DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Er dreigt gevaar! FEUILLETON. Smeulend vuur. Vergadering van den Raad van Venray. AKKERTJES Zaterdag 20 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 47 SLOT. Maar wat het onderwijs en de opvoeding het meest ten goede kwam, was de vermindering van het aantal leerlingen per leer kracht, waardoor de onderwijzer zich geheel kon geven aan zijn opvoedend werk, waardoor de kinderen beter konden behandeld worden, elk meer naar eigen aard, karakter en aanleg; waar door bij de kinderen de lust tot ontwikkeling werd bijgebracht en waardoor langzaam en zeker in vloed kon geoefend worden op de karakters der kinderen en de school naast het gezin kon wer ken aan de mooie taak der op voeding. En nu, wat de goede voor waarden voor onderwijs en op voeding betreft, zijn we er in sommige gevallen slechter aan toe dan 50 jaar geleden. Wij gaan achteruit, andere vol ken zullen ons voorbij streven; wanneer niet spoedig ingegrepen wordt, lopen wij gevaar een ach terlijk ook in welvaart. En daarom nog eens moeten we terug, zo spoedig mogelijk terug naar de goede weg, de weg ons door Dr. de Visser in 1920 gelegd; De reddende kwekeling Dat de toekomst bij ons onder wijs nog niet overal zo treurig is, dat nog niet over de gehele linie al te zeer de gevolgen wor den gevoeld van de afbraakpoli- tiek, is te danken of te wijten aan het werk van de zgn. kwe keling met acte. Kwekelingen met akte zijn vol ledig bevoegde onderwijzers, die echter niet behoren tot het door het Rijk betaalde personeel. Door bezuiniging werden er tal van leerkrachten ontslagen; ze kwa men op wachtgeld, waardoor de Regering er vanzelfsprekend be lang bij had, dat zij zo spoedig mogelijk weer werden herplaatst. In 1933 ging zij er toe over de benoeming van niet wacht gelders totaal stop te zetten. Er waren toen reeds een groot aan tal werkloze onderwijzers. De opleiding ging intusschen rustig haar gang en leverde elk jaar weer opnieuw een goede 2000 verse krachten en zo zijn we nu gekomen tot een leger van werk loze onderwijzers, dat te schatten valt op 15000! Vijftien duizend werklozen op een corps van 30.000. 15.000 jonge mannen en vrou wen, die de bevoegdheid hebben verworven tot 't geven van onder wijs, verworven vaak van veel geldelijke offers van hun ouders, die ook geld gekost hebben aan de gemeenschap en die nu ge doemd zijn tot werkloos rondlopen omdat er voor hen geen plaats is Wat een toestand 1 De jonge pasgeslaagde leer kracht komt met idealen vervuld van de kweekschool, waar men Oorspronkelijke Roman door B. V1ELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 30. Doodsbleek. met neergeslagen oogen. zat de thans ongeveer veertig jarige jonkvrouw naast den man, die in de jeugdjaren het onderwerp van haar droomen geweest was, wien het eerste gevoel van liefde uit haar onschuldig, rein melsjeshart gegolden had. Ze streed een verschrikkelijken innerlijken strijd. In haar hart laaide een geweldig vuurde jarenlang weerhouden liefdesvlam, die ge durende al de huwelijksjaren van haren Alfred als onder de asch ver borgen geweest was, ontvonkte op nieuw, door het oprecht gemeende aanzoek van den beminden man, waardoor als het ware met forsche ademstooten het bescheiden vlam- melje tot een bijna ontembaren gloed aangewakkerd werd. En toch moest dat vuur weer uitgedoofd worden ze mocht er zich niet aan koesteren, zooals ze het zoo gaarne gedaan zou hebben. Hare katholieke overtuiging kwam reeds aangerukt met de blusch- middeten zij kon echter nog niet besluiten deze aan te wenden. De booze geest, die zich overal inmengt, fluisterde haar toe Aanvaard de hand die U gereikt wordt, waarmee den aanstaanden opvoeder de nodige kennis heeft bijgebracht en werd ingeprent een hoge op vatting zijner taak, liefde voor zijn ambt. Hij wil zijn roeping gaan uitleven. In plaats daarvan zal hij gedwongen worden tot lediggang, tot nietsdoen. Wat 'n desillusie 1 De opgewekte werklust, die hem heeft bezield, gaat verloren. Wat zal ons onderwijs over enige