Pürols: Onzuivere huid Provinciaal Nieuws voor 1940 op dit perceel een huis en loods bouwt. Z.h.s. gaat de Raad hiermede accoord. 8. Aanvrage van M. Geurts, tot aankoop van circa 28 aren grond aan de Schcide. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen voor de som van f 50.dit perceel aan Geurts te ver- koopen, die het gebruiken kan om daarmede zijn eigen perceel uit te breiden, nadat er veel werk voor egaliseering gedaan is. Voor de ge meente is het een waardeloos perceel. 15 jaar geleden was er bg veiling geen liefhebber voor. Een daarop staand br&ndspuithuisje blijft voor wat betreft den opstand voor de Gemeente, Z.h.s. gaat de Raad met het voor stel van B. en W. accoord. 9. Ingekomen verzoek van de Kon. Ned. Automobielclub tot verlaging der personeele belasting naar den vijfden grondslag (motorrijtuigen) Nog eenmaal maakte de St. Nicolaas geest zich over de meerderheid der Raadsleden vaardig en wel ten be hoeve van heereh Automobilisten. Nadat de Voorzitter het mooie en goed gedocumenteerde verzoek had voorgelezen wees de heer Vermeulen er op, dat toch de extra-belasting voor motorrijtuigen, zooals die in Venray geheven werd, vervallen moest. De heer van Haren besprak de vele drukkende belastingen op het autorijden. Wegbelasting, benzine belasting, personeele belasting invoerbelasting dan daarbij nog een extra Venraysche belasting, was wel van het goede te veel. B. en W. stelden echter voor de zaak ongewijzigd te laten doch waar het voorstel Vermeulen bijval vond, kwam dit punt in stemming, die tot resultaat had, dat de extra-belasting met 9 tegen 5 stemmen werd uitge bannen. De heer gemeente-Secretaris merkte op, dat in verband met de wettelijke bepalingen een en ander niet meer voor dit jaar kon iDgaan doch pas een jaar later. Nu dat was zoo erg niet, dan nu maar besluiten, dan kwam er toch eens een eind aan. 10. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Bij de rondvraag deelde de Voor zitter mede, dat er zijn ingekomen: a. Eene dankbetuiging van de bewoners van Weverslo voor de tot standkoming van de mooie weg, die van veel beteekenis is voor hun bedrijf en het isolement opheft waarin zij langen gijd ver zonken waren en Dokter, Zieken verpleging en Veearts gemak kelijker kunnen komen. b. Eene dankbetuiging van den heer van Schendel voor zijn vaste aanstelling als Directeur van ge meentewerken. c. Bericht van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring conversie van leeningen. d. Bericht van Gedeputeerde Staten houdende ontheffing van de ge meente in de betaling van f 683. Waterschapslasten en wel voor een complex van 628 H.A. grond, die voorloopig toch niet voor ontgin ning in aanmerking kwamen. Hierna kreeg de heer Millen het woord en wees er op, dat het voor kostgangers, die bij de Werxver- schaiïing of in den Steun zijn, on mogelijk is hun kostgeld te verdie nen terwijl er bovendien meer moet zijn dan kostgeld alleen. Hij hoopt dat deze personen meer werkgelegen heid krijgen of minder stop-weken en verzoekt de Kaad om ter zake een request aan den Minister te wil len zenden, waaraan de Raad na eene vraag door den Voorzitter voldeed. De heer Millen hoopt dat de Minis ter zelf, dit verzoek in handen zal krijgen en niet dat het ambtelgk door de Afdeeling Steun zal worden behandeld en in de prullemand terecht komt. De Voorzitter zegt echter dat hij dit laatste verzoek van den heer Millen niet kan garandeeren. De heer Pubben bespreekt nog maals de Grondpolitiek en hoopt dat er toch eindelijk eens een begin ge maakt kan worden. Er zitten zooveel jonge menschen te wachten om een eigen bedrijf te kunnen stichten. De heer Steeghs spreekt er zijn verwondering over uit, dat de Ge- wat hem scheelt, dacht de goed hartige, deelnemende vrouw. En dat deed ze. Het open antwoord, dat de dokter haar gaf, de