Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zaterdag 21 Mei 1938 Negen en vijftigste'Jaargang No 21 g AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Openbare- of conjunctuurwerken. Buitenland. Binnenland. Dames.... V. PYLS. Provinciaal Nieuws PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 7'/, ct. Brj contract groote reductie Telefoon 51 Giro 156652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Tewerkgestelden zijn arbeiders en geen werkloozen. Het offensief van minister Romme. „Werkverschaffing" is een al lerongelukkigste benaming om de arbeidsgelegenheid te beduiden, welke de overheid voor de werk loozen heeft geschapen. Taalkundig is er misschien niet veel tegen in te brengen, maar er hangt te veel bedeelings- lucht aan het woord. Menschen, die weinig in direct contact komen met de arbeiders, hebben vaak de idee, dat de werkver schaffing maar zoo'n beetje een „bezighouderij" van werkloozen is. Ofwel een strafkolonie, waar de arbeidslust der gesteunden wordt getest en zoo noodig wordt herwekt en op peil gebracht. Deze idee is een glad ver keerde. Tewerkgestelden verrich ten zeer zwaar werk, dat heel slecht betaald wordt. Dat laatste behoeft niet onrechtvaardig te wezen tegenover het eerste. Wat tewerkgestelden doen in het algemeen: ontginning, be- bossching, ruilverkaveling, wegen aanleg is nuttige, vaak n o o d i g e arbeid, maar het is werk, welks vruchten geen vol doende belooning beteekenen voor de gemaakte kosten. Het is en blijft daarom toch nuttige arbeid, waarvan in de toekomst nog zeer ve'.en zul len profiteeren in den vorm van normaal werk tegen normaal loon. Op het oogenblik echter wor den in de werkverschaffing van weerszijden offers gebracht: aan de eene zijde offers aan geld door de gemeenschap, welke a.-.n loon meer besteedt dan aan waarde wordt terugontvangen: anderzijds offers aan arbeid door de tewerkgestelden, die meer presteeren dan ze in loon /inden uitgedrukt. Tóch worden de tewerkgestel den dikwijls nog met den nek aangezien door de burgerij. Bij deze laatste is veelal wanbegrip. En dat wanbegrip wordt onbewust gewekt en onder houden door het woord „werk verschaffing". Velen staren zich blind op de economische wonderen, welke in Duitschland zijn gewrocht, waar de werkloosheid zoo goed als verdwenen heet te zijn. Laat ik dadelijk vaststellen: ik deel deze bewondering. Men vergete echter niet, dat de werkloozen die Duitschland telde, thans lang niet allemaal normalen en volledig p r o- d u c t i e v e n arbeid verrichten. Honderdduizenden zijn tewerk gesteld in munitie- en kanonnen- fabrieken; honderdduizenden leg gen betonnen versterkingslinies aan of schuilplaatsen; duizenden en duizenden maken oorlogs vliegtuigen, bommen, mitrailleurs geweren, handgranaten, gifgassen en ander oorlogstuig. Alles wordt gestapeld en ge stapeld, omdat het misschien ééns noodig zal kunnen zijn als de volkeren elkaar gaan ver moorden. In Duitschland heeten de werk loozen, die op deze wijze arbeid vonden, geen „tewerkgestelden" maar ze zijn „arbeiders in de oorlogsindustrie". Wie bij ons hard en zwaar ploeteren om woesten grond voor den vrede te bewerken door er cultuurgrond van te maken; wie wegen en fietspaden aanleggen voor het gemak van den boer of voor toeristisch verkeer, die blijven „werkloozen" heeten, ge plaatst in de „werkverschaffing"; zij herkrijgen hun eerenaam van arbeider niet; zij blijven de som berte van onze werkloozenstati- stiek onderhouden. Minister Romme heeft een of fensief geopend tegen den ledig gang: de werkverschaffing zal met 50 pet. worden uitgebreid, hetgeen neerkomt op een ver hooging van het aantal „tewerk gestelde werkloozen" van 50.000 tot 75.000. Ik zou den minister willen viagen, dat hij aan het spook der werkloosheid