P. Beerkens Nuttige St.Nicolaas - geschenken nuttige en practische St. Nicolaas-cadeaux ■Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. diced c( nu ÏÏlais en $4mdbeóiuó AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Wat bracht het bolschewisme Buitenland. ZOEKT U voor St. Nicolaas WED. P. SCHAEFFERS Gero en Wellner Zilver, WED. P. SCHAEFFERS SS hebben Vader en Moeder lief niet gezegd, Vilt- of Kameelhaar Pantoffels Schoenmagazijn G. v.d. Bosdi-Nicoiai Iedere dame is altijd verrast met een nieuwe een extra korting van 20 pet. Hier vindt U altijd keus! Ook voor KINDERHOEDJES, BARETS, enz. naar Ruime keuze in Binnenland. Wie helpt mee aan Venray s bloei Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 48 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Fascistische reactie I Imperialisme 1 Oorlog 1 Overweldiging Twintig jaar heeft het Bolsje wisme zich in Rusland weten te handhaven, 't Is géén kunst, het zal er nog langer bestaan. Het zijn de stichters van de Sovjet-Unie, welke het aan de wereld, aan èndere dan bolsje wistische machts-usurpators mede hebben geleerd, hoe een minder heid de machl kan verwerven, behouden, uitbreiden, tenslot te met goedvinden van de groote meerderheid. De aanvangsmethode voor een en ander is bekend en vanouds beproefd: het geweld eener re volutie. Voor het eerst in de moderne geschiedenis echter pasten de bolsjewisten een methode toe om de uitkomsten van de door hen uitgevoerde revolutie te behouden, ze belemmerden de normale evolutie, De menschelijke geest richt zich altijd naar de toekomst. De geesten, welke deze toekomst willen bepalen, zoeken en vinden contact met elkaar, ze laten hun invloed op andere geesten gelden en eindelijk wordt de nieuwe stap gedaan, op vreedzame wijze, als de begeerte naar de nieuwe vormen van de toekomst groot blijkt, door middel van een revolutie, als die begeerte zich traag ontwikkelt en aldus door een groeiende actie wordt be dreigd. Stop hebben de bolsjewis tische revolutionnairen in 1917 gezegd. We verzekeren de uit komsten van ons geweld door door de geestelijke ontwikkeling met hetzelfde geweld stop te zetten. Het Russische volk zal en mag niet anders meer denken en spreken op straffe des doods dan wat wij, macht hebbers, verkondigen. Het zal niet anders meer aan- hooren, dan wat in overeen stemming met ónze zienswijzen is. Het volk za! in vergaderingen niet meer samenkomen dan ten behoeve van onze doeleinden. Zoolang een volk naar deze regelen bespaard wordt en de leiding niet verslapt zoolang als in Rusland het ontzag voor den wil der heerschers er wordt ingehouden met steeds versch bloed van tegenstrevers of van degenen, die men daarvoor wil laten doorgaan, zoolang zal het systeem veilig werken. Daar zijn geen hersens voor noodig al leen maar de durt om een on- menschelijke tyran te zijn. Slechts enkele menschen zijn in staat om hun geest zelfstandig te richten. De „algemeene opinie" wordt geboren uit de kristallisa tie der gedachten van de massa, waarbij de een den invloed van den ander ondergaat. Welnu, zet men de mogelijk heid daarvan stop, zoo als men het in Rusland deed, dan kan zich geen publieke opinie meer vormen, maar neemt de massa eenvoudig den eenigen gedach- tengang aan, welke nog waar te nemen valt. Zoo legt een minderheid niet alleen haar wet, maar ook haar geest aan de massa op. o Als het bolsjewisme er niet ware geweest, dan zouden er op het oogenblik heel wat minder problemen in de wereld zijn; het internationale recht zou met meer succes zijn te verdedigende vrede zou meer verzekerd wezen. Al degenen, die gevoel hebben voor vrijheid en recht, huiveren van wat in Abessinië geschiedde, van wat in Spanje gebeurt, van wat in China bezig is zich te voltrekken. We huiveren zonder in staat te zijn iets te doen. De ellende van thans is slechts weg te nemen, wanneer we een grootere diende van plan zijn te aan vaarden. Zoo werd de wereld door 20 jaar bolsjewisme in Rusland. Pas als het kwaad in zijn wortel kan worden uitgeroeid als het bolsjewisme zou worden vernietigd, kan het andere groote kwaad, fascisme en nationaal- socialisme, met succes worden bestreden. Md. Het complot in Frankrijk. De geweldige sensaties, welke de Fransche regeering ten aanzien van een vreeselijk complot