Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. SPEELTUIN AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Luchtbescherming. Ons weekpraatje. Binnenland. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 6 Augustus 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 32 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Wie heeft tot taak haar te organiseeren En mag iedereen haar saboteeren Er ontbeekt ten onzent heel wat aan de organisatie van de burgerlijke luchtbescherming. We schreven reeds eerder over de wanverhoudingen tusschen de Ned. Ver. voor Luchtbescherming en de regeering. Het moge een feit wezen, dat voornoemde ver- eeniging haar huishouding te duur heeft opgezet en dat ze in haar propaganda met zóó kost bare wenschen en verlangens, ja e i s c h e n voor den dag komt, dat deze als onvervulbaar moeten worden afgewezen, waardoor indirect het verhouwen der massa wordt .ondermijnd, feit is evenzeer, dat door de regee ring aan deze vereeniging, welke zich op verzoek van het lands bestuur met een speciale taak belastte, zooals ons aiihans her haaldelijk werd voorgehouden ook de allernoodigste middelen worden onthouden om zich van dezelve op eenigszins behoorlijke wijze te kwijten. De Ned. Vereen, voor Lucht bescherming móet thans maai schooieren met loterijbriefjes om een bepaalde som we meenen een ton bijeen te brengen tot dekking van haar tekorten en om een voorloopig voortbestaan te verzekeren. Waar toe ook een ledenfractie dient. We wreven ons de oogen uit, toen we dezer dagen een oproep lazen van het Roode Kruis, welke eveneens een propaganda-actie heeft ingezet en wel met het doel om het ledental van 19000 op te voeren tot voorloopig 100.000. Ook deze actie wordt gevoerd onder verwijzing naar de lucht- beschermingstaak der vereeni ging We zagen de bekende afbeel ding van mannen, die voorzien van gasmaskers, in wolken van giftige dampen hun menschlie- vende taak vervullen. In den tekst van het artikel wordt gewezen op de noodzaak dat elke plaats een flinke afdee- iing van het Roode Kruis bezit, met een goed geoefende trans portcolonne, omdat „bij lucht bombardementen en aanvallen op de burgers met strijdgassen het van het grootste belang is, dat direct vakkundige hulp kan wor den verleend". Zooals de burgerlijke luchtbescher ming ten onzent wordt georgani seerd, is het weer écht.... Neder- landsch. Momenteel loopt men elkaar in deD weg met loterijbriefjes voor het goede doel en botst men by leden, werfactie's straks als het oorlog la, betwisten de mannen van de Ned. Ver. en die van 't Roode Kruis el kaar de redding van de slachtoffers Laat de overheid toch ingrijpen cn ieders terrein nauwkeurig afpa len, voor de vertooning van thans tot een droeve klucht is verworden. Wij voor ons, we meenen, dat de bescherming van de burgerbevol king tegen alle oorlogsgevaren en -ellenden een taak is, welke histo risch toekomt aan 't Roode Kruis. Deze vereeniging heef t in haar trans portcolonnes, haar veelzijdig materi aal, haar verpleegcolonnes, haar duizenden opgeleide helpsters, in haar ziekenhuizen en hulpziekenhui- een outilage, welke haar als vanzelf bestemt om een zoo goed mogelijke bescherming der bevolking tegen de gevaren uit de lucht, in oorlogstijd te verzekeren. Mocht de overheid dat anders zien soit! Maar zg regele en ordene tenminste. Op het oogenblik werken reeds drie vereenigingen (een„Frie- sche", een „Nederlandsche" en het Roode Kruis) voor eenzelfde doel naast en straks wellicht tegen elkaar in. Er moet ons inzake Luchtbescher ming nog iets van het hart. Er zijn verscheidene menschen tot gevan genisstraffen veroordeeld, omdat ze niet prompt hadden meegewerkt aan het doen slagen van een luchtbe schermingsoefening, ze hadden een of ander licht laten branden in hun huis. We kunnen een streng optre den tegen dergelijke saboteurs bil lijken.