TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. Per flacon 90 ct. en f. 1.50 Zaterdag 11 December 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 30 Aan de Eerw. Geeste fijfcheid en gefoovigen van ons Bisdom. Wederom is de Advent begon nen en gaan wij ons voorbereiden op het geboortefeest van onzen Verlosser. Maar eerst doet de H. Kerk ons opzien naar Haar, die als Moeder van Jezus heel bij zonder in den Advent onze ver eering en liefde verdient. Ook daarom krijgt het schoone feest van de Onbevlekte Ontvangenis een heel bijzondere beteekenis. Vooral in ons Bisdom, dat de Onbevlekt Ontvangene tot Patro nes gekozen heeft en waarin Zij eenmaal als universeele Koningin zal mogen heerschen, moet dit feest innig en plechtig gevierd worden. Dat alles is dan ook de reden waarom ik mijn hart, dat als in- nigsten wensch blijft koesteren Limburg aan Christus te brengen door Maria, juist nu weer ineen eenvoudig maar hartelijk woord aan mijn dierbaar volk van Lim burg wil uiten. U herinnert U nog wel, D.G. hoe wij vroeger reeds hebben gevraagd, dat dit feest zooveel mogelijk als Zondag moge ge vierd worden en dat allen, die kunnen, de H. Mis mogen bij wonen en tot de H. Communie naderen. Waar dat niet mogelijk zou zijn, moet de Zondag, vol gend op het feest, daarvoor ge bruikt worden. Het zou te jammer zijn als dit voorname feest van de Patrones van het Bisdom haast ongemerkt voorbij zou gaan. Ook hebben wij U allen reeds eenmaal gevraagd aan Uw Moeder en Koningin een geschenk te geven op haar feest. Thans vragen wij U dat opnieuw. Biedt haar als Uw geschenk aan het mooie en vaste voornemen GEEN DAG ZONDER ROZENKRANS, vooral in de huisgezinnen. Dit doen wij nu nog met des te meer over tuiging en liefde, omdat onze Heilige Vader ons zoo dringend op de schoonheid en de macht van den rozenkrans heeft gewe zen. In die Encycliek, welke bijna als de afscheidsbrief van den zieken en vergrijsden Vader der Christenheid mag beschouwd worden, .hebben wij kunnen lezen, dat de rozenkrans onze toever laat moet zijn en dat de gewel dige strijd onzer dagen door de biddende Christenheid met een grandioze overwinning zal be kroond worden. Een zaak moet toch zeker vast staan, dat wij, katholieke Lim burgers, die zoovee! doen voor de overwinning van onzen Koning Christus en voor de uitbreiding van Zijn Rijk, dat wij, Maria- kinderen, die van onze vrome ouders het gebruik geleerd heb ben om dagelijks het rozenkrans gebed te bidden, dat wij tenmin ste ons deei zullen hebben in dat onophoudend gebed der Christenheid. Temeer, omdat ook hier de vijanden van Kerk en Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. Christus hun onheilspellend werk blijven voortzetten, omdat ook hier door valsche- leiders en jammerlijk misleiden pogingen blijven aangewend worden om den invloed van de H. Kerk en van de priesters te breken. Intusschen, D. G., naderen wij steeds meer de verwezenlijking van ons bisschoppelijk ideaal. Onze kloosters, onze organisaties, al onze opvoedingsinstituten, maar vooral ook zooveel huisge zinnen, parochies en dekenaten hebben zich reeds plechtig aan Maria toegewijd. Deze toewijdin gen waren de heerlijke bekro ning van een lange voorbereiding. Door veel gebed op de scholen, in de gezinnen en in de kerken, door stelselmatige leering en prediking van Maria's koninklijke macht en taak in het Rijk van Christus werden geesten en har ten voorbereid. Tevens luidde dan in de betreffende dekenaten reeds weken van te voren de „MARIA- KLOK". Het was gewoonlijk maar een eenvoudig blaadje, maar ook dat heeft veel bijgedragen tot vermeerdering van de kennis en van de liefde