HET GEHEIM ïJeau hemmens, Kleecmaketi[ Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zeer nuttige St. Nicolaas-cadeaux GELD VERSPILLEN.... AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. HEEREN- en JONGENS-CONFECTIÈ. Modeartikelen 5 °|0 korting HOEDEN - PETTEN %uk eH'Pouutds Concert @n Yoon@@luif voering Fanfare „Si. Calharina' te Leunen HET WONDERKIND Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 November f937 Acht en vijftigste Jaargang No 47 AAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Geen hoop voor de groote gezinnen. HET GELE GEVAAR. Als we ons goed herinneren, is het ex-keizer Wilhelm van Buitsch- land geweest, die in verband met de leuze „Azië voor de Aziaten" gesproken heeft van het gele gevaar, waarbij hij vooral de expansie-zucht van Japan op het oog had. De veroveringsoorlog van Japan in China stelt ons thans dat „gele gevaar" reëel voor oogen. De leer van het recht van den sterkste dreigt hier opnieuw beves tigd te worden. In een correspondentie in de N.R. Het blijkt in ons land wel uitermate moeilijk om iets j daan te krijgen ten bate van de groote gezinnen, moeilijker dan in menig ander land. De Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën, Z.E. De Wilde, op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer is in dit opzicht wel zeer teleurstel lend. In dit antwoord is bitter weinig te bespeuren van een ombuiging der politiek, welke wij van dit Kabinet hadden verwacht. In deze memorie van antwoord wordt zonder eenige reserve eiken hulpmaatregel ten bate van het gezin afgewezen. Als in ons verkiezingsprogram de wenschelijkheid wordt betoogd dat in dezen tijd vooral de zwaar drukkende indirecte belastingen moeten worden verlicht, dan zegt de minister, dat daaraan, in ver band met 's lands financiën, niet gedacht kan worden. De plannen, ook nu weer van katholieke zijde met kracht ver dedigd, om een vrijgezellenbe lasting in te voeren als een soort bestemmingsbelasting, teneinde met de opbrengst daaruit eenige verlichting te brengen aan het groote gezin, welk idee minister Oud althans nog in overweging nam, wordt door den heer De Wilde zonder meer afgewezen. Wat de andere bepleite maat regelen van katholieke zijde be treft, de minister maakt hierbij van de bekende commissie Fles- kens gebruik als de beruchte k.-.pstok. Alle verbeteringen voor het groote gezin worden opzij ge schoven, in afwachting van het rapport van de commissie Fles- kens. Maar tegelijk verklaart de mi nister, dat hij niet weet, hoever deze commissie met haar arbeid gevorderd is. Van heel veel belangstelling voor het werk dezer commissie getuigt dit niet. Met een enkel telefoontje had de minister, die den secretaris van deze commissie aan zijn departement heeft, zich daarvan op de hoogte kunnen stellen. Hij vond dit blijkbaar niet de moeite waard Wel haast de minister zich, de Kamer mee te deelen, dat, hoe intusschen ook dit rapport van de commissie Fleskens uitvalt, hij er niet aan kan denken, om door verderen aftrek ten bate van het groote gezin, den fis calen druk van inkomsten- en personeele belasting op deze gezinnen te verlichten. De minister spreekt dus hier reeds bij voorbaat voor een deel een soort veto ten opzichte van de commissie-Fleskens uit. En intusschen staat in ons actie-program: „Het geheeie Staatsbeleid moet doortrokken zijn van een werkdadige zorg voor een gezonde ontplooïng van het gezinsleven ais grondslag voor het behoud van een gezond volk." Die paragraaf eischt daden van Christelijke politiek voor het groote gezin. Maar we zien zelfs geen voor zichtig stapje op dezen weg gezet. Heel hoopgevend is dit niet en we verwachten, dat op deze wijze strijd met dit Kabinet niet achterwege zal kunnen blijven. Ct. zegt een medewerker, dat de veroveringsoorlog van Japan een gebeurtenis is van grooter geschied kundige beteekenis dan