U Sckindeduuineó Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Slappe Toon van Tieneke de Soep. Luchtbescherming, komt toch ook naar Buitenland. „Peel en Maas" GRATIS Krakelingen. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 11 December 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 50 EN is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 7l/a ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct ■chtoffers van onze opvat tingen inzake „justitie". 't Zal nog maar anderhalf jaar, oogstens twee jaar geleden zijn, jat we een artikel onder hetzelf de hoofd „Slappe Toon van Mieneke de Soep" publiceer den. De lezer herinnert zich het bedoelde jongmensch natuurlijk nog wel. Hij is voortgekomen uit het beruchte Ossche „milieu", dat naam en faam vestigde door braak, moord en doodslag. Een paar jaar geleden heeft men de bende eens flink uit mekaar geranseld en de voor naamste leden opgesloten, tot bekentenissen gebracht en ver oordeeld. Onder de 60 a 80 misdadigers, die toen gevonnist werden, hoorde ook de bijge naamde Slappe Toon van Mie neke de Soep. Een jongen die, toen hij werd opgepakt, onge veer negentien jaar oud was. We hebben na zijn veroordee ling de publieke aandacht er op willen vestigen, dat zijn zaak niet alleen een justitieele, maar ook een zeer belangrijke humani taire zijde heeft. De gemeen schap is r.iet van haar verant woordelijkheid af met zoo'n jongen als misdadiger te laten opsluiten, de jongen heeft er recht op, dat hij na het uitzitten van zijn straf wordt geholpen. Dat is trouwens ook in het belang der veiligheid van ons.... brave menschen. We moeten niet sentimenteel zijn tegenover misdadigers. Wie ernstig misdoen, moeten worden gestraft. Anders zou de samen leving aan de willekeur van een troep schavuiten ten prooi komen. Maar er is geen reden om ons te verhoovaardigen over onze deugd tegenover den gevallen broeder. B.v. heel dat misdadige Ossche milieu is voor 50 pet. slachtoffer van den misdadigen aanleg, welke het bij de geboor te ais karaktertrek meekreeg en voor 49 pet. van de omstandig heden, waarin het woord „op gevoed" en groot gebracht. Dat iemand van ons in precies dezelfde omstandigheden een or delijke burger ware gebleven, het ware een wonder geweest. Zooals een paar jaren geleden de misdadigersbende van Oss een uitgebreide streek van ons land terroriseerde, zoo gebeurde hetzelfde ruim 40 jaar geleden. Ook toen hebben politie en justitie er tijdelijk door straf op treden, een einde aan weten te stellen. Zij, die toen veroordeeld wer den, waren de vaders en ooms van hen, die onlangs tot zware gevangenisstraffen werden ver oordeeld. Het zijn steeds dezelfde fami lienamen van De Bie's en andere welke op de tallooze en donkere bladzijden van de geschiedenis der criminologie in Oss en omgeving voorkomen. Het zijn de vaders, die hun zoons de revolvers in de handen drukken zoo openbaarden ons de verslagen der rechtbankzit tingen en hun kinderen de noodige aanwijzingen geven, waar en hoe ergens, bij een ouden, afgelegen wonenden land bouwer, een flinke „poet" te vermeesteren is Toen Slappe Toon van Miene ke de Soep en al zijn kornuiten in de gevangenis werden gestopt, hebben we erkend, dat er ge rechtigheid was gepleegd ten aanzien van de misdaad, maar dat de gerechtigheid ten aanzien van den misdadiger nog moest beginnen. We hebben gevraagd, wat de bedoeling was. Zou men de mis dadigers na het uitzitten van de straf zonder meer weer vrijlaten, zoodat ze nieuwe misdaden kun nen begaan, kinderen zouden krijgen zoo tusschen enkele vonnissen door en dezen weer opvoeden in de misdaad Of zou men dat Ossche milieu nu eens