Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Spiritisme en Fakirisme Visitekaartjes Zaterdag 18 December 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 51 AlleenBoter is boter L EN MAAS „VENRAY" boter is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 et per regel 71/» ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Oiro 150652 Abonnementsprgs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Het voorgen. verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Tast het onze gerenommeerde vrijheid aan In ciitischen zin vnrmt zich gemakkelijk een communis opinio een algemeene gedachtengang, maar als dezen „algemeenen ge dachten" tegemoet wordt geko men met een daad, dan scheidt het leger der criticasters zich in groepen, die principieele- dan wel op portunistische bedenkin gen laten hooren en bereid zijn om het kind te verwerpen met het waschwater. Dat zien we thans weer met de zeer jonge geschiedenis van minister Romme's voorontwerp van wet tot verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Tot voor kort bevatten bladen van allerlei richting herhaaldelijk pro testen tegen het het feit, dat zelfs uit overheidsdiensten gezinnen (en meestal kleine ge zinnen) dubbele inkomsten ge noten door loonarbeid van man en vrouw, terwijl enkele honderd duizenden gezinnen, doordat de mannelijke verzorgers werkloos zijn, op onderhoud ten koste van de gemeenschap zijn aangewezen. Nu minister Romme een daad wil stellen door het uitlokken van een verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, voor zoover deze geen kostwinster is, wor den allerlei principieele beden kingen gelanceerd, welke voor er van dit initiatief sprake was vlot waren achtergesteld bij de eischen van de practijk. Dat achten we jammer, omdat we geen maatschappelijke orde ning mogelijk achten, wanneer die niet begint met een rationeele verdeeling van den beschikbaren arbeid. Ongetwijfeld vindt minister Romme voor zich en zijn partij ook een principieele bevrediging in het door hem voorgestelde verbod, maar het is thans noch voor hem noch voor degenen, die anders denken dan hij, noo- dig om deze aangelegenheid uit den principieelen gezichtshoek te beschouwen, daar klemmende eischen van de practijk op zich zelf, zulk een verbod volkomen rechtvaardigen. Tegenstanders en tegenstand sters van het ontwerp beweren: dat geen overheid zich het recht mag aanmatigen om den weg naar het levensideaal van individu af te snijden; en dat de vrouw bij den man wordt achtergesteld, wanneer men haar het recht op vrijen arbeid onthoudt. Wat het eerst-aangevoerde be zwaar betreft, algemeen maat schappelijke vrijheid zou onbe staanbaar wezen, wanneer deze niet ware gegrondvest op een zekere gebondenheid van de vrijheid van het individu. Zonder wetlen, welke de per soonlijke vrijheid reglementeeren zouden „we", als massa, slacht offers zijn van de willekeur der brutalen en de onverzadigbaren. Het komt herhaaldelijk voor, dat we omwille van het alge meen belang belang een persoon lijk ideaal moeten opofferen. We kunnen menschen van den vrede zijn en toch zedelijk ook wettelijk gedwongen worden om het volk met de wapenen in de hand bij te staan. Er zijn tal van voorbeelden te noemen, waarin menschen wor den gedwongen om idealen op te geven omdat grootere belangen dan dat van het individu zulks verei^chen. Als ieder geheel werd vrijge laten om het leven in te richten, zooals hij dat verkoos, werd de maatschappij een chaos. En wat het tweede bezwaar betreft, een verbod van arbeid voor welke categorie ook, be hoeft geen ontkenning te wezen van het recht in principe op arbeid, want het verbod is als een maatregel van econo mische orde bedoeld. Wanneer de dokter een patiënt dieet voorschrijft, ontkent hij daarmee niet het recht van dien mensch om te eten als een ander. 