Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter 't Is Mei! Feest van arbeid en leven. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 7 Mei 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 19 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal; voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken OOSTRUM. Arbeid en brood. Er is samen hang tusschen deze twee zaken, maar bezien we dien samenhang wel altijd in het juiste verband „We werken voor ons brood", zegt de mensch. Is dat wel zóó Halen we de beteekenis van den arbeid niet omlaag door dezen tot een broodzaak te verklaren Als we slechts werken om den broode, moet 't dan niet als hoogste ideaal in het leven gel den om zóóveel te bezitten, dat we lui kunnen zijn en niet meer behoeven te werken In het „Onze Vader" bidden we God, dat Deze ons het dage- lijksche brood moge geven. Dat gebed wordt dag in, dag uit, verhoord. God geeft de mensch- heid zóóveel, dat we ons allen kunnen verzadigen en over houden. Maar wij, menschen, schieten te kort bij de toepassing der stelsels, welke op de ver deeling der natuurlijke voorraden zijn ingesteld. Zonder brood, in het algemeen zonder voorziening in zijne levens behoeften, kan de mensch niet leven. Maar daarom is het leven er niet om de voorziening in de behoeftenEen machine, een motor, kan niet loopen zonder benzine of andere brandstof. Is die machine er dus om de olie Neen, om de productie, om den arbeid. De olie is slechts hulp middel. Zóó is het ook met den mensch. Het leven beteekentarbeiden. Arbeid is doel, loon (brood) dient om den arbeid te kunnen volhoudenis dus middel. Laten we ons van deze betee kenis van den arbeid rekenschap geven op dezen dag van Mei Mei is in de natuur, in de voor- Stellingen, welke de volkeren zich door de tijden heen gevormd hebbenhet feest van den arbeid en daardoor het feest van het leven. Arbeid is uitsluitende levensfunctie. We „vieren" tegenwoordig van alles. We hebben een Boeken week, een Moederdag, een We reldspaardag, een Dierendag, een Vredesdag enz. Het is daarom redelijk, dat we ook jaarlijks een feest van den arbeid vieren. Daartoe is de Meimaand het aangewezen tijdstip, omdat dan ook in de natuur alles opnieuw werkt en daardoor uitschiet in leven. Sedert eeuwen ook, bestaat reeds het gebruik in Europa, dat de menschen den Meiboom planten als symbool van de her- waking tot arbeid in de natuur. De socialistische 1 Mei werd ingesteld krachtens een besluit van het internationale arbeids- congres in 1889. Twee jaar later, in Mei 1891, vaardigde Paus Leo XIII in de maand Mei de befaamde Ency cliek „Rerum Novarum" uit, welke den arbeid bedoelde te beschermen door aan te duiden, hoe deze in een kader van betere sociale verhoudingen dient te worden geplaatst. De katholieke arbeiders herdenken jaarlijks op den 17en Mei de uitvaardiging van deze encycliek, welker richt lijnen in 1931 werden aangevuld met de uitvaardiging van de en cycliek „Quadragesimo Anno." Fascisten en nat.-socialisten bepaalden eveneens „Mei" meer speciaal den len Mei tot feest van den arbeid. „Mei" zal deze beteekenis wel voorgoed in de geschiedenis behouden. Er is reden voor alle men schen om het Meifeest te vieren, d.i. onze vreugde uit te galmen over den arbeid, welke ons deel is. Den zegen van den arbeid kan geen mensch ons ontnemen, wanneer we dien zegen bezitten willen. En de werkloosheid van heden dan zoo zult ge vragen. Wat we onder de huidige werkloos heid verstaan is een broodkwes tie. En brood is een gave, een gave Gods. Op dat brood (ons levensonderhoud) hebben we recht, omdat God het in vol doende mate schonk aan de menschheid. Wanneer 't stelsel van verdee ling, dat de