. Hittegolf te New-York. De stad New-York wordt sinds enkele dagen door een hittegolf ge teisterd, welke nog verergerd wordt door groote vochtigheid van de lucht. Vele personen zijn door zonnesteek getroffen. Erfgenaam van millioenen omgekomen. De 21-jarige erfgenaam van de Dodge-automobielen-fabriek, Danny Dodge, is tijdens zijn wittebroods weken verdronken. Hij is 2 Augustus j.l. in het huwelijk getreden en bracht zijn wittebroodsweken door in een vacantiekamp bg Little Current in Ontario. Bij een dynamiet-ontplof- fing in het kamp werd hg gewond, tegelijk met zijn echtgenoote en drie anderen. Toen hij in een bootje naar het ziekenhuis werd vervoerd, is hij te water gevallen en verdronken. Het a.s. Regeeringsjubileum. In alle gemeenten zit men thans midden in de voorbereiding der a.s. jubileumfeesten. De B.V.L. zal op 27 Aug. voor H.M. de Koningin defileeren; de nor male weermacht op 29 Augustus. Aan dat laatste zal ook de Kol. Reserve deelnemen, de marine en de mil. luchtvaart. Dit défilé wordt gehouden op de Van Alkemalaan in Den Haag. Honderden vereenigingen nemen deel aan de Vaandelhulde, welke H.M. de Koningin 5 Sept. bij haar intocht te Amsterdam zal worden gebracht. Bij de nationale jeugdhulde op 6 Sept. zal Indië vertegenwoordigd zijn; 23 vlaggen van Indische ge meenten worden per K.L.M. naar ons land overgebracht. Wederom zijn van de week eenige hooge Indische gasten ter bijwoning van het feest gearriveerd, n.l. de sultan van Langkat met zijn gema lin en zijn dochters. De P.T.T. heeft een aardige atten tie bedacht door inde jubileumdagen d.i. van 5 tot en met 10 Sept., een goedkoop tarief vast te stellen voor alle particuliere gesprekken met Indië. Een drie-minutengesprek met Java, Madoera en Bali zal dan f 5 kosten; met Sumatra en Makassar f 6.50. De gesprekken kunnen vanuit het huis van eiken geabonneerde wor den gevoerd, ofwel vanuit de open bare cellen. Op 2 Sept. zal H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar jubileum een bezoek brengen aan Rotterdam. Op Maandag 21 November zal de koniDg van België, Z.M. Leopold III koningin Wilhelmina officieel te gast zijn. Steeds sneller. De Rotterdamsche Lloyd heeft voor den dienst op Indië een nieuwe passagier3boot besteld bij De Schel de te Vlissingen. De voornaamste bgzonderheden van dit nieuwe mailschip zijnlengte over alles: 631 vt., bruto tonnenmaat; 21.000 t., aantal P.K. 27.000, aantal passagiers le en 2e kl. 562, 3e kl. 111, 4e kl. 50. Het krggt een snelheid van 21 mijl tegenover 16 mijl van de tegen woordige schepen. De reisduur naar Indië zal met het nieuwe schip 4 dagen worden verkort. Mond- en klauwzeer. Tengevolge van mond- en klauw zeer stierven in de week vaD 31 Juli t/m 6 Aug. 18 runderen, 15 kalveren 12 varkens en biggen, 2 schapen en 1 geit. In totaal zijn tot dusver sedert de week 1926 Sept. 1937 gestorven 3254 runderen, 4152 kalveren, 3118 varkens en biggen, 252 schapen en 64 geiten. Het rijtijdenbesluit. Op de vragen van den heer van Braambeek betreffende het tijdstip van uitvaardiging van het rijtijden besluit heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat het niet in de bedoeling ligt de uitvaardiging van het rijtijdenbesluit te verschui ven, totdat een reglement autover voer van goederen in werking zal zijn getreden. Invoering van het rijtijdenbesluit, zoodra zulks mogelgk is, komt in derdaad zeer gewenscht voor. Het laat zich aanzien, daf genoemd besluit met ingang van 1 Januari a.s. in werking zal kunnen treden. STERKE DALING DER GRAANPRIJZEN. Het bestuur van de vereeniging de Beurs te Groningen heeft Dins dag in verband met de sterke daling der graanprijzen het volgende tele gram aan den minister van Econo mische Zaken verzonden; „Bestuur der vereeniging de Beurs te Groniogen, met verontrusting con- stateerende, dat handel in gerst en rogge aan de Groninger beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, in verband met de sterke prijsdaling op inter nationale graanmarkt, verzoek Uwe Excellentie dringend, zoo spoedig mogelijk bekend te maken, in welken tijd Uwe Excellentie zich voorstelt maatregelen te treffen, waardoor landbouwers deze richtprijzen be taald kunnen krijgen, opdat Gronin ger Beurs haar functie als belang- rgkste beurs in ons land, ter ver handeling van inlandsche granen ten behoeve van landbouwers en graan handelaren zoo spoedig mogelijk kan hervatten. Op de stoep gelaten. De Gouv.