Weekblad voor VENKjitY, HOEST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Opruimingen Buitenland. Provinciaal Nieuws Bij Heer-NonlteS. Zaterdag 8 Januari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 2 AAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitaave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Wat is een recht vaardig loon Moet het worden bepaald naar prestatie of naar behoefte Kindertoeslagregelingen. Loontheoriën zijn over het al gemeen niet eenvoudig. Dit bleek ons weer. eens uit de verslagen van begrootings- vergaderingen in meerdere ge-' meenten. Verzoeken van politie- en andere bonden orir~- een kindertoeslagregeling gaven aan leiding tot soms erg kromme principieele beschouwingtss-eo zeer aanvechtbare uitspraken. Het oude, liberaal-economische beginsel van loonpolitiek steunt op de gedachte, dat de prestatie naar haar waarde moet worden gehonoreerd. Deze gedachte lijkt uitermate logisch en is het tot op zekere hoogte ook inderdaad. Prestatie zal altijd wel een der voor naamste factoren voor de bepaling van het loon zijn. De „vaagheid" echter van het begrip „prestatie" heeft veel aanleiding gegeven tot uitbuiting, nog méér deed dat 't begrip „waarde". Is de waarde het bedrag, waar mee de werkgever „uit" kan komen bij z ij n wijze van han del drijven Dan wordt de arbeider het slachtoffer var. een ongebreidelde concurrentiezucht. Men voelt, dat de prestatie niet alleen naar haar waarde moet worden betaald, maar ook naar de levensbehoeften van den ar beid. Het doel van den arbeid is het leven: het loon van den arbeid moet dus het leven toe laten. De loonpolitiek onderging ten onzent in de laatste decennia meer en meer den invloed der christ. sociologie, welke aan duidde, wat tot de noodzakelijke levensbehoeften der menschen behoorde en dus uit arbeid moest kunnen worden verkregen. De factor „behoefte" is bij de bepaling van het loon van groo- ter beteekenis geworden dan de prestatie. Dat is een uitvloeisel, behalve van de doorwerking der christe lijke sociale gedachten, van de gewijzigde economische omstan digheden, alsde verbeterde techniek en de industrialiseering der bedrijven. Alle menschen hebben tenvolle hun levensbehoeften behouden, maar er is veel minder arbeid benoodigd dan vroeger. Werd dus slechts de prestatie gehono reerd, dan zou de helft der menschheid moeten verhongeren. Aanvaardt men de juistheid van het beginsel, dat het voor een groot deel althans het be hoefte-element is, dat het loon moet bepalen, dan volgt daaruit dat er rekening is te houden met de grootte van het gezin. Het is 'in dat verband onlo gisch om te gewagen van een „kinderpremie", want 't verstrek ken van kindertoeslag is zoo goed een plicht als het verstrek ken van alles, wat de arbeider of beambte voor het levenson derhoud van zich (en zijn vrouw) bekomt boven de waarde van de arbeidsprestatie. Nu kan men kindertoeslag ver werken in een algemeen gezins- loon. Daarmee bedoelen we: een loon naar de behoeften van een middelmatig groot gezin. Een aantrekkelijke met een bezwaar lijke practijk. De volwassen, maar ongehuw de arbeider, krijgt het normale algemeene gezinsloon en hij kan dus sparen zoolang hij niet ge huwd is, zijn huwelijk nog kin derloos is of het aantal kinderen beneden het middelmatige in getal blijft. Dat gespaarde geld moet dienen voor de vermeer derde behoeften van het later grooler geworden gezin. De practijk is, dat een onge huwde arbeider en het hoofd van een klein gezin, ook al verdienen zij zulk gezinsloon, weinig of niets kunnen overleggen, omdat het behoefte-element scherp wordt afgesteld en de arbeider (beambte) daar buitenom nog heel wat levensverlangens zal willen be vredigen zonder dat men hem van eenige buitensporigheid in zijn levenswijze zal kunnen be tichten. Kindertoeslagregelingen passen volkomen logisch in het moderne loonstelsel, dat de volle geëischle arbeidsprestatie verlangt, maar de tegenwaarde daarvan laat bepalen door de levensbehoeften van