„De Boschkat" Oud en Nieuw Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter VAARWEL Landb.huish.school Bii Heer-Nonkel. OP VELER VERZOEK nogmaals Donderdag 6 Jan. (Driekoningen) aanvang 7 uur, in de Patronaatszaal. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 1 Januari Negen en vijftigste Jaargang No 1 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regela 60 ct per regel 7 7, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Balans en begrooling. Een dezer dagen zat ik te graaien in een stapei oude kran ten, welke om een of andere reden werden bewaard, en zoo kwam het oog te vallen op een Oudejaarsartikel in De Telegraaf, een artikel uit den jare 1931 Dat artikel begon zóó „Het jaar 1931 was niet uit sluitend crisisjaar 1931 was óók jaar der Spaansche revo lutie, was óókjaar van het groote conflict in, ja om Mands- joerije. „Spanje, acht jaar geringel oord door onbekwame dicta toren, en hoelang voordien door een bedorven kongsi stelsel schudde mèt de dicta tuur een koningschap af, dat, uiterlijk-modern, niet beant woord had aan de zware eischen van een nieuwen tijd. Het was een zuiver-politieke omwenteling, een verovering van staatkundige volksrechten, een actie welker belangrijkheid reeds vaststaat, hoe onzeker haar toekomst ook nog moge zijn. „De moeheid der wereld even behendig benuttend als de beurschheid van het oude en de onrijpheid van het nieuwe China, legde Japan zijn hand op Mandsjoerije, en die hand schijnt helaas voorshands te zwaar om door den jongen Volkenbond te kunnen worden weggeschoven". Aldus een Oudejaarsartikel van zes jaar geleden Als 't jaar straks weer teneinde is, zoo dacht ik, dan zal ik me maar niet druk maken met het te bespreken, warit er is geen reden voor. Zeker, er is van het jaar weer veel gebeurd, maar in het komende jaar gebeurt er óók weer wat en ais we zes-zeven of acht jaar verder zijn, dan zijn we eigenlijk weer net zoo ver als we.... gisteren waren. Het boven-geciteerde uit een Oudejaars-artikel van 1931, het kon voor heden geschreven zijn. De situatie is precies een der; nóg is |er de crisis, weder om burgeroorlog in Spanje, weer Japansche indringing in China, wederom onmacht van Jen „jon gen" Volkenbond, die inmiddels van ouderdom in zijn kinder schoenen dreigt te sterven. De wereld draait door en wij draaien mee. Ook de redactie, die het Ou dejaarsartikel in 1931 schreet. Hoe vermakelijk doet ons achter af haar verzekerdheid aan, toen ze oordeelde over het „bedor ven „kongsi-stelsel" in Spanje, dat noodig moest worden opge ruimd door de revolutie, welke door haar geheeten werd een een „zuiver-politieke omwenteling een verovering van staatkundige volksrechten, een actie, welker belangrijkheid reeds vaststaat.' Wat ter wereld staat er „vast" van ons menschenwerk Zelfs deze vaste meening van de Tel.-redactie is erg wankel gebleken, want zoo hartgrondig als het blad in 1931 het bedor ven Kongsi-stelsel van monar chisten en fascisten veroordeelde om een toekomst te voorspellen aan de republikeinen, zoo hart grondig verfoeit het thans 't republikeinsche Volksfront en be wierookt het 't Franco-nationa lis'me, dat het resultaat der re volutie van 1931 poogt te ver nietigen. De wereld draait en we draaien mee. Allemaal, leder onzer on dergaat den invloed van den tijd mèt al diens wisselvalligheden. Dat behoeft ons er nochtans niet van af te houden om te trachten alles, wat we doen, zoo goed te doen als we meenen het te kunnen doen. Leven is strijd voor