volmondige bekentenis van zijn aanzoek om Netjes hand met de daarop gevolgde weigering, verbaasden madame Descamps niet. Ze had welf eens aan een moge lijkheid van een toenadering tusschen de geliefden uit de jeugdperiode ge dacht; maar stellig op geen weigering van de onlvangersdochter gerekend, die daardoor een schitterende positie en de hand van een braven man afwees, op wien immers niets anders af te dingen was, dan dat hij de geloofsovertuiging der beminde niet deelde, een bezwaar, dat mevrouw Descamp niet als onoverkomelijk beschouwde. Troost schenken kon ze echter □iet, dat kan niemand in zulke ge vallen. De heer van de Reigershorst, die voorheen voor iedereen een vriende lijk woord overhad, en in de weiDige gezelschappen die hij bezocht een prettige, opgewekte gast geweest was, vertoonde thans, zonder het te willen of te voelen, een teruggetrokken, ernstig wezen. De eenige personen, welke om trent de oorzaak daarvan eenige uitlegging konden geven, waren die, welke het meest mei den zwaar moedigen zwijger in aanraking kwa men. Doordat zij de oorzaak kenden, letten zij des temeer op de ultwer king. De jongelui, zelfs Delmotte's kind, schonken niet zooveel aandacht aan dit verschijnsel, hetwelk de anderen dagelijks opmerkten. meente van betaling van Water schapslasten ontslagen is uithoofde van onontginbaarheid der perceelen. Kern zijn echter vele particulieren bekend, die met dezelfde soort gron den toch zgn aangeslagen, waarop de Voorzitter zegt, dat de Gemeente den termijn van reclame in achtge nomen heeft en dat particulieren dat ook hadden moeten doen. Nu is het te laat. Wat de Grondpolitiek betreft zegt de Voorzitter dat de voorbereidende werkzaamheden zoo goed als af z'jn De Gemeente kan hierop echter geen invloed uitoefenen. In de Peel ligt nu een bouwverbod doch eerlang komt hier een werkobject, dat vele handen werk verschaffen zal en ook den boeren ten goede zal komen. De heer Millen komt nog eens op zijn punt terug en wijst er op dat in Brabant bij de Werkverschaffing en Steunverleening heel andere toe standen bestaan dan in Limburg. Is dit een gevolg van een advies van den Inspecteur De heer van Boven kwam bij wijze van surprise nog eens informeeren naar het door de Commissie uitge brachte rapport inzake vestiging Sigarenfabriek. Hij had nog steeds gehoopt dit rapport met Burgemees ter v. d. Loo in den Raad te kunnen behandelen. Helaas, het heeft niet mogen zgn. Indertijd is hij tegen publicatie van het rapport in Peel en Maas geweest maar hij meent dat de algemeene belangstelling dient bevredigd te worden en acht den tijd om in Peel en Maas te publicee ren nu toch gekomen. De Voorzitter acht publicatie nutteloos en behandeling in den Raad beter. Als de heer Odenhoven nog eens gesproken heeft over vergoeding van rijwielen, die door de arbeiders bij de werkverschaffing gebruikt worden om naar en van het werk te gaan, als de wettelijke afstand hiervoor bereikt is en de heer Pubben nog maals het woord gevoerd heeft, sluit de Voorzitter de openbare vergade ring en gaat de Raad in geheime zitting over. Vetwormpjes, pukkels en uït- slog verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzocht door dooien 30-60 cl. Bij Apoth. en Dn MUNHARDT BÜHBBB 621—10 NIEUWTJES EN WENKEN. Snoei van pas geplante vrucht- boomen het eenjarige hout tot op de helft terug. Als ge vruchtboomen bij het plan ten stalmest geeft, moet dat niet onder de wortels aangebracht wor den, maar er boven, nadat de wortels eerst met een dun laagje grond be dekt zijn. Het snoeien van oudere vrucht boomen is een werk dat door vak- menschen moet gebeuren. Onervaren snoeiers kunnen er veel aan bederven. Fm perk van rozen met verschil lende kleuren geeft altijd een slordi ger indruk, dan een rozenperk van één kleur, omdat er tusschen de verschillende variëteiten