zelfs de groote wereldoorlog. Zonder hulp van buiten schijnt de verovering van China door Japan onvermijdelijk te zijn. Zulk een ver overing zou de geschiedenis van Europa en Amerika evenzeer kunnen beïnvloeden als die van Azië. Ernstige waarnemers in het Verre Oosten voorzien de mogelijkheid van een Chineesch leger van 400 millioen man, geleid door de buitengewoon efficiente Japanners en zien de enorme natuurlijke hulpbronnen van China reeds door Japan geëxploi teerd en concludeeren daaruit, dat wij aan een keerpunt staan van mogelijk grooter beteekenis voor de menschheid dan wat tot dusver in deze eeuw is gebeurd. De wereld kan binnenkort verplicht zijn rekening te houden met een leger van tusschen de 5 en 10 mil lioen Aziaten onder Japansche officieren en met een Chineesche- Japansche vloot, tweemaal zoo groot als de huidige Japansche bewapening ter zee, uitgerust en onderhouden door de producten van de mijnen, van landbouw en fabrieken van het grootere Japansche rijk, waaraan thans wordt gewerkt. Die bespiegelingen vinden haar oorsprong in een beschouwing van den huidigen militairen toestand. De buitenlandsche deskundigen zijn het thans allen er over eens, dat een uiteindelijke nederlaag van de Japanners in China een illusie is. De Japanners hebben veel meer troepen in het veld moeten brengen, dan zij verwachten, maar hoe het ook zij, zij gaan geleidelijk voort te winnen en wanneer er geen inmen ging van buitenaf komt, zullen de Japanners eenalgeheele overwinning behalen. Hoelang dit zal duren, valt niet te voorspellen, maar als maxi mum wordt een jaar, als minimum eenige maanden geschat. Japan voert oorlog onder het voorwendsel, dat het vredelievende samenwerking wil met China en vergrooting van zijn handel met dit land. Japan's doel reikt veel verder het wil de volledige verovering van China als een begin van de overheerscbing van geheel Azië en uiteindelijk de beheersching van de geheeie wereld. Dat is het verwijderde doel van de Japanners, maar thans moet aller eerst China worden lam geslagen. Al zijn de Chineezen door de groote successen der Japanners nog verre van ontmoedigd, toch wordt de strijd buitengewoon zwaar. De Japanners hebben verklaard, dat zij maarschalk Tsjang Kai Sjek en de heele Soeng-familie willen uitschakelen en de Chineesche Natio nalisten-partij, de Kwomintang, wil len opheffen. De opperbevelhebber en zijn groep zijn de eenigen in China, die schijnen te beseffen, dat deze oorlog verschilt van alle andere Chineesche oorlogen. Indien het verliest, zal China letter lijk tot slaaf worden gemaakt. De Japanners hopen door dien persoonlijken aanval op Tsjang Kai Sjek verdeeldheid te zaaien en in- wendigen tegenstand tegen den Chineeschen opperbevelhebber te verwekken en op die wijze door een „politieke landing" achter Tsjang's oorlogslinie een overwinning te be- haleD, gelijk die bij Sjanghai door te landen in de Hangtsjow-baai achter het Chineesche leger, dat zich nog aan Sjanghai vastklampte. Van andere zijde wordt er echter op gewezen, dat de economische en financieele positie van Japan precair is, vooral door de groote offers, die de Chineesche geschiedenis vergt en dat het daarom op den duur wel tot onderhandelingen zal overgaan, waar bij het de behaalde voordeelen wel zal kunnen behouden. RUSLAND GEEN „PARADIJS." Sovjet-Rusland is allesbehalve het paradijs, dat zijn machthebbers be loofd hebben aan de arbeidersklasse. Ook zij, die sympathiseerden met het Russische stelsel, hebben dat na aanschouwing van het land moeten erkennen en velen keerden reeds gedesillusioneerd uit Rusland terug. Thans heeft Legay, voorzitter van de vakvereeniging van mijnwerkers in Noord-Frankrijk een boekje ge schreven over zijn bezoek aan Rus land. Daarin getuigt hij van de onmogelijkheid, om zich in Rusland vrij te bewegen en met arbeiders te spreken. Bij het