jaren moeten beginnen met leer krachten wier energie is opge bruikt door dat jarenlang niets doen Een onhoudbare toestand. Er werken op het ogenblik ruim 3700 kweekelingen met akte in onze scholen, die zelfstandig een klas voor hun rekening hebben. Dat betekent dus 3700 bevoegde krachten, die aan ongeveer 150 duizend Nederlandse kinderen onderwijs geven, waarvoor de Regering geen cent betaalt. Zoiets is parasiteren op de werkloosheid. Schuldige bevordering van de werkloosheid moet volgens Prof. Mr. W. Pompe, Hoogleraar in 't Strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, strafbaar worden ge steld. Maar hoe moet het gaan, als de Staat zélf werkloosheid in de hand werkt? Voor weinig meer dan 7s mil- lioen is 't mogelijk de onverkorte schaal van 1920 weer in te voeren en daardoor ruim 7300 werkloze onderwijzers te helpen aan werk en brood en hen te verlossen uit de ellende der werkloosheid of uit de gruwel van onbetaalde arbeid. Hoe staan de kansen Hoe groot is de teleurstelling geweest, die troonrede en mil- lioenennota verwekt hebben De Troonrede leerde ons dat: „vele op zichzelf gewenste of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs" verschoven worden naar een nog niet nader te bepalen tijdstip. En in de millioenennota schrijft de minister van financiën let wel: niet de minister van onder wijs 1 „Het zal dus duidelijk zijn dat voorhands ook de moge lijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitga ven, die op zichzelf Igewenst of nuttig zouden zijn, zoals: verhoging van salarissen, ver laging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs, enz." Dat die mogelijk zou ontbreken is ons juist niet duidelijkWij onderschrijven volkomen, wat met betrekking tot deze zin werd op gemerkt door het dagblad „De Rotterdammer": „Wanneer, zo zullen de jonge en de werkloze onderwijzers en de allerslechtsbezoldigde der Rijksambtenaren vragen, wan neer zal de inwendige positie van het budget zo voldoende zijn versterkt, dat er iets voor ons wordt gedaan Wij kunnen die klacht ver staan en billijken. Elke roeke loosheid op het terrein der financiën ware in deze tijden misdadig tegenover het land; maar op dit oogenblik is ons nog niet duidelijk, dat geen 7 miilioen te vinden zouden zijn, voor de belangen van de school en de werkloze onder wijzers, die nu verkommeren; en dat niet enkele millioenen beschikbaar kunnen komen voor een lichte aanpassing vooral van de laagste salarissen aan het gestegen levenspeil." Wij begrijpen dit des te min der, wanneer wij zien, dat voor andere volksbelangen wel zeer belangrijke uitgaven worden ge voteerd. En zou het geld er dan alleen voor onderwijs niet zijn Of is onderwijs niet een van de voor naamste peilers van de volks kracht Wij zijn niet blind voor de betekenis van een sluitende begroting, maar wij zijn er diep van overtuigd, dat dit niet het voornaamste voor ons volks bestaan is. „Ons hoogste goed is niet een sluitend budget, maar onze volks kracht", schrijft „De Morgen" naar aanleiding van het finan ciële program der Regering en ook daarbij sluiten wij ons van harte aan. Wat moet er gedaan worden Moeten wij, nu de Regering ons verzoek om verlaging van de leerlingenschaal aanvankelijk heeft afgewezen, er maar in berusten en bij de pakken gaan neerzit ten Wij denken er niet aan en dit vlugschrift is het bewijs daarvan. Wij hebben ons tot de Volks vertegenwoordiging gewend, die zich binnen enkele weken over deze door ons noodzakelijk ge achte maatregel zal moeten uit spreken. Daarnaast wenden wij ons nu tot de ouders. Waarom dat doen? In het zó juist verschenen onderwijsverslag over 1936 schrijft een der Inspecteurs „De meeste ouders interesseren zich in het algemeen gesproken, alleen voor de school, wan neer op het einde van het schooljaar hun kinderen blijven zitten." Zou dat waar zijn Wij willen de ouders mobili seren om Regering en Volks vertegenwoordiging ervan te overtuigen, dat hun belangstelling verder reikt. Dat zij beseffen, dat ons onder wijs is gekomen in een toestand die geen dag