* Maar de oveiheid late dan ook niet toe, dat weinig-ontwikkelde menschen tot dergelijke sabotage worden aangezet door enkele extre mistische pacifisten, onder wie er zelfs een is, die een positie heeft in een semi-overheidsbedrijf. Men kan voor vrijheid-blijheid wezen, maar het toch onduldbaar achten, dat de overheid in haar huis sabotage van de zijde van haar per soneel duldt ten aanzien van maat regelen, welke ze nam om huis en bewoners voor vernietiging te be waren. Zulk een extremistische pacifist is de heer Viruly, gezagvoerder bij de K.L.M. Dat deze man ontslag uit den militairen dienst vroeg en ver kreeg op groDd van zijn pacifistische denkbeelden, dat siert hem èn zijn overheid, maar een saboteerende actie tegen wat anderen als hun mensChenplicht zien, is ontsierend voor het karakter van hem, die haar bedrijft. Natuurlijk zet de heer Viruly niet rechtstreeks aan tot het laten bran den van licht bij luchtbeschermings oefeningen en dergelijke kwajongens streken, maar hij hoont en verguist de luchtbescherming, suggereert haar hopeloosheid en hij prediktnog wel op gezag van Gods Woord het niets-doen tegen het geweld van anderen. Al dat fraais is omsloten meteen oranje-wit-blanje kalf, waarop een specifiek militaire afbeelding: drie slaande militaire tamboers. Toen we een dezer dagen in Maas tricht vertoefden, werd daar een anti-militairistisch pamflet verspreid, waarin gejuicht werd over de mis lukking bij gemis aan belang stelling van een in die stad be legde propaganda-vergadering voor luchtbescherming en waarin naar de brochure-Viruly werd verwezen om te betoogen, dat aan luchtbescher ming niet behoort te worden mee gewerkt Vrijheid mag geen synoniem wor den van anarchie. En op anarchie lijkt het, wanneer het bestaan van „concurrentie in luchtbescherming" wordt geduld en daarnevens een „propaganda tegen luchtbescherming". Md. GOUD! Nóg wordt het kalf aangebeden. De spanning rond de „Karimata." De Joden, ik bedoelde oud testamentische Joden, die leefden in den tijd, toen de Ariërs nog niet waren uitgevonden de Joden waren een braaf en den Heere welgevallig volk. Tenminstezoolang Mozes, hun Fuehrer, bg ze was. Maar nau welijks had deze laatste een oogen blik zijn hielen gelicht voor een bezoek aan Sinaï, den berg der Wet geving, of zij verloren hun vertrou wen in den onzichtbaren God en ze richten zich een Gouden Kalf op, dat ze aanbaden. Ik weet niet, waar ze het meest mee ophadden het kalf of het goud. Naar den vorm waarschijnlijk het kalf, want het jonge stierkalf werd als toonbeeld van mannelijke kracht door de Joden aanvankelijk gedacht als een afbeelding van den God van Israël. Inderdaad echter zal het goud van het beeld, al was het dan ook samengebracht uit offers, wel de meeste vereering hebben getrokken. En de brokken zullen wel niet ver morst zijn, toen de teruggekeerde en verontwaardigde Mozes het kalf in gruizelementen sloeg. Het goud (het goed, het bezit,) is door de tijden en de eeuwen heen de afgod der menschheid geweest, een afgod om wiens wille de onzichtbare God talloos vele malen, vergeten of verraden is geweest. Tot op den huidigen dag. Want Mozes moge het Kalf al verbrijzeld hebben, het goud bleef en het trekt tot op heden de be geerten en verlangens der wereld. Er zijn menschen, die goud (en goed) hebben en er zijn méég menschen, die het niet bezitten. Maar het goud voor zich heeft ons dllenHet heeft althans de meesten onzer. Het heeft ons, als eens de Joden in de woestijD, geknield voor zich liggen. Joden en Ariërs en allen, op wie de „bescha ving" en daarmee het moderne heidendom vat kreeg. Onze vereering gaat naar het goud uit, óók al bezitten we het niet en al weten we, dat we het nooit zullen bezitten. Dat leert ons de geschiedenis van de „Karimata." Terschelling zit propvol met pen siongasten, het heeft er veel en veel meer dan hnders. Alleen omdat de „Karimata" een gouden staafje heeft gebaggerd en omdat men hoopt, dat er nog meer goud naar boven zal komen. De bezoekers weten, dat van dat goud niets hun deel zal zijn, maar ze worden ge biologeerd door het verlokkende beeld: een machine, welke