TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Luchtbescherming. FEUILLETON. Smeulend vuur. Sociale Wetgeving» Krakelingen. 'K ZOU ZOO ZEGGEN... aan Winterhanden Ken Wintervoeten KL00STERBALSEM Zaterdag 1 Januari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 1 IV. Nadat eerst uiteengezet is, het begrip en het doel der L.B.D., nadat de verkeerde opvattingen zijn rechtgezet, nadat bekeken is de mogelijkheid, alsmede de mid delen van een luchtaanval, moe ten nu de beschermingsmaat regelen onder het oog genomen worden. Beschermingsmaatregelen. Vermeld is reeds, dat er twee groepen van maatregelen bestaan, n.l. die door de burgers en die door de overheid. We moeten de bescherming door de burgers voorop stellen, daar dit het fundament is, waar op de overheid haar maatregelen treft. Hoe schitterend de organi satie der overheid ook is en hoe voortreffelijk de diensten ook zijn uitgerust, als de burgers niet zelf de hand aan de ploeg slaan, dan zijn al deze maat regelen waardeloos. Nemen we als voorbeeld de schuilkelders. Het is voor de Overheid totaal onmogelijk, om voor al de bewoners van een stad of dorp vluchtkelders te bouwen. Vaak hoort men dit tot de plicht der Overheid verklaren. Veronderstel eens dat in Ven- ray kelders gebouwd zouden worden voor 100 personen, dan zouden er voor de kom alleen reeds een ruim 50 noodig zijn. Dit is finantieel ook niet te ver wezenlijken. Maar bovendien is tegen deze gedachte aan te voeren, waar haalt men de tijd vandaan om de bewoners hierin samen te brengen. Hier zullen we even een zijweg betreden en kort de methode van alarmeering verkla ren. Bij nadering van vijandelijke vliegers melden de luchtwacht- posten dit aan het bureau der luchtwachtdienst. Met de ver kregen gegevens van verschil lende posten maakt dit de ver moedelijke koers op en bepaalt tevens het te bombardeeren doel. Luchtgevaar wordt nu gemeld aan de zender Scheveningen Haven en deze zendt het bericht per radio uit, waarop de ver schillende gemeenten luchtalarm kunnen maken, indien dit noodig geacht wordt door het hoofd der L.B.D. Voor Venray is dit heel mooi in theorie en voor het geval dat de aanval van de. Westzijde ge signaleerd wordt, reeds minder voor een aanval uit Zuidelijke en Noordelijke richting, maar Venray als doel verondersteld, totaal onbruikbaar voor een aan val uit Oostelijke richting. Keeren we terug tot de schuil kelders. Er verloopen hier slechts een paar minuten tusschen het lucht alarm (waarneming der vlieg tuigen) en het bereiken van het Oorspronkelijke Roman door B. VÏELER. schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 37. Soledad had zijn stem gehoord en wist dat die haar niet bedroog ze had den druk zijner hand gevoeld, die haar zoo bekend was en toch kon zij 't niet gelooven, dat haar vader God danktezij moest zien, dat hij het was, die meebad, En ze zag het nu met haar eigen oogen, waarin het daglicht door Gods goedheid zoojuist teruggekeerd was in de schemering van het vertrek zag zij hoe hij de woorden van den psalmist meesprak, die hij in zijn jeugd zoo vaak gehoord had en die men Irots ongeloof en wereldschheid toch nooit vergeet. Toen de psalm teneinde was, hief Soledad in vurige extase ontstoken aan: Magnificat anima mea Dominum 1 Op dit oogenblik werd de ontvan ger en zijn dochter binnengelaten, Tante Netje I oom vanMelle! ik kan zien I God is goed 1 God is groot I Ach, welk geluk Ik kan vader en u allen weer zien 1 De abt was opgestaan en had on- Semerkt de kamer en het huis ver iten. Zijn zending bier was vervuld. God. Die hem tot zijn werktuig ge bruikt had, had