TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Officieele bekend makingen. FEUILLETON. Jonge kracht op ouden grond R. K. Werklieden- vereeniging Venray. Jaarvergadering Landbouwbond Merselo. Zenuwpijnen evsrd? AKKERT? SS Zaterdag 9 April 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 15 Snoeien, afkappen en opscheren van hagen en struikgewassen Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat in het jaar 1938 volgens art. 47 van het Provinciaal Wegen- reglement van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaar- lgksche inkorting van heggen en struikgewassen langs de kunstwe gen. Volgens dat artikel moeten te beginnen met 1894 en telkens het vierde jaar daaropvolgende (laatste- ]gk in 1934) vóór 1 Juli, de niet jaarlijks geschoren wordende hagen en struikgewassen staande binnen den afstand van 2 M. van de grens van de provinciale wegen, de Rijks wegen in beheer en onderhoud bij de provincie en andere kunstwegen, afgekapt worden ter maximum hoogte van 1.50 M. boven den grond waarop ze geplant zijn, met dien verstande, dat op voormeld tijdstip geene loten van meer dan een half jaar oud boven die hoogte mogen uitsteken. Ten aanzien van de jaarlijks ge schoren wordende hagen en struik gewassen, benevens hagen en struik gewassen, dienende tot afsluiting van begraafplaatsen, wordt de maximum-hoogte bepaald op 2 M. boven den grond, waarop ze geplant zfln. Op hagen sedert minder dan 3 jaren geplant en struikgewassen tot een bosch behoorende, zijn de bepa lingen van voorgaande alinea's niet van toepassing. Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voet paden in 't algemeen staande hagen moeten telken jare, aan de weg zijde, ter hoogte van minstens 1.50 M. boven den grond waarop ze ge plant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 M. hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende hoo rnen, struiken, hagen of takken. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren der heg gen en struikgewassen geschikte seizoen, raden wij belanghebbenden aan thans reeds aan hunne ver plichtingen te dien opzichte te vol doen. Venray, 28 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden, Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest mogelijke waakzaamheid met betrek king tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aan dacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende le. Het Is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onacht zaamheid de grootste nadeelige ge volgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandende lucifer of van een eindje sigaar of het weg vliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100.boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzich tigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- en veen door PAUL KUYPERS. (Nadruk verboden) brand doel ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door on voorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Hetrooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen AB SOLUUT VERBODEN, terwijl ook TEN STRENGSTE VERBODEN is het, om welke reden dan ook, zon der vergunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in of in de nabijheid van bosschen en heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is, volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100.boete het aan leggen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daar door brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ontstaan van kleine branden, waar van vaak de gevolgen niet zgn te overzien. Dringend manen wij de de ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseffen. 