het goede en strijd is leven. Vanzelfsprekend is het, dat we nu en dan willen overzien, wat achter ons ligt; wat we wonner. en wat we verloren. Wat we goed deden en verkeerd. We maken balans. Maar bij de uitkomsten moeten we niet te lang stilstaan. Het zijn tenslotte gedane zaken. Een balans moet in hoofdzaak dienen om lol een reëele begrooting voor het volgend jaar te kunnen komen. En naar die begrooting richten we ons dan weer in ons denken en handelen. Het volgend jaar zal blijken, dat de uitkomsten weer niet veel verschillen. In 1931 was er revolutie in Spanje en ook in 1937; in 1931 vermoordden de Japanners de Chineezen en ze deden dat ook in 1937.... En de Volkenbond staat nog altijd in de kinder schoenen en is zwak.... We hebben het niet in de hand om de wereld te richten en zelfs niet om den loop van het eigen leven te bepalen. Daarom besluiten we de laat ste bladzijde van de balans van 1937 met de woorden: „Dank en berusting." Dank voor allegoeds en berusting in het verlies, ver trouwende op de bedoelingen van Hem, Die Zijn schepselen leidt. En op de eerste bladzijde onzer begrooting schrijven we: Hoop en GeloofjEn dan orde nen we de werkwijze, zooals we ons die hadden gedacht den strijd voor het goede en rechtvaardige. In materieel en geestelijk opzicht. Het nieuwe jaar zullen we ingaan met de bedoeling om te winnen. Of we zullen winnen en hoe de victorie er uit zal zien, dat ts een zaak der Voorzienig heid. Ik hoorde dezer dagen den beroemden schilder Van Dongen eenige oogenblikken voor de ra dio spreken. Zijn ondervrager wilde weten, hoe Van Dongen over zijn eigen schilderijen dacht. Ik schilder om te schil deren antwoordde de kunste naar de schilderijen interes seeren me niet. We moeten leven en mei dit besluit het nieuwe jaar be ginnen - op de wijze, waarop Van Dongen schildert. D.i. we moeten werken, streven, strijden om het goede te bereiken. Dan zal ons het leven in alle om standigheden ten volle bevredi- geu. Hoe ons schilderij er precies uit zal zien, als we het klaar hebben, dat is een zaak van andere orde. De kracht om te werken en te strijden, de lust tot arbeiden in het geestelijke én het maatschappelijke deze wen- schen we onzen lezers, ntede namens de redactie van dit blad en den uitgever, van harte toe. Moge God onze kracht en onze lust tot werken zegenen met de arbeidsgelegenheid, welke we behoeven. Md. 't Oude jaar is weer ten einde, Zeven-en-dertig is voorbij Weer een jaartal bijgeschreven Aan die lange jaren-rij Zeven-en-dertig met z'n zorgen, Met z'n vreugde en z'n leed, Is geworden voor ons allen Wat men thansverleden heet. Een verleden, waarin vrienden Ouders soms zijn heengegaan. Een verleden, dat vol zorgen Of vol droefheid heeft geslaan Wellicht heeft het aan den ééne Welvaart en geluk gebracht, Of vervulling van die droomen, Waar men lang naar heeft g'wacht Hoe het zijn mag: zeven-en-dertig Wordt door U en wordt door mij, Door ons allen nageroepen Met het afscheidswootd: voorbij. Hoe vol zorgen, hoe vol vreugde Dan dit jaar ook henen gaat, Als het in ons aller harten Slechts de Hoop maar achterlaat TE VENRAY. Verleden week had in de Land- bouwhuishoudschool alhier de eind- les met uitreiking der diploma's plaats. Omstreeks 2 uur verzamelden zich de genoódigden en verdere aan wezigen in de bovenzaal van het gebouw. Aanwezig waren de HoogEerw. Heer Deken Berden, de ZeerEerw. Heer Reulen, Pastoor te Leunen, de WelEerw. Heer Asselbergs, Rector te Oostrum, de Weleerw. Heer van