jegens O. L. Vrouw, gelijk uit het begeesterd getuigenis van zeer velen is ge bleken. Wij hadden, gelijk U bekend is, het geluk weer eens te mogen spreken met onzen Heiligen Vader den Paus. Wij hebben natuurlijk niet verzuimd aan onzen grooten Opperherder, die zulk een echt en eenvoudig kind van Maria wil zijn, over onze grootsche dekenale toewijdingen te spreken en over de wijze, waarop deze in gezinnen en parochies werden voorbereid. En wij waren geluk kig te mogen hooren, hoe de Rlaatsbekleeder van Jesus Chris tus ons met deze actie geluk wensch te en ons vaderlijk aan spoorde op den ingeslagen weg door te gaan. Daarorrf zullen wij nog met meer liefde de toewij ding voorbereiden in de deke naten, die nog over zijn en waarin deze toewijding in een der twee volgende jaren zal geschieden. Zoo zullen wij dan, als het Gode belieft, in 1940 gereed zijn om de grootsche apotheose te vieren en in één akt van toewijding AL onze kinderen aan Maria te geven, door Haar uit te roepen tot Koningin van alle harten, van alle gezinnen, van alle parochies, van alle dekenaten, van geheel katholiek Limburg. Die dag moge een glorie-dag worden in de ge schiedenis van ons Bisdom, een dag gevierd in de oude veste van de Koningin der aarde, in de stad aan de Sterre der zee. Het zal echter noodig zijn dat de gedachte aan Maria's Rijk en de trouw aan onze toewijding levendig blijven in de harten van allen. Om dit te bereiken zullen wij een nuttig en blijvend middel moeten gebruiken en wij kennen geen beter en doelmatiger middel dan de uitgave van een blijvende „M ARIA-KLOK", die dan zal luiden in alle steden en dorpen van Limburg, zoowel in de dekenaten, waar de toewijding 33. De patroon van den verdwenen monteur kwam een paar dagen later naar de Reigershorst, omdat hij niets meer van zijn werkman gezien of gehoord had. Hij had gedacht, dat er meer werk gevonden was als verwacht was en dat zijn onderge schikte daar nog aanwezig zou zijn. Toen men hem vertelde om welke oorzaak de dokter den monteur den looppas gegeven had, bepreep de patroon daaruit dat de goore kerel het niet gewaagd had hem met die boodschap onder de oogen te komen en er daarom de voorkeur aan ge geven had zich uit de voeten te maken. Iedereen was dezelfde meening toegedaan, zoodat de zaak daarmee geëindigd was. Of Nunzio ooit gewetenswroeging over die bloedige daad gehad heeft? j De geestestoestand van een half- wilden gaucho is niet gemakkelijk te peilen. De natuurmenschen, die geen andere stelregel kennen dan het i oog om oog, tand om tand, die zich niet levreden stellen vergelding te zoeken wegens onrecht dat hen zelf is toegevoegd, maar zich ook ver- j plicht rekenen als wrekers op te^ treden voor de verongelijkten, die zichzelf niet helpen kunnen, zij lachen met het vijfde gebod dat zegtgij zult niet dooden 1 Voor hen is er slechts één gebod, één wetde wet der pampa. Twee blinden genezen. Onderwijl de dokter bezig was zijn dochter weer tot bewustzijn te brengen, had Netje van Melle met de hulp van Dina het noodige ver richt om alles gereed te maken voor de ontvangst van den pastoor, die de Heilige Sacramenten zou komen toedienen. Op een tafel in de zieken kamer plaatsten zij een groot crucifix met een prachtig uit ivoor gesneden Christusfiguur, daarnaast stonden ge wijde kaarsen, welke nooit in een katholiek huisgezin mogen ontbreken, op het fijne wit damasten tafelkleed, benevens een kristallen kom met wij water en een palmtakje erin Netj^e ging met de meiden naar de huisdeur, ieder met een brandende waskaars in de hand om de komst van den geestelijke af te wachten en begeleidden dezen met het Aller