TWEEDE BLAD VAN PEET, F.N MAAS 4S* ABDIJSIROOP FEUILLETON. Jonge kracht op ouden grond Hebl Gij '1 telkens op de luchtpijpen AKKER' S versterkte Zaterdag 19 Februari 1938 Negen en vilftigste Jaargang No 8 Hoe heet onze woonplaats 1 Revolutie in de schrijfwijze der plaatsnamen. Wordt besluit ongedaan gemaakt Met Doetinchem is het eigen lijk begonnen. Op zekeren dag kreeg het gemeentebestuur een i officieelen brief uit Den Haag en in plaats van Doetinchem las i men daar tot zijn groote ver- j bazing Deutekom. Eerst, begreep men er niets van, doch bij onder zoek bleek, dat de hoogste autoriteiten hadden uitgemaakt, dat de stad in het vervolg zoo zou heeten. De gemeentebestuu- ren protesteerden en zoo werd algemeen bekend, wat tot dan slechts betrekkelijk weinigen wisten: er had een omwenteling plaats gehad in de schrijfwijze van tallooze plaatsnamen in den lande. Wat was het geval Het Kon. Ned. Aardrykskundig genootschap heeft eenige jaren geleden een com missie benoemd, welke de weten schappelijk juiste schrijfwijze moest vaststellen van de Nederiandsche plaatsnamen. Dit vooral met het oog op het feit, dat voor vele plaatsen geen vaste schrijfwijze gold, maar soms zelfs enkele tientallen verschil lende. Het is een moeizaam werk geweest, dat jaren heeft gekost, maar tenslotte was de lijst gereed en in 1936 kon zij met steun van het depar tement van Onderwijs, K. en W. door het Genootschap by Brill te Leiden worden uitgegeven, 't Was een boek werk van bij de 500 pagina's druks en bevatte ongeveer 40.000 aardrijks kundige namen. De ministerraad heeft zich met deze lgst accoord verklaard en vast gesteld, dat de organen der regeering deze nieuwe schrijfwijze zouden vol gen. Diensvolgens heeft op 16 Decern ber 1937 de voorzitter van den Raad van Ministers tot zijn ambtgenooten een schrijven gericht, waarin stond „Nu besloten is, de verklaring van het Kon. Ned. Aardry kskundig Ge nootschap te aanvaarden, dat de „Lijst der aardrijkskundige namen van Nederland" volkomen aan weten schappelijke eischen voldoet, dient de schrijfwijze dezer namen ook door de regeering en de onder haar gezag staande organen, instellingen en diensten worden gevolgd. De ministers werden in dit schrij ven dan verder uitgenoodigd in ver band hiermede de noodige maat regelen te willen nemen. Ingevolge dit schrijven heeft de minister van Binnenlandsche Zaken daarop aan verschillende autoriteiten in den lande, op de eerste plaats de Ged. Staten in verschillende provin cies, per circulaire van een en ander kennis gegeven. De Ministerraad bepaalde intus- schen ook, dat de overneming van de nieuwe schrijfwijze geen aanleiding mocht geven tot nieuwe uitgaven Wat nu deze schrijfwijze zelf betreft, voor de provincienamen heeft deze slechts weinig gevolgen. Overijssel moet een s missen en verder worden Noordholland, Zuidholland en Noord brabant aaneen geschreven, dus zonder koppelteeken. Erger wordt het met namen van de gemeenten. Daar is, om enkele algemeene toegepaste regels te noe men, de x vrijwel overal veranderd in ks, de ph in f, th in t. Kan men dit nog vereenvoudigingen noemen, tal van andere plaatsnamen onder gingen soms radicale wijzingen van de tot dusver gevolgde schrijfwijze. Het moge blijken uit het volgende bloemlezinkje: Abkoude, Adeward, Aksei, Alfen, Almeloo, Ammersooien. Arsen. Baak- door PAUL KÜYPERS. (Nadruk verboden) sem, Batmen, Bergeijk, Beuzekom, Bezel, Blarikum, Blerik, Bocholz, Boksmeer, Bokstel, Borkeloo, Borsele, Brunsum, Deutekom, Dingsperloo, Eigelshoven, Eisden, Elkersee, Elle- woudsdijk, Ermeloo, Filippine, St Filipsland, Frieze veen, St Geert ruide, Gilse, Gorcum, Gorsel, Griendveen, Groenloo, Hardingsveld, Harenkars pel, Hees, Hemelumer-Oldeferd, Heze, Huisen (G.), IJselmonde, IJselmui- den, Kadzand, Kallensoog, Kapelle, Kastenraai, Kastricum, Ketel, Koe- vorden, Kokkengen, Kolijnsplaat, Kuik, Kuilenburg, Leksmonó, Lit, Litooien, Loopik, Maarsen, M?erloo, Meersen, Meiel, Melik, Nede, Nibbiks- woud, Nichtevcchr, Nut, Ohee, Ooien, Ooltjensplaat, Os, Ouwerschie, St. Pankras, Pijnakker, Poederooien, Prinsenhage, Reden, Reewijk, Renen, Reuzel, Rgnzaterwoude, Rittem. Rokkanje, Roon, Rozendaal, Rukfen, Schaaik, Schaasberg, Sibekarspel, Slooten, Soeburg, Stramprooi, Sta veren, Stevensweerd, Tenboer, Ter- heide, Tessel, Tolen, Uithuizermeden, Uskwerd, Vechel, Velzen, Venendaal, Venloo, Venraai. Vere, Vucht, Wad dingsveen, Wadenooien, Wanrooi, Warfum, Wel, Wiechen, Wije, Wis- schekerke, Zomeren, Zonnemere Zuid beierland, Zutfen, Zwalmen, Zweeloo, Zwollerkerspel. Men ziet het, de veranderingen zijn vele en soms zeer groot, 't Is dan ook geen wonder, dat met het ge meentebestuur van Doetinchem tal van anderen in het geweer zijn ge komen, die zich ook tegen een der gelijke wijziging verzetten. Terwijl ook het wetenschappelijke van deze vaststelling somwijlen in twijfel werd getrokken. Dat deze twijfel zeker niet altjjd ongerechtvaardigd is, daarvan vormt Griendveen een frappant voort eeld. Dit dorp in de Limburgsche Peel kreeg zijn naam van de ontginners, de familie van der Griendt, terwijl de samenstellers van de lijst den oorspjong blijkbaar zochten in een samenkoppeling van griend en veen En niet alleen by de lagere or ganen rees verzet. Ook Ged. Staten van verschillende provincies hebben bij de regeering ernstige bezwaren kenbaar gemaakt en naar het zich laat aanzien, heeft deze actie veel kans op succes. Naar wij immers vernemen, heeft de regeering thans doen weten dat zij haar oorspronkelgk besluit op nieuw in overweging heeft genomen ,op grond van verschillende bezwa ren van administratieven en juridi- schen aard." Vooral de bezwaren, die zijn aangevoerd in verband met het feit, dat vele plaatsnamen in de wet zgn vastgelegd, zouden tot deze her nieuwde overweging hebben geleid. Zoodat we dus voorloopig Venray zullen mogen schrijven en ook Cas- tenray. De boeten hadden er gauw genoeg erg in Driek ging nog voor den winter, toen hij goed en wel de „Laaghoeve" betrokken bad op een andere vrouw uit. Het was een weduwe met eenen zoon, die hij voor had Hare roensch was met 'n paard verongelukt. Ze had voor 't grove werk op de boer derij een knecht. Het was een parmantige vrouw, waar Driek z'n zinnen op had gezet. Ze was wel 'n kop grooter als hij. In de lente, als de knecht ziek was of zoo in 't najaar, sis de zaaitijd voor rogge aankomt, dan teulde ze zelf het land mee het dubbelspan paarden en liep ze, met d'r groote handen rond den ploegstaart geklemd, als 'n manskerel door de voor, Bij het keeren, aan het einde van den akker was haar stem zoo hard, dat ge niet zoudt gezegd hebben, dat hier een vrouw doende was. Ze heette Hanne, zooals de meeste vrouwen hier. Toen Driek voor 't eerst bij Hanne aankwam, toen hadt ge daar de ruzie méé aan den gang, want de knecht hoopte met Hanne's te trouwen, als hij er nog een hortje gediend had. De knecht was geene slimmerik in z'n manier van doen, Raadsvergadering Maashees-Overloon Voorzitter Burgemeester A. Jans. SecretarisL. Keuten. Aanwezig alle leden. Na de opening wenscht de Voor zitter traditiegetrouw de wethouders, leden en hunne gezinDen een geluk kig en Zalig 1938 en hoopt en ver trouwt, dat dezelfde samenwerking als in 1937, bestendig moge blijven. Dit kan niet anders dan de gemeente ten goede komen. Vervolgens herdenkt Spreker de blijde gebeurtenis in het PrinselijK Gezin en deelt mede, dat namens het gemeentebestuur een geluk- wenschtelegram is verzonden. Hierna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden vastge steld. Vervolgens geeft de Voorzitter een overzicht over het afgeloopen jaar. Er is niet veel bijzonders gebeurd: twee boerderijen werden ingekocht den houtprijs is veel hooger geweest dan vorige jaren. Maar wat niet op Toen hij