TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS AKKERTJE Landbouwcrisis- politiek. FEUILLETON. Jonge kracht op ouden grond Voor tuinliefhebbers Krakelingen. Zaterdag 16 Juli 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 29 AFSLUITING WEG. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat door hen ingevolge het wegen reglement, de weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder no. 59 vanaf den provincialen weg van Venray naar Horst, aan sluitende aan de perceelen sectie C 5831 en G 5634 tot aan het voetpad aansluiting gevende aan den Ouden Oostrumsche weg tusschen de per ceelen sectie C 5727 en sectie C 3895 op Zondag 17Julia.s. vanaf des na middags twee uur tot des namiddags negen uur voor alle verkeer is af gesloten, zooals op de ter plaatse aangebrachte bordjes is vermeld. Venray, 8 Juli 1938. Burgemeester en Wethouders vnd A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. De kwestie Deterding. Het heeft de aandacht getrok ken, dat aan dr. Deterding terug betalingen zijn geschied op de sommen door hem bestemd voor voedselvoorziening in Duitsch- land. In de voorbereiding van de persconferentie met het Col lege van Regeeringscommissaris- sen is daarover een uiteenzetting gegeven, waarvan hier een over zicht volgt: Dr. Deterding heeft een groot bedrag beschikbaar gesteld om verschillende landbouwproducten, waarvan in Nederland een sur plus was, op te koopen, zoowel om de belangen van den Neder- landschen landbouw als die van Duitschland te dienen, ter aan moediging van het ruilverkeer. Bij de eerste besprekingen, die terzake door den heer Deterding zelve met de Nederlandsche autoriteiten zijn gevoerd, is toen tertijd niet duidelijk komen vast te staan, of de heer Deterding altijd en voor ieder artikel slechts de terzelfder tijd door Nederland bij export bedongen, laagste prij zen zou betalen, dan wel een prijs, die door de uitvoerende instanties van beide partijen zon der deze overweging als redelijk werd beschouwd. In de besprekingen tusschen de uitvoerende instanties, die wat de artikelen varkens, aardappel meel en zuivelproducten betreft, van regeeringszijde zijn gevoerd door den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de vee houderij, bijgestaan door de cri siscentrales, is men niet uitgegaan van een dergelijke baisse- of meestbegunstigings-clausule. Bij deze besprekingen is over prijs e. d. volledige overeenstemming verkregen. Toen later bleek, dat er verschil meening bestond omtrent het al dan niet van toepassing zijn eener baisse-clausule heeft de regeering gemeend, in het algemeen de uitlegging in den door den heer Deterding gewenschten zin te moeten goedkeuren, gezien het doel der transactie en de door den heer Deterding gewenschten door PAUL KUYPERS. (Nadruk verboden) 23 Zoo gingen die twee met elkaar op en af. Zoo'n dingen zetten Bertje aan toe ijver om van alles op de hoogte te komen. Hij vroeg ernaar of hij ook 'ns 'n akker omteulen mocht. Nee, dat kon Driek wel, die was voerman. Maar Frans stuurde Bertje's op dagen, dat Driek ergens anders heen moest met paard en ploeg den akker in. Frans leerde hem 't teuten aan, hoe hij de wentelploeg keeren moest, dat ze in eenen keer recht voor de voor kwam te staan, hoe de afschoepers gesteld moesten worden, om de mest goed onder te rollen met aarde. Nadien bleef Frans aan 't einde van den akker het gespan na staan kijken. Zoo'ne jonge teulman. hij had nog wei voor priester geleerd. Maar hij wist de voren recht neveneen te leggen. Waar hij geweest