Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Katholieken van IQeniay AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Eene R.K. bijz. U.L.O.-School voor jongens te Venray Buitenland. Binnenland. Let op Uw zaak Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 April 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 15 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon SI Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Petrus Banden is voornemens tot de stichting eener R.K. bijzondere U.L.O.-School te Venray over te gaan.... mits van de zijde van belangheb benden uit het Dekenaat Venray voldoende blijk van belangstel ling voor deze school wordt gegeven. Aanvankelijke besprekingen met de Inspectie van het bijzonder en openbaar lager onderwijs, hebben ons de overtuiging ge schonken, dat in Venray eene flinke goed bezette drieklassige U.L.O.-School, waar het einddiploma kan worden behaald, mo gelijk is, indien de ouders het nut hiervan voor hunne jongens, die daarvoor de noodige geschiktheid en bekwaamheid bezitten, terdege inzien en ook inderdaad deze jongens de U.L O.-school laten bezoeken en ook in haar geheel laten afma ken. Ook dit is noodzakelijk. Venray heeft reeds een twintig jaar geleden eene achtklassige openbare U.L.O.-schooI gehad, die tot eene negenklassige zou worden uitgebreid. Deze school is tenietgegaan gedeeltelijk door de tijdsomstandigheden het was in die jaren moeilijk ge schikt onderwijzend personeel voor scholen voor uitgebreid la ger onderwijs te krijgen maar voor het grootste deel wegens onvoldoende steun en medewerking van belanghebbenden. De Eerw. Zusters Ursulinen hebben eene volledige bijzondere drieklassige school voor uitgebreid lager onderwijs voor meisjes gehad, waar onze meisjes met succes het diploma hebben be haald. Ook deze school is helaas doodgebloed wegens gebrek aan leerlingen. Nog twee jaren lang hebben de Eerw. Zusters geprobeerd haar in stand te houden en hiervoor zelfs een a twee leerkrachten uit eigen middelen betaald, een niet hoog genoeg te waardeeren offer. Maar zelfs dit offer mocht niet baten. Voor de hoogste klasse bleef tenslotte zoo goed als geen enkele leerling meer over en de school werd voor goed opge heven door de schuld der Venraysche ouders. Zal het nu weer zoo loopen Het R.K. Kerkbestuur wil en mag hiervoor geen risico loopen. De Parochiekerk is arm en kan hiervoor geen offers van niet betaalde leerkrachten brengen. De Gemeenteraad eischt zeer te recht dat er waaiborgen zijn, dat de school ook wordt in stand gehouden, wil hij zijn medewerking verleenen en liet Rijk eischt dat er in elke klasse, zoowel in de eerste, tweede als derde, voldoende leerlingen zijn, om voor een vergoeding van drie leerkrachten in aanmerking te komen. Kan liet .kerkbestuur deze waarborgen geven? Het antwoord hierop moeten geven op de eerste plaats de ouders uit onze gemeente en wij vertrouwen, dat dit antwoord thans een ondubbelzinnig ..ja" zal zijn. Geen „ja" uitgedrukt in moties van sympathie, genomen in vergaderingen, maar een „ja" in aanmelding van leerlingen, die de drieklassige school voor uitgebreid lager onderwijs zullen bezoeken tot zij het diploma hebben verworven. Het ligt in de bedoeling van het Kerkbestuur, alsdan onver wijld de benoodigde stappen bij de bevoegde Overheden te doen, opdat nog in den loop van dezen zomer met den bouw der school kan worden begonnen. Voorloopig zoude de aan- vangsklasse tijdelijk elders knnnen worden ondergebracht en de school 1 September a.s. kunnen beginnen. Gelegenheid lot aanmelding van leerlingen, die met 1 Septem ber a.s. de U.L.O.