heiligste naar de ziekenkamer, waar allen neerknielden. De schel van den misdienaar hie'd nu op met luiden en er heerschte een oogenblik van plechtige stilte. Dokter Del motte keerde zich tot den pastoor en fluisterde met bewogen stem Mijn dochter is nog steeds be wusteloos, zoodat u uw ambt niet zult kunnen uitoefenen, mijnheer pastoor. Dan zal ik wachten, dokter, en intusschen bidden. reeds geschiedde, als ook in de overige, waar die nog moet plaats vinden. Het zal een .eenvoudig en devoot blad worden, waarvan wij de verzorging hebben opge dragen aan het Bisschoppelijk Secretariaat van het Jeugdwerk te Meerssen. Dit plan is de vrucht van lange en rijpe overweging en overleg, waarbij de moeilijkheden, aan zulke uitgave verbonden, maar die toch niet overschat moeten worden, zakelijk en terdege onder het oog zijn gezien. In het begin van Januari zal een proefnummer verschijnen en de verschillende Katholieke Actie groepen in de parochies zullen onder leiding en aanmoediging van de geestelijkheid de propa ganda en plaatsing van dit blad ter" hand nemen. Wij stellen ons voor de prijs van het jaar-abon nement op hoogstens 50 cent te stellen. Vanzelfsprekend is het ons uitdrukkelijk en vurig verlangen, dat de parochiale geestelijkheid met liefde en ijver zal zorgen, dat deze uitgave en propaganda in alle parochies zal slagen. Geve onze lieve Moeder, dat deze eenvoudige „MARIA-KLOK" blijve luiden in alle parochies en een maal zal luiden in alle gezinnen. Wat een eenheid, wat een kracht zal daarvan kunnen uitgaan, als wij zoo allen samen, als in één groot huisgezin van Limburg vereenigd, blijven luisteren naar de Maria-gedachte, steeds voor uitgaand in vertrouwvol gebed, in innige vereering, in blijvend vertrouwen, in kinderlijke toewij ding jegens onze Moeder en Ko ningin. Zoo zal onze leus: LIM BURG AAN CHRISTUS DOOR MARIA veilig en zeker bewaar heid worden en blijven. Ook in dit punt reken Ik weer als altijd, op U allen. Ik breng U allen den zegen over van onzen Heiligen Vader en ik zegen U per soonlijk, als Uw aller Vader en Herder. t GUL1ELMUS. Ouderdomszorg voor kleine zelfstan digen. Het vraagstuk van de ouderdoms voorziening der kleine zelfstandigen, blijft gelukkig de aandacht trekken. De loonarbeiders vallen onder de Invaliditeits- en Ouderdoms verze kering. Maar daarnaast zijn er nog vele kleine zelfstandigen, die op hun ouden dag geen uitkeering zullen ontvangen, omdat zij niet verzekerd zijn. In een artikel in de Maasbode deelt dr. J. J. A. Bakker, voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, mede, dat het aantal personen, het welk alsnog voor kostelooze ouder domsrente in aanmerking zou komen en thans buiten de wettelijke bepa lingen valt, op zeventig tot honderd duizend wordt geschat, terwijl het aantal middenstanders en arbeiders, hetwelk nu blijft zonder een ver plichte niet-zelf-supporting-verzeke ring, dat wil dus in dit verband zeggen een verzekering, waaraan de Staat geld moet bijleggen, wil de verzekerde op zijn vijf en zestigste jaar drie gulden rente krijgen, zeker te stellen is op twee driehonderd- Behalve de vadur, die naast het bed der dochter ging zitten en zijn geliefd kind bleef aanstaren, knielden alle aanwezige huisgenooten met den ontvanger en diens dochter voor het H. Sacrament neder, dat depriester voor het kruisbeeld op de tafel neergezet had. Er werd niet hardop gebeden, ieder smeekie God op zijn manier om hulp voor het verongelukte meisje. Er wordt nooit tevergeefs gesmeekt wanneer men oprecht bidt. Het gebed der geloovigen zal de zieken reddeD, zegt de H. Schrift. Hier werd vurig gebeden voor het behoud der be minde