Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Eeuwfeest van de Ursulinen van Venray. Buitenland. Rheumatische pijnen, Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 Februari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 9 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De Orde van de Ursulinen Binnenkort zal een van de grootste Katholieke onderwijsinrichtingen voor meisjes in Nederland, haar honderd jarig bestaan vieren. Op 20 Septem ber a.s., is het honderd jaar geleden, dat de Ursulinen van Venray in het oude klooster „Jerusalem" hun intrek namen. En daar er betrekkelijk weinigen in het land omtrent de Ursuünen-Orde zelf op de hoogte zgn, zouden we thans een overzicht willen geven, van ontstaan, ontwik keling en wezen van dit Instituut. De stichteres van de Orde van de H. Ursula, was Sint Agela Merici, Kangr'2-w»Jn«.Desenzano aan het Garda- meer in 1474 geboren, het grootste gedeelte van haar leven doorbracht in Brescia, waar ze de kiem zou leggen voor wat later de Orde van de H. Ursula worden zou, een werk, dat haar in Desezano reeds in een visioen was opgedragen. Brescia was de rijke, wufte Rennaissance-stad met haar zeer uitgebreide handel en industrie, haar liefde voor kunsten en wetenschappen, en die door haar trouwe aanhankelijkheid aan Venetië, steeds het middelpunt was van de oorlogen in die dagen. Ze was niet slechter, maar ook niet beter dan de meeste grete Italiaanse steden van die tijd, waar onwetendheid op godsdienstig gebied gelgke tred hield met de verwording van zeden en ge woonten. (Visioen van de H. Angela) Angela, die Derde-ordeling was en reeds lang de gelofte van maagde lijkheid had afgelegd, woonde in een klein vertrek grenzend aan de Sint Afra-kerk, waar thans haar onge schonden lichaam bewaard wordt. Daar kwam al spoedig jong en oud, arm en rijk bij haar, ieder met z'n leed en zorgen en eigen zwakheid. En Angela leerde de noden kennen van haar tijdze wist dat Brescia door zijn drukke handelsbetrekkingen gemakkelijk zou kunnen worden aan getast door de Luterse en Caloinis- tische dwaalleren, en ze begreep, dat hier slechts één middel uitkomst kon gevende maatschappij moest hervormd wordeD door de vrouw. Er moesten degelijke, godsdienstige vrouwen gevormd worden, die op de hoogte waren van hun plichten en ze beleefdensterke karakters, die als moeder en echtgenote, heel hun omgeving voorgingen en beïnvloedden En die vorming zou gegeven worden door vrouwen, en moest reeds be ginnen bij het kind. Angela legde beslag op de vrouwelijke jeugd. Een vrouw, die al de capaciteiten waarover zij beschikt, stelt in de dienst van God en van haar even mens, die in alles zichzelf wegcijfert en vergeet om haar eenmaal gesteld ideaal na te streven, die van geen wijken, geen transigeren weten wil, maar met taaie volharding alle moeilijkheden overwint, omdat ze geen moeite en kosten telt en ge duldig wachten kan tot ze haar doel bereikt heeft, zulk een vrouw doet wonderen. Men zegt wel, dat een vrouw alles kan wat ze wil. En als er dan ver scheidene van zulke vrouwen ver enigd zijn, volkomen onderworpen aan een wettig gezag dat de algehele leiding in handen heeft, dan ontstaat er een macht waar niets tegen bestand is. Angela kende de vrouw, kende al haar mogelijkheden, en op 25 Novem ber 1535 ze was toen 61 jaar oud stichtte ze de Compagnie van de H. Ursula. Zij zelf waarschijnlijk naar aanleiding van een visioen koos als beschermheilige van haar stichting, de Schotse koningsdochter van de vijfde eeuw, die, naar de legende verhaalt, aan het hoofd van een leger van 11.000 maagden te Keulen de marteldood stierf. En die Compagnie van de H. Ursula was een instelling zó modern, als onze tijd er geen moderner kan aanwijzen. Een vrouw, die opkomt voor de rechten van God, is bezield met een geestelijke strijdlust. Angela was opgegroeid te midden van het strijdrumoer van haar tijd haar Compagnie zou een vrouwelijke militie zijn met een zeer sterk ge centraliseerd karakter. Brescia werd in kwartieren inge deeld, deze werden