Drieke nen avond bij Hanne's in den herd doende gezien had, begon-ie den anderen morgen leelijk te doen tegen haar. Hij ge bruikte scheldwoorden voor Drieke en-ie vroeg op 't eind of Hanoe gi k was, 't Kan zijn dal Hanne toen d'r eigen beschaamd heeft, maar in ieder geval ze zei den knecht tegen den volgenden St, Peter de huur op en daarmee uit Driek bleef komen, den winter door, tot de lente toe en van z'n rouwpak school ie in 't trouwpak, Driek had z'n tweede vrouw, dubbele rijkdom eD Marietje had d'r tweede moeder. Jantje, 't zoontje van Driek, dat bij den dood van z'n eersle vrouw geboren was, kwam naar huis en Hanne bracht zelf 'n zoon mee naar de „Laaghoeve Ge hadt daar zoo ineens weer 'n heel huishouden bij een. De jongens waren nog jeugdig genoeg om aan elkaar en aan de nieuwe moeder te wennen. Met Marietje's kon Hanne wel eenige moeite hebben, maar de tweede moeder had groote handen. Als Marietje niet gère zou luisteren, dan maar nooi. Marietje luisterde ook wel, als Hanne commandeerde. Nu ze zachtjes aan al 'n jaar of tien begon te wor den leerde ze ook al 't een en ander doen. Op zoon groote boerderij is natuurlijk aan alle kanten werk zat. In de middagen, dat Marietje geen school had, werd ze mei de koeien uitgestuurd, die in de groote beemd- I velden gehoed moesten worden. Aan de kanten waar de slooten geen 'afscheiding vormden, hoefde ze dan vooruitgang wijst is ons zielenaantal, dat met enkele is achteruit gegaan. Dit is jammer voor zoo'n gemeente, dit moet voorkomen worden, daarom zullen we met U aller steun, be vorderen, dat meerdere jonge boeren in de gelegenheid worden gesteld een gezin te stichten. We hebben gronden genoeg en voorkomen hier door dat iiwoners elders te dure boerderijen gaan koopen. Spreker noemt een geval, bedoelde kooper had by ons veel goedkooper terecht gekomen. V/at het lossen van schepen aan den loswal betreft kan Spreker mede- deelen, dat door Wanssum cijfers zgn genoemd, hoewel mij op het oogenblik geen cijfers bekend zijn, kan ik toch mededeelen, dat wij die cijfers verre overtreffen en kan zeg gen dat het lossen aan de loswal alhier nog steeds crescendo gaat. 2 Ingekomen stukken. Een schrijven van de Ged. Staten waarin zg mededeelen de goedkeuring der gemeentebegrooting 1938 te ver dagen. Verschillende goedgekeurde raads besluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Ook werd voor kennisgeving aan genomen, een dankbetuiging van de Lagere Landbouwschool te Venray, voor de verleende subsidie's over de afgeloopen jaren. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen om voor 1938 aan de resp. Landbouwscholen te Venray en St. Anthonis een subsidie van f 30. gezamenlijk beschikbaar te stellen, en te verdeelen naar gelang de deel name van leerlingen aan die scholen. Wordt goedgekeurd. Een adres van den Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Café- en Restau ranthouders, inzake trjdelgke ophef fing van tapverboden etc. Wordt eveneens voor kennisgeving aange nomen. 3. Wijziging huur woning Basten. De Voorzitter zegt, datW. Basten te Maashees vraagt om verlaging van huur voor zijn woning. B. en W. stellen voor om deze huur te ver lagen en per 1 Januari '38 te brengen op f 100.per jaar, onder voor waarde, dat één kamer zal worden afgestaan aan de gemeente. Deze kamer zal dan zoo noodig beschik baar worden gesteld voor een spreek kamer en magazgn aan de afd. van het Wit-Gele-Kruis of voor gemeente zaken, b.v. arbeiders en kleine boerenaangelegenheden. De Raad keurt dit goed. 4. Verpachting grond en boerde rijen. Wordt besloten een perceel grond te verpachten aan J. H. Verhoeven te Overloon (Siberië). Dan komt aan de orde het ver pachten van de boerderijen van C. Huismans, Overloon (Vlak), groot pl.m. 42 H.A. en aan P. Vloet, Holt- heescheweg Overloon, groot pl.m. 15 H.A. B. en W. stellen voor deze weder om te verpachten voor 6 jaar