menschen schiepen, tekortkomingen laat zien, dan zijn die menschen (d.i. de maat schappij) verplicht om de fouten te corrigeeren. Wat vele menschen aan „brood" verwerven uit steunregeling en werkverschaffing zijn dan ook geen aalmoezen, maar dat is de minimale portie uit datgene, wat God aan de menschheid in over vloed schonk. Los van de broodkwestie staat de a r b e i d. Op arbeid hebben we niet alleen recht, maar we kunnen er niet zonder. Omdat leven arbeiden is. En daarom arbeiden we, alle maal! En vieren we het feest van Mei, omdat we heden weer zoo sterk de kracht in ons voelen. „Arbeiden" in de hoogste be teekenis des woords, bestaat niet alleen uit het ploeteren in een werkverschaffing, of het doen van datgene, waarvoor we loon ont vangen, neen, deze soort ar beid wordt slechts gebruikt als middel of maatstaf om onze por tie „brood" uit den natuurlijken overvloed daarvan te bepalen. Arbeiden is datgene doen, wat inhoud en beteekenis geeft aan het leven: loopen met de voeten werken met de handen, streven met den geest. Als ik weiger om te loopen, tenzij men mij eerst vertelt, wat ik er mee verdien, dan ben ik een broodwerker op dat moment. Maar als ik loopen ga, om dat ik weet, dat het gezond voor me is en ik onderweg zal genieten van een schoone natuur met wis selende aspecten of: zal genieten misschien van mijn weerstand tegen de hindernissen van s'echte wegen, stormvlagen en kou, dan ben ik een levenswerker. Ook zonder dat men een „baas' heeft en een opgedragen taak, kan men een krachtige levens werker zijn, die vreugde van moeite/ollen arbeid smaken. Wie „arbeid" los maakt van het begrip „loon", maar hem koppelt aan het leven, vindt altijd veel te doen; lichamelijk en gees telijk. En die leeft intenser dan hij die zwoegt en zwoegtom slechts de uitkomst van den ar beid in loon (brood) te tellen. Wat weer niet wegneemt, dat velen het moeilijk buiten loon arbeid kunnen stellen, omdat hun levensmotor te zwak van karakter is om te blijven loopen, wanneer anderen niet van tijd tot tijd de schroeven bijstellen en de wrijvende deelen smeren. Md. HITLER BEZOEKT ITALIË Vorstelijke ontvangst. Bijdrage tot den vrede Wat de hoofden van de dictatuur- staten ook mogen afkeuren in de hen voorafgaande regimes en in de democratisch geregeerde landen en dat is niet weinig om niet een voudig te zeggen alles in mins tens één opzicht hebben zij een ge woonte van voormalige keizers en tsaren en koningen nagevolgd en verder geperfectionneerd: in vorste lijke en pompeuze ontvangst. Daarin overtreffen zij alles, wat voorheen op dat punt ooit vertoond is, zoowel in grootschheid van opzet als in de enorme bedrageD, welke daaraan ten koste worden gelegd. Wij hebben dat kunnen consta teeren, toen Mussolini zgn collega Hitier ging bezoeken en deze week waren wij er weer getuigé van bij het tegenbezoek van den nieuwen Duitschen Imperator aan Italië. Dit bezoek zou circa 400 millioen lire kosten De dictatuurstaten hebben 't ge mak dat ze geen controle van de volksvertegenwoordiging op de open bare „financiën kennen ze en dus noch van deze noch van een andere transactie verantwoording behoeven af te leggen. Dinsdagavond is Hitler in het pompeus verlichte en versierde Rome aangekomen en als een Caesar is hij door den Koning-Keizer, door Mus solini en door al wat groot en voor naam is in Italië, naar het Quirinaal gevoerd. Op deze plaats is 't niet onze taak om dat bezoek te beschreven, het gaat in deze rubriek meer om de politieke beteekenis van het bezoek. Die beteekenis is ongetwijfeld heel groot,'al is het buitengewoon moei lijk om daarvan reeds nu een juist idéé te vormen. Al was dit bezoek van Hitier ook al maanden geleden