THEE k®p Thee doet meer dan een half nur pauze! DOET JE GOED! Provinciaal Nieuws nn tóf-"* Zelfs van onregelmatige werkwoorden kunnen kin deren wel eens genoeg krij gen. 't Is ook lastige kost. Kinderen werken op hun manier niets minder hard dan groote menschen! Daarom is het goed, er óp te letten, dat zij op vaste tijden een kopje Thee krijgen ter verkwikking en opmontering. Thee is de beste stimulans voor jong en oud! Hetgeen niet van alle genotmiddelen gezegd kan worden, dat zij, wel verre van de gezondheid te schaden, het welzijn zoo belangrijk bevorderenDat doet alleen Thee Maar dan gezet volgens nevenstaand Thee-a.b.c. A. Doe per persoon één maat8chepje Thee in den theepot. B. Giet versch kokend water op. C. Laat 3 tot 3 minuten trekken onder de theemuts. Vóór het inschenken even omroeren. Melk en suiker toevoegen naar smaak. Dan is het klokje van 4 uur een bevrijding. Som9 zijn ze bijna te moe om nog te gaan spelen. Maar alle hangerigheid verdwijnt, als ze van Moeder een kopje Thee gehad hebben, alvorens aan het huiswerk te beginnen. Publicatie van het Thee-Propagandabureau, Amsterdam De afleveringen bedroegen 992.383 '-/a voederartikelen voor f 88.130.51. 815.632 kg. kunstmeststoffen voor f 20.735.36. 411.390 y„ kg. brandstoffen voor f 5-831.02. In totaal dus 2.219.405 1/,i kg. voor f 114.696.89. De ontvangsten bedroegen f 125.903.93 Uitgaven f 123.206.64 Kassaldo f 2.697.29 De winst over het afgeloopen jaar bedroeg f 591.25, terwijl het reserve kapitaal bedraagt f 15.437.60. JACHTVERP ACHTING. Een tweetal jachtvergunningen werden uitgereikt welke f 10.- op brachten. Deze werden besteed voor goede werken. BRANDASSURANTIE. Hierbij zijn aangesloten 135 leden, die aan premie betaalden f 2679.98. STORMSCHADE VERZEKERING. Aangesloten 6 leden, die f 40.09 aan premie betaalden. HAGELVERZEKERING. Aangesloten 97 leden. Aan premie werd betaald f 464.93. VRIJWILLIGE ZIEKTEVERZE KERING. Hierbij zijn aangesloten 20 leden, die een premie betaalden van 164.85. Bg de verplichte ongevallen- en ziekteverzekering waren 39 leden aangesloten, die gezamenlijk f726.16 aan premie betaallen. Deze premie Ledraagt thans voor ongevallen 1.8 en voor ziekten 1.6 o/0 van het opgegeveD loon. Hiermede was de secretaris aan het einde van zijn mooi en uitge breid jaarverslag, waarvoor hij dan ook een speciaal dankwoord van van den voorzitter te incasseeren had en door de vergadering werd goedgekeurd. Namens de commissie van comp tabiliteit brengt de heer L. van Dijck verslag uit van de bevindingen en stelt voor on Ier voorbehoud van het accountantsrapport, den secre taris decharge te verleenen en dankt hem namens de vergadering voor het gepresteerde werk. Op voorstel van den voorzitter zal f 350.van de winst ten goede komen aan het R K, Jeugdhuis, waarvoor de Z. E. Heer Pastoor hartelijk dank brengt.. Evenals vorige jaren zal de jacht voor Merselosche jagers f 5.be dragen en voor vreemden f 15, De voorzitter spoort de leden aan hun gewassen te verzekeren bij de Hagelverzekering en verder toch hun eigen organisaties te steunen. De heer L. Poels breekt een lans voor de verbetering van de Merse losche grintweg. Door onze vracht rijders wordt momenteel meer dan 1000 gulden betaald aan wegenbe lasting en we hebben nog steeds een grintweg zóó slecht, als er uren ver in den omtrek geen te vinden is. De voorzitter geeft dit toe, doch heeft vernomen dat deze in den loop van den zomer verbeterd zal worden. Nog enkele vragen werden gesteld en door den voorzitter tot tevreden heid der stellers beantwoord. Tot slot dankt kg allen die in het afgeloopen jaar op eenigerlei wijze de organisatie steunden. Een spe ciaal dankwoord nogmaals aan den heer Dings en het personeel, waarna hij deze schitterend geslaagde ver gadering met gebed sloot. 