aan. de betreffende huurders en wel voor f 45.per H. A., dit is ook reeds met hen overeengekomen. Het lid Bonants is van meening, dat die verhooging van f 10.per H.A, ineens groet is, deze boeren moeten ook hun brood kunnen ver dienen. Ook Jans is van dezelfde meening en zegt, dat die boerderg van Huis mans naar verhouding goedkooper is. De Voorzitter geeft dit toe, doch merkt op, dat bedoelde Heeren niet uit het oog moeten verliezen, dat men elders voor f 45.nergens terecht kan. We hebben op beide bedrijven kostbare gebouwen staan. Dit zegt ook wat en moet men niet wegcijferen. Wordt tenslotte met algemeene stemmen goedgekeurd volgens voor stel van B. en W. te handelen. 5. Verordening regelende Beroep reglement Autovervoer personen. De voorgestelde verordening wordt met algemeene stemmen aangeno- Rondvraag. men- Het lid Jans brengt dank aan den 6.* Vaststelling vergoeding onder- Voorzitter voor de aan het begin wgs 1936. j der vergadering uitgesprok» 1 voor 1938 en wensc ;en wen- wenscht hem Vastgesteld wordt de vergoeding 1 voor de Bijz. Lagere Scholen alhier wederkeeng hetzelfde Spreker kan i over 1936 op een bedrag van f 5.43 het niet ander3 dan toejuichen dat per leerling en wordt voor 1938 met sappen worden gedaan, 80 pet. verhoogd. om betere gelegenheden open te I stellen voor jonge boeren om boer- I 7, Voorstel tot verhooging der dergtjes te stichten. jaarwedde van den ambtenaar ter j Het lid Goemans deelt mede, dat j Secretarie. hij om gezondheidsredenen en verge- I Ingekomen is een schrijven van vorderden ouderdom, zijn ontslag den Minister, waarin wordt aange- zal aanbieden, drongen op verhooging der jaar- j De Voorzitter zegt, hier niet op wedde van den ambtenaar ter Secre-voorbereid te zijn en verzoekt Goe- tarie, met het voorstel een maximum mans dan ook dit schriftelijk te salaris tasschen f 700 en f 1400 te j doen, en aan te houden tot de vol. verleènen. gende vergadering. B. en W. stellen daarom voor om Fransen informeert nogmaals het salaris te verhoogen tot f 1000 wanneer de Landarbeiderswoning Dit voorstel wordt in stemming ge- van zijn zoon zal worden gebouwd. bracht. Het lid Bonants zegt, niet tegen verhooging te zijn, maar zag daar tegen over ook graag, dat de uur- loonen der arbeiders in de Werkver schaffing werden verhoogd. Spreker meende, dat hier toch al eerder over gesproken is en hij hoorl hier niets meer van. De Voorzitter zegt, dat die aange vraagde verhooging in onderzoek is. Bonants zegt, dat de verhouding met andere gemeente niet goed is o.a. Vierlingsbeek 22 cent, Sambeek 23 en Boxmeer 28 cent per uur en in onze gemeente 20 cent. Ook het lid Fransen dringt op verhooging aan. De Voorzitter zegt, dat den In specteur der Werkverschaffing op de Secretarie is geweest en z.i. een goeden indruk heeft achtergelaten. We moeten het evenwel ook aan den anderen kant bekijken en de Werkverschaffing niet aantrekkelijk gaan maken, zoodat ze in de Werk verschaffing meer kunnen verdienen, dan in het vrije bedrijf. Wij hebben hier evenwel voldoende werk. De voorgestelde verhooging van den ambtenaar H. van Daal (f 1000) wordt hierna met algemeene stem men aangenomen. B. en W. worden gemachtigd, om indien noodig, ontheffing te kunnen verleenen van art. 50 der Bouwver ordening. Wijziging begrooting 1937 en 1938. Deze wijziging is noodig in ver band met het beschikbaar stellen van 20 cent per leerling, ter gelegen heid van de geboorte van een Prin sesje. 9. Conversie-gel Ileeningen. De Voorzitter deelt mede, dat de aangegane geldleeningen bij Staal en Co. de rente is gebracht van 4 op 31/, pet. Hier komt nog wel bg dat we 1 pet. boete moeten betalen wegens de vervroegde aflossing. Daarna gaai de Raad in geheime zitting over. Nadat de deuren wederom waren geopend, deelt de Voorzittei mede, dat is besloten om in het vervolg geen grooter danstent op de Ker missen te Maashees, Hoithees en Overloon toe te laten, dan met een maximum afmeting van 220 M2. De bestaande belasting blijft evenwel gehandhaafd. 