DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Nu koopen beteekent SPAREN Thans 10 korting Groote straat 9 Koninginnefeesten 10 pet. korting op alle niet speciaal geprijsde artikelen. 25 a 40 pet. korting op Kinder- en Damesmantels. 01 0 op onze partij COUPONS aan spotprijzen genoteerd. Ons weekpraatje. te VENRAY. Belangrijke vergadering. Van de Sport velden. Zaterdag 30 Juli 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 31 Werkzoekenden in Duitschland. Het is bekend, dat Duitschland op velerlei gebied werkkrachten kan gebruiken. Niet alleen voor seizoensarbeid maar ook voor permanente werkgelegenheid. De aandacht van werklooze Neder landers wordt hierop meer en meer gevestigd en tal van land- genooten trekken de Oostelijke grenzen over. De berichten omtrent loon, voeding en behandeling verschil len vanzelfsprekend. Tegenover hen, die vol lof en tevredenheid over hetgeen zij ondervonden en ondervinden, oordeeleu staan enkelen, die niets goeds weten te vertellen. Men behoeft niet altijd aan kwaden trouw van de klagers te denken, want in vele gevallen is liet verschil van men taliteit, dat een grooten rol speelt. Dat de klachten echter over dreven zijn, volgt ten slotte uit de strenge controle, welke van de zijde der Nederlandsche auto riteiten wordt uitgeoefend. Regelmatig houden de Neder landsche ambtenaren voeling met de Duitsche en elke rechtmatige klacht wordt terdege onderzocht en herhaling zoo goed mogelijk voorkomen. We hebben met enkele terzake kundige personen gesproken en ons is gebleken, dat met de noo- dige voortvarendheid te dezen opzichte wordt gehandeld. Trouwens het probleem is van te groot gewicht om niet in alle finessen te worden verzorgd. Hoe meer Duitschland zich economisch ontwikkelt, hoe meer de Duitsche handelsbetrekkingen met Midden-Europa worder. uit gebouwd, hoe meer gelegenheid ervoor Nederlanders gaat bestaan om in Duitschland een loonend bestaan te vinden. Er moet in Djitschland worden gewerkt; het loon wordt niet gemakkelijk verdiend en men moet er veel missen, waarvoor Nederland nu eenmaal spreek woordelijk is geworden, n.l. de overdaad aan vetten, eieren en boter." Doch wat heeft men aan den Nederlandschen overdaad, aan hoogwaardige voedingsmid delen, wanneer men geen werk kan vinden en moet rondkomen van de geringe steun, die velen niet allen trekken De langdurige werkloosheid heeft de onder het gebrek aan werk zuchtende slachtoffers van zelfsprekend vadsig gemaakt. Wie kan jarenlang de ellende der werkloosheid ondergaan, zon der daarvan physiek de ellendige gevolgen te ondervinden Het is te begrijpen, dat het plotseling met volle energie moe ten aanpakken van een zware taak, moeilijk moet worden ge noemd en dat men in den be ginne daar tegenover onwennig staat. Het is natuurlijk verkeerd om er ontevreden over te worden; het kan moeilijk anders en men moet zich tegen deze logische reactie, met de tanden op elkaar verzetten. Sommigen kunnen hiertegen niet op; zij worden gedesilusio- neerd en keeren terug. Mensche- lijk is het, alhoewel volkomen onjuist, om deze mislukking op anderen te werpen en zichzelf vrij trachten te pleiten. Het is daarom gelukkig, dat er een onpartijdige instantie be staat, welke de juiste verhoudin gen kent en die met kennis van zaken de situatie kan beoordee- len. Ware zulks niet het geval, dan zou men voor het gaan werken in Duitschland worden afgeschrikt en dan zou een wel kome gelegenheid om zich aan de werkloosheid te kunnen ont trekken, worden afgesneden. In de verschillende bladen heeft men het exposé van den direc teur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en de Arbeidsbemiddeling kunnen lezen waarin veel wordt recht gezet, wat misschien enkelen krom zou hebben geleken. Men mag natuurlijk niet ver geten dat Duitschland in opbouw is. in de vier jaar van 't nieuwe regiem is veel gewrocht, maar men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. Van het diepe economische verval, waarin het land in de na- oorlogsjaren is geraakt, kan men niet in een korte spanne tijdstot welvaart komen en is het te be grijpen, dat velen moeten volstaan met het leven in barakken. Voor het overmaken van bespa ringen naar het eigen land is een behoorlijke regeling