Weekblad voor YENEAY, HOEST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. JcRÊME VEILIG Provinciaal' Nieuws aterdag 9 Negen en vijftigste Jaargang No 28 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Techniek en werk loosheid. ZIJN DE MACHINES EEN GEESEL1 ALS ZE ER EENS NIET WAREN De machine is de Kop van Jut voor de economisch-ontmoe- digden en allen, die geen weg weten uit de crisis. Het is 'n simpele waarheid als een be paalde machine het werk van 5 man doet, dan maakt ze 4 man overbodig. Aangenomen, dat de machine zelf het toezicht enz. van een volle menschelijke werk kracht vereischt. Het is een waarheid, nochtans, welke.... misleidend is. Want, van groote beteekenis is ook het antwoord op een andere vraag: als de machine er niet was, zou dan ook het werk er zijn, dat met haar hulp wordt verricht Ik heb vroeger eens het voor beeld van het horloge gebruikt. Gesteld dat een machine of een samenstel van machines, tien horloges per uur opleveren, vast staat, dat in handwerk nog niet één horloge in de tien uur kan worden gemaakt. Dus is het bewezen, dat het gebruik van machines bij de horlogefabrikatie de werkloosheid bevordert Nog geenszins Immers, hoeveel men- schen zouden zich de weelde van het bezit van een horloge kunnen permitteeren, als dit in strument slechts in handwerk kon (of mocht) worden vervaardigd Ik kom terug op dit onderwerp, dat ik vroeger al eens behandel de, naar aanleiding van een ar tikel in „De Ingenieur", waarin de kwestie op voortreffelijke wijze wordt beiirht. Het Kamerlid Kuiper had de opmerking herhaald, welke zoo vaak wordt gemaakt, als zou de ontwikkeling der techniek werk loosheid hebben veroorzaak!. „Hebt gij er u al eens een voorstelling van gemaakt zoo vraagt Dr. Ir. B. Bölger in „De Ingenieur" wat er van ons land en van ons volk zou zijn geworden, wanneer de technische ontwikkeling niet of in veel min dere mate zou plaats hebben gevonden Denkt gij, dat hier dan acht millioen menschen in een be trekkelijk hooge welvaart zouden kunnen leven En zoo er dan al geen werk loosheid in den zin zooals wij die kennen, zou zijn, dan zou dat slechts komen, omdat een kleine bevolking zich in primitieve om standigheden een sober bestaan zou moeten trachten te verwer ven. In een zoodanige technisch- economisch laag-ontwikkelde ge meenschap kent men inderdaad geen werkloosheid, daar heerscht slechts armoede, gebrek en ont bering. Dank zij het onvermoeide stre ven onzer technici naar hooger en beter, dank zij de voortduien- de ontdekkingen en uitvindingen op het gebied der natuurkundige en chemische wetenschappen zijn er tal van nieuwe bronnen van bestaan geschapen, die nietabeen aan honderdduizenden en nog eens honderdduizenden werk hebben gegeven, doch die tevens het gemiddelde welvaartspeil en vooral van de arbeidersklasse, tot een hoogte hebben opgevoerd waarover men vroeger niet heeft durven droomen. En dat alles kon gepaard gaan met een geleidelijke verkorting van den arbeidstijd, met een voortdurende verbetering van de sociale voorzorg en met een ver sterking van de rechtspositie van den arbeider, waardoor, in tegen stelling met vroeger den zg. goeien ouden tijd tegenwoordig ook op den arbeider het begrip mensch toepasselijk is geworden. Dit is te danken aan het feit, dat de technici rusteloos hebben doorgewerkt aan vernieuwingen en verbeteringen; dat zij, gedwon gen door den categorischen im- paratief, het beste wat in hen was hebben gegeven om nieuwe bronnen van bestaan aan te boren en nieuwe mogelijkheden voor arbeid en welvaart te scheppen. Wanneer dan de menschheid door gebrekkige economische