Verdronken Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten De „juffrouw" des huizes opende een kamer, neen 'n krot. Hier ligt m'n zieke moeder. De zin werd eerst voleind.... toen de „dochter" zich reeds op de tweede trap naar beneden bevond. De missionaris stond midden in de kamer. 'n Oud, rimpelig moederke op 'n stroozak, waaruit de stroopglen centi- meterslang uitstaken. Ongereinigd, en met vliegen over dekt eetvaatwerk en ander vaat werk. Licht kwam door 'n dak venstertje, zoo ongeveer als de zon in 'n muizenholleke piept. Een groot licht nog brandde in dit vertrekde onverwoestbare moederliefde. Want de oude moeder nam hare kinderen nog in bescherming„ze hebben niet genoeg plaats." In het huis van moeder De missionaris behéerschte zich, ofschoon z'n hart berstens vol was. Nooit had hem 'n woord zoo ge pakt als„Hier ligt m'n zieke moeder." In dit dakkrot van vuilnis en hulpeloosheid.... Het moederke biecht te en de pater bemoedigde en troostte haar. Z'n instructies wilde hij eenige trappen lager geven, en dat heeft hij gedaan en grondig ook. Weer klonk de bel beneden bij de dames, weer stond de missionaris aan de deur, met vuur in z'n oogen en met donderende stem Morgen kom ik terug en breng de H. Communie voor uw moeder en dan wil ik uw moeder hier beneden bij u aantreffen en niet met die mannen, die uw mannen niet zijn." De preek aan de deur heeft meer uitgewerkt dan drie preeken op den preekstoel. Het teere punt was juist getroffen Zijn er wellicht nog moeders, die op 'n missionaris wachten, om in het hart der kinderen opnieuw te doen ontwaken het meest natuurlijke.... de kinderliefde en.... kinderdank baarheid Zwaarder dan alle leed is der kinderen ondankbaarheid. Ouders, brengt uw kinderen groot in den godsdienst, die liefde en eer bied leert voor de ouders. 't Wreekt zich aan alles, ook aan u, als gij in het godsdienstige niet voorgaat en de godsdienstigheid van uwe kinderen niet op de eerste plaats komt. De ongelukkige was 't zwem men niet meester. De toestand in Oostenrijk. Gouwleider Buerckel, die de inter nationale pers eens zou ontvangen om deze in te lichten over het „feit" dat er in Oostenrijk niets, maar dan ook niets aan de hand is, heeft de gelegenheid der persconferentie aan gegrepen om zijn haat te luchten jegens de Joden, van wie hg er circa 4000 in arrest zeide te hebben zitten en jegens den ex-kanselier Schusch- nigg, dien hij op de liederlijkste wijze in diens persoonlijke leven bekladde, terwijl deze des heeren Buerckel's gevangene is. Maar overigens, neen, overigens was er niets aan de hand in Oosten rijk. Zeker, de Oostenrgkers moesten nog geïnstrueerd worden in menig opzicht en dat gescniedde doorRijks- Duitschers, maar die instructeurs zouden straks hun taak hebben vol bracht. „Een Zuiveringsactie." Nog maar nauwelijks waren de woorden van Buerckel, jegens de internationale pers geuit, verstorven, of daar kwam het officieele be richt uit Weenen, dat deze zelfde Buerckel een „zuiveringsactie" was begonnen. De gouwleider heette een onderzoek te hebben ingesteld naar het optreden van alle commissaris sen, die zijn aangesteld in de parti culiere bedrijven, waarbij is gebleken, dat twaalf van hen de hun toever trouwde zaken niet goed hebben behartigd. De gouwleider heeft daarop gelast, deze commissarissen te arresteeren en over te brengen naar het concentratiekamp te Dachau Dezer dagen zal Buerckel een nieuwe verordening voor de commis sarissen bekend maken. De gouwleider was verder ter oore gekomen, dat een hoogleeraar aan de