10. Verkoop bouwterrein te Over loon. De Voorzitter deelt mede, een strook grond verkocht te hebben aan A. Ermens te Overloon, nabij het Openluchtterrein, behoudens goedkeuring van den Raad, ter groot te van 24 a 25 aren voor f 12. per are. Wordt door den Raad goedgevon den. Ook H. W. J. van Glabbeek, onder wijzer te Overloon, heeft ook om een bouwterrein gevraagd. Deze grond moet evenwel eerst worden omgespit en daarna kan eerst een prijs worden genoemd. De Voorzitter vraagt den Raad B. en W. te machtigen in deze naar goeddunken te handelen. maar op en neer te loopen mee 'n eind wis. Het was niet moeilijk zoo'n werk, maar ge hadt er eentonige uren mee Toen Driek hertrouwd was, begon hij wer grif met n euwen moed Hij kreeg z'n heele maDier van doen weer terug, Hij bleef thuis uit de herberg en zocht naar alle kanten, waar iets Ie verdienen viel. Op 'n keer nam hij voor een fabrikant aan, een schip ijzer te lossen Driek deed in dien tijd in de stad wel eens vrachten voor den een of den ander, want hij had in den winterdag den tijd en de spullen en als hij er dan toe stond, dan speulde hij voerman, waarom niet? In dien tijd werden er in de stad nieuwe fabrieken gebouwdze had den weefmachines uitgevonden en om die onder te brengen moesten grootere gebouwen worden gezet. Er was geen voerman in de stad, die hel transport van de ijzeren balken, die voor de>.en bouw noodig waren, aandurfde. Het was een werk om bij te verongelukken. Driek kwam daar ook iets van te hooren. Hij zei tegen zoo'n fabrikant, dat hij 't wel doen wilde, als ie navenant maar betaald kreeg. Driek begon mee 'l werk. Hij zou er zijnen dood aan halen, zeiën de voerlui, want daar was geen doen aan. Driek werkte een paar weken, De eerste balken lagen al op de muren van de fabriek Er was 'm geen ongeluk overkomen. Zoo'n rijke boer stootte de voerlui het brood nog uit den mond 1 Ze waren er verbeten om, vooral toen Driek het vertrouwen kreeg in de stad en getoond had overleg en De Voorzitter zegt, dat volgens het schrgven, wat op de vorige ver gadering al is voorgelezen, van het huidige plan de kosten te hoog zijn en wij wachten nu op een andere teekening, waarvan de begrooting niet hooger mag zijn dan f 2100. Fransen zegt, het zoo vreemd te vind.n, dat eerst werd voorgesteld een kostenraming te maken van ten hoogste f 2450.en nu mag het niet hooger zgn dan f 2100. De Voorzitter verwijst Fransen naar het bovenbedoeld schrgven en zegt, dat de schuld niet ligt aan B. en W., zooals aanvankelijk werd ge dacht. Zoo gauw als een nieuwe teekening met begrooting klaar is kan begonnen worden. Bonants vraagt, welke draaimolen wederom de Kermissen zal bezoeken. De Voorzitter zegt, een aanvraag te hebben gekregen van Janvier uit Bergen op Zoom en deze voor een onderhoud hebben uitgenoodigd. Bonants vraagt nog of die boomen op het Holtheesche broek al zijn verkocht, aangezien dezer dagen iemand aan het meten was. De Voorzitter zegt, hiervan nog geen aanvraag te hebben gekregen. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter met ge bed. Jaarvergadering R.K. Werklieden vereen, te Venray. Vrijdag hield de R.K. Werklieden- vereeniging haar jaarlijksche alge meene ledenvergadering. Nadat de Voorzitter, de heer H. Odenhoven, de vergadering met den Christ, groet had geopend, sprak hij een hartelijk welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en gaf hij een overzicht van hetgeen de vereeni- ging als stands- en vakorganisatie in het afgeloopen jaar had verricht en memoreerde meer speciaal de voor de leden geopende cursus, welke hen, die den cursus volgeD, in de gelegenheid stellen zal met vrucht de leiding der organisatie op zich te Demen. Na de voorlezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de se