Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Voor de kleine boeren. lien Uet,v/. Kou en Griep Buitenland. Binnenland. OELDERSCH Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 Januari 193S Negen en vijftigste Jaargang No 3 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regela 60 ct per regel 77j ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Belangrijk rapport over de steunverleening. De Commissie van Advies van den Dienst der kleine Boerenbedrijven in Nederland, voorzitter ir. Roebroek, directeur-generaal van den Land bouw, beeft aan den minister van Economische Zaken rapport uitge bracht over den sociaal-economischen toestand der kleine boerenbedrijven. Zij heeft daarby overeenkomstig haar taak voorstellen gedaan tot verbete ring van den bestaanden toestand. Eerst heeft de Commissie nagegaan welke categorieën van kleine grond gebruikers er in Nederland zijn. Zy onderscheidt drie groepen. Vooreerst landarbeiders, fabrieks arbeiders, winkeliers, kleine rente niers enz., die een stukje grond exploiteeren by wijze van nevenver- dienste. De Commissie meent, dat het niet tot haar taak behoort haar taak behoort haar meening te kennen te geven over het verleenen van hulp aan deze grondgebruikers. Terecht komt de Commissie tot deze conclu sie. Het gaat hier niet over kleine boeren, maar over personen, die arbeider, middenstander, rentenier enz. zijn. De tweede groep ziet de Commis sie in grondgebruikers, wier hoofd beroep landbouwer is, maar over eenig arbeidsoverschot beschikken en daarvoor geen arbeidsveld meer vinden, zoodat zy nu aangewezen ztjn op de exploitatie van hun land- bouwbedrijfje, dat eveneens minder rendabel is geworden, Het gaat hier over kleine boeren, die we ook in Limburg aantreffen. Zy boeren zelf, maar hun bedrijfje eischt niet den geheelen man. Zy hebben tyd over om bij een groote ren boer op geregelde of ongeregelde tijden te werken. De Commissie acht tewerkstelling op eigen bedrijf de beste manier om in hun nood eenigermate tegemoet te komen. Het zijn ondernemers, maar ook arbeiders. Daarvan gaat de Commissie brj het zoeken naar den juisten vorm van tewerkstelling uit. Hoe moet nu het steunbedrag van zulk een kleine boer bepaald worden? Hier neemt de Commissie als uit gangspunt en grondslag het bedrag van den werkloozensteun, die deze landbouwer zou genieten, wanneer hij uitsluitend arbeider en dus geheel werkloos was; Van dit eenvoudig te bepalen be drag worden dan zyn bedrijfsinkom- sten en alle neveninkomsten over eenkomstig de bestaande regelingen afgetrokken. Wat er overblijft wordt dezen kleinen boer-arbeider uitge keerd als werkloos arbèider, maar ook als steuntrekkend landbouwer. Wat zyn te werk stellen aangaat, in tyden van arbeidsoverschot, moet zulk een landbouwer volgens de Commissie verplicht kunnen worden tot buitennormale werkzaamheden op eigen bedrijf en voorzoover zyn bedryf hec toelaat tot zg. „vrij" werk buiten zyn bedryf. Dan komt cp de derde plaats de groep der eigenlijke kleine boeren: grondgebruikers, wier volledige ar beidskracht door hun landbouwbe- drijfje wordt opgeëischt, maar daar op door de gewijzigde omstandig heden geen volledig bestaan meer vinden. De bedryven van deze kleine boeren moeten aan de door de crisis gewyzigde omstandigheden worden aangepast opdat zij voor de onder nemers een minimum bestaan kunnen opleveren. Die aanpassiDg dient te geschieden door deskundige voorlichting op verschillend terrein: vooreerst op dat van de landbouw techniek. Er zal dus moeten worden nagegaan, in hoever deze landbou wers hun vak verstaan en of de opbrengst der vruchten kan worden opgevoerd; verder door voorlichting op het terrein van de landbouw-economie. Dit