gemaakt en op alle mogelijke manieren wordt er aan billijke eischen tegemoet gekomen. Daarvoor zorgen, zoo als gezegd, mede de Nederland sche controleurs, terwijl het ook bovendien in het belang van Duitschland is om op deze wijze de noodige werkkrachten te ver krijgen, waardoor Duitsche ge schoolde werkers beschikbaar komen voor de zware industrie. Op dit gebied ligt er voor Nederland een dankbaar terrein, de werkloosheid in eigen land te bestrijden 1 EEN BOND ZONDER NAAM. Zonder bestuur, zonder ver' gaderingen. Zonder contributie, zonder ledenboek. Een ideale organisatie. De idee is van 'n.... van 'n.... Ja, hoe zal ik dat nou zeggen Sommi ge menschen schrikken gauw en ik wil niemand aan den hik maken. In Amsterdam ken ik een juffrouw, die zoo vlug mogelijk een brug opliep en er de leuning pakte, als ze een pastoor of een kapelaan zag aan komen. Als je in zoo'n geval „ijzer" pakt, schijnt dat alle onheil af te wenden. Indien er dus onverhoopt iemand als deze juffrouw onder mijn lezers mocht zijn, laat die dan even naar een stuk ijzer omkijken. Klaar Welnu, dan vervolg ik: de idee is van 'n priester. Om het precies te zeggen: van H. de Greeve, die Zaterdagsavonds strijk en zet na het A.N.P. voor de micro foon van de K.R.O. komt om een Lichtbaken uit te zetten. Heel veel menschen luisteren naar hem en waarlijk niet alleen katholieken. Nog dezer dagen las ik in een hervormd weekblad een artikeltje van Ds. Couvéé te Hilligersberg, die te luis teren naar dit radio-kwartiertje nóóit zegt over te slaan en den radio-priester met niemand minder dan Paulus vergelijkt. Trouwens, hij spreekt ook niet alleen voor katholieken; soms jaagt hij zyn luisterenden broeders in den geloove het schaamrood op de kaken, want hy kan het kwaad ongenadig geeselen, waar.het ook mocht schui len H. de Gieeve is vóóral de prediker van rechtvaardigheid en liefde; van de armen is hg een groote vriend. De idee van den Bond zonder Naam is van hem: alleen de idee. Van den Bond is niemand de baas, ook de Greeve wil hec niet zijn. Die Bond heeft geen naam en geen ledenboek; die Bond vergadert niet, en de een kent er den ander niet. Roomschen en Gereformeerden en Hervormden en Joden en Heidenen, allemaal kunnen ze er lid van wezen en de contributie, is nihil. Een gemakke lijke vereeniging Haar doel is grootsch: de verzeke ring van den vrede op de wereld. En 't middel is eenvoudig: naastenliefde betrachten. H. de Greeve redeneert aldus: we hebben van alles geprobeerd om den vrede te winnen tevergeefs we grijpen naar het zekere middel, dat God de menschen aan de hand heeft gedaan: de liefde. „We gaan ten gronde zoo zegt hij aan een alle kringen beheer- schend egoïsme van staten, egoïsme van volkeren, egoïsme van het zaken leven, egoïsme dat practisch is ge worden tot heerschende mentaliteit. „Ons doel is kort en goed: de mentaliteit om te zetten en te ver anderen. „Door gezamenlyk te beginnen, door te voeren, vol te houden een campagne van naastenliefde, waarvdn het parool is Begin zelf. Dit is eigenlijk alles. Meer heb ik u niet te vragen. Dit is het program van den Bond zonder naam." Dus.... een erg gemakkelijke ver eeniging is deze Bond zonder Naam toch weer niet. Welke organisatie het ook betreft, als ik er mrjn con tributie voor betaal, dan durf ik zeggen ik ben er lid van. Maar al kan ik lid van den Bond zonder Naam zijn zonder dat ik me opgeef, zonder dat ik contributie be taal en zonder dat ik vergaderingen bezoek, ik durf niet te zeggen, dat ik lid ben van dien Bond. Al thans niet dat ik een goed lid ben. We kunnen er naar streven om het te zijn en als we dat allen doen, dan zou de wereld veel te danken krijgen aan den Bond zonder Naam. Je wordt krankzinnig, zoo zegt de vader van den Bond, van alle vraag stukken welk een oplossing eischen en niet krijgen. Het geeft je een gevoel van machteloosheid, drijft tot fatalisme. Iedereen voelt het gebrek aan een afdoende, onfeilbaar wer kende, gemakkelijk te hanteeren methode, die alle vraagstukken en problemen tegelijk aanpakt en om vat: gebrek aan het ééne gemakke lijk alles genezende wondermiddel, binnen het bereik van ieder. Welnu, dat doodeenvoudige sim pele wondermiddel, deze practische door ieder te hanteeren genees methode is: een campagne van naas tenliefde onder motto: verander de mentaliteit van de wereld, door je zelf te veranderen, d.w.z. begin van nu af aaD: goed en welwillend te denken over je evennaaste, begin van nu af aan bezield te zijn met een groot en uitsluitend verlangen, met een hartstochtelijk verlangen, met een onwrikbaar verlangen, den wereld- toestand te verbeteren door een an dere sfeer te brengen in uw eigen omgeving, of die sfeer te verdiepen H. de Greeve is geheel bezield van zijn idee. 