ook een mo- reeien slag toediene. En den werklooze, dien hij arbeid ver schaft, hun waardigheid van ar beiders hergeve Het woord „werkverschaffing" werd uitgedacht in den eersten crisistijd, toen de werkloosheid nog als een zeer tijdelijk verschijn sel werd beschouwd en voor tewerkstelling objecten werden gezocht, welke als eigenlijk on- noodige beuzelarij konden wor den aangemerkt. Er werd in die dagen nauw keurig onderscheid gemaakt tus- schen productieve en niet pro ductieve werken; productieve werken mochten in geen geval in werkverschaffing worden uit gevoerd. Dat onderscheid is al lang vervallen. Er worden tegenwoor dig verkeerswegen gebouwd in werkverschaffig en bruggen, trot toirs gelegd en rioleering enz. Dat is goed en juist. Als men dergelijke groote werken aan het vrije bedrijf ter uitvoering geeft, dan laat een aannemer een stel machines aanslepen, die in den kortsten tijd de wonderlijkste prestaties leveren, maar arbeids gelegenheid om zeep brengen. Het is goed, dat de overheid bepaalde groote werken voor handkracht reserveert en zich de de extra-kosten van duurdere uitvoering getroost. Dergelijke werken echter leveren echter leveren eerlijken, harden arbeid, welke zeker zoo nuttig is als het werk in de Duitsche of andere oorlogsindustrie. Laat de overheid dan ook hen die zulker. arbeid verrichten, af/oeren van de lijst en weren uit de statistiek der werkloos heid. Laat ze het woord „werk verschaffing uitbannen en vervan gen door de veel juistere bena ming „Openbare Werken" of desnoods „Conjunctuurwerken." Als voor dergelijke werken de loonen en sociale voorzieningen thans voor de werkverschaffing geldende, moeten worden gehand haafd, soit Maar laten we de menschen, die hard moeten werken voor een klein loon tenminste het m o r e e 1 e loon, waarop ze recht hebben, voor honderd procent uitkeeren. Laten we hen hernoemen: arbeiders. En hun daarmee 't zelfbewustzijn hergeven. Md. DE OORLOG IN CHINA Hoewel de Chineesche en Japan- sche berichten van het front elkaar blijven tegenspreken, is het thans toch wel zeker, dat de Chineezen, hoe krachtig hun tegenstand dan ook was en is, op het belangrijkste punt van het strijdtooneel het veld hebben moeten ruimen. Op meerdere punten hebben de Japanners den Loenghai-spoorweg bereikt en daarmee de belangrijkste hartsader van Chineesche troepen vervoer afgesneden. De belangrijke stad Soetsjau is niet meer te hcuden voor de Chi- neezen. Het schijnt ook, dat- de Ja- pansche legers, die vanuit Peiping naar het Zuiden trokken zich met de legers, welke vanuit Sjanghai noordwaarts opereerden, hebben kunnen vereenigen, waardoor de Chineesche divisies, welke in het tusschengelegen kustgebied opereer den, van de hoofdmacht zijn afge sneden en volkomen zijn ingesloten tusschende japansche aanvallers en de zee. De Chineezen trachten alsnog hun kansen te doen keeren door inun daties van de dijken der Gele Ri vier. VON PAPEN wordt steeds meer de lugubere figuur in de nieuwe Duitsche geschiedenis. Vielen in den moordnacht van 3C Juni 1934 zijn beide secretarissen ten offer aan de wraakgoden van den dag bij den Anschluss van Oostenrijk, waar Von Papen Duitsch gezant was, liet wederom diens se cretaris, Baron von Ketteler, op niet opgehelderde wijze het leven. De man bleek opeens „verdwenen". Een te Heinberg, nabij de Oosten- rijksch-Tsjechoslowaaksche grens uit den Donau opgehaald lijk is thans door de Weensche politie herkend als dat van baron von Ketteler. Generaal von Fritsch, de vroegere opperbevelhebber der Duitsche weermacht, die op 4 Febr. j.l. tegelijk met maarschalk von Blomberg, verplicht werd af te tre den, heeft, naar men in goed inge lichte kringen zegt, een gedwongen verblijfplaats toegewezen gekregen op een kasteel in Hannover, waar