2e. Wanneer een bosch- of heide brand ontstaan is. moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond kennis worde gegeven bij den burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maat regelen kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel mogelijk te stuiten. Venray, 28 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray A.H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. VERBOD VAN ROOKEN ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide-, gras- en veenbranden. W aarschuwing. De Burgemeester van Venray herin nert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub. 4 van het Wetboek van Strafrecht is ver boden het rooken in alle bosschen, veen-, turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien meter hier van op alle daardoor, daarin, daar langs of daarbij gelegen wegen, voet paden of open plaatsen of terreinen. Dit besluit is op de wijze bedoeld in artikel 203 der Gemeentewet, den zelfden dag afgekondigd en onmid dellijk in werking getreden. Aan dit besluit zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 28 Maart 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Verbod van loopen in de bosschen. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeens kennis, dat het, met het oog op het groote brandgevaar, verboden is in de gemeentebosschen zich op te hou den. Aan de bosschen zijn plaatjes aan gebracht „Verboden Toegang." Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en bij overtreding onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, ver plaatsen of beschadigen, zal met strengheid worden opgetreden. Venray, 28 Maart 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. In de groote zaal van het St. Ze kwamen den anderen dag natuur lijk terug, want ze moesten het stuk grond hebben. Ginds ligt de grond, ge kijkt maar 'ns rond. Driek zat achter de tafel en at zijnen boterham. Hij stond nog niet eens op. Bij het kerkbestuur waren twee men- schen minder dan gisteren. De pastoor kwam na 'n korten tijd, dat ze op den dries waren geweest, weer binnen. Ik zal ze met 'n prijs om z'n ooren slaan, dat ze toeten, had Driek legen Hanne's gezegd. Zoo gauw Driek tegen den pastoor gezegd had, wat hij per meter voor dien grond meende te moeten vragen, stond de pastoor met moeite op uit den diepen ligstoel in de kamer. Het kerkbestuur zat op andere, ge wone stoelen, die waren op de eerste keweging ^en Past°°r voor. Ze hadden afkeurende gezichten. Het zou voor het welzijn van de stad zijn, de Zwait. Het dient ook voor het welzijn van m n jongens, zei Driek. Ze gingen. Ze kwamen terug den anderen dag. De pastoor en een kerkmeester. We komen je een laatste kans geven, de Zwart. De kerkmeester knikte behoedzaam. Niet noodig, zei Driek, ge kunt den grond niet meer hebben. - De pastoor ging zitten van 't verschieten. - Maar, de Zwart dan toch - Tenminste niet voor den prijs van gisteren. - Gij speelt met de menschen, de Zwart. Toch niet, als ze zelf niet komen om m'n speelgoed te zijn. Er lag verontwaardiging te lezen op t gezicht van den kerkmeester. We willen je den prijs van gisteren geven, de Zwart. Ik heb 'n nieuwen prijs gesteld, nou kunt ge ja of nee zeggen. De kerkmeester stond al bij de deur. Ze gingen. We zullen iets anders zoeken, de Zwart. Ge doet maar, mijnheer pastoor. Ze waren weg. Hanne informeerde. Nog niet verkocht Nog niet verkocht Is dat wel goed om zoo stug te zijn Dat is goed, Hanne Ik hoef van daag niet te werken. Ik verdien zat als ik ga zitten wachten tot de pastoor terug komt. De pastoor kwam niet meer terug. De tijd ging voort. De „kerkendries". daar weidde het vee over. Het scheen dat ze hem niet meer noodig hadden. Op Zaterdag was het markt in de stad. De boeren komen daar van alle kanten op af. Op zoo'nen middag kwam Klaas Davids op de "Laaghoeve" over den stoep. Dat is de vader van Frans, zei Marinus tegen Marie's, toen ze samen tusschen de boonstaken stonden in den hof, om boonen te plukken. Maar minne mensch dan toch, wa komt die doen De vrijerij omstoot«n, Mari», dat i« nogal glad. Antonius-Patronaat hield de R. K. Werkliedenvereniging j.l. Vrijdag een belangrijke ledenvergadering. De vergadering, welke