was lag het land effen en gesloten aaneen, met de nattige glim ming van den versch-boven-gehaalden grond in de zon. Marie nam hem mee naar den stal. Hij moest melken leeren. Ze deed hem den greep voor van de klemmende hand rond den gespannen streekei, van boven naar onder, anders knijpt ge hem dicht. Zachtjesaan maar Ja, natuurlijk en Bertje zette aan. Hij kneep, daar kwam geen melk. De koe keek 'ns om met haren dommen kopen sloeg Bertje van z'n melkbank af. Hij hield evel aan. zin te moeten goedkeuren, gezien het doel der transactie en de door den Nederlandschen land bouw daaruit gekregen voor deelen en mede op grond van het feit, dat het tegeno/ergestelde in ieder geval evenmin vast stond. Het gevolg daarvan is geweest, dat een overeenkomst tusschen dr. Deterding en de regeering bij monde van den regeerings commissaris voor den akkerbouw en de veehouderij is getroffen omtrent de teruggave van een bepaald bedrag voor de gekochte kochte .varkens, terwijl later nog een dergelijke teruggave heeft plaats gehad voor kaas. De eerste bedroeg ongeveer f 112.000 en de tweede f20.000. Na deze overeenkomst terzake van de varkens bleek nog eenig verschil van meening te bestaan, omtrent de vraag, of de heer Deterding ingevolge deze door de regeering aangenomen houding nog rechten zou kunnen doen gelden op eenige verdere terug gave. Hieromtrent zullen nog be sprekingen plaats hebben. Deze bespreking tusschen dr, Deterding en de heeren ministers Colijn en Steenberghe, waarvan de belegging een gevolg is van een op initiatief van den regeer ingscommissaris gehouden be spreking met den heer Deterding in Februari van dit jaar, heeft tot nu toe nog niet kunnen plaats hebben plaats hebben, uitsluitend omdat het nog niet mogelijk is geweest een dag te vinden, die allen convenieert. Het is te verwachten, dat deze bespreking in September zal kunnen plaats vinden. Onder deze omstandigheden is het moeilijk omtrent het geschil punt nadere mededeeling te doen. Er is evenwel geen sprake van, dat aan dr. Deterding opzettelijk mededeelingen zijn onthouden. Betreurd moet worden, dat die aangelegenheid aldus verloopen is. Er is evenwel van niets anders sprake dan van een mis verstand, daar omtrent den over eengekomen prijs de meest vol ledige overeenstemming bestond en deze op zichzelf ook volko men juist en gerechtvaardigd mocht worden geacht. Indien inderdaad zou hebben vastgestaan, dat betreffende den prijs een bindende afspraak was gemaakt in den zin als door dr. Deterding wordt gesteld en de uitvoerende instanties daarvan van den aanvang af op de hoogte waren geweest, dan zou uiter aard deze afspraak zijn nage komen. Wel gingen de uitvoeiende instanties er van uit, dat een redelijke prijs moest worden be dongen en dat de speciale hef fingen voor Duitschland niet zou worden betaald. Daarvan zijn deze overeenkom sten uitgegaan. Zoo kon de Ne derlandsche veehouderijcentrale, zonder dat zij meende de afspraak met dr. Deterding te overtreden, goedkooper varkens voor andere bestemming verkoopen en kon De koe stond maar niet stti. Zachtjes aan maar, suste Marie. Ze moest dat tegen Bertje's niet zeggen, want hij zat z'n eigen kwaad te maken. Ternauwernood had hij 'n streekei vast of de koe sloeg al weer en ze drentelde op en neer. Onderhand haal de Bertje 'n zeel Hij bond de pooten van de koe bijeen. Zoo, hij ging zitten. Het ging efkes. Toen voelde hij 't gewicht van de steunende koe op zijnen schouder, 't Werd zwaarder en drukkender. De koe was bekant heelemaal op één zij ko