AKKERTJES Smeulend vuur. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten - Bra ijk sterb Etd* De kosten hiervan zullen, wat de woning aan de Schoolstraat betreft' ongeveer f 1000.beloopen en wat het Postgebouw aangaat 1500 1800 gulden. Met absolute zekerheid is het tevoren niet te zeggen bij zulke gebouwen. Burgemeester en Wethouders stellen voor om deze werken te doen uitvoeren en dan tegelijk tevens de woning aan de Schoolstraat, die erg vochtig is, van centrale verwarming te voorzien, waarvan de kos ten, welke ten laste van den kapitaaldienst moeten komen, hoogstens, met inbegrip van de bybehoorende werkeD, zullen bedragen f 1500.—. De onderhoudskosten zullen dan ook verminderen. In tegenstelling met andere gemeentewoningen is voor deze woning nog nimmer huurver- laging gevraagd en de huurprijs van f 400.is momenteel zeker aan den hoogen kant voor deze reeds zoo oude woning. Nu zal die huur dan echter niet verlaagd worden, doch integendeel verhoogd tot f 450.- per jaar, eea en ander uiteraard behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten, Wordt algemeen goedgevonden. Nog deelt ten slotte de VOORZITTER mede, dat B. en W. voornemens zijn den tijdelijk ambtenaar ter secretarie J. Verheggen, met ingang van 1 Januari 1938 te benoemen in vasten dienst in den rang van derde ambtenaar. Ook dit wordt algemeen goedgevonden. Thans niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangend, sluit de VOORZITTER de vergadering met gebed. De productie in het Nederlandsche mijndistrict steeg van 125.000 ton in 1895 tot ruim 1.000.000 ton in 1910 en pl.m, 14.000.000 ton in 1937. Het aantal arbeiders, dat zelfs in 1907 nog eerst ruim 4.600 was, be droeg in 1937 rond 32.000, die circa 45.000.000 gulden loon verdienen. De bevolking van de mijnstreek klom van 19.000 zielen in 1895 tot 134.000 in 1936. Onze mijnbouw is wel de meest moderne, best geoutilleerde van Euro pa, onze staatsmijn Maurits met' een dage '.rjksche productie van 10.000 ton, behoort tot de allergrootste, zoo 't misschien niet de grootste kolenmijn van Europa is. Onze prestatie per mijnwerker (onder- en bovengron- ders tezamen gerekend), staat boven aan en overtreft Westfalen en En geland. Daarbij is ons ongevallen- cijfer van 0.77 per mille dooden en 10.8 per mille zware verwondingen zeer aanzienlijk lager dan waar ook in den kolenmijnbouw ter wereld. Onze loonen onze werktijden, de geheele sociale voorzieningen steken zeer gunstig af bij andere mijndis- tricten. Het gemiddelde houwersloon is nu f 5.78 en het gemiddelde voor alle ondergrondsche mijnwerkers f 5.24 (exclusief kindertoeslagen enz.) Dit werd nog zeer onlangs in hei Engelsche lagerhuis openlijk erkend en onze Nederlandsche mijnbouw.werd als een voorbeeld genoemd en voor gehouden aan de Engelsche nijver heid. De geest van onze mijnwerkers- bevolking steekt zeer gunstig af bij het buitenland. Waar kan men een mijndistrict vinden, waar in de 40 jaren van zijn bestaan, nog nimmer een groot arbeidsconflict een alge- meene staking is voorgekomen Slechts éénmaal in het onrustjaar 1917, hadden wij een kleine, zeer partieele staking die binnen tien dagen afgeloopen was. In den laatsten tyd hoort men dikwijls praten over uitputting onzer mynen. Inderdaad, kool groeit niet en een mijnveld kan niet jaar in jaar uit, telkens weer productie blijven geven als een goedverzorgde akker. Wjj hebben er reeds één de mijn Neuprick, die in 1904 gesloten werd. Het oogenblik waarop een mijn verlaten, wordt, hangt vaak van allerlei conjunctuur- of technische omstandigheden af, die zeer moeilijk precies te voorzien zijn. Het kan vijftien tot twintig jaren„duren, mis schien vroeger geschieden, dat een onzer randmynen voorgoed de schach ten moeten sluiten. Nog meer dan zeventig jaar zal er echter mijnbouw