om 7 uur beginnen zou, kon echter op dat oogenblik geen aanvang nemen, daar er nog te weinig leden aanwezig waren. Nadat het bekende half uurtje ruim verstreken was, opende de heer J. Geulen als onder-Voor zitter, wegens heesehheid van voor zitter H. Odenhoven, de vergadering met den Christelrjken groet en een woord van welkom tot de leden. De voorzitter sprak vervolgens zijn spijt erover uit, dat het aan- vangsuur der vergadering niet ge lukkig gekozen bleek, wat voor vele leden alleszins te verklaren was. Immers zij, die te Sevenum aan het werk waren en hun dagelijkschen moeilijken tocht naar en van het werk juist achter den rug hadden, konden bezwaarlijk de noodige am bitie voelen om ter vergadering te komen. De volgende morgen was het weer vroeg dag.... Laat ens echter maar met de agenda beginnen en ook hunne belangen dienen naast de onze. Hg verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na een kleine wijziging wer den goedgekeurd. Hierna wees de Voorzitter erop, dat de vergadering wel slecht be zocht was, maar we zullen toch trachten de verkiezingen tot stand te brengen. Uit de vergadering werd gevraagd, of men een rechtsgeldig besluit kon nemen, nu men in zoo'n klein getal aanwezig was. Hieromtrent werd geen definitieve uitspraak gegeven, maar werd de verkiezing van een nieuw Bestuur van Herwonnen Le venskracht aan de orde gesteld, daar de voorzitter, secretaris en penningmeester bedankt hadden. De voorzitter roemde hetschoone doel van Herwonnen Levenskracht, waarbij men zich geheel kon geven aan den dienst der lijdende mensch- heid. Echter bleek aldra dat er geen candidaten gevonden konden wor den en meende de heer Millen, dat Credo Pugno in deze uitkomst kon geven. Er waren echter te weinig leden van Credo Pugno aanwezig, om zich daarover uit te spreken en zullen zg binnen 14 dagen den uit slag aan het Bestuur mededeeleD, iets waarop de heer Peters speciaal aandroDg. Ook de verkiezing voor de Contact commissie, waarin de heeren Jacobs en Kappel ontslag hadden genomen en alleen de heer Trommar over bleef, moest worden aangehouden tot de volgende vergadering. En toch betreft het hier nuttige arbeid ten dienste van leden die in moei lijkheden geraakt zgn. Insgelijks ging het met deverkie zing voor de Commissie voor de Kleinvee-Centrale. Er waren slechts 3 belanghebbenden aanwezig, zoodat ook dit punt aangehouden moest worden. En zoo kwamen we dan bij de ingekomen stukken, en rondvraag, waarbij vooral werd aangedrongen om bij B. en W. nogmaals bussen voor het vervoer van arbeiders naar Sevenum te verkrijgen. De fietspad was over een afstand van 4 K.M. onberijdbaar, zoodat dit een aanmerkelijke verzwaring van de reis naar Sevenum beteekende. De heeren Gemeenteraadsleden, vertegenwoordigers der arbeiders, zullen van dit punt in de a.s. raads vergadering bijzonder werk maken in het belang der arbeiders. Er werd zelfs gedacht da* de Min. missive in deze niet geheel volgens diens bedoelingen werd uitgewerkt. Op de vraag waarom de secreta ris geen gebruik meer maakte van zijn schrijfmachine en zoodoende moeilijk copie gehouden was van correspondentie, zeide de secretaris dat de machine stuk was, waarop uit de vergadering werd aangedron gen deze spoedig te doen herstellen of door een nieuwe te vervangen. Vervolgens hield de Weleerw. Heer Kapelaan van Wijngaarden een lezing, waarin hij vooral deed uit komen, dat plichtsbesef in alle kringen der maatachappg meer en meer was verloren gegaan en men veeleer stond aan den kant van recht dan aan dien van plicht, welke verkeerde houding op zijn beurt weer leidde tot ontevredenheid en verkeerde gedachtengang. Hij wekte zrjn gehoor op tot nauwgezette plichtsbetrachting als bron van veel geluk in 's menschen leven. De Voorzitter sprak hierna de hoop uit, dat de van levenswijsheid getuigende lezing van Kap. van Wgngaarden, rijke vruchten zou voortbrengen en sloot daarna de