-schooI willen bezoeken, wordt gegeven bij de Hoofden van aiie bijzondere scholen in het Dekenaat Venray tot 20 April a.s. Vóór 23 April moeten alle aanmeldingen in ons bezit zijn. Aangegeven kunnen worden die jongens, die vóór 1 September a.s. zes of zeven jaarklassen der gewone lagere school met veel vrucht hebben doorloopen en volgens het oordeel van het Hoofd der school de noodige geschiktheid bezitten om liet onderwijs eener U.L.O.-schooI met succes te volgen, hetgeen zoo noodig vóór de toelating uit het met voldoenden uitslag te maken toelatingsexamen zal moeten blijken, en die ook inder daad het voornemen hebben de driejaarlijksche U.L.O.-schooI af te maken en het diploma te behalen. Het te betalen schoolgeld houdt verband met het inkomen der ouders, gelijk zulks voor de gewone lagere school geldt. Er moet op worden gerekend, dat dit zal bedragen anderhalf maal tot het dubbele van hetgeen op de lagere school voor eenzelfden leerling wordt betaald. De vestigingseischen voor den Middenstander, de komende verplichting van het bezit U L.O. diploma voor hen die later voor onderwijzer willen studeeren en de overal gevoelde nood zakelijkheid van meerdere ontwikkeling voor onze jongens in verschillende vakken, zullen de ouders ongetwijfeld doen inzien, het groote voordeel dat zij hebben, indien zij hun jongens in Venray zelf het U.L. Onderwijs kunnen doen genieten. Venray is bekend en benijd om zijn pracht gymnasiaal onder wijs voor jongens en meisjes, zijn middelbare meisjesschool, zijn landbouwschool en landbouw-huishoudschool en zou dan een bijzondere U.L.O.-School voor jongens niet kunnen slagen Dat kunnen en willen we niet gelooven. Wij wachten nu. Geeft gij een afdoend antwoord vóór 20 April, door aanmelding Uwer daarvoor in aanmerking komende jongens. Het Kerkbestuur der Parochie van St. Petrus Banden te Venray, W. BERDEN, Pastoor-Deken, Voorzitter. O. L. P. VAN DE LOO, oud-burgemeester, lid A. H. MARTENS, lid. Dr. A. VERCAUTEREN, lid. F. VERMAATEN, lid, secr.-penningm. Venray, April 1938. China wil Japan uitputten. Rusland zal op geschikte moment ingrijpen. De strijd in Spanje naar het einde. China mat Japan af. Grijpt Rusland «n De stroom van sensationeele ge beurtenissen in West-Europa An- schlusz, oorlog in Spanje, Duitsehe Kerkstrijd enz. hebben geruimen tijd alle belangstelling opgeëiscbt en zoodoende realiseerden wij ons nog nauwelqks, dat op Chineeschen bodem nog altijd een bloedige worsteling bezig is tusschen Japan en China onder het huichelachtig motief van Tokio, dat in China het communisme moet worden uitgeroeid. In werke lijkheid is het directe doel van Japan, gebiedsuitbreiding in China en ver overing van bodemschatten en het meer verwijderd doel, dat bij dezen veldtocht wellicht de hoofdrol speelt is: het bezitten van steunpunten en voorposten voor den strijd-tegen Rus land, die te eeniger tijd zal uitbre ken. Hoe de situatie in China thans is Wij zullen den lezer niet gaan ver moeien met een opgave van front lijnen langs niet uit te spreken steden namen en ook niet met namen van kopstukken, die evenmin uit te spre ken als te onthouden zijn. Wij zullen slechts in de groote lijn de situatie schetsen. Japan heeft reeds eeD groot stuk van het schier onmetelijke China bezet, maar toch komen de Japan ners in een lastig parket. In de eerste plaats: Japan is te snel opgerukt met het gevolg, dat de bezette gebieden nog niet stevig in hun handen zfln. Kleine Chineesche af deelingen blijven in deze gebieden opereeren en brengen den Japanners groote verliezen toe. Daarbij komt, dat het Chineesche leger een steeds grooter innerlijke eenheid krijgt en steeds beter wordt toegerust, ook met modern mate riaal, tanks en vliegtuigen. Het is China's tactiek, Japan voortdurend af te matten, de ver bindingen in den rug aan te vallen en daardoor^ 