altijd eenig verschil in groeikracht en bloeitijd bestaat. Zeer nat en te koud groenvoer brengt de spijsverteringsorganen van t rundvee van streek, vooral bij koeien die door hooge melkgiften verzwakt zijn. Koemest is de beste mest voor rozen. Men neemt dan ruwe koemest, met verteerd stroo of andere grove afval er tusschen. Men geeft bij het planten per 4 M2. een vol beladen kruiwagen. Hoe meer de koemest verteerd is hoe beter. Rozenperken moeten voor het planten een halven meter los gemaakt worden. Soledad, Therese en Lucien waren den geheelen dag tesamen. Er werd gewandeld, gemusiceerd, paard ge reden en getennist; men maakte uil stapjes met rijtuig en auto in de om streken. iedere dag begon weer met een nieuw program. WegeDS de aanwezigheid van mevrouw Descamps, die niet aan al die buiten genietingen der jongelui konden deelnemen, was Netje thans met haar vader bijna dagelijks te gast op de Reigershorst. Zij was bewonderenswaardig in haar optreden; Diemand kon ooit iets aan haar bespeuren van de groote gebeurtenis, die haar hart zoozeer geschokt en den dokter als een dolk steek getroffen had. De omgang was geheel ongedwongen. Het was ze'fs Nunzio opgevallen hoe ernstig en zwijgzaam zijn heer geworden was. Deze reed dagelijks in gezelschap van den gaucho rond over het uit gestrekte landgoed. Vroeger was de dokter gewoon geweest veel met Nunzio te praten, hetgeen hij in zijn goedhartigheid met opzet gedaan had omdat hij wist, dat de eenzame stak kerd zoo goed als geen aanspraak had; immers wanneer Soledad er niet was, kon Nunzio met niemand anders praten dan met de oude Ta dea. De rentmeester, die nogal vaak mat mevrouw Descamps sprak, omdat deze zich ernstig voor het bedrijf interseerde. beklaagde zich bij haar, dat zijn patroon," die voorheen zich met aiie bijzonderheden der onder neming bemoeid had, thans bijna voor niets meer eenige werkelijke belangstelling beloonde.^ Eet meer honing. Hij werkt gunstig op de spijsvertering. Driemaal daags een eetlepel werkt laxeerend. Trommelzucht wordt wel eens de Zondagsche ziekte genoemd. Leg het groenvoer dat ge voor uw vee voor Zondag en Maandagmorgen in voor raad geplukt hebt op kleine hoopjes. Op groote hoopen begint het al aan de hcopen te gisten. Frambozen behooren een plaats te hebben in iederen tuin. Goede soorten zgn Lloyd George en Preussen. Ze geven talrijke vruchten, waar vele kinderhandjes mee gevuld kunnen. Trommelzucht treedt niet zoo gauw op, als 's morgens eerst wat droog voer gegeven wordt. Dan is de eerste honger weg en wordt het groenvoer niet meer zoo gulzig naar binnen gewerkt. Groenvoer werkt laxeerend. Houts. kool, fosforzure voederkalk, goed hooi of haverstroo werken die laxeerende werking tegen. Met ingang van 5 Nov. is de minimummaat voor aardappelen, die voor denaturatie in aanmerking komen, van 40 m.m. verlaagd tot 35 m.m. vierkantsmaat. Gooi de varkens eens wat houts kool of zwart gebrand hout voor. Ze eten er met graagte van. Vuurpijlen, sommige siergrassen en anemone japonica moeten voor de verst invalt gedekt worden met een stroomuts. Bindt de hooge soor ten op een drogen dag met een touwtje bij elkaar en bindt er dan stroo om heen. Men kan water in vijvers helder houden door er kopersulfaat fin te werpen, ongeveer 5 gram per kubieke meter water. In tuinen en voor vruchtboomen is een kalkbemesting zeer nuttig. Ook al werd geregeld met kalkboudend slakkenmeel bemest, is een bekalking met 510 K.G. poederkalk per 100 M2 aan te raden. Hoe vroeger de kalk gegeven wordt hoe beter. Onder werken met een hark of handculti- vator of onderspitten is noodzakelijk. Een kalkbemesting geeft men slechts één keer in vijf jaren. VRAAGHoe moet ik appels be waren, om te voorkomen dat ze slap worden ANTWOORDAppels, die slap worden, zijn gewoonlijk te vroeg ge plukt. Ze doen het vooral als ze te warm bewaard worden. Te veel licht doet er ook geen goed aan. Leg ze eens in een mand tusschen stroo- haksel. 