Wijngaarden, de Loco-Burgemeester Houben, de leden der Commissie van Toezicht, de ouders der leerlingen, het leerarend personeel en de leer lingen der school. De Edelachtb. Heer Oud-Burge meester van de Loo, opende als Voorzitter der Commissie van Toe zicht, de bijeenkomst meteen mooie toespraak, waarin hij de aanwezigen welkom heette en verzocht de Direc trice, Mej. Sangers, de eindles te willen beginnen met gebed, zooals dat bij de lessen gebruikelrja is. Er werden vragen gesteld over koken, inmaken, wasschen en over onderwerpen betreffende hygiëne. Daarna werden de meisjes onder vraagd door Mej. Aerts, over de naai- en kniplessen. Vervolgens wer den vragen gesteld door den Heer Wijnhoven, over de tuinbouwlessen en door den Heer Peters, over de landbouwlessen, o.a. melkbehandeling en kippenteelt. Uit de antwoorden die gegeven werden bleek, dat de leerlingen veel kennis hadden opgedaan en de les sen goed gevolgd hebben. Tijdens het examen arriveerde nog de ZeerEerw. Heer Ir. Bemelmans, Voorzitter van de Vereeniging voor Landbouwonderwijs te Roermond. Z.Eerw. werd hartelijk welkom ge heeten door den Edelachtb. Heer van de Loo, die ook nog mededeelde, dat bericht van verhindering was binnengekomen van Mej. Smit, In- spectrice te 's Gravenhage, van den Zeereerw. Heer de Bot, Pastoor te Merselo en van Dr. Hootsmans, ieeraar aan deze school. Na het examen werd nog het woord gevoerd door den Zeereerw. Heer Bemelmans, die ook de diplo ma's uitreikte aan de leerlingen. Ook de HoogEerw. Heer Deken sprak de aanwezigen in hartelijke bewoordingen toe. Een der geslaagden, Mej. Truus Willems dankte in naam van alle cursisten allen, die tot bet welslagen van dezen cursus hadden medege werkt. Tenslotte werd gebruik gemaakt van de aangeboden koffietafel, waar bij de leerlingen toonden, dat ze zich de bakkunst ook hadden eigen gemaakt. De namen der gediplomeerden zijn: Louise Berkens, Netje Stevens, Zus Janssen en Nelly v.d. Hulst te Venray, Jeanne Volleberg, Lull, Anna Croymans, Grada Claessens, Liza Lucassen, Cato Gooren, Agnes Coenen en Anna Jen'niskens te Leu nen, Truus Geurts en Marie Mujj- zers te Oirlo, Cato Wolters, Dina Derks en Marie Verblakt te Oos trum, Elisabeth Hendriks te Merse lo, Cato Emonds, Sophie Heidens en Nella Peeters te Castenray, Truus Willems, Nachtegaal, Cato Spreeu- wenberg en Betsy Janssen te Yssel- steyn, Trina v.d. Sterren en Agnes Volleberg te Wanssum, Lien Bartels te Tienray, Nella Bartels en Betje van Neer ven te Meerlo. Voor den nieuwen cursus, die met begin Januari aanvangt, hebben zich 50 leerlingen aangemeld. Hieruit blijkt, dat de ouders overtuigd zijn van het groote voordeel, verbonden aan het volgen van dergelijk onder wijs. Degenen, die inlichtingen omtrent verschillende cursussen wenschen, kunnen die bekomen in de Land- bouwhuishoudschool. Teneinde vergeefsch aanbellen te voorkomen, zij medegedeeld, dat Mej. Sangers te spreken is op de Woensdagnamiddagen van 34 uur. Volksontwikkeling venray. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. Extra-avond: Maandag 10 Januari om 7 uur in het St. Antonius- Patronaat geven de Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van P. Balledux het Tooneelspel Beperkt aantal kaarten ie Rang f 1.-, 2e Rang f 0.50, 3e Rang f 0.25 vanaf Zondag 2 Jan. verkrijgbaar bij G W. Muskens, Schoolstraat 14, Tel. 144. Prijzen der plaatsen le Rang 15 ct. 2e Rang 50 ct. Reserveeren gratis, uitsluitend op vertoon van entrée- kaarten op den dag der uitvoering van 11 tot 12 uur. KERSTBOODSCHAPPEN. Dc Paus over Duitschland. 