'k Zou zoo zeggen De zoete smaak van de verschil lende voortbrengselen der aarde schijnt zoolang het menschdom be staat zeer geliefd te zijn geweest. Zoetigheid ging door voor het heer lijkste, het beste, het meest begeerens- waardige. Dat was vroeger zoo en dat is nog steeds zoo gebleven. Onze suiker van suikerriet en suikerbiet afkom stig geeft zelfs aanleiding tot het ontstaan van eeu suikerpolitiek en tot het houden van internationale suikerconferenties. Voor de zoete smaak, doch die is eigenlijk maar bijzaak, voor de voed zaamheid van die zoete stof wordt heel wat gedaan. Honing, voor enkele jaren het zoete product bij uitnemendheid, kan de behoefte aan dit product op geen stukken na vervullen. Al was, vol gens oude Egyptische inschriften de suikerbiet reeds in 1400 v. Chr. bekend en gebruikt als beeld voor zoete stof. als grondstof voor suiker bereiding heeft het nog eeuwen ge duurd voor ze in aanmerking kwam. Het was pas omstreeks 1800, dat men voor het eerst suiker uit de biet fabriceerde. Door de bieten uit te persen, nadat ze eerst fijngeraspt waren, ontstond er bietensap. Dit werd gereinigd door middel van ossenbloed en zwa velzuur, gefilterd en daarna gekookt en dan de suiker er uit gekristalli seerd. Deze methode is natuurlijk in de loop der jaren zéér verbeterd. Maar dat gaat met alles zoo, want ook de biet is verbeterd. Daar hebben enkele kweekers ter wereld zich mee bezig gehouden. Enkele maar, want het is een geduldwerk, dat veel kennis en er varing vordert. Ons land kam er trotsch op zijn, dat het een der meest bekende veredelaars van de suikerbiet heeft, die een soort kweekte en als maar verbetert waar heel de wereld jaloersch opis. Juist omdat hier een soort ontstaan is, die voor ons klimaat, dat zeer ver anderlijk is, de meeste kans geeft onder gewone omstandigheden de mooiste resultaten te leveren. 'k Zou zoo zeggen, dat Nederland die biet leverde zal ons een eere blijven. Krakelingen. Een lintje voor vrouw Sloof. In De Kennemer troffen we een lofrede aan op de hard werkende vrouw in het groote gezin. Het blad giet zijn lof in een pleidooi voor het toe-.annen van een lintje aan onze model-moeder3 die daarvoor volgens verdiensten eerder in aanmerking komen dan vele anderen, wier borst met een onderscheiding is gesierd. Wij laten hier dit stuk in zijn geheel volgen: Op verschillende tijden komen de lintjes los De lintjes, die de regeering toekent aan hen, die ze op welke manier dan ook, haar dankbaarheid wil be tuigen, of van wie ze de verdiensten wil beloonen. Natuurlijk kan de regeering niet op allen letten. Op sommige men schen moet de aandacht worden ge vestigd. Dat noemen we: 'n kruiwagentje. Welnu, ik wil als kruiwagen dienen voor vrouw Sloof, U kent misschien vrouw Sloof Een pracht van een mensch Een trouw staatsburger Een vrouw van plicht Een moeder bovenal Vrouw Sloof heeft zes kinderen en en een man. Daar leeft ze voor Vrouw Sloof staat om half zes opZe pookt 't kacheltje op, gooit er de vlam in, zet koffie, snijdt brood, roept haar man, maakt z'n pakje klaar en helpt 'm de deur uit, dan roept ze de kinderen. Bidt met hen het morgengebed, wascht ze stuk voor'stuk, kleedt ze aan, snijdt brood, giet water bij de thee, let op de kachel, houdt de kinderen in 't oog, legt ruzietjes bij lost meeningsverschilletjes op, voert intusschen den kleinste zelf z'n pap, spoort anderen aan die niet eten willen en om half 8 zit 't stelletje in de kindermis. Vrouw Sloof blijft thuis met de kleinste. Ze zit voor den heelen rom mel alleen. Gaat bedden afhalen, de kamers