rijkdommen opschept uit de zee. Ais begeesterden liepen de men schen achter den man aan, die het goudstaafje van 20 cM. droeg; wild van verlangen waren ze om het te zien. Wijd strekten de armen zich uit, neenniet om te nemen, maar om het goud even te betasten, te.... aaien. Men zal me toevoegendeze be geestering gold den technischen triomf. Ze was de vreugde over het uiteindelijk succes van een 150-jarig vergeefs pogen. Maar waarom aaideD die menschen dan de kanonnen niet, die óók naar boven werden gehaald, en de houten resten van het schip, dat een nog veel kostbaarder lading dan goud, het leven n.l. van, naar ik meen, circa 160 opvarenden had ingehouden? Neen, de verbeelding en de ver eering der menschen gaat ten deze uitsluitend uit naar het goud. Die verbeelding brengt ze buiten zich zelf. Het goud, dat daar op den bodem der zee wordt verondersteld, heeft anderhalve eeuw lang de zinnen van velen beheerscht. En pas als de Karimata het Gouden Kalf van Ter schelling zal hebben uiteengeslagen en de brokken zal heben verzameld en weggevoerd, zullen de gedachten der menschen zich ontspannen en zal er misschien aandacht kunnen zijn voor hoogere, geestelijke, cultureele waarden, welke het leven, zij het met minder lokkenden schgn, voor allen bewaart en ter beschik king houdt. Nochtans, interessant is liet Karimata-werk zeer zeker. En het is prettig en verantwoord om het als zoodanig met belangstelling te volgen. Maar de goud-begeestering is dwaas. Het is te hopen, dat een volledig succes van het bergingswerk aan deze dwaasheid verderen bestaans grond zal ontnemen. Kermis en Vacantie! Bezoekt onze goed gelegen Versche dranken. Prima muziek. Nette bediening. Beleefd aanbevelend, M.Verslraelen-v. Meiiel Maasheescheweg. Hittegolf-allure. Menigeen, die de helft en meer van den zomer versleet met klachten over het kille weer, lag van de week amechtig te happen naar lucht en en voelde zich tot niets anders in staat. Vanwege de hitte, die met een zucht werd verdragen en ver langens deed rijzen naar de zoo pas verwenschte koelte. Zoo is de mensch. Hij waardeert niet, wat hij heeft, maar beklaagt zich om hetgeen hij mist. Inmiddels hebben toch duizenden van het hittegolf je geprofiteerd door op reis te tggen, zich samenpakkend met anderen, die teveel waren, in overvolle, benauwde treinen en zich spoedend naar de bekende vacantie- oorden, waar men den stoot slechts even moeizaam verwex*ken kon als de Spoorwegen. Pensiongasten wer den her en der „uitbesteed" en sliepen voor goed geld op plaatsen en in bedden, welke herinneringen wekten aan het spreekwoord „Oost-West, thuis best." Op den dag waagden de uitgaan ders zich met hun blanke huiden in de stralende zon en.... 's anderen daags hingen de vellen d'r b\i. Het lichaam was toen even gevoelig en prikkelbaar geworden als de ziel. Men trooste zich, alles went. Ook naar vacantiegenoegens leert men zich' schikken. Een goede remedie tegen chagrgn is het sturen van heel veel mooie prentbriefkaar ten aan vrienden en kennissen, die thuis bleven. Om ze de pé in te jagen. Als ze straks terugkomen van de reis, zullen de vacantiegangers hun omgeving vertellen, hoe „knal" ze het hebben gehad. En van den winter, als ze bij de kachel zitten en terugdenken, dan gaan ze het ook zelf gelooven, dat het „fijn" is geweest in die heerlijke hittegolf- dagen, aan strand, in bosch of op de hei... En ze zullen plannen maken voor het volgende jaar. We zeggen geen woord kwaads van de vacantie. Er zijn werkelgk menschen. die haar weten te genieten en voor allen is ze, al wordt ze soms geërgerd ondergaan, 'n afwisseling in den- tredgaDg van het leven. De Kon. familie. H. M. de Koningin heeft haar vacantie in het buitenland beëindigd en is te 's-Gravenhage teruggekeerd, waar zij haar intrek genomen heeft op den Ruigenhoek, een moderne villa in de duinen. Het prinselijk gezin genoot een prettig verblijf in Denemarken. Er werden verschillende tochtjes ondernomen o.m. stond ook een bezoek aan 't