-Generaal van Indië heeft de heeren Van Geelkerken en graaf de Marchant et d'Ansembourg als afgezanten van Mussert op het stoepje laten staan. De motiveering ter zake is, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland de aldaar gevestigde re geering pleegt te bestrijden op een wijze, welke het den landvoogd minder gewenscht doet voorkomen, de beide zendboden te ontvangen. JuistCritiek, soitGezonde critiek is goed Maar geen critiek om de afbraak te bewerken. Ir. Mussert is indertgd door den vorigen landvoogd, jhr. mr. B. C. de Jonge, tot tweemalen toe in ge hoor ontvangen. Zulks heeft toen veel stof doen opwaaien. Gemotiveerd werd destijds de houding van den G.-G. aldaar, dat deze het nuttig oordeelde, den heer Mussert bij zijn komst een en ander mede te deelen. Evenzoo kan hg het nuttig geacht hebben, den heer Mussert vóór zijn vertrek nog eens te spreken. De tegenwoordige landvoogd neemt klaarblijkelijk een ander standpunt punt inen de regeering laat hem daarin geheel vrij. De groote meerderheid van het volk zal de houding van den nieuwen G.-G. beter begrijpen en verstaan dan die van zijn voorganger. VENRAY, 20 Aug. 1938 Geslaagd. Bg het toelatingsexamen voor Adelborst bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord bg de drie-jarige opleiding voor den stoomvaartdienst slaagde de heer J. Paping alhier. Gunning van werk. Het bouwen van een Angelus- toren en restauratiewerkzaamheden aan de Groote Kerk alhier, waarvoor onlangs de aanbesteding plaatshad, is opgedragen aan den heer P. Volle- berg, Henseniusstraat alhier. DE BEDEVAARTPLAATS SMAKT. De route daarheen. In Limburg ligt, nabij Venray een klein plaatsje, Smakt genaamd, op de kaart nauwelijks te vinden, maar dat jaarlgks door duizenden bede vaartgangers bezocht wordt. In verband met dit drukke bezoek heeft de A.N.W.B. ten gerieve van hen die in de streek niet bekend en voor wie het vinden van de beste route naar de bedevaartplaats niet zoo gemakkelgk is, voor een duide lijke bewegwijzering gezorgd, welke dezer dagen gereed is gekomen. Deze route loopt via Ngmegen, Piasmolen, Gennep naar het pont- veer over de Maas bij Bergen. Hier wordt overgevaren en dan leidt de weg links in de richting Maashees en Venray, waar men op den weg tusschen deze plaatsen de aanduidin gen naar Smakt kan volgen. LUXOR-THEATER. „De wonderbaarlijke avonturen van de Onderzeeboot D- T'. (Submarine D-l). Deze film is gebaseerd op het emotioneele, romantische verhaal van Commandant Frank Wead (auteur van „Duivels van het ver keer" en „China Clipper"). Zij heeft lot achtergrond de vriendschap tusschen twee scheepsmakkers, waarvan de één den ander het leven redt bij een, per ongeluk tot zinken gebraente duikboot. De film brengt den toeschouwer in nauw contact met het dagelijksche leven aan boord van een onderzeeër, den humor en opvattingen van hen, die aan boord van zulk een Amerikaansch schip leven. Pat O'brien, George Brent, Wayne Morris en Doris Weston geven uit stekend spel als vertolkers van de hoofdrollen. Trouwens het technische gedeelte is eveneens tot in de per fectie verzorgd, terwijl het camera werk op een zeer hoog peil staat. Een buitengewoon aantrekkelijk filmwerk, met bewogenheid door Lloyd Bacon geregisseerd en waar van de sensationeele actie door unieke opnamen wordt ondersteund. Een film, die door alles, door zijn knappe fotografie, zgn uitmuntende regie en niet te vergeten door het spel van de geheele „cast" tot een „juweel" van een film is geworden. Bijzondere bekoring heeft de film gekregen door het grootsche décor, dat in geen film-studio is te ver vaardigen den wgden oceaan. Bg- zonder interessant zgn ook de knappe staaltjes van filmen onder water, die de spanning van het vreeselijke gebeuren, waarin de fiim baar climax beleeft, tot het ondrage-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1