FORNUIZEN iefer. Lucassen Feestelijkheden 1 jsS H. Camps Orde om de boerderij. Landbouw. Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten Advertentiën. Clephas' Limonadefabriek als het binnenwerk maar goed is Op deze woorden volgde van het zeer gemengde gez°lschap in de zaal een algemeen en klaterend applaus. Het leven vóór den dood. De mensch pleegt zich nogal kop zorg te maken en ik misprijs dat geenszins over het leven na den dood. Deze interesse is niet geheel los van het huidige levensbelang, de bespiegelingen over het leven nè. den dood ontspruiten voor een niet onbelangrijk deel aan de begeerte om te willen weten, tot hoever, tot welke uiterste grens men in het en met het leven vóór den docd kan gaan. Humanitaire gedachten alléén, zon der steun in het godsgeloof, zijn voor de overgroote meerderheid van men- schen onvoldoende voor een ernstigen levenswandel. Een goede maatschap pelijke orde in welken zin dan ook is niet denkbaar, als het volk in zijn geheel niet geloovig is en over tuigd van een hooge menschelrjke roepiDg. En juist het feit dier nood zaak, de omstandigheid, dat de wereld zonder godsgeloof niet „behoorlijk kan draaien", is op zich zelf weer een natuurlijke aanwijziDg voor de waarachtigheid van dat geloof. Ik dacht aan een en ander, toen ik laa over het huidige.... nachtleven in Barcelona. Zonder op dit oogen- blik te willen ingaan op de oorzaken er van, meen ik als feit te mogen vaststellen, dat het godsdienstig leven in regeerings-Spanje sedert het uitbreken van den burgeroorlog weinig meer te beteekenen heeft. Daarbij komt, dat het barbarisme van den oorlog de geesten met den dag meer verruwt. We mogen aan nemen, dat b.v. de bevolking van Barcelona zich op het oogenblik al heel weinig zorgen maakt over het hiernamaals. Welnu, hoe is het leven van heden van al die menschen, die zoo angstig kort voor den dood staan, van dag tot dag Ik lees het aan het slot van een bericht uit die ongelukkige stad. „De duister nis zoo staat er die 's avonds in verband met de vrees voor luchtaanvallen wordt gehandhaafd is voor het nacht- leven niet nadeelig. In de meeste cabarets is 's avonds geen tafeltje beschikbaar, ruimte op den dans vloer nog minder en voor de bios copen en theaters wordt regel matig queue gemaakt." Voor dit arme volk is het toch wel zéér te verhopen, dat de pesti lentie van dezen burgeroorlog spoedig een einde zai nemen. Opdat de be zinning weerkeere, welke de menschen thans volledig schijnt te hebben ver laten. Mars en de duivel zijn bondgenooten. Waar zij optreden, heeft de laatste de zielen al te pakken, vóór Mars zich van de lichamen heeft meester gemaakt. Dezer dagen werd ons verzocht de aandacht van sommige boere%eens te vestigen op al wat ze rondom hun huis hebben liggen. We willen wel aan dat verzoek voldoen, maar dan moeten we toch voorop verklaren, dat er ook zeer veel boeren zijn, die het er rondom de boerderij keurig uit hebben zien, zelfs keuriger, dan men zou mogen verwachten. Daar mee willen we natuurlijk niet zeg gen, dat het overal zoo is. Verre van daar, want er zijn ook wel boeren hoeven, waar het meer dan treurig gesteld is met de orde op het erf. Hier en daar, vooral wat achteraf, ziet men er, die de geheele omgeving van het huis noodig hebben voor allerlei zaken, die dagelijks op het bedrijf te pas komen, en ook voor dingen, die er maanden big ven lig gen, zonder dat iemand er een hand naar uit steekt. Zulke boerderijen ontsieren het geheele landschap en geven