DEBI)E BLAD VAN PEET,EN MAAS Radio-Centrale. Ons weekpraatje. Van de Sport velden. Krakelingen. Zaterdag 5 Maart 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 10 Prins Carnaval exit. Wij zijn degelijker. We denken en... eten zwaar En ergens vér weg zoeken we de vroolijkheid. Prins Carnaval is dus weer ver trokken zijn rijk van leut en sotternij, van wijn en uitgelatenheid is over weldigd door den ernst en den geest van versterving, welke thans, als voorbereiding van den Paschen, zeven weken zal duren. Let wel, ik heb het niet over ons, mannen en vrou wen van het koele Noorden, maar over onze Zuiderbroeders en over opgewekte Rijnlanders. Wij zelf, neen wij zijn zoo niet. Niet alleen, dat verdeeldheid naar den geloove een beletsel voor ons om algemeen het Carnavalsfeest vieren, dat als traditie aan het katho lieke principe is ontsproten, zonder daar overigens een rechtstreeks ver band mee te hebben, wij Neder landers, protestanten én katholieken, althans wij, mannen en vrouwen van boven den Moerdijk, we zijn daar veul en veuls te degelijk voor. Die Brabanders en Limburgers, die Belzen vooral en de Rijnlanders om van slechts half-beschaafde volkeren als Franschen, Spagnolen en Italianen nou maar niet te ge wagen ze zijn ons waarlijk al te lichtzinnig dan dat we hun zeden zouden weDSChen te evenaren of te prijzen. Dat gaat maar uit en maakt pret takelt zich toe en drinkt wijn, keerl diep in den nacht „heel of half tipsie' naar huis terug.... en als ze 's morgens wakker worden, herinneren ze zich ineens, dat de groote veertigdaagsche vasten is begonnen. Ze gaan met een katterig gezicht naar de kerk om een aschkruisje te halen en warempel: ze doen óók nog een offertje in het busje. Erger: Erger: diezelfde fuif nummers slaan maaltijden overEd ze eten soms heele dagen achtereen geen stukje vleeschEnne.... Enfin, 'n raar volkje hoor! Werkelijk, wij zijn degelijker. Wij zeggen niet van „alles op z'n tijd", een beetje blijheid en uitbundigheid en dan weer inkeer en diepe vroom heid. Wij zijn altgd ernstig. En taai. Wij doen niet uitbundig en zot. Wij schemeren met de poes op schoot en wg smoezelen over den jongen van hierachter en het meisje van d'rover, die óók de katjes in den donker hebben geknepen. Wij houden alleen maar van lekker eten en van onze écht-Hollandsche degelijkheid. Stuur me nu geen ingezonden stuk op m'n dak, geachte lezer en dierbare lezeres, want ik beken, dat ik hier boven mateloos heb overdreven, zoo als ik altoos pleeg te doen, wanneer ik een klein tikje waarheid in uw geest poog te storten. Met m'n hand op het hart herhaal ik het thans in vollen ernstwe zijn een degelijk volk. Ik zou er slechts op willen aandringen om onze eigen degelijkheid niet tot uitsluitende maatstaf te maken bij de beoordeeling van andere volkeren. En dat doen we wel eens. Die andere volkeren zijn nu eenmaal anders, omdat ze van 'n ander of 'n tikje meer gemengd ras zijn. En omdat 't bloed hun wat sneller door de aderen stroomt. En omdat hun sociale omstandigheden anders zijn. En omdat hun levens wijze steunt op een andere traditie. Enz. enz. Daaraan kunnen ze betrek kelijk niets doen. Vergeten we ook niet, dat vreemde volkeren, hoewel ze in vele opzichten minder degelijk zijn dan wij, naast hun gebreken ook wel deugden heb ben, die wij missen. Soms zijn ze b.v. veel gezelliger dan wij zijn. Daarom gaan onze menschen met vacantie naar het Zuiden of naar het Rijn land. Omdat ze met 'n paar centen in d'r zak voelen, dat het thuis óók-niet-alles is. Pret-maken is niet alleen van HoJlandsch