Gemengde Berichten Ons weekpraafje. van de bevoegdheid om eenig motor rijtuig te besturen gedurende den tijd van een jaar, ter zake dat hg op 16 Mei j.l. te Horst met zijn auto een aanrijding veroorzaakt had met den burgemeester van Meerlo, den heer P. L. A. van den Berg, die zich per rijwiel langs den weg be vond en die ten gevolge van de aan rijding op slag gedood was. Uit het getuigenverhoor was ge bleken, dat verdachte in zijn auto eenige jongelui vervoerde, die te TIenray meerdere cafés hadden be zocht en onder den invloed van drank verkeerden, terwijl verdachte zelf in korten tijd acht glazen bier op had. Het ging in de auto druk toe en een had den chauffeur aan de haren getrokken. Toen deze daarop achteromkeek, wie dat deed, maakte de auto een zwenking naar links, kwam terecht op het fietspad, botste voorts tegen de boomen langs den weg en greep tenslotte den burge meester met zijn rijwiel De advocaat- generaal had bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Het gerechtshof deed thans uit spraak in deze zaak en bevestigde het vonnis der rechtbank. Aankondiging der blijde gebeurtenis. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de ingezete nen, dat met welwillende medewer king van den HoogEerw. Heer De ken, de ZeerEerw. Heeren Pastoors en Rectoren en de ZeerEerw. Over sten, de blijde* gebeurtenis, waarop onze geëerbiedigde Koninklijke Fa milie en met Haar het geheele Nederlandsche volk hoopt, te Ven ray op de navolgende wijze zal worden ter openbare kennis ge bracht Zoodra de geboorte van een prins of prinses bekend is, zullen van alle kerken en kapellen de klokken worden geluid. Is het een prins, dat tweemaal vijf minuten met een tusschenpauze van twee minuten. Is het een prinses, dat eenmaal gedurende tieu minuten. Wordt de geboorte bekend tusschen 's avonds negen uur en des morgens negen uur, dan wordt met het luiden der klokken gewacht tot des morgens negen uur. Tusschen negen uur des avonds en negen uur des morgens zullen dus voor dit doet de klokken niet geiuid worden. Venray, 6 Januari 1938. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN l.b. DE FEESTELIJKHEDEN IN VENRAY BIJDE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Het ijverig en zijn taak toegedaan Oranje-Comité heeft na meerdere vergaderingen en eene vergadering met de vertegenwoordigers van diverse vereenigingen het volgende mooie programma ontworpen, dat in verband met den wintertijd en met het onzekere van den eigenlijken feestdag, in alle opzichten keurig genoemd mag worden. Gaarne betuigd het Oranje-Comité dan ook haren hartelijken dank aan het Gemeentebestuur en vereenigin gen, die hen in staat stelden dit programma samen te stellen. Wordt de blijde tijding der heug lijke gebeurtenis hier bekend vóór 9 uur 's morgens, dan wordt de blijde tijding bekend gemaakt door klok gelui en zullen herauten en bazuin blazers, die op het Raadhuis van den Burgemeester een proclamatie voorlezen, terwijl op alle openoare gebouwen de vlaggen zullen worden geheschen, welk voorbeeld de inge zetenen natuurlijk allen onmiddellijk zullen volgen. Wordt de blijde tijding hier ont vangen na 9 uur 's morgeus, den zal dien dag alleen klokkengelui en af kondiging der proclamatie plaats hebben en de verdere feestelijkheden den volgenden werkdag. Door een aantal jonge dames zullen op den feestdag speldjes, strikjes, knoopjes of cocardes wor den verkocht, waarvan de zuivere opbrengst bestemd is voor „het Groene Kruis" afd. Kinderhygiëne, een doel, dat dus geheel ligt in de lijn van 't te vieren feest. Koopt dus allen zoo'n Oranje-embleem. Het eigenlgke feestprogramma be gint om 10 uur met een muzikale wandeling door het dorp, waarna om 11 uur aan den Oostsingel door Welpen, Verkenners, Jonge Wacht enz. op feestelijke wijze een Her inneringsboom geplant zal worden. Om 6 uur 's avorids wordt aan het Raadhuis eengroote lichtstoet opge steld, waaraan wordt medegewerkt door Schutterijen, Handboogschutter^ Diana, Gymnastiekver. St. Christoffel, Verkenners, Welpen, voetbalclubs De Valk en Servatius, Muziekver- eenigingen Mannenkoor.Polyhymnia, Euterpe en Harmonie, R.K. Midden- standsvereeniging en Jonge Midden stand. Eventueel kunnen zich nog andere vereenigingen voor