'n Journalist mag per dag 24 uur werken (en hij moet hel helaas wel eens ook). Is nu een arbeider, die maar 8 uur aan de machine mag staan of een win kelier, die op een bepaald uur moet sluiten, bij hem „ten achter gesteld" De overheid bepaalt, dat een 65jarige, die in haar dienst is, ontslag moet nemen. Behoeft hij zich daarom minderwaardig te gevoelen, of in zijn rechten be knot te achten Ten laste van de maatschappij moeten nu eenmaal de honderd duizenden gezinnen worden on derhouden, welker natuurlijke verzorgers werkloos zijn. Wat is nu logischer dan dat deze maat schappij ordenend optreedt en haar financiën reëel beheert, door de arbeidsgelegenheid zoo ratio neel mogelijk te verdeelen, d.i. in de eerste plaats onder hen, die niet alleen uit een persoon lijke, maar ook uit natuurlijke roeping zijn aangewezen om loonend te arbeiden voor het gezin Dat alles heeft minder met principes dan met gezond ver stand en gevoel voor economische orde te maken. O.i. had de minister nog een stapje verder kunnen gaan. Hij beperkt in zijn voorstel het ver bod van arbeid tot de gehuwde vrouw in loondienst; hij maakt nadrukkelijk voor haar een uit zondering, die aan het hoofd van een eigen zaak of bedrijf staan. Op zichzelf behoeft tegen deze uitzondering geen bezwaar te worden aangevoerd. Maar, als een gehuwde vrouw aan het hoofd van een zaak of bedrijf werkzaam is, diende het den echtgenoot verboden te wezen om elders arbeid in loondienst te verrichten. Daarmee ware dan tevens een einde gesteld aan veel oneeilijke concurrentie. Die echtgenoote „aan het hoofd van zaak of bedrijf" is dikwijls maar camouflage van de werke lijkheid. Duizenden mannen verwerven zich op naam van de vrouw een bijverdienste door het exploi- teeren van 'n sigaren-, kruide niers- of welke andere winkel zaak ook. Sommige beambten in over heidsdienst doen eveneens zoo. Deze menschen bemoeilijken het bestaan dergenen, die geen an dere inkomsten hebben dan die, welke zij met hun nering kun nen verdienen. Door nu te bepalen, dat de echtgenooten van vrouwen „aan het hoofd van een zaak of bedrijf niet elders in loondienst mogen arbeiden, bereikt men, dat of het „winkeltje voor bijverdienste" wordt opgeheven, of de man zich tot de leiding van de zaak gaat bepalen. In beide gevallen benadert men de orde eener verdeelende rechtvaardigheid. In het eerste geval n.l. ver ruimt men de bestaansmogelijk heid van de beroeps-neringdoen den; in het tweede geval komen er plaatsen vrij op de arbeids markt voor werkloozen. Md. Japan practisch overwinnaar in China. Of de politiek ook veranderlijk is! De laatste Duitsche keizer, Wilhelm II, was de eerste, die met klem be toogde, dat heel Europa moest sa menwerken tegen Japan, het gele gevaar. En 't huidige Duitschland, dat zijn heele politiek grondvest op de ras senleer, steunt op 't oogenblik Ja pan Nog geen twee jaren geleden richt te Mussolini zich tegen het gele gevaar en riep de wereld in 't ge weer om zich daartegen eendrachtig te verweren. En nu steunt dezelfde Mussolini Japan in diens pogen, dat gericht is op het ideaal; Azië voor de Aziaten. Ja, er is in enkele jaren wel veel veranderd. De groote fout van Europa is geweest, dat het niet eensgezind stond tégen de Japansche ver overingsplannen in China. De scherpe tegenstelling tusschen de dictatuurstaten en de democra- tiën in Europa, alsmede de politiek van afzijdigheid van Amerika hebben zich hier danig gebroken. Vrijwel oDgestoord heeft Japan zijn gang kunnen gaan en China als lid van den Volkenbond is zoo on geveer in de positie gekomen var Abessynië, dat ook vergeefs een beroep deed op de leden van dien Bond, toen het door den landroover werd overvallen en zijn bevolking aan den massa-moord werd