or ganisatie of door tegenstellingen en onverdraagzaamheid van rassen en volken eens niet in staat is deze technische ontwikkeling bij te houden, waardoor tijdelijk voor een aantal hunner geen gelegen heid kan worden gevonden om aan het economische productie proces deel te nemen, mag men dan, zoo vraag ik, der techniek het verwijt voor de voeten wer pen, dat zij het is, die voor het grootste gedeelte deze ramp heeft veroorzaakt Is dat billijk? Vergeet men dan, verblind door den betrekkelijken nood der werkloozen die men om zich heen ziet, niet de geweldige zegenin gen, die deze techniek aan de wereld heeft gebracht en die ons zelfs nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen den werkloozen althans een redelijk menschwaardig bestaan te waar borgen Ontzaglijk veel goeds, ontzag lijk veel van wat we thans „onontbeerlijk" heeten, zou buiten het bereik van de massa zijn gebleven, wanneer de techniek den prijs niet gedrukt en de massafabrikatie niet had mogelijk gemaakt. Thans zoekt men naar verbe teringen in de machines om den prijs van het product te kunnen verlagen en aldus de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, ware er slechts handwerk moge lijk, dan zou de concurrentie worden gebouwd op den werk tijd van den arbeider en op zijn loon. De werklooze van thans heeft het ongetwijfeld beter dan de werkende arbeider het zou hebben wanneer er geen machines waren. Niet de machines maakten de werkloosheid, maar deze ontstond uit economische, politieke en militaire misstanden uit de wan verhoudingen der volkeien, die over en weer liever de eigen productie-tekorten blijven lijden, dan af te nemen van eikaars overvloeden (autarkie). Nochtans, men kan rekening houden met het bestaan van deze misstanden en dan komt men tot de vraag, of het niet beter is om in bepaalde omstandigheden den zegen van de techniek te ver smaden ten behoeve van den zegen van den arbeid. Deze vraag is vooral klemmend voor de overheid, die, wat ze bij de uitvoering van openbare wer ken wint door gebruik van ma chines, uit moet geven aan werkloozensteun. Die vraag is er ook een voor overheid en particuliere onder nemers tesamen. Nagegaan zou kunnen worden, in hoeverre het gebruik van machines in ver schillende industriën ware uit te schakelen door een geldelijke belooning van de overheid voor het gebruik van menschelijke ar beidskracht; een vergoeding, die zou moeten dienen ter compen satie van de verhoogde produc tiekosten. Dat er werkeloosheid is, mag de techniek niet worden aange wreven, maar wel is een oordeel kundige uitschakeling van de techniek een middel om den zegen van den arbeid weer wat te verbreiden. Md. EEN JAAR OORLOG IN CHINA. Naar aanleiding van het feit, dat het gisteren een jaar geleden was, dat de vijandelijkheden tusschen Japan en China uitbraken, heeft minister-president Konoje een ver klaring voor de pers afgelegd. Hij zeide daarin o.a., dat Japan slechts recht voorwaarts kan gaan tot het doel bereikt is. Een regeling kan slechts tot stand komen door de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Japan en China. Tokio weigert verder iets te doen te hebben niet alleen met Tsjang Kai-Sjek, maar ook met de Chi- neesche nationale regeering. Deze nationale regeering kan niet als centrale regeering beschouwd worden, zelfs indien Tsjang vervan gen zou kunnen worden door een pro-Japansch staatsman. Het nieuwe regime, dat gevormd zal worden door samenvoeging van de regeeringen te Peiping en te Nanking kan met de nationale re geering onderhandelingen aanknoo- pen, indien het dat wenscht. De terugtrekking der vrij willigers