den voor- bijtrekkenden fietser of wandelaar den indruk, dat op het geheele be* drijf wanorde heerst. Mochten de eigenaren of bewoners van zulke boerderijen eens begrijpen dat de vreemdeling veel afgaat op het uiter lijk en de mate van welstand onzer boeren voor een groot deel bepaalt uit de orde die er op het erf is. Het is werkelijk in het belang van den geheelen boerenstand, dat daar ver andering in komt. We zouden hier over niet over durven schrijven, als er financieele lasten mee gemoeid waren. Daarvoor heeft de boer te moeilijke jaren doorgemaakt. Orde kost geen geld. Dat is slechts een kwestie van doen, van aanpak ken. Het is ontegenzeggelijk waar, dat op een boerderij dagelijks van alles noodig is, dat zoo dicht moge lijk bij de hand moet liggen, om overbodig werk te voorkomen. Daar zijn ook veel dingen bij, die moeilijk tot een ordelijk geheel zijn samen te voegen. Daar staat tegenover, dat ze voor het grootste gedeelte op een verborgen ruimte neergelegd kunnen worden. Daarvoor zijn geen of slechts zeer weinig kosten te maken. Zoo zijn er zeer veel boerderijen waar plaats genoeg is om voor al die zaken een ruimte te vinden, waar een ligusterhaag omgezet kan wor den, die veel ongerechtigheden in zomer en winter verbergt. Een ligus terhaag kost niet zoo veel en zij, die er geen geld voor over hebben, kunnen ze gemakkelijk zelf stekken. Daar is het nu tijd voor. De stek ken worden gesneden op een lengte van 20 tot 25 c.m. en liefst zoo dat beide uiteinden van den stek een knop dragen. Men stekt op lossen, voedzamen grond. Twee derde deel van den stek komt in den grond. In twee jaren kunnen van die stekken flinke planten groeien, als het onhruid op tijd verwijderd wordt en vooreen behoorlijke bemesting gezorgd is. Een ordelijke omgeving van de boerderij geeft dus een goeden in- iruk van de bewoners, maar orde brengt ook ruimte, die al weer zeer goed te benutten valt, door het aan leggen van een eenvoudigen moestuin, vlak bg de boerderij, waaruit den ge heelen zomer en zelfs een groot ge deelte van den winter dagelijks de voedzaamste voedingsstoffen voor het gezin gehaald kunnen worden. De meeste boeren zorgen er nog veel te weinig voor, dat ze het ge heele jaar volop over voldoende groen ten voor hun gezin kunnen beschik ken. Iedere boer is er tegenwoordig wel van overtuigd, dat groenvoeder voor het vee absoluut noodig is. Voor den mensch is het dan toch zeker onmisbaar om die doormiddel van groenten van de noodige zouten en vitaminen te voorzien. Bij de meeste boeren heeft de vrouw de zorg voor den moes- en bloementuin. Die zal er dus ook wel het meeste in moeten werken. Daar om moet die tuin zoo dicht mogelijk bij het woonhuis liggen. De vrouw moet steeds bg de hand zijn voor alles, waarvoor ze in huis noodig zijn kan. Waar de tuin verder van huis af ligt, wordt er minder in gewerkt. Een eenvoudig, doch goed onderhouden tuintje zal het aanzien van de boerenhoeven nog meer ver- hoogen. V. Onkruidbestrijding. Te Ysselsteyn hield de heer H. J. Verbakei van het Kalkstikstof bureau te Lieshout, een lezing met licht beelden over: Onkruidbestrijding met Kalkstikstof. Spreker deelde mede dat men met kalkstikstof het onkruid op twee manieren kan vernietigen, n.l. als klein plantje en in de kiem. Het dooden van her. onkruid als klein plantje moet vroegtijdig gebeuren. Over het algemeen wordt dit nog te laat gedaan. Bij vroeg gezaaide wintergranen wordt de kalkstikstof reeds vanaf half Januari aaDgewend. Laat