Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Eeuwfeest van de Ursulinen van Venray. Buitenland. Binnenland. ZIJ. PEEL EN MAAS Oude Kerken in Nederland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Maart 193$ Negen en vijftigste Jaargang No 10 EL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS: 1- per regel 71/, ct. B 8 regels 60 ct contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Reeds lang waren er stemmen opgegaan, die aandrongen op een centralisatie, de centralisatie van Moeder Angela, die wegens de om standigheden opgegeven was. Er ontstonden hier en daar weliswaar kleine Unies, ook wel diocesane Uniesmaar van een Unie die de hele wereld omvatten zou, en die haar centrum in Rome h&d, was nog geen sprake. De 20e eeuw zou ze werkelijkheid doen worden. Na de inneming van de pauselijke staten in 1870, was het Ursulinen- klooster van Rome tot uitsterven gedoemd. Het wendde zich tot de Ursulinen van Blois om hulp. Omtrent dezelfde tijd kwam daar ook een noodkreet van uit het klooster Calvi in Umbrië. Blois hielp en zo ontstond hier in 1898 de Unie Blois-Rome-Calvi, die het uitgangspunt zou worden van de Wereld-Unie van de Orde der H. Ursula, de „Ro meinse Unie", met als middelpunt Rome, En die Unie kwam tot stand, dank zij de aansporingen en de wensen van de H. Stoel. Reeds 28 November 1900 keurde Leo XIII ze mondeling goed, en vóór zijn ster ven werd het goedkeuringsdecreet ondertekend. Generalaat van de Romeinse Unie van de Orde der H. Ursula te Rome 236 Via Nomentana. Langzaam aan groeide ze, aanvankelijk tastend haar weg zoekend de moeilijkheden leken overweldigend in het begin Er moest een een heid gebracht worden die zich aanpaste aan alle volken, alle landen. Overal echter traden er huizen toe, soms hele provincies. En na 36 jaren van gebed, studie, ondervinding en rijp beraad, bijgestaan door de raadgevingen van het allerhoogste gezag en van eminente canonis- ten, kreeg de Orde van de H. Ursula voorgoed haar beslag, toen de H. Stoel op 17 Maart 1936 hare Constituties definitief geedkeurde. De centralisatie van de Romeinse Unie is zeer streng doorgevoerd, een centralisatie die een machtig blok vormt, waarin het individu niet in de massa opgaat, maar absoluut zichzelf blijft en zich ten volle ontplooien kan volgens de eigen aard en vermogens .die de Voorzienig heid het gegeven heeft. Het leven van de Ursuline is het gemengde levengebed en aposto laat. Aan het gebedsleven worden hoge eisen gestelddaar pul de Ursuline de verlichting en de kracht, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor degenen die haar zijn toevertrouwd en die zij moet mededelen van haar geestelijk bezit. De voorschriften voor het apostolaatsleven zijn aangepast aan de moderne tijd, aan alle tijden die komen zullen. Zij eisen dat de Ursuline in alles volkomen op de hoogte is en blijft van alles wat voor de opvoeding en de ontwikkeling van het jonge meisje nodig of nuttig is. Zij moet de wereld en de gevaren waarin haar leerlingen verkeeren, alsook hun maatschappelijke plichten, vol komen kennen. De voorbereiding tot dat Ursulinen-leven omvat6 maanden postu laat, 2 jaren noviciaat, waarin de dertigdaagse oefeningen van Sint Ignatius gegeven worden; 3 jaren juvenaat tussen de tijdelijke en de eeuwige gelofte, en dan, na tien jaren geprofest te zijn, een derde proeftijd van zes maanden, 'n absolute afzon lering van de wereld, waarin voor de tweede maal de dertigdaagse oefeningen van Sint Ignatius gevolgd worden. In die