men hangen. Hij moest er zich onder uit wringen. De stugge koe viel languit over den grond, de melkbank in gruzelementen van klinklaar stug verzet tegen dezen vreemden melker. - Zwetsen kunde ge beter als mel ken, zei Driek. Ga maar weg, dan trek ik de roome, die ze van plan is nog te geven, er wel uit. - Dat denk ik toch niet, zei Bertje, ik ben er aan begonnen. Melken zal ik ze, al gaat ze ook op d'ren rug ren, wat denkt ze wel, de kreng. iet had heel wat in. eer hij wat roome van de koe, kaal en wel zonder 'n vlókske schuim in den emmer had. Bertje had het toch gewonnen. Den anderen dag ging hij weer naar dezelfde koe terug. - Onder jou zal ik 't leeren, graag of niet I Hij leerde melken. Eigenlijk had hij ook gezellige handen voor de koeien, ze waren klein eil zacht in vergelijking met die van de andere metkers en hij werkte alles kalm af, als de koeien maar stil stonden. Het duurde niet zoo lang of hij kwam met de voile vlokken schuim op de roome in 't melkhuis aan. Hij kende het onderhand al heel aardig. Het gebeurde in dezen tijd, dat Bertje vriendschap sloot met een ka- ook de Nederlandsche zuivei- centrale volkomen terecht meenen een toeslag, die toentertijd voor enkele buitenlandsche markten op kaas werd gegeven, niet voor deze transactie beschikbaar te moeten stellen. Ten tijde van het totstand komen van de transactie met dr. Deterding bestond er geen enkele aanwijzing, dat het betalingscon tingent voor spek in 1937 niet op de gebruikelijke wijze volledig zou kunnen worden benut. Op 1 Januari 1937 bedroeg de voorraad voor export bestemd spek 3.776.486 kg. Hiervan werd normaal uitgevoerd in het eerste kwartaal 1937: 1.451.177 kg. In dezelfde periode werd in geleverd 1.269.594 kg., zoodat zonder den invoer ingevolge de transactie-Deterding de voorraad spek op 1 April 1937 zou hebben bedragen 3.594.903 kg. In het tweede kwartaal van 1937 werd 1.043.142 kg. spek bij de Nederlandsche veehouderij centrale ingeleverd. Het was niet gewenscht zulk een grooten voorraad aan te houden, te meer niet, waar een gedeelte van den voorraad reeds oud was en bij langer aanhou ding een ernstige waardevermin dering tengevolge van den ach teruitgang der kwaliteit gevreesd moest worden. Ook wanneer het mogelijk was geweest te voorzien, dat in het najaar een tekort aan spek voor uitvoer zou ontstaan, dan nog zou het bezwaarlijk geweest zijn den voorraad tot zoo lang aan te houden. Toen zich dus doordr. Deter ding in het begin van 1937 de gelegenheid voordeed om buiten de clearing om een gedeelte van dezen voorraad af te zetten, werd daarvan dankbaar gebruik ge maakt. Het mede door de transactie- Deterding op de clearing vrijge komen bedrag is ten goede ge komen aan den uitvoer van andere Nederlandsche landbouwproduc ten. Hoewel er steeds naar gestreefd wordt, de exporteurs zooveel mogelijk in te schakelen, had het in dit geval, waar het spek voor één kooper in Duitschland be stemd was, geen zin om de leverantie in een aantal kleine partijen, overeenstemmend met het aantal exporteurs, te split sen. Bovendien werd het spek door den vertegenwoordiger van dr. Deterding in Nederland betaald, zoodat er noch betalingsrisico noch valuta-risico aanwezig was. Onder deze omstandigheden zou er in geen geval aanleiding geweest zijn om aan de expor teurs hun normale commissie te vergoeden, ook niet wanneer de export over hen was geioopen. De tweede schaar. Het wordt stilletjes aan tijd voor onze tweede schaar in den meraad, die journalist was Hij woonde op 'n dorp, een eind