cfaêcotu Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. V. PULS AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Is sparen nog een deugd Nieuwe brug over de Maas te Venlo? Buitenland. ?ÏVt. en ftl&ft. <3kilcon Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 1$ Juni 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 25 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Heden laten we de zorgen voor morgen aan de gemeen schap I Het is beter te ontvangen dan te geven. Sterk in rechtsbewustzijn houden we... onze hand op. Is sparen nog een deugd Sommigen zeggen 't is alleen maar 'n stommiteit, als je vandaag je geld niet opmaakt, is het morgen gedevalueerd of de fiscus neemt het je af. Sparen Vóór je oud bent is de wereld voor drie-kwart vergaan en als je lot de overlevenden mocht be- hooren, heb je meer aan een paar stevige handen dan aan zakken vol geld. Sparen Wie thans geld heb ben vergaard, weten er geen rente van te maken en in elke belegging schuilt zóóveel risico, dat de spaarders hun bezit angst vallig vaslhouden. Waarom de niet-gespaard- hebbenden de spaarders van heden als misdadigers bestem pelen. Sparen Als je gespaard hebt en je wordt werkloos, dan moet je éérst je potje opmaken, hypotheek nemen op je huis, vóór je steun krijgt. Wie alles heeft opgemaakt, valt bij werk loosheid „aanstonds in de termen" om geholpen te worden. Sparen Velen beschouwen het tegenwoordig als een vorm van waanzin. o Sparen is ongetwijfeld een deugd, maar eene, welke tot uitsterven is gedoemd, gelijk ook het lot is van sommige dier soorten wier levensbehoeften zich niet vereenigen met de eischen welke de mensch zich stelt voor zijn verkeer in de moderne maat schappij. De deugd van sparen gaat ten onder aan de geestelijke misvor ming van de wereld. 't Is nog maar enkele decennia geleden, dat de mensch het als een moreele ramp placht te be schouwen, wanneer hijeenfinan- cieele verplichting niet kon na komen. Liever at men toen de vingers van de har.d op alvorens deze op te houden voor steun, welke aalmoes werd geheeten. Sparen was in die dagen een algemeen erkende plicht. Tegenwoordig.... Laten we er de menschen in dividueel niet te hard om vallen. De spaarzin verdween mét het vertrouwen der menschen. Pas in de laatste decennia heeft de mensch het moeten ondervinden, dat regeeringen van landen, haar schulden eenvoudig annuleerden. We denken daarbij niet enkel aan Rusland, maar ook aan lan den als Engeland, Frankrijk en andere, die op een gegeven dag Washington lieten weten: we scheiden er uit met het betalen van rente en aflossing van oor- iogsleeningen. Pas in de laatste decennia heeft de mensch het ervaren dat de staat ook de Neder- landsche op 'n gegeven mo ment kan en durft zeggen: nou zijn de gespaarde centen voortaan nog maar „zóóveel" waard Door al deze dingen is het vertrouwen der individuen ge schokt. iedereen hoopt nog op de toekomst, maar niemand gelooft er meer in. Niemand durft aan nemen, dat de gulden, dien hij thans opzij legt, over tien/twin tig jaar als er oorlogen over Europa zullen zijn gegaan en wie weet wat voor politieke evo luties en revoluties zich zullen hebben voltrokken nog een dubbeltje waaidzal zijn. Daarom ontzegt men zich liever op heden niets wat men hebben kan. Niet alleen ons vertrouwen is weg, maar ook ons zelfrespect, ons zelfbewustzijn. Vroeger nam de mensch het als vanzelfsprekend aan, dat hij eerst alle eigen bronnen van verzorging moest hebben uitge put, voor hij verzadiging kon gaan vragen bij een ander. Tegenwoordig beschouwt men steun als een recht, maar fier houdt men de hand op, teneinde dat recht te incasseeien. Wanneer de mensch een eigen onbelast huis heeft en hij wordt werkloos, dan voelt hij het als een onrecht, wanneer de over heid hem verplicht om door opname van een hypotheek voor loopig een poosje van zijn spaarpenningen te leven. Hij vindt het heel natuurlijk, dat hem uit de publieke kas, d i uit de portemonnaie van anderen ook van menschen, die geen eigen huis en wel zwaardere zorgen hebben een weekinko- men wordt verzekerd. De deugd van het sparen had twee grondslagen: het materieele voordeel en de persoonlijke trots van den