gezaaid wintergraan bestrooie men pas begin Maart. Speciaal legde spreker den nadruk op een vroege aanwending. De onkruidbestrijding in de kiem gebeurd door het eerste omzettings product van kalkstikstof, de cyaana- mide. Deze manier van onkruidbe strijding wordt toegepast bg bieten. Men legge hiervoor eerst den akker zaaiklaar na veertien dagen, wan neer het onkruid voldoende ontkiemt strooie men de kalkstikstof uit en egge deze een weinig onder, na acht tot tien dagen zaait men ver volgens de bieten. Ook bg aardappels kan men veertien dagen tot drie weken na het poten op deze wijze een mooie onkruidbestrijding krijgen, ook hier wordt de kalkstikstof een weinig ondergeëgd. Het onkruid in de erwten wordt bestreden als de erwten goed en wel boven den grond staan. Op grasland gebruikt men hoogstens 300 kg. ha. in het voorjaar over een droge en vorstvrge zode waardoor men dan veel onkruiden kan ver nietigen. Nadat de spreker alsnog uitvoerig het uitstrooien van kalkstikstof be sproken had, werden in de pauze vragen beantwoord, die door de aan wezigen werden gesteld. Hierna wer den keurige lantaarnplaatjes ver toond, waarbij de onkruidbestrijding kalkstikstof nog eens duidelijk werd voorgesteld. Nieuwtjes en wenken. Dat de Regeering het nut inziet van t.b.c.-bestrgding bij het rundvee blijkt wel hieruit dat op de begroo ting van 1938: 100.000 voor dit doel werd uitge trokken. De Bond van Rundveefok- vereenigingen „Land van Cuyck" heeft besloten de t.b.c.-bestrgding krachtig ter hand te nemen. Binnen een goede week wordt het bij goed weer tijd om erwten uit te planten. Zet ze vooral diep genoeg, tot aan de blaadjes in den grond. Er wordt al weer propaganda ge maakt voor een nieuw groenvoeder- gewas n.l. „Voedermalva". Het is een vrij hoog opgroeiend gewas met ruim 31/2 pet. ruw-eiwit. De boeren krijgen keuze genoeg. De grootste animo schijnt echter nog te bestaan voor knolgroen en serradella. De jonge boeren van Asten en Liessel nemen dit jaar proeven met zoete lupinen. Wortelen vormen een uitstekend voer voor dragende en melkgevende koeien in :het bijzonder voor dra gende merriën en zeugen. Wortelen moeten vroeg gezaaid worden. Men kan het nu al doen. Wees niet al te zuinig met het zaaizaad 6 tot 8 k.g. per h.a. Als ze dicht komen staan kunt ge er na het oogsten van de dekvrucht eens flink inwer ken met egge of cultivator. In ons land zijn nog plra. 225.000 h.a. grond, die door ontginning voor bouw- en grasland geschikt te maken zgn. Smeden en wagenbouwers raden we aan de brochure „Luchtbanden in de Ned. Landbouw" aan te vragen bg Rubberstichting, Heerengracht 182, Amsterdam (C.) Gratis ver krijgbaar. Vergeet niet de rupsennesten uit de boomen te halen. Ge bespaart u met dit kleine werkje veel onaange naamheden voor den zomer. Als de tuin nog niet gespit is, laat het dan spoedig doen.Ties te vroeger kunt ge met zaaien beginnen. Vraag uw bloemist eens naar vaste bloemplanten in den tuin. Ze moeten nu geplant worden. Ze bloeien rijk in verschillende kleuren. Ze zorgen den geheelen zomer voor mooie bloemen en brengen veel minder werk mee dan zaaibloemen. In Limburg liggen nog 10.000 h.a. grond, die zeer goed voor ontginning geschikt is. Opheldering in een onver kwikkelijke zaak De kwestie van de te hoog be rekende varkens aan Dr. Deterding, welke indertijd eindigde met de uit betaling van f 112.000 schadeloos stelling aan Dr. Deterding en een verklaring van min. Steenberghe in de Kamer, dat de Varkenscentrale aan een andere