toevertrouwd aan gouvernantes die elk aan 't hoofd stonden van andere leden. Allen legden hun geloften af, maar bleven wonen in eigen familie. En elke morgen kwamen ze bijeen bij Moeder Angela, de Generale Overste, en na gemeenschappelijk gebed, sprak deze met ieder afzon derlijk, gaf wenken, deelde bevelen uit. En dan, sterk door hun gebed, sterk door de gehoorzaamheid, trok ken de leden van de Compagnie de stad in, ieder naar haar aangewezen terrein en brachten de dag door in werken van naastenliefde, in 't geven van godsdienstonderricht; en zever- zamelden de kinderen om zich heen en gaven ze onderwijs. Sint Ursula stierf in 1540. Behalve enkele geschriften, o.a. haar kern achtig testament, liet ze aan haar jonge stichting haar geest na: de geest van liefde: liefde tot God, liefde voor de jeugd, liefde voor het apostolaat, dat voor geen moeilijk heden terugdeinst. Ze had haar Compagnie opgericht voor alle tijden, voor alle plaatsen: een voor de voornaamste bepalingen voor het voortbestaan van haar Instituut was dan ook: „Wanneer er volgens de tijden en behoeften nieuwe voorsenriften behoren gemaakt te worden, of een andere wijze van doen moest worden ingevoerd, doet het dan, met voorzichtigheid". En zo kon het gebeuren, dat de Compagnie van de H. Ursula, de allereerste instelling voor de op voeding van de vrouwelijke jeugd, zich overal kon aanpassen. Men zou reeds spoedig na haar dood van deze raad gebruik maken. De publieke opinie kantte zich tegen het nieuwe in haar Compag nie, dat de verschillende leden in eigen familie deed leven. Sint Carolus Borromeus was de eerste die de volgelingen van Sint Angela te Milaan in een communi teit verenigde. Onder die vorm werd de Compagnie in Frankrijk ingevoerd. Hier paste zij zich aan, aan de toenmalige Franse toestanden. Overal ontstonden er Ursulinen-huizen. Pariis richtte in 1612 een Ursulinen- klooster op met pauselijk slot. Vele andere plaatsen volgden zijn voorbeeld en zo werd Sint Angela's Compagnie verheven tot de Orde van de H. Ursula. Vanuit Frankrijk breidde de instelling zich verder uit. De Eerbiedwaardige Moeder Maria van de Menswording gaat in 1639 als eerste vrouwelijke missionaris naar Canada, en sticht er het kloos ter te Québec. De Ursulinen-huizen waren alle zelfstandig. Was een huis groot ge noeg, dan begon men elders een stichting die een armenschool opende en daarna 'n school voor meer ge goeden en meestal een pensionaat. De huizen onderling toonden enig verschil in ondergeschikte gebruiken. Alle hadden hetzelfde doelde op voeding van de vrouwelijke jeugd volgens de geest van de Stichteres. Moest er een huis geholpen worden, dan stond een ander huis enige leden afwerden in 't ene land de kloosters verdreven, dan vonden de Ursulinen een tehuis bg hun mede zusters in een ander land, en die gezond en flink waren, trokken naar andere streken, om daar nieuwe huizen te stichten, en het werk te verrichten, dat op het ogenblik in hun eigen land niet geduld werd. Wordt vervolgd. EDEN's ONTSLAG. Scherpe Lagerhuis-debatten. Nog altgd is de publieke meening niet bekomen van de ontroering over het met zooveel dramatische effec ten omgeven aftreden van den inter- nationaal-populairen Britschen mi nister van Buit. Zaken, Lord Eden. Uit de Lagerhuis-zitting van Maan dag j.l., waarin zoowel de Britsche premier, Chamberlain, als Eden hun standpunt hebben uiteengezet, is duidelgk gebleken, wat het cardinalfc meeningsverschil tusschen beide staatslieden van groot formaat was Eden heeft geen vertrouwen meei in Italiaansche toezeggingen omdat vroegere beloften niet werden ver vuld; hij wil daarom eerst Italiaan sche daden van toenadering zien, alvorens over betere en nauwere relaties met Rome te willen beraad slagen. Hij waarschuwt dat het huidige verlangen der Italianen naar besprekingen slechts voorvloeit uit de behoefte om credieten te bekomen. Chamberlain is overtuigd, dat het om des vredeswille geboden is om het verleden te vergeten en aan Italië een kans te geven om een oprechte samenwerking met