den arbeider. Het zal niet zoo lang meer duren, of deze materie wordt algemeen, wettelijk geregeld, de noodige voorbereidingen daar toe werden reeds eerder getrof fen. En intusschen past men in verschillende groote bedrijven al regelingen van eigen vinding toe welke neerkomen op kindertoe slagfondsen, waaraan degenen bijdragen, die nog niet gehuwd zijn en waaruit zij trekken, die een groot gezin te hunnen laste hebben. Het is goed en juist, dat de overheid thans reeds, voorgaat in hetgeen straks als een goede en wettelijk geregelde loonpoli tiek voor alle werkgevers zal gelden. Dus ook gemeenteraden. Maar zij moeten dan geen sa- larisgrenzen stellen. Wie van meening is, dat een arbeider of beambte met een inkomen van b.v. tot f 1500 kindertoeslag kan ontvangen, maar hooger-gesaia- rieerden niet, die beschouwen (behandelen althans) den kinder toeslag als 'n fooi. Aanvaardt men de gezinsbe hoeften als factor voor loonsbe- paiing, dan heeft degene, die hetzelfde werk doet, maar méér kinderen heeft, ook recht op meer loon. Md. ge toch eïgeDlijk niet goed mee voor den dag kunt komen. Opruimingstijd is voor de zaken de werkelgke tijd, om hun oude voorraden zoo goed mogelijk trach ten te verkoopen. Zij doen dit of trachten het te doen met een glim lach, den geheelen dag door en ze glimlachen en dit vlak na de drukke Decembermaand. Moesten zg met het helpen uit zoeken van geschenken al een beetje kijk hebben op de persoon, die koo- pen wil, met de opruiming zal zg kunnen bewijzen of zij menschen- kennis hebben opgedaan en de juiste menschen de juiste artikelen aan bieden, wat ook voor haar zelf veel moeite en tgd zal besparen. En hebt ge goede verkoopkrachten in uwe zaak, dan zullen deze door hun optreden en vriendelijkheid in den omgang met heel veel onbeken de menschen, gedurende de op ruimingstijd ook wel nieuwe relaties voor U aanknoopen, bediening doet zoo veel. En ook de koopende dames zijn wel eens wat zenuwachtig bij het uitzoeken van koopjes. Wie dan rustig kan blgven en toch vriendelijk zal een prettige indruk van de zaak geven. Dit is het groote voordeel, dat ge in opruimingstijd kunt hebben, indien ge goed personeel hebt. Want het is toch algemeen bekend, dat de menschen gedurende de op ruiming hier en daar kijken en niet alleen bij de vaste zaken waar zij anders geregeld koopen. Welnu als zulke „losloopende" bij uw zaak terecht komen, tracht ze dan voor U te winnen, en hierin kunnen de verkoopers U helpen. Een goede verkoopkracht is vooral in opruimingstijd een ongekend bezit voor een zakenman die te veel wilde bezuinigen, weest daarom voorzich tig met het aan te werven personeel, kiest liever goede krachten, ge zult er op den duur heusch meer aan hebben. OpruimingWelk woord werkt meer als een magneet op de meDschen maar hierbij bedoelen wg eigenlijk meer het vrouwelijk geslacht! De magnetische kracht werd de laatste jaren echter eenigszins ver minderd toen men waarlijk een teveel en bijna voortdurende opruiming hier of daar kon constateeren. Doch de wet heeft de halfjaarlijksche oprui mingen ingesteld en nu wordt er weer verlangend naar uitgezien. Doch niet alleen voor de koopers is het een gewichtige tgd, ook voor de zakenman; immers nu is het voor hen de tgd om vele onverkochte artikelen, vooral die welke aan mode en smaak onderhevig zijn, toch nog tegen een redelijke prijs kwijt zien te raken. Dus beginnen vele zaken allereerst het woord „opruiming" zoo groot en duidelijk mogelijk op hunne ruiten te plakken. Dan worden de goederen in de etalages met prijsjes bedekt en om het geheel een nog drukker aanzien te geven, komen er dan vaak nog opschriftjes bij van: „Ner. gens ter wereld zoo iets gezien" en „Hier alléén kriigt U koopjes" en ..Wij geven alles voor niets" en nog meer dergelijke opschriften. En toch, denkt ge nu werkelg'o dat veel menschen dit zullen geloo- ven Overdrijft toch niet zoo, het ligt er te dik op. Indien ge bijv. op deze opschriften zoudt zetten „Wij rekenen tgdens de opruiming