deelname opgeven bij den Secretaris van het Oranje-Comité, de Heer Kraykamp, Patersstraat. Men wordt verzocht tot opluiste ring van den stoet transparanten, lampions en fakkels in den optocht mede te dragen. Voor zooverre de voorraad strekt, zal het Comité fakkels en lampions uitreiken, Na met herauten en bazuinblazers voorop, onder de vroolgke toDen van Venray's Harmonie verschillende straten doorgemarcheerd te zgn, scharen de deelnemers zich rond het Henseniusplein, waar door den loco- Burgemeester een groot kampvuur ontstoken za! worden. Tijdens het kampvuur vroolijke muziek en zang en demonstratie van Verkenners en Welpen en turnoefeningen door St. Cbristoffel's leden. De Oranje-liederen met begeleiding worden door allen meegezongen. Na afloop hiervan gaat ieder zijn persoonlijk initiatief inzake feest viering volgen. Het OraDje-Comitê kan nu reeds met genoegen mededeeleD, dat er een vijftal volledige baby-uitzetten en meerdere losse baby-kleedingstukken geschonken zijn. Geschikte baby-onderkleeding en bovenkleeding is nog steeds welkom en wordt zeer gaarne ingewacht aan de Landbouwhuishoudschool. ,Op den feestdag zijn de geschenken te be zichtigen van 2—4 uur in een der lokalen van voornoemde 3chool. Deze geschenken zullen daarna door de St. Elisabethsvereeniging in overleg met het Oranje-Comité worden ver deeld aan de moeders dezer gemeente, die ongeveer gelijktijdig met de Prinses het geluk van het Moeder schap deelachtig geworden zijn. Natuurlijk zijn ook de kinderen der Bewaarscholen en overige scholen in de zorgen van het Oranje-Comité opgenomen. Aan ieder van hen zal op den feestdag een flinke reep chocolade worden gegeveD, ,twelk op de scholen wordt uitgereikt. Post-, Telegraaf- en Telefoon. Op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten geboorte van een Prins (es) zullen de kantoren voor den postdienst om 13 uur gesloten zijn. De avondbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd. In de openstelling voor den tele graaf-en telefoondienst der kantoren zal geen wijziging worden gebracht. Door het centrale postgirokantoor zullen op dien dag geen afrekeningen worden verzonden en zal spoed- behandeling van stortingen, cheque adviezen en girobiljetten slechts plaats vinden voer zoover de op drachten het girokantoor voor 11 uur hebben bereikt. Minderbroeders Franciscanen. De Z.E. Pater Athanasius Kwaai- taal is van Sittard naar het Missie college te Venray overgeplaatst als magister-cantus de Z.Eerw. Pater Marchelmus Reinders van Sittard naar Weert, de Z.E. Pater Remedius Beken van Weert naar Sittard en de Z.E. Pater Cantus Andreoli van Weert naar Sittard. Franciscaansche Kerstviering. Aangemoedigd door het succes der vier voorgaande jaren heeft ook dit jaar de Venraysche Derde Orde het aaDgedurfd wederom een tweetal Franciscaansche Kerstavonden te organiseeren en wel op Donderdag 30 Dec. en Zondag 2 Januari j.l. In af wg king met verleden jaar, toen men de hééle avond op „eigen" bee- nen stond, was deze keer, met suc ces, een beroep gedaan op de beken de tooneelvereeniging „St. Servatius" die onder leiding van Br. Barachus een Kerstspel in 7 tafereelen van Br. Gummerus opvoerde. Op treffende wgze wisten deze tooneelrotten een echt Franciscaansche sfeer in de zaal te scheppen, welke nog werd ver hoogd door het zingen van eenige Kerstliederen door het volk en het dameskoor der Derde Orde. En zoo is ook deze vijfde Kerst viering in de Venraysche Derde Orde, met haar onderafdeelingen, er een geworden, waarop men nog lang zal terugzien met voldoening, en die niet zal nalaten, haar groote invloed uit te oefenen op het streven, waarom deze avonden indertijd werden inge steld en die nog steeds met veel moeiten blijven georganiseerd wor den: de innige en vroom-katholieke viering van de komst van het Kerst- kindeke op aarde, in het land van Peel en Maas te beschermen tegen iedere profanatie Moge de Venraysche Derde Orde, zoowel in positief als negatief opzicht, ieder jaar hetzelfde succes blijven oogsten. ONTWIKKELINGSAVOND. Maandag a.s. komen de Vereenigde Haagsche Spelers een uitvoering geven in het Patronaat, n.l. met het vroolijke tooneelspel „Bij Heer Nonkel. Het zal wel niet noodig zijn de spelers of hun tooneelspel nader voor te stellen, daar ze reeds meer malen hier geweest zijn. Ook het stuk is hier bij name bekend en zulks door den bijval, die elders geoogst werd. Er zijn nog een lOtal kaarten eerste rang en enkele tweede en derde rang verkrijgbaar bij den heer Muskens, Schoolstr. 