betreden van den Russischen bodem was hem zijn pas ontnomen en de schrijver werd zeer geschokt door den aanblik van de huizen en wegen of het ontbreken hiervan ten plattelande. Hij begrijpt niet, waarom de Russen in 20 jaar niet steden en fabrieken hebben kunnen herbouwen wat in het kapitalistische stelsel in het noorden van Frankrijk na de verwoesting van den oorlog in tien jaren het geval was. En zijn ver ontwaardiging steeg toen hij bemerk te, dat de arbeiders meer kunnen verdienen door op stukloon te werken, de exploitatie van de mynen er uit het oogpunt van veiligheid veel te wenschen over laat en vrouwen onder den grond harden arbeid verrichten. Dat heeft inderdaad weinig van een paradijs Koning Leopold in Londen. In Londen en in Berlijn toeven van de week gasten, wier bezoek niet zonder politieke en diplomatieke be teekenis is. De Belgische Koning was te Lon den bij de koninklijke familie aldaar „op visite", officieel, d.w.z. met alle statie, aan koninklijke bezoeken ver bonden. De ontvangst door het publiek was uitbundig. Groote vliegcatastrofe. Elf dooden. Een' ontzettende ramp heeft de Belgische luchtvaart in rouw ge dompeld. Het Sabena.vliegtuig van de lijn FrankfortLonden is Dinsdagmid dag na een schoorsteen van een steenbakkerij te hebben aangeraakt, op enkele meters van het vliegveld van OstendeSteene te pletter ge vallen. Alle inzittenden, 8Duitsche passa giers en de uit drie leden bestaande Belgische bemanning, zijn hierbij om het leven gekomen. FRANSCH JOURNALIST UIT DUITSCHLAND GE WEZEN. Het is niet de eerste maal, dat een buitenlandsch journalist uit Duitschland wordt gezet wegens een berichtgeving, welke de autoriteiten niet aangenaam was. Thans is de Fransche Havas- correspondent Ravoux aangezegd, om Duitschland te verlaten. Hij had geschreven, dat de gewel dige omvang van het heerschende mond- en klauwzeer io Duitschland vermoedelijk te wijten was aan de minder goede voeding van het vee in verband met hel vier-jaren-plan. Reeds circa 100 buitenlandsche journalisten moeten in vier jaar tijd in ongenade zijn gevallen. Verkeersslagveld in Amerika. Gemiddeld 100 personen per dag hebben gedurende de eerste negen maanden van 1937 in de Vereenigde Staten by verkeersongelukken hun leven verloren. In totaal bedroeg het aantal slachtoffers in die periode 28.140. Na de nationale veiligheidsraad mededeelt, beteekent dit een toe neming van 9 pet., vergeleken bij dezelfde periode van verleden jaar. Geen Sinterklaas op Zondag. Het a.s. Sinterklaasfeest valt dezen keer eigenlijk op Zondag, maar ten aanzien van dezen dag heeft de regeering speciale voornemens, welke o.m. op de handhaving van de oude Zondagswet zijn gericht. Het is thans bekend gemaakt, dat de Min. van Econ. Zaken besloten heeft de B. en W.'s van de verschil lende gemeenten niet te machtigen om deze machtiging was verzocht om ontheffing van verschillende verbodsbepalingen der Winkelslui tingswet te verleenen. We moeten Sinterklaas dus maar Zaterdags vieren, óf de cadeaux ter uitreiking tot Zondagavond be waren. Wat voor velen wel een te zware beproeving zal zijn. De distributie van gehakt in blik. De minister van sociale zaken heeft het volgende ter kennis van de ge meentebesturen gebracht. Uit de resultaten van de controle op de distributie van gehakt inblik met inschakeling van de slagers is gebleken, dat daarbij in vele gemeen ten en in vele gevallen door bedoelde distribuanten niet gehandeld wordt overeenkomstig de vanwege de ge meentebesturen vastgestelde instruc ties, en in ieder geval niet naar de aan de distributie van dit product ten grondslag liggende bedoelingen. Vooral verkoopen zij in vele gevallen gehakt in blik uitsluitend bestemd voor werxloozen en armlastigen, vrijelijk aan anderen, waarbij zij zelfs knoeien met het bonnenstelsel. De minister geeft voorts eenige aanwijzingen om geknoei