zes maanden wordt de laatste hand gelegd aan de vorming van de Ursuline! Daarna is ze klaar en kan haar volle apostolische arbeid beginnen voor God en de zielen, sterk in de beleving van haar devies „Cor unum et anima una". II. De Ursulinen in Nederland. Al de tegenwoordige Ursulinen-huizen in Nederland zijn opgericht na de Franse revolutie. Vóór die tijd kwamen in 1644, op raad van Baron Henricus van Bentinck, heer te Limbricht en van Zgn dochter Maria Petronella, kanonikes te Susteren en oud-leerling van de Ursu linen van Luik, vijf Ursulinen uit Luik naar Sittard om daar een kloos ter van hun Orde op te richten. Na twee jaar echter trokken zij naar Roermond en vestigden zich daar in de „Steeg". Haar onderwijs-cursus duurde vijf jaren. Op 27 Juni 1646, verzocht de Overste Soeur Agnès de la Nativité, dite Bossman, aan de betrokken instanties, of de Ursu linen in Roermond les mochten geven; haar program luidde: „De kunsten die gheleert worden, syn lesen ende schryven, neerduyts ende latyn en spreecken francoys. Item naeyen, spellewercken, bordueren. steken etc. Item singhen, musiek, spelen op de luyt, clavesinghel, op de viole, op de spinet. Item worden se cnderwesen iüde Christelyke leeringhe, maniere van bidden, bichten ende communiceeren. ende hoe sy hen met haere ouders ende vrienden moeten comporteeren, onderhoudende daertoe bequaeme maniere eenighelyck naar synen staet.... De schole der maecten (dienstboden) wordt gehouden op Sondaghe en heylighdaghen." (x Het pensionaat dat zij oprichtten werd zó beroemd, dat zij zelfs leerlingen uit de naburige landen hadden. Eigenaardig is nog, dat twee Prinsessen van Nassau in dat eerste Klooster van Roermond Ursuline waren. werc* ktf de wet van 5 frimaire, an VI, opgeheven, en 28 Febr. 1798 moesten de Ursulinen uiteengaan. Na de Franse revolutie deed zich overal de behoefte gevoelen aan katholiek onderwijs. Pastoor Lambertz van Thildonck (België) stichtte toen een vereniging van „Dochters van de H. Ursula", om in zgn pa- Joannes Cornelius Martinus Lambertz, geboren te Hoogstraten 8 Febr. 1785, overleden te Thildonck, in geur van heiligheid, 12 Mei 1869. rochie onderwijs te geven. Den Haag erkent dit „Geestelijk Gesticht" in 1823. Na de scheiding echter van Holland en België, nemen de zus ters de Constituties aan van de Ursulinen van Bordeaux, waarop ze in 1832 hun geloften aflegden. Dit Ursulinenklooster van Thildonck nu, is de bakermat van bgna al de Ursulinen-huizen in Nederland. De eerste stichting zou die van Venray zgn in 1838. 't Klooster van Venray zou weer op zijn beurt verscheidene andere kloosters oprichten. 1938 is dus niet alleen het eeuwfeest van de komst der Ursulinen in Venray, het is tevens het eeuwfeest van de terugkeer der Ursulinen in Nederland, die al heel spoedig hun leden naar Nederlands-Indië zonden. Enkele huizen traden reeds terstond bij het begin van de Ro meinse Unie als lid toe. De andere vormden eerst de diocesane Unie vaD Roermond, die in 1928 tot de Romeinse Unie overging. Thans telt de Nederlandse Provincie van de Romeinse Unie 1034 leden. Ze heeft 110 scholen, waaronder, behalve de Fröbel- en Montes sorischolen, de Lagere scholen en de 12 Ulo-scholen 2 Kweekscholen A 2 Kweekscholen B 3 Middelbare Meisjesscholen 3 H.B.S. A 1 H.B.S. B. 2 Gymnasia A 2 Gymnasia B 7 Nijverheidsscholen 1 Landbouwhuishoudschool 1 Opleidingsschool voor leerkrachten bg het Landbouwhuishoud- onderwijs. In 't geheel hebben de Ursulinen van de Nederlandse Provincie 15.000 