hij op eerewoord beloofd heeft te zullen blijven. Uit Mexico. Uit Mexico, dat in openlijk conflict is met Engeland, waarmee het de diplomatieke betrekkingen verbrak, komen van dag tot dag berichten over een dreigende „fascistische" revolutie. Het spoorwegvrachtverkeer tusschen de hoofdstad van Mexico en de grens der Vereenigde Staten is gestagneerd, aangezien de Mexi- caansche regeering troepen liet ver voeren naar de staten Guanajuato en San Luis Potosi, als voorzorgs maatregel tegen een mogelijke op standige beweging aldaar. KORTE BERICHTEN. Bij een hotelbrand in Atlanta (Ver. Staten) zijn 25 personen levend ver brand velen werden gewond. In den ondergrondschen spoorweg te Londen bg het station Charing Cross zijn twee treinen op elkaar geloopen. Er zijn 7 dooden en vele gewonden. Tusschen Las Vegas en Los Angeles in de Ver. Staten is een vliegtuig met 9 inzittenden vergaan. Bij een hevige botsing tusschen Arabieren en politie werden 23 Ara bieren gedood. Britsche troepen hebben een straf actie ondernomen met medewerking van de luchtmacht. Bij Tamba kwam het tot boven vermelde botsing. Uit Baltemore is te Londen het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk" aangekomen, aan boord waarvan zich Zaterdagavond toen het schip het kanaal binnenvoer, een tragisch incident heeft voorgedaan. Eén der leden van de bemanning viel één van zijn kameraden aan, die aan de verwondingen bezweek. De aanvaller sprong overboord en drie man, die een boot handen uitgezet om hem te redden, verdronken als gevolg van het feit, dat het weer tamelijk ruw was. Uitbreiding aantal Kampen voor werkloozen. Mede met het oog op de uitbrei ding, welke de werkverschaffing ondergaat, heeft de minister van Sociale Zaken er zgn goedkeurig aan gehecht, dat het aantal kam pen voor oudere werkloozen wordt uitgebreid. Was eenigen tijd geleden reeds toestemming verleend om nieuwe kampen te bouwen, thans is opdracht gegeven om opnieuw een zestal te laten maken en wel 2 bij Sevenum in de Peel (provincie Lim burg), 1 nabij Ommen, 1 in Giet hoorn, verder een kamp bij Hooge- veen en een bg Diever. Deze kam pen zullen voor een deel einde Juli en voor een ander deel uiterlijk einde Augustus a.s. gereed zgn. In de kampen in de Peel zullen arbei ders uit Maastricht gehuisvest worden, terwgl de aanwijzing van arbeiders voor de overige nieuwe kampen nog moet geschieden. Echter zal in de eerste plaats hier aan de groote centra worden gedacht. Als de hiervorenbedoelde kampen gereed zijn, zullen voorloopig, voor wat betreft de tewerkstelling van oudere arbeiders 19 kampen in ge bruik zijn. Zomertijd en -dienst. Zomer, zomertijd en zomerdienst bij de Nederlandsche Spoorwegen hebben gelijktijdig hun intrede ge daan. De nieuwe dienstregeling bracht in haar toepassing meer beslommer ingen en maatregelen mede dan in het algemeen het geval was. Tot heden verliep alles vlot. Alleen te Ede deed zich een ongeval voor, dat met de nieuwe dienstregeling niets te maken had en waardoor vertraging ontstond. En te Deventer geraakte het onderstel van een Dieseltrein in brand, waarbij even min als te Ede ernstige persoonlijke ongelukken behoefden geconstateerd te worden. Onderzocht wordt echter nog in hoeverre de ongevallen te Ede ging het tenslotte toch om een ernstige botsing en een groote ma- terieele ravage aan het opvoeren der rijsnelheid zijn te wijten. Dc IJsheiligen. De Vrouwen-Vredesgang is dezen keer niet bepaald gezegend door de natuur, het was dien dag nat en guur. De IJsheiligen waren juist op afscheidsvisite gekomen. Ze hebben den winter g'n dag gezegd, maar hun jassen uitgeschud, vóór ze heengingen Ook de nog volgende dagen van de week stonden „in het teeken" van het bezoek der IJsheiligen, te wier eere velen nog 'n stel