betreft o.m. den aankoop van meststoffen en zaden, het afzetten der producten enz.; door voorlichting omtrent de zelf voorziening. Men zal den kleinen boer, zoo noodig, leeren, hoe hij doelmatig kan produceeren voor eigen gebruik en wat hy verder in eigen bedryf kan doen om in het onderhoud van het gezin te voor zien; tenslotte door voorlichting inzake de besteding van het inkomen. Hier zal worden nagegaan hoe en waar voor de boer en de boerin hun geld uitgeven. Ons dunkt, dat aan tallooze kleine boeren hier geen zuinigheid behoeft te worden geleerd. De zuinigen wor den in de samenleving op de eerste plaats nog onder de kleine boeren gevonden. Maar er kunnen uitzon deringen zyn. En het kan gebeuren, dat door gebrek aan de meest ele mentaire huishoudkunde geldonnoo- dig wordt uitgegeven. Daarom kan ook deze voorlichting goede diensten bewijzen. De Com missie meent dat daarom landbouw- huishoudkundigen moeten worden aangesteld, die in de gezinnen dezer kleine boeren die voorlichting kun nen geven en aan den Dienst voor de Kleine Boerenbedrijven voorstellen kunnen doen, welke leiden tot ver betering van den algemeenen toe stand. Blijkbaar gaat de Commissie, spre kende van de door de crisis gewij zigde omstandigheden van de mee ning uit, dat de tijden van vroeger niet wederkeeren, zoodat de bedrij ven der kleine boeren rendabel moeten worden gemaakt door ze aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Maar de Commissie is begrij pelijkerwijze van meening, dat wegens den vergevorderden noodtoestand, waarin die bedrijven ondanks de ge troffen crisismaatregelen verkeeren, die aanpassing, voorloopig althans, niet verkregen zal kunnen worden, zonder aan deze bedryven ook gel delijk eenigen bijstand te verleenen voor het aanschaffen van de noodige grondstoffen ter verbetering van de bedrij fsexploitatie. Ook brj deze eigenlijke kleine boe ren neemt de Commissie als maat staf voor het steunbedrag den werk loozensteun. Door van dit bedrag het Inkomen dat een kleine boer theoretisch op den grondslag der feitelijke struc tuur van zijn bedrijfje zou moeten genieten, af te trekken, meent de commissie een voor bedrijfssteun redelijk uit te keeren bedrag te ver krijgen. Per bedrijf wordt gemiddeld f 100 per jaar voor dezen steun noodig geacht. Op dezen grondslag acht de Commissie f 3.750.000 noodig; zy meent derhalve, dat 37,500 bedrijven van deze groep kleine boeren moeten worden gesteund. De Commissie heeft ook een be rekening opgesteld, cm de minimum grootte te bepalen, die het kleine boerenbedrijf moet hebben, wil het geacht worden aan een gezin levens onderhoud te kunnen verschaffen, terwijl het gedurende een jaar vol doend noodzakelijk redelijk werk aan het gezinshoofd moet verschaffen. Berekend wordt, dat voor zulk een voldoend werk tenminste 3000 ar beidsuren voor een volwassen man in het bedrijf moeten kunnen wor den gevonden, nl. 300 werkdagen met een werktijd van 10 uur. De Commissie berekent, dat voor weidebedrijven een minimum-grootte van 4.92 H.A. noodig is, <öh voor akkerbedrijven van 2.98 H.A. en voor gemengde bedryven van 4.08 H.A. Dit zijn algemeene gemiddelden, waarbij met den invloed van allerlei factoren, de grondsoort, te telen ge wassen en veredelingsproducten, geen rekening wordt gehouden. Voor de practrjk moet daarom voor elke streek de rekening afzonderlijk wor den gemaakt. Het adviseerend werk der Com missie moge tot goede resultaten leiden. Het behoud van een krach- tigen kleine-boerenstand is van groot belang voor onze samenleving. Hij vergroot de bestaansmogelijkheden ten plattelande. Daarenboven is een kleine-boerenstand, die middelen van bestaan heeft, een krachtig element van rust en