Buitenland. St. Vincentiushuis. Raadsvergadering Maashees-Overloon. Provinciaal Nieuws Markfbc Advert* eens met hem probeeren. Duizend pop boete, maar geen ontslag uit den dienst. De man blijft dus eskader-com mandant, althans commandant van een onderzeeër. Voorloopig heeft hg een schoone vredestaak Vlagvertoon in deD vreemde Respect afdwingen voor ons gezag, voor ons volk, voor onze deugden. Als zijn mannen gaan passagieren in een vreemde haven, moet hij ze toespreken, moet hg ze inprenteD, van hoeveel belang voor den naam van ons land de houding der matrozen hun gedrag zal zijn. De jongens zullen grijnzen.... Mens sana in corpore sano. Wat klinkt dat toch mooi en sympathiekeen gezonde geest in een gezond lichaam. Dussport. Boksen b.v., d.i. mekaar het zieken huis inslaan of elkander het licht uit de oogen timmeren. Veel onschuldiger is het voetballen. Dat geeft op z'n ergst slechts ge broken beenen en geestelijk een valsch amateurisme. Wilt u het verslagje van een voet balwedstrijd tusschen een paar ge wone plaatselijke clubjes van lagere competitie-orde Ziehier een ontmoeting in Soest. Ik peur de weergave van dezen wed strijd uit De Telegraaf. „In dezen wedstrijd diende een der voorhoedespelers den keeper der tegenpartij een stomp toe. Dit was het sein voor een algemeene vecht partij tusschen de spelers, waarbg zich ook de vrouwen voegden en even later ook de toeschouwers, zoodat er in een minimum van tgd een complete veldslag gaande was, waaraan de politie en een dokter te pas moesten komen. Laatstgenoemde moest, naaat de gemoederen waren bekoeld, een veertien personen van de noodige pleisters voorzien. De politie maakte enkele proces sen-verbaal op wegens mishandeling. Het bleek, dat het publiek en ook de spelers op de hoogte waren, dat er wel eens het een en ander kon gebeuren tijdens dezen wedstrijd en men van plan was elkaar eens flink af te drogen. De animositeit is ont staan dcordat een der spelers eenigen tijd geleden was overgegaan naar de plaatselijke zustervereni ging. De „vriendschappelijke" wed strijd gaf nu gelegenheid om het eens gezellig onder elkaar uit te vechten. Dat de scheidsrechter den wedstrijd liet staken, laat zich be grijpen. „Het laatste bedrijf van dit voet bal-drama zal zich nu afspelen voor den kantonrechter." Doe liever aan kamergymnastiek, dierbare lezer en lezeres. Of ga zwemmen. Maar geen wed strijden Die zijn het begin en het einde van de sportverwording. O ja, ik heb Bakhuys dezer dagen weer eens voor de radio ge hoord. Die wou Dog zoo graag eens in het Nederlandsche Elftal uit komen. Als-ie nog denkt, zei-ie, aan het Wilhelmus, als Nederland ge wonnen had, dan.... Die Bakhuys toch Het vluchtelingenprobleem. 't Is zomer en héél mooi is het op 't oogenblik aan het meer van Genève, aan welks Franschen oever een aantal grooten van de wereld samenzijn om er te beraadslagen over het lot der vervolgden onder de menschen, deDuitsche en Oosten- rij ksche Joden, katholieken en protestanten, die om den geloove worden getreiterd„marxisten" en anderen. Een hopeloos vraagstuk! Zeer juist was de opmerking van de „Parijsche „Temps" enkele dagen geleden, dat het vluchtelingenpro bleem niet alleen met overwegingen van menschelijkheid en sentiment op een conferentie kan opgelost worden; het botst helaas op moeilijkheden van moreelen, politieken, socialen en materieelen aard, welke men niet eenvoudig met ontroerende impro visaties uit den weg kan gaan, op gevaar af dat de staten, welke zich nog aan het beginsel van mensche- lijke vrijheid en gastvrijheid houden, in avontuurlijke experimenten ver zeild raken. De uiterste voorzichtig heid en 'n sterk begrip voor moge lijkheden en realiteiten, aldus het blad, zijn onontbeerlijk bij het vaststellen van de middelen om den toestand het hoofd te bieden. Ook Nederland is ter conferentie vertegenwoordigdonze gedelegeerde verklaarde, dat Nederland moeilijk méér zal kunnen