uit elkaar halen en aan de maatschappelijke reclasseering van de in een nieuwe en betere omgeving geplaatste misdadigers- gezinnen beginnen Slappe Toon van Mieneke de Soep is er om zijn jeugd met een betrekkelijk geringe straf anderhalf jaar, meenen we vanaf gekomen. Onlangs kwam hij vrij en... direct begon hij zijn oude handwerk weer. Hij heeft gestolen als een raaf en zit nu weer in het Huis van Bewaring. Zoo zal het successievelijk al dien veroordeelden uit Oss ver gaan, als ze vrijkomen. Terug in hun omgeving, waar geen moraal is en geen normale bestaansgrond, maar haat en sexueele lust, de eenige levens driften zijn, terug in hun eigen gesepareerde wereldje, waaromheen alles vijandig gebied is, moeten die menschen in de misdaad hervallen. Wie zou een Osschen misda diger in zijn dienst willen heb bed en alle daaraan verbonden risico's aanvaarden De gevangenen van thans zul len nu en dan enkele maanden, een paar jaar misschien „vrij" zijn en dan zullen ze weer jaren in de cel zitten. En over 2030 jaar zal er een nieuw geslacht van misda digers zijn gegroeid, hetwelk de overheid, de justitie handen vol werk zal geven en de maatschap pij schatten gelds zal kosten aan „bestraffing". Daarbij tellen we dan maar niet de waarde van ai wat in den loop van jaren zal worden gestolen, noch de levens van oude afgelegen wonende men schen, ontijdig afgesneden, noch de levens, welke vallen bij de onderlinge „rechtspleging" in het milieu, bij wraakoefeningen voor verraad of gestolen liefde. Na eeuwen zal het misdadige Ossche milieu alleen maar zijn gegroeid, niet verbeterd. Honderden kinderen zullen ge boren worden voor de maat schappelijke er. geestelijke ver doemenis en de maatschappij zal hoopen geld aan „berech ting" blijven besteden. Waarom deze historisch ge wortelde misdadigheid niet eens radicaal aangepakt en uitgerukt Het befaamde milieu moet worden verspreid en haardeelen moeten in een gezonde omgeving worden overgeplant. Het is niet aan te nemen, dat er menschen zóó slecht zijn, dat ze slecht wenschen te blijven. Als men den gezinnen de kans geeft om zich elders te vestigen, om er onder verstandig maar streng toezicht, van aangeboden eerlijk werk een redelijk bestaan te genieten dan zullen ze deze gelegenheid aangrijpen om zich te reclasseeren. Mochten er enkele weigerach- tigen zijn, dan kunnen die wor den gedwongen. Daartoe beschikt de justitie over middelen, n.l. de voorwaardelijke veroordeeling of de voorwaardelijke invrijheids- stelling. Dat Slappe Toon van Mieneke de Soep thans wederom in de gevangenis zit, is meer onze dan zijn schuld. Deze loop van zaken hebben we anderhalf jaar geleden voorspeld. De maat schappij is degene, die terzake moet worden aangeklaagd Md (Zie 3e blad) n. Dwaze ideeën. In het vorig artikel zijn de groepen der te nemen maatregelen vermeld. De vraag dient gesteld te worden waarom dit alles Vele menschen redeneeren heel dwaas„Als er een bom boven op je hoofd valt, dan ben je er toch geweest. Wat geven dan maatregelen ter bescherming Een dwaas ge zegde wordt het beste gediend met een even dwaas antwoord„Als morgen de hemel naar beneden valt, dan hebben we al naar gelang de weersomstandigheden een blauwe of grijze muts op." Als er een bom precies boven op een huis valt, daD worden de bewo ners hoogstwaarschijnlijk gedood, maar zonder beschermingsmaatrege len zal de bom ook nog op een afstand van een 50 tot 60 Meter slachtoffers maken. Met bescher mingsmaatregelen wordt de eerste kans geringer en de laatste al heel sterk. Leest U maar eens wat een bom in een onbeschermd Chineesch stadje of dorpje uitricht. Sparen van levens. Luchtbescherming