zitke eenigen voeydtn er zelf een innig smeekgebed bij voor de bekeering van den afgedwaalden vader. Onverrichterzake had de pastoor met hel Allerheiligste hel huis op de Reigershorst weer verlaten. Het toe dienen van het H. Oliesel oordeelde men nog niet noodig. Dokter Delmotle had zijn diagnose omtrent den toestand zijner dochter gesteld en geconstateerd, dat er vooreerst helaas weinig kans zou zijn, dat het meisje weer bij volle bewustzijn zou komen. De koorts zetle hoe langer hoe heviger in en de zieke begon rusteloos te woelen Omtrent de hoofdwonde maak'e de dokter zich minder zorgbij nader onderzoek bleek deze met diep te zijn ook de schedel was uiterlijk niet beschadigd Het stond echter te vreezen, dat de hersens tengevolge van den hevigen schok geleden en dat de koorts daardoor veroorzaakt I werd. j De ontvanger en diens dochter [verlieten den troosteloozen vader duizend. De regeering heeft medegedeeld, dat voorhands de mogelijkheid ont breekt tot uitbreiding der ouderdoms- verzekering. Er ware trouwens om de bovengenoemden te helpen, ook als er premie voor betaald werd, jaarlijks 20 millioen noodig. Het is te betreuren, dat de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering, wat de kleine zelfstandigen betreft, eigenlijk mislukt is. Dr. Bakker meent, dat daarom, waar geen principieeele gronden er zich tegen verzetten, uiteindelijk de verplichte Invaliditeitsverzekering met invordering der premie tot en met het dwangbevel toe, evenals zulks bij de belastingen het geval is, voor hen doorgevoerd moet worden. Dit is door het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond aan vaard. Daarna is het rapport in de con tactcommissie der drie Middenstands bonden besproken, doch gelijk mr. Bach, directeur van den R.K. Mid denstandsbond dezen zomer op het Bossche Congres dier vereeniging zeide: „een eenheidsfront Is helaas nog niet kunnen worden gesmeed." Van de zijde der boeren-organisaties ducht dr. Bakker geen bezwaren. Arbeidende inwonende kinderen zou hij in de Invaliditeitswet als arbeiders in den zin der wet opge nomen willen zien. Verder lezen wij in het artikel o.m.: „De eenvoudigste regeling der ver plichte verzekering voor den kleinen zelfstandige ware het invoegen van een Hoofdstuk, in de bestaande In validiteitswet, waarin gelijkstelling met de arbeiders in rechten en plich ten zoover mogelgk worden doorge voerd, zoodat dus o.a. dezelfde premies met dezelfde uitkeeringen en dezelfde inkomstengrenzen gelden. Nu toeslag van Staatswege alleen reeds om financieele redenen niet mogelijk is, ware, met het volledig behoud van het self-supporting be ginsel, misschien voor de 35-jarïge en oudere zelfstandigen doorloopende toelating te overwegen, hetzij met verhoogde premie of met inkrimping der uitkeering: zulks zou dan ook voor de oudere arbeiders, die nu buiten de verzekering vallen, dienen te gelden. die loge of fauteuil zitten, en het driedubbele betalen. De jeugd van heden groeit op met de bioscoop, wordt dagelijks getrokken door de j felle reclames, die de meest pakkende gedeelten van de film op boeiende foto's met bonte kleuren langs hun dagelijkschen schoolrit enatelierweg uitstallen De film trekt boven alles, dat is een feit, moeders, waartegen gij u niet kunt verzetten, vaak niet moogt verzetten. Het is een feit, waar ge rekening mee moet houden. Nu zijn er bij alle ontsnapping der grooteren goede, minderwaardige, en slechte vermaken. Dat geldt voor lecteur, voor dans, voor schouwburg, voor muziek, dat gaat ook op voor de film. Een slechte film is een schrikbeeld, als men denkt aan de reinheid van groote jongens, aan de blijde