standpunt bezien een ondeugd, maar het is ook een kunst. Ik denk op het oogenblik onwille keurig terug aan mijn jongste vacan tie in Brussel. Hoe duizenden Brusse laars den Kerstnacht vieren, heb ik reeds eerder in dit blad beschreven, 't is geenszins naar Hollandschen-, en ook niet naar mijn persoonlijken smaak. Doch daarover thans verder gezwegen. Ik zat dien nacht een poos in een groot restaurant in Brussels centrum van vermaak, 't Was er eivol, alle tafeltjes waren gereserveerd, moeilijk maar daarom niet minder opgewekt en echt blij bewogen de dansende paartjes zich daartusschen door, wild joeg de muziek, serpentines en werpbom- metjes vlogen kris-kras dooreen, ballons wiegden tegen het plafond. Ik beperkte; me tot observeeren, ik ben helaas óók maar een Hollander en dus te taai om aan zoo iets mee te doen. Maar er waren è.ndere Hollanders, die dat wél probeerden. Als ik m'n oogen sluit, zie ik zoo'n droog, maar „chique stel van vier" aan hun ge reserveerde tafel zitten, pa, ma, de zoon en diens vrouw. De heeren in rok, de dames in avondtoilet met heel veel blootigheid, zwaar gemodel leerd, ronde schouders. Glanzend als Hollandsche boter, vet als kaas van 40 pet. Pa, ma, zoon en schoon dochter droegen papieren feestmutsen op het hoofd en dronken rijkelijk champagne, maar er was geen spoor van vreugde op hun aangelaten. Jeugd en blijheid dartelden om hen heen, maar zij werden niet be vangen door de sfeer. Je kon het ze aanzien, dat ze zich met die feest mutsen op het hoofd gevoelden, zoo **3 gij, geachte lezer, u gevoelt in nachtmerrie, wanneer ge in uw chemise op straat loopt en niet thuis kunt komen. Om „uit" te gaan is méér noodig dan het besluit daartoe en een ge vulde portefeuille. Toen de vier Hollanders, die ik aanduidde, die ik aanduidde, thuis kwamen, hebben ze natuurlijk tegen over al hun vrienden en kennissen gezegd, dat het „knal" was geweest in Brussel en dat ze „beestig veel lol" hebben gehad. Maar dat liegen ze. Het pretmaken en uitgaan op z'n tijd is een cultus. Voor welken onze geest niet geschikt is. Wij houden meer van zwaar eten. Het is verwonderlijk voor ons althans dat de Belgen zooveel aan openbaar vermaak vermogen te doen, terwijl het volk veel armer is dan het onze en een lagen levensstan daard voert. Dat is zoo. Ik herinner me de cijfers van een statistiek, welke vermeldde dat gold voor 2 a 3 jaar geleden dat het gemid delde inkomen van onderwijzers in België ongeveer f 10 per week be droeg; dat van de ambtenaren kwam er niet ver bovenuit en de loonen der arbeiders zijn er naar verhou ding. En tóch, België is een „plezant landeke"; per millioen inwoners vindt men er 138 bioscoopzalen, bij ons 37: op 10.000 inwoners zijn in België 130 herbergen tegen 48 bij ons. En jn die 48 café s bij ons zit bij wijze van spreken geen mensch en de 130 „stamineekes" in België hebben het druk. Deze laatste bijzonderheden zullen voor sommigen mijner lezers een reden te meer zijn om de Belzen een slecht volk te heeten. Maar waarom Zeker, de meesten hunner zijn anders dan wij. Denk echter niet, dat de Belzen in die café's, op z'n Hol- landsch gezegd, permanent zitten te „hijschen". In geen enkel Belgisch café mag sterke drank worden ge schonken, al gebeurt het hier en daar wel .4eens stiekum. Zóo ver zijn we ten onzent nog' nietVelen drinken hun pot bier, maar veel grooter is het aantal „koffies", dat geschonken wordt. De Bels is nu eenmaal geen huis piet en 't wgfke houdt ook niet zoo erg van d'r kooike. De menschen concentreeren zich gaarne op open bare plaatsen, waar ze