vastgesteld, toch moeten we het voor een beoordeeling van zijn beteekenis plaatsen in het raam van de diplomatieke activiteit van den allerlaatsten tijd. Toen Mussolini Duitschland bezocht waren de omstandigheden in Europa heel wat anders dan thans. Toen is de DuitschItaliaansche samenwer king waarschijnlijk heel wat ver stevigd door de toezegging van Mussolini, om Duitschland de vrije hand te laten bij de verovering van Oostenrijk. Achteraf is dat verloop van zaken heel gemakkelijk vast te stellen. De verovering van Oostenrijk is inmiddels een feit geworden en daarna zgn de diplomaten en de politici van West-Europa in actie gekomen, om te pogen door machts vorming een dam op te werpen tegen den Duitschen expansie-drang en tegen Hitler's streven, om een overheerschende positie in Europa in te nemen. Engeland en Italië hebben al hun geschillen uit den weg geruimd eD zij zijn het geheel eens geworden. Daarna hebben we gezien, hoe ook Frankrijk is begonnen, om zijn vele moeilijkheden met Italië te regelen en al liggen op dezen weg nog vele voetangels en klemmen, toch neemt men algemeen aan, dat op den duur de baan geëffend zal worden voor een overeenkomst. En daarnaast zagen we een vrien delijk gebaar van Tsjecho-Slowakije in de richting van Rome door de erkenning van de verovering van Abessynië. En geheel in 't raam van al deze acties passend zagen we Frankrijk en Engeland na korte onderhande lingen het geheel eens worden over een innige samenwerking, vooral ook militair, ingeval de nood aan den man mocht komen. We zeiden het al eensde bedoeling daarvan is niet een bedreiging aan 't adres van Duitschland, maar men wil dat land toonen, dat men ten slotte niet elk voldongen feit accep teert, om zoodoende Hitier te weer houden van nieuwe verrassingen. Om op dit thema even wat dieper in te gaan, Chamberlain heeft den weg van de zakelijkheid gekozen, omdat de idealistische politiek ge faald heeft. De Engelsche premier heeft zgn tactiek zeer duidelijk omschreven hij wil de geschilpunten, welke den Europeeschen vrede bedreigen, een voor een opruimendan komt men vanzelf bg het doel, waarop men afstuurt. En hg verklaarde, dat het verschil van opvatting tusschen hem en de Engelschen, die nu nog de collectieve veiligheid verdedigen, vooral ligt bg zgn bereidheid de werkelijkheid van het heden, waar aan toch niets te veranderen is, onder de oogen te zien en er van te maken, wat er van te maken valt. Dat lijkt op 't oogenblik de eenig mogelijke weg, om Europa van een verschrikkelijken oorlog te vrijwaren. Deze methode houdt echter ook een groot gevaar in. Daarop wijst de Msb. aldus De dictoriale landen voeren een dynamische politiek, welke op de meest onverwachte tijden voldongen feiten stelt, in de hoop, dat de anderen zich zonder meer bij het fait accompli zullen neerleggen, wijl ver zet en oppositie oorlog zouden be- teekenen. De zakelijke de werkelijk heidspolitiek kan bij die geestes gesteldheid heel ver voeren. Waar schijnlijk zal er toch ooit een secon de aanbreken, waar deze zakelijkheid tegenover het alles omverrennende dynamisme voor de vraag zal gesteld worden of zij ten slotte alles moet en kan aanvaarden, wat de tegen partij eigenmachtig beslist en door zet. Maar het is mogelijk, dat er dan geen terug meer is, en dat dan ge heel Europa aan de willekeur van de' onberekenbare dynamiek is over geleverd. Italië zal voorloopig geen nieuwe moeilijkheden scheppenhet is met de verovering van Abessynië voor loopig bevredigd. Echter, hoe staat het in dit opzicht met Duitschland Daarop is de wereld niet zoo heel gerust en dan denken we aan Tsjecho-Slowakije. Veel zal in dezen afhangen van de houding van Italië en in dit