't moreel van het Japansche leger te ondergraven. Op deze wijze staan de Chineesche kansen niet slecht. Want: Japan kan het niet wagen, om zijn volle macht tegen China in het veld te brengen, daar het op zijn hoede moet zijn voor een groot gevaar, dat van andere zijde dreigt: een groot conflict tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Uit officieele mededeelingen is ge- bleken, dat Rusland China helpt met oorlogsmateriaal. Toen n.l. Japan een protest zond naar Moskou tegen de inmenging in den strijd in China, heeft Rusland openhartig geantwoord, dat het China voorziet van oorlogsmateriaal maar niet van troepen. Dat is te beprrjpen; troepen heeft China zelf in overstelpende mate. Trouwens, Rusland moet zijn leger reserveeren voor een betere gelegen heid, om tegen Japan op te trekken. Zooals reeds gezegd, is een van de voornaamste doelstellingen van Japan bij zijn inval in China, om in dit land een stevige strategische basis te vestigen tegen Rusland. Tot dusverre heeft Moskou deze poging tamelijk werkeloos toegezien het kon dit toelaten, wijl de strijd China, vooral zooals deze nu gevoerd wordt, Japan geweldig ver zwakt. Maar in Tokio begint men te vree zen, dat Rusland langzaam aan het oogenblik gekomen gaat achten om zelf in te grijpen; de geweldige ver sterkingen, welke de sovjets in Mon golië concentreeren, verontrusten Japan ten zeerste, in zoodanige mate, dat Tokio steeds grooter troepenmachten in gereedheid moet brengen om tegenover de Russische bedreiging een tegenwicht te schep pen. Uiteraard is het gewaagd, om een voorspelling te doen met betrekking tot den afloop van het Japansche avontuur in China, maar gewonnen de strijd door Japan zeker nog lang niet en wanneer de Chineezen den noodigen Ausdauer toouen, dan kon dit avontuurden Japanners wel eens duur te staan komen. De strijd in Spanje. De langdurige oorlog in Spanje schijnt nu toch meer en meer zijn einde te naderen. Dat wil niet zeggen, dat dat einde reeds te voorspellen zou zijnhet is wellicht nog niet op weken of zelfs maanden te voorzien. Ontegensprekelijk heeft Franco thans echter de overhand en het is op 't oogenblik niet te voorzien, dat de rooden zich nog zullen herstellen van de zware klappen welke zij vooral de laatste weken hebben op geloopen. Bij den strijd in Catalonië wordt weer bevestigd, wat de strijdmetho- den van de rooden in dezen bar- baarschen oorlog steeds heeft ge kenmerkt hun duivelsche haat tegen Kerk de godsdienst. Zoo wordt gemeld, dat de volks- fxonters voor hun overgave van de stad Lerida aldaar ruim 200 pries ters terecht gesteld hebben en 40 vrouwen, die als aanhangers van de nationalisten bekend stonden. De roode regeering te Barcelona is voor de zooveelste maal gereor ganiseerd Men begint het in Barce lona blijkbaar benauwd te krijgen. De Amerikaansche diplomaten hebben voorzichtigheidshalve Barce lona verlaten en gezantschap en consulaat zijn overgeplaatst naar een stadje ten Noorden van de Catalaansche hoofdstad. toezicht op de in Engeland wonende Duitschers en Oostenrijkers en toe zicht op de Engelschen, die er van verdacht worden, het nationaal- socialisme vijandig gezind te zijn. Over leger, werkloosheid Duitschland. Geheime Duitsehe politie in Engeland. De Duitsehe geheime Staatspolitie ontplooit een geweldige activiteit in Engeland. De Gestapo heeft over het land een waar net van agenten en spionnen. De activiteit van de Gestapo heeft en... Vele geesten zijn totaal in de war geraakt door gebeurtenissen in het buitenland. Niet weinigen raken door het vol gen van de verkiezingsredevoeringen in Duitschland en Oostenrijk totaal van de wgs, of zij die redevoeringen nu volgen aan de radio of in ver heerlijkende uittreksels in onze