doen dan reeds gedaan werd.... Het aantal Joden in Duitschland wordt op 600.000 geschat, dat in Oostenrijk op 200.000. Rekent men daarbij de Joden, die om verschil lende redenen andere voor hen dreigende landen willen verlaten, dan komt men alleen voor de Joden op ongeveer een millioen menschen te staan, die binnen het blikveld van de conferentie van Evian vallen. Weliswaar zijn nog slechts onge veer 150.000 van hen inderdaad geëmigreerd, maar dat zgn juist voor de overgroote meerderheid de intellectueelen, wien alle activiteit in het nationaal-socialistische Derde Rijk onmogelijk wordt gemaakt professoren, advocaten, doctoren, schrijvers, journalisten, acteurs, enz. Daar al deze uitgewekenen prac- tisch naar de meest nabijgelegen landen komen, en daar wat ten Oosten van Duitschland ligt, zoo goed als voor hen gesloten is, is het vooral West-Europa, dat de stroom moet opvangen en verwerken. Het heeft dit gedaan, zoo goed en zoo lang als het ging maar de mogelgk- heden zijn begrensd en zelfs zeer begrensd. In geheel West-Europa woedt de werkloosheid in bijzondere mate juist onder de intellectueele groepenvoor dezen is er ook wellicht het minste uitzicht op uitkomst. Mogen de regeeringen dan het risico nemen om de vluchtelingen op te nemen Het is een angstwekkende vraag. Nieuwe Schoolwet. Voor heel Duitschland, dus Oosten rijk inbegrepen, werd een nieuwe wet op het onderwijs afgekondigd, waarbij het schoolwezen in Duitsch land geünificeerd wordt. De eerste vier schooljaren moeten worden doorgebracht op de „Volksschule'' waardoor practisch de bijzondere scholen voor de eerste vier leerjaren worden uitgeschakeld. Deze wet heeft ten doel de Duit- sche jeugd een grondige nationaal- socialistische opleiding te geven Het onderwijs op de bijzondere scholen na de eerste vier jaren blijft evenwel mogelijk. Wreed terrorisme in Palestina. In Palestina is het thans heele- maal mis. Het verzet der Arabieren tegen de verjoodsching van het land neemt de wreedste vormen van ter reur aan. In de laatste week zijn tientallen onschuldige slachtoffers gevallen, vooral in de streek van Haifa. Het zal thans wel niet kunnen uitblijven, dat de staat van beleg in het land wordt afgekondigd. De Britsche regeering zendt vanuit Egypte oorlogsschepen en troepen. De toestand wordt gecompliceerd door een geweldige stakingsbeweging. Het spoorwegverkeer is ontwricht door sabotage aan de lijnen. Het koloniaal bureau te Londen heeft medegedeeld, dat het elfde regiment huzaren, met zijn pantser wagens, zoo spoedig mogelijk uit Egypte naar Palestina zal vertrek ken. Aan twee bataljons infanterie reeds opdracht gegeven, zich naar Palestina te begeven. Volgens de laatste berichten lijkt de situatie weer iets rustiger. Het is, of beide partgen even pauseeren om zich van de geleden verliezen te herstellen. De orthodoxe Joden verschenen weer aan den klaagmuur te Jeruza lem, hetgeen als een gunstig teeken kan worden aangezien, want in tijden, dat de toestand zeer gespannen is, blijft de klaagmuur verlaten. Intusschen duchten kenners een spoedig weder oplaaien van den strijd. Gifmoordenares veroordeeld. Na een procesvoering van een maand, waarbg telkens onverkwik kelijke tooneelen ontstonden, heeft de jury het schuldig uitgesproken over de Belgische (Luiksche) gif moordenares vrouw Becker. De aangeklaagde, die 59 jaar oud is, werd ter dood veroordeeld wegens het vergiftigen van elf menschen, die zij achtereenvolgens „verpleegde". In België wordt de doodstraf prac tisch niet meer uitgevoerd, maar veroordeelden voor moord hebben in België geen kans op gratie, zoodat vrouw Becker haar leven in de ge vangenis zal moeten eindigen. Oude granaat ontploft. In de nabijheid van Goerz is een nog uit den wereldoorlog afkomstige, niet ontplofte granaat tot explosie gekomen, doordat verscheidene per sonen, die het gevaarlijke voorwerp vonden, pogingen in het werk waren gaan stellen, om het