slechts 3 pCt. winst" nu dan zouden de menschen dat eerder aannemen en redelgk vinden, in andere gevallen denken ze, dat de zaak wel over de kop zal gaan en niet veel te be- teekenen moet hebben. Hoewel men in de opruimingstgd het eerst naar de prijzen kijkt, laat daarom toch niet uw etalage op een sneeuwveld van prijslijsten gelijken, houdt de etalages rustig en be schaafd. Leg steeds de beste koopjes voor de ramen om de menschen te trek ken, doch geef hen wel de moge lijkheid om deze ook te kunnen koopen. Ge moet daarom niet dade- lgk alle voordeeiige koopjes in de etalages leggen, doch deze langzaam aan, stuk voor stuk naar voren brengen, zoodat ge tot de laatste dag toe iets bijzonders hebt aan te bieden. Dan zgn er altijd wel artikelen, die ge misschien al wel jaren in de zaak hebt, nu onder het publiek, dat in de opruimingstijd komt, zijn er altijd, die werkelijk koopjes noo- dig hebben, omdat zij iets anders niet kunnen betalen. Welnu, houd deze meeBt oudere dingen achter tot een dergelijke klant uw zaak bezoekt. Kom er rond voor uit dat het iets ouda is. waar Roosevelt waarschuwt Japan. Geel tegen blank. Terwijl de mogendheden van het westen door onderlingen naijver machteloos zijn om hun invloed te laten gelden, slaat Japan in het verre Oosten zijn slag en brengt een zeer belangrijk deel van China onder zijn macht. Met zeldzame brutaliteit komt Japan voor zijn plannen uit. „De handelsbelangen der blanken moeten verbleeken voor de zon van Japan", zei de Japansche admiraal Soetsoe- goe, een der leidende regeerings- personen, die als de toekomstige minister-president wordt beschouwd. En hij voegde er, sprekende over het toekomstig lot der blanken in het oosten, aan toe„Het juk der blan ken op de schouders van de gele rassen moet verdwijnen. Dit zal een algemeenen strijd tengevolge hebben." Dat de blanken zich tegenover gele rassen niet altijd behoorlijk hebben gedragen, zal niemand in twijfel trekken. Maar in Japahschen mond hebben bovenaangehaalde woorden de eigenlijke beteekenis, dat de gele rassen, wat China be treft, onder het Japansche juk zullen komen. De diplomaten van den nieuwen tijd, als Hitler en Mussolini, weten nu, wat zij ondernamen, toen zij vriendschap zochten met Japan, waarbij zij zich in werkelijkheid stelden tegenover Europeesche be langen. Ook zij vertegenwoordigden blanken, dus het ras, dat uit het oosten verdwijnen moet. Intusschen gaat Japan verder in zijn optreden tegen de Europeesche concessies in Sjanghai, de nederzet tingen der Europeanen onder het bestuur der resp. landen. Roosevelt, de president der Ver- eenigde Staten, richtte een ernstige waarschuwing tot Japan. Hg sprak van provocaties, doelende op den Japanschen aanslag op het Ameri- kaansche oorlogschip, die in andere tijden door haar ernst zeer gemakkelijk een oorlog tengevolge zouden kunnen hebben. Amerika wil in zelfbeheersching met andere volken in vrede leven en heeft ge tracht door beperking der interna tionale strijdkrachten den vrede te waarborgen. Maar nu moet het sterk zijn voor zelfverdediging. Deze woorden van Roosevelt zal niemand misverstaan. Amerika is niet van plan, maar alles van Japan te blijven verdragen. De feiten en de gevaren eischen, dat ik duidelijke taal spreek, zei Roosevelt. Zal het Westen grimmig in zich zelf verdeeld "blijven tegenover de oostersche aanmatiging VENRAY, 8 Januari 1938. Toezicht op krankzinnigen. De Burgemeester van VENRAY herinnert de ingezetenen bij ver nieuwing aan den inhoud van artikel 3 der wet van 27 April 1884 (S. Nr. 96), tot regeling van het Staats toezicht op Krankzinnigen, waarbij is bepaald, dat hij, die een krank zinnige verpleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstreKt, gehou den is hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen twee maal vier en twintig uur na den aanvang der verpleging. De aandacht wordt in het bijzonder er op gevestigd, dat de aangifte niet slechts alleen moet geschieden voor de krankzinnigen buiten ge stichten