opzicht kon Hitler's bezoek aan Rome achteraf wel eens beslis send blijken over het al of niet handhaven van den vrede in Europa. Immers, wanneer Italië minstens neutraal zou blijven bg een even tueel ingrijpen van Frankrgk tegen Duitsche annexatie-plannen ten op zichte van Tsjecho-Slowakije, dan zou de machtsvorming van Engeland en Frankrijk en anderen zoo goed als zeker voldoende zijd, om Duitsch land te doen afzien van zijn plannen tegen Praag. Wij kunnen dan ook slechts hopen, dat Mussolini een sterk matigenden invloed op zijn hoogen gast zal uit oefenen en dat mede daardoor een rampzalige oorlog zal worden ver meden. Dan zouden we snel naar een meer gezonden staat van zaken in Europa marcheeren en zou de wereld kunnen herademen, ook al doordat dan een einde kon komen aan den krankzin nigen bewapenings-wedloop, waarvan feitelijk geen enkel land de kosten meer kan betalen, zonder de groot ste belangen van zijn volk grootelijks te schaden. De slachting in China Hoe verschrikkelijk de gevolgen van den oorlog in China zijn leert een studie van de Intern. Hulporga nisatie in China. De gegevens zgn eenvoudig verpletterend. Naar schatting zijn tijdens de Japansche bezetting» 42 000 onge wapende menschen gedood, waar onder meer dan 12,000 vrouwen en kinderen. Op alle mogelijke wgzen trachten de Japanners het Chineesche volk te demoraliseeren o.a. door hun be staansmogelijkheden te vernietigen en door op ruime schaal verdoo- vende middelen onder 't volk te brengen. Het is een methode, die we beest achtig zouden noemen, ware het niet, dat dit een beleediging voor het redelooze dier zou inhouden MEER WERK 1 Oud-minister Gelissen heeft in een interview gesproken over mogelgk- heid tot indamming der werkloos heid. Daarbij noemde bij een heel eigenaardig en heel origineel idée. Men moet, zoo zei de professor, de hoeveelheid zoo hoog mogelijk opvoeren door het uitvoeren van openbare werken, werkverschaffing en industrialisatie. De afzet moet bevorderd worden de uitvoer kan vergroot worden door middel van exportpremies en door het verstrekken van export- credietgaranties op ruimer schaal en gemakkelijker voorwaarden dan nu het geval is. En 't heel-origineele idée duidde de professor aan: Wat belet ons om midden op de Veluwe of op de Drentsche hei een splinternieuwe stad te bou wen Dat klinkt misschien wel eigenaardig, maar het is niet zoo gek. Een geheel nieuwe stad met de verbindingen met andere steden, met winkels en verkeers middelen, met een schouwburg zaal en bioscoop, enfin een heel nieuwe stad, waarbij alle moderne middelen kunnen worden toege past. die op stedebouwkundig en hygiënisch gebied een voorbeeld kan worden. Een mooi project: Een stad, woonhuizen, verstrooi- ïngs-gelegenheden en fabrieken Een fantastisch idée, maar... waar om komen de ideeën tot grootsche bestrijding der werkloosheid bg den professor nu pas en niet, toen hg nog minister was Of kon hg toen in 't kabinet niets bereiken FAILLISSEMENT DOOR WANBETALERS. In Enkhuizen failleerde onlangs een slager. De oorzaak was, dat een boel klanten hem naar zgn centen lieten fluiten. De man had den moed om het vervloekte euvel van den koop op de pof en de wanbetaling eens aAn den kaak te stellen door de namen der schuldenaren met het Adviezen aangifte Inkomsten- en Verm.belast. Accountantskantoor H. OKHUYSEN. VENLO Van Cleefstraat 16. Tel. 3669. Voorbespreking zonder verplichting. schuldige bedrag in zijn vitrine te publiceeren, met de toevoeging: - Allen met elkaar hebben mij voor dit bedrag (f 938.05) afgezet! Een van de wanbetalers achtte zich hierdoor beleedigd, diende een aanklacht tegen den slager in en deze werd veroordeeld tot een voor.