open te maken en te ledigen. Door de ontploffing werden op slag drie personen gedood. Twee personen, die zware verwondingen hadden be komen, overleden korten tgd later in het ziekenhuis. Rampen. Door het instorten van een mijn- gang zgn te Holzwickel, in West- falen zes mijnwerkers bedolven. Ondanks de terstond begonnen reddingswerkzaamheden konden zij niet meer levend geborgen worden. Bij een onweder in Polen zijn 22 personen door den bliksem gedood. De schade, die in het district Wilna is aangericht, loopt in de millioenen. Naar tot dusver kon worden vast gesteld, zgn 88 woonhuizen en 455 noerdergen vernield. (Stokershorst) te Nederweert. Een heidestille omgeving, 'n Spitsje, 'n hoekje van een pannendak. Stille vaart, kabbelend water, ruischend riet. Ziedaar het tehuis St. Vincentius aan de Noorder vaart. Daar wonen een honderdvijftig jongens. Uit alle richtingen van ons land. Kleine en groote jongens. Schooljeugd en rijpende jeugd. Ze zijn er bijeen om eenroomsche opvoeding en vakopleiding te ont vangen en mee te nemen. Hoe ze daar zoo komen Goed willende medemenschen, op de eerste plaats de ouders, hebben er voor gezorgd. Er zijn er die ondeugend geweest zgn, zooals we allen wel eens „stout" genoemd werden. Er zijn er die door verkeerde invloeden niet beantwoord hebben aan de goede opvoeding van hun ouders. Er zijn ook helaas ge vallen, waarvan misschien gezegd moet worden, dat de ouders niet hun taak als opvoeder hebben begrepen, waardoor verwende jongens opgroei den, jongens, die op den duur niet meer te hanteeren waren. We weten dat er jongens zgn, die door omgang met ouderen, door bioscoopbezoek, door lectuur uit het lood zgn ge slagen.... enz.... Maar zgn ze daarom te veroor- deelen Is hier niet van toepassing sterke beenen, die de weelde kunnen dragen! Weelde van te ruime vrgheid, van te hoog zakgeld, te veel vrge tgd, te weinig bewaking, te zwakke leiding. Mogen we ons daarom beter achten? Hoe zouden wg geweest zgn in die omstandigheden Onder zulke en soortgelijke tekorten of vrgheid van beweging Laten we liever God en onze ouders en opvoeders dankbaar zgn, die ons bewaard hebben met kracht en drang, waardoor ons de gelegenheid niet geboden werd om af te wijken. Of.... werden we mis schien ook niet eens misschien tegen onze zin en neigingen, met geweld afgehouden van wankele wegen, het geen ons nu tot blijdschap stemt Wat mooie zielen zijn er opge kweekt Wat sterke zielen zijn er onder de leerlingen van S.V.H. Karakters, en jongens van sta-vast! Wilskrachtige kérels zijn voor het voetlicht te plaatsen: huisvaders; werknemerswerkgevers;religieuzen. Dat is S.V.H.Dat is Stokershorst!... En voor deze jongens, die om de ligging van ons huis, in een isolement leven, zoeken we bezigheid, occupatie, ontspanning, ontwikkeling, leiding gevende cultureele arbeid. Wie helpt Wie wil met een kleine bijdrage steunen, dit omvangrijke sociale werk. Wijs dan niet af als één onzer eens tot U komt en zijn hand ophoudt om een hulpe inde moeilijken arbeid van jeugdopvoeding en jeugleiding in deze kostbaren tijd, vol van nieuwe stroomingen, waartegen gewaarborgd en gesterkt moet worden. Door Uw steun helpt ge mee aan de vorming van jeugdige mannen- zielen, zielen van hen, die straks grootendeels op eigen beenen moeten staan, op eigen wieken moeten drijven, zich door het leven moeten slaan en een plaatsje veroveren in de maatschappij, als katholieke jonge mannen en werker3 voor het dage- lgksch nrood. Vrijdag 8 Juli nam. 6 uur. Aanwezig alle leden. 1. Notulen. Werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Goedgekeurde raadsbesluiten; het aangaan eener kasgeldleening ad f 22 000 en wijziging begrooting 1938. Er was een verzoek ingekomen van de Militaire vereeniging te Venlo. Werd aangehouden tot behandeling der begrooting. 