tegen de veiligheid van de republiek heeft aangekondigd, blijven nog steeds uit. Zeker, er zijn hier en daar in parti culiere huizen wapenen ontdekt men heeft er eenige karrevrachten vol van verzameld en men heeft betonnen kelders onder woningen gevonden.... Maar wat kunnen een stuk of wat menschen tegen de veiligheid van een staat uitrichten, zelfs al hebben ze een geweer inde eene hand., een revolver in de andere en een bom tusschen de tanden Er zijn elf arrestaties verricht en er worden nog meerdere arrestaties aangekondigd. Zijn die arrestanten wel anders dan individueele terro risten Er staat geen organisatie, geen beweging achter deze „cagou- lards." Enfin, we moeten afwachten, wat de regeering nog verder zal open baren. Ze blijft onthullingen.... aan kondigen. Het laatste bericht van het regee- ringsfront is van den minister van binnenlandsche zaken en vermeldt ,Een waar complot tegen onze republikeinsche instellingen is ont dekt. Het onderzoek van de Sureté nationale en van de politie heeft zeer belangrijke wapendepots aan het licht gebracht, grootendeels uit het buitenland afkomstigmitrailleurs, geweren, revolvers, granaten, ont ploffingsmiddelen en allerhande munitie. „Bij de huiszoeking bij de „Caisse hypothécaire maritime fluviale", welker bestuursafgevaardigde De l'Oncle, ingenieur van de werven Penhoët, is, bleek dat we hier te doen hebben met een geheime parle mentaire organisatie met een gene- ralen staf, bureaux en een sanitairen dienst, volmaakt ingericht als bij het leger. De indeeling der effectieven in divisies en brigades, regimenten en bataljons duidt er ten duidelijkste op, dat deze organisatie voor de burgeroorlog was afgericht. „De inbeslag genomen documenten bewgzen, dat de comploteurs zich ten doel hadden gesteld, den repu- blikeinschen regeeringsvorm op te ruimen en er, als voorbereiding voor het herstel der monarchie, een dic tatuur voor in de plaats te stellen. „Het plan van den opstand was in alle bijzonderheden geregeld." 't Is de vraag, of de politie de fantasten, die uit het „niet" regi menten en bataillons voor een revolutionnair leger recruteeren, niet beter naar een zenuwlijdersgesticht dan naar een gevangenis kan laten overbrengen. Uit Spanje. De berichten omtrent het voor nemen der Sovjet-Unie zich zoo spoedig mogelijk van verdere inmen ging in den Spaanschen oorlog te onthouden, beginnen steeds vasteren vorm aan te nemen. Algemeen is de conclusie, dat Rusland de handen meer dan vol heeft aan de handhaving van haar orde in eigen huis en aan de ver dediging van haar belangen in het Verre Oosten. Franco's antwoord inzake de Lon- densche vrijwilligersnota is ontvangen Hij aanvaardt het principe der terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers, maar maakt vele reserves. Franco's regeering zal van den Keizer van Japan aldus wordt ook uit Salamanca bericht spoedig de officieele erkenning ontvangen. Tusschen den zaakgelastigde van Franco te Tokio en minister Hirota zgn hieromtrent onderhandelingen gevoerd die tot volledige overeen stemming hebben geleid. Uit Rusland. De onbegrijpelijke vervolgings waanzin in Rusland blijft schrik wekkend voortduren, dagelijks worden tientallen vooraanstaande communisten op allerlei vreemd soortige aantijgingen geëxecuteerd. Het bolsjewistische blad „Izwestija" meldt, dat den laatsten tijd weder talrijke bisschoppen de orthodoxe kerk in de sovjet-unie wegens hoog verraad, spionnage, tegen den staat gerichte actie, terroristische activi teit enz. gearresteerd zijn. Van de gevangen bisschoppen worden aangeduidvier bisschoppen in Moskou, de Oekraine en Siberië en van een aartsbisschop in het ge bied van Kalinin. Het blad vermeldt slechts de initialen der gearresteerden, een nuttig en -i huivend CADEAU zoowel in de goedkoopste als duurste soorten, ga dan naar het goedkoopste adres Grootestraat 32. BMIMBHiH Groote keuze in HfcHMM Dames- en Heeren- Fantaise- en Zegelringen, Veslkettingen, Colliers, Broches, enz. enz. Moderne Goud-, Doublé-, Chroom- Dames- en Heeren Horloges, Horloge-banden in elke prijs. Gero Tin en Zilmeta. Klokken, Wekkers, Barometers te klas Reparatie. Aanbevelend, toch zouden zij een paar van v.d. Bosch als St. Nicolaas- geschenk zeer op prijs stellen Kerkpad t Telefoon 193 gekocht