mensch: zooveel moge lijk in alle omstandigheden des des levens zich zelf te kunnen redden". De eerste grondslag is aan het sparen ontnomen door het ge schokte vertrouwen; de tweede grondslag verviel mét de toe nemende overheidszorg op aller lei sociaal en economisch gebied. We betreuren het niet, dat de overheid die zorg aan zich trok de tijdsomstandigheden er toe maar we betreuren de gevol gen van demoralisatie, welke de nieuwe overheidstaak met zich bracht. De inensch leeft tegenwoordig naar het beginsel: het is beter te ontvangen dan te geven. Zoo denkt niet alleen de arbeider er over, maar iedereen. Ook zij die een goed en groot en loonend bedrijt voeren, ageeren voor een overheidssteun in een of anderen vorm en beschouwen dezen „steun", waarvoor ze niets hoeven te doen, als de éérst en gemak kelijkst behaalde „winst". Schaamtegevoel is een onprac- tische hebbelijkheid geworden, waarmee men niets „koopt" in huidige maatschappij. Daarvan gaven b.v. dezer dagen nog een 20-tal inwoners van Borculo blijk door een adres aan den Raad, waarin ze er op aan drongen, dat het potje overge bleven uit de inzameling voor de slachtoffers van de stormramp, nog maar eens zou worden ver deeld. Ze vinden het onzin, dat ieder geval op een goudschaaltje zou worden afgewogen, hoeveel materieele schade door eenieder was geleden". Ze vinden, dat naast de ma terieele schade ook wel betaald mag worden hetgeen ze hebben „doorstaan aan leed en ellende". Graaien, binnenhalen wat er te krijgen is, dat is de leuze van den dag. Het ophouden van de hand is de beste en meest loonende bezigheid geworden. Zoo zal ook de 59-jaiige Rotterdamsche ha venarbeider hebben gedacht, toen hij werkloos werd. Hij hield zijn hand op aan het loket van de publieke kas, niettegenstaande zijn wekelijksch gezinsinkomen (door werkende zoons) f 50.— bedroegen. Hij toucheerde aldus „ten onrechte" f 5700. 't Is de vraag, of de man dat wel begreep, toen hij dezer dagen voor dat feit, een jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Want als je werkloos bent, heb je „recht" op uitkeering, ook al heb je een eigen huis of een paar zoons, die samen f 50 per week verdienen. Het lied, dat ik zong, is een lamentatie zonder meer. Het heeft een refrein„De gemeenschap betaalt...." maar 't mist de moraal, welk een braaf vertelsel eigen moet zijn. ik ken geen remedie. De tijd moet zijr. last dragen en de last zal hopelijk eens de bezinning brengen, wel ke tot normale verhoudingen voor zoover deze goede waren doet terugkeeren. Md. Een verharde weg door de Peel 1 Ir. J. H. Froger, leider van den Limburgschen Streekplannendienst, heeft Maandagavond voor de afd. Venlo van de Adelbertvereeniging een belangwekkende inleiding gehou den over het onderwerp „De Streek plannendienst in Limburg, in het byzonder in Noord-Limburg," waarby bij uitvoerig bet Peelplan schetste. Vervolgens wees bij erop, dat in het vorige kabinet dr. Colijn heeft te kennen gegeven, dat, zulks naar aanleiding van pogingen, welke in die richting werden ondernomen, er geen geld beschikbaar zou zijn voor den bouw van een nieuwe brug te Venlo. Nu, aldus constateert spr., zijn de rollen in een zeker opzicht omgekeerd nu weet men geen raad meer met het geld, daar het gebrek aan werk- objecten duidelijk aan den dag treedt. Venlo heeft nu een kans en laat Venlo die waarnemen. Ook stond ir. Froger stil by de reeds oudere plannen tot den aanleg van een weg VenloHelmondEind hoven. Het ware noodig, dat de ge meenten een versneld tempo voor allerlei plannen kregen, waarin de aanleg van dezen weg, welke dwars door de Peel loopt, een feit werd. Daarbij zou dan vanzelfsprekend moeten aansluiten een nieuwe Maas brug te Venlo. Zeer nuttig en noodig is het, dat in Limburg actie werd gevoerd voor werkverruiming deze moet loopen over het departement van Sociale Zaken en het Werkfonds. Verder deelde spr. mede, dat na het bekende Peelplan het complex- Venlo zal komen. Wijzende op de ontginning van de Peel, tengevolge waarvan deze vlakte doordringbaar wordt gemaakt, zegt spr., dat nu een andere wijze voor haar verdediging moet worden ge zocht. Natuurreservaten zyn echter noodig: we moeten niet alles gaan ontginnen. In een kort bestek ontvouwde ir. Froger het streekplanwerk, hetgeen wil zeggen, dat het stedebouw voor de streek is. Spreker verwijst naar Amerika, Engeland en Du.tschland, waar reeds veel wordt gedaan voor den stedebouw. Vooraf zijn studies noodig om tot een goed plan te komen historie, kennis der feiten het streekeigen komen daarby o.m. van pas. Ook de landbouw wordt aan een grondige studie onderworpen, even goed als de industrie. In overleg met de Etil is men bezig met een enquête, waarmede men voor Venlo bijna gereed is. Dat betreft handel, veilin gen, marktwezen, woonwezen en verkeerswezen. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Een van de ernstigste hinderpalen op den weg naar een bevredigende regeling van de vele conflicten tus- schen de mogendheden in Europa vormt nog steeds de burgeroorlog in Spanje, die in feite een Europeesche oorlog is op Spaanschen bodem van wege de inmenging van vele landen in dezen strijd, de officieele „niet- inmenging" ten spijt. Nu en dan heeft 't er allen schyn van, dat deze hinderpaal weldra zal zyn weggenomen door een volledige overwinning van Franco. Maar tel kens blijkt weer, dat men al te optimistisch is geweest. Hoe ook Franco al aangekondigd heeft, dat de eindzege nog slechts een kwestie van enkele dagen of weken zal zyn, we weten het niet meer. Thans hebben de rechtsche troepen weer een goeden slag geslagen. Na een offensief, dat op 23 April werd ingezet, hebben zy thans de havenstad Castellon bezet, waardoor het gebied van de rooden thans al in drie stukken is verdeeld. Met deze nieuwe verovering zijn thans 37 Spaansche provincie hoofdsteden in handen der recht- schen en nog slechts 13 in han den van de republikeinen. Men vermoedt, dat de rechtsche aanval zich nu zal richten tegen Valencia, waarheen duizenden be woners van Castellon en omgeving zijn gevlucht. Al is dit succes belangrijk, van beslissende beteekenls in den strijd is het nog geenszins. En toch is het voor het behoud van den Europee- schen vrede en voor een blijvende ontspanning in den toestand hoogst gewenscht, dat er spoedig een einde komt aan dezen oorlog. Duitschland cn Tsjecho Slowakije. Vereeniging van alle Duitschers Het Duitsche Rijk van Hitier heeft in zijn nationaal-socialistische pro- paganda-vlag geschreven vereeni- ging van alle Duitschers die thans in aaneengesloten gebieden buiten het Derde Rijk leven. Het is een innerlijke tendenz van de beweging en men behoeft zich dan ook geen illusie te maken over de werkelijke bedoeling van Hitier en de zijnen met betrekking tot de Sudeten- Duicschers in Tsjecho-Slowakije. Er wordt daarover op 't oogenblik onderhandeld. Praag is soepel ge worden onder den drang vooral van Engeland, dat by na tot eiken prijs een oorlog wil voorkomen. En toch, wanneer het resultaat nog zoo mooi zou zijn, ze zal niet bevredigen, wanneer ze niet zou brengen de vereeniging van de Duitsch spreken de bevolking van dit land met Berlijn. Dat is een nieuw dogma in Europa, aldus vat de Msb. haar opinie over deze belangrijke zaak samen, ten minste wat de practische beleving ervan betreft. Daarmede zullen alle staatslieden steeds rekening moeten houden daarom ook houdt de Duitsche pers de geweldige, enerveerende agitatie tegen Tsjecho-Slowakye levendig. Het schijnt dat zelfs het lezende publiek in Duitschland haar beu is maar ze is een diplomatiek instru ment, hetwelk, gericht op een be paald doel, maar altijd blijft door werken, en moet werken, krachtens een innerlijk beginsel. De vraag zal ten slotte slechts deze zijnkan dat goedschiks, zon der oorlog Die vraag beslist over het lot van Europa. DE HITLERIAANSCHE KERK. De door vooraanstaande, in Rosen berg's theoriën verstrikte Nazi's gestichte Duitsche Nationale Rijk: kerk heeft haar program 'van c artikelen bekend gemaakt. De nationale kerk verklaart het Christendom met alle middelen te willen nestryden en eischt voor zich het bestuur op over alle kerken binnen het Duitsche ryk. Alleen de leer van het volk en het ras zal worden gediend, terwijl geen enkel kerkgenootschap, dat vanuit het buitenland wordt bestuurd of met het binnenland betrekkingen onder houdt, zal worden geduld. De