langer mag duren dan volstrekt nodig is. Hier ligt een taak voor Ge meente- en Schoolbesturen, maar vooral ook voor de ouders, voor alle ouders, want het welzijn van hun kinderen slaat op het spel. Zij dienen in 't belang van hun kinderen en dus in hun eigen belang, en uiteindelijk ook in 't belang van heel ons volk, gij u de liefde van den teerbeminden, een fabeiachtigen rijkdom en hooge eer verzekert. Haar,engelbewaarder waarschuwde hasr echter dringend „Nooit moogt je er toe overgaan uwe hand te reiken aan een godloochenaaral bezat hij overigens alle goede hoe danigheden en de deugden der engelen en heiligen 1" Het alles om- stootende woordje „nooit" van haren schutsengel zegevierde en wierp stroomen bluschwater over de opge laaide liefdesvlam, die nu gedoemd was met schrijnende pijn uit Ie ster ven. Oh, Alfred, zei ze, terwijl ze haar oogen vol tranen op hem richtte en hem haar hand onttrok, welke hij in zijn hartstochtelijke onstuimigheid reeds gegrepen had. arme Alfred, waarom is ons dit niet gespaard ge bleven Je hadt moeten beseffen, dat we in vriendschap met elkaar kunnen omgaan, maar dat ik, met het oogiop geloofsverzaking, je nooit mijn hand kan rijken, Maar kindlief, wees nu toch niet overijld in je besluit. Ik weet het, Netje, mijn oogen bedriegen me niet, jij houdt van mij, evenals ik van jou. Waarom zouden we dan niet man en vrouw worden Omdat ik als denker-d mensch niet geloof aan alles, wat jij in kinderlijke naïvi teit, zonder naar bewijzen te vorschen of te vragen, voor onomstootelijke waarheden aanneemt Hoeveel dul- zende voorbeelden zijn er niet van huwelijken tusschen andersdenkenden, je hebt me genoegzaam leeren ken nen, om tot de overtuiging gekomen te zijn, dat ik eenieder in zijn filo sofische of religieuze zienswijze respecteer. Ik zal je nooit iets in den weg leggen bij de uitoefening van je godsdienstplichten en me nooit oneerbiedig over je geloof of geloofs verrichtingen uil laten. Ja, Alfred, ik ken je genoeg zaam, om er verzekerd van te zijn, dat je in dat opzicht fair zult han delen. Maar ik kan of meg de scheidingslijn niet overschrijden welke het katholieke geloof mij voor schrijft. Van jou standpunt als onge- loovige bekijk je dat natuurlijk anders, dat is juist hel onzalige van het materialistische ongeloof, dat het alles toelaat, nergens een hinderpaal plaatst. Maar daarvoor kennen de materialisten en de alleen werelds- gezinden ook niet de voldoening welke gelegen is in het verloochenen van ondermaansch geluk, genot of eer, in het afstand doen of zich ont zeggen van aardscbe liefde en harts tocht, in één woord in de opoffering. Het is waar, er zijn offers, die bijna niet te brengen zijn.... de bekoringen kunnen van zoo zoeten, meesleepen den a ,rd zijn, dat we ze meenen niet te kunnen onderdrukken en overwinnen. maar het moet 1 Alfred, geloof me, ach, je weet het immers, ik kan niet anders. Het kén niet, het mag niet zijn 1 Er heerschte een oogenblik van zwijgen. Toen stond de dokter, die thans ook bleek en zeer ernstig ge worden was, van zijn stoel op en zei Het had zoo schoon kunnen zijn 1 Netje, waar is nu de belooning van Onzen Lieven Heer Nog eenmaal drukte hij haar hand, dan plotseling zich over haar neerbuigend, drukte hij een kus op de actie der onderwijzersorgani saties openlijk en krachtig te steunen. Om ons te helpen de zo nodige verbeteringen spoedig te bereiken kunnen zij zich uitspreken op vergaderingen en in de pers en trachten invloed uit te oefenen in hun politieke en sociale organi saties. Wij luiden de noodklok 1 Want er dreigt gevaar 1 Gevaar voor onderwijs en op voeding, gevaar voor orde en tucht en dus gevaar voor 't kind en de toekomst van ons volk. Wij roepen u daarom op, u, ouders, als eerste belanghebben den, om met vereende krachten het dreigend gevaar af te wen den door de school weer op te trekken uit het moeras, waarin de crisismaatregelen haar dreigen te verstikken. Steunt krachtig onze actie voor de verlaagde leerlingenschaal, d.i. voor een betere volksschool, voor 't welzijn van uw kind, tot heil van ons volk! Vrijdag 12 November 1937 des middags om half 3 kwam de Raad van Venray onder Voorzitterschap van den Loco-Burgemeester G. H, Houben in vergadering te samen. Nadat de Voorzitter de vergade ring met gebed geopend had, deelde nij mede, dat van den heer Rerjntjes bericht was ingekomen de vergade ring niet te kunnen bijwonen wegens het overlijden van zijn vader. 