bg de uit voering met het bonnenstelsel tegen te gaan. De aanbevolen regeling houdto.m. het volgende in: den ondersteunden worden van week tot week de bonnen tegen betaling af gegeven. De distribuanten hebben de blikken in depot en leveren tegen afgifte van een bon. Deze bon kan dan later bij de gemeente weer wor den ingeleverd, waarbij den distri- buant zijn winstmarge wordt uitbe taald. Aan de bij de distributie ingescha kelde slagers behoort een uniform vastgestelde vergoeding van in totaal anderhalve cent per blik te worden uitgekeerd, zoodat dan voor de ge meente een marge ad 1 cent per blik resteert'ter dekking van de gemeente lijke kósten van administratie enz. Desgewenscht kan de geheeie marge ad twee en een halve cent aan de slagers worden toegekend. Teeltbeperking rundvee blijft. Het liberale Tweede-Kamerlid Bierema had den Minister van Eco nomische Zaken vragen gesteld be treffende de beëindiging van de teelt beperking van rundvee. Minister Steenberghe heeft thaDs op deze vragen geantwoord. De minister erkent, dat de teeltbeperking van rundvee voor de inkrimping der melkproductie tot heden nog weinig effect heeft gesorteerd. Zulks was echter to verwachten, aangezien het uiteraard geruimen tijd vergt, alleer de beperking van net aantal kalveren op de totalé melkproductie van invloed wordt. Naar aangenomen mag werden, zal op den duur deze invloed echter onmiskenbaar zijn en dit heeft een der overwegingen gevormd, welke tot de recente beslissing tot voort zetting van de kalverteeltregeling, zij het ook met verruiming der toe wijzingen van vaarskalveren met 25.000 stuks, hebben geleid. De minister is van oordeel, dat ons land nog immer in staat is in eigen vleeschbehoefte te voor zien. v De invoer van versch vlèesch uit Denemarken, welke intusschen slechts 1 pet. van de totale vleeschconsumptie naar maat en confectie. Specialiteit in Gabardine merk „Rexocat" Slipovers, Bretels, Sokkenhouders, enz. enz. Pullovers, Sjaals, Dassen, Handschoenen, Sokken, Minzaam aanbevelend. De zekerste manier om geld te verspillen, is het koopen van goedkoope kleeding. Het verstandig uitgeven van Uw geld hangt niet af van wat U betaalt, maar van hetgeen U voor het geld krijgt. JOH. JEUKEN garandeert U echt maatwerk! Ideaal in het dragen. U voelt het verschil en toch goed koop door zijn deugdelijkheid. Coupe en afwerking reeds bekroond met le prgs. Voor echte Maatkleeding ook voor U, Dames Langstraat la Telefoon 162 Gemaakte ULSTER vanaf f 25.G0 te geven door de Zondag 21 en Maandag 22 Nov. om 6 uur in het R K Bondsgebouw. Opgevoerd wordt Tooneelspel in 3 bedrijven, en Klucht in 1 bedrijt. Zondag tegen entrée 50 ct. Maandag uitsluitend voor Hon. leden in 1936 bedraagt, heeft zijn aanleiding gevonden in omstandigheden van handelspolitieken aard. De minister is uiteraard van oor deel, dat bij de ook in de toekomst te verwachten zware concurrentie met overzeesche landen ten aanzien der zuivelproducten gestreefd moet worden naar het aanhouden van de beste productiedieren. Hij is echter niet van meening, dat de teeltbeperking geen voldoende mogelijkheid tot selectie zou open laten. Nu ingevolge de teeltregeling slechts een beperkt aantal vaars kalveren mag worden aangehouden, is integendeel hierin een prikkel ge legen om een strenge selectie onder de kalveren toe te passen. De minister is vooralsnog niet bereid, een einde te maken aan de teeltbeperking van rundvee. Vergoeding wegens lichtverlet van arbeiders. Aan de betrokken gemeentebestu ren in Limburg is door den heer inspecteur van de werkverschaffing in Limburg de volgende circulaire verzonden: De toepassing van de tot nog toe geldende regeling inzake lichtverlet, geeft in de praktijk tot enkele moei lijkheden aanleiding. Teneinde nu een meer uniforme toepassing te verkrijgen, bericht ik u, namens Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken, dat