't Is wel een oude manier van fruit bewaren, maar geen slechte. Zet die mand op een koele droge plaats. In den kelder drogen appels ook niet zoo gauw uit, maar als het er wat warm is, rotten ze spoedig- het slakkenmeel is een ideale ver menging van de kalk met de grond- deeltjes mogelijk." Als dat door een directeur van een landbouwschool gezegd wordt, die door en door deskundig is op dit terrein, dan zegt dit heel wat. Maar met een normale slakken- meelgift geeft men volgens hem niet genoeg om de hoeveelheid kalk, die een normale oogst uit den bodem haalt te dekken. Het tekort moet dan aangevuld worden. Dat kan met poederkalk. Maar het is voor heel veel gron den wel goed om meer slakkenmeel te geven dan de oogst vraagt. Een voorraadvorming van fosforzuur is hierdoor mogelijk en zeer aan te bevelen. En vooral op het oogenblik, nu het slakkenmeel zoo goedkoop is. 'k Zou zoo zeggen, laten degenen, die op hun voordeel bedacht zijn, vooral rekening houden met het bovenstaande. 'k Zou zoo zeggen.... Iedere boer moet op zijn voordeel bedacht zijn. Voor de tuinders geldt dit evenzeer. En meestal is dit ook wel het geval. Dit bleek ons kort geleden nog, toen wrj in een der vele landbouw bladen een vraag lazen, die terdege van practische zin getuigde. Er werd nl. gevraagd, of, nu de prijzen van poederkalk en slakken meel elkaar niet zooveel ontliepeD, het niet mogelijk is om met slak kenmeel voldoende kalk in den bodem te brengen. De beantwoorder van de vraag, de welbekende heer van den Broek, wees er in zijn antwoord op, dat met een gift slakkenmeel, die voldoende ge acht wordt voor een normale oogst een beduidende hoeveelheid kalk ge geven wordt. Precies de helft is nl. kalk. ,,En" schreef hij letterlijk, „de werking van slakkenmeel is uitste kend. Hierbij geen samensinteren of samenvlokken en evenmin kluitvor ming der kalkdeeltjes, zooals maar al te vaak voorkomt bij zelfs ge- bluschte kalk en bij poederkalk. Bij een oordeelkundige aanwending van beier werden, lieten hem volkomen koud. Eer dat men er zich van bewust as, brak de tijd aan voor het af scheid. Mevrouw Descamps zou met Therese naar Argentinië vertrekken, terwijl Lucien de rest zijner vacanlie bij zijn familie in België ging door brengen. De drie kinderen, die gedurende een aantal jaren op de eslancia La Soluza gespeeld en geravot hadden, nu tot groote menschen op gegroeid. Soledad was achttien, Therese werd twintig en Lucien een en twintig jaar. Soledad was tot eene in het oog vallende knappe verschijning opge groeid. Het is een bekend feit, dat de kinderen gesproten uit huwelijken van Zuid-Amerikaansche vrouwen met Europeesche mannen, vooral in de betere standen, dikwijls op een buitengewone schoonheid bogen kunnen. Dit was ook het geval met Soledad. Zij was van middelmatige lengte, van een blanken, goed ge- evenredigden lichaamsbouw, met elastische bewegingen. Haar fraai qevormd gelaat met de zuivere lijnen had een ietwat gebruinden tint, door dat ze van kindsbeen af veel in de open lucht geleefd en fel door de zon beschenen was. Het hoofdhaar was kastanjebruin, maar donkerder dan dat van haar vader. De groote. donkergrijze oogen, door lange wim pers omgeven en gekroond door donkere wenkbrauwen, maakten den indruk alsof ze door kunstenaarshand aangebracht waren. Haar frissche mond vertoonde, vooral wanneer er een kort schater- j lachje uit klonk, twee rijen parel- De resultaten, die van dag lot dag witte landen. Ofschoon zeer vroolijk VENRAY, 20 Nov. 1937. LUXOR THEATER. „De getemde Draak." Men stelle zich geen film voor, waarin van spannende gevechten en grootmoedige heldendaden sprake is. Wat de film dan wel is Een onder houdend stuk amusement, dat, schoon