- waardelgke geldboete van f 10! De aanklager bekende, dat hg 6 68 schuld had bij den slager, maar hij achtte zich door de pu blicatie van zgn naam beleedigd. De Officier zei, dat het voor de klanten, ook al kwamen ze hun ver plichtingen niet na, niet bepaald aangenaam was zoo te kijk te wor den gesteld. We kunnen ons dat levendig in denken, maar zijn zij niet zelf daar van de schuld Was he1- zoo aangenaam voor den betrokken slager, dat hg op een schuld van f 400 failleerde, terwijl hg bijna f 1000 te vorderen had van menschen, die het wel verschrikke lijk vonden, toen „de menschen", dat te weten kwamen, maar die er heel blijkbaar niet om maalden, dat ze door hun wandaad een man in het ongeluk stortten Zoo'n onsociale hardkoppen moeten nog komen praten over beleediging. Neen, dat recht zal wel recht zgn naar de wet, maar men voelt bij in tuïtie, dat het vooral in dezen tgd toch eigenlijk een beetje scheef is. De doop der Prinses. Op 12 Mei a s. zal Prinses Beatrix in de Groote Kerk te 's-Hage gedoopt worden. De K.R.O. zal de plechtigheid per radio uitzenden over een langegolf- zender van Hilversum en den zender van Jaarsveld. De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. Op 15 Mei treedt de gemoderni seerde dienstregeling der Spoorwegen in werking. Dit brengt ook een be- lanrijke wijziging voor het goederen vervoer. In hoofdzaak komt deze wijziging hierop neer, dat over 't algemeen na 15 Mei geen goederenvervoer meer zal geschieden met reizigerstreinen. Wat het personenvervoer betreft, het reizend publiek wordt heel wat meer service geboden door uitbrei ding van de electrische en motorttac- tie, door aanschaffing van modern materiaal en door verbeterde dienst regeling. Dit zal voor de reizigers o.m. beteekensn: uitbreiding van het aantal sneltreinen, verhooging van de verkeersfrequentie en verkorting van den reistijd. De Spoorwegen zul len dit laatste bereiken, doordat op stationnementen en overstaptijden bekort worden en tenslotte, doordat de treinen kleiner en dus minder zwaar worden. Hiermede houdt verband den reeds genoemden maatregel met betrek king tot het goederenvervoer. Dit zal goeddeels in den nacht geschie den. Behoudens enkele uitzonderin gen wordt na 15 Mei alleen expres- goed nog met reizigerstreinen ver voerd. Sociale Studieweek. De veertiende Limburgsche Sociale Studieweek zal dit jaar gehouden worden te Rolduc op Zondag 7, Maan dag 8 en Dinsdag 9 Augustus a.s. Als algemeen onderwerp is geko zen: „Katholicisme in actie" op we reldlijk terrein. De commissie heeft wederom een aantal docenten van naam bereid ge vonden de verschillende aspecten van dit actueele onderwerp te belichten RAADSLEDEN ORGANISATIE. En Oost-Brabant en N oord-Limburg Er bestaan vereenigingen van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland, streeksgewijze gevormd en verbonden in een Federatie. Die vereenigingen doen nuttig werk o.m. door uitwisseling van ideeën en door voorlichting. Wat dit laatste betreft wgzen wij b.v. op het maandblad „De Gemeente raad" en op het adviesbureau voor gemeenterecht en gemeente-politiek, waar de leden kosteloos adviezen kunnen inwinnen. De organisatie der raadsleden breidt zich geleidelijk uit, zoo lezen we in een officieele mededeeling der Federatie, maar, zoo wordt er bg- gevoegdbehalve in Limburg en OosLelgk Noord-Brabant. Wg vinden dat geen compliment voor de betrokken R.K. raadsleden. Zij hebben toch de organisatie niet minder nooöig dan in de overige deelen van ons land Tweede Socialistische Partij. Een nieuwe figuur heeft haar in trede gedaan in den kring der tal rijke vaderlandsche politieke orga nisaties: de partij, dié haar begin selen aan een andere partij ontleent