export-firma varkens voor een lageren prijs verkocht had om Zwitserland tot vasten klant te maken, terwijl de minister min of meer ontkende, dat er een meest- begunstigingsclausule met Dr. De terding was gesloten, is weer actueel geworden. Het is „Het Handelsblad" geweest, dat deze zaak nl. nog een3 wat nader is gaan onderzoeken en het zal aan de redactie ven dat blad zeker voldoening schenken, dat haar actie thans inderdaad een eerste positief resultaat heeft opgeleverd. Om thans nog even de feiten te memoreerenaan Dr. Deterding zgn varkens geleverd tegen een prijs van 40 cent per kg. zonder korting, terwijl aan de firma Zilversmit en Pinto tegelijkertijd varkens werden verkocht voor 3 cent per kg. met een korting van 4 kg-, per varken. Door een vergissing van de amb tenaren van de veehouderij-centrale is bij de uitvoerders van het bekende plan-Deterding een factuur terecht gekomen, gericht aan Zilversmit en Pinto, waaruit bleek, dat Deterding, aan wien was toegezegd, dat hg den laagsten prijs zou kunnen be dingen en dat aan niemand goed- kooper geleverd zou worden, onge veer f 225.000 teveel betaald had bij deze varkensleverantie. Er had daarop een conferentie plaats, waarbij werd overeengeko men, dat er een schadeloosstelling van f 112.000 gerestitueerd en de zaak verder onderzocht zou worden. Het eerste is geschied, het tweede tot nog toe niet en de kwestie zou wellicht langzamerhand in het ver geetboek zijn geraakt, indien niet, zooals reeds gezegd, het Handels blad er zich mede bemoeid had en een lijstje vragen, gericht aan de Regeering en dr. Dijt, den uitvoer der van het plan Deterding, gepu bliceerd had. Wijl de regeering geen antwoord op de vragen van het Handelsblad heeft gegeven, zal men zich nu voorloopig te houden hebben aan de lezing, die dr. Dijt gaf. Daaruit blijkt, dat de meest begun stigingsclausule voor alle artikelen gold, dat het onderzoek met groote laksheid geschied is, dat Landbouw de brieven van dr. Dgt onbeantwoord liet, dat bij de onderhandelingen over het te restitueeren bedrag van de zgde van het departement zooveel mogelijk moeilijkheden in den weg werden gelegd en dat men in Den Haag getracht heeft zich met een Jantje van Leiden van de zaak af te maken. Dr. Dijt had n.l. in op dracht van dr. Deterding verzocht een eereraad te benoemen, hetwelk op 2 December 1937 geschiedde. Op 3 December ontving dr. Dgt een brief van den secretaris van minister-president Colijn, waarin de ontvangst van zijn schrijven bevestigd werd, maar sindsdien hoorde hg niets eer. Uit het verdere antwoord van dr. Dgt op de vragen in Het Handels blad blijkt dan nog, dat het plan- Deterding, hetwelk om zgn goede bedoelingen in ieder geval moet worden gewaardeerd en voor onze landbouwers zeer zeker van groot belang is, van de zgde der regee- ringsinstanties is tegengewerkt. Zoo verklaart dr. Dijt, dat de regeering eieren aanbood tegen 4 cent per stuk, die voor 2,9 cent op de vrije markt ts koop waren (40 millioen stuks). De eerste zending eieren nu, 15 wagons, werd aan de grens aan gehouden en afgekeurd. Zoodra dr. Dgt dreigde de zaak te publiceeren werd dezelfde zending door dezelfde ambtenaren binnen een half uur goedgekeurd en vrijgegeven Toch heeft men nu achteraf de eier-exporteur van het plan-Deterding weten te dupeeren door hem een nieuw consent voor Duitschland te onthouden. Ook dat is op zijn minst een eigenaardige wijze van hande len. Intusschen heeft de actie van het Handelsblad het resultaat