verpleegd, maar ook voor idioten, onnoozelen en dergelijke stille krankzinnigen, in één woord, al wie niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is en hetzij bij bloedverwanten of betrekkingen verzorgd wordt. Hij die nalaat de bovenbedoelde aangifte te doen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Venray, 3 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN l.b. Voorjaarskeuring van hengsten Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten alleen voor type trekpaard, dit jaar zullen plaats hebbeD; te Roermond op 10 Februari 1938 te 14 uur; te Maastricht op 11 Februari 1938 te 10 uur. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken voor den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken regelingscommissie. Voor verdere inlichtingen omtrent aangifte vervoege men zich ter Se cretarie. Venray, 4 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. Houben l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangifte hengsten. De Burgemeester van Venray brengst in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paarden- wet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar of houder van een twee jarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burgemeester der gemeente zijner inwoning aangifte te doc a binnen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in zija bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aan gifte doen ter Secretarie, onverschil lig of hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aangegeven. Venray, 3 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN l.b. VERKEERSVEILIGHEID VAN VRACHTAUTO'S. Donderdag 13 Januari komt een auto in Venray, teneinde de vracht auto's te controleeren op verkeers veiligheid en bedrijfszekerheid. Werken de remmen goed? Zgn de lichten volgens de eischen van de Motor- en Rijwielwetgeving Is het stuur goed in orde Zijn er geen gebreken aan raam of veeren Het is een nieuw denkbeeld van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, dat deze uitgewerkt heeft in samenwerking met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto-Insti tuut naar het voorbeeld van een automobilistenvereeniging in Frank rijk, die een wagen cp den weg gebracht had met het doel de auto's te onderzoeken aan remmen, stuur enz. en waarbij gebleken was, dat niet minder dan 75 pet. niet beant woordde aan de eischen van de wet. De auto door den B.B.N. voor dit doel op den weg gebracht in samen werking met het W.B.I. bevat ver schillende apparaten voor deze controle en komt Donderdag 13 Januari a.s. 's morgens vroeg in Venray, standplaats bij J. Gommans, Stationsweg 57. Ieder, die met een of meerdere vrachtauto's daar komt, zal zijn wagens kunnen laten onderzoeken tegen het luttele bedrag van f 1.75 voor het eerste onderzoek, dat bevat onderzoek van stuurinrichting, incl. fusees, voorwiellagers, stuurstangen enz. remmen door bepaling rem- vertraging, afstelling van den car burateur of algemeenen toestand dieselmotor. En f 1.40 voor het tweede, dat omvatverlichting in verband met wettelgke voorschriften, algeheelen toestand van koppeling, gangwissel, transmissie- en achteras, coDtröle van algemeenen toestand motor, en verder een zeer laag tarief voor onderzoek van details, iie noodig mochten zgn. Aan de eigenaars van deze auto's wordt binnen enkele dagen toege zonden een officieel rapport samen gesteld volgens de reglementen van het wereldbekende bureau Veritas inPargs, nekend doorzijn maatregelen ter verbooging van verkeersveiligheid ter zee, welk bureau sinds eenige jaren ook een reglement heeft voor verkeersveiligheid te land welk reglement het W.B.I. het recht heeft voor ons land toe te passen. Het groote voordeel van een dergelgk rapport is, dat hiermede eventueel de politie kan worden getoond, welke groote waarde de eigenaar hecht aan de verkeersveiligheid van zijn mate rieel, wanneer zijn wagen zou worden aangehouden. Het is een origineel idéé, dat bij de autoriteiten alreeds in goede