eigendommen van al deze an dere kerkgenootschappen moeten in beslag genomen worden. Bovendien moet de verspreiding van den bijbel worden gestaakt, evenals die van andere kerkelijke boeken. „Mem Kampf" bevat, vol gens deze verklaring immers de meest zuivere zedeleer, waaruit het Duitsche volk kracht moet putten voor altijd. De Duitsche kerk zal van zijn altaren den bijbel, het kruis en alle heiligenbeelden verwijderen en deze vervangen door het boek van Hitier geflankeerd door een zwaard. De voorgangers zullen in de kerk stuk ken uit „Mein Kampf" voorlezen en bespreken. De doop zal worden vervangen door een ceremonie, waarbij de ouders verklaren volbloed „Ariërs" te zijn moeten beloven hun kind te zullen opvoeden „in den Duitschen geest en voor het Duitsche volk." Godsdienstonderwijs wordt afge schaft. De eenige plaatsen waar de kinderen zullen worden opgevoed, zullen het gezin, de scholen en de Hitler-jeugd zijn. Het Christelyke kruis zal worden vervangen door het hakenkruis. Het programma besluit met de geloofs belijdenis, waarin wordt gezegd: „Wij zweren eeuwig trouw aan Adolf Hitler". Zweden's Koning 80 jaar. Onder geweldige belangstelling en met grootsche feesten werd Woens dag de 80e verjaardag gevierd van Zweden's populairen vorst Koning Gustaaf. Als verjaringsgeschenk van het volk werd den koning een fonds van millioen kronen aangeboden voor de bestrijding van rheumatische ziekten en kinderverlamming. Door leeuw verscheurd. Een dierentemster in een circus- Adviezen aangifte Inkomsten- en Verm.Ltelast. Accountantskantoor H. OKHUYSEN. VENLO Van Cleefstraal 16. Tel. Voorbespreking zonder verplichting. tent ie Chemnitz is door een Bar- het leven in huis, op straat, overal barijschen leeuw aangevallen en in ook van het lezen van uw bladen, stukken gescheurd. Het personeel Spr. wees erop, hoe het kwaad het circus slaagde er niet in van tusschenbeide te komen. Een Engelsche vierling. Te Liverpool is een vierling ge boren: drie jongens en een meisje. De moeder, de 29jarige mevrouw Taylor en haar kinderen maken het goed, Mevrouw Taylor had reeds vier kinderen. Naar den electrischen stoel. Mc. Call, de ontvoerder van deD kleinen Cash, wordt te Miami door achttien politiebeambten bewaakt. Hij heeft de hoop uitgesproken, naar den electrischen stoel te worden gezonden. Dat heeft hij liever dan levenslange gevangenisstraf. Volgens andere berichten zou Call juist gevraagd hebben om hem den electrischen stoel te besparen en hem „levenslang" te geven. Hij ont kent het kind opzettelijk te hebben gedood. Bij de ontvoering zou het knaapje zrjn gestikt door 't binden van den mond, waarmede zijn ont voerder hem het schreeuwen had willen beletten. In elk geval: Call zal wel op den electrischen stoel terechtkomen, want ook op ontvoering alléén staat in Florida de doodstraf. Amerika vecht tegen de werkloosheid. Bijna 4 milliard steun Een commissie van senatoren afgevaardigden heeft haar goedkeu ring gehecht aan een nieuwen tekst van de wet ter bestrijding van de slapte in het bedrijfsleven, welke voorziet in uitgaven tot een.bediag van 3.753 millioen dollar. gaan vlot en chic gekleed, dank zij WEA THEHPfiOOE Ziet de pracht collectie bij: Rusland blijft maar „zuiveren" In Rusland gaat men maar voort met „zuiveren". Alles, wat Diet ab soluut zonder bedenking achter dic tator Stalin staat, wordt radicaal uit den weg geruimd. De vuurpeletons blijven er nu al jaren knallen en duizenden uit allen kring, maar vooral onder de officie ren onder de geestelijken, worden er neergeveld. Deze slachtingen heb ben zulk een omvang geDomen, dat er circa 1/3 tekort is aan officieren Dat heet nu dictatuur van één machtswellusteling over een diep on gelukkig volk. Weer 80 millioen voor Engelsche defensie. De Britsche regeering gaat een leening aan van S0 millioen pond sterling, rentende 3 pet. Ze zal aflos baar zijn in de jaren 19541958. Het bedrag is bestemd voor de lands verdediging. Weg met de „neutrale" bladen. Wij zijn in dit blad al herbaalde- lijk fel van leer getrokken tegen het lezen van zoogenaamde „neutrale" bladen door kathol eken. Die bladen zijn vergif voor den goeden katho lieken geest en het zou ons heusch niet moeilijk vallen, om reeksen ge zinnen aan te wijzeD, die door het lezen van zulke bladen althans zeker mede daardoor, finaal gederailleerd zrjn van het ware katholieke spoor. Wij lazen dezer dagen over een propaganda-dag voor de katholieke jonge Meisjesvereeniging. Daar voerde een districtsleider het woord en deze zeide ook rake dingen over het katholiek-zijn. Dat hangt niet af van processies en openbare betoogingen, maar dat hangt af van van het lezen van niet-katholieke kranten voortvreet. 