tevredenheid. Minister Steenberghe, die onmiddellijk na zyn benoeming tot minister van Econo mische Zaken de zorg voor de kleine boeren met alle kracht ter hand heeft genomen, zal ongetwyfeld na ontvangst van bovenomschreven rap port. de behartiging van dit deel zijner taak met energie voortzetten. Van het welslagen dezer hulp aan de kleine boeren zal veel afhangen van plaatselijke instanties, welke door den minister zullen worden in geschakeld. Mogen deze hun sociale taak goed begrijpen en vervullen. verdrijft U wondersnel mei G CACHETS MIJNMAROT Kaktf t2 cachtt* SOct. Proefdoosj* isfuks 1Qct. DE OORLOG IN SPANJE. De republikeinsche troepen hebben de laatste dagen wanhopige gevech ten geleverd om de voordeelen teniet te doen, welke de nationalisten ge leidelijk rond Teruel hebben verkre gen. Het republikeinsche tegenoffi- sief heeft tot heden echter geen voordeelen opgeleverd. Een aanval, die ontketend werd door ettelijke duizende miliciens, werd beschermd door een twintigtal zware tanks. Manschappen zoowel als gevechtswagens werden evenwel door een spervuur van de artillerie der witten vernietigd. Het was een ware hecatombe. De strijd by Teruel breidt zich meer en meer uit en heeft zich ontwikkeld tot een worsteling om heel de landstreek Aragon. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPETEERD. Hel Neijerlandsche s.s. „Hannah" van de gelijknamige vennootschap (F. W. Uittenbogaard) te Rotter dam is door een onbekenden onder zeeër op 47 myl van Valencia tus- schen deze stad en Alcanta. zes mijlen buiten de kaap San Antonio nam het eerst het gebeurde waar. De „Hannah" had de machines reeds stopgezet en was bezig de reddingsbooten uit te zetten. Direct werd door de scheepvaartautoreiten van Alicante en uit Javea, een vis- schersdorp, assistentie derwaarts gezonden. Spoedig was het schip bereikt. Alle opvarenden konden in veiligheid worden gebracht. Uit een telegram van het Spaan- sche persagentschap te Valencia blijkt, dat het schip een lading tarwe en boonen aan boord had, terwijl dit telegram als plaats van bestemming Valencia noemt. In het gezicht van de haven is de Hannah dus in den grond geboord. Broodrantsoen in Madrid. In verband met den sneeuwval is het toch al uiterst schrale brood rantsoen der Madrileensche bevolking teruggebracht van 200 op 100 gram per persoon per dag. Een half jaar „oorlog." Precies zes maanden is het nu geleden, dat de strijd in het Verre Oosten is ontbrand. De oorzaak, misschien beter nog; de aanleiding tot dit conflict is reeds vergeten: een van die vele incidenten, zooals er zich sinds jaren reeds ginds voor doen. Waarschijnlijk heeft niemand toen kunnen denken en vermoeden, dat een manoeuvre-voorvalletje, waarbij de verantwoordelijkheid zoo moeilijk is vast te stellen; er wordt van twee kanten met vuur gespeeld en dan is het bezwaarlijk na te gaan wiens vonkje een brandje heeft ver oorzaakt, tot een „oorlog" van zulk een omvang, tot zulke internationale verwikkelingen zou leiden. We mogen het woord „oorlog" niet, nog niet neerschrijven, want Japan heeft China den oorlog nog niet verklaard. Maar oorlog of geen oorlog, Japan heeft in dezen strijd reeds geheel Ncord-China met Peking, de prach tige havenstad Shanghai, de Chi- neesche hoofdstad Nanking genomen. Het werpt begeerige blikken in de richting van Canon. Het heeft het We3tersche prestige in het Verre Oosten een onnoemlijke schade weten toe te brengeD; het is er niet voor terug geschrokken de betrekkingen met de Vereenigde Staten, Engeland Frankrijk en sovjet-Rusland ten uiterste toe te spitsee. die met Duitschland aan een zware proef te onderwerpen. Het heeft een Amerikaansch oor logsschip tot zinken gebracht, een Engelsch