groote dingen ge- doel Venray. In deze korte tijd is het onmogelijk om geheel Venray, al is het maar het voor naamste deel der kom naar de schuilkelders te transporteeren. Juist door de groote menschen- massa, in dit verondersteld geval, op straat wordt het gevaar veel en veel grooter. Hiermee is dus aangetoond, dat de eigenlijke bescherming door de burger zelf in zijn eigen huis getroffen moet worden. De schuilkelders dienen slechts enkel voor die personen, die op het signaal luchtalarm zich nog op straat bevinden er. zich niet tijdig meer naar eigen woning kunnen begeven. Uit deze regelen mag niet geconclu deerd worden dat het vraagstuk der vluchtkelders in ons dorp verwaarloosd zal worden. Maatregelen der burgers. Welke maatregelen moet de burger nu nemen? Deze zijn velen en kunnen hier niet allen uitgebreid behandeld worden, maar de voornaamste zullen de revue passeeren. De aanvallen kunnen des nachts en overdag geschieden. Bij een aan val met daglicht kunnen we ons helaas niet onzichtbaar maken, heel wat anders is het bij nacht. Dan zijn wij vrijwel onzichtbaar, maar verraden onze aanwezigheid door het uitstralende licht onzer woningen. Verduistering. De eerste en misschien ook de voornaamste avondmaatregel is de verduistering. Hierop kan niet genoeg gehamerd worden, terwijl aan deze maatregel ieder een kan meewerken, terwijl er geen kosten uit voortkomen. Im mers door verduistering worden het vinden van het doel voor de vijand bemoeilijkt, misschien wel geheel onmogelijk. Tot nu toe was bij avondoefeningen de verduistering steeds het zwakke punt. Leest men de verslagen na omtrent deze oefeningen, dan blijkt wel, dat bij goede verduis tering de plaats zeer lastig te vinden is. Voor Venray zijn aan de ver duistering weinig bezwaren ver bonden, zooals voor Venlo b.v., waarvan de ligging altijd min of meer verraden wordt door de Maas en de glazen kassen der tuinders, welke ook des nachts nog zichtbaar zijn. Maar als er verduisterd wordt, dan moet dit ook goed gebeuren, dat geldt dus zoowel voor huizen, straten, auto's fietsen enz. Hoofd Luchtbeschermings dienst, Gemeente Venray. A. B. VRAAGHoe zit het met ouder domsgebreken, waardoor arbeiders vaak niet kunnen werken Wordt dit ook als ziekte beschouwd en heeft zoo'n arbeider recht op zieken geld X. ANTWOORD. Voor ouderdoms gebreken gold tot voor kort dat zij daan: Twee blinden waren genezen! Kinderen, die in de bosschen dennenknoppen verzamelden, keken vreemd op, toen zij op eenigen af stand een monnik in witte pij met een zwarte kap over het hoofd zagen voorbijgaan, die met luide stem zong; Te Deum laudamus Nog eens Nunzio's sterke opmerkingsgave. Nog slechts eenmaal was de abt naar de Reigershorst teruggekeerd, waar hij het geopereerde meisje in zulk een gunstigen toestand aange» troffen had, dat zijn hulp of raad niet meer noodig was. Dokter Delmotte daarentegen be gaf zich thans dagelijks naar het Trappistenklooster, waar de abt hem de middelen aan de hand deed om in het teruggekregen geloof besten digd te worden. Met oordeel en kennis had de monnik in de kloostt rbibliotheek die werken uitgezocht, welke hij geschikt achtte om door den bekeerling ge lezen en bestudeerd te worden. Toen hij hem de eerste boeken ter hand stelde, voegde hij er bij Onze weetgierigheid is dikwijls voor ons een beletsel bij bet lezen der heilige schriften wanneer wij willen vers'aan en doorgronden, ter wijl wij eenvoudig moesten onzen weg vervolgen Wilt gij er vrucht van trekken, lees met eenvoud en goede trouw en bouw niet op uw eigen geleerdheid. Die woorden, mijn vriend, kunt ge