zijn in Zuid-Limburg. Er is aller minst reden, zich nu reeds bezorgd te maken. Dat men de Peel niet reeds lang in ontginning nam is een deel van wijze voorzorg. Men wilde dit veld in reserve houden tot men die kolen in Nederland noodig had en die werkgelegenheid kon gebruiken voor elders in Limburg vrijkomende mijn werkers. Met 14.000.000 ton kolen dekken wy goed het landsverbruik, m.a.w. als weer eens zooals in den wereld oorlog import wordt afgesneden, kunnen wij beter dan toen in onze behoeften voorzien (in 19141917 was onze eigenproductie nog geen 3.000.000 ton, nog geen 30 procent van het verbruik). De vraag is opgeworpen, of wij *n "Akkertje" i c beschermt Uf Als '1 gure weer U koud en rillerig doel thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor *1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl 'fê&rlancfscf} Ongeëvenaard bij Griep, Ptoduct gevatte kou, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Lel hierop #en weiger elke namaak Limb, mijnbouw. Meer dan 70 jaar zal er in Zuid' Limburg nog mijnbouw zijn. Maandag is te Maastricht de jaar- lijksche vergadering gehouden van den raad van bestuur van Economisch Technologisch instituut in Limburg met de leden van de commissie van bijstand van deze instelling. In deze bijeenkomst, welke gepre sideerd werd door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, heeft mr. dr. ir. W. van Waterschoot van der Gracht, hoofd van het staats toezicht op de mijnen, een rede ge houden over het onderwerp: „Onze Limburgsche mijnbouw, zijn ontwik keling en toekomst". Spr. gaf eerst een kort overzicht van de kolenafzetting, die onder ge heel Nederland voorkomt en samen hangt met die in België en West- falen. Onder de Noordzee door han gen deze lagen samen met de Engelsche kolenvelden, In Nederland liggen deze kolen by na overal on bereikbaar diep. Onder Amsterdam b.v. wel 50G0 tot 6000 meter. Slechts in betrekkelijk kleine districten liggen zij op voldoende geringe diepte om voor kolenmijnbouw in aanmer king te kunnen komen: Zuid-Limburg, de Peel en Geldersche Achterhoek. Hiervan is tot dusverre alleen Zuid- Limburg in ontginning. In geheel Zuid-Limburg acht spr. nog thans een ontginbaar te achten voorraad aanwezig van pLm. een milliard ton, dus bij een gemiddelde jaarproductie van 15.000.000 ton (thans pl.m. 14.000.000), genoeg voor ongeveer 70 jaren. Waar de voorraad het grootste is, duurt het natuurlyk het langst. FEUILLETON. Oorspronkelijke Roman door B. VIELER. schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 35. Trappistenkloosters hebben dat vóór op andere huizen dat men de bewoners altijd Ihuis of allhans in de nabijheid van het huis kan aantreffen, De abt verwelkomde den dokter op eenvoudige hartelijke wijze: Het is lang geleden, heer dokter, dat ons klooster de eer van een bezoek tendeel gevallen is. Wat verschaft ons heden dit genoegen De stille afzondering, wsarin men in het eenzaam gelegen klooster leefde, was oorzaak, dat het gerucht van het aan de dochter van den dokter overkomen ongeval nog niet daarheen doorgedrongen was, zoodat het verhaal, dat de beer van de Reigershorst daaromtrent aan den abt deed, voor dezen geheel nieuw was Wat ge me daar verteld hebt. mijn vriend, heeft mij met deernis voor u vervuld. Gij zult echter ook dezen slag te boven komen, Het is goed voor ons, dat wij somtijds eenige zwarigheden en rampen ont moeten, omdat deze dikwijls den meuscb tol zijn hart terugroepen, hem zoodoende te kennen gevend, dat hij in ballingschap leeft en op niets wat van deze wereld is zijn hoop kan stellen. Calamity is man's tochstone. Het onheil is den toets steen van den mensch. Dokter Delmotte vervolgde daarop zijn verhaal, den abt tevens inwijdend in de verontrustende waarneming omtrent de onverklaarbare plotselinge blindheid