en nochtans buiten haar staat. Wg bedoelen de z.g. Troelstrabeweging rondom 'vden heer Paul Kies, die in een te Amsterdam gehouden infor matie-vergadering verklaard heeft dezelfde beginselen te belgden als de S.D.A.P., al zal zij dan ook een andere weikwgze volgen. Eenige betekenis zal dat partijtje zonder prlncipieelen ondergrond na tuurlijk niet krijgen. Het is ontstaan uit persoonlijke teleurstelling van haar stichter, die zich beleedigd ge voelde, toen hij gepasseerd werd als Kamer-candidaat. VENRAY, 7 Mei 1938 Examen verpleging van Zenuw- en Geesteszieken. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de overgangsexamens afge nomen in de Psychiatrischting In richting St. Anna, alhier. Eerste overgangsexamen 22 can didates GeslaagdM. J. M. Bosman, W. J. Brekelmans, E. H. Cuypers, M, J. Haagen, G. Haas, A. H. M. Herme- link, A. M. van den Hombergh, A. Houtsma, W. M. J. Jutte, C. P. J. de Lange, A. R. J. Maassen, J. M. Mi neur, G. J. H. Roeloffzen, E. C. Ro senthal, L. H. M. Sliepen, J. P. M. Ter Burg, J. I. L. Wennekes. Tweede overgangsexamen 14 can didates Geslaagd: T. van Deursen, H. W. M. Hendrikx, J. M. Klaassen, E. A. M. Laurey, P. J. M. de Luy, A. M. Meesters, J. T. M. Muysers, P. Rik ken, E. M. van Rossum, B. C. van Soestbergen, M. P. Sterken, A. J. A. van Well, C. Winder. R.K. STAATSPARTIJ. Nieuwe leden actie. De nieuwe leden actie der R.K. Staatspartg mag een geweldig succes heeten, want in alle plaatsen melden de afdeelingen een groot aantal nieuwe leden. En in Venray Ook hier is de actie ingezet, we zgn nog maar aan het begin, echter kunnen we nu reeds melding maken, van ongeveer 100 nieuwe leden, maar daar blgft het natuurlijk niet bij. Zou Venray niet minstens 500 nieuwe leden kunnen winnen Wel ja, dat kan zeker Als allen medewerken De contributie 30 ct. per jaar Dat kan en mag toch geen bezwaar zgn. Dus ais onze propagandisten komen weiger dan niet den steun aan de R.K. Staatspartij en geeft U spontaan op als lid. Denk er aan, Venray mag niet achter blijven en zeker niet de minste zijn met het nieuwe ledental. Dus naar de 500 Zilveren ambtsjubileum. Op Woensdag 1 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zgn, dat de Heer P. Derks bg ons gemeente politie corps in dienst trad. GEVONDEN Een emaille drink- tuitje is bg Wegs, Heide. Voor Regenjassen en Costuums naar V. PIJLS Vrijspraak geëischt. Voor de Roermondsche Rechtbank werd Dinsdag hervat het onderzoek in de zaak van den 52-jarigen f. H. J. uit Venray, verdacht van meineed in de jachtzaak, hetwelk in behande ling was geweest voor het Venlosche Kantongerecht. Volgens de feiten, zou dezen Ven- rayschen landman, die heelemaal niet den indruk maakte iemand te zijn die God als getuige voor de waar heid aan zou roepen en dan nog niet de waarheid zeggen, aan een jacht opziener uit Gegsteren hebben ver klaard dat hg op zekeren dag in de jachtvelden rondGeysteren zekeren H. strikken had zien zetten. Toen hg hierover bg den Kanton rechter moest verschijnen, had hg verklaard, dit niet gezien te hebben. Opperwachtmeester Janssen van Galen uit Venray had een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hij kende deze verdachte en ook alles wat zich verder om het geval had afgespeeld. Deze getuige is niet overtuigd dat verdachte J. een meineed heeft ge pleegd. Op grond van deze verklaring eischte de waarnemend Officier van Justitie vrijspraak, de verdediger Mr. Tripels pleitte hetzelfde, en verdachte zelf, hg vroeg in allen eenvoud, of dat nu zoo maar mocht, hem op kosten drgven terwgl hg totaal on schuldig was.... en zonder een ant woord op deze vraag eindigde deze aaalc

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1