de groote Euro- peesche democratiën te beginnen. Een voortbestaan van den huidigen toestand zoo ziet Chamberlain het leidt onafwendbaar tot den oorlog. De volkenbond moet hervormd. Teneinde misverstanden omtrent zijn buitenlandsche politieke opvat tingen, in het bijzonder omtrent^zijn houding ten aanzien van de collec tieve veiligheid uit den weg te rui men, heeft Neville Chamberlain later in het Lagerhuis, in aansluiting op zijn Maandag gehouden rede, uit voerig zijn standpunt ten opzichte van den Volkenbond uiteengezet, De Volkenbond, zoo betoogde de premier, is niet in staat de collec tieve veiligheid te verschaffen. Niet temin moet Engeland lid big ven van den bond, omdat hg vertrouwen heeft, dat de bond zal worden her vormd. Chamberlain wil geen enkel arti kel van den bond verwerpen, ook niet artikel zestien, doch hg hoopt, dat een hervorming het mogelijk zal maken, dat die kracht en die doel stellingen zullen worden toegepast, welke eigenlijk bedoeld zgn. Hij wenscht duidelgk te maken, dat de Bond op het oogenblik deze niet kan gebruiken en mag ook niet verwachten, dat zg zullen worden gebruikt en den mogendheden, die nog lid zijn van den bond mag men geen verplichtingen opleggen om gevaren te loopen, welke zg niet op zich willen nemen, terwijl andere mogendheden van den Volkenbond, die veiligheid verwachten, waarop men eens heeft gehoopt. Indien de bond zijn vermomming af wilde werpen, aldus Chamberlain welke een ieder kan zien en duide lgk uiteen zou zetten, waartoe hg bereid is, dan zou zgn moreele kracht als samenvatting van openbare meening sterk toenemen. Het zou misschien enkelen, die het vertrouwen in den bond hebb'en ver loren, tot inkeer brengen en de toekomst van den bond zou bewaard blgven tot heil en welzgn van de menschheid. Chamberlain zeide tenslotte te gelooven, dat de politiek van deLa- bourpartg, wanDeer deze blgft een politiek van het toesteken van de gende resolutie ter goedkeuring voorgelegd De arbeidersklasse is bereid voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk te strijden. Zij ziet in iedere bedrei ging hiervan een maatschappelijk gevaar en een oorlogsdreiging. De strgd voor de Oostenrijksche onaf hankelijkheid vereischt den steun van de geheele bevolking. De arbei dersklasse schaart zich als één man aan de zeide van Schuschnigg, den erfgenaam van Dollfuss, in den strijd voor een onafhankelijk Oosten rijk". In de fabrieken in Weenen en Neder Oostenrijk hebben de arbei ders in grooten getale hun hand- teekening onder de resolutie gezet. De eenheidsvakvereeniging verklaart op een millioen bijvalsbetuigingen onder de arbeiders en employé's te rekenen. NAZI-BETOOGINGEN VERBODEN. De Oostenrijksche regeering heeft voorloopig alle politieke betoogingen, uitgezonderd die van het Vaderland- sche Front, verboden. De nieuwe nat.-socialistische min. van Binn. Zaken Seys Inquart, heeft in een radio-rede zijn geestverwanten tot matiging aangespoord. spierpijn, spit, lendenpijn, kou en stijfheid in de ledematen „Mljn- hardtjes" helpen U hierbij snel en goed. (Het zijn hartvormige cachets) 12 stuks 50 c., proefdoosje 2 stuks 10 c. hand of het toekeeren van den rug en het houden van redevoeringen zonder iets te doen, naar oorlog zal leiden. Heftige incidenten. Na Chamberlain kwam Churchill aan het woord. Deze hield een felle rede tegen Duitschland en Italië, terwijl Lloyd George den minister president verweet, dat hij, ofschoon hij Zondagochtend reeds wist, dat een gunstig antwoord van Italië was ontvangen, geen moeite gedaan had, om het betreffende document aan Eden te doen toekomen voor diens aftreden. De zaak is, dat de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, Zondag ochtend reeds een telegram uit Rome had ontvangen, meldende, dat de Italiaansche regeering de Engel- sche formuleering inzake het voorstel tot terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Rome aanvaardde. Eden zou deze Italiaansche toezeg ging als een daad van samenwer- kingsgezindheid hebben kunnen be schouwen, een daad, waarop