't Is een gewoonte, dat sommige kerkelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders zich met Kerstmis in een vredesboodschap tot de wereld richten dit jaar was hun aantal niet zoo groot als anders, 't Is ook moeilijk om in onzen tijd van den vrede te gewagen. Opmerkelijk van inhoud was de Kerstboodschap van den Paus, welke gericht was tegen de kerkvervolging in Duitschland. Ze diende ook als waarschuwing tegen de dwalingen, welke met ge weld en menschelijker wijze ge sproken zonder mogelijkheid van verweer worden verbreid. De Duitsche katholieken zullen dezen keer niet gemakkelijk van den tekst der boodschap op de hoogte komen, want de overheid in het Derde Ryk neeft alle maatregelen tegen verspreiding genomen. Maar tenslotte zal de kennis om trent deze boodschap toch het deel worden van de massa. De Paus spreekt in zijn boodschap o.m. over zijn groote liefde voor het Duitsche volk. Hij spreekt over de persoonlijke relaties, welke hij met zoovele Duitschers uit alle kringen zoo gaarne onderhouden heeft. En toch de waarheid moet gezegd worden. „Wij zullen de dingen bij den waren naam noemen. In Duitsch land woedt een kerkvervolging. Men zegt en laat het sinds geruimen tijd zeggen, dat het niet waar is: Wij integendeel weten, dat er een kerk vervolging is, een ernstige, boven dien zoo'n verschrikkelijke en ern stige, als er slechts zelden geweest is en reeds zoo ontzettend in haar droevige gevolgen. Het is een kerk vervolging, waaraan noch de bruta liteit, noch de gewelddadigheid van de bedreiging, noch de valstrikken van de valschheid en ie leugen ont breken en, naar te vreezen valt, zullen ontbreken. De gevangen predikanten. Hoe fijngevoelig de Duitsche auto riteiten zich soms wel eens tegen over de geestelijken en predikanten weten te gedragen, kan blijken uit het feit, dat velen dier kerkelijke voorgangers, voor zoover ze in de gevangenis of het concentratiekamp zitten en daar zonder eenigen wettelijken grond gevangen worden gehouden met de Kerstdagen een paar dagen „verlof" kregen toege wezen, om het feest in familiekring te kunnen vieren. Nog fijngevoeliger is het, dat deze tijdelijke vrijgelatenen de boodschap mee kregen, dat ze zich Da de Kerst dagen weer aan de gevangenis moes ten komen melden, om er opnieuw te worden opgesloten. Het verzoek van ds. Niemoeller, om althans gedurende de Kerstdagen in vrijheid te worden gesteld, was afgewezen. Kerstboodschap van Koning George van Engeland* Ook koning George van Engeland heeft op Kerstdag een korte radio toespraak gehouden, waarin hij, na herinnerd te hebben aan de Kerst boodschappen zijns vaders, zeide, op dezen eersten Kerstdag sinds de kroning, zijn dankbaarheid en die der koningin tot uitdrukking te wil len brengen voor de aanhankelijk heid en trouw der volkeren van het rijk gedurende dit heele onvergete lijke jaar, dat zijn einde nadert. Na gesproken te hebben over de schaduwen van vijandschap en vrees die zich uitstrekken over verschil lende deelen der wereld, zei de ko ning: Laten wij ons keeren naar de boodschap van vrede en goedheid, die Kerstmis ons brengt. Laten wij zoo handelen, dat deze geest ten slotte zegeviert en dat elk onzer helpt er den sluitsteen van ons da. gelijksche leven van te maken." DE OORLOG IN CHINA Vrijwel tezelfdertijd hebben zoowel op het Zuidelijk als op het Noorde lijk strijdtooneel in China de Japan ners een belangrijk succes weten te boeken door