zwanzen over de politiek en over van alles en nóg wat. En waar ze hun gazette, hun krant lezen. Of ze gaan voor 2 of 3 franss naar de bioscoop. Voor de journals Het krantenwezen in België is ook heel anders dan ten onzent. Er zgn daar geen krantenloopers, die op een vast uur het dagblad in de brieven bussen van de geabonneerden stoppen. De kranten worden gekocht op de straathoeken, 35 a 45 centimes, d.i. 2 a 3 centen per stuk. En die wordt dan meegenomen naar de staminee of naar huis. Verscheidene kranten hebben voor dezen lossen verkoop een vaste dagelijksche oplage benoo digd, welke in de honderdduizenden exemplaren bedraagt. Hoe zij met zoo weinig inkomen weten te leven pp de wijze, ik schil derde De Belzen zijn uiterst sober bij hun maaltijden. Het eten is hun geen cultus; ze eten niet meer dan noodig is voor hun lichaam en stel len geen Bijzondere eischen. Vandaar dat ze gezond zijn en in het bij zonder de vrouwen gedistingeerd van vorm en lijn. De statistiek wijst uit, dat bijna de helft van het loon-inkomen wordt besteed aan uitgaan en vermaak; in het algemeen: aan het leven buitenshuis, aan het samenrotten voor kout en ont spanning in openbare gelegen heden. De helft van het loon-inkomen voor het leven buitenshuis Dat is iets ongehoords, althans iets onbegrijpelijks voor ons. Als we zoo iets lezen, dan schud den we bedachtzaam het hoofd, we schuiven onze haardfauteuil nog wat dichter bij het vuur of we nemen zoo we aan tafel zgn gezeten nog een extra portie van de pudding op ons bord- Maar we nemen ons voor om van den zomer, als 't èf kan, 'n weekje naar België te gaan. Want als we dan tóch van huis zijn, zoeken we óok liever de gezel ligheid. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SER V ATIUS-OMROEP Zondag wordt in Horst de groote derby van het seizoen gespeeld H.S.C.- Servatius het neusje van de zalm. Een wedstrgd tusschen nummer twee en drie. Dus het gaat om de bezetting van de tweede plaats. En als derby geldt deze wedstrijd als inzet om de suprematie van de Kring. Daarbij heeft S. tegen H.S.C. nog iets goed te maken, n.l. de nederlaag op eigen veld geleden uit te wissen. Men ziet dus dat alle factoren aan wezig zgn voor een uiterst spannen de doch ook zware ontmoeting. Beide clubs zijn volkomen aan elkander gewaagd. Het vorig jaar was S. beslist sterker dan Horst. In het begin van dit seizoen legde Horst beslag op de volle buit door dat S. deze tegenstander onderschatte. De laatste tgd is H.S.C. heel aardig op dreef, doch ook S. speelde vooral in haar laatste wedstrijd tegen Gen nep een zeer goede partij. Alleen de voorhoede moet sneller reageeren en wanneer zich een schietkans voor- I Maar is het niet bedroevend, dat doet deze niet nalaten. een regeering, althans de leiding van Dat beide ploegen zich geheel een overheidsbedrijf zulk bggeloof geven doch dat ze gezien het plaat- ontziet, de onlogische bezwaren van selijk karakter van deze derby steeds bijgeloovigen uit den weg gaat en de regels der sportiviteit in achthet bggeloof aldus practisch bevor- nemen, en dat ten slotte de sterkste dert moge winnen. S. let op uw zaak Vlug en open spel, en eens extra aangepakt dan is een goede uitslag niet uitgesloten. Een massa suppor ters zullen S. per fiets vergezellen om hun favorieten aan te moedigen. Vertrek om 1 uur. Scheidsrechter: H. Jansen. Leider: V. Fonck. He verdere programma in deze afdeeling is: Gennep—O. V.C. BoxmeerB.V.C. V.V.L.K.Brakenstein. S. ni heeft Zondag rust Verleden Zondag werd weer met korfbalcijfers van de Valk IV gewonnen de wed strijd tegen