hij als 't ware wachtte. Wel deelde Chamberlain in de kabinetszilting van Zondag mede, dat hij gehóórd had, dat een telegram van deze strekking was binnenge komen, maar Lloyd George verwijt den premier, dat deze niets heeft gedaan om dat telegram in banden te doen stellen, tijdig, van hem, bij wien het zoo spoedig mogelijk be hoorde te wezen, d.i. bg den leider der buitenlandsche politiek, Lord Eden. Lloyd George zag daarin op zet, zoowel van Chamberlain als van den Italiaanschen gezant, welke het doel had om Eden weg te werken. Chamberlain verklaarde zich door deze aantijging in zijn persoonlijke eer aangetast, maar ondanks aan drang daartoe van veie zijden, weigerde Lloyd George zijn woorden in te trekken. NIEUWE MILLIARDEN AANGEVRAAGD. Voor dc nationale verdediging. De Fransche ministerraad heeft besloten, nieuwe credieten voor de landsverdediging aan te vragen tot een bedrag van meer dan 3.200 mil lioen francs. Hiervan zijn 1.800 millioen bestemd voor de luchtmacht, daar deze aanzienlijk moet worden versterkt. Voor de vloot zijn 800 millioen bestemd ter uitvoering van het vlootprogramma van 1937 en 1938. De regeering heeft bovendien besloten, twee slagschepen van 35.000 ton op stapel te zetten bij wgze van antwoord op eenzelfde stap van Italië. Voor de lucht af weer zgn 600 millioen bestemd. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. In Oostenrgk is de politieke rust vrijwel teruggekeerd, maar de span ning is nog niet geweken. Deze blijft, eensdeels door het versterkte zelfvertrouwen der Nazi's, anderdeels door de zorg der Oosienrgksche katholieken en der Oostenrijksche arbeiders voor de Oostenrijksche onafhankelijkheid. De arbeiders in actie. Onder leiding van de Oostenrijk sche eenheidsvakvereeniging wordt een volksstemming onder de arbei ders ten gunste van de Oostenrijk sche onafhankelijkheid georgani seerd. De vakvereenigingsgedelegeer- den hebben de arbeiders in de fabrie ken van geheel Oostenrijk, de vol Dc Kon. Familie. Dat was wel een zéér mooie foto, welke het Nederlandsche volk als eerste van de volledige prinselijke familie werd geboden, 'n beeld van jong geluk, de vertolking van een schoone belofte voor de toe komst. Dr. de Groot heeft zijn taak vol bracht en is weer naar Den Haag terug gekeerd, de jonge prinses Beatrix zal in den vervolge onder medisch toezicht van Dr. Carstens te Utrecht staan, den zeer bekwamen leider van het Kinderziekenhuis in de Dom-stad. Dr. Carstens heeft ook de medische verzorging der jeugd van Prinses Juliana gehad. Over de toekomstplannen van het prinselijk paar verschijnen nog her haaldelijk berichten in de per.«, welke elkaar tegenspreken. Het prinselijk paar zou naar Indië gaan, prins Bernhard gaat 'n poos naar Duitsch land, prins Bernhard gaat tegen de helft van de volgende maand mét zgn broer, prins Aschwin, een tijdje naar Londen, waar een Nederland sche familie ze een koninklijk verblijf heeft aangeboden, enz. enz. 't Is alles gissen en missen. Moge lijk heeft het prinselijk paar heele- maal geen vaststaande reisplannen voor de naaste toekomst. Prinses Juliana streeft er voorloopig naar een voorbeeldige moeder te zijnze voedt haar kind op natuurlijke wijze en dèt op zich zelf reeds schakelt, althans voor haar, alle groote reis plannen voor afzienbaren tijd uit, Overheid tegen overheid. Een merkwaardig, echt bureau cratisch conflict heeft zich ontwik keld door een besluit van den Soes ter gemeenteraad tot aankoop tegen een prys van 50 mille van een stuk grond voor kazerneterrein. Het rijk (departement van defensie) wil in Soest een kazerne doen bouwen, als Soest grond beschikhaar stelt. Goed zei Soest. Maar Ged. Staten vinden de uitgave voor den grond door de gemeente niet verantwoord en ont hielden aan het aankoopsbesluit hun goedkeuring. Waarop Soest bg de Kroon in beroep ging. Moet „Bin- nenlandsche Zaken" niet goedkeuring onthouden (aldus Ged. Staten vol gende) aan wat de gemeente besloot (op verlangen van „defensie") De heele kwestie is weinig stich telijk. Een regeering, welke