14. De prijs van tweede rang is foutief opgegeven en bedraagt 50 ct- Allen kunnen bij voorbaat van 'n mooie avond verzekerd zijn. Geslaagd. Maandag j.l. slaagde in 't O.L. Vrouwe Ziekenhuis te Amsterdam voor het diploma kraam verpleging onze dorpsgenoote Mej. J. Esser. 23 Januari MISSIEDAG In deze drukke tgd van vergaderen en amusementsavonden is 't goed om eenige weken vooraf de aandacht te vestigen op onze Missieavond, om 'n dubbele reden. Ten eerste om zoo veel mogelijk te voorkomen, dat men onvoorzien afwezig moet zijn en ten tweede om aan die avond en die dag in zekere zin 't noodige voor komen te geven, die de zaak op zich vereischt. Temidden van alle vraagstukken der menschheid, neemt dat der we- reldbelceering wel 'nbizondere plaats in. Het is 'n belang, wat ieder raakt in zijn eigen godsdienstig levensbe- staan, 't belang van geheel de wereld te zamen en niet 't minst, wel 't allergrootste belang van Jezus en Maria. Deze dag zal zuiver propa gandistisch opgezet worden; 't gaat die dag dus niet om de centen. We zitten dan midden in de inter nationale bidweek. Dat komt al heel goed uit. We zullen die dag zooveel mogelijk O.L. Heer ontvangen, om met Hem persoonlijk over Zijn be langen en die der menschheid te praten, 's Middags hopen we aan de kinderen der hoogere klassen en aan de Jonge Wacht Welpen, Verkenners en K.J.M. 'n missiemiddag aan te bieden, 's Avonds worden allen uit- genoodigd op 'n vergadering, waar de President van 't Diocesaan Mis siecomité Prof. F. Féron 'n spreek beurt zal houden over de Missie in 't algemeen en de Tsing-Tao-actie in 't bijzonder. De spreekbeurt zal afgewisseld worden met voordrach ten. De verdere bepaling van het programma zal in de volgende week worden verstrekt. GEVONDEN; rijwielplaatje, is bg Wed. Camps, Oostrum en een bg L. Willems, Nachtegaal. GEVONDEN een beurs met inhoud. Inlichtingen gemeente-politie. Studentenclub „St. Bernardus" Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld Voorzitter: H. Litjens, Maash.weg PenningmeesterJ. Loenen, Hen- seniusstraat. SecretarisJ. Verstralen, Eindstr. LEUNEN. Alhier heeft zich een Comité gevormd ter voorbereiding der te houden feestelijkheden bij gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis in ons bemind Vorstenhuis. OOSTRUM. Zaterdag en Zondag gaf onze Harmonie de jaarlgksche concerten en tooneeluitvoeringen. Het programma, zoowel tooneel als muziek, werd keurig afgewerkt. De belangstelling was beide avon den zeer groot. HORST. De bevolking onzer ge meente bedroeg op 1 Jan. 1937 8238. Vermeerdering in het afgeloopen jaar door geboorte met 225 en door vestiging met 345; vermindering door overlijden met 83 en door vertrek met 383, zoodat het aantal inwoners op 31 Dec. 1937 totaal 8342 bedroeg. Aantal huwelijken 47. MEERLO. De molenaar Th. Geurts alhier had het ongeluk met zijn fiets tegen den vrachtwagen van den vrachtondernemer Hermans Meterik- Horst aan te rijden. Door de gladheid was hij zgn fiets niet meer meester. Zware inwendige pgnen lijdende werd hij bij J. Vostermans binnen ge dragen. WANSSUM. Op Vrijdag 14 Jan. a.s. zal de heer H. J. Sala uit Venray een lezing houden over Mond en Klauwzeer en de bestrijding daarvan. Daar deze ziekte op 't oogenblik alhier bg verschillende landbouwers zeer hevig is, zal het zeker de moeite waard zgn om naar deze lezing te gaan luisteren. Aanvang 7 uur. Het nieuwe jaar begon voor onze parochie wel op tragische wijze. Toen n.l. de echtgenoote van P. Pijpers alhier zich op Nieuwjaars dag 's morgens om 7 uur naar de kerk begaf, gevoelde zij zich onwel. Direct werd haar geestelijke hulp verleend, waarna zij overleed. De verslagenheid was algemeen. De pas opgerichte fokvereeni- ging had deze week de eerste tegen slag. De prachtige premiestier vond men dood in de stal. BLITTERSWUK. Alhier overleed de oudste inwoonster van Blitters- wijk, mej. de wed. de Mulder, in den gezegenden ouderdom van 92 jaar. Als bgzonderheid diene nog, dat deze vrouw