opgeleverd, dat dr. Colijn aan dr. Dijt een brief heeft doen schrijven, waarin hij mededeelt, dat de aangelegenheid opnieuw in behandeling is genomen dat de regeeringscommissaris voor akkerbouw en veehouderij zich schriftelijk tot dr. Deterding heeft gewend. Of daarmede thans licht in een duistere zaak zal worden gebracht Uit den aard van de zaak stelt men niet al te veel vertrouwen In rechters eigen aangelegenheden. Maar in ieder geval zal men zijn uiteindelijk oordeel moeten opschorten, tot de regeerings- instanties hun meening te kennen hebben gegeven. Wat overigens niet uitsluit, dat men anderzijds reeds op het oogenblik zijn verwondering uit mag spreken over de dingen, die er wel en ook niet gebeurd zgn, en zulks tegenover een landgenoot, die ons vaderland vele onschatbare diensten heeft bewezen. VENRAY, 5 Maart 1938 Paardensport. Op de bekende paardenrennen van de vereeniging „De Metworst" te Boxmeer, j.l. Maandag gehouden, behaalde het paard van den Heer P. Custers alhier, den len prijs. Rechtbank Roermond. Zitting van den Politierechter. J. L. R., 50 jaar, arbeider te Venray, doen van valsche opgave aan de steunverleening. Eisch en vonnis 1 mnd. gevangenisstraf. P. G. H. S., 23 jaar, chauffeur te Venray, mishandeling van W. L. Lenssen aldaar, op 16 Jan. j.L Eisch en vonnis f 15 of 10 d. h. H. B., 18 jaar, timmerman te Venray, diefstal van een gulden in het Patronaatsgebouw te Venray. Eiash 4, vonnis 3 md, gev.straf. Aan de Bisschoppelijke Kweek school der Zusters Ursulinen te Echt slaagde voor het examen godsdienst leer examen A Mej. W. Winters, alhier. Ernstige aanrijding. Op den Mierloscheweg onder Gel drop is een auto uit Eindhoven aan gereden door een wagen uit Venray bg het passeeren van een bakfiets. Een der passagiers van de Eindho- vensche auto de heer D. werd ernstig gewond. Hij bleek een dijbeen te hebben gebroken, terwijl zgn borst kas was ingedruktde overige in zittenden kwamen er met den schrik eenige lichte kwetsuren af. Per ziekenwagen is de heer D. naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop over gebracht. D. J. C. H. Schrijnen, -j- Zondagavond omstreeks 10 uur is Venlo te zijnen huize plotseling overleden, de heer D.. J. C. H. Schrijnen, apotheker aldaar, broer van wijlen Mgr. L. Schrijnen, bis schop van Roermond en mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen. De heer Schrijnen werd 26 Juni 1866 te Venlo geboren. Na voltooiing van zgn studiën aan de Groningsche universiteit, vestigde hij zich in 1890 als apotheker in zijn geboorte stad. Bezetting nieuwe garnizoenen in Limburg. Naar de Limb. Koerier verneemt zal in verband met de nieuwe gar nizoenen, welke in enkele steden ge legd worden eu als gevolg van uit breiding van het jaarlijksche con tingent en van de verlenging van den diensttijd een verplaatsing en splitsing van eenige infanterie-regi- menten plaats vinden. Dit zal vanzelfsprekend geschieden wanneer de nieuwe kazernes klaar zgn en de troepen de sterkte hebben gekregeü, welke in de nieuwe regeling is voorzien. Zoo zal het geheele 17de regiment infanterie Venlo verlaten. Een batal jon gaat met de staf van het regi ment naar Roermond en het andere bataljon naar Eindhoven. Het 2de regiment infanterie blijft te Venlo. Een bataljon van het 13de regi ment infanterie wordt overgeplaatst van Maastricht naar Weert. Een bataljon van het 4de regiment in fanterie verhuist van Leiden naar Weert, zoodat in Weert twee batal jons komen te liggen van twee ver schillende