van de zieke. Na een korte poos van stilzwij gendheid zei de dokter. En thans, heer abt, ben ik tot u gekomen om u te vragen of de oogheelkundige, wiens geschiedenis en bekeering u mij een paar jaar ge leden verhaald hebt, tc vinden zou zijn om mijn arme blinde dochter in behandeling te nemen. Weer heerschte er een poos stil zwijgen, dit zelfs langer dan de vorige keer. Toen sprak de abt bedachtzaam. Uit uw woerden maak ik op, dat gij een geheim geraden hebt, dat niet voor de buitenwereld bestemd was en dat ik misschien tegenover u niet genoegzaam bedekt gehouden heb. Laat ik er echter terstond aan toevoegen, dat ik er de bedoeling bij had u, den afgedwaalden katholiek te doen voelen, dat een ander persoon die in eene positie verkeerde, onge veer gelijk aan de uwe, en die even eens zijn geloof in God verloren had, weer lot inkeer en bekeering gekomen was.... Welaan, ik heb er over na gedachtik ben bereid met u mee te gaan, om de oogen van uw doch ter te onderzoeken, maar ik moei u dringend verzoeken mijn geheim zoo goed mogelijk te bewaren. Heb dank, heer abt, voor uw besluit. Uw geheim zal mij heilig 'zijn; echter vertrouw ik. dat gij er u in zult moeten schikken, dat mijn vriend de ontvanger van Melle en thans reeds zoo ver zijn, dat aan zekere voorbereidende maatregelen aandacht behoort te worden geschon ken betreffende de ontginning van de Peel. Daar dit punt ook in de Kamerstukken betreffende de begroo ting voor het volgende jaar werd aangevoerd, zal het vermoedelijk door den Minister van Waterstaat, worden besproken en derhalve past het spr., in zijn kwaliteit van advi seur van den minister, daar hier niet verder op in te gaan, doch zich te bepalen tot de verzekering, dat deze aangelegenheid de aandacht heeft. Tijdige en wel overwogen plannen zijn iets essentieels bij allen mijn bouw. Vrijwillige ordening in den eierexport. De vrijwillige ordening in den eierenexport waartoe de heer D. J. Holsteyn, te Apeldoorn, in Septem ber j.l. het initiatief heeft genomen, is reeds belangrijk gevorderd. Slechts ongeveer tien procent van den export staat momenteel nog buiten deze regeling. De actie is hoofdzakelijk begonnen om den nog vryen export naar Engeland in eigen handen te kunnen houden. Tegenover het betrekkelijk klein aantal Engelsche eierenimpor- teurs staan 125 Nederlandsche expor teurs van eieren. Door het groote aantal aanbiedingen op het groote aantal exporteurs bestaat het gevaar voor onderbieding, waarvan vanzelf sprekend uiteindelyk de pluimvee houders het nadeel zouden kunnen ondervinden. Het belang van samenwerking werd steeds duidelijker merkbaar vooral tegenover de Deensche eieren- exporteurs, die op de Britsche markt de grootste concurrenten der Neder landsche zrjn., De Denen kennen deze concentratie reeds, de honderd inge schreven exporteurs van eieren zijn in dertig groepen vereenigd. Na den val van het pond in 1931 was de export van eieren naar Enge land voor ons land vrijwel onmoge lijk geworden. De exporteurs moes ten zich terugtrekken en behielden in hoofdzaak de in Londen aan de Tooley-street gevestigde eieren- importeurs. Schotland, Noord- en Midden-Engeland moesten losgelaten worden, waarvan Denemarken, dat met zyn kroon het pond was gevolgd, gretig gebruik maakte om in die gebieden vaster voet te krijgen. Nu de Nederlandsche eierenhandelaren zich weer wat gemakkelijker op de Britsche markt kunnen bewegen, zullen zij moeten trachten het ver loren terrein te heroveren. Ook bleek het noodig te zijn, dat de Nederland sche exporteurs wat regelmatiger aan de Britsche markt verschenen. Om ;deze toestanden te verbeteren hebben reeds dadelyk 75 pet. der Nederlandsche eieren-exporteurs ge hoor gegeven aan den heer D. J. Holsteyn om allereerst de gewenschte samenwerking te zoeken. De groote eierenexport coöperaties waren toen reeds tot groepsvorming overgegaan, evenals zes der grootste eieren- exporteurs. De vrijwillige ordening is thans zoover doorgewerkt, dat uit den eierenexporthandel negen groepen zijn gevormd, waarvan één in den N.V.