de bezetting van twee provinciale hoofdsteden. Ten Zuiden van Sjanghai zijn hun troepen er in geslaagd, zich meester te maken van Hangtsau, de hoofd stad van de provincie Tsjekiang. De provincie Tsjekiang beslaat een oppervlakte van 101061 vierk. kilometer (omstreeks driemaal die vaD Nederland) en telteen bevolking van ruim 20.300.000 zielen. De bevolking van Hangtsjau be draagt ruim 500.000 inwoners. In het Noorden bezetten Jagan- sche troepen Tsinanfoe, de hoofdstad van de provincie Sjantoeng. Te voren had de stad aan een hevige beschieting blootgestaan. Tal van openbare gebouven en katoenspin nerijen staan in brand. Zalig Nieuwjaar aan allen wenscht H. ZINKEN KRO. Propagandist, Paterslaan Kerstfeest doodenfeest. In weerwil van de veiligheidscam pagne die in de V. S. gevoerd is, in weerwil ook van de waarschuwingen, die president Roosevelt tot het Amerikaansche publiek gericht heeft, zijn meer dan 500 menschen tijdens de Kerstviering omgekomen. De 525 dooden, waarvan melding gemaakt wordt, zijn slachtoffers van verkeersongelukken, treinbotsingen vliegongevallen en moordaanslagen. Brand in een krankzinnigen' gesticht. Het Fransche krankzinnigen gesticht van Montredon, op 3 km. van Puy, is in den nacht door brand geteisterd geworden. Acht lijken werden reeds van onder het puin gehaald. Het is ech ter niet uitgesloten dat een negende ongelukkige eveneens omkwam. Verscheidene gevaarlijke krankzin nigen zijn weggevlucht. Men vermoedt dat kortsluiting de oorzaak is van het onheil. In het krankzinnigengesticht van Montredon, dat tot de voornaamste van Frankrijk behoort, zijn niet minder dan 3000 zieken onderge bracht. Verkeersvliegtuig verongelukt. Een Fransen passagiersvliegtuig is in Zuid-Boheme tegen 'n heuvel ge vlogen en verpletterd. Er zijn drie dooden. Opleiding van verloofden. Geleidelijk zullen in alle Duitsche rijksgouwen scholen geopend worden voor verloofden van natioDaal-so- cialistische miliciens en soldaten van de rijksweer. De eerste schooi 'van dien aard zal in Schwanenwerder in 1938 worden geopend. De voorberei ding voor het huwelijk van deze ver loofden heeft een probleem gevormd, waaromtrent de leidster der Duitsche vrouwen en de leider der S.S. thans tot overeenstemming gekomen zijn. Dubbele rijkdom. Op het vernemen van het bericht, dat een vrouw uit het volk haar twintigste kind ter wereld heeft ge bracht, heeft Mussolini haar onmid- delijk drieduizend lire gezonden en aan den gouverneur van Rome op dracht gegeven, te zorgen, voor een goed betaalde betrekking voor den echtgenoot en geriefelijke huisvesting voor het geheele gezin. Groote brand in Engeland. Te Londen heeft een buitengewoon hevige brand gewoed in het 4 ver diepingen hooge gebouw van „His Master's Voice", in het hartje van Londen. Er gingen 100.000 gramo- phoonplaten verloren. Er is één doode. VENRAY, 1 Januari 1938. Benoeming. Aan de Psychiatrische Inrichting „St- Anna" alhier is met ingang van 1 April als geneesheer benoemd onze dorpsgenoot de heer J. Rutten. Priester- en Kloosterjubilea in 1938. Vijftig jaar priester17 Maart A. Th. H. BilekeDs, geboren te Weert era. pastoor Bergen, Tienrav H. J. M. BoyeDS, geb. te Sweykhuizen em. pastoor Siebengewald, Helden Th. Cre -ners, geb. te Stramproy pastoor- Deken te Horst en KanunnikH. J. Keybets geb. te Spekholzerheide pastoor te KlimmenJ. A. B. van Soest, geb. te Lottum pastoor te Broekhuizenvorst. 25 jaar priester 8 MaartJ. F. S. Esser, geb. te Venray pastoor te Beringen. Paters Franciscanen. 