academie voor beeldende kunsten te Weenen was ontslagen wegens politieke onbetrouwbaarheid. Hij heeft het geval nauwkeurig onder zocht, waarbij is gebleken, dat de beschuldigingen geen steek hielden. De hoogleeraar is thans weer in zijn ambt hersteld en de verant woordelijke ambtenaar ontslagen. Bovendien bemerkte de gouwleider bij een inspectie in een gevangenis, dat een der vroegere ondergeschikte leiders van*het Vaderlandsche front gevangen werd gehouden op grond van een aanklacht, welke was inge diend door zijn vroegeren plaats vervanger. De man werd vrggelaten en zgn aanklager werd gearresteerd. Ia verband met deze feiten heeft de gouwleider een premie, van 50 mark uitgeloofd voor iederen politie man of particulier, wien het gelukt een valschen aanklager te arrestee ren. Bovendien zal in de komende dagen een „welwillend" onderzoek worden ingesteld naar alle arrestaties en inbeslagnemingen, waarbij zal worden overwogen of de vroegere maatregelen gehandhaafd moeten big ven. Om den geloofswille. Ds. Niemöller een jaar gevangen. Heel de bezorgdheid van Buerckel om aan het Nazi-regiem een schijn van recht en wet te geven, is natuur lijk slechts camouflage en moet ten doel hebben om een bepaalde stem- miog van reactie te onderdrukken. Want er is geen recht in het Derde Kijk, er is slechts willekeur. Dat wordt nog eens op gruwzame wijze gedemonstreerd door het feit, dat Ds. Niemöller, wiens vrijlating door de rechtbank was gelast, thans reeds sedert een jaar om den geloofswille slachtoffer is van Nazi-willekeur. Een jaar geleden werd hij ge arresteerd. Te dier gelegenheid is in de kerk te Dahlem een bidstonde gehouden, waarin een verklaring van de synode der oud-Pruisische unie werd voor gelezen. In deze verklaring wordt er aan herinnerd, dat de laatste paar jaren twee duizend predikanten en andere kerkelijke autoriteiten ge straft zijn met arrestatie, verban ning, spreekverboden of andere maatregelen. Tweeduizend menschen woonden den dienst in de vroegere kerk van ds. Niemöller bij, o.a. 70 predikanten van de belijdenisbeweging, afkomstig uit alle deelen van Duitschland. De Russen aan de grens Loesjkof, een der hoogste gepeoe- autoriteiten in Rusland, is de grens van Mandsjoekwo overgekomen, ge vlucht voor de „zuiveringsactie" in het Sovjetparadijs, welke zuivering dagelijks slachtoffers blijft eischen. Loesjkof is thans op weg naar Japan. Volgens zijn verklaring moet hij lang geaarzeld hebben, aleer hij er toe besloot naar Manflsjoerije te vluchten. Hoewel hij gevlucht wegens het directe gevaar, dat voor hem zou bestaan met het oog op de algemeene zuivering, moet de eigen lijke reden volgens zijn zeggen ge legen zgn in net feit, dat „Het Lenisme in de Sovjet-Unie thans dood is, ondanks de leuzeLenin dood, doch het Lenisme leeft." Loesjkof deelt verder mede, dat het roode leger geconcentreerd is ten oosten van het Baikal-meer. Er bevinden zich daar 400.000 man, bovendien zijn er 25 divisies scherp schutters, 2000 vliegtuigen, terwijl zich te Wladiwostok, Nahodka en Olga 90 duikbooten bevinden. Nieuw soort infanteriegeweer in de Ver. Staten. Naar verluidt, zal het Amerikaan- sche leger binnenkort worden uitge rust met een nieuw soort half-auto- matisch geweer, waarmede de infanterist zestig schoten per minuut zal kunnen lossen. Het mechanisme van dit nieuwe wapen wordt geheim gehouden. 