Oostrum II is nog in onderzoek. Indien de bond ten gunste van S. beslist is S. reeds kampioen. Afwachten maar S. II begon de kring-competitie met een 10 overwinning op de Valk II. De vorm hebben deze lui nog niet te pakken. Zondag heeft S. II weer een thuiswedstrijd, n.l. tegen Ysselsteyn I. De thuisblijvers zullen dus niet van voetbal verstoken zgn. S. n zal zoo sterk mogelijk uitkomen. Deze wed strgd kan door de onzen gewonnen worden. Campstein en Co. probeer eens om ook dit kampioenschap in de wacht te slepen. De wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter: L. Koppens. Bg het opstellen van dit artikel komt het nieuws binnen, dat Voorzitter van „Servatius", Br. Himerius, Venray zal moeten ver laten. Hg wordt door zgn Oversten overgeplaatst naar Noordwgkerhout om aldaar de functie van chef van het ziekenhuis op zich te nemen. Moge bet den sympathieker» Voor zitter in zijn nieuwe bediening Daar wensch gaan. Voor de club beteekent dit heen gaan een zwaar verlies. Doch moge de goede geest van de vereeniging waarvan hij de groote bezieler was, steeds de grondslag blgven van een innige en hechte samenwerking. Deze verzekering zal den scheidenden Voorzitter ten zeerste op prijs stel len, want dan kan „Servatius" de toekomst met een gerust hart tege moet gaan. Br. Himerius uw geest zal in Servatius levendig blijven. VALK-REVUE. De wedstrijd tegen S.V.V., die voor de bezetting van de onderste of bovenste plaats van weinig beteeke- nis was, was wel de minste welke wij de Valken dit seizoen zagen spelen. S.V.V. maakte van deze in zinking gebruik en klopte de Valk met 20. De Valk-verdiging speelde niet slecht. De middenlinie speelde meestal te ver terug getrokken, terwijl het plaatsen van de bal dikwijls onzuiver was. De voorhoede welke in de laatste wedstrijden tegen N.W.C. en Uden aardig combineerde en schot vaardig was, miste tegen S.V.V. dit alles. Om gevaarlijk te zijn waren de roofvogels niet snel en door tastend genoeg. We hopen dat zij a.s. Zondag tegen Mulo 2, hun inzinking te boven zijn. De Valk 2 weerde zich geducht tegen Servatius 2. Beide partgen waren volkomen aan elkaar gewaagd. Het eenige doelpunt uit dezen kamp ontstond uit een misverstand in de Valk-verdediging, waardoor Servatius 2 op gelukkige wijze aan een 10 overwinning kwam. De Valk 4 werd met 11—0 aan den grond genageld. De jonge Valken zullen intusschen wel tot de over tuiging zijn gekomen, dat er nog wel verschil bestaat tusschen 3e kl. R.K.L.V.B. en de jeugdcompetitie. De Valk 1 ontvangt morgen het in degradatie-gevaar verkeerende Mulo 2 uit Helmond. De eerste ont moeting wonnen de Venrayere met -3. Er zal door de Valk uit eeu ander vaatje getapt moeten worden, als men tot een overwinning wil komen tegen de snelle Mulo-ploeg. De verwachtingen op een span- nenden f raaien wedstrgd, waarin de Valk alles in 't werk zal stellen, haar positie te verbeteren, zijn iD elk geval aanwezig. De Valk 2 en 3 zgn vrij. Het vierde elftal begon het seizoen tegen Erica en morgen eindigen de Valken het seizoen met den thuis wedstrijd tegen Erica. Dus nog eens extra aanpakken Valken, om tot slot een eervol resultaat te bereiken. 13 Maart speelt de Valk 1 uit tegen Mierlo-Hout. Gesanctioneerd bijgeloof. Bij de Staatsloterij zullen de num mers beneden de 1000 worden afge schaft. De nummers 1 tot en met 1000 komen te vervallen en die van 21000 tot 22000 komen er voor in de plaats om... „tegemoet te komen aan de bezwaren, welke bij een deel van het publiek aanwezig bleken tegen het koopen van loten met een laag nummer". 