leerlingen. Zie: Gedenkboek ter gelegenheid van het zevenhonderd-jarig bestaan van Roermond als stad, 1932. Slot volgt. Felle rede van Goering. Zoo nu en dan komt een rede voering van een der kopstukken van het Duitsche Rijk bevestigen, dat stelselmatig een felle militairistische geest wordt aangekweekt in het heele Duitsche volk. Op den „dag der luchtvaart" heeft de nieuwe veldmaarschalk Goering gelegenheid gevonden, om nog eens van dien geest van ontembaren strijdlust te getuigen en den lof te zingen van de macht en de taak der Duitsche luchtvloot. In zijn historischen terugblik over de militaire luchtvaart zeide Goering, dat de organisatie daarvan eerst in 't geheim geschiedde, „omdat Duitsch- land toen nog te zwak w^s, om openljjk het vredesverdrag? met voeten te treden." Ons luchtwapen moet een waar borg zijn van den Duitschen vrede. Doch zoo vervolgde Goering wanneer eenmaal het sein tot het inzetten der luchtmacht zal worden gegeven, dan zal niets ter wereld in staat zijn, ons te weerhouden, er zonder eenig voorbehoud op los te slaan. Onze luchtmacht moet de schrik der vijanden worden. Hinderpalen zullen overwonnen worden. Eenieder moet er zich van bewust zijn, dat in dit nieuwe Duitsche luchtwapen geen parade-instrument voor den vrede is geschapen, maar het scherpste oorlogsinstrument. Tenslotte zeide Goering Een ontembare strijdlust en de stralende zekerheid der overwinning doorgloeien ons wapen. Wanneer wij ook, als Duitschers en als menschen hartstochtelijk den vrede wenschen, als mannen der luchtmacht zijn wij er op gebrand, den Fuehrer onzen dank te toonen en Fuehrer en volk te bewijzen, dat het luchtwapen, ten spijt van alle tegenstanders, onoverwinnelijk is. Luchtbescherming in Duitschland. Een moderne oorlog zal een mee- doogenlooze strijd zijn tegen allen. Daarbij zal ook de burgerbevolking niet gespaard worden en niemand maakt er zich nogeenige illusie van dat de meest beestachtige verdel gingsmiddelen in een nieuwen oorlog niet zouden worden gebruikt. Dat vooruitzicht maakt voorzorgs maatregelen noodzakelijk en hoe kostbaar die zijn, leert ons eenigs- zins een overzicht van de Duitsche luchtbescherming. De Duitsche rijkshond voor lucht bescherming telt meer dan 11 mil- lioen leden. Er zijn 63.000 dienstbu- reaux, 25 adviesbureaux, 14000 schuil plaatsen, 3000 opleidingsscholen voor de luchtbescherming en eenige in stellingen voor de verdere opleiding op dit gebied. In het geheel hebben 27000 per sonen zich welwillend beschikbaar gesteld, om instructie te geven, zon der dat zij daarvoor vergoeding ontvangen. Als dat alles toch eens gericht kon worden op de werken des vredes Dc oorlog in China verslindt schatten geld. Ondanks het feit, dat Japan op het oogenblik ontegenzeggelijk in China weer sterk aan de winnende hand is, brengt deze oorlog het land toch in groote moeilijkheden, waar bij ook de financieele lasten van den strijd een groote rol spelen. Daarvan getuigt thans weer het indienen van een buitengewone mi litaire begrooting van 4850 millioen Yen. Daarvan is 3257 millioen be stemd voor het leger en 1043 mil lioen voor de vloot, terwijl 550 mil lioen in reserve wordt gehouden. In zijn toelichting zeide de minis ter van oorlog, dat rekening moet worden gehouden met de kans op een zeer langen duur van den oor log en daarom moet de nationale mobilisatie volledig worden volledig worden voorbereid. Defensie-opleiding vanaf. 