513 menschen tijdens de feest' dagen omgekomen. In het afgeloopen weekeinde, samen met den onafhankelijkheidsdag, zijn in de Ver. Staten 513 menschen op gewelddadige wijze om het leven ge komen. Hiervan zijn 256 gedood bij verkeersongelukken, 139 zijn ver dronken, 23 werden vermoord en 19 sloegen de hand aan zichzelf. Zwembad Op den Berg" geeft individueel en klassikaal zwemonderwijs. Italiaansch renpaard brengt een vermogen op. De Italiaansche volbloed Nearco, het beste renpaard van de wereld, dat dezer dagen den „Grand Prix de Paris" won, is door den Londen- schen ex-bookmaker, den heer Ben zon, voor 60.000 pond sterling (ongeveer 530.000 guldenaange kocht. De heer Benzon kocht in 1934 eveneens het renpaard Windspr Lad voor 50.000 pond sterling van den Radjah van Raipipla, toen het paard de Derby had gewonnen. Wat de heer Benson met „Nearco" van plan is te doen, weet men niet. Men ge looft, evenwel, dat hij den volbloed gebruiken zal voor de fokkerij in EDgeland. VENRAY, 9 Juli 1938 S.S.S. 20-jarig bestaansfeest. OVERLOON. Op waardige wgze heeft Zondag de voetbalclub S.S.S. haar 20-jarig bestaan gevierd. Het is voor deze zoo actieve vereènigiDg weer een bijzonderen dag geworden, die spontaan ook door de Overloon- sche bevolking werd medegevierd. Reeds v in de voorbereidingen mocht het S.S'.S.-bestuur van vele zijden medewerking en steun ondervinden, wat al de belofte inhield voor een waardige feestviering. En inderdaad is het voor de vereeniging dan ook een mooie feestdag geworden en die steeds in aangename en dankbare herinnering zal blgven van de vele S.S.S.-leden en vrienden. Het feest werd ingezet met eene algemeene H. Communie, waaraan alle leden deelnamen. Hierna werd een groepsfoto gemaakt. Na den middag hadden lustrum wedstrijden plaats. Vanaf het club lokaal trok men in optocht naar het voetbalterrein, voorafgegaan door de fanfare „Vriendenkring." Op het terrein aangekomen werd een welkomswoord gesproken door den Burgemeester en den Zeereerw. Heer Pastoor. Hierna dankte de Voorzitter van S.S.S. voor de gesproken woorden en de toegezegden steun. Vervolgens werden door het oudste lid van het veteranen-elftal van .Volharding" bloemen aangeboden. De heer v. d. Boogaart feliciteerde Ss.S.S. met haar 20-jarig bestaan en zegt, dat het door de veteranen zeer was op prijs gesteld, dat zij voor deze gelegenheid waren uitgenoodigd. Hierna dankte de Voorzitter van S.S.S. Daarna nam de veteranen-wedstrgd een aanvang VolhardingS.S.S. Deze goed gespeelde wedstrijd eindigde in een overwinning voor de oudjes van Overloon 43. Vervolgens kwamen in het veld Olympia I—Servatius L Beide par tijen waren goed aan elkaar gewaagd. Jammer dat na een half uur spelen den strijd moest worden gestaakt wegens regen. De stand was nog 0—0. Daarna werd door alle leden en genoodigden aangezeten aan een gemeenschappelijke Brabantsche kof fietafel, waarna den avond verder gezellig werd doorgebracht in het clublokaal. Een woord van dank aan de fan fare voor de muzikale opluistering. De belangstelling voor de feesten was van de zijde van Overloon zeer groot-. Ook uit omliggende plaatsen was de belangstelling goed. S.S.S.ers thans in opgewektheid naar uw zilveren bestaan. Bg het gehouden koning- schieten van het St. Theobaldusgilde te Overloon verwierf den heer Jan Gerrits voor een jaar het koningschap Staking der Vcnlosche Peel- arbeiders geëindigd. Vrgdagavond vergaderde tenstad- huize te Venlo den heer Martin, inspecteur der werkverschaffing met B. en W. en met de vertegenwoordi gers der R. K. Werkliedenvereeniging en der moderne vakbonden over de wilde staking in de Peel. Men was het er over eens, dat het hier een „wilde staking'" betrof, zoodat het niet mogelijk was