vergadering op de gewone wijze. Dat moest Marie hooren natuurlijk. Ze ging op den voorstal. Klaas, Driek en Hanne zaten rond de geschuurde tafel. Och, ge kost goed zien dat Frans 'n zoon van hem was. Klaas was oud, maar 't moest 'n schoone mensch zijn geweest in zijnen jongen tijd, net Frans nou. Marie moest maar blijven kijken door 'n spleet in de voorstaldeur. Klaas, met z'n armen op de tafel, praatte eeist wat over weer en wind en over den oogst. Ik had wat met-oe te bepraten, Driek. Dat kan. Oew boerderij is schoon uitge breid de laatste jaren. Er kan 'n stuk zonder dat ge er iets om te kort komt Klaas zat hier bij den grootsten boer uit de stad. Z'n woorden kwamen niet zoo vlot en Driek had met alle soort menschen om gegaan Die snapte z'n bedoeling misschien subiet. Ge bedoelt grond voor 'n boer derij voor Franse en Marietje's in later tijd? informeerde Driek. Klaas Davids verschoot daar echt van en op dat moment was van achter de voorstaldeur, waar Marie zich tegen aan boog om te luisteren, eenig gerucht te hooren. Dat is kindei werk, om zoo te zeggen daar kan ik me nog niet mee bemoeien, Driek. Driek en Hanne zaten z'n eigen nou toch werkelijk te schamen Ik zou den .kerkendries" wel van oe willen koopen. Nou beging Klaas Davids 'n fout. Hij zou eerst kwansuis hebben kun nen informeeren naar 'n stuk akkerland of zoo, om dan later bij den „kerken dries" uit te komen. Maar als ge den naam „kerkendries" tegen Driek noemde, dan dacht ie subiet aan den jastoor en in dat geval kwam Driek oe de gedachten dat Klaas Davids wel i door den pastoor gestuurd kon zijn. Alhier had de algemeene jaarver gadering plaats van den Boerenbond. De Voorzitter de Heer Pubben, heet de talrijk opgekomen leden van harte welkom. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot de geestel. adviseur de Zeereerw. Heer Pastoor De Bot en de spreker van deze avond. De hierna volgende notulen der vorige vergadering welke door de secretaris de Heer P. J. Ewalds tverden voorgelezen, werden onver anderd vastgesteld. Hierna trad als spreker op de Heer Dings, Sec. L.L.T.B. Roermond, wiens mooie lezing hier volgt Spreker behandelde de Landbouw in het algemeen in 1937. Wanneer we een terugblik werpen, aldus spreker op 1937, dan is er iets reden voor optimisme. Ofschoon we zeer zeker lang niet door de crisis heen zijn, dit gaat immers, uiterst, uiterst langzaam, toch is de alge meene toestand voor onze landbou wers iets verbeterd. De prijsverhouding van onze pro ducten is beter dan in het verleden. Eieren b.v. waren ongeveer l/3 cent per stuk duurder. De botérprijs steeg. Vooral in het buitenland zijn de prijzen beel wat opgeloopen, waardoor de toeslag op de export verminderd kon worden, wat een be- langrgke besparing gaf voor het landbouwcrisisfonds. Ook de prijzen der varkens stegen. Ging het in het begin van 1937 met onze varkens nog slecht, later in het jaar werden de prijzen beter en kon men weer van een eenigszins loo- nende productie spreken. De granen vertoonden eveneens een stabiele prijs. Dit is voor ons een groot voordeel. Zoolang de graanprijzen vooral de buitenlandsche graanprijzen laag zijn, zullen ook onze veredelde producten als kaas, boter, eieren en varkens laag in prijs zijn. Ook in de invoer in ons land kwam een gunstige wending. Eenige vleescbinvoer uit Dene marken en Argentinië had evenwel plaats, zoo ongeveer 1 V/2 pet. Hierdoor hebben we zeker eenige schade geleden, doch onze regeering welke met deze landen een actieve handelsbalans heeft, was gedwongen zoo te handelen. Hadden zij deze import geweigerd, onze export naar deze landen zou een gevoelige knak hebben gekregen. Granen zgn in het afgeloopeu jaar heel wat minder ingevoerd. Was vroeger de invoer van mais, haver, gerst, tarwe en rogge enorm, deze liep in 1937 zeer terug. Ook onze tuinbouw opende betere perspectieven. 