oorlogsschip gebombar deerd; het heeft de fioancieele en economische belangen van het Wes ten grondig ondermijnd. Maar nog steeds is er geen oorlog noch tusschen China en Japan noch tusschen Japan en eenige andere mogendheid. De „vrede", een vrede tusschen aanhalingsteekens, is behouden ge bleven. DE STRIJD IN CHINA. Mikado-conferentie te Tokio. Voor den eersten keer sedert de Mikado (Japansche keizer) in 1928 den troon besteeg, heeft hij persoon lijk een ministers- en staatslieden conferentie gepresideerd, waarin ten aanzien van China hoogst belang rijke besluiten zyn genomen. De conferentie schijnt te zullen beslui ten tot het stellen van een datum waarop Tsjang Kai Sjek de langs een omweg gedane vredesvoorwaar den zal hebben te aanvaarden. An ders zullen de militaire operaties op zeer verruimde schaal en met groote onverbiddelijkheid worden hervat. Overigens schijnt de Japansche regeering vast overtuigd, dat het regime van TsjaDg Kai Sjek op in storten staat. KORTE BERICHTEN. De Koningin van Denemarken. Voor de vierde maal in 12 jaren tijds heeft de Koningin van Dene marken zich plotseling aan een ernstige darmoperatie moeten onder werpen. Haar toestand is ernstig, maar niet zonder hoop. Hongaarsch-Poolsche vriendschap. Naar het Hongaarsche Correspon dentiebureau meldt, zal rijksbestuur der Horthy zich op uitnoodiging van den president der Poolsche republiek begin Februari naar Polen begeven. De Poolsche president zal den rijksbestuurder officieel te Krakau ontvangen. Explosie in Madrid's ondergrondsche. Naar vernomen wordt, heeft zich een ontploffing voorgedaan in den ondergrondschen spoorweg van Ma drid. Aangezien zich op het oogen blik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zyn gedood en gewond. Men spreekt van 100 dooden- Vliegongeluk in Amerika. Een vliegtuig van de „Northwes tern Airlines" is in een onherberg zaam gedeelte van het rotsgebergte by Bozeman neergestort en in brand gevlogen. Twee ooggetuigen verklaar den. dat de hitte zoo groot was, dat men het toestel onmogelijk kon naderen. Men moest lydelyk toezien hoe alle inzittenden om het leven kwamen. Volgens mededeelingen van de maatschappij bevonden zich elf per sonen in de machine, n.l. zes passa giers en een bemanning van vyf koppen. Argentijnsch vliegtuig gevonden. Men heeft de overblijfselen gevon den van het Argentijnsche leger vliegtuig, dat in de buurt van Gomensoro neergestort was. Alle zeven inzittenden o.w. Eluardo Justo, een zoon van den president der republiek, zyn om het leven gekomen. Dc a.s. blijde gebeurtenis. Het is onbegrijpelijk, hoe de weten schap inzake op handen zijnde ge beurtenissen zich soms ongefundeerd, maar stellig kan vestigen. Altijd is aangenomen, dat de „blyde verwach ting" omstreeks half Januari in ver vulling beloofde te gaan, totdat omstreeks Nieuwjaar een ieder het plotseling wist: het prinsje of prin sesje zou op een der eerstkomende dagen worden geboren. Autoriteiten werden zenuwachtig en maanden de mannen, met het aanbrengen van versieringen belast, tot spoed Menigeen zette thuis de radio niet meer af, het luiden van een klok (voor stoelenverpachting in de kerk dan wel het ongemotiveerd claxo neeren door een motorrijder werden hier en daar. aanleiding tot een wel gemeend maar vóórtydig vreugde betoon. Mededeeling Dr. de Groot. Aan deze spanning is een einde gemaakt door een mededeeling van Dr. J. de Groot, die de a.s. vorstelijke moeder zal bystaan, omtrent het verwachte tijdstip der verlossing. Het blijkt, dat we pas in de volgende week, mogelijk eerst op het einde daarvan, het kind van Oranje zullen kunnen verwelkomen, met zang, licht en feestgedruisch. Omtrent aen toestand van de prin ses geworden ons