in haar openbare handelen tegen zichzelve verdeeld is. Witter dan wit worden Uw tanden indien u poetst met Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. IVOKOL VENRAY, 26 Februari 1938 Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de op 22 Februari 1938 vast gestelde lgst van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraad, vanaf 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel verkrijgbaar is gesteld. Tot en met den 9den Maart is eenieder bevoegd bg het gemeente bestuur verbetering van de door dat Bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hg zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet be hoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bg volmacht te stem men. Venray 22 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de aangifte voor de belasting op honden moet geschiedén ten kantore van den Gemeente-Ontvanger vóór 15 Maart a.s. De aangifte kan geschieden eiken werkdag des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Speciaal wordt hier voor zitting gehouden op Maandag 7 Maart a.s. Venray, 22 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Openstelling Gemeente-bureaux. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen tér openbare kennis, dat de bureaux der gemeente op Maandag 28 Februari en Dinsdag 1 Maart a.s. zullen geopend zijn als volgt a. Gemeente-Secretarie van 10 12 uur. b. Kantoor van den Gemeente- Ontvanger van 1012 uur. c. Kantoor van Gemeentewerken van 1012 uur. d. Bureau Vleeschkeuringsdienst van 87,97, uur. e. Arbeidsbeurs van 1012 uur voor steun en werkverschaffiing op nader aan het bureau zelf aan te geven uren. Venray, 23 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN. Verdelging van rupsennesten. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht op artikel 175 der Algemeene Politie verordening Venray, luidende als volgt 1. „De eigenaar van eenig erf, tuin, boomgaard of ander terrein in de gemeente is verplicht, jaarlijks vóór 15 Maart alle rupsennesten in daarop, daarin of daarlangs staande heggen, struiken of boomen weg te nemen, te verzamelen en onmiddel lijk te verbranden. 2. Voor terreineD, welke niet als erf, tuin of boomgaard kunnen worden aangemerkt, geldt de in het eerste lid gestelde verplichting slechts voor de strook van tien meter breedte, waarmede die terrei nen grenzen aan die van anderen of aan openbare wegen." Bij nalatigheid in deze zal proces verbaal worden opgemaakt. Venray, 21 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders vnmd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Verlenging Sluitingsuur. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem iDgevolge het bepaalde in ar tikel 122 der Algemeene Politiever ordening Venray het sluitingsuur voor ALLE inrichtingen, waarvoor een volledige vergunning of een ver lof A is verleend, IN DE GEHEELE GEMEENTE is verlengd en bepaald op: twaalf uur middernacht op Zondag 27 en Maandag 28 Februari 1938 en half twaalf uur op Dinsdag 1 Maart 1938. Venray, 23 Februari 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Kadastrale leggers en plans. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans wederom bggewerkt zijn terugontvangen en ten kantore van Gemeentewerken „Onder den Boog" kunnen worden geraadpleegd. Venray, 23 Februari 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Zilveren Priesterjubilea. Op Aschwoensdag, 2 Maart a.s., hopen onze oud-dorpsgenooten Pater Telesphorus Smits, pastoor te Veen- huizen, Pater Constantius van Eijk, oud-missionaris van Brazilië, momen teel assistent te Megen (N.B.) en Pater Antonius Bernaerts, oud- leeraar aan het Gymnasium alh.er, thans leeraar aan het Gymnasium te Rotterdam, allen O.F.M.. hun zilveren priesterfeest te mogen vieren. Ad muitos annos Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvanger der Directe Belastingen enz. G. C. van Gelder verplaatst van het kantoor der Directe Belastingen en Accijnzen te Venray naar het kantoor der In-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1