70 pet. van onze tuin bouw moet ge-exporteerd worden en ging vroeger naar Duitschlaud. Ge lukkig voor onze tuinders is de exportgelegenheid, welke danig aan banden was gelegd veel verbeterd. Hier is echter regeeringshulp nog zeer noodig. Nog op een enkel ander gebied was 1937 ons gunstig gezind. In dat Hij overdacht de mogelijkheid De pastoor kwam daar nogal 'ns en Klaas leende z'n eigen wel dikker voor zulk soort baantjes Nee, Driek had 't al ddlijk door. Klaas Davids had niks aan den dries om bij zijn boerderij te leggen, en boven dien hoe kon zoo'ne huurboer ook maar duizend gulden op zoo'n dries betalen? Het moest voor en pastoor en het kerkbestuur zijn, dat Klaas hierheen was gekomen. Ge kunt 'm koopen, zeker Klaas, Wat hadde ge van den prijs ge dacht Driek had er in z'n eigen zoo'nen lol af, dat hij nou weer 'ns geld moest vragen voor denzelfden kooper, den pastoor. Hij vroeg 'n prijs dié wéér 'n paar duizend gulden hooger was. Ge kunt tegen zoo'n groot geld toch niet gaan zitten boeren, Driek 1 Hij is niet om te beboeren, Klaas, dat heb ik al lang begrepen. Hij zei dat met zoo'n beslistheid, dat Klaas er geen nut meer in zag er nog verder over te praten. Hanne moest de flesch op tafel halen. Klaas en Driek dronken 'n paar borrels. Klaas was dat niet zoo gewend. Hij werd er spraakzaam af. Driek zat boven zijn borrel te knikken Hij zei af en toe z'n meening, dat hield Klaas aan de praat. Driek goot nog 'ns in en Klaas dronk nog 'ns. Hanne noemde dat opmakerij, toen Klaas weg was. Driek zeiGe hebt nog nooit zoo'n goeikoope borrels ingedaan dan tegenwoordig, vrouw. Het duurt niet lang meer of de pastoor komt weer terug om den „kerkendries" en dan bijt hij door en voor 'n goeie De pastoor kwam terug, den Maandag daarop al. Hij was dezen keer alleen Driek stond in den herd, toen hij binnen kwam. De pastoor had de jaar is n.l. het pachtvraagstuk eenigszins opgelost, door het aan nemen van de nieuwe pachtwet. Ofschoon nog niet ideaal, is de toe stand heel wat beter geworden. Ook kwam verbetering in het Kleine Boerenvraagstuk. Ofschoon ook hier het ideale lang niet is bereikt, moetea we toch zeer dankbaar zijn voor wat we thans reeds hebben. Ging vroeger nog vaak de liberale leuze: Weg met de kleine bedrijven, ze kunnen toch niet bestaan, ook dit is verbeterd. Ruim 4400 kleine bedrgfjes in Limburg vallen onder de steunrege ling, waarmede ongeveer een half millïoea gemoeid is, Ook kregen we het afgeloopen jaar een iets betere biggenmerkenregeling, en het zgn weer vooral de kleine bedrgfjes die hiervap profiteeren. Laten we thans ieder belangrgk export-artikel wat nader beschou wen. ONZE BOTER. Ons land produ ceerde gemiddeld ongeveer 90.000.000 Kg. boter, waarvan 50 pet. in het binnenland geconsumeerd wordt en 50 pet. op export is aangewezen. Het is begrijpelijk dat de prijs in het buitenland op onze binnenland- sche prijzen groote invloed heeft. Zoo was de prijs in Mei 1932 in het buitenland nog 80 cent per Kg. Onze regeering zag in, dat het de hoogste tijd was om in te grijpen en greep dan ook in. Was dit niet het geval geweest, onze geheele vee stapel de trots van elke Nederland- sche boer, was verloren geweest. De prijzen daalde en daalde. Canada o,a. voerde in een jaar 400.000.000 Kg. boter uit tegen een prijs van 40 cent per Kg. Het laatste jaar steeg de prijs aanmerkelijk, tot ongeveer 79 cent per Kg. Het is duidelijk dat ook bij een prijs van 79 cent per Kg. heel wat bg moet om van eeneenig- zins loonende productie te kunnen spreken. De toeslag uit het landbouwcrisis fonds voor onze boter beliep dan ook nog 37.000.000 gulden. Ondanks kalverbeperking en teeltregeling steeg de boterproductie in ons land nog met 4 pet. Hierop maakt Lim burg echter een uitzondering. Hier in ons gewest is de beperking door gevoerd en het aantal melkkoeien met 1/9 gedaald. Waar komen die millioenen voor het landbouwcrisis fonds vandaan Hoofdzakelijk door heffingen op vetten, oliën, margarine granen. Deze