vrij lang de aandacht vragend, den toeschouwer onafgebroken aange naam verpoost. Er komen veel vroolijke momenten in voor en draagt vooral Adèle Sandrock het hare toe bij. Zij is hier de spil waar deheele geschiedenis om draait. Enkel het feit dat eenige weken geleden deze groote actrice overleden is, zal velen er toe brengen deze „komische acte" op het witte doek te gaan zien. Zij heeft de hoofdrol, zij is de koppige hooghartige dame; zij is de eigenaresse van de brouwerij „De Draak" en tevens de tante van een mooi nichtje. Tegen de concur rentie van de brouwerij „De Zon'" met haar dikken directeur en een sympathieke jongeman in de leiding, kan „De Draak" het niet bolwerken, maar de grimmige oude tante, die door een blik van verteedering en tinteling van humor haar gelaat plotseling kan verhelderen, wil van een fusie niets weten, 't Komt toch zooverhoe dit geschiedt, zullen we niet vertellen, maar moet men gaan zien. Dit gaat in het verhaal, dat vlot en luchtig is gehouden, gepaard met vroolijke verwikkelingen en met geestigen dialoog. Lucie Englisch geeft naast Adèle Sandrock een aardige rol en er zijn nog meer goede medewerkers, aan wien het te danken is, dat hier een film tot stand kwam, en een van haar beste rollen werd. Op het witte doek zal zij nog lang leven en de duizende bezoekers zullen zich blijven vermaken met haar sympathiek knorrig spel. Dat hier een film tot stand kwam, die alleszins het aan zien waard is en eenigen tijd van prettig amusement verschaft. Als tweede hoofdnummer „Zaken zijn Zaken." Alexander Bott (Joe E. Brown) houdt zich bezig met den verkoop van onbenullige snuisterijen. Een reeks van de zotste verwarrin gen, welke Joe eigen zgn, doet hem zijn baan verliezen, doch daar heeft hij geen zorg over, hij wordt ver tegenwoordiger van Earthworm Tractors en de eene zottigheid volgt op de aDdere. Zoo gaan de avonturen verder in de meest lachwekkende situaties, die hun hoogtepunt vinden in een tocht van Botts en den ouden Johnson op een Earthworm tractor! Door het ontzaglijke lawaai wordt Johnson's doofheid plotseling genezen belooft de oude heer, twee en twintig tractors te zullen koopen van Alexander Botts' firma en nog op de koop toe, Johnson's dochter. Wanneer U met deze film Uw lach spieren niet tot uiting kunt brengen, laat U .dan den dokter halen. St. Nicolaas het feest voor groot en klein. Het mooie feest voor groot en van humeur, zou men haar niet gemakkelijk op een uilgelaten luid- ichtigheid betrappen dat was een van de dingen, die zij beslist haatte. Van haar karakter kon men zeggen, dat het tegelijkertijd bedeesd, maar toch beslist was. Alhoewel zij niet hield van opz en- barend geschitter, kon men toch zeer goed merken, dat ze niet obscuur was. Ze kon ontzag inboezemen, maar tegelijkertijd goedhartigheid toonen. Opgeruimd zijn, zelfs grap pig, maar tevens terughoudend. Haar geest was, wanneer het zijn moest, buitengewoon ontwikkeld, want zij had een bijzonder scherp verstand. Ze had gedurende haar studietijd een groote voorliefde ge toond voor vreemde lalen en letter kunde; maar ook in de andere vakken had zij steeds goede cijfers gehad. Het karakter van haar vriendin Therese kwam vrijwel overeen met hel hare; misschien had de degelijke grondslag, welke miss Lawton bij de opvoeding der meisjes gelegd had, daartoe veel bijgedragen. In het uiterlijk verschilden de vriendinnen echter zeer Ook Therese Descamps kon onder de knappe meisjes gerekend worden, maar haar schoonheid was van een geheel anderen aard. Ze had evenals haar moeder blond haar, maar iets meer geelblond als deze, wier vlaskleurig hoofdhaar langzamerhand door de grijze inmengingen, tot een aschtint overging. In tegenstelling met Soledad, die wel goed piano speelde en ook heel aardig zong, blonk zij uit door een meer dan gewonen