't Is duidelijk, dat in een loterij elk nummer precies dezelfde, even weinige, kansen heeft. Maar het pu bliek meent nu eenmaal, heeft het gevoelen, dat lage nummers een „noodlot" zijn, in tegenstelling b.v. met „staartnummers", welke geluk brengen en andere nummers, welke iets bepaalds „voorspellen", zooals 11 en 13. Onzin en bijgeloof! Het is niet de eerste maal, dat dit gebeurt. Toen de gemeentetram in Den Haag een groeiend bedrijf was, werd eindelijk een lijn 8 geschapen, en 9, en 10, en 11, en 12... Maar toen „13" aan de beurt was, vreesde de directie, dat vele Hagenaars geen vertrouwen in een lgn met zulk nummer zouden toonen en daarom werd de volgende lijn gedoopt „12 A". Later kwam lijn 14 enz. Zot Slechte paedagogiek. Onlangs heeft een schoolhoofd zich voor de rechtbank te veranwoorden gehad wegens een lichamelijke be straffing van een 14-jarigen jongen, Hg zou den knaap, die een „tartende en spottende" houding had aange nomen, in den nek gegrepen en op den grond geworpen hebben. De pijn, zoo bekende de jongen, was niet groot geweest, maar de hals had „roode plekken" vertoond, Ik wil hét optreden van den on derwijzer niet verontschuldigen, al kan ik het me best begrijpen, dat zoo iemand 'n keer zijn zelfbeheer- sching tegenover 'n treiteraar ver liest. Wat ik niet begrijp, is. dat zulke niet binnenskamers kunnen worden afgedaan, 'n Onderwijzer is óók nog wel te straffen als hg straf verdiend heeft zonder een officieele boete, hem door de recht bank opgelegd. Om minder gewichtige redenen worden bg rechtszittingen „in het belang der openbare orde" de deuren gesloten. Als een lichamelijke tuch tiging van een schooljongen door onderwijzer om des rechtswille tot een strafzaak moet leiden, laat men tenminste in het belang van het onderwijs, d.i. in het belang van de jeugd, de openbaarheid aan de behandeling ontnemen, opdat er geen verslag van in de krant komt en 't gezag van den onderwijzer niet wordt geschaad door verhaaltjes van de kinderen over den meester, die moest voorkomen en gevonnist werd. In het onderhavige geval was de behandeling al zeer stuitend, door dat de heele klas was gedagvaard om te getuigen. Een heele klas school kinderen voor den rechter om daar te beleveD, hoe meester zich moest verdeemoedigen tegenover den kadi Slechte paedagogiek De auto wordt te snel. Om de verkeersveiligheid te be vorderen, hebben we de wegen recht gemaakt, effen en breedde ver lichting is verbeterd; er zijnspeciale autobanen geschapen. En.... het aantal verkeersongeval len is regelmatig toegenomen. Het is een illusie gebleken, dat de veiligheid zou worden bevorderd door het verkeer te vergemakkelijken, de maatregelen daartoe hebben het verkeer slechts versneld. En de versnelling voerde tot meerdere rampen. Niet waar het verkeer zich door nauwe en bochtige, slecht verlichte straten moet wringen, gebeuren herhaaldelijk ongelukken. Dèèr rijdt de bestuurder langzaam en daar wijkt hij uit. Uit zelfbehoud! Inmiddels snelverkeer is een eisch des tgds. Maar men schuwe het om een al te vlot verkeer mogelijk te maken, waar woonwijken zijn. Houdt daar den automobilist gebonden aan de zorg voor zgn eigen lijfsbehoud! Niet de toestand der wegen en ook niet de rijvaardigheid van den chauffeur zijn de voornaamste oor zaken van het groeiende aantal on gevallen op den weg, doch de mo derne wagen zelf is de oorzaak. Deze immers laat een veel groo- tere snelheid toe, dan waarop de menschen kunnen reageeren en heeft bovendien nog vele andere gebreken die den gevaarsfactor vergrooten. Dit waren de conclusies