enorme bijdrage vcor onze boterexport is noodig voor een eenigszins loonende prgs en om voor de toekomst ons afzet gebied en markten te kunnen be houden. VARKENS. By de telling van Februari j.l. bleek, dat onze varkens stapel ondanks biggenmerken zeugenbeperking nog even groot is dan in 1935 en 1936. Zoo bleek o.a. dat het getal zeugen gestegen was met 13 pet. en de keDnelgk drach tige varkens met 33 pet. Het getal varkens vanaf big tot 50 Kg. met 13 pet. Terwijl het aantal bacon varkens met 18 en het getal biggen met 15 pet. verminderd was. Voorloopig is dus nog geen varkens gebrek te vreezen. Engeland onze beste baconafnemer kan heel wat gebruiken en betaalt een tamelgke prgs. Duitschland, Spanje en Italië nemen weinig af en betalen slecht. Vooral de koelhuisvarkens geven steeds een groot verlies, en de raming steun aan .onze varkens houderij bedraagt voor 1938 dan ook nog 3.000.000 gulden. Onze L.L.T.B. welke vanaf het begin steeds ge streden heeft voor afschaffing big genmerken heeft hiermede tot dus verre niets bereikt. Op de laatste vergadering bleek o.a. dat bg stem ming 9 provinciën voor behoud van merken stemden terwgl alleen Brabant en Limburg legen was. Voorloopig behoeven we dus op afschaffing nog niet te rekenen. EIEREN. Ook de eierenprgs is vanaf 1929 steeds in dalende lgn lAiifWWU ch Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg me! één of Iwee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS handen breed in de groote zakken van zijnen toog. Wat is uw prijs nou eigenlijk, de Zwart Omdat de pastoor nou praatte alsof er nog nooit 'n prijs genoemd was, vroeg Driek weer een beetje meer voor zijnen grond. De pastoor keerde z'n eigen wel drie keer om eer hij Driek aankeek Die lachte er maar eens mee. Verkocht is ie, de Zwart 1 De pastoor beefde met z'n hand over zijnen toog van vermeesterde drift. - Kom vanmiddag bij den notaris, dan laten we het beschrijven, de Zwart Hij is eigenlijk veel te duur! Grond is niet gauw te duur, als je hem beslist hebben moet, pastoor Driek had dien koop gesloten. Hij had er zijnen borrel over gedronken. Hij had nadien gezwetst tegen Hanne' over ouderdom en afgeleefd zijn Waar was ze nou Daar was toch wel eenig inzicht en overleg voor noodig Hij was nadien in de bedstee ge tropen om te slapen. Hij sliep langer dan anders, wel 'n uur. Toen-ie wakker werd, wasie uitge laten. Hij praatte overal locht overheen. Hij praatte met Marie over haren vrijer. Hij was nog niet zoo beroerd, maar die vader van hem, die was niet erg uitgeslapen. Hij zanikte als 'n spreekhoorn, als ge hem aan den gang had, zei Driek. Het werd Zondag. Driek liet Hanne's na de mis alleen naar huis gaan. Hij ging naar de café. Hij dronk 'n borrel. Hij praatte er met de boeren Hij tracteerde ze en zij tracteerden hem, zooals dat gaat. Hij bleef den middag door zitten, het werd nadien avond. Er kwam niks van naar huis gaan. Hij dronk borrels, zoolang hij niet meer zien kon of de borrels vol of leeg waren en ging toen de café uit, naar huis. gegaan. Vooral 1933 was zeer slecht. Alleen het afgeloopen jaar heeft eenige zg het dan een kleine winst gebracht. Engeland is ook hiervan de beste afnemer. Ook- dit product heeft de regeering moeten steunen. De invoer werd gecontingenteerd en de export gesteund. Voor 1938 is als steun nog toegezegd f 4.000.000. ROGGE wordt er in ons land onge veer 400.000.000 Kg. verbouwd. Slechts 100 150.000.000 Kg. is noodig voor menscheiyke consumptie. De rest dient als veevoeder. Daarom is de prys van dit artikel dan ook slecht op pyi te houden, m.i. is slechts een mogelijkheid, n.l by te groote aanvoer, aankoop door de regeering en op slaan in silo's en op de markt bren gen bg kleine aanvoer. Hiermede zgn natuurlgk kosten gemoeid, en we zullen ons maar niet vleien met de hoop dat deze regeling spoedig werkelgkheid wordt. Wat de TARWE betreft, hiervan heeft de regeering de prysregeling