aan de eischen der stakers op welke wgze ook tege moet te komen. Naai aanleiding van dit besluit, j waarover Vrijdagavond nog een com muniqué werd verstrekt hielden de stakers Zaterdagmorgen een bijeen komst, waarop door de stakings leiding het advies werd gegeven Maandagmorgen, zij het dan onder protest, het werk in de Peel te her vatten. De arbeiders hebben besloten dit advies te volgen en zijn Maandag weder aan het werk gegaan. De staking is hiermede geëindigd. ERNSTIGE ZEDEN MISDRIJVEN. In den laatsten tgd was aan de Roermondsche politie ter oore ge komen, dat jeugdige personen tus- schen 15 en 17 jaar zich in het bezit stelden van artikelen, welke het plegen van bepaalde zedenmisdrijven in de hand werkten. Toen enkele van deze jongelui nader aan den tand werden gevoeld, kwam men al spoedig te weten, dat deze artikelen werden gekocht in den z.g. Sanitas-winkel aan het Stationsplein te Roermond, welke zaak werd gedreven door het echt paar Fr., waarvan de man de Oosten- rijksche nationaliteit bezit. Waar bij gemeentelijke verordening ook het ten verkoop voorradig heb ben van bovenbedoelde artikelen is verboden, ging de politie tot huis zoeking over, waarbg een groote hoeveelheid gummi- en andere ver boden artikelen in beslag is genomen. Bij deze huiszoeking trof de politie in het pand ook aan twee vrouwen, uit Maeseyck afkomstig, onder om standigheden, welke het sterke ver moeden wekten, dat hier het misdrijf, bedoeld in art. 251 of 251 bis. Wet boek van Strafrecht, werd bedreven. Bij het verdere onderzoek bleek een dezer vrouwen de hoofdaanlegster te zijn van een uitgebreide organi satie voor het doen plaats vinden van de handelingen, waarvan de vorengenoemde artikelen van het Wetboek van Strafrecht spreken. Inlichtingen P. M. H. HOEDEMAEKERS Leraar Lich. Opv. M. O. P. LENSSEN Maashees Er volgden bekentenissen, welke de politie op het spoor brachten van diverse gevallen, waarbij vrouwen uit verschillende plaatsen onzer provincie, door den eigenaar der Sanitas-zaak zekeren Fr. een abortus- behan deling ondergingen. Uitgebreide politieverhooren zijn gevolgd, met het resultaat, dat de verdenking tegen genoemden Fr., die met de helpster en aanbrengster van vrouwen in voorloopig arrest was gesteld, zeer gegrond is gebleken. De Sanitas-winkel is reeds bij den aanvang van het onderzoek, dat al eenige weken duurt, op last der politie gesleten. Nog verschillende andere arrestaties van bij deze gecompliceerde zeden zaak betrokken personen zijn ver richt. Uit de „Nieuwe Koerier" van 1888. In 1888 genoten van de 122 burge meesters in Limburg 8 een jaar wedde van minder dan f 10057 van f 100—f 20032 van f 200—f 3006 van f 300—f 400 3 van f 400—f 500; 5 van f 500f 6007 van f 600 f 700 2 van f 1000f 2000 en lvan f 2300. ONZE TREKHONDEN. Vroegere jaren was Limburg zeer bekend om zijn trekhondenfokkerij. Alleen naar Rotterdam verhuisden in hét seizoen wekelijks ongeveer 200 trekhonden. 't Is een feit, in steden is het rijk der' trekhonden ingekrompen evenals dat van de paarden. De hondenkar ren zijn vervangen door bakfietsen enz. Maar de overdadige inkrimping ten plattelande, mede door honden belasting, keuringen enz. is wel te betreuren. Op een boerderij is een hond gewenscht voor de bewaking. En als deze dan tevens wat lichten arbeid kan verrichten, dan schaadt dat niet aan hun gezondheid, integen deel. Wij moeten ook werken. Het is een mooi werk geweest van de Limburgsche Commissie, om de Belgische Matins van een zekeren ondergang te redden en de kwaliteit dooi selectie zóó