6 jaar 1 'En nu nog een bericht, dat den bedroevenden toestand van de wereld scherp teekent. In Tsjecho-Slowakije zullen ge durende drie jaren alle onderdanen van 6 tot 30 jaar opgeleid worden ten behoeve van de nationale ver dediging De kinderen zullen hun opleiding krggen op school en in hun sport en gymnastiekverenigingen. Voor de volwassenen zullen speciale orga nisaties gevormd worden. Behalve het dragen van wapenen zal onderwezen wordenkennis van het vaderland, militaire geschiedenis en lichamelijke opvoeding. Het voedingsprobleem* in oorlogs tijd zal door vrouwen bestudeerd worden. Complete vervolgingswaanzin. Het is een complete vervolgings waanzin, welke onder Stalin's leiding woedtvan alle Russische diplo maten, vertegenwoordigers in het buitenland, is reeds meer dan de hel't van hun aantal „verdwenen", gevonnist, vermoord. En nu weer wordt een rechts- comedie gevoerd tegen Boecharin, eens president der commun. inter nationale, tegen Rykof, tegen den gewezen leider van de Gepeoe, tegen een drietal medici (die o.m. beschul digd worden, dat ze Maxim Gorkin hebben vergiftigd en een aanslag op het oog hadden tegen Stalin) en tegen nog vele anderen. En als dit proces zal zgn afgeloopen, zullen nieuwe processen worden gevoerd tegen tal van officieren en journa listen. Zij allen worden beschuldigd van „fascistisch verraad", sabotage enz. Tot de beklaagden van thans be hoort ook Prof. Levin. Weer een kinderroof. De jonge Peter Levine, het zoontje van een lijken New Yorkschen advocaat, is sedert Donderdag van de vorige week toen hg zich naar school begaf, verdwenen. De vader heeft verklaard, dat hg het verzoek heeft ontvangen een losprijs van 60.000 dollar te betalen. Bevredigende uitkomsten pluimveehouderij De Ned. Pluimveehouderij Federatie heeft vergaderd onder voorzitter schap van den Heer P. J. v. Haaren. In zgn openingswoord constateer de de voorzitter, dat gelet op de soberheid van de inkomens uit den land- en tuinbouw in het algemeen en die uit de pluimveehouderij in het bijzonder de uitkomsten der pluimveehouderij over 1937 bevredi gend genoemd mogen v orden. Dit was mede een gevolg van den niet onbelangrgken steun, krachtens be sluit van minister Deckers geduren de maanden lang genoten, zonder welken steun de uitkomsten niet bevredigend zouden zjjn geweest. De heer Van Haaren wees verder op den grooten vooruitgang van den uitvoer van eieren in het afgeloopen jaar. Gezien de vermindering van den pluimveestape], mag naar zijn mee ning uit deze en andere gegevens zeker wel de conclusie getrokken worden, dat de verbetering van den pluimveestapel op productiviteit zeer belangrijk is geweest en dat de be treffende regeeringsmaatregelen ondanks felle critiek doel hebben getroffen. Vragen over rogge-, haver- en gerstprijzen Het Tweede Kamerlid Dieters heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend i. dat onze rogge, haver en gerst op het oogenblik op zoodanig lage prgzen zijn gekomen, dat een loonen- de productie onmogelijk is b. dat ondanks deze lage prgzen de verkoop van genoemde producten bijna onmogelijk is, zulks terwijl zóó veel mais in ons land aanwezig is, dat dit product reels weer wordt uitgevoerd c. dat de bedrijven, waar men deze granen niet kan verkoopen, eerstdaags, vaak groote bedragen moeten opbrengen ter betaling van de verschillende kunstmeststoffen 2. Is de minister bereid op korten termijn maatregelen te nemen, waar door aan dezen noodtoestand een einde wordt gemaakt W erklooshei dscijfcrs. Tot midden 1937 zat er een flinke, hoopgevende daling in 't cijfer van onze werkloosheid. In Juni 