spaart vele levens. Natuurlijk zijn slachtoffers niet te voorkomen. Een paar getal len verduidelijken het nut van de Luchtbeschermingsdienst. In 1916 toen er in Duitschlacd geen Lucht beschermingsdienst bestond, was het resultaat per 100 afgeworpen bom men 101 getroffenen (15 gewonden en 26 gedooden). In 1918, toen de Luchtbeschermingsdienst georgani seerd was, was het aantal slacht offers, niettegenstaande heftiger en veelvuldiger aanvallen gedaald tot 15 per 100 bommen, te weten ^ge wonden en 3 gedooden. De verliezen waren teruggebracht tot ongeveer een zevende. En dit is het doel der Luchtbe- schermingdienst, het verlies aan men- schenleveDs zoo gering mogelijk te maken. Hoeveel pijnlijke smart is in vele gezinnen voorkomen door het beschermen en met succes van deze menschenlevens, als zijnde het verschil tusschen '16 en '18. Veelal worden de maatregelen be lachelijk gemaakt, spottend zegt men: voor het eene gas moet ik in de kelder en voor het andere op den zolder kruipen. De L.B.D. is in ons land een dienst met gelukkig nog geen practische ervaring, waardoor het spreekwoord geldt„Onbekend maakt onbemind." Was dit wel het geval en had men de gevolgen aan den lijve ondervonden, dan zou men dergelijke gezegden wel laten. Wanneer U eens voorstelde ophef fing van politie, van brandweer, of van de reddingsbooten aan de kust, dan zou men U verwijzen naar be paalde inrichtingen in ons dorp en terecht. Dient het bespottelijk maken en ook het niet verleenen van mede werking aan een nieuw op te richten dienst niet met dezelfde maat ge meten te worden. Medewerking. Ieder moet voor zoover het in zijn of haar krachten ligt aan de L.B.D. medewerken. Dit beteekent niet dat ieder moet toetreden tot een van de vele hulpdiensten. Dit is ook vaak niet mogelijk, maar ieder kan en moet (want de wet kan dwingen) medewerking verleenen, al blijft dit vaaK beperkt tot eigen huis en erf, door het opvolgen van gegeven voorschriften. Het is van harte te hopen dat de L.B.D. nooit practisch in werking moet treden. Mocht dit echter noodig zijn, moeten we dan niet Mea Maxima Culpa roepen, als wij werke loos hebben toegekeken bij de organisatie der L.B.D. en de bescherming van eigen huis en erf Vaders en moeders, het kan hier gaan om het lot van uwe kinderen. Deze onschuldige kleinen, die steeds aanspraak maken op uwe hulp, hebben dan toch zeker recht op steun en bescherming uwerzijds. Vrouwen en moeders, ook gij kunt actief deelnemen aan het werk den L.B.D., want zal in benarde tijden niet vaak het juk der zorgen op uwe schouders gaan rusten, als man of zoon onder de wapenen is. Dan moet gij paraat zijn, om de gevaren het hoofd te kunen bieden, dan rust op U vaak de plicht de mannelijke huisgenooten waardig te kunnen vervangen. HOOFD LUCHTBESCHERMINGS- GEM. VENRAY. A. B. Zij, die zich met ingang van 1 Januari a,s. op abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers De Katholiek in Duitschland vogelvrij. Godsdienst en nationaal-socia- lisme komen in Duitschland hoe langer hoe scherper tegenover elkaar te staan; verzoening en zelfs samenwerking zijn onmo gelijk. De Katholieken zijn er vogelvrij, machteloos en rechte loos en hun geloof wordt recht streeks bedreigd. De Bisschoppen staan op de bres voor de hoog ste belangen der menschen. Van meet af aan hebben wij scherp stelling genomen tegen het natio- naal-socialisme als stelsel, omdat 't krachtens zijn aard vijand moet zijn van godsdienst en Kerk, daar het den geheelen mensch opeischt, Dat heeft ons vaak veel onaange naamheden bezorgd, ook uit eigen katholieken kring, maar toch: we hebben geen spijt van onze stelling- name tegen dit