in Spanje. De Engelsche eerste minister Ne ville Chamberlain heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat het ont werp inzake de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers in Spanje officieel zal worden geplubliceerd Maandag aanstaande. Vrijdag zal het officieel overhan digd worden te Barcelona en te Burgos. De Watercatastrofe in Kobe. 600 schoolkinderen verdronken. De maatschappij Globe Wireless heeft een radiobericht ontvangen van de „President Cleveland", die voor anker ligt op de reede van Kobe (U.S.A.). In dit bericht wordt bevestigd, dat vanmorgen om negen uur de schutmuren van drie groote stuw-re3ervoirs boven de stad zijn bezweken. Binnen enkele minuten stortten zich reusachtige watermassa's over de stad uit. Heele huizenblokken werden meegesleurd. De stad werd vrijwel geheel verwoest. Duizenden menschen moeten bij deze catastrofe om het leven geko men zijn. Voor zoover bekend, heb ben vier en veertig Europeanen het leven gelaten. Zes honderd kinderen van een school in een der groote straten van Kobe zijn verdronken. Zij konden zich niet meer redden, toen het water in razende vaart de stad binnenstroomde, De bemanning van de „President Cleveland", die kort na de ramp binnenliep, verklaart, „dat deze zond vloed slechts verwoesting en puin achter zich gelaten heeft." Duizenden huizen zijn ingestort, vooral in het rijke handelskwartier. Nog staat het water ruim drie meter hoog boven het straatdek. Het aantal inwoners van Kobe was 912.000. V oedselschaarschte in Wcencn. De „VoelkischeBeobachter" maakt zich ongerust over de schaarschte van zekere levensmiddelen, welke te Weenen merkbaar wordt. Het blad schrijft dit tóe aan hen, die uit vrees voor voedselgebrek gedurende den winter, groote hoe veelheden opslaan. Het blad noemt hoogverraad. Autobus met kinderen door trein gegrepen. Woensdagnamiddag is op het tra ject Stralsund—Rostock, bg Casse- bohm, niet ver van Rostock, een autobus door de locomotief van een personentrein gegrepen. In de autobus bevonden zich zestig personen, meerendeels kinderen, die op schoolexcursie waren. Het verkeersmonster in Amerika eischt meer slachtoffers dan de oorlog 1 In 1937 zijn in de Vereen. Staten 106000 menschen tengevolge van verkeersongelukken om het leven gekomen, ruim tweemaal zooveel als het aantal Amerikanen, dat in den wereldoorlog sneuvelde. Gewond werden in hetzelfde jaar niet minder dan 9.980.000 personen, dat wil zeggen, dat op 4 gezinnen minstens 1 persoon verwondingen opliep bij een verkeersongeval. De schade, door al die ongeluk ken aangericht, bedroeg voor zoover zg te berekenen is, 3.5 millioen dol lar 1 Loonsverlaging in de Belgische mijnen. In het verloop van een bijeenkomst van de nationale commissie der mijnen hebben de vertegenwoordi gers der werkgevers verklaard, dat de toestand hen noodzaakte, een loonsverlaging van vijf procent door te voeren met ingang van den laat- sten Zondag van Juli. De arbeiders gedelegeerden verwierpen dit voor stel en de vergadering ging uiteen, zonder dat een accoord bereikt werd. Het a s. regeeringsjubileum. Onderwijl H. M. de Koningin in Zwitserland vertoeft, waar zrj Zon dag j.l. voor het genieten van haar jaarlijksche vacantie is aangekomen, worden hier te lande de voorberei dingen voortgezet voor de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum. De Nederlandsche jeugd wil bij deze viering niet ten achter blijven zij bereidt H.M. een nationale hulde, welke zal bestaan uit het ontsteken van vreugdevuren langs heel de Nederlandsche grens en het aan bieden van gemeentevlaggen, uit elke gemeente één, aan de