zich nationaal en socialistisch noemende pers van de N.S.B., die een trouwe Duitsehe hulp is geworden. In alle toonaarden wordt de lof gezongen van Duitschland, dat de werkloosheid zou hebben bedwongeü. De Msb. zegt er dit van Men staat werkelijk verstomd over twee dingen Vooreerst, dat duizenden zich laten vangen door de bewering, dat Duitschland de werkloosheid heeft opgelost en dat zij zich laten wijs maken, dat dit kan zonder vergroo ting van de staatsschuld. Feit is, dat Duitschland de werk- loozen van de straat heeft ge zogen. Feit is verder, dat de bedrijvigheid er zeer groot is, zóó groot, dat Nederland er arbeiders heen kan zenden, die met aan Nederlandsche schuld- eischers onthouden geld worden betaald. Maar daarmee is de werkloosheid ginds niet opgelost; daarmee is de werkloosheid ginds niet opgelostdaarmee is gind- sche bedrijvigheid nog niet reëel! Als de Nederlandsche regeering morgen de Grondwet terzijde stelt, zich practisch meester maakt van het beschikkingsrecht over alle par ticuliervermogen en inkomen alsmede critiekloos alle persoonlijke rechten kan aantasten, is zij in staat precies hetzelfde te doen als Hitler en Sta lin hebben geleverd. Laat men toch zijn gezond ver stand gebruiken en zich niet over donderen door den schijn voor de werkelijkheid aan te zien Lagere ontvangsten bij de Spoorwegen. In de ontvangsten der Ned. Spoor wegen was 1937 gunstig tegenover 1936. Jammer genoeg verbreekt 1938 de lijn van opgang. In het eerste kwartaal van dit aar werd slechts f 14,682.463.86 ontvangen, tegenover f 15.397.54172 in het eerste kwartaal van 1936. Kweekelingen met acte. De zoogenaamde kweekelingen met akte een onwaarachtige aandui ding voor volledig bevoegde onder wijzers verkeeren nog altijd in een slechte positie. Dat blijkt nog weer eens duidelijk uit een onderzoek, dat de VereeDi ging voor Christelijk Nationaal On derwijs heeft ingesteld naar het aantal en de positie der kweekelin gen met akte op de brj die vereeni- ging aangesloten scholen. Van de 584 verzonden vragenlijs ten werden er 521 ingevuld terug ontvangen; 256 scholen hadden één kweekeling, 97 twee, 6 scholen drie en 2 scholen vier. Wat de vergoeiing betreft bleek, dat 19 kweekelingen ongeveer f 5 per maand ontvingeD, 45 f 10 p. m., 49 f 15 p. m., 45 f 20 p. m.. 114 f 25 38 f 30 p. m., 40 f 35 p. m., 36 f 40 p. m. en 12 f 45 p. m. Twintig kweekelingen werden ge honoreerd met f 50 per maand, tien met f 55 tot f 65 en drie met f 70 tot f 100. Onze bevolking in 1937 Ongunstig voor geboorten. De bevolkingscijfers over 1937 toonen aan, dat deze ODgunstig zijn voor de geboorten, maar gunstig met betrekking tot de huwelijken en 't overlijden. Wat de geboorten betreft, ziehier een paar cijfers ter vergelijking In 19001909 bedroeg het getal levend geborenen per 1000 inwoners 31, van 1928—1937 was dat cijfer gedaald tot 21.5, in 1936 bedroeg het 20.2 en in 1937 slechts 19.8. Het geboortecijfer blijft in Neder land steeds op bedroevende wijze afnemen en is over 't jaar 1937 voor de eerste maal gedaald tot beneden 20 geboorten op 1000 zielen. Van 18401910 was 't aantal ge boorten per 1000 zielen immer boven de 30 gebleven, en was 't gemiddelde cijfer zelfs 33.90. En in 1937 is dat cijfer sinds de periode van 1900 1909 gedaald van 31 tot 19 8 of met ongeveer 39 pet., wat zeker een verontrustende afname is in 't korte tijdsverloop van ruim 'n kwart eeuw. Wordt allen lid van onze R.K. Kiesvereemiging (contributie 30 ct. per jaar) Abonneert U op de DE OPMARSCH (25 cent per kwartaal) Bestuur R.K.K. afd. Venray, L. FLESKENS, Voorzitter H. KRAYKAMP, Secretaris en keeren denzelfden avond terug. Naar Duitschland. De animo om hier den lediggang te ontvluchten en in Duitschland