3. Schatting nieuwe en veranderde perceelen voor heffing baatbelasting. B. en W. hadden reeds een lijstje met bedragen der geschatte huur waarden opgemaakt. De Raad keurde deze schatting goed. 4. Benoeming controleur steun- verleening en werkverschaffing. Er is ons al verschillende malen, aldus de Voorzitter, door den Haag er op gewezen, tot benoeming van een controleur over te gaan. Na een solliciiatie-oproep hebben zich elf personen aangemeld. Nu hebben B. en W. voorgesteld geen voordracht op te maken, doch alvorens te gaan stemmen even in geheime zitting hierover te spreken. Werd goedgevonden. Na de geheime zitting werd tot stemmen overgegaan. Gekozen werd Joh. Jans. De indiensttreding werd bepaald op 15 Juli. Het salaris zal circa f 400 per jaar bedragen. Hij is aangesteld op arbeidscontract en zal ongeveer 3 dagen per week in dienst moeten zijn en kan zich ver der bekwamen op de Arbeidsbeurs te Venray. 5. Rondvraag. Fransen vraagt of de arbeiders, die met het teeren van den weg zijn belast geweest, niet een kleine ver goeding toekomt, omdat hun kleeren onbruik zgn geworden. Met algemeene stemmen werd be sloten een vergoeding toe te kennen. Bonants vraagt een andere puin- plaats voor Holthees. De Voorzitter zal uitzien naar een geschikter terrein. Fransen merkte op, dat de arbei derswoning van Hendriks slecht in de verf zit. De Voorzitter zal hiervoor laten zorgen. Dan kwam de heer Jans nog eens terug op het reeds vroeger in den Raad besprokene, doch hij wil nu met een voorstel komen om te be sluiten tot den bouw van een nieuw raadhuis te Overloon. Hg heeft ook 'n kostenbegrooting en wel f20.000. De Voorzitter zal het voorstel Jans in stemming brengen, indien dit voldoende wordt gesteund. Wethouder Crooymans hield hier na de volgende beschouwing Mijnheer de Voorzitter, ik steun zeer graag dit voorstel, daar ik er van bewust ben, dat onze kiezers niets anders van ons verwachten en verlangen. In 1934 is reeds een re quest door de inwoners van Overloon aan den Raad ingediend, waar toen, om bekende redenen, geen gevolg aan kon gegeven worden. Nu deze redenen niet meer bestaan, is het onzen plicht hieraan alsnog te vol doen. Van financieele zijde bezien, bestaat er mijn inziens ook geen enkel bezwaar, daar ons boschbezit van circa 700 H.A. ongeveer in waar de opwegen tegen de geheele schul den der gemeeDte, zoodat de 700 H.A. bouw- en weiland met de daar op staande 12 flinke boerderijen, 2 arbeiderswoningen en schoolhuis, dit alles te Overloon zeer veilig geschat kan worden op 6 ad 700.000 gulden onbelastbaar bezit der gemeente, redenen waarom ik het voorstel Jans steun. Ook de leden Fransen en Gerrits steunden dit voorstel. Wethouder Crooymans vindt het hier een onhoudbare toestand. Dit geef ik toe, aldus de Voorzit ter. Bonants vraagt waar het raadhuis in Overloon moet komen staan. De Voorzitter kan hierop nog niets definitiefs zeggen en merkt op, dat men hier niet te voorbarig moet zgn. Hiervoor moet geld zgn en spr. zou het 't beste vinden eens in den Bosch eerst over deze zaak te gaan spreken. Wethouder Crooymans zegt, dat volgens hem er geen redenen meer zgn om nog langer te wachten. In 1934 hebben we dit niet willen door drijven, vanwege oud burgemeester Rieter. In dien tijd ben ik persoon lijk op het gouvernement in den Bosch geweest en daar is mij door een ambtenaar gezegd: nu is uwe gemeente noodlijdend, maar als dat is opgeheven, dan kunt u een nieuw raadhuis bouwen. Spr. meent thans den tijd geko men. We hebben lang genoeg ge wacht. Straks komen er weer anderen cn dan kon men ons wel eens verwijten, dat wij niet voldoen de gedaan hebben. Bruisten zegt, dat de bewoners op den Bosch er bezwaar tegen zullen hebben. Ze wonen nu maar circa 10 minuten van het raadhuis en dan moeten zij 5 of 6 K.M. verder. Wethouder Crooymans vindt, dat er nu maar direct werk van gemaakt moet worden en een teekening laten maken. De Voorzitter adviseert hiermede nog te wachten en geen onnoodige kosten te maken. We moeten eerst meer weten Wethouder v.d. Heuvel