prgsge- géven. Practisch heeft Japan in den strijd tegen China reeds gezege vierd, gedeeltelijk dank zij de onmacht van Europa. Die onmacht van de belangheb bende mogenheden, met name En geland en Amerika, is vooral duide lijk gedemonstreerd, toen 't brutaal optreden van Japan tegen Engelsche en Amerikaansche schepen ernstige incidenten uitlokte. Er kwamen scherpe protesten van Washington en Londen met eischen omtrent verontschuldiging en scha devergoeding. Japan betuigde zijn spijt en zegde toe, maatregelen te nemen tegen herhaling. Maar daar mede was 't praclisch uit en Japan kan zijn politiek voortzetten. En daarmee is de afbraak van de positie, welke de blanke beschaving ten koste van geweldige offers in het Verre Oosten had opgebouwd, in vollen gang. In Noord-China is Japan reeds volkomen overwinnaar. Japan volgt hier de listige tactiek welke ten aanzien van Mandsjoekwo zoo goed bevallen is. Het heeft een aantal hooge Chineesche autoriteiten bereid gevonden, om het bestuur van Tsjang Kai Sjek over te nemen. Een zoogenaamd onafhankelijk Noord-China is gevormd, welks re geering wordt bijgestaan door Ja- paDsche raadgevers. Die „regeering", gaat natuurlijk vrede sluiten met den invaller. Die vrede komt Japan goed te stade, vooral om financieele redenen. Het rekent zoo niet op dpn steun, dan toch op de onverschillig heid van een groote meerderheid der bevolking van de Noordelijke pro vincies om niet genoodzaakt te zijn in Noord-China een groot leger op de been te houden. Het is zeer waarschijnlijk zelfs bereid den Chineezen toe te geven op alle punten waarop het zonder nadeel voor de Japansche belangen toegeven kan. Het wenscht ook nu nog niet met de Chineezen op voet van voortdurende vijandschap te leven, integendeel, het hoopt met het gele broedervolk op zeer korten termijn tot vruchtbare samenwerking te komen. In wezen voert Japan eerder oorlog Legen den invloed der vreemde mogendheden in China dan tegen China zelf. In het veroverde gebied zou Japan groote aandacht besteden aan de op voeding en opleiding van het op groeiende geslacht. Dit met 't oog op de toekomst. Voorts moet Noord-China zoo spoe dig mogelijk een goed afzetgebied worden van Japansche producten. Daardoor zal Noord-China voor de Westersche economie verleuren zijn. Langzamerhand zal de blanke in vloed in heel China en daarna in heel Azië verminderen en verdwgnen. China, in den steek gelaten door de Westersche mogendheden, zal op den duur met Japan toteeD accoord komen en dan zal het Westen alle reden missen, om China een verwijt te maken. tegen honger en ellende die de be woners hebben vol te houden Dezen angstwekkenden toestand is sedert maanden het voornaamste kenmerk van Madrid, en daarenboven een kenmerk dat door degenen die het meest verplicht zijn aan zooveel lij den een einde te maken, klaarblijke lijk niet wordt opgemerkt en in aan merking genomen. Men schijnt te denken, dat de situatie van de stad geregeld kan worden door hare be woners te bezingen en hun lofliederen te wijden inplaats van hun voedsel t-'j zenden, dat het eenige is wat ze coodig hebben. Madrid worstelt met I den dood en gaat onherroepelijk 'ei-lor' 3." Zoo schrijft een rood blad, ondanks terreur en censuurDan moet de toestand inderdaad wel hopeloos zijn. Duitschland en de Volkenbond. Duitschland zal nooit meer tot den Volkenbond terugkeeren, zoo eindigde een officieel commentaar op het besluit van Italië, om dit insti tuut te verlaten. In Engelsche kringen is men niet geschokt door dit „nooit" van Berlijn. Men meent in Engelsche kringen, dat de bedoeling van Duitschland is, niet terug te keeren in den Volken bond, „in zijn tegen woo rdigen vorm" en men heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat het standpunt van Hitler is