van de stad af. Deze jongen hield ook van boeken. Ze gingen met elkaar op en af en kwamen Zondags bij elkaar aan huis. Ze maakten fietstochten door de Peel, ze lazen elkaar verhalen voor, die ze zelf geschreven hadden. Ze spraken hun bewondering uit vóór elkaar, terwijl ze er nadien in hun eigen verbaasd over waren, dat het verschil in waarde van hun scheppin- gen zoo belachelijk groot was. Ze roemden elkander als hardnekkige celibatairen, die meer gaven om één versregel, dan om tien meiskes- Zoo stond deze vriendschap, toen Karei, de journalist 'n keer bij Bertjes op 't land kwam om te zeggen, dat hij den volgenden Zondag onmogelijk naar de stad komen kon, omdat bij hen thuis een nichtje kwam logéeren Het nichtje hoopte daar in de rustige omgeving van het dorp wat op krach ten te komen. Bertje moest maar naar Karei komen. - Dat kan, zei Beit. Zondagsmiddags maakte hij aanmer king op zijnen boord en zijn broek en vergat zijn laatst geschreven verhaal mee te nemen, om dit aan z'n vriend voor te lezen. Hij kwam bij zijn vriend. Zijn harde hand omvatte de bleeke vingers van het juffrouwke, dat daar achter de kachel zat en schaarsch haar Holland- sche woorden zei. Van fietsen of opwandelen kwam dien middag niks. Bertje keek naar dit meiske, dat haar ingetogen zwijgzaam heid bewaarde, bijwijlen dat hij de gekste verhalen zat te fantaseeren, waar ze allemaal mee lachen moesten. De jonge boer maakte op haar mis schien eenigen indruk. Ze luisterde onderhand naar hem en ze vroeg 'n keer: Ga 'ns door, Bert, je was zoo leuk aan 't vertelle. Ze zei „Bert". Zoo maar in eenen tuin. De spinazie is of wordt opgeruimd, de erwten zijn bijna geplukt, de kropsla is verdwenen en de vroege tuinwortelen en de sjalotten ruimen ook al het veld. Nu kunnen we bij 't uitplanten van onze tweede schaar er wel rekening mee houden, dat de bladgroenten op de eerste plaats stikstof verbruikt hebben, de zaad of vruchtgroenten vooral fosfor- zuur en de wortelgroenten vooral kali. We kunnen dan wat afwis seling brengen in onze teelt. Maar bijna altijd is het noodig voor den weelderigen groei van tweede gewas, om den grond op nieuw te bemesten. Heel gemak kelijk en goed geschikt zijn A. S.F.-korrels, die we in alle mo gelijke samenstellingen kunnen koopen, maar ook de beer is voor ons tweede gewas buiten gewoon nuttig. Als voorbeeld zullen we nemen onze erwtenrijen. Het loof wordt als veevoer gebruikt. Op de plaats der erwten maken we een on diepe geul, circa 10 cm en gieten die over de heele lengte vol beer. Is die goed door den grond getrokken dan spitten we het heele bed om en planten et twee rijen knolselderij op. We zorgen dan, dat we de wortels een beetje inkorten, dan maken we een mooie kans op prachtige knollen. Ons spinaziebed konden we goed gebruiken voor andijvie. Ook hier kan beer buitengewoon nuttig aangewend worden, want zijn er planten die het land heb ben aan beer, andijvie hoort daar zeker niet bij. Zaai genoeg en zorg, dat de planten los blijven staan van elkaar. Poot een ge deelte uit, maar laat ook gerust een gedeelte staan, want dat levert in den herfst de prachtigste kroppen, waarvan je heel lang plezier hebt. Zorg er dan toch voor, dat ze tot September vrij van elkaar blijven staan. De slabedden zijn buiten gewoon geschikt voor het uit- poten van het witlof. Laten we die op ons zaadbed staan, dan staan ze al spoedig zoo dicht, dat er blaren gaan rotten, en als het begin er is, dan is de ellende niet te overzien. We kuilen later ons witlof in; het rottingsproces