opruimen, boenen, schrobben wasschen, vegen, aardappelen schil len, groenten schoonmaken, vleesch bakken of spek, luiertjes afdoen en aan, speelgoed oprapen en weer terugleggen op den kinderstoel, water koken, de menschén te woord staan, die bellen aan de deur, op passen dat de aardappelen op tijd worden afgegoten, zorgen dat de boel niet aanbrandt, terwijl de klein tjes lastig zijn.... En ze is echt moe, als 't twaalf uur geslagen heeft. Van twaalf tot twee is de zorg zame lieve moeder, die weer sjouwt tafel dekt, eten opdient, vleesch snijdt, de kinderen bedient, afhaalt, wascht enz. enz. De kleintjes moeten een uurtje naar bed. De rest gaat naar 't werk en naar school. Vrouw Sloof heeft neiging om wat te dutten! Maar jawel Daar staan nog de ontelbare post jes; het koper is vuil, 't moet noodig wat poets-pommade hebben. En dan daar... de rommel dien de kinderen weer hebben gemaakt vort ermee en straks wat op de boterham gauw even halen de kleintjes slapen nog en 't is niet ver. Daarna de kindertjes wekken en... luiertjes aandoen en af, lakentjes afhalen en in den waschemmer stoppen, even naar de plantjes kijken, want die staan droog. De krant ligt in 't portaal Vrouw Sloof legt 'm op de linnen kast voor den manVrouw Sloof leest nooit een krant. Of ja.... ze begint er wel eens aan, 's avonds tegen twaalf uur, maar dan vallen na twee regels haar oogen dicht. Vier uur't Lieve leventje begint. Er wordt brood gesneden, gegeten, afgehaald, gewasschen. En dan.... o vreugd.... daar gaat de kast open en een berg van kousen sokken, hemdjes, borstrokken, broek jes, overhemden, onderlijfjes en pya- ma's legt ze naast haar stoel op den grond. Eén voor één, stuk voor stuk: mazen stoppen, knoopjes aanzetten, stukjes innaaien och hemel, haar man wordt er gek van. Schei nou toch 'ns één avond uit met dat gestop.,.. Maar vrouw Sloof weet wel beter. Haar kinderen er slordig laten bg- loopen Dat nooit En vrouw Sloof werkt door. Eén keer legt ze 't werk neer voor 't avondgebed, dan kleedt ze de kinderen uit, geeft ze 'n kruisje, brengt ze naar bed. Dan gaat 't door... tot elf uur, twaalf uur soms. En dan.... ja dan gaat ze doodmoe naar bed. Tot half zes Vrouw Sloof is nog nooit in een opera geweest of een schouwburg. Voor haar trouwen af en toe in de bioscoop en daarna driemaal in een patronaatsvoorstelling. Ze scharrelt en telt om met 't loon de week door te komen. Vrouw Sloof gaat nooit op reis. Nooit heeft ze vacantie. Vrouw Sloof offert haar leven voor haar gezin. Zooals menig moeder dat doet. Een lintje voor vrouw Sloof Wel, waarom niet Elk jaar wordt zoo menig rijks ambtenaar bedacht, die o zeker heel trouw z'n plicht deed, maar die daarvoor dan ook een goed salaris op kon strijken. Hij heeft goed gewerkt, maar deed eigenlijk gezegd niets anders dan z'n plicht. Een plicht, die 's avonds om zes uur eindigt, waarna hij tgd in over vloed heeft om z'n krantje te lezen en een voorstelling bij te wonen. Maar als een ambtenaar een lintje krijgt, omdat hg zijn plicht heeft gedaan, waarom dan een ander niet. Zij, die de wetenschap vooruit hielpen, zij, die jarenlang hun vrijen tijd in dienst der liefdadigheid stelden, zij, die met levensgevaar een me- demensch redden, allemaal zij het hun van harte gegund. Maar als menschen, die hun ge wone plichten deden, óók in aanmer king komen, dan: Eerst een lintje voor mijn goeie Viouw Sloof! VENRAY, 9 April 1938 Raadsvergadering. Gisternamiddag om 3 uur kwam de Gemeenteraad van Venray in openbare vergadering bijeen, waarin de volgende punten werden behandeld. 1. Notulen der vergaderingen van 22 December 1937 en 1 Februari 1938. 2. Ingekomen stukken a. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor aangeboden geluk- wenschen met de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix b. Alsvoren van H.H.K.K.H.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard c. Dankbetuiging vereeniging Volks belang voor verleend subsidie d. Alsvoren van R.K. Bouwvak arbeidersbond voor subsidie schil derscursus e. Antwoord van den Minister van Sociale Zaken op verzoek van Burgemeester en Wethouders be treffende uitbreiding plaatsing van kostgangers bij de werkverschaf fing f. Alsvoren op ingezonden motie van den Gemeenteraad betreffende verbetering loonen in werkver schaffing en normen voor steun- verleening g. Besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling jaarwedde, kinder bijslag en pensioengrondslag van Mr. A. H. M. Janssen als burge meester der gemeente Venray h. Verslag Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1937 i. Verslag van den Vleeschkeurings- dienst over 1937 j. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger k. Adres van de afd. Bergen en en Omstreken van Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" betref fende wijziging in kindertoeslag regeling politiepersoneel 1. Verzoek van P. H. J. Kleuskens om aan de reizende bioscoop van Riozzi geen toegang meer te ver leenen op de kermissen te Venray; m. Verzoek van L. Linders om vaste aanstelling als chauffeur in dienst der gemeente n. Bericht van den Heer O.L.P. van de Loo, dat door hem ontslag is genomen als lid en voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 1 en 3 van het Reglement van het Reglement van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur zoodanig, dat het aantal leden wordt gebracht op negen en in verband daarmede de termijn van benoeming op negen jaren. 4. Benoeming van twee leden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur: a. in vacature Haenraets, waarvoor worden voorgedragen 1. M. Goumans, lid van den Ge meenteraad, Akkerweg 2 2. J. Jenneskens, landbouwer, Brukske C 73. b. in de vacature van de Loo, waar- worden voorgedragen 1. G. H. Houben, wethouder, Veulen H 22 2. J. H. Nelissen, wethouder, Oirlo E 13. 5. Verzoek om verlaging hypo theekrente F. H. Verhey, Groote Straat 15, thans bedragende 41/,, pCt. Voorgesteld wordt door Burge meester en Wethouders deze te brengen op 41/,, pCt., ingaande 1 Mei 1939. 6. Verzoek om verlaging hypo theekrente M. Aarts, Veulen H. 42, thans bedragende il/i pCt. Burgemeester en Wethouders stel len voor afwijzend hierop te beschik ken. 7. Aanvrage van de kinderen Camps te Oostrum D 19 om een bedrag van f 3500 ter leen onder hypothecair verband. Burgemeester en Wethouders stel len voor hiercp afwijzend beschikken. 8. Aanvrage van L. Nijssen, Yssel- steyn I 36, die reeds f 5500 onder hypothecair verband heeft tegen 4 pCt. om alsnog een aanvullend bedrag van f 2300. Burgemeester en Wethouders stel len voor, hierop gunstig te beschik ken, doch tegen een rente van 4*/4 pCt., waarmede aanvrager genoegen heeft genomen. 9. Verzoek van M. Claessens om eene tegemoetkoming wegens geleden schade in verband met te late af watering van het door hem van de gemeente gepacht perceel te Yssel- steyn. Burgemeester en Wethouders stel len voor, hem voor éénmaal een reductie op de jaarpacht toe te staan van 50 pCt. 10. Verzoek van W. J, Driessens om verlaging der huur van de door hem van de gemeente gehuurde woning, Heide L 53a. Voorgesteld wordt door Burge meester en Wethouders den huurprijs te brengen van f 325 op f 300 per jaar, ingaande 1 Mei 1938. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verlenging van het contract met J. Derksen voor den gemeentelijken autobus dienst naar het station v.v. met een jaar, dus t.ot 1 Juli 1939. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om post 285 der begroo ting 1938 „Uitgaven voor openbare Volksfeesten" te verhoogen met f 500 en dus te brengen op f 700. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 4 der Bouwverordening voor de ge meente Venray. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening betreffende het verstrek ken van boeken aan minderjarige kinderen door openbare leesbiblio theken. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit dd. 22 Dec. 1937, Nr. 217/18 (aansluiting bij „Federatie- Onderlinge van Gemeenten") en ver zekering der gemeentegelden bij de N.V. Incasso-Bank te Amsterdam. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ten behoeve van den Staat afstand te doen van eenige rechten op perceel Sectie H. Nr. 1717 onder Ysselsteyn (perceeltje langs weg VenrayDeurne, waarop een militair gebouwtje is geplaatst). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de aan de gemeente door het gasbedrijf te betalen rente in rekening-courant te verlagen van 4 pCt. tot 33/4 pCt. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den mét de werkzaamheden van den controleur J. de Groot tijdelijk belasten volontair bij het bureau van steunverleening A. Verbeek daarvoor vanaf 1 Febr. 1938 een vergoeding toe te kennen, berekend naar f 50 per maand. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bedrag van gelden tot een maximum van f1400 te voteeren voor vernieuwing van het dak en eenige bijbehoorende werkzaamheden aan de woning Groote Straat 11, bewoond door den gemeentegeneesheer A. F.. J. M. Ver- cauteren. Het bedrag te nemen van den kapitaaldienst en af te lossen in circa 8 jaren door een bijdrage van den gewonen dienst aan den kapitaal- dienst. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen te benoemen tot len Ambtenaar van den Burger lijken Stand, met ingang van 1 Mei 1938. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouder3 tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 September 1937 no. 180/27 betreffende verkoop van bouwterrein in het uitbreidingsplan. Voorgesteld wordt ter voldoening aan een desbetreffend schrijven van Gedeputeerde Staten sub c en d voor zoover noodig uit dat besluit te doen wegvallen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verharding van den weg LeunenBrienshoek, ter lengte van 700 Meter, met bgdrage van be langhebbenden. 23. Alsvoren betreffende den zand weg Heide—Volen, ter lengte van 820 Meter. 24. Verzoek van S. H. Muijsers en andere pachters van gronden in den Testrik onder Merselo, om verlenging van die anders met 31 October 1938 afloopende pacht. Burgemeester en Wethouders stel len voor de pacht te verlengen tot 1 November 1941, onder de thans algemeen voor verpachting van gron den geldende voorwaarden en wat de pachtprijzen betreft zoodanig, dat het geheel, dat herverpacht wordt, niet minder opbrengt dan thans het geval is, buiten beschouwing latend de korting, welke over enkele jaren werd toegestaan. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de kinderen Gamps te Oostrum een vergoeding van f 2500.toe te kennen voor afstand en ruil eigendommen in ver band met wegneming bocht uit den weg OostrumWanssum. 26. Vaststelling voorschotten op de exploitatievergoeding over 1938 als bedoeld in art. 103, zesde lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere Lagere scholen. 