briketten of turven in de kachel hebben gebrand. Eén goed ding danken we zevoch tigheid. Regen! Het begon er leelijk uit te zien op den akker! Heeft de vorst zoo goed als alle vooruitzichten op den oogst van pruimen, bessen, kersen en peren vernietigd de droogte deed de jonge groenten verschrompelen, op welker rijpte we zitten te wachten, nu de kool óp is en de weckpotten leeg zijn. Branden Trouwens, de aanhoudende droogte bracht nog andere gevaren mee, de roode haan kraaide overal victorie. In bosch en hei, in fabriek, woonhuis en boerderij. Het aantal branden was den laat- sten tijd ontstellend groot. En ook nog in het begin dezer week. We noemen de groote fabrieksbrand te Amersfoort, schade een half millioen, veenbranden in Z.O. Drente, boerderg- branden te Sevenum en Leende, heidebranden bij Amersfoort enz. Ook het brandgevaar is door den gevallen regen sterk verminderd. Al blijft de grootste voorzichtig heid in bosch en hei geboden! Rijke keuze vindt U bij ons in MANTELS, JAPONNEN EN BLOUSES. Voor de nieuwste ZOMER-STOFFEN zie etalage. VENRAY, 21 Mei 1938 HUIZE ST. SERVATIUS AAN MARIA. De plechtige toewijding van Huize St. Servatius aan Maria, is, ondanks het malsche Meiregentje, tot een grcotsche manifestatie geworden, onvergetelijk voor al wie ze mochten medeleven. Vader Bisschop zelf immers ver eerde deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid. Toen Z.H.E. om drie uur in Huize St. Servatius aankwam, trok men, met de gestichts-fanfare voorop naar het prachtig versierde terrein, waar een schitterend rustaltaar was opgebouwd. Hoog boven het altaar, tegen een fraaien achtergrond van frisch lentegroen, verrees op de eere plaats een 2 meter hoog beeld van Maria, omringd van bloemenpracht. De Eerw. Broeders en een zeer groot aantal der verpleegden, de vier gestichtsgeneesheeren en hun dames, verschillende Z.E. Heeren Pastoors, Rectoren en Kapelaans uit de om geving, de Edelachtb. Heer Burge meester van Venray waren bij de plechtigheid aanwezig. Het feest werd ingezet met een plechtige Credo, waarna de W.E. Pater Ephrem Sloots O.F.M een treffende toespraak hield, die op allen een diepen indruk maakte. Daarna sprak de Eerw. Overste, Vader Hilarianus de acte der Toe wijding uit. Bijzonder treffend was de opdracht door twee verpleegden uitgesproken, waarin op eenvoudige wgze Maria's hulp werd afgesmeekt en waarin werd beloofd, dat allen als echte Maria-kinderen zouden leven. Na het zingen van enkele Maria- liederen, besteeg Vader Bisschop zelf het podium en in een toespraak, met de hem eigen vurigheid en geestdrift uiting gevend aan zgn blijdschap en tevredenheid, omdat Hij persoonlijk deze plechtigheid kon bijwonen, spoorde Hg tevens allen aan om steeds vol vertrouwen door Maria tot Jezus te gaan. Hierna werd een kort plechtig Lef gehouden en werd de plechtigheid Adviezen aangifte Inkomsten- en Verm.belast. Accountantskantoor H. OKHUYSEN. VENLO Van Cleefstraat 16. Tel. 3669. Voorbespreking zonder verplichting. met den zegen van het Allerheiligste gesloten. De Zeereerw. Pater Gardiaan dankte namens allen Z.H. Excellentie voor zgne bereidwilligheid om deze Maria-hulde door zijne tegenwoordig heid op te luisteren. Vader Bisschop gaf nogmaals aan allen zgn zegen en begaf zich toen spontaan temidden der patiënteD, met wie hg zich vaderlijk onderhield en hun zijn medeleven betoonde op de hartelijkste wijze. Op zfln terugweg naar het hoofd gebouw, sloeg Z.H. Excellentie met groote bewondering de verschillende prachtige versieringen gade en gaf telkens blijk van zijn groote vreugde en tevredenheid. De N.V. Libocentra zorgde door een uitnemend geslaagde radio- distributie er voor, dat al de pavil joenen de plechtigheid konden volgen, waarvoor wel een woordje van dank past. Moge deze