in de hand en was steeds vrij goed te noemen. Onze tuinbouw jarenlang het zorgenkind der regeering is iets verbeterd, doch ook hier is steun nog steeds Doodig. Het AARDAPPELEN vraagstuk is voor ons ook met het oog op een góede vruchtwisseling zeer urgent, bgna niet op te lossen. De uit- poot verminderde dan ook van 137.000 H.A. tot 93.000 H.A. Toch zgn in Limburg nog f 188.000 meer uitbetaald aan denaturatie-toeslag, dan aan heffing van f 30 per H.A. werd betaald. Wellicht kunnen alleen aardappelvlokkenfabrieken in dit vraagstuk eenige verbetering bren gen. Thans is de heffing verhoogd tot f 50 per H.A. Onze L.L.T.B. heeft hiertegen heftig geprotesteerd, doch tot heden nog zonder resultaat. Wanneer we onze verschillende producten zoo beschouwen, dan moeten we ondanks de grieven die er bestaan, onze regeering dankbaar zgn voor alles wat ze voor het be houd van de boerenstand deed. Vaak wordt gezegd: „Weg met alle crisis- aangelegenheden". Doch ik zeg U. Verschillende crisismaatregelen kun nen nog absoluut niet gemist wor den. We hebben nog steeds hulp noodig van onze overheid doch we zullen strgden voor verbetering, Ook zelf kunnen we onze positie veel versterken en verbeteren. Wat kan op menige ja op iedere boerderij nog verbeterd worden. Wat gaat verloren door onkundige be mesting, door ondoelmatig voeren enz. Ook de structuur van onze gronden is vaak zeer slecht. Goede kalktoestand is noodig. Organische bemesting, grondbe werking, en het kalkvraagstuk is zeer urgent. Ontwikkeling is noodig zoowel voor ouderen als jongeren. Ontwikkelt u gg jongeren en gg ouderen zorgt dat Uw jongens en meisjes deelnemen aan Landbouw en Huishoudscholen. Alleen bg een degelgke ontwikkeling van onze jongens en meisjes krggen we dat waaraan de maatschappij momenteel zeer groote behoefte heeft en wat we ook moeten hebben, een goede, gezonde en degelgke boerenstand, Een daverend applaus viel de ge achte spreker ten deel en de Voor zitter was dan ook de tolk der ge heele vergadering, toen hg den heer Dings dank bracht voor zgn mooie eu zeer interessante lezing. Aan het jaarverslag dat nu volg de ontleenen wg Hij ging den verkeerden kant op de bebouwde straten uit. De menschen keken hem na. Hij liep bij horten en stooten van den eenen kant van den weg naar den andere. Driek ging naar huis. Dat mompelde hij tenminste in z'n eigen. Hij kwam op den grintweg. Daar lag de .Laag- hoeve" niet, wel den „Berkenhof" waar hij vijf en twintig jaar geleden woonde. Deze oude weg naar huis was hem bijgebleven. Hij wist toch wezenlijk den goeien weg naar huis niet meer! Hij kwam verder, tusschen de koren velden, tusschen het schaarhout. Zoo'n gang was moeilijk. De dag was zwaar geweest voor hem Hij sloeg 'n pad af, de hei in. Daar had ge zware dennen staan. De grond heuvelt er onder de boomen. In de laagten tusschen die heuvels stijgt de wind, daar blijft de warmte van den dag wat besloten hangen. Daar voelde hij zin om te rusten. Driek stond nog wat te droomen. Hij zag wazig en met streepen van al 't nat z n oogen, de lichten van de stad en den weerschijn daarvan tegen de lucht. Hij wist niet meer waar hij was. Hij gooide z n pet tegen den grond. Nadien stond hij te zwijmelen, toen hij z'n jas, z'n vest en z'n overhemd aflegde. Hij trok ook z'n schoenen uit. Hij vatte die dingen allemaal bijeen en legde ze op de ronding van een heuveltje. Zelf ging hij met zijnen kop op 'n zandheop liggen, die daar door een konijn was bijeengedabd. Toen sliep hij. De wind waaide door de bosschen. Hij had z'n geluid in de boomen en bij vlagen z'n heftige drift over den grond, waar hij joeg achter de blaren. De wind kwam ook daar, waar Driek te slapen lag. Met z'n kracht dreef de wind achter de ineengevouwen jas en vest. Het rolde gelijk de ronding van den heuvel af. Het overhemd kwam achterna. De wind rustte niet in z'n geweld. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5