in het vervolg als „lichtverlet" bg de werkverschaffing de navolgende re geling zal komen te gelden: Per week zal normaal 48 uren als arbeidstijd worden aangenomen. Aangezien de ervaring heeft ge leerd, dat in December en Januari tengevolge van de donkerte niet lan ger dan 45 uren per week kan wor den gewerkt, zullen de ontbrekende drie uren als „lichtverlet" worden doorbetaald op basis van de beloo ning regenverlet. De uitgaven voor dit regenverlet worden volledig door de overheid gedragen. In 't kort. Notaris Molenaar te Rotterdam, verdacht van verduistering van f 341.000, wiens zaak onlangs door de rechtbank is behandeld, is op dezer last gevangen genomen, terwijl ze in de zaak zelf een verdere in- stuctie gelastte. Ontwikkelingsavond Venray Beschermheer H.E. Heer Deken W. BERDEN. Eere-Voorz. E.A. Heer Burgemeester O. VAN DE LOO. 4e avond Woensdag 24 November 's avonds 8 uur, in het Patronaat Kamer-Muziek-Avond (Beethoven Programma met toe lichting) door Leden van de R. K. Werkgemeenschap „de Brug" te Maastricht. ToelichtingVic. Vermin. PianoTiny Kaiser. VioolThijsseus. VioloncelJ. Huysmans. Entrée 10 ct. Plaatshoudera worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te be spreken bg G. W. MUSKENS, Schoolstraat 14, tel. 144. De Min. van Waterstaat heeft definitief het ontwerp goedgekeurd tot bouw van een vaste brug over de IJssel te Deventer. De minister van Oorlog uit de mobiiisatiejaren, de gep. luit.-generaal N. Bosboom is plotseling te Den Haag op 82-jarigen leeftijd over leden. Op 7 mijl van het lichtschip Wandelaar bij Vlissingen is Zondag avond het Engelsche s.s. „Ino" ge zonken. De uit 18 koppen bestaande bemanning werd gered, maar de kok overleed in de reddingsboot, waar schijnlijk als gevolg van de door gestane koude. In den strgd om het wereld kampioenschap-Schaken komt de titelhouder, onze landgenoot, Mr. Euwe, er wat beter voor te staan. Zijn kansen op behoud van de titel schgnen nog niet verkeken. Van de week speelde hg een paar zeer goede partgen. VENRAY, 20 Nov. 1937. Bouwvergunningen. Ingevolge de bouwverordening is vergunning verleend aan P. H. San ders, Veulen, tot het bouwen van een woonhuis aan den Oude Oostr. weg. Aan J. Keyzers, Overbroek tot het bouwen van een boerderij met 2 kippenhokken. Keuring van dienstplichtigen der lichting 1938. De keuring van de dienstplichtigen der lichting 1938 aan wie voorloopig vrijstelling van den dienst wegens broederdienst werd verleend, zal alhier plaats hebben op 15, 16 en 17 Dec. in het St. Antoniuspatronaat en wel voor de gemeenten Venray, Maashees en Overloon, Wanssum en Bergen. Kamer van Koophandel. Bij de op 15 November 1937 ge houden verkiezing, in verband met de aftreding van 3 leden der afdeeling Grootbedrijf werden bg enkele can- didaatstelling gekozen verklaard de heeren A. Ch. M. H. Canoy, Venlo; P. Chr. J. Haffmans, Venlo en w'. H. H. van Wylick, Venlo. „Wij bouwen." Zondagavond werd in het Patro naat alhier opgevoerd de revue van een Bouwpastoor „Wy Bouwen", waarvan de opbrengst bestemd is voor de te bouwen H. Familiekerk te Venlo. Bouwpastoor onze dorps genoot, de Z.E. Heer Jos. Poels. Voor een stampvolle zaal werd deze geestige revue mooi en vlot door het Venlosche gezelschap op gevoerd. De opbrengst zal niet tegen gevallen zijn, wat we Pastoor Poels dan ook gaarne toewenschen. Dezelfde revue zal nog een 8-tal keeren op verschillende plaatsen worden opgevoerd en we hopen met eenzelfde succes als te Venray. Wijziging district der arbeidsbemiddeling Venray. De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1938 de navolgende wijzi gingen worden gebracht in de indee ling van het Ryk in districten der arbeidsbemiddeling: District Venray. De gemeenten Wanroy, Mill, St. Hubert, Haps, Oeffeit, Linden. Beers,

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1