-vorm is gegoten en één in den kartelvorm, drie vormen een exportvereeniging, twee hebben over eenkomsten gesloten, die een privaat rechtelijk karakter zullen dragen en twee hebben nog geen keuze gedaan. In alle gevallen zal voer een behoor lijke naleving der aangegane overeen komst worden gezorgd. Mogelijk zul len later splitsingen en wijzigingen der groepen volgen. Aan het hoofd van iedere groep staat een verkoopsleider. Om nauwer contact te bevorderen is een centrale commissie uit den eierenexporthandel gevormd, waarvan de verkoopleiders automatisch lid zijn. De heer D. J. Holsteyn heeft voorloopig de functie van onpartydigen voorzitter dezer commissie aanvaard. In deze commis sie is nagenoeg de geheele eieren exporthandel vertegenwoordigd, even als in de coöperatieve groep waarmee voor zaken van algemeen belang samenwerking zal worden gezocht. Om regelmatiger export en ruimer oriënteering op de Britsche eieren- diens dochter, die met mij dagelijks om de zieke zijn en op wier discretie gij, heer abt, trouwens kunt rekenen, u als oogheelkundige erkennen zullen. Daarop heb ik niets aan te merken, antwoordde de abt, Wil mij eenige oogenblikken excuseeren, dan zal ik met u gaan. Ongeveer tien minuten later ver scheen de abt weder in de gasten kamer. Hij had een tasch aan de hand, waarin zijn instrumenten ge borgen waren, die hij zoo lang niet meer gebruikt had. Behalve dat hij nu en dan een der kloosterlingen in oogheelkundige be handeling had genomen, waarbij nooit gevallen van emstigen aard voorgekomen waren, had hij nooit meer zijn beroep uitgeoefend, want niemand wisl dal hij de weleer zoo beroemde professor was. Zwijgzaam gingen de beide cory- pheën op medisch gebied door de heide. De zich alles ontzeggende een voudige tevreden monnik, die zijn titels van adeldom, schatten geld en grondbezit, een wereldberoemden geleerden naam, de vereering en de hoogachting zijner medemenschenhad opgeofferd, om zich terug te trekken in deze onheimelijke afzondering, waar voortdurend zwijgen en ver sterving heerschte, alleen met het doel God te dienen in gebed en arbeid en voor het heil der mede- menschen te bidden; daarnaast de dokter, die door ijverige studie en liefde voor zijn vak, zich een repu tatie verworven had, waarom hem oudere celebariteiten benijdden, die een vermogen vergaard had, dat hij nauwelijks overzien kon en zich geen markt te verkrijgen, zyn reeds vier groepen bezig de sinds 1931 verloren deelen van het Britsche Rijk terug te winnen, wat gezien den voorsprong der Denen en het conservatisme der Britten niet gemakkelijk is. Toch hebben zij reeds eenige steun punten gevonden en de vooruit zichten zijn niet ongunstig. Een bezwarende omstandigheid is tevens, dat de Nederlandsche exporteurs de laatste jaren door achteruitgang der rassen niet meer over voldoende bruinschalige eieren beschikken, wat juist zoo'n uitstekend concurrentie- wapen was. Echter wordt reeds door particulier initiatief ernstig gepoogd deze rassen op hun vroeger peil terug te brengen, wat echter nog wel enkele jaren zal vergen. Over het geheel valt te concludeeen, dat de Nederlandsche eierenexpor- teurs op vastberaden wijze de handen aan den ploeg hebben geslagen om door eigen initiatief tot een zoo ge zond mogelyken export te komen. VENRAY, 18 Dec. 1937. LUXOR THEATER. «Verboden lading." Wie wil weten, wat een volmaakte film is, bezoeke deze week Luxor. „Verboden lading" zal den meest verwenden film-enthousiast in ver voering brengenDe film behandelt de geschiedenis van een scheeps kapitein die zijn