gedurende 38 jaar bedlegerig was. OVERLOON. Vrijdag 14 Januari a.s. zal er in 't Patronaat een groote propaganda-avond worden gehouden van den B.V.L., afd. Overloon. Spre ker de heer Krijgsman uit den Bosch. Tevens zullen de prijzen worden uitgereikt van de dezen zomer ge houden schietwedstrijden. De Fanfare „Vriendenkring" heeft zich weer be langeloos beschikbaar gesteld deze avond op te luisteren. Aanvang 6.30 uur. Zondag en Maandag had alhier in 't Patronaat een tweetal opvoe ringen plaats van het prachtige Kerstspel„En waar de ster bleef stille staan". Ondanks het slechte weer van Zondag bleek de zaal te klein en moesten velen worden teleurgesteld. Ook Maandag was de zaal overvol, we zagen zelden zoo'n overgroote belangstelling. Wat het spel betrof, hierover was maar één roep prach tig. Een woord van hulde komt zeer zeker toe aan den regiseur den Weled. Heer J. Henckens. Het décor werd verzorgd door den schilder H. Weijmans. Ook de muziek onder leiding van M. van Opbergen (Jzn.) was af. De St. Jozefsvereeniging heeft met deze uitvoeringen een uitbundig succes behaald. Dit bewijst wel, dat zij werd uitgenoodigd dit stuk in Helmond te komen opvoeren en aan deze uitnoodiging zal gevolg gegeven worden op Zondag 23 Jan. Ook zal op veler verzoek alhier een her opvoering plaats hebben en wel op Zondag 16 Januari. Faillissementen. In het afgeloopen jaar werden door de Rechtbank te Roermond in staat van faillissement verklaard 88 personen, tegen 86 in 1936. Weert krijgt een garnizoen. Bij ministerieele beschikking van Woensdag is Weert aangewezen tot garnizoensplaats. De kazernes zullen gebouwd wor den op een terrein van Oud-Weert, ten zuiden van Weert. Het garnizoen zal bestaan uit twee bataljons infanterie, d.i. onge veer duizend manschappen. De ge meente Weert heeft een oefenterrein van 500 a 600 H.A. beschikbaar gesteld. Bouw van een nieuw raadhuis te Tegelen. Door den gemeenteraad werd voor den nieuwbouw van een raadhuis thans een bedrag van f 25.000 ge voteerd. Oudste inwoonster. Op 24 Jan. a.s. zal de oudste in woonster van Heythuizen,mej. Helena Hobus, 98 jaar worden. Door koe aangevallen. Toen de vrachtrijder Hagens te Well bezig was een koe in een van zijn vrachtauto's over te brengen werd hij plotseling dcor het dier aangevallen. Een der hoi ens drong hem dwars door den bovenarm en een slagader werd doorgesneden. Internationale vervalschers- bende geknipt. Samenwerking tusschen de Neder landsche en de Italiaansche politie heeft tengevolge 'gehad, dat vijf en twintig leden .«van een bende ver- valschers ta Genua en Florence zijn geaarresteete-en thans veilig achter slot en grendel ftijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het ver- valschen en uitgeven van dividend bewijzen der N. V. Philips te Eind hoven van de Suez-kanaalmaatschap- pij en van dollarbiljetten. Een ge vaarlijke en wijdvertakte bende die in een groot deel van Europa opereerde is hierdoor onschadelijk gemaakt. Prins Bernhard naar Soestdijk teruggekeerd. Z- K. H. Prins Bernhard is Woens dagochtend zonder eenige stoornis verhuisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z. K. H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevre denheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel ge weken. Psychisch is er van den be ginne af aan geen spoor van eenige afwijking geweest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat Z. K. H. getroffen heeft, mede, dat voorals nog zekere beperkingen moeten gel den, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen. Wat zal 1938 brengen We hebben allen het nieuwe jaar weer ingezet, vol van hoop en ver wachting, maar vervuld ook van zorgen. Er zijn blijde dingen, die ens wachten, maar ooknieuwe slagen dreigen met hun volle zwaarte. Verheugd zijn alle Nederlanders over den gunstigen uitslag van het genezingsproces van Prins Bernhard. Soestdijk is thans weer ten volle residentie, prinses Juliana was haar gemaal voorafgegaan naar het eigen home, waar straks naar we zoo vurig hopen de kre ten ook zullen weerklinken van het kind, in hetwelk Oranje zal herleven tot heil van land en volk, tot geluk van het zoo beminde en populaire prinseopaar. Overal maakt men zich op om de blijdschap te beleven, welke