50 jaar priester22 Sept.pater dr. Dorotheus Cornelisse, geb. te Steenbergen, klooster te Nijmegen 17 Maartpater ijnatius Smeets, geb. te Roermond, pastoor te Leiden, Haagweg. 40 jaar priesterWordt niet ge vierd. 25 jaar priester2 Maartpater Josaphat Hulshof, geb. te Lichten voorde, vicarius te Katwijk pater Constantius van Eijck, geb. te Alk maar, assistent klooster te Megen; 15 Aug.pater Marianus Janson, geb. te 's-Gravenhage, vicarius te Nieuwe Niedorp; 2 Maart; pater Telesphorus Smits, geb. te Venray, pastoor te Veenhuizen p. Bernar- dus Teunissen, geb. te Macharen, rector rectoraat te Goudap. drs. Antonius Bernaerts, geb. te Hamont, Ieeraar R.K. Gymnasium te Rotter dam; p. Blasius Berten, geb. te Rotterdam, pastoor te Divinopolis (Brazilië) p. Paschalis Heitkönig, geb. te Amsterdam, pastoor te RaD- kasbitoeng (Java) p. Hermegild Poort, geb. te Maasbommel, pastoor deken te Tchaoki&lin (China). Klooster'jubilea. 60 jaar 15 Febr.rev. pater H. Peeters Sr., geb. te Venray, Stein (L.) 25 jaarpater dr. Hippolytus Gerz, geb te Delft, rector rectoraat, Al verna p. Geruntxus Wismans, geb. te Venray, gardiaan-rector Missie college te Sittard. 25 jaar7 Novemberbr. Ostianus Creemers, geb. te Venray, Missiehuis te Uden. Missionarissen v.h. H. Hart. 121/, jaar priester12 Januari P. Arts, geb. te Venray, student Handelshoogeschool te Tilburg. „De Boschkat." Naar we vernemen heef 't Gemengd Koor besloten Driekoningendag nog maals „De Boschkat" op te voeren, zulks naar aanleiding van de talrijke verzoeken die hun deze week be reikten, zelfs van menschen die de eerste opvoering feeds gezien hebben. Geen wonder als men de stemmen hoort, één roep „prachtig." Dat de 2e uitvoering weer een volle zaal zal trekken, staat te voren reeds vast, als men de menschen hoort, die op een 2e opvoering wachten. 't Is daarom ook dringend aan te raden plaats te bespreken. Zonder vertoon van entreekaarten kan men echter geen plaats bespreken. Plaatskaarten worden verkrijgbaar gesteld vanaf Nieuwjaarsdag tot Woensdagavond 8 uur bij P. van Opbergen Jzn., Sigarenmagazijn en J. Hendriks, Schoenwinkel Groote Straat. De Vereenigde Haagsche Spelers in Venray. Het Bestuur der Vereeniging Volks- ont wikkeling heeft gewoonte ge trouw, ook dit seizoen de Vereenigde Haagsche Spelers, die hier een ge vestigde reputatie hebben, uitgenoo- digd een tooneelavond te geven. 10 Jan. a.s. zal door hen gespeeld worden het blijspel Bij Heer-Nonkel welk stuk in tal van plaatsen door hen met uitbundig succes gegeven is. We behoeven er dan ook niet aan te twijfelen of een kunst- en genotvolle avond staat ons weer te wachten, zoodat we iedereen kunnen aansporen dezen avond hiervoor te reserveeren. Teneinde zekerheid te hebben, dat ieder een behoorlijke plaats krijgt, heeft het bestuur de navolgende regeling getroffen: Aan de zaal zullen dien avond geen toegangskaarten verkrijgbaar zijn dan voor de tribune achter in de Patronaatszaal. Kosten 10 ct. Kaarten voor den eersten, tweeden en derden rang, respectievelijk kos- j tende f 1.—, f 0.75 en f 0.25 zijn uitsluitend te krijgen bij G. W. Muskens te Venray, Schoolstraat 14, waar de kaarten vanaf 2 Januari verkrijgbaar zijn. Gelegenheid tot het reserveeren van bepaalde plaat- sen zal er niet zijn, daar in elke rang of groep voldoende plaats ge houden zal worden. Deze uitvoering zal dus alleen op vertoon van een betaald toegangsbewijs bijgewoond kunnen wordeD.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1