in de Navolging van Christus vinden. Ik kan u niet ge in het algemeen niet als ziekte moesten worden beschouwd. Zij zouden zich van ziekte hierin onder scheiden, dat ziekte is een abnor maal iets, terwijl ouderdomsgebreken normale verschijnselen zijn, verband houdend met den leeftijd. Beroep op den Centralen Raad van Bercep staat echter op, indien het geschil loopt over de vraag of een bestaan de arbeidsongeschiktheid veroorzaakt is door ziekte dan wel door hoogen ouderdom. Uit de mogelijkheid om in beroep te gaan, luidde men tot voor kort af, dat in het algemeen arbeidsongeschiktheid wegens ouder domsgebreken geen aanspraak gaf op ziekengeld. De jurisprudentie gaat den laatsten tijd echter in de tegen overgestelde richting en vaak komt het voor, dat bij „ouderdomsgebreken' ziekengeld wordt toegekend. VRAAG: Hoe is het met zwan gerschap Jen bevalling van een ge huwde vrouw, wanneer deze niet kan werken. Hoe zit het met het ziekengeld P. ANTWOORD. Zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw wordt met ziekte gelijk gesteld. De vrouw dient verzekerd en gehuwd te zijn op het tydstip, waarop aan spraak op ziekengeld ontstaat. Met een gehuwde vrouw wordt hier ge lijk gesteld de vrouw gedurende een tijdvak van 300 dagen, volgende op het tijdstip van het overlijden van een echtgenoot. Deze aanspraak moet, wat de zwangerschap betreft, blijken uit een door verzekerde overgelegde verklaring van een ge neeskundige of een vroedvrouw, welke inhoudt, dat de zwangerschap is gevorderd tot de in de verklaring aangegeven week. Aanspraak op uitkeering van ziekengeld bij zwangerschap bestaat, ongeacht de vraag of ongeschikt heid tot werken aanwezig is. Ook art. 55 der wet komt na het einde der verzekering uitkeering bij zwan gerschap en bevalling. De 10 weken als bedoeld in het 6e lid van dat artikel worden gevormd door de 6 weken zwangerschaps- uitkeering en de 4 hieraan vooraf gaande werklooze weken. Onder de gehuwde vrouw wordt verstaan de vrouw die bg het einde van haar verplichte verzekering ge huwd was. Bij bevalling van een gehuwde verzekerde bestaat recht op verlos kundige hulp. De kosten betreffende het verleenen van verloskundige hulp of van verpleging worden niet verleend, indien hierin uit anderen hoofde is voorzien. Met de woorden „voorziening uit anderen hoofde" wordt bedoeld, dat deze geacht wordt aileen dan te be staan, als de verzekerde het recht heeft om van de geboden hulp ge bruik te maken, zonder dat zij zich daarvoor speciale uitgaven behoeft te getroosten. Een gemeentelijke regeling voor geneeskundige armen zorg geeft zulk een recht niet en is derhalve niet te beschouwen als een „voorziening uit anderen hoofde." Daarentegen kan worden aangeno men, dat in de behandeling uit anderen hoofde is voorzien, wanneer verzekerde op grond van haar lid maatschap van eenig ziekenfonds recht heeft op kostelooze hulp. Zuidw. SCHOFFELEN. PINDA LEKKA 1 Het verschil tusschen waarheid en leugen is maar heel gering. Een winkelier, die „versche gebrande pinda's" zegt te verkoopen, is een leugenaar, maar de verkooper van „versch gebrande pinda's" kan een deugdzaam mensch zrjn. Het laatste „versch" heeft namelijk betrekking op het branden, maar het „versche" van den eerst-bedoelden koopman kan niet anders dan op diens pinda's noeg de lezing van dat boek aan bevelen. Lees dagelijks een hoofdstuk dat zal u sterkte geven en verkwik ken gelijk krachtige wijn. De kerkgangers te Holtum, waar men nog niets vernomen had van den omkeer in den zieletoestand van den eigenaar der Reigershcrst, waren den volgenden Zondag niet weinig verbaasd, toen