verderfelijk stelsel, integendeel. Wat thans in Duitschland gebeurt toont duidelijk aan, dat men onmo gelijk te scherp tegen dit stelsel te velde kan trekken. Daarvoor behoeft men slechts kennis te nemen van de brieven der Duitsche Bisschoppenen vooral die van Zondag 1.1. spreekt in dit opzicht een duidelijke taal. De Msb. wijdt hieraan een be schouwing en zegt er o.m. dit van: Wij beluisteren 't ontzettende woord van Mgr. Preysing, den Bis schop van Berlijn, waarin deze zegt: dat men slechts de waarheid over den toestand der katholieken Duitschland weergeeft, wanneer men verklaart, dat de trouwe katholiek in het huidige Duitschland een buiten de wet gestelde, een vogelvrij verklaarde is. Dan schildert de Bisschop in don kere kleuren den somberen, materi- eelen toestand van den practiseeren- den geloovige, om voorts en men. scbelijkerwijze gezien heel onverwacht tot een nog veel angstwekkender hoofdstuk over te gaanHet gevaar lijkst blijft echter.... Dat de geloovige in zijn materieel bestaan de gevolgen van zijn gods- dienstbeoefening ondervindt, is een heel normaal verschijnsel in de ge heels geschiedenis. Het wordt alleen vermeldenswaard geacht, als die ge volgen den volkomen materieelen ondergang benaderen, zooals in het Derde Rijk het geval blijkt te zijn: katholiek is een vogelvrij-ver klaarde. Maar het ergere, het ergste is, dat zijn geloof zelf bedreigd wordt. Het gevaarlijkste blijft echter de invloed van den anti-Christelijken geest, waarbij alle middelen worden aangewend om aan het Duitsche volk het denkbeeld bij te brengen, dat het bovennatuurlijke een uitvin ding van dwaze priesters is, niet alleen overbodig, maar zelfs scha delijk voor het welzijn der natie. En in dien geestelijken strijd staat de aangevallene weerloos tegenover den aanvaller, want de mond wordt hem gesnoerd. Hij kan noch zichzelf, noch zijn geloof, noch de Kerk verdedigen; hij moet zwijgen, zwijgen en toezier, hoe het dierbaarste wat hg in zijn menscbelijke persoonlijkheid bezit, vernield en vernietigd wordt, ook in de harten van hen, die door God zelf aan zijn verantwoordelijke zor gen toevertrouwd zijn. De Katholieken zijn machteloos gemaakt door de vernieliDg van hun pers, hun vereenigi igen en hun scholen; ze zijn rechteloos, weerloos overgeleverd aan de vijanden van het geloof. Op één belangrijk punt willen we nog even wijzen. Men weet, dat het godsdienstonderwijs op de scholen in Duitschland niet meer door de geestelijken gegeven mag worden. De onderwijzers namen die taak over. Mgr. Graaf van Galen, Bisschop van Munster, zeide hierover in een toespraak o.m. Wanneer onderwijzers, die innerlijk reeds het geloof jverloren hebben, het desondanks toch nog durven bestaan om godsdienstonderricht te geven, wee dan de arme kinderen, die in de handen vallen van dergelijke be driegers. Beter geen godsdienstonderwijs in de school, dan een godsdienst onderwijs, dat niet opbouwt, maar afbreekt. De Duitsche Katholieken gaan een zwaren kruisweg. Het gebed van de heele katholieke wereld moge hen daarbij vergezellen en hun de kracht geven, om den strijd tot een glorie rijke overwinning te brengen. Dc strijd in Spanje. Van den burgeroorlog in Spanje zijn den laatsten tijd geen feiten van groote beteelcenis te vermelden. Blijk baar zg'n we nog steeds in de periode van de voorbereiding van de leger macht van generaal Franco voor den laatsten beslissenden aanval op de roode macht. Barcelona, de zetel van de roode regeering, was dezer dagen het doel wit van een hef tigen luchtaanval der rechtsen. Er werd heel wat schade aangericht en tal van slachoffers zijn te betreuren. Teneinde den toevoer van wapenen