regimenten, het 4de en het 13de. Een bataljon jagers gaat van Den Haag naar Tilburg. Verder wordt o.a. het 15de reg. inf. overgeplaatst van Nijmegen naar Grave. Em. pastoor A. Grispen f Dindagmorgen is naar de „L. K." meldt, te Tegelen in den ouderdom van bijna 77 jaren overleden de zeer eerw. heer A. J. J. H. Grispen, em. pastoor der St. Martinus-parochie aldaar. Albertus, Johannes, Josephus, Hu- bertus Grispen werd geboren te Weert 13 Maart 1861. Hg studeerde aan het college zgner geboorteplaats en aan seminaries van het bisdom Roermond en werd priester gewijd 21 Maart 1885. Reeds voor zijn priesterwijding n.l. den 5den Januari 1885 was de zeer- eerw. heer Grispen tot leeraar inde klassieke talen benoemd te Rolduc, in welke functie hij meer dan 22 jaar werkzaam bleef om vervolgens den 30sten Juni 1907 te worden benoemd als pastoor te Posterholt. Hier bleef hij wederom 7 jaar en werd toen verplaatst als pastoor naar Tegelen den 24sten Juli 1914. In Oct. 1935 verkreeg hg op zijn verzoek eervol ontslag uit dit ambt. Berouwvolle moordenaar. Men zal zich nog den moord her inneren op den pastoor van Geijsteren. Zijn opvolger, de tegenwoordige pas toor heeft nu, naar het nieuwe Katho lieke maandblad „Memento" meedeelt, uit de gevangenis het volgend schrij ven, door een van de moordenaars onderteekend, ontvangen. Zeereerw. Heer Pastoor, „Nog dikwijls denk ik aan dien donkeren kouden nacht, toen we met vieren waren uitgegaan om geld te rooven en er toe kwamen om den pastoor te vermoorden. „Al jaren laDg had ik mij om God noch gebod meer bekommerd, maar kort na dien moord heb ik alles weer orde gebracht bij een priester in België. „Toen vre later gevangen genomen werden, heb ik de straf gelaten aan vaard. Die acht jaren gevangenis zijn een rechtvaardige straf de gevangenis is niet het ergste, het berouw en de spijt zgn veel erger. „Met hard werken heb ik hier in de gevangenis wat geld verdiend ik stuur het u toe, wilt u daarvoor een H. Mis lezen voor uw voorganger die door ons werd vermoord „En als u bij het „Memento" voor de levenden gekomen bent, denk dan ook aan de vier moordenaars, die hier in de gevangenis zijn en bid voor ons." Hierbij teekent de redactie van „Memento" aan„De Heilige Kerk omarmt met eeuwige en alomvattende moederliefde moordenaar en ver moorde" en zij knoopt er een korte beschouwing aan vast over de gemeen schap der heiligen. Wijziging der Tabakswet ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet. Deze wijziging vloeit voort uit de in de laatste jaren naar voren getreden wenschelgkheid de werking van het verbod van verkoop van tabaks fabrikaten beneden den kleinhandels prijs beter tot haar reoht te doen kom$n. Van deze gelegenheid is tevens ge bruik gemaakt eenige andere wijzi gingen van zuiver technischen aard in het wetsvoorstel op te nemen. De aangebrachte wijziging is noodig daar het begrip kleinhandelaar, naar het den minister voorkomt, te eng is. Niet alleen de winkelier levert tabaks waren tegen kleinhandelsprijs, zijnde de prgs welke op het tabakszegel is vermeld, ook de fabrikant die rechts- streeks aan den consument levert, doet dit tegen dien prijs. Beiden verkoopen in het klein. Wat daar onder moet worden verstaan geeft een nieuwe alinea aan. Een bepaling is opgenomen, welke verbiedt aan eenzelfde tabaksfabri kaat meer dan een kleinhandelsprijs toe te kennen. Het meer en meer tegen verschil lende kleinhandelsprijzen veraccijnsen van eenzelfde tabaksfabrikaat onder hetzelfde merk