vorstin op haar jubeldag. Op Zaterdag 27 Augustus zal de Bijz. Vrijw. Landstorm voor het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag voor H.M. defileeren. Koning Leopold van België zal Vrijdag 16 September in het Paleis te Amsterdam door H M. de Konin gin worden begroet. Seizoenslachtoffers. „Dank" zij het verschrikkelijk slechte zomerweer dat we tot nog toe kenden, is het aantal seizoen slachtoffers dezen keer een stuk be neden het gemiddelde. Het water heeft weinig vat op het leven en ook het verkeer eischt minder offers dan an ders, nu hei ook minder intens is. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden er in Mei van het vorig jaar 61 personen gedood en 446 zwaar gewond bij verkeers ongelukken, in dit jaar waren de cijfers over dezelfde maand resp. 49 en 387. Dc Ned. Spoorwegen. Nieuwe teruggang. Met de ontvangsten der Ned. Spoor wegen gaat het den verkeerden kant op. We blijken met dat bedrijf °P" nieuw in een periode van teruggang te zitten. Over de maand Mei bedroegen de ontvangsten totaal f 7.945.397.20. De algeheele ontvangsten sinds 1 Jan. 1938 zgn f 38.048.484.89, 1937 f 40.331.618.54; gemiddeld aantal kilo meters in exploitatie van 1 Januari af 1938 3361, 1937 3408; dus ont vangsten per dagkilometer resp. f 74.97, f 78.37. Landbouw in dc crisis. Wij hebben te dezer plaatse al eens vaker betoogd, dat er in ons land hoogst onvoldoende van over heidswege gedaan wordt, om het publiek voor te lichten omtrent al hetgeen de Regeering en aDdere overheidsinstanties deden en doen ter bestrijding van de gevolgen van de crisis in heel hun omvang. Ons volk in zijn groote lagen is daarvan in 't algemeen zeer slecht op de hoogtehet kent lang niet alle maatregelen, haar doel en wer king en is ook niet op de hoogte van de enorme bedragen, welke besteed zijn en worden, om ons volk zoo goed mogelijk door den donkeren tunnel heen te leiden. Het gevolg daarvan is heel veel ontstemming, critiek en gekanker, zoodat men vaak den indruk krijgt, als wist eenieder de juiste oplossing voor de moeilijkheden behalve.... de verantwoordelijke mannen in Den Zóó is de toestand natuurlijk alles behalve 1 Maar daarom juist moest er meer en betere en sterker in slaande propaganda en voorlichting zijn van Overheidswege. Daarom is het wel onnoodig te zeggen, dat wij de deze week gegeven voorlichting omtrent onze landbouw- crisispolitiek ten zeerste toejuichen. Deze voorlichting werd gegeven in een conferentie van het college van regeeringscommissarissen met de vertegenwoordigers van de Pers. Crisismaatregelen blijven Voor wie gedacht had, dat we nu eindelijk spoedig van de onderschei dene crisismaatregelen zouden wor den verlost, heeft deze bijeenkomst wel bewezen, dat we in dit opzicht vooralsnog geen verwachtingen mogen koesteren. Integendeel. Want uit het inleidend woord van den voorzitter van het college, Mr. Dr. van Rhijn, is wel overduidelijk naar voren getredeD, dat het optimisme, waartoe de periode 19361937 aanleiding mocht geven, thans helaas weer heeft moe ten plaats maken voor een, zg het nog eenigszins gematigd, pessimisme. De landbouwcrisispolitiek, aldus Mr. van Rhijn, brengt met zich ge weldige moeilijkheden, en daarom moet men bij de beoordeeling der bereikte resultaten vooral niet uit het oog verliezen, dat het tenslotte maar menschenwerk is, dat hier werd verricht bg de uitvoering van het standpunt der regeering en dat voor de producten richtprijzen noodig zijn, om de bedrijven in stand te kunnen houden. De opzet. In de groote lijn komen de be moeiingen der regeering hierop neer, dat deze zooveel mogelijk het ver schil