straks ons deel zal zijn, als de klokken beieren en de kanonnen hun jubel- schoten zullen afgeven. Colijn is somber. Onze minister-president heeft zich in een interview uitgelaten over 's lands vooruitzichten in 1938. De heer Colijn is genezen van zgn griep- achtige verkoudheid, maar eenige geestelijke depressie scheen toch nog zijn deel te zijn, toen hij den mede werker van een Fransch financieel blad voor de verkondiging van zijn voorspellingen ontving. De internationale economische positie is volgens minister Colijn, vergeleken bij een jaar geleden, achteruitgegaan. De hoop op een algemeene ver betering der conjunctuur is verzwakt en de kans op een vrijer ruilver keer, waarop verleden jaar nog eenig uitzicht bestond, thans vrijwel verkeken. Daarom acht de minister den toe stand thans over het algemeen on gunstiger dan bij den aanvang van '37 en we zullen al blij mogen zijn, indien de lijn in 1938 van nu aan horizontaal blijft loopen." De heer Colijn wees ook op de weer toenemende werkloosheid. In verscheidene kringen is men teleurgesteld over dit ministerieele pessimisme. Men wijst o.m. op En geland, waar men zich volstrekt geen bijzondere zorgen maakt en vraagt zich af, waarom Nederland niet in dezelfde conditie kan ver- keeren. Dat wij bij de algemeene opleving welke Engeland reeds jaren deelt, niet in den pas zgn gekomen, moet ods toch een spoorslag zijn om in de toekomst alles te vermijden, wat mede daaraan schuld was. Wanneer wij dit in het oog houden, is het perspectief wellicht zoo somber niet. Het D.v.N.B. spreekt de hoop uit, dat de somberheid van minister Colijn ons niet zal terugvoeren tot een economische politiek van vroe gere sombere jaren. Dan immers zouden de lessen welke zij ons gaven, aan ons verspild kunnen blijken. In bepaalde kringen dat blijkt b.v. uit de lectuur van de Arbeiders persheeft men zich ook ontstemd betoond over de uitlating van Dr. Colijn, dat hij geen vertrouwen meer heeft in den Volkenbond, wan neer deze gefundeerd blijft op de grondslagen van 1919. Auto te water gereden. Twee dooden. Donderdagavond om negen uur is te Nieuw-Amsterdam een personen auto met drie inzittenden in de Hoogeveensche vaart gereden, waar bij twee hunner om het leven zijn gekomen. Barmat overleden. In de St, Gilles-gevangenis van Vorst bij Brussel is Donderdagmor gen overleden Julius Barmat, die, zooals men weet, ler zake van op lichtergen in België gepleegd, onlangs door de Nederlandsche Justitie aan de Belgische is uitgeleverd. Barmat zou ongesteld uit Neder land in België zijn aangekomen. In de gevangenis van Vorst is hg sedert zgn aankomst door aan de gevan genis verbonden geneesheeren ver zorgd. Door kolendamp vergiftigd. Donderdag heeft men den kos ter van de R. K. kerk te Borne be wusteloos in de stookplaats van de centrale verwarming gevonden. Hg bleek door kolendampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. Strenge koude in Hongarije. Sedert verscheidene dagen heerscht in Hongarije een buitengewoon felle koude. Woensdag vroor het Boeda pest twintig graden en in het Noor den des lands 26 graden. Te Boedapest, waar de Donau 400 M. Dreda is, drijven talrijke ijs- schotsen op het water. Het Balatonmeer is geheel be vroren met een ijslaag van 20 cm. Een Neomist van 65 jaar. Naar het „Linzer Volksblatt" uit Straatsburg meldt, heeft een 65-jarige vader van elf kinderen, die sinds meerdere jaren weduwnaar is, zijn eerste H. Mis opgedragen. Het is de gewezen bediende An- toins Ortello, die jaren lang in Mühl- hausen, Colmar en Altmünsterel in industrieele ondernemingen werk zaam is geweest en zich daarna in Straatsburg vestigde. Hg maakte zijn theologische studiën des avonds thuis en legde daarbij een groote volharding aan den dag. Na de lagere wijdingen ging hij naar het seminarie, waar hij zgn studiën voltooide en nu uit de handen van Mgr. Ruch de priesterwijding heeft ontvangen. De 65-jarige neomist werd aan het altaar geassisteerd door zijn zoons. Van de negen nog in leven zijnde kinderen zgn drie jongens in de orde der Paters Redemptoristen getreden en drie meisjes bij een vrouwelijke kloosterorde van ziekenzusters. Rentelooze onopzegbare hypotheek. Een fataal droombeeld l Sneeuwbalsysteem. Vrijwel het geheele land