Deensche kroon prinselijk paar op het program. Seizoen-slachtoffers. Hadden we een „normalen", d.i. geleidelijk warmer wordenden zomer genoten, wellicht zou het aantal verdrinkingsgevallen, dan niet zoo groot zijn geweest als thans, nu een zij het bescheiden, maar plotse linge hittegolf over ons heen streek. Met drift en... roekeloos doken er duizenden het waier in, waaruit velen helaas dood moesten worden opgehaald. „Bij het zwemmen ver dronken", staat er dan in de krant. Het opschrift moest luiden „Door roekeloosheid verdronken". Velen kunnen zwemmen, d.i. zich voortbewegen in het water, maar slechts weinigen beheerschen de zwemkunst Waarom nemen de menschen toch onnoodige risico's Ook al meent men te kunnen zwemmen, waarom kiezen we voor deze sport dan niet uitsluitend de oevergedeelten, waar ons niets ge beuren kan, als eens een der vele niet te voorziene hindernissen zich opdoen, welke aan ons kunnen te groote bezwaren in den weg leggen als; vermoeidheid, kramp, strooming kolken, onwel worden enz. Onnoodige waaghalzerij is niet pelen met het eigen leven, maar ook met dat van anderen. Het aantal verdrinkingsgevalleri was deze week ontstellend groot; soms acht en méér op één dag Bewaar 'n riks! Wie op vacantie ging en zijn fiets thuis liet, bedenke, dat hij bij terug keer niet „zóó maar" op zijn kar retje kan springen. Bewaar een riks voor den fiscus, want die begon deze week zijn hand weer op te houden voor de ont vangst van het trap-vergunnings- recht. We moeten een nieuw plaatje op de fiets. Bevestig het vooral stevig, want er zijn menschen, die op een koopje uit zijn voor hun plaatje. Bescherm u zooveel mogelijk tegen verlies en diefstal door het nieuwe plaatje te laten merken door de „onvolwaar dige arbeidskrachten", voor wie een nuttige vereeniging practisch en nuttig werk zoekt. Eu het oude plaatje, bedenk zulks eveneens, heeft ook nog waarde. Daarmee toovert men kracht in zwakke lichaampjes. Werp dat oude plaatje in de daartoe opgestelde bussen of deponeer het bij de rij wielherstellers, die deze plaatjes voor het goede doel verzamelen. Onze zeevisschers naar Duitschland. Zaterdagmorgen is wederom een 75-tal Nederlandsche zeevisschers van IJmuiden naar de Duitsche vis- scherijhavens vertrokken om op ver schillende stoomtrawlers te worden geplaatst. Naar werd «ernomen bevonden zich bg dit contigent zeer bekwame zeelieden van plaatselijke trawlers, welke nog maar korten tijd buiten het bedrijf waren. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Te ongeveer half twee Donderdag middag is tusschen Rijswijk en Delft, ter plaatse van de kalkoven aan het Jaagpad, een militair vliegtuig, de F. K. 51, uit Soesterberg, neer gestort. De bestuurder, de 2e luitenant J. L. J. Swartjes, werd gedood. De mede-inzittende was onze dorps genoot de soldaat leerling-vlieger Verheyen. Deze werd zeer ernstig gewond. Hij is ter verpleging opge nomen in het „Oude en nieuwe gast huis" te Delft. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is gaande. Omtrent de toedracht van het vliegongeluk bij Rijswgk werd nog het volgende medegedeeld: Het verongelukte militaire vlieg tuig voerde met het Koolhoven- toestel van Ypenburg, Ph. F. K. W. een schijngevecht uit in de onmid dellijke omgeving van het vliegveld. Het militaire toestel is toen in een vrille geraakt en tengevolge daarvan naar beneden gestort. Het toestel kwam terecht in een stuk weiland aan het Jaagpad, mid den tusschen de daar staande broei kassen. Een ware ruïne werd hier aangericht. Tientallen ruiten vlogen in scherven en enkele kassen wer den geheel vernield. Het toestel boorde zich met den neus in den grond en bleef rechtop staan met den staart omhoog. De neus van de machine is geheel ingedrukt. De romp is ook bescha digd doch niet zwaar. Van Delft ui; was hulp spoedig ter plaatse. Het verongelukte toestel werd onder militaire bewaking geplaatst. Het spreekt vanzelf, dat het droe vig ongeluk zeer veel belangstellen den uit Delft, Rijswijk en Den