zou eerst eens af willen wachten, wat er met de samenvoeging van gemeenten wordt gedaan. Het voorstel Jans wordt voldoende gesteund en komt in stemming. Met 5 stemmen voor en 2 tegen wordt het voorstel aangenomen om in Overloon een nieuw raadhuis te bouwen. Dan kwam in stemming of de Raad het benoodigde bedrag, circa f 20.000 beschikbaar wil stellen. Met 6 tegen 1 stem werd hiertoe besloten. Wethouder Crooymans zegt, nu dit is aangenomen, hij zou willen verzoeken, dat dit goed geformuleerd wordt, zoodat het ook in den Bosch wordt aangenomen. De Secretaris zegt, dat de formu leering hiervan eerst door B. en W. kan worden ingezien. Verder wordt besloten een fraude verzekering te sluiten bij de Algem. Incassobank. Nadat Bonants had geïnformeerd naar de distributie van onvermengde margarine, sloot de Voorzitter met den gewonen groet. VENRAY, 16 Juli 1938 VENRAY VOORUIT. Onder voorzitterschap van Dr. L. Sala had Maandagavond in Lunch room Verheugen eene vergadering plaats van de Vereeniging Venray Vooruit, om te komen tot oprichting van een tweetal sub-comité's van gemelde vereeniging. Na de opening sprak de Voorzitter een hartelijk welkomswoord en zette het doel dezer vergadering uiteen, alsmede de werkwijze, die ten opzichte van het hoofdbestuur door de in te stel len sub-comilé's gevolgd zal worden. Uit de gehouden stemming bleek, dat de commissie voor Vreemdelin genverkeer gekozen waren: de heeren H. Sala, voorzitter, H. Verheugen, onder-voorzitter, P. Gooren, secreta ris en H. van Schendel, commissaris. Wegens ontstentenis van den heer H. Sala, dankte de heer Verheugen namens hem en mede-gekozenen voor het gestelde vertrouwen en zegde zijne beste krachten toe voor het bereiken van het gestelde doel. Hierna volgde eene vergadering tot het instellen eener feestcommis sie, die bg voorkomende gelegenheden geroepen zijn zal tot het leiden der feestelijkheden en haar advies zal uitbrengen aan het hoofdbestuur en als zoodanig officieel erkend zijn zal. Uit de gehouden stemming bleek, dat gekozen waren de heeren V. Pyls, voorzitter, J. Vermeulen, secre taris, Driessen en van ScheDdel, commissarissen. De heer Pyls dankte voor het in de gekozene gestelde vertrouwen en meent, dat het verleden een borg zgn zal voor de toekomst, maar dat er steeds gestreefd zal worden naar nog beter en meer effect der feesten. Hierna sluiting. Oprichting Kosterskring. Alhier waren een groot aantal kosters uit de Dekenaten Horst, Venray en Gennep bijeen om te ko- meo tot oprichting van een kosters kring. Als spreker was hiervoor op deze vergadering aanwezig de heer J. Bronnenberg uit Sittard, voorzitter van 't federatiebestuur van 't bis dom Roermond. Hij gaf een volledige uiteenzetting van 't ontstaan der kostersvereeni- ging in Limburg, van de werkzaam heden tot nu toe verricht en van het verkrijgen der bisschoppelijke goedkeuring op de statuten van de R.K. Kostersvereeniging. Verschil lende kosters hadden bericht van verhindering gezonden, maar gaven zich in principe als lid op. Na de uiteenzetting van bovengen, spreker werd overgegaan tot het benoemen van een voorloopig bestuur De uitslag gaf de volgende namen: J. Nelissen, Oirlo, voorzitter; P. Reintjes, Leunen, bestuurslid; P. v. Gassel, Sevenum, secretaris. Verder werd besloten door middel van de Hoogeerw. heer Deken van Venray aan Mgr. Lemmens te ver zoeken een geestelijk adviseur te benoemen voor deze kring. Daarna zal in een algemeene ver gadering de installatie zal plaats hebben van den geestel. adviseur. Kind overreden en gedood. Zaterdagmorgen werd een 31/,-jarig zoontje van den landbouwer P. Camps wonende aan den Wanssumschenweg te Oostrum door een luxe-auto aan gereden. De auto kwam met groote snel heid van de richting Wanssum, en het knaapje, dat nlijkbaar de auto niet had opgemerkt, wilde den weg oversteken. De bestuurder remde uit alle macht, en wilde het kind nog aan de linkerzijde