druischt tegen den geest van de wet in. Bovendien heeft deze handelwijze een nadeeligen in vloed op de opbrengst van den tabaks accijns. Tragisch sterfgeval. Te Roermond heeft zich tjjdens den intocht van Prins Carnaval een tragisch sterfgeval voorgedaan. Mevr. wed. L. Peeters sloeg vanaf het balcon van haar woning in de Hamstraat het voorbijtrekken van den stoet gade. Onder de leden van den „Raod van Elf' bevond zich ook haar zoon. Plotseling werd mevr. P. onwel, zakte in elkaar en overleed eenige oogenblikken later. Levend verbrand in zijn auto. Op den rgksstraatweg te Rilland Bath is Maandagavond een personen auto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen op Zoom wist zich niet meer uit den wagen te bevrgden en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die op het geluid van de botsing kwamen toe snellen, hebben nog getracht met be hulp van zand de vlammen te dooven, doch men is hierin niet geslaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim vijf meter terugschoot. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar Rilland Bath overgebracht. Zomertijd. Bg Kon. besluit is bepaald, dat in 1938 de vervroeging met één uur van den wetteljjken tijd (zomertijd), be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den tweeden October. Doodelijke grap. Zaterdagavond heeft zich te Ede een doodelgk ongeluk voorgedaan, Bij het aflossen van de wach t richtte de schildwacht spelenderwijs zijn geweer op den milicien van D. van het regiment Jagers, die tijdelijk te Ede in garnizoen was. Eensklaps ging een schot af en tot aller ont zetting stortte van D. ter aarde, Een terstond ontboden geneesheer kon slechts den dood conatateeren. Azijnextract gedronken. Zondagavond zag het driejarig dochtertje van de familie Theunissen in de Vriesstraat te Eindhoven kans in een onbewaakt oogenblik op tafel te klimmen, een geopend fleschje azijnextract te grijpen en het leeg te drinken. Krimpend van pijn werd 't kind naar het Binnenziekenhuis overgebracht, waar het korten tijd later is overleden. Mensch en dier. Werkelijk, als er geen dieren waren en ik denk nu speciaal aan de honden dan zou de mensch veel meer van de menschen houden. Doordat er dieren zgn, ziet men zoo heel scherp de... tekortkomingen der menschen. Denken we eens aan de trouw en offerbereidheid van vele honden. Telkens leest men er staaltjes van in de krant. En wie met honden weet om te gaan, ervaart ze ook. Ik wil wel aannemen, dat een hond geen verstand heeft, maar hij heeft een hart. De menschen misbruiken veelal het verstand, dat ze hebben door het te richten op het zelfzuch tige. Wat de goede werking van het hart uitschakelt. Dezer dagen nog las Ik van eeD hond, die zijn kleine baasje redde door den ingesneeuwden knaap ge durende enkele dagen met zijn lichaamswarmte te beschermen. In het Noord-Finlandsche dorpje Luonkaavila kwam dezer dagen een hond aangeloopen met een kudde rendieren achter zich. De hond blafte de bewoners naar buiten en rende net zoo lang heen en weer tot eenige mannen hem volgden. Het werd een langen tocht. Elndeljjk was de hond aan zgn doel en wat vonden de mannen Twee door een lawine bjjna geheel bedolven Lap- landsche tenten, waarin een uitge breide familie huisde. Drie menschen waren reeds overleden, de overi gen waren zwaar ziek en als uitge hongerd. Ware de hond alléén gekomen, men zou geen acht op hem hebben geslagen, maar de kudde rendieren, welke hij meebracht en als goede kuddehond aan zich onderworpen