van den commissaris van het Verkeerswezen van den staat New York, Charles A. Hartnett, uitgesproken tijdens een congres van den Amerikaan- schen bond van automobielconstruc teurs, als resultaat van een onder alle verkeers-commissarissen der Vereenigde Staten gehouden en quête. De ontginning bij Sevenum. Grond voorzien van boerderij zal f 900 per H.A. kosten» Eenige weken geleden hebben wg reeds medegedeeld, dat een complex woeste gronden in de Peel, gelegen het westelijk deel der gemeente Sevenum, groot ongeveer vierhon derd hectaren zal worden ontgonnen. Het Volksblad verneemt thans daaromtrent nog, dat de totale kos ten van deze werkzaamheden 635 duizend gulden zullen bedragen. Daarin zit een bedrag van onge veer vijf en een halve ton aan ar- beidsloonen (het werk wordt uitge voerd in werkverschaffing). De re geering heeft zich bereid verklaard, de arbeidsloonkosten voor honderd procent te dekken met een subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefond». Een deel van dit geld zal echter terugbetaald worden door de ge meenten, waar de tewerk gestelde arbeiders woonachtig zgn. Daarvoor komen in aanmerking de gemeenten Sevenum, Horst, Ven ray, Wanssum, Meerlo, Grubben- vorst, Venlo, Maasbree, Arcen Velden, Bergen en Gennep. In totaal zullen 3 tot 500 arbeiders hier werk krijgen; de uitvoering van PROGRAMMA 6 tot en met 12 Maart Wijzigingen worden per microfoon bekend gemaakt. Zondag BRUSSEL (Vlaamsch) 8.Berichten, Gymnastiek. Gramo- foon 8.45 Gesproken dagblad. BRUSSEL Fransch 10.25 Orkest DEUTSCHLANDSENDER 11.35 Militair orkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. KEULEN 1.30 Omroepkleinorkest LUXEMBURG 2.20 Gramofoon KEULEN 3.20 Anno Dazumal DEUTSCHLANDSENDER 5.20 Concert LUXEMBURG 6.20 Gevar. concert KEULEN 7.20 Verzoekconcert DROITWICH 9.25 Standaardorgel BRUSSEL Vlaamsch 10.30 Omroepdansorkest Maandag (Vlaams) BRUSSEL 8.Gramofoon Gespr. dagblad. Tijdsein LUXEMBURG 9.20 Gevar. concert DEUTSCHLANDSENDER 10.50 Gramofoon. Orkest PARIJS RP 12 20 Gramofoon BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. KEULEN I.35 Omroeporkest LUXEMBURG 2.20 Gramofoon KEULEN 3.20 Ruhrlandorkest RADIO PARIS 5.20 Orkest KEULEN 6.25 Omroeporkest 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten DEUTSCHLANDSENDER 8.Landesorkest BERLIJN 9.50 Omroeporkest DROITWICH II.20 Dansmuziek Dinsdagi BRUSSEL (Vlaams) 8.Gramofoon Gespr. dagblad. Gymnastiek LUXEMBURG 9.20 Gramofoon KEULEN 11 20 Omroepkleinorkest BRUSSEL Vlaamsch Gesproken dagblad Concert D EUTSCHL ANDS ENDER Gevar. concert REGIONAL Programma Kleinorkest DEUTSCHLANDSENDER Orkest DROITWICH Kleinorkest LUXEMBURG Concert EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten. KEULEN Populair concert BRUSSEL Vlaamsch Symphonieorkest DEUTSCHL ANDSEN DER 10.20 Dansmuziek FRANKFURT 11.20 Nachtmuziek 1.20 1.30 2.20 3.20 5.20 6.20 7.-8. 8.— 9.20 Woensdag s BRUSSEL (Vlaams) 8.Gramofoon Gespr. dagblad. Gymnastiek LUXEMBURG 9 20 Gramofoon DEUTSCHLANDSENDER 11.20 Schupo orkest DROITWICH 12.15 BBC orkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad KEULEN 1.35 Omroepsextet REGIONAL Programma 2.20 BBC Schotsch orkest LEIPZIG Omroeporkest DROITWICH Concert KEULEN Ferdi Kaufman ensemble EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten DEUTSCHLANDSENDER Trompetterkorps BRUSSEL Fransch Victorie and ihr Husar, op. FRANKFURT 10.20 Landesorkest 3.20 5.20 6.25 7—8 8.20 Donderdag s BRUSSEL Vlaams 8.Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Concert. H. Mis KEULEN 10.50 Gramofoon. Concert BRUSSEL Vlaamsch 12.20 Gramofoon. Weerbericht 1.20 Gespr. dagblad DROITWICH Blaaskwintet LUXEMBURG Concert DEUTSCHLANDSENDER Orkest DROITWICH Gramofoon BRUSSEL Vlaamsch KinderuurtjeGramofoon 1.30 2.20 3.20 5.20 6.05 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten DROITWICH 8.Harmonieorkest TOULOUSE 8.50 Orkest WEENEN 9.35 Omroepdansorkest LUXEMBURG 10.50 Dansmuziek Vrijdag 1.00 9.20 BRUSSEL (Vlaams) Gramofoon Tijdsein. Gespr. dagblad LUXEMBURG Gramofoon HAMBURG 11.20 Blaasorkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gespr. dagblad. DEUTSCHLANDSENDER I.30 Gevar. progr. REGIONAL Programma 2.20 Orkest KEULEN 3.20 Orkest RADIO PARIS 5.20 Trio Tzipine BRUSSEL Vlaamsch 6.20 Antwerpsch Trio 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten DROITWICH 8.Harmonie orkest BOEDAPEST 9.20 Concert BERLIJN 9.50 Dansmuziek DROITWICH II.20 Concert Zaterdag BRUSSEL Vlaamsch - Gramofoon. Gespr. dagblad LUXEMBURG 9.20 Gevar. concert KEULEN 11.20 Omroeporkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad DROITWICH 2.20 Orgelspel DEUTSCHLANDSENDER 3.20 Omroepamusementsorkest KEULEN 4.20 Bonte Melodiën BDUSSEL Fransch 5.20 Orkest KEULEN 6.30 Omroeporkest 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten DEUTSCHLANDSENDER - Vroolijk programma BRUSSEL Vlaamsch Omroepkleinorkest BERLIJN Enkele orkesten zal ongeveer vier jaar het object vorderen. Hoewel de meeste arbeiders zich dagelijks per autobus of per fiets naar het werk zullen begeven, wordt nog overwogen, of het mo gelijk is een kamp te 3tichten voor de veraf wonende arbeiders met name die uil Maastricht. Daaromtrent zal weldra een be slissing worden genomen. Ook overweegt men de moge lijkheid jeugdige werkloozen bij dit stuk Peel-ontsluiting te werk te stellen. Voor deze jongeren zal dan een kamp worden gesticht; zg zouden eerst.bg het grondwerk be hulpzaam moeten zijn en nader hand boerderijen kunnen bouwen; door dit laatste zouden deze jonge bouwarbeiders dan tevens in de gelegenheid zgn, hun vakbekwaam heid te onderhouden. Of dit laatst e plan doorgaat, staat echter nog niet met zekerheid vast. Over de exploitatievorm eigen beheer of uitgifte aan derden zal pas te zijner tgd een beslissing wor den genomen. Aan mededeelingen van Meyer de Vries in het maandblad „De Ar beidsmarkt" ontleent het blad nog, dat op de tot bouw- en grasland ontgonnen gronden een twintigtal boerderijen zal worden gesticht, elk bedrijf ter grootte van gemiddeld twintig hectaren. De kostprijs van de ontgonnen gronden, voorzien van boerderijen, komt bij het subsidie van honderd procent in de loonen, op on geveer f 900.per hectare. GEIJSTEREN. Onder voorzitter schap van F. Geurts, vergaderde alhier de R. K. JoDge boerenstand. De secretaris-penningmeester dhr. A. Kunen, bracht vervolgens verslag uit over het afgeloopen jaar, waar voor den voorzitter dank bracht. Besloten werd dezen zomer een excursie te maken naar de Proef- boerderrj te Beesel. Door den Z. E. Heer Pastoor werden dank woorden gesproken tot de leden voor hunne hulpvaardigheid bg diverse aange legenheden en hoopte dat dit in de toekomst zoo mag blgven. De voorzitter deelt mede, dat er gelegenheid zal bestaan om gronden te laten onderzoeken opkalkgehalte, en het ontsmetten van zaaigranen, en vertrouwde dat hiervan een flink gebruik zal worden gemaakt. Tevens herdacht den voorzitter met enkele woorden de nagedachtenis van wijlen Rector Wevers, in leven geestelijk leider der Jonge Boeren beweging welke op een zoo noodlottige wijze is verongelukt.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9