wordt in de laatste maanden systematisch bewerkt ten behoeve van de ver scheidene „Bouwkassen", welke we tegenwoordig rijk zijn. Deze inten sieve bewerking is het noodwendige uitvloeisel van het systeem, waarop die bouwkassen steunen het sneeuw balsysteem. Om velen „kleinen luyden" een groote teleurstelling te besparen, willen we met nadruk tegen het systeem der bouwkassen waarschu wen. Het is niet voor de eerste maal, dat we zulks doen. Reeds 4 of 5 jaar geleden deden we dat in een kort artikeltje naar aanleiding van de zwendelpractijken van zulke Bouwkassen, die toen in Tiel en Maastricht gevestigd waren en waartegen de politie was opge treden. Ik kreeg toen bezoek van een Inspecteur van een andere Bouw- kas, die me van zgn goede trouw en de soliditeit van zijn maatschappg kwam overtuigen. Wat overbodig was. Al die inspecteurs en agenten, die zich voor het werk der Bouwkassen spannen, zijn heele brave menschen, ze kunnen het althans zijn, zoo goed ale wie ook. En hun maat schappijen kunnen zoo safe zgn als de Nederlandsche Bank. Alleenhet systeem der Bouwkassen is on deugdelijk. Het zit, in het kort gezegd, als volgt in elkaar. Gesteldmen wil een bouwcrediet (voor 'n eigen woning), gioot f 3000. Dan begint men te sparen in de Bouwkas, b.v. f 30 per maand. Dat geld komt alle maal uitgezonderd de „admini stratiekosten" in een groote pot terecht, waaruit de deelnemers in volgorde, naar het tijdstip, waarop ze toetraden of 't aantal stortingen dat ze deden, hun bouwcrediet be komen. Hebben ze dat ontvangen, dan beginnen ze het opgenomen bedrag, verminderd met de eerder gedane stortingen, eveneens in maandelijksche termijnen terug te betalen. Iedereen weet, dat men, 30 gld. per maand sparende, na 100 maanden f 3000 bijeen heeft. Daar is dus geen Bouwkas voor noodig. Deze zoeken zich attractief te maken door het voor te stellen, alsof men gemakke lijk na b.v. een jaar sparen, het volle verlangde erediet kan bekomen, dank zij de betaalde premie van nieuwe ledenEn juist deze voor stelling van zaken is bedoelde of onbedoelde zwendel. Die theorie gaat in de practijk slechts op voor 'n kleine groep menschen, die tot de oprichters be hoorden en mogelijk voor de eerst- toegetredenen na de oprichting. Nemen we eens aan, dat men 30 gld. per maand betaalt voor een erediet van f 3000dan kan men dit bedrag pa ruim 8 jaar bijeen hebben gebracht. Onmiddellijk, nadat men lid is geworden, moeten dus acht nieuwe leden beginnen te sparen, wil men zelf reeds na een jaar het verlangde erediet bekomen. Maar die acht leden willen hun wensch eveneens na een jaar bevredigd zien, daarvoor zijn 64 nieuwe leden noodig; deze 64 vereischen een aan was van 512 leden, welk getal ver volgens groeit tot 4096, 32768, 262144 enz. Men kent het verhaal van den Chinees, die ten behoeve van zijn Keizer het schaakspel had uitge vonden en ter belooning graankorrels vroeg: één korrel op het eerste der 64 vakken van het bord, twee op het tweede en verder op elk volgend vak steeds een verdubbeld aantal. De Keizer stond den wensch glim lachend toe, maar toen het op de uitvoering aankwam, bleek het, dat er in het heele Chineesche rgkgeen graan genoeg was om den uitvinder te beloonen. Een Bouwkas is natuurigk heel gauw aan haar verzadigingspunt toe en de practijk is dan ook, dat slechts een groep beginners haar verwach ting verwezenlijkt ziet en er duizen den kleine spaarders moeten worden „aangehaald" ten behoeve daarvan. Zelfs het platteland moet tot in al zijn uithoeken worden bewerkt en uitgebuit om een klein aantal men schen vervroegd aan bouwcrediet te helpen. Voor de meesten beteekent 'n bouwkas jaren en jaren in de zor gen men moet huur big ven betalen voor de eigen woning én een maand- termijn voldoen op het luchtkasteel, dat men zich heeft gevormd, en pas na vele jaren, als men oud of dood is, een brokje werkelijkheid „kan" worden. Let op het „kaD." Want zelfs al heeft men volledig het bedrag voor het verlangde ere diet gespaard, dan is het nóg niet. zeker, dat men het bekomt. Het eigen geld zit in de huizen, welke anderen zich hebben gebouwd, men is dus afhankelijk én van de soliditeit der onderneming als zoo danig én van de goede trouw (door afbetaling) van de leden, die de