positie verloor, omdat hy tegen de voorschriften in, een haven verliet, terwijl een (dronken) scheepsdokter had gecon stateerd, dat er een geval van cholera aan boord was. De kapitein onttrok het schip dus aan quarantaine en wordt door de rechtbank voor de scheepvaart uit zijn positie gestoo- ten, komt later in contact met een zwendelaar, en krijgt dan het com mando op een smokkelschip, zonder dat hij aanvankelijk weet, dat hij terecht is gekomen tusschen een complot van smokkelaars en gros. De spanning en sensatie beginnen voorgoed, als een passagier van het schip waarover Hans Albers kapitein is, in een pianokrat machinegeweren ontdekt, welke buiten medeweten van den gezagvoerder op het schip waren binnengesmokkeld. De kapitein neemt aanstonds zijn maatregelen. Zoowel de leider der bende als zijn belangrijkste aan hangers worden in den loop van het verhaal buiten gevecht gesteld. De kapitein kan echter niet voorkomen, dat een der handlangers een explosie veroorzaakt, waardoor het schip dreigt te vergaan. Met vereende krachten wordt zulks echter voorkomen, waarmee de passagiers van den dood worden gered. Hans Albers krijgt een com pliment voor zijn kranig optreden als kapitein en bovendien nog een vrouw op den koop toe. De film krijgt vaart en spanning en dan is er voor de echte Albers- liefhebbers (sters) volop te genieten; dan is hij weer de held van het verhaal in groot formaat en toont hij zich wederom een sterk acteur met dankbaar, royaal spel. Door het prachtige spel van Albers, de schitterende fotografie, de sublieme regie, den uitermate adembeklem- menden inhoud en om nog véél meer redenen moet iedereen „Ver boden lading" hebben gezien. Als tweede film „Laatste Vry- buiters", een spannende Cowboy-film met den bekenden cowboy Dick Foran en zijn prachtpaard Duce in de hoofdrollen. De film geeft voorts schitterende natuuropnamen en keu rige muziek van cowboys. De posterijen tijdens de Kerstdagen. Op den eersten Kerstdag, Zaterdag 25 December a.s., zal geen brief- en pakketpostbestelling worden uitge voerd. Alleen de stukken, welke anders ook op Zondagen te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Scheveningen besteld worden, zullen doch uitsluitend in de genoemde plaatsen, op den eersten Kerstdag besteld worden. In alle overige plaatsen is het afhalen van enkele wensch behoefde te ontzeggen; die desniettemin uit betrekkelijk nietige overwegingen of althans voor bijgaande oorzaken zijn praktijk had opgegeven, om in hel eenzame ge boortedorp een leven te leiden, dat hem geen ware voldoening schonk, al poogde hij zich zulks ook wijs te maken; die zich in zijn ongeloof a's een paria voelde te midden der een voudige dorpsgenooten, onder zijn jeugdkameraden, tegenover zijn zoo welmeenende vrienden, ja zelfs tegen over zijn eigen dochter, omdat al die menschen geloofden in een God, dien hij verzaakt had en niet meer kennen wilde. De groote man, die tot inkeer ge komen was en alles opgeofferd had, n8ast den anderen groote die in de duisternis des ongeloofs ronddwaalde. Ze waren reeds in de nabijheid der Reigershorst gekomen, loen dok ter Delmotte het stilzwijgen verbrak: Is het niet te betreuren, heer abt, dat iemand van uw kunde zijn diensten aan de hulpbehoevende ooglijders onttrokken heeft Hoeveel goed zoudt u nog dagelijks kunnen verrichten 1 Waarde dokter Delmotte, ant woordde de abt, er zijn nog oog artsen genoeg in de wereld; ik zelf had een assistent, die mij in niels meer toegaf, dan hoogstens een wei nig ervaring in enkele weinig voor komende gevallen Maar hoe is het, mijn vriend, hebt ge het spreekwoord van den zwarten pot en den zwarten ketel vergeten? Die zet is raak, zei de andere glimlachend. Ik had mijn woorden geuit zonder aan de gevolgtrekking te denken. poststukken op 25 December gere