volk overigens niet dan gunstige berichten. H.K.H. wandelt vry regelmatig in het boschpark van het paleis te Soestdijk en is opgewekt. Opgewekt heid X3 trouwens ook het deel van hare omgeving. H.M. de Koningin vertoeft bij haar dochter en beoefent in de omgeving van het paleis een gezonde en typisch Nederlandsche sportfietsen En prins Bernhard doet, alsof hij het ernstige ongeluk van onlangs al weer laDg vergeten ishij wandelt, stelt belang in zijn paarden en zijn wagens, maakt autoiitten in den omtrek. Dat laatste voorloopig nog met een chauffeur achter het stuur. Voor wie de mededeeling van Dr. de Groot anders wel een strop moet geweest, dat is voor de wachtende journalisten, w.o. verseheidenen uit vreemde en verre landen. Een vacan- tie in Soestdijk moge al aantrekkelijk zyn, in den winter kan men beter aan de Riviera of in de Alpen zitten! Behalve Dr. J. de Groot heeft ook zuster Boonstra uit Den Haag haar intrek genomen in het paleis, waar zy straks als kraamverpleegster hoopt werkzaam te kunnen zyn. De Radio. Verheugend is het, dat tusschen alle omroepvereenigingen samen werking is tot stand gekomen inzake een geschikt programma op den a.s. nationalen feestdag. Welke vereeni- gingen dien dag ook over den zend tyd beschikkingsrecht hebben, ze zullen van dezen eerlijk opdeelen met de andere. We vragen ons af, of deze goede gedachte ook niet voor andere bij zondere dagen geldend kan worden gemaakt. Van heel veel menschen hoorden we ontevredenheidsbetuigin gen over de Oudejaarsavondprogram ma's, via de Nederlandsche ze aders gegeven. In elk gezin brengt Oude jaarsavond een zekere „stemming", welker karakter wordt bepaald naar eigen overtuiging en levensopvatting. Er ontstaat disharmonie, wanneer uit den luidspreker woorden, gezang of muziek komen, welke uit een ènder beginsel ontsproten. Laat men op bijzondere dagen de zenders toch afwisselend door de omroepvereeni gingen doen gebruiken, zoodat er van „elck wat wils" wordt geboden en ieder het contact kan zoeken en wanneer de tjjd daartoe er is ook kan vinden, welke hy voor zich behoeft. Vergunningen In verband met de te verwachten blyde gebeurtenis zyn bepaalde ont heffingen verleend van enkele wet telijke bepalingen. Zoo zyn de B. en W.'s van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voo waardelyke ont heffing van de winkelsluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zon dag valt, en van den daarop vol genden werkdag. Aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, in wier fabrieken of werkplaatsen op den dag, volgende op dien der geboorte van een Prins of Prinses, of indien deze gebeurtenis op Zaterdag plaats vindt, op den daarop volgenden Maandag, in ver band met de viering van die gebeur tenis, geen arbeid wordt verricht, wordt vergund het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8l/j uur te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak, gelegen tus schen bovenbedoelden dag van be dryf sstilstand en den vierden Zater dag daarop volgende. Een prettige gevangenis. We hebben in de krant wel eens verhalen gelézen over vroolijke ge vangenistoestanden soms in de Ver. Staten. En dan dachten we: ze kunnen ons zooveel vertellen. Amerika is ver weg. Maar het blijkt thans, dat we in onze hoofd stad ook al jaren lang zoo'n vroolijke gevangenis hebben. Zekere ambtena ren stelden tegen grof geld, de ge vangenen in staat om met elkaar in verbinding te treden en naar buiten te correspondeeren. Bovendien kon den ze van alles uit de stad betrek ken: rookgerei, worst, wyn enz. Aan dat mooie leven is een einde geko men; de bewakers, die schuldig waren, zitten thans zelf in de cel en worden op hun beurt bewaakt. In 't kort. Te Sittard is