dat al begon nen was zet zich in den grond voorthet gevolg is, dat we wortels hebben die absoluut geen knop vormen, of die in het hart doodgaan en slechts een stelletje armoedige spiertjes levert. Daarom is het uitpoten van witlof heel goed. We zetten de planten circa 20 c.m. van elkaar. Als natuurlijk gevolg van het verplanten krijgen we een stilstand in de groei gedurende ongeveer 14 dagen. Het loof sterft zelfs gedeeltelijk af, wat voor ons doel nuttig is, want de overdadige Ioofontwikkeling is in ons nadeel. Daardoor worden sommige planten van zonlicht en lucht beroofd, en juist daardoor treedt rotting op. Natuurlijk worden de wortels van het witlof dat uitgepoot is keer. Het viel Bertje weezenlijk op Er stak feitelijk toch niets in, want ze kon tegen dezen boer, met z'n rauwen mond toch niet de aanspreking mijnheer of zooiets gebruiken. Het kwam dien middag zoover, dat, toen Bertje, zooals hij in dat huis ge woonlijk deed enkele liedjes zong, zij daar met haar hooge stem in te hulp kwam. Op 't laatst zette ze gelijktiidig een liedje in, zij eerste, hij tweede stem. Ze moesten elkaar verstaan bij zoo'n zang. Ze keken elkaar aan. Ze lachten eens tegeneen, als het wat valsch ging. Zoo kwam aan dezen Zondag een eind. Toen Bertje naar huis ging verbood hem 't meisje, dat hij nog langer .juffrouw" tegen haar zou zeggen, ze heette Nelly. Ze beloofde hem ook een liedje, dat hij zoo graag leeren zou, voor hem over te schrijven Met 'n veranderd hart keerde Bertje naar huis terug, bijwijlen dat hij zich bezig hield, met de vraag, of zoo'n teer en deftig wezen, als dit meisje was er ooit naar zou willen luisteren dat hij ze liefhad, want zoo was het, hij was door dit meiske in eenen keer aangetrokken. Bertje vond het een uitkomst, dat ze hem in de week na dezen Zondag naar de ontginning stuurde, waar hij den heelen dag alleen was. Hij had veel te prakkezeeren. Het zou kunnen zijn, dat het meiske zijn liefde beantwoordde, als zij hem straks nog wat beter kende, als ze wist, dat hij dit en dat kende, dat hij, boer zijnde, in de stad op een kantoor komen kon, als de kans schoon was. Ja, dat was beter, als hij probeerde aan werk te komen en nadien het meisje om eenig bescheid vroeg. Zeker, dan had hij kans. Den avond van den Maandag schreef hij al sollicitatie-brieven de wereld in iets minder zwaar, maar dat geeft in den winter vaak geen slechter resulaat. Hebben we onze tuinwortelen in combinatie met praai gezaaid, dan blijft de grond bezet, maar hebben we tuinwortelen ofsja lotten apart staan, dan is dat een geschikte plaats voor onze augur ken. In een margarinekistje heb ben we deze binnen uitgezaaid en desnoods in potjes verspeend, daar ze anders heel lang worden. Komt er het eerste augurkenblad aan, dan is het tijd om uit te poten. Dit moet met heel veel zorg gebeuren. Het gedeelte tus schen de wortels en de eerste twee groene blaadjes is heel teer en verdroogt graag. We moeten daarom de jonge augurkenplantjes met een kluit zetten in een kuiltje, dat we van te voren goed nat hebben gegoten. Daarna hoogen we rond de plant zoolang aan, dat alleen de eerste twee groene blaadjes nog precies er boven uit steken. Doen we dit niet, dan kunnen we bijna zeker op een mislukking rekenen. Hebben we nog open plekken, dan kunnen we die gebruiken om nog wat tuinwortelen uit te zaaien. Deze tweede schaar geeft veel meer zekerheid, ze vermaail lang zoo licht niet als vroeg in de lente. Ook kunnen we de open plekken oppoten met boerenkool. Maar let bij het uitplanten