geld als op Zondagen. Beide Kerstdagen zullen derhalve wat de postbestelling betreft, voor het geheele land als Zondagen worden beschouwd Beugelbond „Venray*' De vorige week gespeelde party tusschen Venray I en Leunen leverde een gelijk spel tot resultaat op. Ysselsteyn was bij Venray H op bezoek en behaalde daar een 53 overwinning. Ysselsteyn neemt door deze overwinning de leiding, hoewel Heide met 1 minder gespeelde wed strijd slechts één punt mindér heeft. Het blijkt al meer en meer, dat de strijd om het kampioenschap tusschen Heide en Ysselsteyn zal gaan. De wedstrijd HeideYsselsteyn zal dan ook voor een goed deel de be slissing brengen. De stand is als volgt Ysselsteyn 5 4 0 1 8 28—12 Heide 4 3 1 0 7 20—12 Venray II 5 1 2 2 4 17—23 Leunen 5 113 3 16—24 Venray I 5 0 2 3 2 15—25 YSSELSTEYN. Ingaande 1 Jan. 1938 is tot vast onderwijzer aan de R.K. Bijzondere Lagere School alhier benoemd de heer A. Zwitserlood, thans tijdelijk aan dezelfde school werkzaam. Ongeluk. De knecht van den landbouwer Litjens te Geijsteren had het ongeluk van den hooizolder te vallen, met gevolg dat Dr. Bloemen werd ontbo den, die zware hersenschudding constateerde. MAASHEES. Op verzoek van Mevr. Jans-Bloo heeft zich ook te Maashees, Holthees en den Bosch een Dames-comité gevormd hetwelk zich ten doel stelt, om aan on- en minvermogende kraamvrouwen in deze gemeente ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in ons Konink lijk Huis een baby-uitzet te schenken. De Comité's zrjn als volgt samen gesteld MaasheesM. Bekkers-v. Berkel Chr. Keuten-Stevens; Th. Linders- Nas en P. Stevens-Cremers. Holthees N. Kersten-v. d. Heuvel en A. Boekholt-v. Kempen. Den BoschBruisten-Arts en D. van Rens-Linders OVERLOON. Op initiatief van de R.K. Werkliedenvereeniging zal op Maandag 20 Dec. een ontwikkelings avond worden gegeven in 't Patronaat Spreker den bekende redenaar Pater Henricus O.P. uit Helmond. Aanvang half acht. Horstcr Veemarkt Op de Dinsdag alhier gehouden veemarkt werden aangevoerd 103 dieren; Dragende koeien van f225. tot f 300.Prijzen vet vee van 62 tot 76 cent per K.G. geslacht; Jong vee f 125.tot f 190.Vet vee, weinig aanvoer, daar volgende week aan kerstvee wofdt gedacht, wordt voor volgende markt 21 December grootere aanvoer verwacht. De prijzen der biggen varieerden van f 14 tot f 18. Handel goed. Verder werden aangevoerd 1 geit, 610 kippen en 12 ganzen. Gevaarlijke brand te Herkenbosch. Dinsdagmorgen is brand uitgebro ken in de zaak van den heer Engelen te Herkenbosch (L.) Aldaar zijn ge vestigd een meubelfabriek een café en een vereenigingslokaal. Alles werd een prooi der vlammen. Ook de stal len en schuur van de daarnaast wo nende weduwe Frenken, werden door het vuur vernield. Een tweetal kool- zuurflesschen, staande in café En gelen, sprongen uitelkaar, zonder ge lukkig persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Door den zwaren slag dreunden de omliggende huizen en rinkelden de ramen. In de zaal bevonden zich ook er gens opgeborgen de patronen der schutterijen. Aanhoudend hoorde men de knallen der patronen, welke door verhitting afgingen. De schade is zeer aanzienlijk. TEGELEN. Naar de L.K. ver neemt is de Biljartclub „Ons Genot" er na veel moeite in geslaagd, het „Waalwyksch Biljartwonder", zooals men dat in biljartkringen noemt, in Tegelen te engageeren. Op Zondag 19 December zal deze 12-jarige Waalwijkenaar eenige bil jartdemonstraties geven. Er zweven aanhoudend andere ge dachten door mijn geest, zorgen om mijn arm kind. dat misschien nooit meer het daglicht aanschouwen zal; dat maakt dat ik niet genoegzaam op mijn woorden let, Lieve Soledad, zei de vader, loen hij met den abt de ziekenkamer betreden had, hier is een vriend van mij, de abt van Transitio, waarover ik je vroeger reeds gesproken heb. Hij heeft