gewijzigd. Intusschen doet de Duitsche pers aan een wel heel kleine bestrijding van den Volkenbond, door het woord „Volkenbond" te schrappen. De bladen spreken over dit instituut thans als de „Entente van Genève" of de „Entente tot voortzetting van het dictaat van Versailles". Dat riekt zoo'n beetje naar den N.S.B.'schen term van de „Staats- greeppartij" Volkomen in de lijn van de hier boven geschetste Japansche politiek ligt de verklaring van den minister president Konoje, die o.m. zeide: Japan zal gaarne medewerken aan de welvaart van het onschuldige Chineesche volk en de Japansche regeering zal met de nieuwe Chinee sche regeeriDg samenwerken. Konoje brengt verder hulde aan. de dappere Chineesche soldaten, die voor een kwade zaak strijden. Hij betreurt de schade, welke aan de buitenlandsche belangen is toege bracht en bevestigt, dat de nieuwe Chineesche regeering deze belangen zal weten te beschermen. Madrid worstelt met den honger. Generaal Franco heeft onlangs ge zegd, dat hij 2ijn overwinning reeds een feit acht en dat de tijd aan zijn zijde meestrijdt. Dat wordt ons dui delijk, wanneer we lezen van de verschrikkelijke toestanden op 't ge bied van de voedselschaarschte in het roode gebied en speciaal in de hoofd stad Madrid. Zoo schreef een rood blad uit Bar celona let wel: een regeeringsblad letterlijk het volgend: „Van alle bittere tragedies die Madrid gekend heeft is wel de vree- selijkste de dagelgksche worsteling ROND ONS PARLEMENT. Dienstplichtwet aangenomen. Om verschillende redenen was de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag een zeer belangrijke. In de eerste plaats viel de beslis sing over de Dienstplichtwet. Het eD .iTco bo.'ang daarvan ligt in deze simpele cijfers opgesloten: de eerst volgende vijf jaren bedraagt de legerleiding 32 000 man en de eerste oefentijd voor de onbereden wapens 11 maanden. De S.D.A.P. wenschte geen groo tere lichting dan 30.000 man en de Vrrjz. Democraten van 27.400 man, de eersten wilden een diensttijd van 6, de laatsten van 8 maanden. De Dienstplichtwet werd aange nomen met 63 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de S.D.A.P., V.D.. Chr. Democraten en Communisten, Spelling-chaos. Belangrijk was deze zitting verder om hetgeen er geschiedde met be trekking tot den spelling-chaos, waarin we terecht zijn gekomen na het heengaan van minister Marchant. Bij de algemeene beschouwingen over de Onderwijsbegrooting was minister Slotemaker reeds danig aan den tand gevoeld. De heer Moller (R.K.) had dezen weifelenden minister het vertrouwen opgezegd. Hij lokte nu een uitspraak van de Kamer uit over de spelling- politiek. Zijn motie, waarin gezegd wordt, dat de iDstelling van een nieuwe commissie totaal overbodig is, werd aangenomen met 67 tegen 28 stem men. De tweede motie-Moller luidde „de Kamer van oordeel dat thans de eenige aanvaardbare oplossing van het spelling-vraagstuk gelegen is iD de algemeene doorvoering, ook in de regeeringsstukken, van de spelling 1934, gaat over tot de orde van den dag." Vóór deze motie stemden met president Van Schaik de overgroote meerderheid van de Katholieken, de sociaal-, vrijzinnig- en christen-demo craten, alsmede de christelijk-histo- rische heer Krijger. Tegen stemden de katholieke heeren Deckers, Bon- gaerts, Sweens, Bach, Loerakker en Ruys de Beerenbrouck, alsmede de tegenstemmers van de eerste metie, nu ook versterkt door de vier libe ralen. Met 57 tegen 38 stemmen „won" dus de spelling-Marchant. Het is te hopen, dat de regeering nu spoedig een einde maakt aan den chaos. Zoo kan 't waarlijk niet langer. De school heeft een andere spelling dan het openbare leven, de pers staat met betrekking tot de spelling in twee kampen en... de schoolkin deren ontdekken legio „fouten" in regeeringsstukken