daar van er op, dat men met kool niet twee jaar achter elkaar op dezelfde plek moet terugkomen, want anders hebben we heel veel kans op knolvoet. H. Algemeen stemrecht. De overheid organiseert tegenwoor dig acties tegen de overheid. We zagen aldus Zaterdag j.l. een Am- terdamsche wethouder een van boven gewekte volksbetooging organiseeren tegen de plannen der regeering om Shiphol tot 'n militaire vliegbasis in te richten en in de buurt van Leiden een nieuw centraal vliegveld voorde burgerluchtvaart te stichten. Ik treed niet in een Deoordeeling van deze actie. Om mij mag Amster dam Schiphol behouden. Maar ik neem aan, dat het inzicht van de regeering gefundeerd is op de resultaten van ernstige overwe ging, op deskundige voorlichting, op militaire noodzaak, op het belang ook van de burgerluchtvaart. De regeering kan dwalen en er is dus niets tegen, dat b.v. Amsterdam argumenten met haar uitwisselt. Maar is het wel goed om het gevoelen van de massa, eerst sug gestief in een bepaalde richting ge wekt, geldend te maken In geen geval kan dat gevoelen steunen op deskundige voorlichting en nauw gezette overweging van de verschil lende nationale en hoofdstedelijke belangen. Zooals gezegdZaterdag is er op Schiphol voor het behoud van dit vliegveld zooals het thans is, een betooging gehouden. Jan, Piet en Klaas getuigden er van hun wil en dezen wil is telegrafisch overgebracht aan den minister. Algemeen stemrecht in regeerings-, in bestuurszakenNiet in het alge- meene, neenin het feitelijke beleid. Om den onzin daarvan te illustree- ren citeer ik een stukje uit een den avond van Dinsdag stond hij aan de voordeur op de postbode te wachten. In het licht van het lantaarntje, dat deze bode op de borst droeg, zag hij 'n blauwe envelop, aan hem geschre ven. Zijn warme broekzak bewaarde nadien 'n tijdje de schoone daad van het juf frouwke ginds op het dorp, want van haar was deze brief gekomen. Onder de koeien, in het vale licht van de stallamp, las hij de eerste woor den, die zij hem schreef en later het liedje, dat ze hem nóu al overgeschre ven had. Hij begon het direct maar te zingen. Hoe moest hij dit uitleggen Nelly was zeker direct aan het in vullen van haar belofte begonnen. Ze had dit werk graag voor hem gedaan, misschien Zou zij iets voelen van wat hij voelde? Zouden bij haar ook ge dachten opkomen, als die welke hem twee dagen bezig hielden? Hij hunkerde al naar den volgenden Zondag, dat hij weer bij Karei thuis zou zijn, dat ze samen hun woorden zouden hebben rond een liedje of een dwaas verhaal, waarom zij zoo helder lachen kon. De post bracht den anderen dag werkelijk een antwoord op een van zijn sollicitatie-brieven. Bertje kon inspecteur worden van een spaarinstelling. Hij moest zich in een hotel in de stad zoo en zoo laat vervoegen. Het ging aan. Bertje waschte zijn handen rood met een ruwen baksteen om alle zwarte randen weg te schaven. Hij knipte zijn nagels. Dit baantje zou hij maar nemen. Het klonk schoon zat dit woord inspecteur. Ja, mijnheer Davids kon meteen aan den slag, maar hij moest bewijzen van elementaire bekwaamheid afleggen door zelf eenige spaarpoaten ai te sluiten. Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijl ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. f^ADAklTIE Wij garaivdeeren de goede UAKAmiC werking van "AKKERTJES", wanl ze bevallen een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoiien, volgens recept van Apotheker Dumont. Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts U overvalt! dagbladverslag van de betooging: De heer M. Vrii, hoofd eener school, was de laatste spreker en hij getuigde van de populari teit, die onze grootste luchthaven bg de jeugd genietdat blijkt uit de duizenden opstellen, die er steeds weer aan worden ge wijd. En als men tot de jeugd zegtjongens, ze willen ons vliegveld verleggen, dan is het spontane, massale antwoorddat mag niet, dat kan niet, we kun nen Schiphol niet missen Luid applaus onderstreepte alle redevoeringen. Kinderkiesrecht Een kinderkiesrecht Een kinderkruistocht om het Jeruzalem van de burgerluchtvaart te redden uit de heiligschennende handen van zyn overweldiger, den minister. Wat een zotternij. Op, opvoor Schiphol. L' Enfant le veut. Dc warmte. Een luitenant ter zee le klasse werd bij vonnis van den zeekrggs- raad te Willemsoord tot f 250 boete veroordeeld en wat voor hem veel erger was tot ontslag uit den dienst. Deze officier was niet de eerste de beste. Zijn „misdaad" beging hy in de West. Hy was op het eiland Aruba aangekomen als commandant van een onderzeeër en n.b. zelfs als eskadercommandant. Tropische warmte, moonlight, een picnic op het strand. In den laten, zeer laten avond. Wyn, aardig gezelschap, een weeuwtje. Toen het feest afgeloopen was, trok de eskader-commandant naar het huis van het weeuwtje, tikte er tegen de jalouziën, maar.... de dame begon te gillen en om hulp te roepen. Buren kwamen toegesneld. De es kader-commandant verlegen met zyn figuur, drong het huis binnen en verborg zich in een provisiekast. Het huis werd onderzocht en onze marine-officier ontvluchtte, den duisteren nacht in. Maar hij werd gegrepen. Vonnisboven vermeld. Beroep. Het Hoog Mil. Gerechtshof her innerde den verdachte er aan, dat hij al eens eerder zoo iets had uit gehaald. 't Is méér warm. De boete bleek toen niet te hebben geholpen. Enfin, de heeren zouden het nog Nadien zou hij 't toezicht krijgen op alle agenten van de instelling in dit rayon. Hij kwam thuis met de woorden: Als boer gegaan als inspecteur teruggekeerd. Marie was niet erg voor deze vreem- digheid. Bertje ging zijn familieleden af om spaarposten te plaatsen. Dat zal welOom Jan moes! er "ns over denken, oom Marinus kende die bedriegerij, nee, hij deed er niet aan mee, tante Hanneke spaarde zelf. Bertje voelde de teleurstelling hier niet zoo erg van. Hij zou hendig enkele m.en- schen vinden, «lie het wél deden. 's Avonds laat kwam hij thuis met eenige afgesloten posten. Marie zei niks van dit nieuwe werk. Bertje ging te hed met groote plan nen voor den dag van morgen waarop hij met een acte-tasch onder den arm als een heer langs veld en wegen zou kunnen gaan. Dien nacht sliep Marie niet over deze plannen van Bertjehet was zoo'n vreemdigheid allemaal, ge wist niet of de menschen, waar haar jongen voor werkte wel eerlijk waren. Ze kon het niet dulden. In den nacht klom ze naar de zolder kamer waar Bert te slapen lag. Ze zocht in de papieren, die hij daar van zijn maatschappij had liggen. Ze was wezenlijk bang dat hij wakker zou worden. Als moeder handelende voor den bestwil van haar eigen zoon, moest ze ook nog bang zijnIn den slip van haren nachtjapon vatte ze alle papieren bijeen en droeg ze naar beneden Ze hadden hun gebrul in den ruimen kachelpot, toen Marie ze naderhand gelijk opstookte. Bertje had om de teleurstelling dat moeder dit gedaan had, wel razend kunnen worden. Hii schold haar vlakaf uit en hij verweet haar dat ze om zijn levensgeluk eigenlijk nooit iets gegeven had. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5