ontwijken, doch 't kind liep tegen den wagen op en werd vervolgens terzjjde van den weg geslingerd, zoodat 't op 't rijwielpad terecht kwam. De auto slingerde aan den linkerkant tegen een boom. De twee inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het knaapje echter liep zeer ernstige verwondingen op, en werd in be- wusteloozen toestand in de ouderlijke woning gedragen. Dr. Bloemen uit Venray, die spoedig ontboden werd vreesde het ergste. Het rechterbeen en linkerarmpje waren gebroken en zeer waarschijnlijk had het kind een schedelbreuk met nog andere kleine verwondingen. Later is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Ongeval bij schieten. Bij de Zondag te Oirlo gehouden schietwedstrijden op de doelen van „Willem Teil" had het 11 jarig zoontje van den heer M. Philipsen, die als pijlendrager was aangewezen, het ongeluk een pijl in de kaak te krij gen. Een kies werd uit de mond geschoten. Na zich bij de Eerw. Zusters van het Groene Kruis te hebben laten verbinden, is hij naar den dokter gebracht voor verdere behandeling. PDV DE EENDRACHT Uitslag wedvlucht Corbeil 407 KM. Los 5 uur. Ie duif 11-0-40. Laatste duif 11-39-24. Ie, 3e J. Lumler (Koningspoule) 2e G. Aarts 4e, 5e en overduif J. Dinjens Uitslag wedvlucht Melun 410 KM. Los 5.50. Ie duif 11-50-54. Laatste duif 12-9-4. Ie, 3e, 6e J. Dinjens 2e, 4e G. Aarts 5e H. Keyzers Overduif J. Lumler. Uitslag wedvlucht Roermond 47 K.M. Los 9.30. Ie duif 10-10-11. Laat ste duif 10-11-41. Ie, 2e, 8e, 12e, 13e, 21e, 25e Dinjens 3e, 4e, 9e, 10e, 11e, 15e, 16e, 17e, 22e, 23e, 24e en overduif G. Aarts. 5e H. Keyzers 6e, 7e, 14e, 20e J. Lumler 18e Sanders 19e, 26e Janssen (Ysselsteyn) Inkorven voor Sittard Zaterdag avond van 8—9.15. P D V DE ZWALUW. Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 10 Juli een wedvlucht met oude duiven vanaf Melun, af tand 410 K.M. De duiven werden gelost om 6 uur met Westenwind. Aankomst eerste duif 11-22-6, laatste 11-52-38. De prijzen werden behaald als volgt G. Jansen 1, 3, 15 P. Manders 2, 11, 13 J. Kusters 4, 6 M. Houben 5, 16 B. Maassen 7 H. Janssen 8 M. Franken 9 H. Derks 10 en overduif P. Kersten 12 J. Vollebergh 14 Nieuwe telefoonaansluiting. MAASHEES No. 20 Fa. P. Knols. aannemer nieuwbouw Havens. Ongekende belangstelling. Al zag het weer zich Zondagmor gen nogal zeker aan, toch bleef het na den middag bg dreigen en schenen de vele bezoekers voor het openlucht spel te Horst geen regen te vreezen. De regen werd echter ook geen spelbreker, het bleef droog. Ruim 1400 bezoekers hebben weer kunnen genieten van dit verheffende spel, dat door allen na afloop ten zeerste geroemd werd. De drukte bij de ruïne Ter Horst was zoo groot, dat ongeveer twee honderd bezoekers teleurgesteld moesten worden wegens plaatsge brek. Talrijke eerw. heeren geeste lijken waren aanwezig. De promotor van het openlucht spel, kapelaan Berden, deelde na afloop aan de aanwezigen mede. dat dit ontroerende spel nog vaker op gevoerd zal worden. Militair aangereden op den Horsterweg. Zaterdagmiddag is op den Horster weg nabij het viaduct onder Grub- benvorst de dienstplichtige soldaat van Gemert van het 2e regiment infanterie te Venlo aangereden door een hem achterop komende auto. De soldaat, die op weg was naar huis, liep verwondingen en een arm- fractuur op. Hij is naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd. De autobestuurder, die de aanrij ding veroorzaakte, is zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren, door gereden. Zomerfeest te Meterik. Morgen Zondag zal te Meterik een groot zomerfeest georganiseerd wor den door de Fanfare Concordia. Aan dit zomerfeest njet Beiersche kermis, nemen niet minder dan elf gezelschappen deel o. a.; Meterik, Fanfare Concordia; Amerika Fanfare Caecilia; Blitterswgk Fanfare Moed en IJver; Fanfare Broekhuizenvorst; Horst Kon. Harmonie; Horst Man nenkoor; ^Melderslo Fanfare Een dracht; Oirlo Fanfare Ons