een 19-jarige krui deniersbediende op een stillen weg door onbekenden lafhartig overval len, doodgeschoten en van zijn bood- schappengeld, circa f150, beroofd. Een 60-jarige man te Mill is ge arresteerd en heeft bekend zijn 2-jarig stiefdochtertje ten doode mis handeld te hebben. Eindhoven is door 'n vorstelijk gebaar van Dr. A. F. Philips in het bezit gekomen van een modern toe geruste sterrewacht. De opening ge schiedde dezer dagen door minister Slotemaker. Zomerdienst bij de Nederl. Spoorwegen. De officieele mededeeling van de Nederlandsche Spoorwegen over de opheffing van 148 halteplaatsen met ingang van de nieuwe zomerdienst regeling in verband met de uitbrei ding vau de electrificatie en de diesel-electrische tractie, heeft in den lande begrijpelijk zeer veel be langstelling gewekt. De reisbureaux zaten in verband met de belangrijke wijzigingen, welke ongetwyfeld in de nieuwe dienstregeling zullen worden ingevoerd, voor de groote moeilijkheid, dat men niet de be schikking had over absoluut betrouw bare gegevens over het verkeer met het buitenland. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den chef van de dienst regeling der Nederlandsche Spoor wegen, deu heer G. F. H. Giesberger, in den loop van de volgende week een persconferentie uit te schrijven om op deze wijze het belangstel lende publiek volledig op de hoogte te brengen van de nieuwe dienst regeling. Alle mededeelingen vóór deze pers conferentie in de dagbladen gepu bliceerd, zyn volgens den chef van de dienstregeling onbetrouwbaar en in vele gevallen absoluut onjuist. Nog deze week moeten onderhan delingen worden gevoerd, zoodat pas hierna de nieuwe dienstregeling haar beslag kan krijgen. Tenslotte werd ons nog medege deeld, dat het vaststaat, dat met Mei 1938 het aantal op te heffen halteplaatsen niet grooter zal zijn dan ongeveer 148, het reeds eerder officieel medegedeelde aantal. On waarschijnlijk is bet niet, dat het later noodig zal blijken, dat nog eenige halteplaatsen zullen moeten vervallen. 't Duüt mi-j plezier dat er ok êine meensch uüt Raoy, ien 'tRaöts êin stukske schrieft. Mienhie-er T. Z. G., ik zie 't nie ien alles mit oöw êins, de ch's ver- zoep ik nie, wat gi-j doet motte gi-j wie-ete. Ien de weurd zes, bed, kerk, wil ik gèèr d'n „ei" klaank beware ien 't plat Oeldersch, daorum zêit ik 'r dan êin „samentrekkingstêiken" oöp, d. w. z. „kort" uütsprèke. Dat die têikens ien de kraant wae klein uüt- gevallen zien, en ma oöp ie-en lêitter staon, kan ik nie hellepe, van de drukkers-techniek blief ik van aaf. Ge zut toch zelf zêige, dat: zes, bed, kerk gêin plat is. 't Zelfde kan ik zêige van de klaank „oo" ien oónder en joónges. Onder en jonges is gêin plat. Ik wil 't plat gèèr schrieve zo-as 't gesproke wurt. Ge hêit geliek urn te schrieve ie-en, twie-e, mie-er, vurral as we schrieve vur gij, gi-j. Een noów wier Mrikke Trieneke betêikent Maria Katharina net as M'rLiesbt-Maria Elisabeth, M'r- Gêitruüj-Maria Gertruda. Zoe-e waoren d'r bi-j de maans- luüjnamen ok dobbelePetter- Antoe-en, Petter-Hannes, Petter- Helmus. Dan stotter üiregesU zal wel ien de gate hewwe. Is „hewwe' evvel gêin Mèèrselsch Wi-j zêige ien OeldereMar, mar wat ziede d'r toch schon uüt. Gillie zegt mer, mer, enz. Ma wi-j zêigehaaj 'k „ma" wat mie-er eens. Verder zêige wi-jik koöm van de Oel- dersche stassie af, hi-j gift niks af, we zun de vergadering ma afzêige. Ik wie-et ok dat gillie zêigtik hêib drie knient. Wi-j laote de t wêig: wat zien gebraoje knien toch lekker. Wat gi-j noów êigelik mêint mit ten knien, wie-et ik nie, ok snap ik 'r ien 't begin van oów stukske niks van wat ge bedoelt mit ten êimer, en wat mêinde toch mitdie lêileke Oeldersche meensche, die oöw van alles betichtte en dat z'oöw noów nog bekladde. Is dat ma larrie We begriepe oöw nie ien Oeldere, ik nie en de meensche die ik gespraoke hêib, ok nie. Nog efkes êin antwaord oóp oöw vraoge't Liekvaore oöp de meule an, is, waor de bèèk oónder de wêig durgêit, efkes achter 't hêiligen- huuske- Dao wiere vroeger de liek- buskes nèr gesmete ien de struük. 