N.S.B anti-joodsch. Een derde belangrgk punt van dezen dag was, dat de N.S.B. zich in de Kamer als anti-semitisch deed kennen en deswege een rake en verdiende afstraffing opliep. Bg de bespreking van een reeks naturalisatie-ontwerpen lieten de j N.S.B.'ers een onchristelijke en anti- i Semitische taal hooren. I De Kamer reageerde daarop heftig met uitroepen van hoon, spot en minachting. Daarop heeft minister Goseling zich met sublieme waardigheid ge keerd tegen de rassenbelagers van het Jodendom. Er bestaat geen aanleiding, zeide de minister, om de Joden afzonder lijk te classificeeren. Ook bij de beoordeeling van het Jodenvraagstuk plaatst de Regeering zich op positief-christelgken grond slag, waar geen discriminatie van de Joden geduld wordt en terwijl de Kamer ademloos toeluisterde, hield hij den N.S.B.-ers, die zoo gaarne coquetteeren met een ledig christen dom, vóór, dat zij in deze dagen vóór het Kerstfeest wel eens mogen overwegen, dat Christus voortgeko men is uit het Joodsche volk, gebo ren uit een Joodsche Vrouw Voor het geval de heeren het soms liever in het Duitsch willen lezen, beveelt de minister hun de drie preeken van Kardinaal Faulhaber aan. Toen kon de Kamer haar enthou siasme niet meer bedwingen en in de deftige zaal Klonk een applaus van ongekende kracht, van ongeken- den duur. In binnen- en buitenland weet men nu voorgoed, hoe regeering en Kamer oordeelen over den rassen waan en over het anti-semitisme. Steun aan tuinbouw. De minister van Economische Za ken heeft besloten uit het Land bouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groenten- en fruit- centrale, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 1.580.000. Deze steunverleening omvat de producten: blauwe en witte druiven, spekboonen, pronkboonen, tomaten en fabrieksframbozen. VENRAY, 18 Dec. 1937. OUDERS. Ouders geeft Uw kind wat het toekomt, geeft Uw kind, wat het helaas op school vanwege 's Rgks finantieele bezwaren moet missen. Ieder die de waarde ener goed geleide Lichamelijke Opvoeding wil inzien, zal er van overtuigd zijn, dat dit iets onontbeerlijks is voor het kind, dat een compensatie nodig heeft tegenover de te hoog opge voerde geestelijke eisen, welke het door onze moderne maatschappij en tijdsomstandigheden gesteld worden. Laat daarom Uw kind deelnemen aan de gymnastieklessen welke vanaf Januari a.s. iedere Dinsdag van 5—6 of 67 uur voor meisjes van 1014 jaar a 15 cent per week zullen ge geven worden onder leiding van P. HOEDEMAEKERS, Leraar Lich. Opv. M.O. Aanbesteding, Uitslag aanbesteding tot het bou wen van 3 woningen voor rekening van W. Manders, Maasheesche weg alhier. L. Maassen f 7740 Gebr. Oudenhoven f 7623 J. A. Oudenhoven f 7535 P. Wijnhoven f 7387 Th. Maassen f 7370 G. Verstralen f 7350 B. Gielen f 7248 M. Teunissen f 7130 G. Janssen f 6950 P. Potten f 6925 P. Volleberg f 6648 Venraysch Mannenkoor. „Schinderhannes". Venraysch Mannenkoor, indertgd op non-activiteit gesteld, is, dank zij het feit van een ware keten van herinneringen uit deD ouden tijd, zoowel bij de leden als bij de vrien den, weer ten leven gekomen en heeft hiervan een schitterend bewijs afgelegd door de opvoering van de bij het Venray's publiek geliefde operette „Schinderhannes", op Zater dag- en Zondagavond in de Wilhel- minazaal. Beide avonden was de zaal ge heel gevuld met talrijke Donateurs der vereeniging en vele belang stellenden, die oprecht genoten van den schoonen zang en keurig tooneelspel. Onder de aanwezigen waren zoo wel oud-leden van het Mannenkoor, die in hun tijd dezelfde operette mee hebben opgevoerd en bij een cf andere passage, misschien hun vroegere rol mee neurieden of mee zongen, als leden van een andere vereeniging, die het stuk hunner keuze wilden opgevoerd zien, al vorens er