fierheid der uitgaande meisjes. Doch er zjjn ook minderwaardige films. Er zijn in zeer veel bioscopen, j weekprogramma's, die voor katho lieken onaanvaardbaar zijn, zooals de Katholieke Filmactie dat uitdrukt, 't Is niet noodig over al die gevaren breed uit te weiden, 't is beter, dat Aan de moeders van groote kinderen. „Kleine kinderen, kleine zor gen, groote kinderen, groote zorgen." Dat uw zorgen, moeders, groeien met de jaren van uw kinderen, dat weet gij zelf maar al te goed. Den ken we b.v. alleen eens, aan de druk kende omstandigheden, waarin we leven, nu er voor de afgestudeerde en werkzoekende jongens en meisjes, eigenlijk bijna geen toekomst is Dat is een groote zorg, voor vele ouders; het is dikwijls een onmogelijkheid om den kinderen een toekomst te geven waai op ze zelf kunnen voort bouwen en zich een eigen home stichten. Maar vooral de moeders van tegen woordig hebben een bijzondere groote zorg met betrekking tot de uitgaande jongens en meisjes, want bovenaan hun uitgaan-program staat gewoon lijk: de film. De film behoort voor het over- groote deel tot het amusements- drijf, en, als de jongens en meisjes op een leeftijd komen, dat ze willen uitgaan, een leuken avond willen hebben waar natuurlijk niets op tegen is, wat integendeel, een heel gewoon en gezond verschijnsel (wat jong is, wil leven en uitbundig leven) dan gaan ze meestal het aller liefste naar de bioscoop. De 17-jarige Jet spaart haar karig zakgeld om met haar klasgenooten van het lyceum, het wekelijksch bios- coopje te pikken. Voor een kwartje ziet ze net evenveel, als de anderen niet. Beide bleven dien nacht op de Reigershorst Netje aanhoudend bij het bed van Soledad. terwijl men den ouden heer len laatste, zij het ook eerst op een gevorderd uur, had kunnen bewegen rust te gaan nemen, Ook den geheel en volgenden dag bleef Netje nog bij de zieke, doch tegen den avond kwam een zuster uit de Feliza stichting om haar af Ie lossen. Van dat oogenblik afsan werd het zoo geregeld, dat Netje overdag naar de Reigershorst kwam om bij de zieke te blijven, terwijl de zuster 's nachts kwam om haar te vervangen en de nachtwake op haar Ie nemen. Veel zorg of verpleging vereischte de lijderes niet, daar zij voortdurend buiten kennis was, ofschoon zij du en dan hevig ijlde en wartaal sprak. Hel duurde bijna tien dagen eer er een merkbare verandering in gun stige richting in den toestand der koortslijderes te bespeuren viel. Toen constateerde de dokter dat de tem peratuur gestadig daalde, ja nu en dan bijna normaal werd. Op een voormiddag hoorden dok ter Delmotte en zijn collega Welborn die op dat oogenblik alleen in het vertrek waren, hoe de zieke met zwakke stem vroeg Waar ben ik Soledad had de oogen geopend en tastte als in den blinde met de han den om haar heen. Je bent bij je vader, lief kind, zei de dokter, verheugd de taal der geliefde dochter weer te hooren. Je hebt een ongeval gehad, maar bent nu weer aan de beterhand. Dokter Welborn is ook bij je en tante Netje is ook hier in huis. Toe De verlichting van ons kippenhok. De jarenlange proeven hebben uit gemaakt, dat de kunstmatige ver lenging van den dag tot 12 a 14 uren, Welborn, ga jij ze eens vlug roepen en den ontvanger ook De zieke had de oogen weer ge sloten, alsof zij aan het gesprek niet meer deelnam. Toen echter Netje van Melle binnenkwam en vroeg Hoe gaat het Soledad Toen herkende zij aanstonds die stem en antwoordde Ik ben zoo moe en zou weer willen slapen Msar waarom heb jullie het hier zoo duister gemaakt, dat ik niets zien kan, vader Ik hoor stem en ook die van tantje Nentje, maar ik zie u geen van beiden. Deze woorden kwamen