gedurende het seizoen een eerlijk stuk brood door werk te verdienen, blijkt hier en daar groot te zijn. We lazen dat o.m. omtrent de provincie Zeeland. Inmiddels is er ook al weer een gemeente, welke de werkloozen opjaagt tot over de greDzen. Het gemeentebestuur van Maartensdijk heeft 36 landarbeiders aangewezen voor plaatsing als landarbeider in Duitschland. Korte berichten. Nog steeds dreigt 't groote con flict in de sigarenindustrie. De onder handelingen van den rijksbemiddelaar zijn echter nog niet beëindigd. Te Kaatsheuvel brandde de schoen fabriek v.h. D. Glaudi af, waardoor 70 arbeiders zonder werk kwamen schade f 70.000. Tegen den journalist H. Hansen te Den Haag, die omstreeks Kerst mis gegijzeld werd, omdat hij niet den naam wilde noemen van het raadslid, dat hem inlichtingen uit een geheime vergadering zou hebben verstrekt, werd deswege thans óók nog f 300 boete geëischt. Extra treinen naar Duitschland Zondag a.s. loopen er 10 extra treinen van ons land naar Duitsch land om de kiezers van Duitsehe nationaliteit over de grens aan de Met de intrede van de zachtere lente is ook het aantal verkeers ongelukken weer gaan toenemen. In ons land vielen tijdens het jongste weekend tesamen 5 dooden en vele gewonden op het slagveld van het verkeer. Getheoretiseer. De crisis is een economische ziekte. Zooals het huidige oorlogsgevaar uit een politieke ziekte voortkomt. De grondslag van elke ziekte bestrijding, óók als er spake is van een epedemie, berust op individueele behandeling. Tenzij men het uitster vingssysteem voor het minst-sterke wil doen toepassen. De oude sociaal-democraat Gerhard zei dezer dagen in een interview met een radio-reporter, dat de we reldvrede spoediger benaderd zou worden, wanneer elk mensch maar begon met zich zelf tot vrede te brengen door verdraagzaamheid en offerzin te beoefenen. Ook de crisis, zoo meen ik, zal ten slotte moeten worden overwon nen door de persoonlijke bereidheid van het individu om de arbeids- en bestaansmogelijkheden te deelen; en bezit te maken tot grondslag van productie door anderen. Met getheoretiseer komen we er niet In het Nwsbld. van het Noorden las ik een ci-isisoplossing, aange geven door Mr. Dr. W. J. C. A. Nygh. Luister maar: Ia de eerste plaats behoort her steld te worden het verband tus schen weermacht en weivaart. On ze lichting behoort te bedragen 40.000 met twee-jaarlgkscbe dienst plicht. Na twee jaar hebben we dus 80.000 jonge mannen onder de wapenen, als eerste verdedigings linie der grenzen, aangevoerd door 1600 reserve-officieren, bestemd voor den actieven dienst. De jeugd werkloosheid en de werkloosheid onder de intellectueelen is hiermee voor een groot deel verdwenen. Verdwenen is tevens het geslam- pamper. Op deze 80.000 militairen leven 160.000 burgers. De grensplaatsen herleven alzoo in oude glorie. De 'middenstand krijgt een krachtige push." Ik moet zeggen, dat Mr. Dr. Nygh het niet slecht voor heeft met onze militairen elk van zgn soldaten blijkt in staat om.... 2 burgers, mid denstanders op zgn positie te laten vegeteeren. Enfin, ik gun den soldaat zijn twee winkeliers gaarne een goed bestaan: De crisis-oplosser vervolgt; „Afgeschaft worde de zegelplak- kerij en onmiddellijk worden de onderwijzers en ambtenaren van 56 jaar gepensionneerd. Ingevoerd worde tevens het staatspensioen voor 60-jarigen. Elke cumulatie worde verboden." Ook dètt klinkt niet slecht. Als Colgn wordt opgevolgd door Mr. Dr. Nygh, heb ik nog een schoone toe komst van gepensionneerde vóór me, al ben ik thans dan ook te oud om soldaat te worden. De emigratie naar Nieuw-Guinea worde op krachtige wijze ter hand genomeD. De onderwijzers worden aan het werk gezet door de leerlingenschaal te verlagen tot 25 