1. Notulen der vergadering van 24 Aug. 1937 en 28 Sept. 1937. Bij de vaststelling der notulen der vergaderingen van 24 Augustus en 28 September, merkte de heer van Haren op, dat de vergadering van 28 Sept. was vastgesteld op een datum, waaromtrent het bekend was dat 2 heeren Raadsleden afwezig zouden zgn. Hij hoopt dat voortaan met dergelijke omstandigheden reke ning gehouden zal worden. De Voorzitter, antwoordt, dat de Burgemeester dezen datum gekozen had, wijl een bepaald besluit geno men moest worden. Hierna werden de notulen goedge keurd. 2. Behandeling der aanvragen om subsidie van R. K. Ver. Moederschapszorg te Heerlenafd. Venlo der R. K. Reclas- seeringVer. voor Kath. Gezins voogden en Patronage VenloVen- ray's HarmonieFanfare St. Catha- rina te LeunenFanfare St. Oda te Merselo Fanfare Ons Genoegen te OirloHarmonie Sub Matris Tutela te OostrumCommissie van advies inzake beroepskeuze en vakopleiding; Ver. „Volksbelang" Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. 's Gravenhage plaatselijke afd. R.K. Groene Kruis a. plaatselijke afdeelingb. afdeeling tuberculosebestrijdingc. afdeeling kindersterftebestrijdingVenraysche Middenstand tot instandhouding HandelscursusPatroDaatscommissie R. K. Turnver. St. ChristoffelR.K. Ver. het Limb. Groene Kruis te Sittard, ten behoeve van het werk der sociale kinderhygiëneR. K. Voetbalver. De ValkBijz. Vrijwillige Landstorm „Korps Limb. Jagers" bestuur bewaarschool te Venray (verhooging subsidie) Geitenfokver. te Venray. Bij dit punt kwam de Raad zeker in een St. Nicolaasstemming en dacht aan het oude versje Sint Nicolaas kapoentje Rijdt wat in mijn schoentje haar voorhoofd. Adieu Netje Adieu Met een snik in de stem verliet hij de kamer en het huis. Twee dagen later kwam dokter Delmotte weer bij den ontvanger voorrijden. Thans was de oude heer ook thuis. -Ik kom om afscheid te nemen, zei de droefgeestig uitziende heer van de Reigershorst. En ik heb maar heel weinig tijd, want ik moet ook nog naar Soledad en mijn boot ver trekt reeds overmorgen van Boulogne. Het is plotseling bij mij opgekomen, dat het goed zou zijn, weer eens persoonlijk naar mijn bezittingen in Argentinië om te zien.... en ik kan hier thans goed gemist worden Maar kerel, wat ben jij toch een rare d warrelspijker, zei de ont vanger. Bij jou is alles spontaan. Gisteren of eergisteren heb je ons verrast met de Feliza-Stichting, van daag doe je ons verbaasd staan door je onverwacht vertrek. Je bent een onberekenbare kerel, een man van onverwachte explosies.... Maar, hoor eens hier, menne jong, kom gauw weer terug, anders kon je je ouwen vriend wel eens op het kerkhof moeten zoeken.... De dokter was reeds opgestaan en drukte vader en dochter hartelijk de hand. De oogen van Netje stonden vol tranen. In een ommezien was de afscheidnemende vertrokken en suisde reeds met zijn auto in volle vaart over den rijksweg. Begrijp jij nu iets van dien kerel. Netje, zei de ontvanger, toen hij van het raam in het Kaböfke terugkeerde, vanwaar hij de auto Rijdt wat in mgn laarsje Dank je, Sinter Klaasje. Zooveel requesten of klompjes waren er gezet, die echter niet alle gevuld zouden worden. 1. R.K. Ver. Moederschapszorg te Heerlen f 40.2. Afd, Venlo der R.K. Reclasseering f 12.50. 3. Ver. voor Katholieke Gezinsvoogden en Patronage te Venlo. De heer Vermeulen wilde eens weten, wat of dit eigenlijk wel was en stelde voor eens nader te infor- meeren, dan kan nog besloten wor den. 4. Venray's Harmonie f 275. 5. Fanfare St. Catharina, Leunen f 80.6. Fanfare St. Oda te Mer selo f 80.7. Fanfare Ons Genoe gen te Oirlo f 80.8. Harmonie Sub Matris Tutela te Oostrum f 80. Commissie voor Advies in zake beroepskeuze en vakopleiding f 25, 10. Ver. Volksbelang f 150.11. Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. te 's Gravenhage f 15.12. Plaat selijke Afdeeling R.K. Groene Kruis a. plaatselijke afdeeling f 200.b. afd. Tuberculosebestrijding f 400. afdeeling kindersterftebestrijding f 175.13. Venraysche Midden stand tot instandhouding Handels cursus f 550.—. 14. Patronaats commissie f 270.15. R.K. Tum- vereeniging Sint Christoffel f 135. 16. R.K. Ver. het Limb. Groene Kruis te Sittard ten behoeve van het werk der sociale kinderhygiëne f 1.20 per geboren kind, totaal circa f 360. 17. R.K. Voetbalvereeniging „De Valk", aanvraag f 100. Hieromtrent stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken, daar zrj in gedachte reeds alle mogelijke ver- eenigingen klompjes zagen zetten. Ook de Raad nam dit standpunt in, waaraan de heer Odenhoven nog toevoegde, dat de aloude Schutterijen ook wel in aanmerking konden komen vanwege de Folklore. 18. Bijz. Vrijw. Landstorm „Korps Limb. Jagers". Ook dit is een nieuw klompje, meenden B. en W. De heer Vermeulen meende, dat er toch wel iets voor is vanwege het algemeen belang. Bovendien is er op de begrooting steeds een post uit getrokken voor de Burgerwacht, alhoewel er nooit iets gegeven werd. Hierop zegt de Voorzitter, dat dit komt omdat de Burgerwacht thans slapende is maar ieder oogenblik kan wakker worden. De heer Millen wijst er op, dat de Burgerwacht niet plaatselijk is waaraan de heer Steeghs nog toe voegt, dat er ook in Leunen een Korps Limb. Jagers bestaat zoodat hij meent, dat de Raad hier tegen over moet gaan staan als bij de vorige aanvraag. De heer Vermeulen vraagt een begrootingspost Burgerwacht. 19. Bestuur Bewaarschool te Ven ray. (Verhooging subsidie). De Voorzitter deelt mede, dat voorheen berekend werd in de sub sidie f 2.per kind dat de Bewaar school bezoekt. Dit zgn er ongeveer 250 zoodat de subsidie in de laatste jaren werd bepaald op f 500.De Eerw. Zusters hebben ter staving van hun request eene berekening overgelegd, waaruit blijkt, dat per jaar ongeveer f 2000 op de school wordt toegelegd. Waar het echter elk jaar moeilijker wordt debegroo- tings-eindjes aan elkaar te knoopen en dit punt feitelijk niet op den weg van den Raad ligt, stellen B. en W. voor de gewone subsidie van f 500 te verleenen, waarmede de Raad accoord ging. De heer Odenhoven vond het echter niet in den haak dat de Eerwaarde Zusters met den strop bleven zitten, waarop de Voorzitter meent, dat hoogere schoolgeldheffing uitweg brengen kon. 20. Geitenfokvereeniging. Het voorstel van B. en W, was f 10.te geven, na uiteenzetting van den heer Odenhoven, die er op wees, dat een vereeniging het eerste jaar de meeste kosten heeft werd besloten eene subsidie te geven van nagekeken had. Netje stond zenuwachtig snikkend nog op dezelfde plaals, waar zij van Alfred Delmotte afscheid genomen had. Opeens schoot het den ontvanger te binnen. Arm kindzei hij zacht, haar hoofd tegen zijn borst leggend. Ik begrijp het, je hart bloedt en het zijne zeker niet minder. Hij heeft je gevraagd zijn vrouw te worden, niet waar Hij is thans immers weer vrij! En jij hebt geweigerdDat begrijp ikII n'y pas de language plus diffi cile, que celui du refus. Er is geen moeilijker taal dan die der weigering. Maar beier een vriendelijke weige ring, dan eene verboden toezegging. Ik ga nu mijn dagelijks kapittel in mijn Thomas a Kempis lezen. Dit zeggend, ging de ontvanger naar zijn kamer. v-Nu komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die hel gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumaiische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verarijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. thderiandschOngeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 sl. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Óp elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit" - vorm. Let hierop en weiger elke namaak f 15.