't is al weer enkele maan den geleden, dat ik hem hoorde voordragen, maar in allen kring be merk ik, hoe men met den Bond zonder Naam sympathiseert. Vandaar, dat ik op dezen even de aandacht wil vestigen van hen, die er nog niet van hoorden. Wie iets wi! opvangen van de groote begeestering, welke het deel is van den planmaker, vrage aan H. de Greeve, pr. te Haarlem diens brochure „De Bond zonder Naam" maar eens aan. Men kan dat gerust doen, ook zonder daarbij yzer te pakken. De toezending geschiedt gratis. Deze actie is geen propaganda voor een bepaalde religie, ze is propaganda voor practisch christen dom. Eigenlijk ook dat nog nietze is propaganda voor de liefde en daardoor voor den vrede. Eu men heeft het niet noodig om de brochure aan te vragen of te lezen. Wie met de doelstelling van den Bond zonder Naam sympathi seert, die vrage niemand iets, geve zich aan niemand op, hg betale niets tenzij zijn tol aan de liefde. Dan is-ie lid van den Bond zonder Naam, en draagt hij op de sterkte van zijn ziel den vrede der mensch- heid. In een bovenzaal van het St. Antoniuspatronaat hield het Oranje- Comité Woensdagavond een ver gadering met de Heeren Voorzitters der verschillende vereenigingen en Heeren en Dames van het Onderwijs, om een programma uit te stippelen, dat Venray aantrekkelijk maakt zoowel voor inwoner, vreemdelingen toerist. De Voorzitter van het Oranje- Comité, Dr. H. Sala, sprak een hartelijk welkomstwoord tot de vele belangstellenden, speciaal echter tot den Edelachtb. Heer Burgemeester Mr. Janssen en opende de vergade ring met den Christelijken groet. Hierna stelde de Voorzitter aan de vergadering voor, den Edelachtb. Heer Burgemeeester te benoemen tot Eere-Voorzitter van het Oranje- Comité, waarmede de vergadering met hartelijk applaus instemde. De Voorzitter zet vervolgens uit een, hoe het 40-jarig Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin voor het Oranje-Comité aanleiding is geweest om met een breeder opgezet programma voor den dag te komen dan het jaarlijksche feest van 31 Augustus bood. Dit jaar zal het gewone jaarfeest mede in de op 6 en 7 September te vieren feesten worden opgenomen. Biedt het gewone feest alleen aan de kinderen een bescheiden feestje, dit jaar zal een grooter programma kunnen worden vastgesteld, dank zij de ruimere subsidie, die het Gemeentebestuur beschikbaar stelt, waardoor ook voor de grooten wat gedaan kan worden, Doel dezer vergadering is dan ook om dat breedere programma te ont werpen en de medewerking van de vele Venraysche vereenigiagen te verkrijgen, zonder welke menig pro grammapunt niet te verwezenlijken zal zijn. Nadat de Voorzitter, Dr. Sala, een oniwerp-programma ter kennis had gebracht, verkreeg de Edelachtb, Heer Burgemeester het woord, die verklaarde gaarne onder dank aan deze vergadering het Eere-Voorzit- terschap van het Oranje-Comité te aanvaarden en hierna op bijzonder sympathieke wijze eenige verandering in het programma voorstelde, waar aan de vergadering onder spontaan applaus hare goedkeuring verleende. Hierbij wees Z.E.A. er op, dat ter bereiking van een zoo groot mogelijke eendracht in de feestviering nood zakelijk moet leiden tot een succes vol feest, waarmede Venray en de onlangs opgerichte vereeniging „Venray Vooruit" zeer veel eer kan inleggen en deze mooie gemeente maken kan tot een aantrekkelijke plaats voor den geheelen omtrek. Het spreekt van zelf, dat daartoe noodig is een speciaal centrum voor het officieele gedeelte der feesten, hetgeen uiteraard de kom van Venray is. Na afloop van het officieele ge deelte van het programma kan dan ook ieder zijns weegs gaan en zoo kunnen op de verschillende parochies van Venray zelfstandig avondfeesten worden georganiseerd, daar