voordeelen van het sparen door anderen genoten. Juist omdat practisch slechts de groep der eerste leden profiteert, verrijzen de Bouwkassen als padde stoelen uit den grond. De voorstelling in de prospectussen, alsof men, als alles goed gaat, een „rentelooze" hypotheek zou bekomen, is natuurigk misleidend. Immers, men betaalt rente door ze vooraf, van het eigen geld te dervenHet geld, dat men eventueel als bouw crediet. bekomt, is gespaardgeld, van zich zelf en in heel enkele gevallen van anderen. Van dat gespaarde geM heeft men nooit rente bekomen, toen het jaren laDg bij anderen uitstond. Juist in plaatsen, waar een woning tekort is ej»'de arbeiders of kleine burgers voQr een redelijken huurprijs geen behóorlgke woning kunnen bekomen, is datgene, wat de Bouw kassen voorspiegelen na korten tijd een eigen woning, dank zij een renteloos bouwcrediet, buitengewoon verlokkend. Maar degenen, die naar dit fata morgana grgpen, worden teleurgesteld en storten zich in zorgen, waar ze misschien nooit meer uitkomen. De betrouwste bouwkas is die, welke men zich persoonlgk vormt. Wie f 3000 noodig heeft voor een nieuwe, eigen woning, behoeft slechts ongeveer een derde te hebben ge spaard en kan indien hij solide is de rest gemakkelijk als hypotheek bekomen. Wie zich aansluit bg een Bouwkas, beloopt voor minstens 90 pet. de kans, dat hij het volle bedrag moet hebben gespaard, vóór hij zijn bouw crediet kan bekomen. Hij beloopt bovendien de kans, dat hij, het volle bedrag bespaard hebbende, nóg niet aan de beurt is, of zijn geld, geheel dan wel ten deele, kwijt is door de trouweloosheid van de beheerders of van degenen, die met het geld van anderen aan een „eigen" woning kwamen. Men zij gewaarschuwd Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 30 Dec. tot 7 Jan. GEBOREN MartiDUs J. W. Hendriks, Hoenderstr. Mathias B, Klokgieter, Woonwagenkamp Petrus G. H. Philipsen, Klein Oirlo Gerarda .M. J. van Waaijenburg, Wilbelminastraat Joseph E; L. Seijkens, Klein Oirlo Martha M. H. Jacobs, Leunen. OVERLEDEN Gerardus L. M. Zanders, 6 jaren, Oirlo Zandhoek. Martinus J. W. Hendriks, 3 dagen, Hoenderstraat. Frederlka H. de Ponti, echtgenoote van Antoon H. Loonen, 65 jaren Leunen. Theodcra Dgkmans, echtgenoote van Peter Flinsenberg, 61 jaren Broekweg. GEHUWD Martinus W. Custers, 28 jaren, smid, en Hendrina G. Peeters 24 jaren, zonder beroep, beiden te Venray. Kerkelijke Diensten. DEKENAAT VENRAY. VRIJDAG a.s. recollectie Heeren Geestelijken in de Paterskerk. Parochiekerk. Gironummer 136144. Heer der week Kapelaan LiDssec. Tel. 186. Morgen ZONDAG 7 uur bestelde leesmis voor de overleden leden van de Duivenclub „De Zwaluw." Tevens H. Mis met algemeene H; Communie voor alle jongens van alle mannelijke jeugdvereenigingen, 8 uur leesmis, 9 uur Kindermis, 10 uur plechtige Hoogmis tot dankzegging ter intent ie van den Edelachtb. Heer van de Loo, oud-Burgemeester, half 3 Kinderlof, 4 uur H. Familie, 6 uur Lof. In alle H. Missen collecte Missie van Africa. MAANDAG half 7 Zielmis, 7 uur leesmis, half 8 besteld Jaarg. voor Jan van Loon en echtgenoote, 8 uur Jaarg. voor Johannes Munsters en Margaretha Wijnhoven, kwart na 4 Lof. DINSDAG half 7 H. Mis, 7 uur leesmis, half 8 besteld Jaa g. voor de vrouw van Jan Janssen en hare dochter Marie, 8 uur besteld Jaarg. voor Martinus Maas, 9 uur gezongen H. Mis voor de levende en overleden leden van den R.K. Bouwvakpatroons bond. WOENSDAG half 7 leesmis, 7 uur leesmis, half 8 besteld Jaarg. voor de vrouw van Gerard Stevens, 8 uur Jaarg. voor Johanna Munsters. DONDERDAG half 7 leesmis. 7 uur H. Mis te Veltum, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leerlingen der i Meisjesschool, 8 uur Jaarg. 2e klas voor Godfried Smulders. VRIJDAG half 7 leesmis voor de vrouw van Henri van den Munckhof, 7 uur leesmis, half 8 besteld Jaarg. voor Andries Wismans, 8 uur Jaarg. voor Jan Poels cn beide echtgenooten. ZATERDAG half 7 O.L. Vrouwen- mis, 7 uur leesmis, half 8 leesmis, 8 uur leesmis, kwart na 4 Lof. Patronaat. ZONDAG, 2de Zondag v. d. maand. Om 7 uur H. Mis ïpet algemeene H. Communie voor Alle jongens van Jonge We. en Wa., Vjerkenners, Patro naat en Maria-congregatie. (Paro- chieele K,J.C.). Na cjle Hoogmis (ruim 11 uur) Jongenscongregatie, daarna Bibliotheek tot 12.15 uur. 