Haag naar de plaats van de ramp trok. Luitenant Swartjes stond bekend als eén zeer goed vlieger en was als instructeur werkzaam. De veronge lukte machine was een lestoestel. De vraag is nog, of luitenant Swartjes de machine bestuurde of de leerling- vlieger Verheyen, onder toezicht van luitenant Swartjes. Wat de toestand van leerling-vlieger Verhegen betreft vernemen wij nog, dat deze een zware hersenschudding heeft beko men en verschillende verwondingen aan het gelaat. Echter zou er, aldus werd ons medegedeeld, geen oogen- blikkelijk gevaar meer aanwezig zijn. Van de zijde van het vliegveld Ypen burg werd nog medegedeeld, dat de aanwezigheid van het Koolhoven- toestel louter toevallig was en dat beide machines in geen enkel ver band in de lucht vlogen. In 't kort. Weer daalde een verdwaald Duitsch militair vliegtuig op Nederlandsche grond, n.l. op het vliegveld Twente. De bestuurder kon na onderzoek met zijn machine terugkeeren. Zou men omgekeerd in Duitschland ook zoo coulant zijn jegens verdwaalde vreemde vliegers De echtgenoote van den heer Benedic te Heerlen, die in Duitsch land reeds 9 maanden in voorarrest zit, beschuldigd van poging tot ille gale actie welke zij hardnekkig ontkent is tot 4 jaar tuchthuis straf veroordeeld. Vuilschrijverij. Men behoeft niet alle uitlatingen in de pers over politieke tegenstan ders op een goudschaaltje te leggen; in het vuur van den strijd wordt wel eens 'n woord gebruikt, over welks scherpte later schaamte rijst bij wien het sprak, als rustige be zinning in de plaats trad van op winding. Maar er zijn grenzen, die een fat soenlijk mensch onder geen enkele omstandigheid niet overschrijdt. Ge beurt dat wel, dan toont hij geen fatsoenlijk mensch te wezen, maar openbaart hij zich in zijn naakte schaamteloosheid. Dat de N.S.B. niet op den oud minister Marchant is gesteld, is te begrijpeD. Maar de heer Mussert ging alle perken te buiten, toen hij op een N.S.B.-vergadering te Nijme gen zei: „Ik spreek nu niet over Mar chant, die er de lucht van kreeg dat de dictatuur van het politiek katholicisme komenae was... en er graag bij wou zijn. Wie zóó oordeelt over een man als Marchant, vonnist slechts zich zelf. Het is altgd gevaarlijk en meestal ontoelaatbaar, om iemands motieven voor geloofsovergang te beoordeelen maar wie van Marchant zegt, dat hij op,... 67)arigen leeftgd zijn po sitie van minister er aan gaf om katholiek wordende, over „zooveel jaren" te profiteeren van een thans door de N.S.B. veronderstelde, op komende macht van „het politiek katholicisme" is: óf een dwaas óf érger. Arme Oome Koos I Ik heb er al eens op gewezen, dat onze dichter-zanger Speenhoff zich in zijn hooge jaren te buiten gaat in het Rotterdamsch Nieuwsblad aan het geven van allerlei goeden raad aan lezers en lezeressen, die hem met hun moeilijkheden des levens aan boord komen. Oome Koos doet daarbg ook aan toekomstvoor spellingen uit het handschrift, géén zwarte kunst volgens hem, maar een zuivere wetenschap. „Agnes de G." kree-? aldus ook haar aanstaand huwelijk voorspeld. Agnes was blij en vroeg Oome Koos in een tweeden brief, waaruit hij dat nu eigenlijk concludeerde. En onze aartsvaderlijk geworden dichter- zanger antwoordde haar; „Een huwelijk kan men voorzien uit de afstanden der regels en den adel der letterteekeningen, want we onderscheiden; edele letters naast verwijfde en on- noozele en gehoorzame en ver legen en deemoedige en bazige letters, enz." Ik weet geen verklaring voor deze afwijking van Oome Koos te vinden. Want hij is óók nog geheelonthou der geworden sinds enkele jaren.... Dus: d&t kan ook al niet de oorzaak zijn Er zijn toch dwazigheden Ja, er zijn ongekende dwazigheden te constateeren tegenwoordig. Daar heb je Maurice Chevalier. Neen, neen, zóó bedoel ik het niet Mau rice lijkt me normaal: een handige jongen, die zóó zgn glimlach en strooien hoed weet uit te buiten. Maar sommige Hollandsche bladen. Maurice zou in Scheveningen op treden. Zgn reclame-agent bereidde de zaak deugdelijk voor en zond o.m. een bericht aan de bladen, dat.., de „eerste valet" (eerste bediende) van Maurice dan en om zóó laat aan het station zal arriveeren En er waren werkelgk kranten, die dat plaatsen Een redacteur, die zoo iets levert, moet m.i. een nog grooter knechten- natuur hebben dan de „eerste valet" van Maurice Chevalier! VENRAY, 6 Aug. 1938 Bekendmaking. 