had, wekte de gedachte bg de dorps bewoners, dat er iets aan de hand moest zijn. Onmiddellijk na het vinden van de Lappen is de hond gestorven. INGEKOMEN: G. P. A. Coenen, zonder beroep, Hofstraat 5 van Grubbenvorst. J. H. H. M. Esser, verpleegster, Grootestraat 29 van Amsterdam. W. M. Hermsen, schilder, Veltum L 77 van Sambeek. P. Weijmans en kinderen, Broek- weg 10 van Vierlingsbeek. P. J. M. H. v. Meijel, zonder beroep, Merselo M 57 van St. Oedenrode. M. A. Lichteveld, coupeuse, Mer- seloscheweg 4 van Deurne. G. J. W. Messemaeckers, bakker, Hoenderstraat 10 van Nijmegen. E. L. Stevens, timmerman, Buiten weg 3 van Meerlo. A. S. H. v. d. Voort en gezin, bakker, Henseniusstraat 4 van Schaesberg. A. P. Th. Willems, landbouwer, Weverslo M 81 van Wieringermeer. M. H. Hanen, z.b., Oude Oostrum- scheweg 20 van Nieuwer Amstel. A. W. H. Brand, bakker, Veltum L 67 van Naaldwijk. M. P. Jacobs, dienstbode, School straat 26 van Maashees. A. M. Smits, idem Oostrum C 6b van Tegelen. H. M. Thielen, idem Grootestraat 9 van Venlo. VERTROKKEN A. Ch. van Hoof. dienstbode, naar Meerlo Blitterswijk 84. M. H. van Hoof, idem naar Venlo Keulschepoort 14. H. M. Volleberg, idem naar Tegelen. H. J. Verberk, tuinier, naar Venlo Jesuitenstraat 8. M. G. M. v. Aarssen, zonder beroep, naar Bussereindscheweg 188. H. J. M. Tillemans en echtgenoote loodgieter, naar Mill. P. J. Hendrix, schoenmaker, naar Overloon A 83. P. H. Litjens, zonder beroep, naar Heerlen Gasthuisstraat 45. L. A. M. Derks v. d. Ven en gezin, molenaar, naar Blerick Ruijsstr. 14 E. Bouten, dieüstbode naar Vier lingsbeek, A.Th. M. Peeters, dienstbode, naar Maashees A 136. P. G. A. Martens, bakker, naar Deurne Neerkant 63. H. G. Theunissen, landbouwer naar Sevelen D 1. W. Schuren en gezin, monteur, naar Lobberich. A. Greijn, zonder beroep, naar Heerlen Gasthuisstraat 45. M. Th. Poels, dienstbode, naar Venlo Groethofstraat 114. H. A. J. Graat, verpleger, naar Oeffeit Kruispunt 69. J- M. Wejjs, zonder beroep, naar Heerlen Gasthuisstraat 45. H. K. de Boer, zonder beroep, naar Maasbree Blerick. A. P. M. Toonen en gezin, sigaren maker, naar Cuijk Molenhoek 439a. Trouw en aanhankelijkheid zijn de deugden van bijna elk huisdier. En hoe waardeeren we deze vaak. Menige hond is zijn meester, wat zijn karakter betreft, de „baas". Maar menige hondenbaas misbruikt zijn macht over het dier door het karakter er uit te trappen. Waarop de menschan dan zeggen, dut „die hond pan vaUtb baast" is Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.440.000 eieren. Kipeieren van f 3.tot f 3.50 Kleine eieren van f 2.75 tot f 2.90 Eendeieren van f 3.20 tot f 3.70 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereerüging van Maandag- was de aanvoer 4.750.000 eieren. Kipeieren van f 2.75 tot f 3.50 Eendeieren van f 3.20 tot f 3.70 prima fabrikaat, laag in prijs. De bekende THISSEN SPAAR- KETEL voor veevoeder en wasch. Verbrand en roest niet, onverslijt baar. enorme brandstofbesparing. Electro Waschmachines, Wringers electro Strijkijzers, Philipslampen, Poetsartikelen, Emaille- en Blik- warsn. Bij aankoop van compleets keu- kenuitzet belangrijke korting. Kunstmoederkachels, drink- en voederbakken, vier- en zeskant Vlechtwerk, puntdraad, afrasteringpalen. Beleefd aanbevelend, Smederij Telef. 191 LEUNEN Voor alle Uw adres voor DRANKEN, Wijnen* Likeuren, Mineraalwater Mn oogan <IJn nog gord. i n'n irmm fijn Is kort I w Horlog*ri«-Optl«)£ Groo Matraat

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6