cretaris het jaarverslag en gaf de penningmeester het financieel ver slag over de vereeniging en den gehouden tooneelavond. De commis sie van controle bracht bij monde van den heer Peters rapport uit over het gedaan onderzoek van boeken en bescheiden en adviseerde tot goedkeuring en decharge, doch voegde er aan toe, dat zg voorstelde om den penningmeester voor diens prompte administratie, die ontegen zeggelijk veel tijd en toewijding eischt, als blijk van bijzondere te vredenheid een gratificatie te ver leenen van f 10.welk voorstel door de vergadering onder blij applau: werd goedgekeurd. De voorzitter memoreerde hierna het feit, dat op 14 Febr. a s. Mgr. Dr. Poels 70 jaar wordt. Zooals is bekend, is Dr. Poels dien dag af- inzicht bij zoo'n transporten le hebben. De nieuwe boerin had de regeling van alle zaken in de hoeve van Driek op zich genomen. Ze ver zorgde hel vee, ze voorzag het huurvolk van hetgeen hen den dag door toekwam. Ze zag hen na van morgen toe avond. Driek zat in de stad en kon geen aandacht aan het huishouden be steden. Hij kon niet welen of zijn kinderen het onder elkaar nogal eens waren. Hij had zijn eigenzinnig Marietje, dat met Hanne geen nieuwe moeder kreeg en alleen luisterdeals Drieka, de meid, commandeerde. Zeker, Hanne had groote handen, maar Marietje was daar niet zoo bang van. Ze was stug en had er voldoening af, om bij Drieka te gaan schreuwen, als ze van Hanne's knip pen kreeg. Driek had z'n Jantje Het reed in een oepelpaard op het erf. Hanne bij al d r werk kon daar niet zooveel aandacht aan besteden Drieka ver zorgde Jantjes wel, als het een schoone broek moest hebben. Ze deed somtijds het kind met een zak doek onder de neus door of ze gaf het iets om lekker op te zabbelen, Hanne kon dat allemaal heel goed aanzien. Ze had andere zorgen op de hoeve, nou Driek zooveel de stad in moest en het werk op de boerderij toch gedaan moest worden. Driek had dan nog het zoontje van de tweede vrouw. Het was met Hanne's meegekomen. Marinuske beetle dat ventje. Het ging overdag naar school. lederen avond keerde de zorg van Hanne's zich even naar haar gezin, als Marinus te bed ge neem dan brj het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat deze voor Uw aandoening hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-mid del, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde ..genees-cruyden" heelen. verzachten en verste ken de ontstoken en gevoelige slijmvliezen vanüwademhalings- organen goed en g ondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krach tig hoest-bedwingende stof: „codeine" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprikkel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Volmaakt onschadelijk voor oud en jong. Daarom noemt men Akker's Ab dijsiroop ,.'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flac. 90 ct., f 1.50,2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. wezig, daar hg zich zoo aan huldi ging onttrekt, doch waar de Doctor, die heel zijn leven zijn bijzondere gaven heeft gesteld in dienst van den arbeider, zich niet zal willen onttrekken en wel door veel voor hem te bidden en God te danken voor de leiding van dezen arbeiders- vriend, zonder wiens werken de sociale voorzieningen niet tot stand gekomen zouden zijn. Hij ste'it dan ook gaarne de vergadering voor om op een nader bekend te maken dag ter intentie van Dr. Poels een H. Mis in de Kerk alhier te doen opdragen en spoort allen aan daarbij tegen woordig te willen zgn. Ook werd er besloten een kaartje op dien dag aan Mgr. Poels* te zenden namens de Vereeniging. Hierna werd de eerste begroot ing behandeld en wel voor het jaar 1938. Deze begrooting is meer bedoeld als handleiding van het Bestuur om steeds een overzicht te hebben als een of ander onderdeel der meer uitgebreid wordende administratie overschreden dreigt te worden. Uit de gehouden stemming