kinderen per klas. Het onderwijs worde gegeven door leeken." Als ik in dien toekomststaat te kiezen heb en hij wordt gesticht vóór mijn 60-jarigen pensioengerechtigden (van zegeltjesplakkerrj gespeend ge bleven) leeftijd, dan kies ik natuur lijk een plaats op de wip van onze groote Indische oorlogsvloot bóven den arbeid op de rijstvelden van het thans nog woeste Nieuw-Guinea. Wat echter de eisch tot het geven van onderwijs door leeken met het oplossen der crisis heeft te maken, begrijp ik niet. Heeft een ongehuwde leek méér recht op een bestaan dan een kloosterbroeder Enfin, met laatstgenoemde categorie medebur gers kunnen we misschien de over gebleven crisisgaatjes nog dempen. De kosten van alle s.... Meen niet, dat Mr. Dr. Nygh niet aan de kosten heeft gedacht. De kosten. Wij geven thans uit 350 millioen werkloozensteun per jaar. Deze gebruiken wij voor de bovengenoemde maatregelen. Fi nancieel blijft dat hetzelfde, maar de kanker dezer maatschappij de werkloosheid is weg. Deze oplossing is zoo eenvoudig als de gedachte van iemand, die een auto wil koopen met de opbrengst yan zijn oude fiets. Denken we eens even in: Mr. Dr. Nygh wil alle Nederlanders op 60- jarigen leeftijd, zonder dat ze premie hebben gestort, laten pensionneeren. En cumulatie streng verbieden. Men moet ze dus genoeg geven voor hun levensonderhoud, zeggen we: 15 gul den per week. Als er 400.000 Neder landers boven 60-jarigen leeftijd zijn hebben die de 350 millioen al ver snoept. Hoe moeten we dan de kleine klassen betalen, de peDsionneeriDg van 56.jarige onderwijzers, de groote oorlogsvloot voor Indië en het leger van 80.000 man vredessterkte (thans 31000 man) met zijn bewapeningen hoe kunnen we onze JaDnemannen zoodanig salarieeren, dat ze 160.000 winkeliers laten mee-eten En wat moeten we beginnen, als de wereldcrisis wijkt, en handel en industrie kunnen herleven Schaffen we het leger en de groote vloot en de kleine klassen dan weer af en visschen we de kloosterbroe ders-onderwijzer dan weer op uit de crisisplasjes, welke we ééas met dit tweede soort-vaderlanders hebben gedempt in hoofdzaak drie oogmerkenstembus te brengen, militaire en indus'rieele spionnage. De treinen rijden alle naar Kleef Het programma luidt voorts: „Gebouwd worde een oorlogsvloot voor Indië, zoodanig dat wg daar op de wip zitten. VENRAY, 9 April 1938 Kath* Jonge Middenstand. Op de laatste vergadering van de Kath. Jonge Middenstanders, gaf de Eerw. Moderator een lezing over het onderwerp „verkeering" dit geheel in overeenstemming met de gegeven leiding van het Nationaal Verbond der K. J. M. V. in Neder land. Het behoeft wel geen verdere uit leg, waarom dit onderwerp de bij zondere belangstelling van alle leden had. De eerw. spreker behan delde achtereenvolgens hoe gewichtig de tgd der verkee ring is, omdat hierin de grond slagen worden gelegd voor het huisgezin en de maatschappij hoe mooi de tQd der verkeering zijn kan, als jonge menschen elkaar dan reeds sterken en elkanders karakter aanvullen hoe een verkeering met anders denkenden is vervreemd van het ware geluk, omdat hier tekort is aan bovennatuurlijke en rede lijke liefde hoe de ouders medezeggingschap hebben bg het aangaan eener verkeering hoe bij het aangaan van een ver keering rekening moet worden gehouden met den gezondheids toestand van de betreffende personen; hoe de jongelui die huiselijk ver keeren, later ook thuis 'i ware geluk zullen vinden. Dat deze lezing er toe mag bij dragen tot de vorming van dege lijke, katholieke en gelukkige huis gezinnen, is de wensch van den Eerw. spreker. JoDge middenstanders, die nog nietzijt aangesloten bij de K.J.M.V. en de vereeniging alleen nog maar

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1