zich bereid verklaard je oogen te onderzoeken, want hij is een specialiteit, op oogheelkundig gebied, ofschoon hij wenscht dat dit geheim zal blijven. Vroeger heeft hij een wereld bekenden naam gedragen, We moeten er hem ten hoogste dankbaar voor zijn, dat hij met u een uitzondering maakt en zijn kunde aan u wijden wil. O, Uwe Hoogwaardigheid, hoe goed bent u, dat u tot mij onwaar dig schepsel wilt komen Maar ik zou nog zoo gaarne het gebruik mijner oogen weer terug krijgen. Het is zoo vreeselijk beklem mend te moeten denken, dat ik mijn lieven goeden vader nooit meer zal aanschouwen 1 Komaan, Kindje, zei de vader, geef je niet over aan zenuwachtige opwinding. De heer abt zal nu met het onderzoek beginnen. De Kamer werd daarna donker gemaakt, terwijl de abt zijn oog spiegels en instrumenten voor den dag haalde. Evenmin als dokter Delmotte kon ook de abt eenige abnormaliteit aan het uiterlijk der oogen bespeuren. Den vader terzijde nemend, zeide I hij fluisterend tot hem: Pauselijke dispensatie voor Kath. feestdagen* Naar Mgr. Diepen in St. Janski. mededeelt, heeft Z.H. de Paus bij Rescript van 26 Nov. 1937 der H. Congregatie van het Concillie de gunst, voor het eerst d.d. 23 Januari 1923 voor vijf jaren verleend, waarbij werd toegestaan, dat in de geheele Nederlandsche Kerk provincie slechts vier feestdagen verplichtend zouden zijn n.l. Kerstmis (25 December)Onzer Heeren Hemel vaart, Maria-ten-Hemelopneming (15 Augustus) en Allerheiligen (INov.) op verzoek van het Hoogw. Epis copaat andermaal voor den tijd van vijf jaren verlengd. Nieuwe notaris te Gemert. Bij Kon. Besluit van 10 December 1937 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Gemert L. H. M. Penders, candidaat-notaris te Gemert. De onregelmatigheden tenj postkantore te Gemert. In verband met de onregelmatig heden, gepleegd op het postkantoor te Gemert, door den reeds gear resteerden kantoorbediende G. J. J. aldaar, verluidt dat uit het politie onderzoek is gebleken, dat het ver duisterde bedrag reeds is gestegen tot circa f 1700. De kantoorbediende is met zijn malversaties zoo geraf fineerd te werk gegaan, dat de directeur van het postkantoor aan vankelijk niets heeft kunnen bemer ken. J. die de afdeeling incasso's onder zich had en de ter inning zijnde wissels moest inboeken en ter incas- seering doorgeven, zorgde zelf voor het innen van het geld, terwijl hy boeking achterwege liet. Het geld der wissels, dat per giro aan de betrokkenen moest worden verantwoord, blijkt hij ten eigen bate te hebben aangewend. De gemeente politie te Gemert verkeert evenwel in de veronderstelling, dat genoemde postambtenaar gedurende de maand November nog meerdere incasso's heeft verricht en roept belangheb benden op om aan den chef-veld wachter van Kerkhoven of aan den inspecteur van de P.T.T. te 's-Her- togenbosch mededeeling te doen van afgegeven postkwitanties in de ge meenten Gemert, Handel, Elsendorp en Mortel, waarvan zij tot dusverre nog geen afrekening hebben ont vangen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Dc biggen-misère. Het blijft misgaan met de biggea- ordening. De Veehouderijcentrale had geordonneerd, dat er ö'/s pet. minder biggen mochten worden geboren dan in 1936 en de practijk is geweest, dat in de afgeloopen elf maanden veertien en een half procent van deze diertjes minder ter wereld zijn gekomen. Een productie-beperking derhalve die ruim twee en een half maal zoo groot is geweest als men in Den Kaag had bedoeld. De rundvee-ordening heeft reeds overproductie van melk en een tekort aan rundvleesch gebi'acht zoodat eenerzijds de boter in ongekende hoeveelheden en tegen afbraakpryzen werd geëxporteerd, terwijl anderzijds rundvleesch moet worden ingevoerd uit Denemarken en Argentinië. De biggen-ordening brengt ons land nu naar een