't Zal daorum ok wel gespokt hêibe daor. Daotekörf enz. ien Oeldere is 't zelfde as de Kemp, 't Vlakwater enz. ien Raoy. De Garresjas was de jachtoöp- ziender, Boe-eneparte is ie-en woord en of Koe-ebus wat mit Napoleon te make hit gehad, wie-et ik niks van af. Ien „de" Rotvêin stöt teg- gewaorig gêin water mer ien. Hêibe z'oöw noe-et uütgestuurd um d'n rèèpevèèger Mi-j wel. D'n „hêitzicht" en de „spaaj" zun ze ok wel nie mer kêiue en ovver êinige jaore „de zicht", „de zeis", 't zaód- kaar, de hoefkar en de karhoef en 't karkieske ok nie mer. We moöte noów nie gaon stechele ien de kraant, dat vervelt de meensche, daorum T. Z. G., goeien dag. De aandachtige lèzers van Peel en Maas zun noöw wel gemerkt hêibe, datter veul verschil ien 't plat is van de verschillende dörpe van Raoy. Ien 't gewoe-en plat Venraods is nog wel verschil. Hu-ert de meensche aachter van de Lang- straot ma is praote tegge die van Kebef, de klaank verschilt schrik- kelek veul. VENRAY, 15 Januari 1938. Verbod tappen sterken drank op Maandag 17 Januari a.s. (Allemansmarkt) De Burgemeester van Venray her innert aan het bepaalde in artikel 126 der „Algemeene Politieverorde ning Venray", waarbij het verboden op Maandag 17 Januari a.s. (Alle mansmarkt) na een uur des namid dags in lokaliteiten, waarvoor ver gunning is verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, sterken drank te verkoopen, aan te bieden, te verruilen of te leveren, ter be schikking te stellen, ten geschenke te geven, te gebruiken of toe te laten dat aldaar sterke drank ge bruikt wordt. Bij overtreding zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 10 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN l.b. Kadastrale leggers en plans. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans ter jaar- lijksche bijwerking zijn opgezonden naar het Hypotheekkantoor en tot nadere aankondiging niet kunnen worden geraadpleegd. Venray, 14 Januari 1938. De Burgemeester vau Venray G. H. HOUBEN l.b. Vrijgesproken. De landbouwer S. te Castenray, die door het Kantongerecht te Venio werd veroordeeld tot f 20.boete of 20 dagen hechtenis, verdacht van brandstichting in een dennenbosch onder Horst, stond deze week voor de Rechtbank te Roermond terecht. Verdachte had op 4 Juni wat veld- afval verbrand op zyn eigen land, ongeveer 4 M. van het belendend boschperceel. Hy had toen de vlam men waren gedoofd, een greppel ge maakt aaD den kant van het bosch en het nagloeiende vuur met een schop uitgeslagen. Den volgenden dag was het heele perceel bosch afgebrand. De boschwachter M. Kemps uit Venlo verklaarde, dat de greppel onvoldoende was, dat hier en daar de greppel onderbroken was, zoodat z.i. best het nasmeuleDde vuur zich langs den grond had kunnen voort bewegen naar het bosch. Hy had het brandspoor zelf gezienVoor den Kantonrechter had getuige beweerd, dat de bodem er veengrond was, thans kon hij slechts verklaren, dat er op die plaatsen veen afgegraven was. Twee andere getuigen, die den boschbrand hadden gezien, verklaar den, dat toen het vuur woedde, er geen vlammen waren tusschen den z.g. vuurhaard van verdachte en het bosch. Ze waren eveneens eenstem mig in hun verklaring, dat de door verdachte gemaakte greppel alleszins voldoende was. De Officier van Justitie wees erop,

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1