27. Verzoek van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray om een subsidie uit de gemeentekas van f 15000. in de kosten van de restauratie der Groote Kerk. Burgemeester en Wethouder stellen voor de gevraagde bgdrage te ver leenen, zulks op overweging, dat het hier betreft de hoofdkerk van Ven ray, een monumentaal gebouw; dat het verleenen eener bgdrage door Rijk en Provincie afhankelijk is van de gemeentelijke^ bijdrage en dat, wanneer het hier niet een kerkge bouw betrof, de gemeente tot bij drage verplicht zou zijn volgens de voorschriften terzake van monumen tenzorg. Voorgesteld wordt voor het bedrag van f 15000.een geldleening aan te gaan, af te lossen in 20 jaren. Eindexamen Ambachtsschool Venlo. Op het te Venlo gehouden eind examen van de Ambachtsschool slaagde o.m. voor het timmervak de heeren A. J. C. Dinskens, Oirlo en J. H. Vissers, Castenray. LUXOR-THEATER. De Koning der verdoemden* Een krachtig filmwerk met goede kwaliteitenDe titel klinkt wat zwaar en men zou allicht gaan ver onderstellen, dat het wel niet veel bijzonders zal zijn. Doch daarmee heeft men het dan mis. Het zeer breed uitgewerkt verhaal verplaatst ons op een gevangenen- eiland, 'n soort Duivelseiland, dat is ingericht als een strafkolonie voor boeven, die in de plantages en bij de wegen-aanleg moeten werken onder een tropische hitte. In een dergelijke omgeving waar enkele duizende uit de maatschappij verstootenen verblijven, komt het veel aan op een tactvol optreden van den commandant en van zijn onder geschikten. Zij moeten streng maar rechtvaardig, humaan maar niet zwak zijn. Dit alles is niet steeds het geval, en dat maakt men ook mee op dit duivels-eiland, waar wèl 'n goed gouverneur is, doch waar onder de lager geplaatste bevelheb bers menschen zijn, die het volk wreed en hardvochtig behandelen en uitbuiten. Dit moet wel tot opstand en ver zet leiden, gelijk de film ons ver toont, met al de wreedheden en onbeheerschtheden, waarmee zulks gepaard gaat. Ten slotte zegeviert de rechtvaardigheid over de hier begane wreedheden en onmensche- lijke behandeling. De regisseur van deze film, Walter Forde, heeft de massa-intrige, welke het hoofdaccent van dit boeiend film-gebeuren vormt, heel bekwaam in een goede film verwerkt. „De Koning der verdoemden" is dan ook een spannend, bezienswaardig film verhaal geworden. Een der voornaamste factoren, welke deze Engelsch-Amerikaansche film interessant maken, in het mede spelen van den grooten Duitschen filmspeler, Conrad Veidt, in de rol van gevangene no. 83, die" ver boven zijn mede-spelers alhoewel Noach Beery als de boer Mooche toch wel met lof mag worden vermeld uit steekt. De vrouwelijke hoofdrol die van de dochter van den comman dant wordt vervuld door Helen Vin son. De perfecte beheerschtheid van Conrad Veidt in zijn spel en de natuurlijkheid van zijn talent, maken zijn optreden weer eens tot een ge beurtenis, waaraan men sterke herin neringen bewaart. Als tweede hoofdnummer draait Een nacht in Boedapest. Een zangeres, die eens erg be roemd geweest is, is met een graaf getrouwd. De vijfde verjaardag van baar huwelijk zal worden gevierd met een avond in een theater te Boedapest. Op den dag zelf ontvangt mevrouw nog bezoek van allerlei bekenden uit het theaterleven, die haar probeeren 'over te halen, om weer in een operette op te treden. Zij spelen er haar iets uit voor en zij kan de verleiding niet weerstaan weer eens een dans te probeeren. Op dat oogenblik komt haar man binnen, die erg boos wordt en weg loopt, omdat zij zich weer met theater-menschen inlaat. Zij gaat alleen naar het theater. In het theater onfvangt zij attenties van een vlieger-officier, van wien het haar al spoedig blijkt, dat hij met haar nichtje omgaat. De gevolgen van deze geschiedenis leiden er toe, dat op het kasteel een scène ontstaat. Het nichtje weet de situatie echter te redden. De H. Familie-Kerk te Venlo. De bouw van