's Avonds geen patronaat j DINSDAG half |8half 11 Goud- Pluvier. WOENSDAG half 7—half 8 Alge meene groepenbijeenkomst voor de Jonge Wacht, waaronder installatie van een der leden. We vertrouwen, dat allen tegen woordig zgn in de H. Mis van Zon dag, waaronder gezamelijk gezon gen wordt de Mis no. 1. Trouwe opkomst -verzocht ook voor de Congregatie. Op die manier zet ten we het jaar flink in. K. J. V. Zondag na de H^gmis Bibliotheek Dinsdag 8 uur tooneelrepetitie 3de en 4de bedrijf. Donderdag 8 uur algemeene gods dienstclub. Vrijdag 8 uur repetitie tooneel lste en 2de bedrijf.' Poetsen door Margaretha Sinclair. K. J. M. Zondag 3 uur alle K.J.M.ers, ook de aspiranten en nieuwe aspiranter. Woensdag half 3 Rosa v. Lima. ZELATRICEN TSING TAO. Zondag na de Hoogmis zang-rep. CONGREGATIE. Zondag 2 uur kleine Congregatie. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige A. Goumans, J. v. Lanckveld, A. Sijbers, W. Voesten, J. Poels, S. Claassens, J. Tillemans, J. Kusters, J. Muis. TRIDUUM H. FAMILIE. 14, 15 en 16 Januari wordt er een Triduum gegeven voor de mannen en nieuwe leden van de H. Familie. Men wordt verzócht dit Triduum, dat gegeven wordt door den Zeereerw. Pater Peeters, Redemptorist, bij te wonen. Nieuwe leden "kunnen zich nog aanmelden bg den Directeur en de Prefecten. De Internationale Bidweek van 1825 Januari staat voor de deur. De voorbereiding is begonnen. Deze gebedsactie pakt de geloovigen. Heel Venray is lid van het Apos tolaat des Gebeds, heel Venray is toegewijd aan Maria; tot Jezus door Maria; heel Venray houdt dus de bidweek, jong en oud bidt dagelijks „Mogen ze allen één zijn, zooals Gij, Vader, het zijt in Mij en Ik in U." Er zal gezorgd worden, dat ieder huishouden een briefje krijgt met de voorgeschreven gebeden en de aan bevolen intenties van iederen dag. Wie geen schoolgaande kinderen heeft, de gebedjes worden aan de schoolkinderen meegegeven, kan er een laten halen bij de hoofdzelatrice v. h. Apostolaat ^.°s Gebeds, kloos ter Jerusalem. T Paterskerk Morgen ZONDAG de H.H. Missen om 5, 6 en 7 uur,* om 8.15 de Hoog mis met Te Deum, die wordt opge dragen tot dankzegging bij 't af scheid van Burgemeester van de Loo. Gelegenheid om tje biechten aan de Epistelzijde. Om ;4 45 gez. Vespers, om 5.30 Lof. DINSDAG gedurende de uitstelling van 't Allerheiligste te verdienen volle aflaat. Om 7530 gez. Antonius- mis. 's Avonds om 5.30 gez. Vespers en Lof ter eere van St. Antonius. VRIJDAG om 7.30 gez. H. Mis. 's Avonds om 5.30 oefening van de H. Kruisweg. Op de weekdagén zgn de H. Missen om 5.30, 6.15, 7.en 7.30 uur. Dagelijks om 7.30 'n H. Mis voor klooster en weldoeners. Maandag om 7 uur H. Mis voor de afgestorven fam. v. HoutJans senVersteeg. Maandag, Woepsdag, Donderdag en Vrijdag om 6l/4 uur H. Mis voor Wed. Gellings. Dinsdag om 6l/^uur H. Mis voor Joh. Noyen. Zaterdag half 8 plechtig gezongen Requiem-Mis voor Gerardus Hoey- makers. Derde Orde. VRIJDAG 7 uur. Requiem-Mis voor Zr. Frederica Hubertina Loonen De Ponti als lid der Derde Orde. De Tertiarissen worden herinnert aan hun verplichting om voor de overledene het Rozenhoedje te bid den en de H. Communie op te dragen. Jonge Derde Orde. A.s. Maandag 10 Jan. 's avond3 om 8 uur bestuursvergadering, afdeeliDg jongens. A.s. Dinsdag 11 Jan. 's middags om kwart voor 3 bestuursvergade ring, afdeeling meisjes. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Mirktstraat 10. GEVRAAGD 1 slagersleerlinjk 3 boerendiens fielden 1 paardenknecht voor Paschen Arbeiders bekeid met eikenhout- bosschen te hakktn. 1 boerenknecht m meid v. Wansum 2 bekw. boerenlnecht g. k. melken Arbeidskrachten ten behoeve der landbouwers in Duitschland Boerenknechten K>or Zuid-Limburg BIEDEN IICH AAN 1 huishoudster foor dadelijk 1 burgerdienstijeid 25 j. v. dadelgk 1 boerenknecbt!17 jaar 1' meubelmakeifcn. 2 jaar a.h. vak 1 daglooner eenfre dagen in de week 1 boerenknecht^, direct of Paschen 1 2 boerenknecht*. direct of Paschen 1 jongen 14 j. t boerenwerk losse arbeiders 1 kindermeisjel4 jaar 4 dagmeisjes burgerdienstmeim van 18,19 en 20 j. Metselaars, tiinerlieden, dakdek kers, grondwerk, winkelbediende opperlieden, sigénmakers enz. enz

Peel en Maas | 1938 | | pagina 2