er nauwe lijks hoorbaar en met onderbrekingen uit. Het was echter volop licht in de kamer, want het was pas elf uur in den voormiddag en de gordijnen waren niet neergelaten. De dokter poogde zijn kind gerust te stellen met te zeggen Je zult nog niet goed kunnen zien, omdat je de oogen zoo lang gesloten hebt gehad. Je bent tamelijk lang ziek en bewusteloos geweest, maar zult nu spoedig weer flink wor den, zoodra je maar wat verster kende middelen kunt gebruiken. Toen de zieke na eenigen tijd echter .nog steeds volhield, dat zij totaal niets van de omgeving kon onderscheiden, niettegenstaande men het volle daglicht in het vertrek gelaten had, begon de dokter zich ernstig ongerust te maken omtrent dat verschijnsel. Hij haalde zijn oog- spiel en onderzocht daarmee zijn dochter, zonder dat hij echter aan de oogen uiterlijk eenige abnormaliteit Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdij siroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bron chitis, Kinkhoest, Griep en Influenza. y&si Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Gij hebt kou gevat 1 Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 'I verwaarloozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die zielctekiemen bevat, te verwijde ren. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en Iontstoken ademhalings-organen. De ouders en opvoeders weten en be-1 vastzittende slijm zal dan loskomen, seffen, wat de Katholieke Filmactie1 TT"~ ~J *~_1 van u allen zonder uitzondering ver wacht. Een front vormen met uw mach tigen steun, dat langzaam maar zeker programma's af kan dwingen, die op een zedelijk hooger peil staan, kortweg dat goede films eischen kan. In Amerika heeft het Legioen voor zedelijk betere flilms machtig veel bereikt. Waarom zou dat niet mogelijk zgn in ons land, met een zelfde gemengde bevolking als in Noord-Amerika Moeders, als i'w grooteren willen uitgaan, dan is uw stem zoo vaak beslissend, daarom mag de Katho lieke Filmactie ook zooveel van u verwachten in haar frontvorming. Op de eerste plaats uw stellige belofte hetgeen niet meer dan uw plicht is, geen toestemming te geven een bioscoop te bezóekeD, waarvan het programma is afgekeurd, on toelaatbaar voor katholieken. Laat u in dergelijke, moeilijke weigeringen nooit van de wijs praten door uw groote jongens en meisjes, nooit overreden door argumenten als: ,Die van onze club en die van die, mogen er wel heen, zijn er geweest, 't is niks erg, enz. enz." Houdt voet bij stuk, wat veel gemakkelijker zal wezen, als gij uw grooteren har telijk en big laat gaan naar goede films. Zij willen amusement, gunt ze het, ze willen naar de bioscoop, gunt ze het graag, als het programma Ï3 goedgekeurd. Maak niet altijd aan merkingen op de film-helden, waar uw kinderen in hun jong enthousias me mee dwepenGa zoo nu en dan mee met hen, of vraag later wat ze gezien en wat ze het mooist gevon den hebben Niet, dat we van goede films, even min als van goed tooneel, wonderen moeten verwachten voor den karak tervorming der kinderen, 't Is en blijft amusement in bijna alle geval len, doch jeugd wil leven, uitbundig leven, wil uitgaan en dol lachen, of aangedaan huilen. Gunt het haar. Maar, Katholieke moeders, als gij allen tezamen, de vieze en minder waardige films afwijst voor uw uit gaande jeugd, dan zullen de film makers en bioscoop-exploitanten, om wille van onze Katholieke-Film-Actie, door u, moeders, hecht en sterk, gedwongen worden, uw uitgaanden jongens en meisjes goede en fatsoen lijke films te geven. Msb. J- TH. het meest geschikt is om den grootsten winterleg van onze kippen te krijgen. Door de meerdere ver