levensmiddelen naar het roode gebied te beletten heeft Franco on langs aangekondigd, dat hij zijn heele zeemacht zou gebruiken voor 'n blokkade van de kust van het Spaan- sche regeeringsgebied. De EDgelsche regeering heeft thans tegen deze blokkade-plannen geprotesteerd. Ze zou een schending zijn van het inter nationale recht. Maatregelen tegen Duit sche geestelijken. Op last van Julius Streicher, den nazi-leider in Frankenland, had men onverwacht in 'tdioces Eichstatt een stemming onder'de bevolking gelast over de bijzondere school. De Bisschop had door de pastoors de geloovigen tegen dezen maatregel laten waar schuwen. Deswege heeft Julius Streicher door de politie maatregelen laten treffen tct bewaking van den Bisschop. Deze en zeven priesters uit 't dioces worden thans in hun woningen bewaakt. De Spaansche vrijwilligers. De niet-inmengingsconferentie te Londen heeft de antwoorden bestu deerd van de oorlogvoerende partijen Spanje, op het voorstel inzake het terugtrekken van vreemdelingen. Men was van oordeel, dat de ant woorden van beide partijen neerkwa men op een principieele aanvaarding van 't voorstel tot terugtrekking der vrijwilligers. Reizende diplomaten. De diplomaten ontwikkelen op het oogenbiik een geweldige activiteit. Na 'e bezoek van lord Halifax aan Berlijn togen twee Fransche minis ters naar Londen en op dat bezoek volgde dat van den Franschen minister van buitenlandsche zaken aan Polen en enkele hoofdsteden in Z.O. Europa. Toen Eelbos op weg was naar PoleD, trok de Zuid-Slavische premier gauw naar Rome, om eens met Mussolini te praten, vóór Delbos in Zuid-Slavie op bezoek komt. Verder staat o.m. nog op 't pro gram een bezoek van Goering aan Oostenrijk. Als van al die bezoeken nu maar het gevolg is, dat er een betere verstandhouding groeit tusschen de volken onderling, want daar man keert nog heel wat aan zers-acte heeft behaald, is hg geen kweekeling meer, dan is hij onder wijzer. De term is even onzinnig als dat we b.v. zouden spreken van mr. student over iemand, die mr. in de rechten is geworden! Die kweekelingen met acte dan zijn volledig bevoegde onderwijzers in functie, zonder of met geringe betaling. Hun getal neemt geweldig toe. Ziehier een staatje 1932330 1933—4451934—663 1935—1389 1936—1856; 1937—2099. Een nationale feestdag wordt ingesteld. Naar wg vernemen, ligt het in het voornemen der RegeeriDg, om na de bigde gebeurtenis in het Prinselijk gezin in verband daarmee een natio- nalen feestdag te bepalen. Minder faillissementen. Voor de beoordeeliDg van den toe stand in het zakenleven is de stati stiek der faillissementen min of meer een maatstaf. We geven direct toe, dat deze statistiek niet alles zegt, maar eenige waarde mogen we er in dit verband toch zeker aan hechten. Nu is 'l verblijdend, dat het getal faillissementen sterk afneemt. Tot 1 December bedroeg 't getal over 1937 totaal 2949 tegenover 4093 in dezelfde periode van ver leden jaar. Een verblijdend verschijnsel, dat zich verder moge voortzetten. Geen ontslag bij de Spoor- Solidariteit Toontje Solidair is dood! zeiden ze vroeger. Precies weet ik niet meer, van waar dat gezegde stamde. Was 't niet uit de dagen van de spoor wegstaking in 1903 Hoe het zij: Toontje Solidair is nóg dood Ik geef het den arbeiders toe, dat soms slecht worden behandeld door patroon, maar ik ben er tevens van overtuigd, dat ze de arbeiders vaak slechter elkaar behandelen. Als 'n arbeider den goeden niet te na gesproken zich in bepaalde omstandigheden de meerdere gevoelt van den anderen arbeider.... Ik heb daar wel eens kellners over gehoord. ,Heer" geeft 'n fooi als belooning voor bewezen diensten