zij dokier Delmotte gedurende de Hoogmis op een stoel naast een der zijpilaren geknield zagen. Voorovergebogen over de leuning van den bidstoel, hie'd hij beide handen voor het gelaat en scheen in diepe meditatie verzonken. Netje van Melle was niet in de kerk. Doorgaans ging zij met haar vader naar de vroegmis, waarbij beiden dan ter communie gingen. De meeste menschen hadden het kerkgebouw reeds verlaten, toen dokter Delmotte opstond om te gaan. Gelijktijdig met hem verliet ook vrouw Hermes het kerkgebouw, natuurlijk toevallig. Of dacht u soms, dat ze 'opzettelijk gewacht had om den heer van de Reigershorst aan te klampen en hem naar haring en kuit te vragen omtrent dit onverwachte kerkbezoek Want in het dorp had men nog niets vernomen van den ommekeer, die er in den zieletoestand van dokter Delmotte had plaats ge had. Men wist alleen, dat de dochter een ongeval met een paard gehad en dientengevolge zwaar ziek lag, maar noch van de oorzaak van het ongeval, noch van de daarmee ge paard gaande tijdelijke blindheid van So'edad was eenlg nieuws in het dorp doorgedrongen. Behalve de pastoor en de leden der familie van Nelle kende niemand slaan. En pinda's zoo weet ik nu zijn nooit versch. Eerstens komen ze uit China of een ander ver land en hebben ze dus groote reizen achter den rug, maar bovendien schijnen pinda's soms een rust van jaren te hebben genoten, voor wij de pinda's gaan genieten. Dat leerde een gebeurtenis te Bergen op Zoom. De vorige week at men daar pinda's in een gezin, tot de vrouw des huizes nadat ze weer zoo'n diog gekraakt had, ineens be merkte, dat er dezen keer geen nootjes ia zaten, doch een opgevou wen papiertje, Het werd geopend en bleek geheimzinnige Chineesche let- terteekens te bevatten, waaroverheen een stempel was gedrukt, ook met Chineesche karakters en voorts met de cijfers11.12.14. Toevallig kende deze Bergen-op- Zoomsche vrouw geen Chineesch, maar ze liet het papiertje met de geheimzinnige teekens aan eukele pinda-mannetjes zien, die toen wel luid begonnen te kakelen onder elkaar, maar verder geen uitleg gaven. Was het 'n geheime bood schap van een der vele geheime Chineesche bonden De politie werd in de armen ge nomen en de Commissaris zond het document op naar een bevoegde in stantie tot het ontleden van Chi neesche raadselen. Toen bleek, dat het papiertje in de eerste plaats den ouderdom der pinda's onthulde: de drie cijfers be- teekenden namelijk 11 December 1914. Het stempel was afkomstig van de douane in de havenstad Hangts jou, waar de noten verscheept wareD. De Chineesche letterteekens bevat ten de mededeeling, dat de pinda's in Kwongto.Tsjau waren gegroeid, wie de controleerende ambtenaar was geweest en den naam van de han delsvereniging, die den export had verzorgd. Het gezin was bevrijd van zijn spanning, maar het was ook beroofd van de illusie, dat het versche pin da's had gegeten.... Wat met sigaren heel moeilgk schgnt te zrjn, te leveren n.l. in een kwaliteit van „vóór den oorlog" is dus met pinda's wel te doen. Maar, nu ik alles weet, is het „lekka-lekka" er toch wel een beetje voor me af. Ik drink liever 'n Bourgogne van 1914. Wetenschap en praktijk helpen elkaar. Wat hebben we aan al dat weten schappelijk gedoe, wordt er wel eens door deze en gene opgemerkt als ze hooren van allerlei onderzoekingen en proeven. Maar met dat in twijfel trekken van het nut van wetenschap pelijk onderzoek doet men toch geen goed. 