lichting worden onze kippen tot een grootere productie aangezet. Komen we nu ook op tijd met ons voer, dan is die hoogere productie ook mogelijk. Verlichten alleen geeft dus wel de prikkel om meer eieren te producee- ren, maar alleen door het sterke voeren komt die prikkel pas tot uiting zonder groote schade voor de gezondheid der kippen. Min of meer lijdt de gezondheidstoestand er iets onder, vooral de broedeieren van deze geforceerde kippen geven slech tere uitkomsten. Daarom verbiedt de Iteeltregeling ook het verlichten van jonge hennen gedurende de win termaanden op de fok- en vermeerde- ringsbedrijven. Voor de oude kippen dit echter na 1 Januari wel toe gestaan. Gedurende de rui, die aan het dier een rustperiode geeft, kan het weer op krachten komen, zoodat de levensvatbaarheid der kiemen in de eieren er niet meer onder lijdt. Sommige kippenhouders verlengen den dag voor en achter door 's mor gens om ongeveer 6 uur de lampen aan te maken en ze tegen het don keren weer te ontsteken tot 7 uur. Een andere methode wordt ook ge volgd n.l. om van 79 of van 8—10 te verlichten. De eerste methode lijkt ons meer aanbevelenswaardig. .'Avonds blijven er nog al eens kip pen op stok zitten, dus voor deze helpt de verlichting weinig of niets. Welke verlichting moeten we nemen Heel veel worden nog ben zine lampen en brandspirituslampen gebruikt. Nu is daar een heel groot bezwaar aan verbondenHet brandgevaar. Dit is bij gebruik van electrische lampen uitgesloten. Maar die andere lampen zijn zoo goedkoop Dit is misschien waar, in zoo verre men bedoelt het verbruik. De aanschaf- fingskosten zijn veel hooger, dan de aanleg van electrisch licht met fitting en lampen kost. Daarbij komt nog, dat het onderhoud van die lampen veel hooger is, denk maar eens aan kousjes en vergassingsbuisjes. Op den duur komt electrisch licht het goedkoopste uit. Als op de 100 kippen 2 lampen van 50 watt ge bruikt worden, dan heeft men in de 10 branduren juist 1 kilowatt ver bruikt. Rekent men nu, in totaal op 300 of 400 branduren, dan verbruikt men 30 of 40 kilowatt a 25 ets. gerekend, kost de verlichting dan f 7.50 of f 10. kon waarnemen. Dit feit stelde hem echter volstrekt niet gerust, integendeel, hij vreesde dat de plotselinge blindheid veroor zaakt kon zijn door den val van het paard en, als als dat het geval was, zou er misschien geen genezing van die kwaal meer mogelijk zijn. Den volgenden morgen deelde bij die vrees mee aan den ontvanger, toen die met Netje als naar gewoonte naar de zieke kwsm zien. Zoojuist kom ik van Soledad en heb alle middelen aangewend om vast te stellen of zij niet toch nog een weinig kan zien, maar ze schijnt volslagen blind te zijn. Van buiten kan ik aan de oogen niets abnor maals constateeren, dus moet de oor zaak van binnen liggen. Ik heb me nooit in 't bijzonder met de oogheel kunde bezig gehouden en zal daarom de hulp inroepen van een specialist op dat gebied, den besten dien ik vinden kan. Ik zal Welborn eens daaromtrent vragen, want ik heb in den laatsten tijd de voeling een beetje verloren met de sterren in de oog heelkunde. Dit zeggend begaf hij zich naar het telefoontoestel. Hij had den hoorn reeds in de hand, toen hem op eens een andere gedachte te binnenschoot. Zwijgend legde hij den hoorn weer op het toestel en keerde toen tot zijn bezoekers terug. Excuseer me een paar uurtjes, er is me iets te binnengeschoten.dat ik eerst wil volbrengen Tot straks. Zeg dit ook aan Soledad, als ze weer ontwaakt. Ik wil ze nu niet storen in den slaap. Hierna begaf hij naar den stal* waar hij een paard liet zadelen-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5