in de speciale Hoedenzaak van MAISON AMBROSIUS. Profiteer nu nog van onze voordee'ige prijzen, met nog Tienduizenden geestelijken zijn onder het roode bewind vermoord. Het Poolsche Katholieke Persbu- Teau meldt uit Moskou, dat in de Sovjet-Unie tot 1936 in totaal 42.800 orthodoxe geestelijken doodgeschoten of naar Siberië verbannen werden. Van de 200 evangelische dominé's, j die in 1917 in Rusland werkzaam j waren, zijn er nu nog vier over. Van de 810 katholieke priesters en acht Bisschoppen zijn van de 800 gevan gen genomen geestelijken 102 dood geschoten. KORTE BERICHTEN. De typhoon op de Philippijnen. De typhoon, die verleden week over de Philippijnen raasde, blijkt thans in totaal 180 slachtoffers geëischt te hebben. Duizenden gezinnen zijn ge ruïneerd en de materieele schade beloopt millioenen. De president der Philippijnen, Quezon, heeft voor de verwoeste eilanden den noodtoestand afgekondigd om een onbeperkte stijging der prijzen te voorkomen. Dc typhoon is overzee getrokken in de richting van China. Door het ijs gezakt. In het Poolsche dorp Karthaus zijn vijf kinderen van acht tot vijf tien jaar bij het spelen door het ijs gezakt en verdronken. Schatrijke bedelares. Na de arrestatie van de beroeps bedelares en landloopster Sadarska is de Poolsche politie tot de ontdek king gekomen, dat deze „bedelares" spaarbankboekjes, baar geld en waardepapieren tot een totaal bedrag van rond een millioen zloty benevens nog een groot buitengoed bezit. Haar dochter studeert momenteel aan de Sorbonne te Parijs. De bedelares hield zich ook op groote schaal bezig met het uitlee- nen van geld. Olie en tube waterverf, Plakkaatverven, Penseelen, Paletten, Driehoeken, Passerdoozen, Goud- Zilver en Witte Inkt, verschillende kleuren watervaste Teekeninkten, Rembrand Pastels voor landschap portretschilderen, Schets- en Teekenboeken, Pastels en Kleurpotlooden. Zie Etalage Aanbevelend, Zie Etalage IeÉs nieuws bij de Ned. Spoorwegen. Bij de invoering van den zomer dienst in 1938 zullen de Ned. Spoor wegen een belangrijke verandering brengen in de dienstregeling. In de eerste plaats zullen ongeveer 150 stations en halteplaatsen worden opgeheven, zulks ter bevordering van het snelle personenvervoer en ter besparing. Tevens zal voor het heele land een regelmatige dienstregeling worden ingevoerd, zoodat de ver trektijdstippen ten opzichte van 't volle uur steeds dezelfde zijn, Komt er b.v. tusschen twee plaat sen een verbinding om het uur, dan zullen de vertrektijden voor een be paald station b.v. zijn 8.15, 9.15, 10.15, enz. en voor een daarop volgend station b.v. 8.22, 9.22, 10.22, enz. Een dergelijke regelmatige dienst regeling is een unicum voor Europa en het komt ons voor, dat de Neder- landsche Spoorwegen met deze reorganisatie opnieuw een bewijs leveren, met hoeveel energie thans alles in 't werk wordt gesteld om de spoorwegen voor 't publiek zoo vol ledig mogelijk dienstbaar te maken. De nieuwe regeling maakt het echter uit een oogpunt van „service" aan het publiek noodzakelijk, dat voor de thans vervallende stations en halten een maatregel wordt ge nomen, waardoor die plaatsen scha deloos worden gesteld voor het nadeel, dat zij uit een oogpunt van reisge legenheid ondervinden, door het in voeren van het nieuwe systeem; met andere woorden er moet voor gezorgd worden, dat deze plaatsen thans be reikt kunnen worden van de dichts- bijzijnde spoorwegstations, in aan sluiting met de treindiensten. Hier voor is de hulp van de autobus- en tramdiensten aangewezen. Het publiek moet er op kunnen rekenen, dat het met een aansluitende bus of tram een spoorwegstation kan bereiken. Voor 't gemak van 't reizend publiek zal naast het vereenvoudigde spoor boekje een boekje worden uitgegeven met aansluitingen van tram- en autobusdiensten Levering nieuw gebouw Rijksverzekeringsbank. In de November-aflevering van het maandblad Nederlandsch Fabrikaat van de gelijknamige vereeniging wordt onder het opschrift „Een belangrijke levering, die de Neder- landsche industrie is ontgaan" mede gedeeld, dat ten behoeve van het nieuwe genouw voor de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam een levering van steen aan de Neder- landsche industrie is voorbijgegaan omdat op een bedrag van f 25.000 met deze levering