zelf mee te beginnen. Het laat zich denken, dat een zoo deskundige „jury" de taak onzer spelers niet bepaald gemakkelijker maakte, daar de aanwezigheid dier bedoelde leden „ons Mannenkoor" niet ontgaan zijn zal. Doch de prachtige regie van den heer H. Lucassen, die Zondagavond tot aller aangename verrassing zich nog eens liet kennen als een oude tooneelrat, overwon glansrijk alle moeilijkheden en deed genieten van werk dat in alle opzichten „af" was. Na een tweetal zangnummers, waarbg de sonore mannenzang onder leiding van den heer Welting prachtig tot uiting kwam, begon de reeds weken van tevoren be- Volksontwikkeling Venray. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. 6e avond Dinsdag 21 December om 8 uur in 't St. Antoniuspatron. Lezing met lichtbeelden, Film en proefnemingen door Paf er Dr. A. van Rooy O.P. met medewerking van Mevr. Lagrange, Helderziende, den Heer Josma, Fakir, den Heer Verhoeven, Telepaath. PROGRAMMA t Eerste deel. 1. Inleidend woord door den Z. E. Z.Gel. Pater Dr. A. van Rooy O.P. De verschijnselen. Wat is Spiritisme 2. Spiritistische seance met licht beelden. De spiritistische ver schijnselen. 3. Practische proefnemingen. Tafeldans en geestesgeschrift, kloppende hand, enz. Proeven van helderziendheid door Mevr. La grange. Gedachtenoverdracht door den Heer Verhoeven. Tweede deel. 1. Verklaring over de verschijnse len door den Z.E. Z.Gel. Pater Dr. A. van Rooy, met lichtbeelden. 2. Inleidend woord over Fakirisme door den Z.E. Z.Gel. Pater Dr. A. van Rooy. 3. Fakiristische verschijnselen en proeven door den Heer Josma. Doorsteken van keel en wangen, Vuurspuwen, Glasloopen. enz. 4. Uitleg over verschijnselen van van subjectieven aard door den Z.E. Z.Gel. Pater Dr. A. van Rooy. Gedachtenlezen. Helderziendheid. Dubbelzicht. 5. Film over Fakirisme. Entrée 75, 25, 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te be spreken bij G. W. MUSKENS Schoolstraat 14, tel. 144. Ruime keuze. Nieuwste modellen. Lage prijzen. Fa. van den Munckhof „Schinderhannes", waarbg de hoofd rollen in handen waren van prima vertolkerszoodat het niet te doen is elke rol apart te beschrijven. Dat er veel en hartelgk genoten is, kon afgeleid worden uit het gulle applaus dat hartelgk en big gege ven werd, terwijl het bloemstuk voor Florenske aller Dijval had. In één woordzang, muziek en tooneelspel deed ons het oude koor weer zien, dat in ieders hart nog steeds een plaats heeft, getuigen het groot aantal eere-leden, dat op de lijst van het koor staat inge schreven. Moge Venraysch Mannenkoor op den ingeslagen weg voortgaan de kunst aan ons te brengen, dan zal Venray het koor blijven steunen, een wisselwerking, die slechts beide ten goede komen kan. Jamboree-film. Aangemoedigd door het succes wat de Jamboree-film op andere plaatsen mocht hebben, heeft de leiding van de R.K. Verkennersgroep St. Petrus te Venray doen besluiten, ook in Venray de Jamboree-film te laten draaien. Deze zal alsdan vertoont worden op 6 Januari in de Lu: or Bioscoop, terwgl voor aanvulling door een tweede groote film zal gezorgdwor- deD. Wg komen avond terug. nader op deze film sproken opvoering van de operette dige en 119 ongeldige stemmen. Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg. Bij de Maandag gehouden verkie zingen voor de Kamer van Koop handel voor Noord-Limburg, afd. kleinbedrijf, werden de heeren E. O. H. Hermans, Venlo en J. S. M. Berg- mann, Boxmeer, herkozen, terwijl in de vacature van den heer Rooyakkers, Blerick, die zich niet meer herkies baar had gesteld, de heer H. H. van den Eertwegh, Baarlo, gekozen werd. Van de 2628 kiesgerechtigden van het district waren 949 kiezers opge komen. Uitgebracht werden 830 gel- fiicro Dn 110 nnA>Ai

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1