de H. Familiekerk, waarvan Pastoor Poels de bouw pastoor is, is gegund aan den laag- sten inschrijver. De nieuwe kerk zal dus gebouwd worden door den aannemer J. Gerats, Blerick, onder architectuur van de heeren Stoks en Kropholler. De aan nemingssom was kerk f 93.650. met toren f 8400.meer. Verder is er nog het besluit ge nomen, dat kerk en toren gelijktijdig zullen afgebouwd worden, zoodat het nieuwe kerkgebouw bij oplevering geheel compleet zal zijn. De komende week wordt reeds aan het werk begonnen. Droevig drama aan de grens te Swalmen. Zaterdagavond heeft zich aan de Nederland-Duitsche grens, onder de gemeente Swalmen, een drama afge speeld, dat aan den 54-jarigen W. Luyten uit Swalmen, vader van negen kinderen, het leven heeft ge kost. Omstreeks half vijf is Luyten van huis gegaan voorgevende, dat hij naar het bosch ging. Hij trof daar aan de grens den 37-jarigen Hen- drikx aan, eveneens wonende te Swalmen. Beiden wandelden langs de grens. Omstreeks zeven uur zijn zij over den z.g. scheidingsweg huiswaarts gegaan. Tusschen de grenspalen 414 en 415 klonk op Duitsoh gebied, op een afstand van ongeveer acht meter, het geroep„Halt, stehen bleiben", waarop onmiddellijk een schot uit een jachtgeweer knalde. Hendrikx bleef staan, doch Luyten zakte in elkaar. Twee Duitschers bleven met hun geweer in den aanslag op Duitsch gebied staan. Hendrikx sprong over Luyten heen en werkte zich door een omheining van prikkel draad in een naburige weide. Hg hoorde toen nog roepen„Stehen auf, haende hoch", waarop hij niets meer hoorde. Maar het slacht offer kon echter niet meer opstaan, daar Luyten op de plaats, waar hij neerviel onmiddellijk dood moet zijn geweest. Hendrikx zette het toen op een loopen en waarschuwde de vrouw van Luyten en burgemeester Strens, die zich met een rijks- en gemeente veldwachter en een geestelijke naar de plaats van het gebeurde begaf. Zij zagen, dat op de plaats waar Luyten gelegen moest hebben, met lantaarns gelicht werd. Een paar schoten knalden weer in het donker en men wierp zich op den grond, daar men bang was, getroffen te worden. Na eenige malen geroepen te hebben „Nederlandsche politie" kwam een Duit schei' in uniform naderbij en liet hen bij het slacht offer. Volgens de verklaringen van Hen drikx moet Luyten op Nederlandsch gebied zijn doodgeschoten. Een plas bloed.bevond zich echter op Duitsch gebied, maar de pet van Luyten werd acht meter verder de Neder landsch gebied gevonden. De situatie omtrent de grens scheiding ter plaatse is niet zoo eenvoudig. Rijks- en gemeenteveld wachters hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Anderhalf jaar geleden werd Luy ten op Duitsch gebied met een jacht geweer in beide beenen geschoten. Hg kon zich toen echter over de grens redden. Thans heeft hij echter het leven er bij ingeschoten Het doodschieten van W. Luiten. Maandagmiddag is in het zieken huis te Elmpt op last der Duitsche Justitie uit Aken de gerechtelijke sectie verricht op het lijk van den Zaterdagavond aan de Duitsche grens te Swalmen door een Förster der gemeente Elmpt doodgeschoten 54- jarigen W. Luiten van hier. Mede door tusschenkomst van den Burgemeester van hier den heer Strens is daarop het lijk vrijgegeven en zal vandaag of morgen naar Swalmen worden overgebracht. Verder verzoekt men ons er op te wijzen dat dit noodlottig schieten niet heeft plaats gehad door een grënsbeambte, zooals de meeste bla den hebben gemeld, doch door een hulp-opzichter der gemeente Elmpt, die met het grenstoezicht niets uit staande heeft. Eenige klacht tegen het optreden der grensbeambten in deze streek bestaat er niet.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6