Genoegen; Sevenum Fanfare Unie; Swolgen Fanfare Vriendenkring; Leunen Fan fare St. Catharina. Dc P.T.T. leent zijn naam I De tgd, dat men smalend over „Tante Pos" sprak, is wel voorbij, en ons staatsbedrijf van Posterijen, Telefoon en Telegrafiie is zich lang zamerhand een méér dan stevige populariteit aan het verwerven. Is het te verwonderen dat één onzer bekendste sigarenfabrieken verlof vroeg om den naam P.T.T. te ge bruiken als aanduiding van een nieuw sigaartje, dat alle eigenschap pen heeft om tot groote populariteit te komen. Het is teekenend voor onzen mo dernen tijd, dat het bedrgf der pos terijen gaarne zijn naam leende, wanneer dat een stimulans kon be- teekenen voor het bedrijfsleven. Misschien heeft dat de fabrikanten geïnspireerd om deze sigaar even goed te verzorgen als Ir. Damme dat de post- en telefoondienst doet. Binnen een aantrekkelijke verpak king vindt men 10 sigaartjes, uit sluitend uit importtabakken vervaar digd, waarin rijkelijk Havana en Brazil is verwerkt. Vier honderd man personeel, in ruime en hygiënische hallen, ver werken in tempo, de vele aanvragen en bereiken een productie-omvang, die een méér dan matigen prijs mogelijk maakt. Nationaal Congres der H. Familie te Venlo. Op Zondag 24 Juli a.s. zal te Venlo bg gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Belletable, de stichter van de H. Familie, een nationaal Congres worden gehouden. Vele afdeelingen der H. Familie uit geheel het land zullen met tal rijke extra-treinen en trams dien dag getuige willen zijn van deze onthulling en het Congres bijwonen. Het feestprogramma ziet er als volgt uit 3 uur Feestvergadering van alle afdeelingen der H. Familie (in de hallen der Venlosche Veiling). Na afloop hiervan optocht door de stad met begeleiding van muziek. Tijdens het trekken van den stoet klokkengelui van alle kerken in Venlo. Bij aankomst op 't terrein Onthullings-Plechtigheid Muziek, Welkom van Pastoor-Deken J. van Oppen, Venlo, korte toespraak door Burgemeester Mr. B. Berger. Venlo. Onthulling van het standbeeld door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens. Gezamen lijk feestgezang met begeleiding van muziek. Feestrede door den Zeereerw. Pater Jonkbloedt C.ss.R., Koorzang der Kon. Zangvereeniging „Venlona". Korte toespraak van den Zeereerw. Pater Debast, C.ss.R., afgevaardigde van de Belgische afd. der H. Familie. Koorzang Kon. Zangvereeniging Venlona". Dankwoord. Het rijke feestprogramma doet een groote deelname verwachten. Roomsche mannen der H. Familie, uw groote Leider en Stichter ver wacht U. Stelt Hem niet teleur en geeft U onverwijld op voor deel name. Afwijzing der toelating van een nieuw lid. Gedurende ruim 30 jaren is men er in de zittingen van Provinciale Staten van Limburg nooit getuige van geweest, dat de Staten een be noemd verklaard lid weigerden in hun midden toe te laten. Maar j.l. Maandag is het gebeurd. De commissie, die de geloofsbrieven van den heer d'Ansembourg te onderzoeken kreeg, adviseerde tot niet-toelating en haar voorstel werd zonder eenige openbare bespreking en zonder stemming onder ijzige stilte aangenomen. Teveel gestudeerden. De Haagsche Post wijst nog eens op het zich voortdurend uitbreiden van 't aantal gestudeerden, waar door de arbeidsmarkt der intellec tueelen wordt overvoerd; .Terwijl enkele tientallen jaren geleden een eindexamen H.B.S. of gymnasium nog mogelijkheden op een maatschappelijke positie opende zijn nu veelal de mr., de ir. of de econ. drs.