gemoeid, de Nederlandsche industrie f 500 te hoog was. Inderdaad is dus de buitenland sche inschrijver, aan wien de levering is gegund, in geld voordeeliger ge weest, dan wanneer deze bestelling voor de Nederlandsche industrie zou zijn behouden. Maar had men zoo vraagt het blad behalve de aan geboden prijzen naast elkaar te leggen, ook niet kunnen nagaan hoeveel geldswaarde het arbeidsloon zou hebben beteekend, indien deze levering voor Nederland zou zijn be houden Wat nu als steungeld door de gezamenlijke belastingbetalers zal moeten worden opgebracht, zal heel wat hooger zijn, dan de besparing van deze f 500. De regeering treft in dezen geen blaam, de Rijksverzekeringsbank heeft de bevoegdheid zelfstandig te dezer zake te beslissen. Of de ge nomen beslissing bg slot van reke ning uit nationaal economisch oog punt gezien de meest gewenschte is, is te betwijfelen. Ontwerp Dienstplichtwet. Er is in het katholieke kamp ook veel verzet tegen een deel van den inhoud van het ontwerp nieuwe Dienstplichtwet. Velen zijn teleur gesteld, dat bepaalde sociale voor zieningen en verbetering van de onderwijstoestanden achterwege blij ven, omdat Defensie alle beschikbare millioenen opslokt. Daarbij komt, dat ^speciaal de uitbreiding van den eersten oefeningstijd tot elf maanden niet alleen militair-technisch onnoo- dig wordt geoordeeld, maar ook inoreel-verwerpelgk. Reclame en kwaliteit. Te Amsterdam werd van de week het zesde Nederlandsche Reclame- congres gehouden, dat van bijzonder belang was, omdat hier het groote algemeene nut voor de werkge legenheid, voor fabrikant, verkooper en kooper vaa de goede kwaliteit van 'n artikel werd uiteengezet. In alle toonaarden is hier bezongen, hoe goedkoop- duurkoop is. Om daarvan het Nederlandsche publiek goed te doordringen is, in samenwerking met belanghebbende organen f 425.000 bijeengebracht om gedurende 5 achtereenvolgende jaren een doeltreffende reclame-actie voor „kwaliteit" te voeren. Van deze som zal 70 pet. worden veradverteerd, wel een bewijs, dat speciaal de groote zakenmenschen overtuigd zijn, dat adverteeien in de kranten de beste vorm van reclame is. Dat behooren ook de kleinere zakenmenschen, de winkeliers, goed te beseffen Opruimingen en Ilitverkoopen. De Nedetl. R. K. bond van hande laren in manufacturen en aanver wante vakken „St. Willibrordus" heeft zich tot den minister van Economische Zaken gewend meteen request, waarin gewezen wordt op het nadeel, dat in de wet op oprui mingen en uitverkoopen genoemde data (2 Januari en 15 Juli) opleve ren in het belang van een goeden verkoop en het goede verloop der opruimingen. Op deze wijze kan het namelijk geschieden, dat opruimingen nu eens op een Vrijdag, dan weer op een Maandag of op een anderen wille- keurigen dag een aanvang nemen. In het request wordt er op gewezen, dat het van groot belang zou zijn, indien opruimingen steeds op een Zaterdag zouden kunnen aanvangen, reden waarom den minister wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de mogelijkheid wordt geschapen, om de vastgestelde op ruimingen te doen aanvangen op dan tweeden Zaterdag in Januari en den tweeden Zaterdag in Juli. Dat kunt gij allen, Ven- rayers, door te koopen bij de plaatselijke georganiseerde Midden standszaken. „Eendracht maakt macht" P.S. Van 25 Nov. t.m. 5 Dec. zijn de zaken geopend tot 10 uur. Zondag 5 Dec. eveneens open tot 10 uur n.m. VENRAY, 27 Nov. 1937. Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. F. Seerden, slaagde op het te 's Gravenhage gehouden examen voor Assistent bg de Directe Belastingen Invoerrechten en Accijnzen. Postzegels en briefkaarten voor het Kind. Op 1 December a.s. verschijnen voor de veertiende maal, de weldadigheids postzegels Voor het kind en, tegelij kertijd, de prentbriefkaarten. Ingevolge beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken strekt de opbrengst ten bate van de vereenigingen, die zich belasten met de zorg voor het bescherming- en hulp behoevende Kind. De zegel bestaat dit jaar uit een reproductie van een kinderkopje naar een schilderij van Frans Hals. De hedendaagsche kunstenaar Pijke Koch is er uitnemend in geslaagd dit kopje geschikt te maken voor een postzegel. De waarden en kleuren zgn

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1