en behandelt een kellner als heer; menige arbeider smijt zijn aalmce3 aan den bediende toe en brult van „laat maar zitten". i „Heer" kan aanmerking maken op een minder vlugge of -accurate bediening, maar sommige arbeiders trappelen in zoo'n geval van onge duld, beuken met de vuist op tafel en vragen schreeuwend, of die vent nóóit komt. Het is moeilijk ik geef dat grif toe om een juiste scheidingslijn te trekken tusschen een arbeider en een heer. Menige arbeider toont zich in zijn gedragin gen een heer; menige heer openbaart zich als een proleet. Maar over dat alles wilde ik het eigenlijk niet hebben. Ik ergerde me aan een stukje in het „Volksblad", waarboven stond. „Een ergerlijk ge val te Oudekerk". Het begin er van luidt: Een ergerlijk geval heeft zich in deze gemeente voorgedaan. Aan een gezin, waarvan de vrouw ziekelijk is, moest van ge meentewege hulp worden ver leend. Talrijke huisvrouwen wer den aangezocht voor één gulden per dag daar te gaan werken en wasschen, doch allen weiger den om hyënische redenen. Tot dat men eindelijk een werklooze aanschreef, dat zijn vrouw „deze week Woensdag en Zaterdag in het betreffende gezin moest gaan werken". Dit geldt ook voor de volgende weken, schreef men er bij, en „bij weigering zal aan u geen steun meer worden uitge keerd." Het vervolg van dit bericht brengt er den lezer dan van in kennis, dat ook de vrouw van dezen werklooze weigerde. Ze mog nie van de dokter Zooals het in zulke gevallen schering en inslag is. En toen werd den man als straf gedurende 14 dagen fl.50 op zijn steun gekort. Het is me niet duidelijk geworden, wat de redactie van het Volksblad in deze zaak als „ergerlijk" heeft ïgedaan. Ik voor mij vind het hemeltergend, dat werkloozen, die vaak zooveel critiek op de overheid hebben, omdat deze ze slechts ret genoeg steun toebedeelt om ik gebruik nu het gewone jargon niet te „krepeeren", liever het gezin van den medearbeider laten „krepeeren" dan dat ze naastenliefde zouden be trachten met f 1 per dag toe wegen. De bekende maatregelen bij de Ned. Spoorwegen, volgens welke met ingang van 15 Mei 1938 o.m. circa 150 haltes en stations zullen worden opgeheven, zullen, naar de Tel. meldt, geen ontslag van personeel tot ge volg hebben. Kweekelingen met acte VENRAY, 11 Dec. 1937. Operette „Schinderhannes." Vandaag dus, en morgen zal het Venray's Mannenkoor voor het voet licht treden met de zooveel bespro ken operette Schinderhannes. Al het mogelijke is gedaan om deze uitvoeringen ten volle te doen slagen en de veronderstelling is dan ook gewettigd dat het Venraysche publiek zich niet onbetuigd zal laten. Het zal daarom aanbeveling ver dienen, dat iedereen die in de ge legenheid is Zaterdagavond komt en vooral plaatsen bespreekt, dit om mogelijke teleurstellingen te voor komen, daar reeds vele aanvragen om plaatsbewijzen binnen kwamen. Operatrein naar Keulen. Het Verkeersbureau der Nederl. Spoorwegen te Keulen organiseert voor 2e Kerstdag een operatrein naar de Domstad aan den Rijn, alwaar zal worden opgevoerd de opera „Martha" van Flotcw. Een opvoering dezer zoo rijk aan popu laire melodiëen zijnde opera te kun nen bijwonen in den grooten schouw- burg te Keulen ia een evenement, Die term „kweekeling met acte" dat aan dit Kerstuitstapje een bij- is eigenlijk een onding, te onzaliger zondere bekoring verleent, ure uitgevonden om een zonderlingen j Prospectussen zjjn gratis verkrijg- toestand bij ons onderwijs te camou- baar bij Boekhandel v. d. Munckhof fleeren. alwaar tot uiterlijk Vrijdag 17 Dec' Als een kweekeling de onderwij- gelegenheid bestaat tot aanmeldiDg.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1