't Is misschien een eenvoudig rekensommetje, maar het is toch waar, dat de krant over gaat van de ouders op de kinderen. Wordt in één Katholiek gezin met vyf kinderen een niet-katholieke krant gelezen, dan wordt dat blad na verloop van tyd vermeerderd tot vyf abbonne- menten op zulk een „neutrale" krant. Spr. spoorde zijn meisjes-gehoor aan, om ten strijde te trekken tegen den verderfelyken invloed van de „neutrale" pers. Of 't helpen zal Velen onder ons zijn zoo eigenwijs en hardleersch en domZe vinden immers „niets verkeerds" in die bladen en vergeten, dat ze hiermede een bewijs leveren voor ods betoog hun katholiek-zijn is al zoo afge stompt, dat ze den valschen geest niet meer aanvoelen en dat 't hun ontgaat, dat ze er zeker geen goed katholiek geestesvoedsel in vinden Dc aardbeving. De aardbevingsschrik zyn we in middels te boven gekomen. Het was een klein incidentje, maar het maakte door zyn ongewoonheid ten onzent op velen een diepen indruk. Gelukkig is de schade beperkt gebleven tot het scheef komen te hangen van enkele schilderijtjes en het omvallen van een paar kasten. In Den Haag echter heeft een huis zyn bouwer te schande gemaakt door een paar scheuren te vertoonen na de aardbeving. Deze scheuren trokken geweldige publieke belang stelling en de foto van het huis ver scheen in tal van kranten. Die scheuren hebben onze aardbeving „net écht" gemaakt! Dc zaak-Oss. Mr. Wendelaar heeft zyn initiatief voorstel tot instelling van een parle mentaire enquête inzake Oss, na de vry wel afwijzende conclusies over het ontwerp in de rapporten over het afdeelingsonderzoek, gewijzigd. Hij heeft laten vervallen het door hem aanvankelijk voorgestelde onder zoek naar de vraag of minister Goseling bevoegd was om te bepalen, dat de marechaussee zich van op sporingsonderzoek had te onthouden. Ook heeft mr. Wendelaar alles laten vervallen wat zweemt naar een onderzoek van het beleid van den minister. Daarentegen heeft hrj zyn voorstel uitgebreid door de enquête thans op den geheelen toe stand op politioneel gebied te Oss betrekking te doen hebben. Het lijstje van de te hooren ge tuigen of deskundigen is eveneens uitgebreid. VENRAY, 18 Juni 1938 Waarschuwing tegen Kolonisatie-Unie. Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht van de ingezetenen dezer gemeente, dat een ieder zij gewaar schuwd voor de actie van de Stich ting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Giavenhage, ScheDkkade 313 Het is gebleken, dat deze onder neming, die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisa tie-gebied te stimule ren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor vestiging van Neder landers met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereische deskundigheid en fioancieele middelen geheel ontbre ken. Voorts ziju namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uit gaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie In relatie willen treden worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidecho. t 's Gravenhage. Venray, 15 Juni 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Verlenging sluitingsuur. De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de vergun- nings- en verlofs:nrichtingeD gelegen te Hetjde en Nachtegaal voor Zondag 19, Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 Juni a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 15 Juni 1938. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Geslaagd. Op het alhier gehouden examen van de Eerste Nederlandsche Mode- vakschool-Vereeniging slaagde voor diploma Costumière de dames; Joh. Wijnhoven, Venray en A. Drissen te Sevenum.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1