1) Deze week en de komende geen Jonge Wacht. Ook niet voor de aspiranten. 2) Verkenners, Jonge Wacht, Stu denten alsook de Jonge Werkman en overige Patronaatsleden, Gym nastiek en Voetbal nemen a.s. Zon dag ook ia groepsverband deel aan de Processie in uniform. De opstel ling staat afgedrukt in dit blad. Men houde zich stipt aan de orde en make eerbiedig de processie mee. 3) Van de Verkenners, Jonge Wacht en Studenten gaat geen en kele jongen met een andere vereeni ging mee, tenzij met uitdrukkelijk verlof van Directeur of Hopman. 4) Op Kermis Zondag geen patro naat. 5) Gedurende de Kermisdagen zal de zaal niet gebruikt kunnen worden. Ook het Voetbalterrein zal dan niet geopend zijn. Gooi uw oude rijwielplaatje niet weg. Naar de Plaatselijke Santoscora- missie alhier ons mededeelt, doet de vereeniging SANTOS, de instel ling voor de tuberculose-bestrrjding van de middenstandsorganisatie, een oeroep op alle rijwielgebruikers, om hun vervallen belastingplaatje niet weg te gooien, doch het af te staan aan SANTOS. De opbrengst hiervan wordt geheel besteed voor sanato- riumverpleging van tuberculose patiënten, die zelf niet over de noodige middelen beschikken om deze dure en vaak ook langdurige verpleging te bekostigen Vele kleintjes maken één groot: één rijwielplaatje is maar een klein stukje koper, maar bg honderdtallen wordt het een waardevol blok. De S.A.N.T.O.S. commissie zal gaarne deze plaatjes in ontvangst nemen aan het adres van den Heer P. van Opbergen Jzn„ Markt, Ven ray, alwaar men de plaatjes in de brievenbus zal kunnen deponeeren, en de Commissie verder zal zorgen dat zij op hun bestemming komen. UITGESTREKTE PEEL- BRAND. Reeds meer dan een week brandt de Peel tusschen Ysselsteyn en Griendtsveen. Er gaat welhaast geen zomer of voorjaar voorbij zonder dat het groote stuk woeste Peelgrond, dat daar ligt, door groote, loopende vlammen wordt kaalgevreten. Dins dag breidde het vuur zich beguns tigd door de groote droogte en aan gewakkerd door den vrg sterken Noord-Oostenwind, aanzienlijk uit. Aangezien de vlammenzee zich gestaag bewoog in de richting van den spoorweg bg Griendtsveen, werd uit Venray, waaronder het stuk Peel grond behoort, hulp ingeroepen om te zorgen dat de vlammen niet over de lijn zouden slaan en de veenderij en de woningen zouden aantasten. Reeds voor den middag trachtte men het vuur te stuiten door het uit te slaan met takken, doch toen was de uitgestrektheid van de vuurzee ai zoo geweidie, dat er niet aan te denken viel, Bovendien was men met te weinig volk. Dinsdagmiddag woedde de brand over een oppervlakte welke ongeveer 5 kilometer breed was. Nergens laai den de vlammen hoog op, doch overal liepen de kleine vlammen en vraten aan de hei en het lage hakhout. Aan gewakkerd door den wind, breidde het vuur zich nog steeds uit in de richtiDg van den spoorweg. Even scheen de wind meer naar het Wes ten te draaien, doch later bleven de vlammen loopen naar den kant van Griendtsveen. De brand bleef ten Noorden van het fietspad, dat van Griendtsveen naar Ysselsteyn loopt. Op enkele plaatsen sloegen de vlammen over het pad heen, doch konden dan spoedig uitgeslagen worden. De hut, bewoond door Fr. Nooyeoj welke aan genoemd fietspad niet ver van'den spoorwegovergang in de weg Deurne- Griendtsveen ligt, liep ook gevaar, doch werd door de vlammen ge spaard. Er viel niet aan te denken om deze uitgestrekte vlammende vlakte te blusschen of uit te slaan. Men wilde dan ook slechts het voort- loopen van de vlammen naar de spoorlijn te stuiten. Dinsdagmiddag werd te Venray

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1