voor deze plaatsen ook gelegenheid zal gegeven worden om de danskunst te beoefenen. Trekt men voor een officieel feest geen groot, degeheele gemeente omvattend plan, dan kan men nergens iets bereiken. We zijn aangewezen op elkanders hulp en bijstand. Doen we dit echter goed, dan is Spreker er van over tuigd, dit Venray als het ware met één sprong zich geheel zal opheffen uit de niet te weerspreken ingetreden stilstand, om het woord achteruit gang niet te gebruiken. De leus „Venray Vooruit" wacht op daden. Het ontworpen programma, dat thans door de Voorzitters in de vereenigingen zal besproken moeten worden en waarop door sommigen reeds adhaesie betuigd is, ziet er ongeveer uit als volgt Om er de ingezetenen op voor te bereiden, dat het 6 en 7 September feest is, zal er des avonds 5 Sep tember een taptoe gehouden wor den, dan zit er de stemming voor de komende dagen bereids in. Heel vroeg in den morgen van 6 September zul len de schutterijen Sint Anna en Zandakker met vliegend vaandel slaande trommen en schallende trom petten een rondgang houden door de Gemeente om de menschen te wek ken, op dat zij genieten kunnen van het van af den kerktoren te geven koraal muziek. Om 9 uur werd beter geacht dan om 10 uur, zal er in Venray's Kerk een plechtige H. Mis worden opge dragen, waarbg allen tegenwoordig moeten zijn. Deze H. Mis zou om circa half elf geëindigd kunnen zijn, waarna door de Jeugdorganisatie met medewerking van Muziek- en zanggezelschappen een grootsche aubade gehouden wordt vóór het Stadhuis, waarbg de Burgemeester onder een toepasselijke toespraak de Gemeentevlag zal overhandigen aan een uit 4 personen bestaan de deputatie, die in een open auto de vlag zullen brengen naar Amster dam, waar des avonds om 8 uur voor H. M. de Koningin een défilé gehou den wordt met de vlaggen van alle gemeenten van het land. Spreker wees op de groote eer, die deze deputatie te beurt valt Venray by een nationale gebeurtenis als deze te vertegenwoordigen. De Gemeenteraad zal een feeste lijke zitting houden waarna een receptie ten stadhuize, voor Vereeni gingen en particulieren. Om 2 uur smiddags optocht met praalwagens en groepen, van diverse organisatie, begeleid door Muziek gezelschappen. Om 5 uur Volksspe len voor grooteren op het Sport terrein, aan welken wedstrijd mooie prijzen verbonden zijn zullen. Des avonds concert op de beide feestelijk verlichte pleinen, waarbij op meer dere plaatsen in de geheele Gemeente gelegenheid tot dansen zgn zal. Den middenstand wordt verzocht een etalage-wedstrijd te organiseeren, waarvoor een in te stellen Jury de prijzen zal toekennen. Met het uit steken der vlaggen en het aanbren gen van versieringen, wordt zóó een echt feest opgezet. Is de eerste dag speciaal voor de grooten. de tweede dag 7 September meer het feest voor de kinderen aller lagere Scholen. Deze kinderen houden namiddags een optocht, alle voorzien van een verstrekt vlaggetje. Onder de vroolijke müziek van Har monie en Fanfare komen de circa 2000 kinderen voor het raadhuis, waar een aubade gebracht zal worden en de Burgemeester het woord zal voe ren. Bij deze aubade zal de inmid dels uit Amsterdam teruggekeerde deputatie de Gemeeentevlag weer aan den Burgemeester teruggeven. Op het Sportterrein kinder-volks- spelen, waarbij de kinderen onthaald zullen worden op krentenbrood e~i een reep chocolade. Des avonds weer concert op beide verlichte pleinen en gelegenheid tot dansen Werkelijk een mooi programma, dat de Voorzitters in hun vereeniging te bespreken hebben en er onge- twijfefd doorgaat, waardoor de schit terende gelegenheid wordt aange grepen om Venray de haar rechtmatig toekomende plaats in de ryen der gemeenten te doen innemen. A.s. Woensdag om 8 uur is het in het Patronaat weer vergadering van het Oranje-Comité, waarbij weer allen verwacht worden om het pro gramma definitief vast te stellen. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zgn. VALK-REVUE. Dc Valk wint Zilveren bal. Zondag werden te Vierlingsbeek de jaarlijksche wedstrijden ten bate van de S.A.N.T.O.S. gespeeld, na een muzikale wandeling door 't dorp, werden de spelers door den voor- seizoen-Opruiming MAGAZUII zon

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9