1937 was er een daling tegenover het voorafgaande jaar van 69 962. Eind December van 1937 was het gunstige verschil nog slechts 21.409. Er onstond vrees, dat dit gunstig verschil weldra geheel zou wegvallen Tot nu toe is die vrees gelukkig niet bewaarheid. De maand Januari is zelfs gunstig geweest. Midden Januari was het gunstig verschil met het vorige jaar 10.906 en eind Januari was dit gestegen tot 29.814. We kunnen slechts hopen, dat de economische terugslag van de tweede helft van 1937 overwonnen is en dat de nog altijd geweldige werkloosheid verder zal blijven dalen. Kerst- en nieuwjaars telegrammen. In de periode der jaarwisseling 1937—1938 is een belangrijk grooter aantal Kerst- en Nieuwjaarstele grammen ontvangen en verzonden dan in het vorig seizoen telegram men van 4083 tot 5754, in dat met Nederlandsch-Indië van 2401 tot 2832, Met buiten Europa gelegen landen werden thans 6506 Kerst- en Nieuw jaarstelegrammen gewisseld tegen 5867 in 19361937 en met de Euro- peesche landen 4690 tegen 3764. Ook in het verkeer met schepen op zee steeg het aantal dezer telegrammen, n 1. van 3368 tot 4479. Eieruitvoer naar Duitschland. Het contingent voor eieren naar Duitschland is voor de maand Maart voor kippeneieren 2 procent hooger dan in Februari en voor eendeneieren 50 procent. De eerste aardbeien te Eist. Ter V.V.O.B. te Eist werden Dins dag de eerste aardbeien aangevoerd door den heer D. Looyen te Zetten. Ze werden verkocht voor 6 cent per stuk. die zich met ingang van 1 April a.s. op abonneeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. Krakelingen. De censor en de liefde. Dezer dagen vierde de officieele filmkeuring haar tienjarig bestaan en ter receptie versobeen toen ook minister van Boeyeu. Deze excel lent ie is een man van zeer strenge principes, 'n eerlijk mensch, over tuigd, diep-geloovig christen een man, die in de eerste plaats critisch tegenover zich zelf staat. Ter voornoemde receptie herinner de hg er aan, dat hij voorzitter was geweest van de radio-controle-com- rnissie en dus óók als censor de openbare moraal had bewaakt. Bij dat werk had hij veel geleerd, zei hij. Hij had dieper gaan lezen in de beginselen, welke anderen drijven hg had het goede in die beginselen leeren waardeerenhrj had ervaren, hoe hoog de idea en zijn, door welke „tegenstanders" zich lieten leiden. Als censor had hij verdraagzaamheid geleerd. Wij allen treden als censor op, maar meestal leggen we zoo wei nig.... leergierigheid aan den dag. We oordeelen over wat anderen doen en laten, maar we spannen ons Dooit of veel te weinig in, om te weten te komen en te begrijpen, wat anderen tot hun haDdel eD wandel drijft. We leggen voor ons oordeel slechts de maatstaf van eigen overtuiging aan en daarom botsen onze denkbeelden altijd, óók als ze harmonieus te vereenigen waren of rustig naast elkaar te tolereeren zouden zgn We zgn meestal veel te gedeci deerd in ons oordeel, dan dat het vrucht kan zgn van nauwgezette overweging. Ter receptie van de filmkeuringc- centrale vertelde mevr Boon uit den tijd, toen elke gemeente nog haar eigen keuringscommissie had, welke haar eigen keuringseischen stelde. Mevr. Boon had toen zitting in zoo'n gemeentelijke commissie. Een harer medeleden was een goedige oude heer, die niet goed meer zien kon. Als de film voor de keuringscommissie werd afgedraaid, gebeurde het meermalen, dat hg mevr. Boon aanstootte. Volksontwikkeling Venray. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. 