blijkt dat de aftredende Bestuursleden v. Gerven, P. Janssen en v. d. Pasch herkozen zgn terwijl in de vacature Trommar, die zich niet herkiesbaar gesteld had, werd gekozen de Heer G. v. Hout, die allen dankten voor het in hen gestelde vertrouwen en hun beste krachten zullen inspan nen tot groei en bloei der vereeni ging- Nadat de voorzitter eenige mede- deeliDgen gedaan had van interne aard, werden uit de vergadering vragen gesteld over uitkeering klee ding- schoeisel- en dekkingfonds, welke op andere plaatsen omstreeks Kerstmis gedaan was, terwgler'hier nog opgewacht wordt en over uit keering van Spaargelden. Verder deelde de voorzitter nog een en ander mede over het bouwen van woningen met een huurprijs van f 2.50. Hierover zal biDDenkort een onderhoud plaats hebben met Ons Limburg. Er bestaat hier werkelijk op dit gebied een tekort. Den heer Peters werd hartelijk dank betuigd voor zgn groote acti viteit ten bate van Herwonnen Le venskracht, welke binnen korten tijd door een nieuw bestuur nieuwe en grootere bloei zal verkrijgen. Hierna bracht de heer v. Boven als raadslid zijn dank uit voor de hem gezonden uitnoodiging voor deze vergadering, waarvan hij gaarne gebruik maakt om op de hoogte te daan werd, want Marinus wilde alleen van z'n eigen moeder geholpen worden. Toen hel zomer werd, hoefde Marinus niet van school ihuis te blijven om met Marietje mee de koeien le hoeden in de wei. Hel was een küap venlje op de school banken en daar zal hendig 'n pastoor aan, meende Hanne Hij moest maar leeren, dan hoefde ie nooit te werken. Na schooltijd moest hij Jantje zoet hoeden die in het achterhuis of op den voorstal met kromme beentjes loopen leerde. Hanne had haar werk. Ze ver kocht melk aan huis, aardappelen, stroo, eieren en al wat zoo gevraagd wordt op een boerderij, die tusschen wevershuizen in ligt. Ze ontving de menschen uit de stad, die Driek kwamen vragen, vrachten voor hen te doen. Hanne zette dat volk in de goei kamer Ze had eer boek en daarin teekende ze mee kruisjes en streepjes aan, wie er geweest was. Bij zoo'n gelegenheid goot ze die menschen 'n borrel in en ze presen teerde bun een sigaar. Nadien sloot ze de flesch en de sigaren weer op. De boeren uit de buurt maakten er praal over dat Driek z'n boerderij zoo wat Het verloopen, ter wille van al dat varen in de stad. Het paste 'n boer niet. Wat Driek in de stad ging ver dienen, dat gaf hij op 't la"d weer toe. Knechts werken niet harder dan noodig is, als ze niel nagekeken worden. Dat was natuurlijk afgunst, want Driek boerde als de beste in zijn streek. Hij'had er z'n middelen voor. Hij zaaide en pootte van het nieuwste zaad, ieder jaar, en hij was de eerste, die de groeikracht van zijnen grond met het pas bekend geworden kunst mest aanvuurde. De „Laaghoeve" had een anderen nog nooit zooveel oogst opgeleverd en in de lente dreef Drek een slag vee naar de beemden, zoo vet en welgedaao, dal de boeren er naar te kijken hadden. Ieder jaar groeide die veest? pel aan Wat deed di» mensch, als hij voer voor de koeien te kort kwam de oogst niet toereikend bleek H voer met paard en kar naar de s'adij Nadien kwam hij terug met een kar. vol krachtvoer, dat hij van een schip afhaalde. Driek verdiende geld in de stad met bet voermannen en daar be taalde hij bet krachtvoer en het kunstmest mee. Hanne kon den veestapel beter verzorgen dan de eerste vrouw. Ge hoorde er in de buurt dan ook niet van, dat Driek ruzie met Hanne's had. Met z'n eerste vrouw gebeurde dat nogal 'ns. Toen het weer lente werd, kwam Hanne op 'n morgen van den zolder Ze droeg de oude, houten wieg, waarin Marietje gelegen had, bij haar geboorte. j Het vrouwvolk, dat over den weg voorbij ging en dat de oude i wieg daar in den wind zag slaan, kende de beteekeDis daarvan. Zoo was het. Hanne kreeg een maand naderhand een kiendje. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5