op te voeren, dat toen een paar jaar geleden in Venray een centrale premiekeuring gehouden werd, een Rotterdamsche expert schreef, dat nergens ter wereld een dusdanige collectie zou te vinden zijn als de Limburgsche en dat de te Venray laagst geprimeerde nog beter was dan de hoogst geprimeerde te Rotterdam. TIENRAY. Verleden Zondag droeg Pater Sylverius van Geffen van de orde der Carmelieten in de Genade- kerk te Tienray zijn eerste H. Mis op. Van alle huizen wapperden de vlaggen en de straten waren op passende wijze versierd. Oneerlijke Gemeente-ontvanger De Maastrichtsche Rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak van G. H. H. C„ gewezen gemeente ontvanger te Gulpen, thans gedeti neerd, en veroordeelde hem ter zake van verduisteringen meermalen ge pleegd tot een gevangenisstraf voor den tgd van een jaar, met aftrek van het voorarrest. De eisch was twee jaar. Deviezensmokkelarij. Aan het Duitsche grenskantoor „De Locht" hebben de Duitsche beambten een zekeren H. uitKerk- rade aangehouden die trachtte £000 papieren R. M. over de grens naar Nederland te smokkelen. Hij is naar Aken overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. Een meisje, dat in gezelschap van H. was en eveneens werd aange houden, is later weer op vrije voeten gesteld. Mijnwerkers ontslagen. Op de Oranje-Nassau-mijnen zgn wederom 70 mijnwerkers ontslagen, onder wie 50 Duitschers. HANDBOOGSPORT. Volledig wedstrijdprogramma van dit jaar. 10 en 17 Juli: Diana, Veldensche weg, Venlo. 17 Juli: Selectiewedstrijden tot sa menstelling van het nationale 14-tal dat den strijd tegen België zal aan binden te Helmond en Vilvoorde. De wedstrijd heeft plaats te Eind hoven. 17, 23 en 24 JuliSt. Antonius te Nijnsel en brj Concordia te St. Oe- denrode. 24 Juli: Holland—België te Hel mond. 31 Juli: 2e bondsfeest M.L.B. bij Ons Genoegen te Roggel. 31 Juli, 6 en 7 Aug. Adviseurs bekerwedstrijd bij De Uiver te Groes- beek en concours bij On3 Genoegen te Groesbeek. 14 Aug.: De Zonnebloem, Swalmen 21 Aug.: Bondsjubileumfeest bij De Ster te Pey-Echt. 21 Aug.: 2e bondsfeest Weerter Bond. 21 Aug.: Kringenwedstrijd te Woen- sel bg Semper Crescendo. 14 en 21 Aug.: Semper Unitas te Eindhoven en Semper Unitas te Wintelré. 28 Aug. 3 en 4 Sept.: lOOjarig be staan Recht door Zee Eindhoven. 28 Aug.: De Batavieren, Venlo, Straalsche weg. 4 en 11 Sept.: Oranje Dooien te Heeze. 18, 24 en 25 Sept. Missieconcours te Merselo-Venray. En omstreeks Augustus openings- concours bij St. Antonius te Blerick Alleenverkoop Venray en omgeving H. CAMPS, Horlogerie. De boschbessenpluk begonnen. De eerste Veluwsche boschbessen van dit seizoen zgn dezer dagen naar de markt te Liverpool gezonden. De prijzen zijn niet meegevallen, er was nog weinig vraag naar dit fruit. Op de Veluwe betalen de opkoo- pers thans 14 a 15 cent per pond bessen aan de plukkers, vorig jaar a 10 cent. In het midden dezer maand begint op de Veluwe de eigenlijke oogst, dan worden de plukkers tot de ge bieden der Koninklijke houtvestergen toegelaten. Muziekfeesten te Den Bosch. In de maand Augustus wórdt te 's-Hertogenbosch een muziekweek gehouden, welke georganiseerd wordt door het 's-Hertogenbosch Muziek korps, dat een nationaal federatief concours heeft uitgeschreven. Veertig muziekkorpsen zullen er aan deel nemen, nagenoeg alle in de eere- afdeeling en de afdeeling uitmun tendheid. Zes korpsen zullen kampen om de Jhr. v.d. Poll-vlag, in de z.g. vaandelafdeeling, welke is ingesteld op initiatief van mr. F. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch, voorzitter van de Ned. federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen. De aan het concours deelnemende muziekkorpsen tellen tezamen 2000. Ruitertournooi te Hilvaren- beek. Te Hilvarenbeek werd Zaterdag en Zondag een in alle opzichten geslaagd ruitertournooi gehouden, georganiseerd door den Bond van Landelijke Rijvereenigingen van den N.C.B. bg gelegenheid van het twee de lustrum van dien bond. Het feest mocht zich verheugen in de tegenwoordigheid van de Bis' schoppen van Den Bosch en Breda, van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, den commandant van het veldleger en tal van andere geestelijke en wereldlijke autori teiten. Niet alleen in sportief opzicht z\ja deze lustrumfeesten geslaagd, de samenwerkende rijvereenigingen hebben tot slot een demonstratie ten tooneele gevoerd, zoo imposant, zoo rgk aan historisch materiaal en geheel gehouden in de kleur van 't oer-Brabantsche landschap, dat de meer dan 10.000 toeschouwers, die uit alle streken des lands aanwezig r.-aren, dit festijn zullen meenemen als een pakkende herinnering aan het tienjarig bestaan van den bond. Ook werd een ridderspel uitge voerd, dat zeer goed slaagde. Dringende waarschuwing inzake het aanvragen van ver gunning op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en omstreken, werd medegedeeld, dat herhaaldelijk valsche overdrachten van zaken worden aangegeven in verband met de Vestigingswet Klein bedrijf. Naar aanleiding daarvan verklaar de de secretaris van de Kamer, dat het hier strafbare handelingen be treft, die hij bij de wet verplicht is ter kennis van de justitie te doen brengen. Daarnevens waarschuwde hij na drukkelijk tegen practijken van zich noemende „adviseurs", die de men schen tot deze laakbare handelingen aanzetten. Valsche aangiften bij het Handels register kunnen gestraft worden met een jaar gevangenisstraf. De menschen worden opgelicht voor bedrageD, tot zelfs boven de 200 gulden, zonder dat eenig resul taat wordt bereikt tenzij mogelijk een strafrechterlijke vervolging. Ter waarschuwing van onze lezers en van andere gegadigden hebben we gemeend goed te doen dit be richt te doen afdrukken, opdat alle lezers er hun nut mee doen voor zich zelf en anderen. Heel bijzonder wenschen we onze lezers op het hart te drukken, dat deel der gegeven waarschuwing, hetwelk zich richt tegen het vragen om raad aan „bevoegde" en „ondes kundige" adviseurs. Ongeluk bij een Cross Country. Maandagmiddag is bij de op het landgoed „De Treek" te Amersfoort gehouden Cross Country, verreden voor den nationalen vijfkamp een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De 2de luitenant P. C. Snorn uit Leiden was juist voor het parcours gestart en zou met zijn paard een hindernis nemen op een heuvel. Het paard kwam met de beenen tegen een dwarsligger van de hindernis en viel, De berijder schoot over den kop van het paard en bleef liggen. Een tweetal officieren van gezondheid verleende direct hulp en constateerde kneuzingen aan den schouder, terwijl een der armen was ontwricht. Het paard had de halswervels gebroken en was vrijwel op slag dood. OP HET PLATTELAND. Op 2 Juni schreef een inzender in een blad over de moeilijkheden, die er ten plattelande ontstaan om tot werkverruiming te komen. Het loon is er laag, zooda't er bg gesteunde of bij werkverschaffing geplaatste arbeiders weinig ambitie is om voor dat lage loon in het vrije bedrijf te gaan werken„Van de kant van den arbeider bezien betekent ditonge veer geen hoger loon dan in de werkverschaffing, maar