—. Alvorens van dit punt af te stap pen vraagt de heer Pubben om aan de vereeniging het Groene Kruis een voorschot op de verleende subsidie te willen geven, hetgeen in overwe ging wordt genomen. 3. Aanvrage van mej. Kruijsen- Meesters, vroedvrouw alhier, om over 1938 wederom een subsidie te mogen ontvangen. De geest van den goeden Sint hield den Raad nog steeds in zijn macht en zoo gebeurde het, dat onder erkenning van het vele goede dat requestrante verricht, besloten 'werd f 200.subsidie te geven, dus fJ50. meer dan in het vorig jaar. 4. Vaststelling kohier rioolbelas ting. Vastgesteld op f 11657.96. De Heer Odenhoven vraagt of er beroep is tegen een aanslag in deze belasting, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze aanslagen ge baseerd zgn op de huurwaarde der perceelen volgens de Personeeie Belasting. Tegen zulk een aanslag is beroep of reclame mogelijk mits binnen twee maanden na dagtee- kening van het Aanslagbiljet. Deze twee maanden zullen echter wel ruim verstreken zijn. 5. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een keunng3veearts, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst tevens gemeente-veearts. (Eenige sollicitant de heer L. Sala te Ven ray) Als er gevraagd wordt of deze vacature bekend is gemaakt, nu er zoo weinig candidaten gekomen zijn, zegt de Voorzitter, dat een oproeping geplaatst is, doch mogelijk hebben be langhebbenden allemaal geredeneerd: hier gaat het van vader op zoon. 6. Voorstel van B. en W. tot aan vaarding grond langs den Lange- w eg. De Voorzitter zegt dat de personen, die grond hebben aan den Langeweg alle een stukje grond hebben afge staan ter verbreedingjen verbetering van dien weg. Hij stelt dan ook voor deze stukjes grond als zoodanig te accepteeren, waarmede de Raad instemde. 7. Aanvrage van H. Gooren tot aankoop van circa 13 aren grond te Ysselsteyn. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den Raad voorstellen bedoeld perceel aan Gooren te verkoopen tegen f 15.per Are mits de kooper Volwassen. Soledad is met de groote vacantle voorgoed van de kostschool terug gekeerd haar vriendin Therese is weer met haar meegekomen. Eenige dagen later arriveerde ook mama Descamps, die de groote reis ge maakt had, om haar thans volwassen dochter af te halen. Haar zoon Lucien begeleidde haar. Ze zouden ongeveer een maand op de Reigers horst blijven. De heer van het landgoed was omstreeks Pinksteren reeds uit Argen tinië teruggekeerd, waar hij al even min rust voor zijn ontredderd ge moed gevonden had. Dat Netje van Melle, van wie hij wist dat ze van hem hield, beslist geweigerd had met hem te trouwen, en wel alleen op grond van zijn ongeloof, had hem toch tot nadenken gestemd, zonder hem evenwel de eenige voor de hand liggende richting aan te wijzen, welke hij moest inslaan om dat bezwaar op te heffen. De waan van een geleerde is niet gemakkelijk weg te nemen. Er is veel voor noodig om zoo iemand van dwaling te overtuigen Daarbij kwam, dat Alfred Delmotte, die vanaf het begin van zijn academietijd niet anders dan ongeloovige leeraren gehad en alleen de werken der onge loovige filosofen bestudeerd had, in trouwe meende tot het eenige moge lijke en ware inzicht gekomen te zijn. Hij was niet de man van wien men verwachten kon, dat hij een vaste overtuiging zou prijsgeven, om daardoor de hand van een begeerde vrouw te verwerven. En toch verlangde hij naar dat laatste met een hartstochtelijkheid, die hij in zijn jongere jaren niet gekend had. De ongestilde harts tocht van den mensch op rijperen leeftijd, wanneer deze diepgeworteld is, veroorzaakt een heviger zielelijden, dan de woest opflikkerende, maar vaak spoedig verteerde liefdespassie van den twintigjarige. Gedurende zijn verblijf in Argen tinië had mevrouw Descamps ter- slond gemerkt, dat zijn gemoed uit het evenwicht geraakt was. Dat het overlijden der weggeloopen gade daar niets mee te maken had, was 1 duidelijk. Logisch redeneerend, zou 1 men immers het tegendeel moeten verwachten. Wat was het dan Het beste zal zijn, hem te vragen

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9