uitnemend geslaagde feestdag nog lang in de herinnering der bewoners van Huize St. Servatius voortleven. Plechtige inzegening van het Noviciaat der Nederlandse Provincie van de Congregatie der Broeders van Liefde te Oostrum door Z. H. E. Mgr. Dr. G. Lemmens. Het was een buitengewone drukte op Haize St. Paschaiis, het anders zo rustige plekje, waar de fraters van de Nederlandse Provincie van de Congregatie der Broeders van Liefde hun vorming ontvangen en in over weging en gebed de grondslag leg gen tot een verdienstelijk klooster leven. Met grote welwillendheid had Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Bis schop van Roermond zich bereid ver klaard om op het feest van den H. Paschaiis de plechtige inzegening te doen van het Noviciaathuis. 's Morgens om 8 uur kwam Mon seigneur aan en werd bij de ingang verwelkomd door den Provinciaal Overste Vader Nathanael, den Hoog Eerw. Heer Deken van Venray, den Overste en de Broeders. Toen Zijn Hoogw. Exc. de kapel binnentrad om de H. Mis op te dragen, werd het „Eece Sacerdos Magnus" van E. de Vries gezongen. Na de H. Mis gebruikte Monseigneur het ontbijt met Broeders en Fraters, waarbg hem door een der fraters in naam van alle novicen een harte lijk welkom werd toegeroepen, waar op door Monseigneur in de hem eigene gemoedelijke taal geantwoord werd met een opwekking aan de fraters om in nederigheid zich te vormen tot ware Broeders van Liefde en om in kinderlijk vertrouwen door Onze Moeder Maria op te gaan tot Jezus Eucharisticus. Om half elf begon de plechtigheid met de wijding der kruisen, waar onder de fraters het Veni Creator zongen, waarna de zegening van het huis geschiedde. De Zeereerw. Pater Gardiaan der Franciscanen te Ven ray, verschillende Heeren Pastoors van de omgeving, de Edelachtbare Heer Burgemeester van Venray, verschillende Rectors, Dr. J. Hoots- mans, Architect Jos. Bekkers, Aan nemer Braams Sr. enJr.,, Opzichter van Veen, Vader Hilarianus en Vader Ulphus, raadsleden van den Prov. Overste gaven door hun tegenwoor digheid blijk van hun belangstelling. Algemeen werd het betreurd, dat de Generaal Overste door dringende bezigheden verhinderd was de plech tigheid bij te wonen. Na de inzegening van het huis werd ook het beeld van O.L. Vr. van Lourdes nog door Monseigneur gewijd, waarbg na het bidden van drie Weesgegroeten om Hare Moeder lijke bescherming over het huis en zijn bewoners af te smeken, door het fraterskoor een lied ter ere van Marie gezongen werd. Na een verfrissing in de spreek kamer werd het feestmaal gebruikt. De Provinciaal Overste sprak een woord van dank tot Monseigneur die reeds vanaf de oprichting zijn hoge belangstelling voor de inrich ting betuigd had en vandaag de kroon op het werk kwam zetten door de plechtige inzegening. Ook werd een woord van lof gebracht aan Architect, Aannemers en Op zichter, die door hun samenwerking dit bouwwerk hadden tot stand ge bracht, dat de bewondering van alle aanwezigen afdwong. Met hartelijke woorden beant woordde Monseigneur deze toespraak en richtte zich daarbij weer bjjzon- der tot de fraters om hen nogmaals op het hart te drukken trouw te zgn aan de roeping waartoe zij door God zgn uitverkoren en vooral de bemiddeling van de Heilige Moeder Maria af te smeken om te worden en te blijven echte Broeders van Liefde, die zich tot doel stellen om door beoefening der naastenliefde, 't zg in het onderwijs of verpleging eigen heiliging te bewerkeD. Onder het diner werden door de fraters enige gezangen uitgevoerd met tot slot; „Limburg,mgn Vader land", dat door alle aanwezigen staande uit volle borst werd mee gezongen. Psychiatrische Inrichting „St. Anna" te Venray. 