wel langere arbeidsduurde boer kent geen •urige werkdag. Aanvaardt de arbeider het hem aangeboden werk, dan heeft hg dus werk in het vrije bedrgf, wat betekent verlies van de goedkope margarine, goedkoop vet en blikvlees, gemis aan spaartoeslag en steun in de vorm van kleding en dekking". In „De Kath. Landarbeider" van 24 Juni merkt het Kamerlid Loerak ker op, dat de redeneering in haar algemeenheid onjuist is. „Op plaatsen waar geen organisa tie is, is het de weinig loffelijke methoden om de menschen af te schepen met wat men zo ongeveer kwijt wil zijn. -Wanneer dan ter plaatse de werkverschaffing inder daad beter is en die twee zaken dus samenvallen, is het mogelijk, dat ieder voor zich probeert om uit het vrije bedrgf te blijven. Nog eensdie gevallen kunnen er bestaan. Maar vooreerst heeft dat met werkverruiming als zoodanig niets van doen en daarnaast staat het toch zoo, dat er heusch geen werk in het vrije bedrijf om boven bedoelde reden achterwege blijft. Ook op die plaatsen is het aanbod van arbeidskrachten nog steeds meer dan voldoende. In verband met de bewering in het ons toegezonden stuk, dat op het platteland collectieve contracten een ongekende weelde zijn, merkt de heer Loerakker op, dat juist in de land- en tuinbouwbedrijven het col lectief contract een gelukkig en veel voorkomend verschijnsel is. Op 1 Juni 1937 waren er niet minder dan 213 collectieve contrac ten afgesloten met organisaties van werkgevers, geldig voor 21,779 on dernemingen en 66.370 arbeiders. Bovendien nog 141 contracten met groepen van werkgevers, geldig voor 2976 ondernemingen en 11.976 ar beiders. Op 4 Juni schreef in ons blad een schoolhoofd over de nadeelige ge volgen van het werken door school kinderen in de tuinbouwstreken en merkte op: „Nu weet ik wel, dat de Arbeids wet ook den werkgever met nogal zware boeten bedreigt, maar lang niet altijd komt het feit vlug genoeg aan het licht." Ook hierop antwoordt de heer Loerakker in genoemd orgaan, dat dit onjuist is. want er bestaat voor land- en tuinbouw geen arbeidswet. Men mag in die bedrijven kinde ren van eiken leeftijd laten werken, zoo lang men maar wil. Geen enkele boete of straf van welken aard ook is daarop gesteld. Wordt de Leerplichtwet overtre den, dan kan men de ouders boeten opleggen, maar de werkgever gaat vrij uit. Men kan zich zelfs de situatie indenken, dat de werkgever lid is van de commissie tot wering van schoolverzuim en meewerkt om den vader van het kind ter verantwoor ding te roepen, omdat die vader het kind bg hem liet werken. DE UITVINDING VAN DE FIETS. In geen land ter wereld zoo veel rijwielen in gebruik als hier. Het is thans meer dan een eeuw, om precies te zijn ruim 120 jaar geleden, dat baron Karl van Drais, een te Mannheim in Baden wonend houtvester, een vélocipède constru eerde, waaruit zich geleidelijk onze tegenwoordige fiets heeft ontwik keld. Deze vélocipède, naar den uitvin der „draisne" of „draisine" genoemd bestond uit twee houten wielen, waartusschen een soort zadel was aangebracht en telkens wanneer men een eind had geloopen, kon men daar even op uitrusten. Het was dus een loopfiets of eigenlijk een groote autoped. In Augustus 1817 maakte de uit vinder zijn eersten grooten tocht, n.l. van Mannheim naar Schwetzin- gen, welken afstand hij in den tgd van een uur aflegde, terwijl men er te voet vier uur over deed. Een van de eerste verneteringen, welke hij aanbracht was een ver stelbaar zadel, terwijl hij spoedig daarna een vehikel voor twee per sonen op de markt bracht, waarmee men