aarde is gevallen en het is te hopen, dat vele wagens op de bovenvermelde plaats aanwezig zullen zijn, om voor dit luttel bedrag van dezen bijzon- deren dienst gebruik te maken. De controle wagen zal zgn tocht vervol gen door alle districten in Nederland, om op marktplaatsen en overal, waar bedrijfsautohouders te zamen Komen, hun wagens te controleeren op verkeersveiligheid en bedrgfs- zekerheid! De B.B.N. wil zorgen, dat het goederenvervoer langs den weg ver keersveilig is in het belang van het publiek. T ooneeluitvoering. Naar wij vernemen zal de R.K. Werkliedenvereeniging alhier op Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari a.s. haar jaarlijksche Tooneeluitvoe- ring geven in het Patronaat. Opgevoerd wordt „Oom Piet en Co.", klucht in 3 bedrijven. Wij ontvingen Donderdagmor gen een briefje met het volgende Ingezonden Gemeente Verordening men magt geen assen strooijen op straat mij duk de gemeente mag wel wat meer zand strooijen op de staten en wel in de binnen straten want daar is zg grooter nodicht! een Abonee M. V. De doodclijkc aanrijding op den Horsterweg. Heeft de chauffeur roekeloos gereden Dinsdagmorgen kwam voor de Roermondsche Rechtbank in behan- deiing de strafzaak tegen den 27- jarigen chauffeur J. M. M. J. uit Horst, wien door den Officier van Justitie bij dagvaarding werd ten laste gelegdhet door zgn roeke loos en onvoorzichtig rijden schuldig zgn aan den dood van den 41-jarigen koopman W. L. Hulsman uit Venray, die in den morgen van 4 Nov. j.l. bij een auto-ongeval nabg Californië onder Grubbenvorst om het le «ren kwam. Dien morgen hing over den Rijks weg ter plaatse een rookgordgn, afkomstig van een op een der nabije akkers aangelegd vuurtje. J. nu reed met een flinke vaart dit rookgordgn in, zag zich plotseling voor een kar, week naar links (in plaats van naar rechts) uit en botste tegen den uit de andere richting komende door Hulsman bestuurde auto met boven omschreven noodlottig gevolg. Door den Officier van Justitie waren een 10-tal getuigen, w.o. een deskundige, gedagvaard, terwijl ver dachte werd verdedigd door mr. C. Schurmann, uit Rotterdam. Verdachte J. ondervraagt, ver klaarde dien morgen met een zwaar met zand beladen vrachtauto te zgn gepasseerd terwijl de rook over den weg trok. Hij reed in den rook en zag op eens voor zich een kar, hij kon niet ander3 dan links uitwijken. President mr. Baron van Hövell Ja en wat er toen gebeurd is, de beste getuigen hiervan zijn de duide- lgke foto's in het dossier. Deze spreken boekdeelen van uw verkeerd handelen op dezen rechten weg. Mr. Rieter: Waarom kon je niet anders. Verd.Ik moest de kar ontwijken. Off.Je had moeten stoppen. Verd.Ik reed 50 KM. Off.Ja juist, daar zit de kneep, te hard die rook of mistbank inge reden. Verder merkt mr. van der Grinten nog op, dat verd. volgens de stukken als woest rgder bekend staat. Nadat dr. Hulst de doodsoorzaak had verklaard werden de verschil lende getuigen gehoord. Eerst de karbestuurder-voerman P. Boots uit Tegelen, die vertelde van den dikken rook, die ter plaatse was. De anto uit Horst kon hij zelfs niet zien, zijn paard was op hol ge slagen en 12 meter verder tot stil stand gebracht. Ook de echtgenoote van Hulsman kwam van de rookwolk getuigen, terwijl eenige getuigen, die ook aan de politie hieromtrent hadden ver klaard, thans kwamen vertellen geen rook te hebben gezien. Van bijzonder belang scheen de getuigenis van kleermaker J. Pen- nings uit Venlo, die juist per rijwiel was gepasseerd, toen achter hem de botsing gebeurde. Getuige had de kar echter met gezien, zoo dicht was de rook. Het paard sloeg op hol doch bleef eenige meters achter hem staan. Mr. Rieter becijferde hieruit, dat deze getuige de kar hoogstens 15 meter was gepasseerd toen de botsing plaats had. Chauffeur M. van den Bereken uit Venray was ook dien morgen met zijn auto gepasseerd. Bij het zien der rookwolk had hg direct afge remd en stapvoets doorgereden. Het zelfde had gedaan get.. Obers, die ook dien morgen was gepasseerd, terwijl het mist was en een dikke rookwolk van den Maaskant kwam. De verdediger mr. Schuurman stelde de verschillende getuigen nog Volksontwikkeling Venray. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. Extra-avond: Maandag 10 Januari om 7 uur in het St. Antonius- Patronaat geven de Vereen igde Haagsche Spelers onder leiding van P. Balledux het Tooneelspel Beperkt aantal kaarten le Rang f 1.-, 2e Rang f 0.50, 3e Rang f 0.25 vanaf Zondag 2 Jan. verkrijgbaar bij G W. Muskens, Schoolstraat 14, Tel 144. vragen omtrent het doorzichtig zijn van het rookgordgn. Men wist er weinig van te vertellen en de verd. kreeg uitstel tot 8 Februari, tot hooren deskundigen. N.V.Crt. VERDACHT VAN MEINEED. De 51-jarige arbeider P. H. J. uit Venray, had zich Dinsdag voor de Roermondsche rechtbank te verant woorden wegens meineed in een strafzaak. De man was betrokken geworden in een strooperszaakje en als getuige geroepen voor het Kantongerecht te Venlo, in de zaak tegen W. H., die verdacht werd zich onder Venray met strikken in het veld te hebben be vonden. Het geval speelde zich af in den morgen van 20 Juli van verleden jaar in de velden tusschen Venray en Geysteren, daar waar de land eigenaar van laatst gemeld dorpje zijn jachten heeft. Bg de behandeling nu van deze zaak had J. als getuige onder eede verklaard, dat hij op dien bewusten morgen niet had gezien, dat H. draad bg zich had. Deze verklaring nu zou een mein- eedige zijn, o.a. omdat hij aan jacht opziener Vervuurt wèl had verklaard, dat H. ter plaatse wildstrikken had gezet en hij zelfs deze strikken aan Vervuurt zou hebben aangewezen. Verdachte J. kwam zeer kalm van de juistheid zijner verklaring en de onjuistheid van de verklaringen van den jachtopziener vertellen. Hij had nog nooit een meineed gedaan en waarom zou hij dat thaDS doen. Hg had niet gezien, dat H. strikken had gezet en was er wel 80 meter van daan gebleven. Het eerst werd gehoord jachtop ziener Vervuurt, die echter zelf niets bleek te hebben gezien; hij had alleen van J. gehoord, dat H. strikken had ezet en deze strikken waren ook gevonden op aanwgzing van J. Een en ander had V. in een procesverbaal vastgelegd. Zgn collega Baltussen. die volgens V. ook wat van de zaak wist, bleek, toen hg werd gehoord, niets uit eigen waarneming te kunnen vertellen. Er werden nog drie getuigen ge hoord en de zaak werd er niet dui delijker door. Er werden tal van dingen bijgehaald, die niets met de zaak te maken konden hebben; zelfs kwam 't geven van ontslag en werk mogen behouden bg deze zaak ter sprake. De hoofdgetuige, zeker C. uit Ven ray, bleek niet aanwezig en even later meldde een telefoontje, dat hij bij vergissing naar het Kanton gerecht te Venlo was gestapt en na daar wat op de bank te hebben geze ten tot de ontdekking was gekomen, dat hij was gedagvaard om in Roer mond te verschijnen. Het was na de middag-pauze al vorens deze getuige kwam opdagen. Hij was nogal pertinent in zijn verklaringen, hij had J. gezien te zamen met H.. nog geen meter van elkander, terwgl H. strikken zette. Bg nadere ondervraging bleek dit „zien strikken zetten" echter slechts een conclusie, getrokken uit de be wegingen, die H. maakte. Ook veld wachter Vervuurt bleek bg verdere ondervraging, tusschen eigen waar neming en conclusie niet het juiste verschil te weten, iets wat den Officier van Justitie nogal scherp deed zijn. Om verschillende nog duistere punten in deze zaak tot klaarheid te kunnen brengen, verzocht de de Officier de zaak wederom in zijn handen te stellen. Aldus besloot de Rechtbank. N.V.Crt. De burgemeester van Meerlo doodgereden. Het Bossche Hof bevestigt het vonnis tegen verdachte. Cp Donderdag 23 December diende voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch in hooger beroep de strafzaak tegen M. J. uit Venray, chauffeur, die door de rechtbank te Roermond ver oordeeld was tot een gevangenisst raf van zes maanden met ontzegging

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1