-titel minimale eisch voor minimale baantjes. Wg wagen het, de conservatieve, ja de redactionnaire vraag te stellen: worden al die baantjes door al die academici zooveel beter vervuld dan zij vroeger door de niet academici vervuld werden Heden ten dage kan uw zoon met een eindexamen-diploma van het gymnasium althans zeggen, dat hg aan een der vestigingseischen voor het bakkerschap heeft voldaan... Het vak van bakker is een zeer eerbiedwaardig vak, maar er zal zeer zeker niemand zijn, die zich in de klassieken gaat bekwamen met als einddoel de bakkerij voor oogen. Het stellen van steeds hoogere eischen voor het vervullen van steeds eenvoudiger maatschappelijke be trekkingen is een zeer ongunstig en averechtsche ontwikkelingsgang van t sociale bestel. Niet alleen materi eel, doch zeker ideëel. Wie kan van een klassiek-ontwik- keld man arbeidsvreugde bg het bakken, het tikken, het adressen- schrijven verwachten Tegen de beunhazerij. Er is door den bona fiden handel- drijvenden middenstand jarenlang steen en been geklaagd over allerlei beunhazerij in zijn bedrijf, dat daar door geheel kapot werd gemaakt. En men riep de hulp van den wetgever in om hem tegen deze beunhazen te beschermen. Dat kon natuurlijk niet anders dan door het stellen van vestigings eischen, die zoodanig moesten zijn, dat aan de beunhazerij paal en perk gesteld werd. Nu dit gebeurt hoort men dage lijks spottende critiek op allerlei exameneischen, die voor de vestiging in een of ander bedrijf gesteld worden. En vooral voor de caricaturisten en cabaretzangets is dit een dank baar terrein. Intusschen heeft de Ned. Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland ver gaderd en ook daar was het weer één klachtenlied over de beunhazerij in dit bedrijf. Als iemand voor alle andere vakken onbekwaam is, vestigt hij zich als aannemer en probeert het weer! Het aantal aannemers is daardoor in de laatste jaren tot 35.000 ge stegen. De voorzitter deed een boekje open over de verschrikkelijke toe standen, die in dit vak heerschen. Hg zeide o.m. Onder die 35.000 zgn talloozen, die hun vak niet verstaan, geen behoor lijke begrooting kunnen maken, niet of nauwelijks eei lezen, niet de mii kennis hebben, rijen der aannemc Dat zegt iets toestanden. In menige anc geen haar beter. Straks worden gingseischen voc vastgesteld. Vóór men dan gaat kankeren, klachten-litanie n< En niet doen, a maar „poppenkas dat nu van andere WIE DRI MEEST Van de Beieren dat ze met een pi geboren worden, schaduw van „Frauentürme" sj stekend en voor het een hoog lauwen zomerav bierkelder te vroolijke blaasmu slaaproes te dri: op stevig drinke: de Noord-Duitse! lijke broeders in achter, al gieten: brouwsel dan o potten, maar uit len-glasen" acht de statisticus hee dat de Berlijne meer bier drinkt Münchener. In dit verband te weten in welk vraag naar het e grootst is. Natuurlijk in I. eenparig beweren statistieken gev< beeld. De anderj gelschman houdt dan de Duitsch donker. Terwijl jaar en per hoofcij geerige kelen vi Engelschman ka achterover te s Britsche eilande niet het dorstigs Den dorstigste: moeten we zoekt nog allerminst du a an de oevers vaji Hier heeft omzoi zijn vaatje bier ii want met een b i liter per hoofd j£ de Belgen alle a$j in de schaduw. En hoe is het n marcheeren nat:<i sche landen mt Doch ook de Di „vloeibare zon" j goed gedijt in de de Main. A i liter per hoofd maar een zeer heid. Dat is n c maand, om no f van de brandev.tj middelde Duitscbei per jaar gebruiki,' In Duitschlafi verbruik eigenlik sinds men smaak het verfris3chend( soort bronwater, dorst natuurlek lesschen als wijn In 1926 werden i millioen liter „Spru tien jaar later r miliioen liter, fo sprudel. Daarmee is ja gezegd dat een ha of wijndrinker zie dranken zal beke^ vooral de jeugd, schende dranken d de sportbeoefening om mag men triomftocht van dranken verwachte Ook in ons la limonade en voo-a; meer en meer in de Nederlander e uitstekend weet te GYMNA! St. Chris toffe Dinsdag 8.309.2 Donderdag 5.3t— 6.4S— 8.30- Meisjesgy mn i 's Zondagsmorgei Inlichtingen betrei en zwemlessen bij P. M. H. H Leraar VENLO. Op ie eeniging van Mtar voer 2.320.000 eitre Kipeieren van f Kleine eieren vai Eendeieren vai f ROERMOND. O vereeniging va» aanvoer 5.075.001 e Kipeieren van f Eendeieren v®. J Alleenverkoop en: H. CAME). I

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6