nog vlugger vooruit kon komen, daar de een kon uitrusten, terwijl de ander afzette. Aanvankelijk had von Drais met zijn uitvinding zooveel succes, dat velen, ondanks de hooge prgzen van f 44 voor een loopfiets en f 75 voor een tandem, een exemplaar bij hem bestelden. Lang duurde dit echter niet, de voortbeweging was nog al te ver moeiend, zoodat de „draaien" al heel spoedig niet meer gebruikt werden. Von Drais is van zgn uitvinding dan ook niet rijk geworden, hij maakte geen winst en is in 1851 in armoede gestorven. Het beginsel was er echter en, zooals meer is geschied, anderen, met name de Engelschman Knight en de Fransche ingenieur Micheaux profiteerden en plukten, door op dit beginsel voort te bouwen, de vruch ten ervan. In Engeland maakte men de loop fiets na en was zij langen tgd bg de post in gebruik. Micheaux bracht in 1855 de peda len en de ketting, doch het fietsen bleef niettemin een zwaar werk, vooral toen omstreeks 1875 de fiets met het hooge voor- en het minia tuur-achterwiel in de mode kwam en het groote behendigheid ver- eischte, niet alleen om er op te komen, maar ook en misschien meer nog om er op te blijven. Eenigen tijd later, in de jaren tusschen 1880 en 1890 men sprak toen nog van vélocipède of velo kwamen er vele verbeteringen. De houten onderdeelen werden door ijzeren vervangen en tenslotte de Dunlop-, de holle fietsband. Sedert dien is het gebruik van de fiets zoozeer toegenomen, dat bijna iedereen fietst, en er is dan geen land ter v/ereld, Denemarken niet uitgesloten, waar zooveel rij wielen in gebruik zgn als in het onze. Chineesch papiergeld in de dertiende eeuw. Terwijl het papiergeld eerst in de achttiende eeuw in Europa in ge bruik begon te komen, was het, toen Marco Polo van 1271 tot 1295 China bereisde, daar reeds lang bekend. Deze reiziger deelt daaromtrent het volgende mede: In deze stad Chatnbdlu (Peking) is ook een munt van den grooten Chan, van wien men met recht kan zeggeD, dat hg de kunst van goud maken verstaat, daar hij op de vol gende wijze geld laat maken. Men verzamelt de schors der moer- bezieboomen, wier bladeren door de rupsen worden gegeten, die zijde voortbrengen. Uit deze schors trekt men de zachte bast, die zich tusschen de buitenste grove schil en het hout van den stam bevindt. Dit nu wordt fijngewreven en gestampt en dan maakt men daaruit met lijm een soort van zwart papier, gelijkende op katoenpapier. Is dit gereed, dan laat de Chan daaruit groote en kleine stukken snijden, die langer dan breed zgn en den vorm van vierhoekige mun ten hebben. Al deze waardepapieren worden evenals de eouden en zilveren mun ten onder toezicht van de overheid en onder speciale formaliteiten ver vaardigd, want op ieder muntpapier schrijven eenige daarvoor aangewe zen beambten hun namen en voegen daarbij hun teekens. Is dit alles naar behooren verricht dan bestrijkt de door den Chan be noemden chef dezer beambten den hem toevertrouwden stempel met vermiljoen en drukt dien op het papiergeld, zoodat dit een rooden afdruk verkrijgt. Nu eerst is het muntpapier echt en volgens de wet gangbaar. Wie zulk geld vervalscht muet de dood straf ondergaan. Bezit iemand biljetten, die door het vele gebruik versleten en on leesbaar zijn geworden, dan brengt hg die naar de munt en ontvangt daarvoor nieuw papier, bij welke ruiling hg slechts drie ten honderd verliest. Ingekomen en vertrokken personen van 24 Juni tot 1 Juli. INGEKOMEN P. Heesmans, zonder beroep, Mer- selosche weg 25 van Deurne

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6