't Mag waar zijn, dat er zoo nu en dan eens een enkele keer door een of andere al te geleerde wordt doorgedraafd en te weinig op de practijk wordt gelet, dat zgn uit zonderingen geworden. Meer dan ooit wordt alle weten schappelijk onderzoek getoetst aan de practijk van het bedrgf. Dat merkt men aan de adviezen, die gegeven worden op het gebied van de voeding van de huisdieren, van het verstrekken van planten- voedsel voor de cultuurgewassen, van het bewerken van den bodem, van het aanwenden van zaai- en pootgoed. Proeven, proeven en nog eens proeven en de resultaten daarvan zijn, mits met verstand bekeken, goede gidsen voor de boeren en tuin ders in hun bedrijf. Men moet er echter op letten, dat één proef geen proef is en alleen een groot aantal ons recht geeft een conclusie te trekken. eenige bijzonderheid dasromtren'. Als men Zondags gedurende de Hoogmis de blikken laat gaan over de Holiumsche kerkbanken we willen aannemen dat het in onvrij willige verstrooidheid en niet uit nieuwsgierigheid geschiedt kan men een beweeglijken bloemengasrd aanschouwen. Het zijn de poffers of mutsver sieringen der vrouwen witte, crème en andere lichtkleurige kunstbloemen, geflankeerd door breede gedamas seerde zijden linten, zachtwuivend heen en wt er bewegend want de draagsters dezer poffers of toeren, zooals ze ook wel genoemd worden, lijden allemaal aan verstrooidheid misschien zijn er ook enkele nieuws gierige vrouwen tusschen, als die tenminste daar bestaan. De hoedendragende dames waren in Holtum in de minderheid er was maar weinig burgerij en nog niet veel emancipatie men hield nog tamelijk taai vast aan de oudher komstige mutsendracht. Ondtr de pofferdragende kerk- bezoektsters waren de hoofdtooisels van vrouw Hermes steeds de magna opera. Ze had aliijd iets aparts, waarmede ze op de feestdagen der vier hoogtijden de andere kerk- gangsters verblufte en ergerde. Ook op dien bewusten Zondag was ze getooid met een buiten gewoon schoonen poffer en een zijden pellerien met veel zwarte kant en franjes. De voorpanden van de pellerien maskeerden op discrete wijze hel crescendo strevende promon- torium, dat de Franschen embonpoint noemen. Ten overvloede was nog een in wijde plooien vallende zwart zijden boezelaar daar over heen ge Bg de proeven wordt meestal uit gegaan van wat de wetenschap heeft gevonden, of wat deze veronderstelt. En deze veronderstellingen worden dan aan de practijk getoetst. Hoe veel meer proeven er genomen wor den en over hoe langer tijdsverloop deze gaan, des te meer zal men eraan hebben. Wijl nu al bijna vijftig jaren proe ven werden genomen en er almaar, al maar is uitgezocht en verbeterd aan de suikerbiet door de in ons laDd zoowel als ver daarbuiten wel bekende veredelaars Kuhn Co, behoeft men niet verwonderd te zgn, dat er ook iets goeds tot stand is gekomen. Dat er iets superieurs is gekweekt. Een biet, die onder ons veranderlijk klimaat gemiddeld de beste oogsten geeft. Dit is het resul taat van de wetenschap, die op de practijk steunt en daardoor de prac- tgk helpt. In 1937 heeft deze biet overal een prachtigen oogst geleverd, prachtig naar hoeveelheid en gehalte en is weer eens bewezen, het groote nut van zoo'n bedrijf in het eigen land. dat beter dan wie ook een biet kan leveren, die juist voor ons land vol komen past. Ik dacht maar zoo, toen ik van de ervaringen in 1937 hoorde, dat men op den duur met onze eigen Nederlandsche biet Kuhn P toch maar het beste uit is LOON EN STEUN i DE FOUT IN DE LOON- POLITIEK. De „Opmarsch" schrijft De werkloozen steun houdt reke ning met het aantal kinderen, dat tot het gezin van den ondersteunde behoort. De loonpolitiek men zondere hiervan o.m. de Tilburgsehe fabri kanten uit houdt in het algemeen geen rekening met het kindertal. In