17 Mei 1938. Examens verpleging Zenuw- en Zielszieken. Ziekenverpl. diploma B. 10 candi- daten. Geslaagd de Zusters J. Balendong, G. M. Caris, A. M. A. Emmen, J. M. Gommans, M. J. Maassen, C. E. H. Rutten, M. M. P. Rutten, J. M. Verheyden. Wielrijder aangereden. Zondagavond omstreeks 11 uur werd de ongeveer 25-jarige van Houdt, rijdende met zijn fiets van de Paterslaan in de richting Langstraat aangereden door een auto, bestuurd door Dr. Havermans alhier. Van Houdt bekwam verschillende kneu zingen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, terwgl de politie een onderzoek instelde. Maandag morgen is van H. naar het zieken huis overgebracht. Brand in afgekapt bosch. Vermoedelijk door onvoorzichtig heid met vuur ontstond Zondag namiddag brand in een afgekapt dennenbosch op de Blakt. De ter hulp geroepen motorbrandweer wist het vuur te blusschen. Enkele hoopen hout gingen verloren. Ree gezien. In het bosch van huize „St. Anna" aan den Overloonscheweg werd een ree gezien. 't Is waarschijnlijk hetzelfde dier dat te Overloon in de richting Lactaria werd opgemerkt. Zaterdag viel het 5-jarig kind van den Heer L. in de vijver van het Mgr. Wijnhovenpark. De heer H. Derks mocht er in slagen het kind van een verdrinkingsdood te redden. Een zoontje vanJ. O., Paters laan alhier viel van een rijwiel en brak een arm. LUXOR THEATER. DE KLEINE MADONNA. Maria, de mooie dochter van John Bonnyflatter, een Schotsch koopman die in Leghorn (Italië) zijn zaken kwartier had, was juist getrouwd met Don Luis, markies Da Vincitata, een wreedaard van middelbaren leef tijd. Maria was reeds geruimen tijd verliefd op Denis Moore, een knap, jong Iersch officier, die bij het Fransche leger diende en Marie zou Don Luis nimmer getrouwd hebben, indien niet haar vader, die op een titel voor zgn dochter was gesteld en ook zakelijk er haar toe gedwon gen had. Kapitein Moore en Maria hadden het plan opgevat om naar Canada te vluchten. Maanden later werd uit het huwelijk een kind geboren en Maria stierf aan kraamkoorts. Don Luis legde het kind in een reiskoffer, wikkelde het in een mantel van Maria en deponeerde de koffer met een Madonnabeeldje van de moeder en wat goudstukken in een nis van een kloosterschool en oud weeshuis nabij Leghorn. Het was op St. Anthony's dag, 17 Januari 1776, toen de nonnen den vondeling aantroffen en werd vader Xavier, hun priester, verzocht het kind den doopnaam Anthony te geven. Zoo groeide het daar gedu rende tien jaren op en was vader Xavier zgn leeraar. Vader Xavier bespreekt de toe komst van Anthony met de moeder van het klooster en kwamen overeen het kind bij een goede familie onder te brengen. Zoo kwam Anthony bg toeval in het huis van zijn groot vader, die van zijn dochters kind niets af wist. Don Luis had hem verteld, dat zoowel moeder als kind in de Alpen waren gestorven. De gelijkenis van het kind, alsmede 't kleine madonna beeld, dat eens eigendom van zgn dochter was, deden bij hem vermoe dens opkomen, dat Anthony Maria's zoon was. Op deze inleiding volgt 't verdere leven van de kleine jongen, op zoo'n aangrijpende wgze als nog zelden is weergegeven. Met welke moeilijk heden hg in zgn verder leven te kampen heeft. Een film om nooit te vergeten. Op Donderdag, Hemelvaartsdag, de grootste operette-film in Ooster- sche praal en pracht. Ali Baba en de veertig roovers met Chu Chin Chow, in de hoofdrol de bekende actrice China May Wong. Bg den rijken Kasim Baba heerscht groote druKte ter eere van den Chineeschen gast Chu Chin Chow. Terwgl de vrouw van Kasim Baba zich tooit voor het feest, luistert Zahrat, haar Chineesche slavin, naar de verhalen van geweldigen rijkdom van den gast en verneemt den weg, dien de karavaan zal volgen. Dit geheim verraadt zij aan den beruchten roo- verhoofdman Abu Hasan. Na den overval arriveert Abu

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1