varkenstekort, zoodat reeds moeite wordt onder vonden bij het voldoen aan de nor male exportvraag naar spek en bacon, terwyl extra-invoercontingen ten van Italië en Engeland moesten worden afgeslagen.' En in beide gevallen heeft de crisis-centrale zich verplicht gezien, om in allerijl de teeltvergunningen voor 1938 te verruimen.... (in plaats van af te schaffen). Van buiten zie ik niets abnor maals aan de oogen uwer dochter Laat ons hopen dat er een onge vaarlijk dislocatie der gezichtszenu wen heeft plaats gehad, in welk geval de kwaal waarschijnlijk te ver helpen zal zijn. In mijn praktijk heb ik slechts één maal zulk een geval behandeld, ge lukkig met goeden afloop. Het was bij een werkman, die van een stelling gevallen en door den schok tijdelijk het gezicht verloren had. Hebt u alles bij de hand om uw dochter onder narcose te brengen Ja Want het zal noodig zijn de oogappels te lichten, wat nogal pijnlijk is Terwijl dokter Delmotte de noo- dige bezwijmingsmiddelen ging halen, stelde de abt nog eenige vragen aan de blinde. Hij vroeg haar ook, met het oog op de toediening der narcose of zij reeds iets van beteekenis gegeten had dien morgen, doch de zieke ge bruikte nog zoo weinig voedsel dat daarin geen bezwaar gelegen lag. Dokter Delmotte diende zijn doch ter zelf het bezwijmingsmiddel toe. I Toen hij daarmee gereed was, hij den abt een leeken Deze had zoojuist het bed der zieke naar de gunstigste plaats ge schoven. Toen knielde de monnik neder en zich languit op den grond werpend, begon hij te bidden. Adjutorium nostrum in nomine! Domini. Qui fecit caeulum et terram. Onze hulp is in den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt Het is te ie£ri Handelsblad van deze wenscht overfSf£ bouworganijatfc J te begrijpen, <j, landbouw, tUöet komt, wat i Jrie Secretaris de Tuindersbond het schreef da» ree „Onze boere^D voor het feit te,( in de practijk, br( „Dat is gee.eIn£ nu we daarfost, schande, om terke de practijk ,t dir wezenlijken, nagestreefd e^.at mogelijk hebb vc verbeelden d, onderschatUnij de onze organ^prac „Het is it]k g waardige erv$g te van de z^r 0 bedrijfsgenou nog ring tot olf koi aan te pakfefaar om gevraajdprdt - als het wutfl der geworpen tcfden. Tenslotte j0pge oorzaak vai dali productie g«ij voor van de „«lings" boeren hebteülengs wen daarir^er vi vorig jaa- tluizen moederdienfcbben NietteminT bet voor boer nflerlan maakt, hoe ligger ken en dat d big d ambtenaar won en van eeermerk steeds rustfoort.... Ingekoaieo n rsonei V«t0t 10 INGEKOME J. P. J.fstralen Eindstraaten Helr M. Coene^eder, O ciaat van >g A. M. G. leD, dier Oirlo F 34 .ilaasbr G. Hoezeqoffeerde 10 van Beli' H. A. E. obs, dier trum C 64 Meerlo M. Th. diens straat 15 Wanssun C. G. Tteo, dier tionsweg 4 Panssu H. M. J.lrers.ver Annalaan 1 Uden C. D. verpl Annalaan I Rottere VERTROK M. H. Vj Lb, na; J. van Liei trast 5 M. P. Tifcrs, z.b. hees-Overh 81 M. H. Gikels, d.b. megen, Pat ugmans G. J. M.{ dienstkn Meerlo D J. H. Me dJc, na M. G. J.l a d b., E. J. p.! Ub., lingsbeek J. P. v,di ib,, na Mierloschéo B. A. Jac k, naa: Overloon •klif VENLO. eeniging voer 2.420, KipeiereBt( Kleine Eendeie: G)öp. ndag w ROERM OpdeCoi vereenigin liaand anvoer 3 tieren. Kipeiere 4— tc Eendeiei wont zijn pijnl moeilijk litieekent idel ze daaro dip, bedek AKKE de pijn v tct,de blaren b BON GR A to f 4.- 190 ti 190 t. *«>k "hgenez ia opei GR ATI «rk (1G MONSTE ILL Aid At entic «en e D< 4oud« gevraag Inkoop aan pari tuinc prima 1 ■Jute-, BI Landbo» |was- en zaden, I Pt Friese poters, 1®®°» Bloe enz. tegi PWsie. Daar» lager die oDZtt agentsc* r «en mo verdiensü Vraagt No en p regeling- Volbe yadha dracht 9 T heeft. De op tijd in zenuwen van deC de plaat; be*n. .-tok nogal Degi (eni tongen verve

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6