dit verschil aldus minister Romme in de Tweede Kamer steekt de grootste moeilijkheid bij de uitvoering van de steunregeling. Het is onmogelijk het verband tusschen loon en steun los te laten. Een samenleving, waarin niet-werken voordeeliger zou zijn dan welwerken, graaft haar eigen graf. In andere omstandigheden .zooals bg ziekte ongeval of invaliditeit is men altijd er van uitgegaan, dat men dan toch niet het volle loon kan ontvangen, hoewel op zich zelf de omstandigheden van het begin dan zou zgn, dat men eer meer dan minder noodig heeft, dan in nor male omstandigheden het geval is. De steun neemt toe al naar gelang de werklooze meer kinderen heeft te verzorgen. Op een gegeven oogen blik moet de steun echter worden afgeknot door het loonplafond, dat dwars door die steunregeling heen loopt, en zegtzie zoo, nu kunt gij niet hooger komen. De minister heeft eens laten nagaan met Loï- veel de steunuitkeering zou kunnen stijgen, indien de loonpolitiek in het particuliere bedrijf ook rekening hield met de gezinssterkte. In vele gevallen zou de steunuitkeering kunnen worden verhoogd met bedra gen, die varieeren van drie kwartier tot f 3.of meer. De steunregeling bedoelt den vader van het grootste gezin het meest te geven, doch op een gegeveD oogenblik kan men niet geven wat men volgens de steunregeling feite lijk zou moeten geven, omdat de steun dan zou uitgaan boven het verdiende loon. En meer steun dan loon, iedereen voelt, dat dit niet gaat. De hoofdschuldige is de loonpoli tiek in het bedrijfsleven in zoover deze geen rekening houdt met het behoefte-verschil naar gelang van de grootte der gezinnen. Er blgft dus alleen over deze op bonden Over dezen boezelaar streek de Klaproos met de rechterhand, terwijl haar linkerhand bet kerkboek met de gouden klampen omvat hield, op het oogenblik dat zij onder den toren doorgaande toevallig gelijk mei den heer van de Reigershorst het kerkgebouw verlie'. Ziedde ok es wir naor d*n tempel gewist, dokter aldus leidde ze het praatje in met haar schorre grogstem. Jao, 't kan allemaol gebeuren, wor I De doeven vanmienen Wiesius zien ok wel is weggevlogen en soms lang fortgebleven, mer te goejer'est zien ze loch wir op 't aide kot terug gekommen En hoe gut 't mit ow dochter, juffer Soldaot? Hoe ziedde der toch toe gekome dat megje Sol daot te noeme As ge ze nie Hsnneke wilt hèèten, waoren er toch nog wel andere nampn te vien- den gewist as Soldaot Met Soledad de dokter artikuleerde iedere let!ergreep gaat het gelukkig naar wensch, vrouw Hermes, en ik dank u wel voor de belangstellende vraag. We hebben ons zeer bezorgd om haar gemaakt, maar alle gevaar is thans gelukkig geweken. Ge zegt zoo, weej. menier Alfred, hiermede verviel ze weer in de oude familiariteit, m-r ge ziet toch mer al'iehn ge het loch gen vrouw of familie mer Ik bedoel de vrienden en ik antwoordde de dokier, ietwat van zijn stuk gebracht Jaowel, ik begriep ow. Netje van den ontvenger en geej Gans nie verkierd, dokterOw uurste vrouw zal now wel zowat Iwiej jaor doehd zien, wor Geej ziet toch ELKEN WINTER LEED HIJ Dank lij den KlOOSTERBiUSEM •r komt hij daar voor goed van af. Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dal ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. A'u smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en r- -voeten gehad." w VG/i Atf|fED*C ORIGINEEL TER INZAGE 9 „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfö brand-en snij wonden, Ook ongeëvenaard als wrijfmiddei bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en ƒ1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I. Akker, R'dam lossing: bevorderen, dat de loon politiek op een juiste basis komt. Daaraan wordt hard gewerkt. Binnenkort zrjn voorstellen van Minister Romme in die richting te wachten. Daarbij zullen dan de wer kenden en de werkloozen meer ge baat zijn, dan met de motie-Kupers. Zoolang bet loonplafond de door voering van de steunregeling afsnijdt, kan een zoogenaamde algemeene verhooging van de steunnormen niet algemeen werken, met name en dat is het ergste daar niet wer ken, waar hulp het eerst en het meest geboden is, in de groote en de grootere gezinnen. Was de motie Kupers een parade-motie noemde de parlementaire redacteur van de Msb. haar een slag in de lucht of niet. Ook 'n minister kan geen gzer met handen breken. Hij kan ook niet in een handomdraai de loonpolitiek, die verhindert, dat de grootste gezinnen van werkloozen het meest worden gesteund, zooals de steunregeling het feitelijk wil, veranderen. Drie maatregelen heeft de Minister alvast genomen en een vierde is in overweging. 1. Wanneer op de vrge arbeids markt loonsverbeteringen komen, moeten de steunnormen en de werk- verschaffingsloonen direct volgen 2. Bij de werkverschaffing voor den landarbeid moeten de arbitraal vastgestelde loonen als uitgangs punten worden genomen 3. Voor oudere inwonende kinde ren wordt een extra-bijslag gegeven. Het was de meening van de Regeering dat hiermede 1.4 millioen gulden ge moeid zou zijn, dat is dus iets meer dan een bedrag van 10.000 gulden, dat wij in een courant hebben ge lezen. Blijkt, aldus de Minister, dat de eischen voor het toekennen van dien extra-bijslag te hoog zijn gesteld, dan zullen die eischen worden ge temperd. M.a.w. een bedrag van 1,4 millioen mag het kosten. 4. De vierde maatregel, die in overweging is, betreft de invoering van kindertoeslag bij alle werkver schaffingen, zoodra het ontwerp- kindergeldverzekering aan de Kamer kan worden aangeboden. Wij hopen, dat degenen, die zoo spoedig gereed stonden met hun critiek op het beleid van Minister Romme niet zullen nalaten het be toog van dezen Ministef ernstig te ok nog te joonk um alliehn te blie ven En 'k kan nie anders zeggen asdat 't verdolds slim van ow iz um wir naor de kerk te gaon oop zo'n manier is er niks mer op aan te merken, da geej mit mekaar lrouwt. Nikskenie 1 De glimlach, die op des dokters gelaat begon te ontplooien, verdween opeens, alsof er een scherm voor geschoven was. De anders zoo han dige, piendere Klaproos had een verbazende stommiteit begaan, waar van zijzelf de draagkracht echter op dat oogenblik niet bevroedde Ze W8S zoo mooi op weg om een leuk vrijage-praatje met den dokier aan te knoopen pats daar slaat ze hem met de vuist tusschen de oogen altijd in figuurlijken zin met die ondoordachte uiting, dat het j slim van den dokter was om weer naar de kerk te gaan. Diezelfde over weging was ook reeds bij den dokter opgekomen. j Hij had er herhaaldelijk over ge- dacht in de laatste dagen, dal Netje zijn bekeering als iels gezochts of als een voorwendsel kon beschouwen, om haar toeschietelijk te maken voor een nieuw huwelijksaanzoek. Hier had hij het bewijs, dat zijn gevolg- Irekking gegrond was. I Ook andere menschen dachten er zoo over, 't lag immers voor de hand. Netje met haar goed doorzicht en den vrij scherpen blik op een ander mans karakter, dien hij herhaaldelijk bij haar waargenomen bad, zou er stellig niet anders over oordeelen. i Tegenover vrouw Her mes mocht hij echter niets laten merken Die gare tante was zoo wieddes, dat ze door gesloten vensterluiken kon kijken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5