10e avond Maandag 7 Maart om 8 uur in het St. Antonius- Patronaat spreekt de Weleerw. Pater E. Sloots O.F.M. over Entrée 10 cent. Plaatshouders worden beleefd ver zocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Tel. 144. Is 't weer over de liefde vroeg-ie dan. Ja, zei mevr. Boon, 't is weer van de liefde. Dan ben ik er tegen Da's niks voor de jeugd Ja maar, als de liefde niet voor de jeugd is, voor wie dan Ik ben er tegenrepliceerde de oude, bijziende heer. En 't slot van zoo'n keurings samenkomst was dan vaak, dat mevr. Boon en het oude heertje samen naar den burgemeester stap ten om het onder diens leiding en toezicht uit te vechten, of de jeugd van de liefde mocht zien.... Daar kunnen we nu wel hartelijk om lachen, maar oordeelen velen onzer niet precies als de censor, vorenbedoeld Is het van dit Dan zrjn we er voor. Is het vsn dat Dan zgn we er tegen. Is het van een Jood Dan deugt het niet. Is dat niet iets Roomsch Dan is het af godisch. Gaat dat van de Gerefor meerden uit Houdt ze in de gaten. Van arbeiderzijde Revolutionnair Zegt de baas dat Uitbuiterij. Weinigen nemen de moeite ora de beweegreden van anderen eerlijk te onderzoeken, het beginsel te peilen, waaruit een handeling ontspruit. Ze zrjn precies als het oude heertje. Van de liefde Dan ben ik er tegen VENRAY, 5 Maart 1938 Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat aanvragen voor het houden van concerten, strijkjes e.d. minstens 14 dagen tevoren schriftelijk moeten worden aangevraagd. Venray, 2 Maart 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Zilveren Priesterjubileum. Dinsdag herdacht onze vroegere dorpsgenoot de Z E. P. T. Smits O.F.M pastoor van de St. Hieronymus- parochie te Veenhuizen (Dr.) den dag, waarop hg vóór 25 jaren door wijlen Z. H. Exc. mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, in de kloos terkerk der E.E. P.P. Franciscanen te Weert (L.) tot priester werd ge wijd. Eén met haar herder en deze met haar was het Dinsdag voor de katho lieken der kolonie een vierdag bij uitstek. Ook de parochianen van Zorg vlied (St. Andreas-parochie), wier zielzorg de geestelijkheid van Veenhuizen is toevertrouwd deelden in de vreugde over het geluk hun herder geschonken in de beleving van diens zilveren feest. LUXOR-THEATER. nWittebroodsweken." De Heer Gerlach heeft zgn leven lang onder de pantoffel van zijn vrouw gezeten. Zgn schoonzoon Hans gunt hij een beter lot en op de dag, dat Hans met Ingeborg Anny Ondra) in het huwelijk treedt, geeft de Heer Gerlach hem de welgemeende raad, om van de eerste dag af zijn vrouw terdege onder de duim te houden. Gelijk of geen gelijk", jij bent de heer en meester en de man en ja moet gelgk krggenHoudt drie dagen lang voet bg stuk en je zal een rustig huwelijksleven hebben. Op hetzelfde oogenblik krggt echter Ingeborg van haar moeder een vrgwel tegenovergestelde raad. Kind, kijk naar je vader. Hij wilde de baas spelen, maar dat heb ik hem afge leerd en er is nu geen volgzamer echtgenoot op de wereld. Laat je man niet de baas over je spelen. Als gewapende en gepantserde tegenstanders treden aldus Hans en Inge in het huwelijk. De gevolgen blijven niet uit.... 't Is voornamelijk Anny Ondra, de kwikzilverige film ster, die in „Wittebroodsweken" grappig op de voorgrond treedt. Voegen we daaraan nog toe de mededeeling, dat Karl Lamac de regie in handen had, dan weet men meteen, dat er wat vroolijks en góeds te wachten staat. De film van Anny Ondra is een vroolgke amusements-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1