wilde overbruggen tusschen de zeer lage wereldmarktprijzen en de prijzen, welke de boer noodig heeft, om eenigermate een redelijk bestaan te hebben. Vandaar een stelsel toe slagen voor bepaalde producten, van heffingen, te betalen door den con sument en van teeltbeperkingen, om zoodoende een zoo stabiel mogelijk prijsniveau te houden. In de goede periode 19361937 koDden de heffingen op een bedrag van 150 k 200 millioen met 50 mil lioen worden verlaagd en liep het aantal crisisambtenaren terug van 6500 tot circa 3700 personen. Steunt onzen K.R O. Het is al zoo vaak en in allerlei toonaard gezegd, dat onze Kath. Radio Omroep een geweldig waarde vol bezit is voor onze katholieke ge meenschap en dat wij allen dat bezit moeten verdedigen en ervoor moeten strijden, ieder naar de mate van zijn krachten en zijn financieel kunnen, gelijk we dat gedaan hebben voor andere groote geestelijke goederen, zooals ons katholiek onderwijs. Het kan geen kwaad, om nog eens even op dat thema te hameren, omdat er nog zoovele katholieken zijn, die het enorme belang daarvan niet inzien en den eigen omroep links laten liggen, om zelfs een zoo genaamd „neutralen" te steunen. We geven daartoe een korte samen vatting van een rede, door Paul de Waart gehouden op den Haartem- schen Katholiekendag, die geheel gewijd was aan radio en film. Deze begaafde spreker gaf aller eerst een overzicht van de Neder landsche radio-geschiedenis en con stateerde, dat Nederland en de Nederlandsche katholieken in alles het buitenland ten voorbeeld waren geweest. De invloed van de radio is groot Kardinaal Faulhaber heeft een kathedraal tot zijn beschikking, maar de microfoon van Göbbels heeft tien maal meer invloed dan vijf kathedralen. Dat de radio ook gevaarlijk kan zijn is duidelijk gebleken en door Z. H. den Paus voldoende aange toond. Radio kan ook niet neutraal zijn, want door niet te spreken over God, zouden we God kunnen ver geten. De radio is school, sportveld, pers schouwburg, concertzaal en kerk en zij geeft alles voor allen. Als wij een keuze hebben, dan mogen wij niet twijfelen en dien omroep kiezen die goed is en op het eeuwig eind doel van den mensch gericht is. Spr. vestigde de aandacht op de vooraanstaande positie van den K. R.O. In het buitenland hebben de katholieken niets of zeer weinig. Van de 350 Europeesche zenders zijn er maar 3 Katholiek, de Vati- caansche, een in België (zeer ge deeltelijk) en een in Nederland, die van den K.R.O. en deze laatste alleen is volwaardig. Wij katholieken kunnen door de radio een grooten invloed uit oefenen en het licht van ons geloof laten schijnen op de din gen van allen dag. Het is echter noodzakelijk, dat de luisteraars den invloed van den goeden omroep willen ondergaan aan menschen, die alleen maar muziek en verstrooiing willen hebben, hebben we niets. In 't Kort. De eerste K.L.M. machine, wel ke de nieuwe lgn op Australië vloog, kwam in het begin dezer week te Sidney aan. De Haagsche rechtbank heeft den eisch der Spoorwegen tot onmid dellijke stopzetting van den autobus dienst Den HaagAmsterdam in kort geding ontzegd. Wederom zijn twee gevangen bewaarders gearresteerd en vervol gens ontslagen wegens het verrich ten van koeriersdiensten voor gevan genen. Thans betreft deze aangele genheid de Alkmaarsche gevangenis. Tegen den vader en tegen den impressario van het Waalsche „bil jart wonder" Keesje de Ruiter is f 50 boete, voor elk, geëischt, wegens overtreding van de Arbeidswet. een weldaad voor Uw huid 108—8 voelt men zich in 't water, men goed zwemmen heeft leerd. ge VENRAY, 9 Juli 1938 Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op 29 Juni 1938 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Jan Huisman, metselaar, wonende te Venray Langeweg 21, om een verlof A als bedoeld in artikel 38 der drankwet (staatsblad 1938, no. 476) voor de benedenvoorkamer van het perceel Langeweg 21. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Venray, 6 Juli 1938 Burgemeester en Wethouder» vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage liggen twee verslagen van de gehouden keurin gen van springstieren: op 29 Maart 1938 te Venray en Sevenum; op 5 April 1938 te Lottum- Grubbenvorst en Tienray-Meerlo. Venray, 6 Juli 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Landdag Derde Orde. Zondag 31 Juli aanstaande wordt te Venray de Landdag gehouden van de Tertiarissen van het district Venray (bevattende de plaatsen Afferden, America, Baar.'o, Castenray Geysteren, Gennep, Grubbenvorst, Horst, Merselo, Oostrum, Sevenum, Steyl, Venlo (drie atdeelingen) Venray, Wanssum, Well). Het programma van dezen landdag zal in den loop van de volgende week bekend gemaakt worden. HET EEUWFEEST VAN JERUSALEM. Zooals bekend is, wordt het Eeuw feest van „Jerusalem" voor de ver schillende groepen van personen ook op verschillende tijden gevierd. 12, 13 en 14 Juli e.k. zijn voor de leerlingen van Gymnasium en M.S. v. M. bestemd. Op de twee eerste dagen zal het openluchtspel door P. Jac. Schreurs voor het eeuwfeest geschreven, bor den opgevoerd. Daarbij zullen voor namelijk de ouders der leerlingen en oud-leerlingen, alsook eenige genoo- digden tegenwoordig zgn. Als volgens eigen verzoek in Sept. a.s. de ingezetenen van Venray het feest vieren, zal het spel opnieuw gespeeld worden, zoo mogelijk voor allen, die er belangstelling voor hebben. Schilderijententoonstelling. Vanaf Zaterdag 16 Juli zal een der meest bekende kunstschilders n.l. G. Tielens een tentoonstelling van zijn werk houden in het Patro naatsgebouw alhier. Nog kort geleden heeft Tielens een tentoonstelling gehad in Den Haag en alle dagbladen waren vol lof over z jn werk. Buiten het werk dat in Den Haag geëxposeerd werd, heeft Tielens nog verschillende nieuwe werken die hier ook zullen worden tentoongesteld. Afgaande op het succes dat Tielens overal heeft, betwijfelen we niet of ook hier in Venray zal de belang stelling voor deze zeer interessante tentoonstelling zeer groot zijn. Ieder die werkelijk goede kunst wil zien, verzuime niet deze expositie te gaan bezoeken, ze zal een bezoek zeker waard zijn. Wg komen nog nader op deze tentoonstelling terug. Zitdag der Tweede Kamerleden Op Maandag 11 Juli a.s, zal een zit dag gehouden worden en wel te Venray in Hotel „De Zwaan" door het Tweede Kamerlid Ir. M. E. C. Bongaerts van 10ya13 uur. Verkoopingen: Maandag werd door Notaris Holtus uit Horst publiek verkocht de boer derij van den heer G. Poels aan het Veulen alhier, groot circa 18 H.A. Eigenaar werd de heer Geurts, Meterik—Horst voor f 31000.—. Maandag werd door Notaris Pluy- maekers alhier publiek verkocht het woonhuis van Mej Jacoba Bekkers aan het Henseniusplein. Eigenaar werd de Heer G. Sijbers voor f 2010.— R.K. Mulo-diploma. Te Nijmegen slaagde voor genoemd diploma onze dorpsgenoot Arie van den Muuckhof. Te Roermond slaagde voor dit diploma Jac. Vervuu t te Oostrum. Te Amsterdam slaagde nog voor het Middenstandsdiploma onze dorpsgenoot de heer. Wily Jeuken Grootestraat. Athletiek. Onze dorpsgenoot M. Custers be haalde op de athletiekwedstrijden Zondag te Tegelen gehouden de eerste prijs hoogspringen, benevens de tweede prijs polstokhoogspringen.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1