muzikalen aanleg, zoodat bevoegde beoordeelaars haar den raad gaven de artistieke loop- klein staat weer voor de deur en stroomen de verschillende wenken in den vorm van prijscouranten etc. weer binnen. Het roode boek van St. Nicolaas, een reclame-tijdschrift van de Gruyter, valt ons speciaal op, vooral omdat het zakelijke hierin zooveel mogelijk is vermeden. De familie riep de hulp in van den Venlo'schen advocaat, mr. Tonnaer, die alle moeite voor zijn cliënt deed en zelf naar Duitschland ging, doch daar kon hij weinig uitrichteD. Een Duitsche advocaat uit Munster stond Cammans bij. Op 21 October werd Cammans naar Bij het doorbladeren denken wij Berlijn overgebracht en daar werd onwillekeurig aan de mooie jaren - van onze jeugd terug. Wij zijn er van overtuigd, dat ook dit jaar het St. Nicolaasboekje van de Gruyter, waarin de speciale St. Nicolaas-reclames reeds worden aan gekondigd, met vreugde zal worden ontvangen. Beugelbond „Venray." Op den tweeden corapttitiedag speelde de jongste Venraysche club tegen Leunen. Deze ontmoeting eindigde in een verdienstelijke 53 overwinning voor Venray. De oudste Venraysche vereeniging ontmoette op eigen terrein „Ons Genot" Heide. Laatstgenoemde won met 62, zoodat Ysselsteyn de leiding behoudt. De stand is thans als volgt: Ysselsteyn 1 1 0 0 7—1 Heide 1 1 0 6—2 Venray n 2 1 0 1 6—10 Leunen 2 1 1 8—8 Venray I 2 2 5—11 Kring Horst-Venray. De algemeene vergadering die oor spronkelijk werd vastgesteld op Zaterdag 27 Nov. is door verhin dering van dhr. F van Veen uitgesteld moeten worden tot Zaterdag 4 Dec. Deze vergadering vangt dan aan om 7 uur. De heer van Veen zal die avond een lezing houden over spel regels en deze lezing verduidelijken met projectieplaatjes. Behalve vereenigingen, hebben ook de scheids rechters en andere belangstellenden vrijen toegang tot deze vergadering, die gehouden wordt in de kegelzaal van Café-Restaurant de „Oude^Lind" te Horst. De jeugdwedstrijden van de afdee- lingskampioenen om kringkampioen schap worden gespeeld te Venray op Zondag 12 December, terrein De Valk. De vergadering van de afdeelings- secretarissen uit het dekenaat VeD- ray vind toch plaats op 8 December a.s. in Hotel De Zwaan om 5 uur. Een zelfde vergadering voor het dekenaat Horst wordt gehouden te Horst in Hotel Timmermans op Za terdag 11 December 's avonds 7 uur. De vereeenigingen worden vriendelijk verzocht hiervan goede nota te nemen. OVERLOON. Onze dorpsgenoot Jan v. d. Zanden, werd met ingang van 31 Jan. 1938 benoemd tot onder wijzer aan de R.K. Jongensscnool te Nistelrode (N.-Br.). Onze dorpsgenoot A. Ermers behaalde op het solistenconcours te Wanroy, in de le afd. de 2e pr. met 70 p. met bas. HOLTHEES. Zondag werd alhier het schietseizoen beslolen met een onderlinge schietwedstrijd. De uit slagen waren als volgtle pr. W. Loonen, 2e pr. A. Janssen, 3e pr. A. Bonants. 4e pr. K. Koenen, 5e pr. K. Bekkers, 6e pr. W. Smits, 7e pr. F. Bonants, 8e pr. A. Wgenbergh. MAASHEES. De heer Jan Bekkers, alhier, behaalde op het solisten concours te Wanroy de le pr. met 3 p. in de afd. uitmuntendheid met as. Dc ter dood veroordeelde Venlonaar. Omtrent den inwoner van Venlo, die te Berlijn ter dood veroordeeld is, lezen wij in da Tel: Willy Cammans begon in Venlo een schoenwinkel en snelzolerij en huwde later met een Nederlandsche vrouw van Joodsche afkomst. Men mocht hem in Venlo graag. Hij was zeer gezien en vooral de laatste jaren scheen hij over veel contanten te beschikken. Hij was vaak in Duitschland, nu eeDs voor zaken zooals hij zeide, dan weer voor zijn genoegen. Een enkele maal ging de caféhouder M., met wien hg veel omging, mede, totdat hij in Januari van dit jaar, toen hg zich weer met zijn auto naar Duitschland begaf, in Suchtelen plotseling werd gearresteerd en gevankelijk naar Munster overgebracht. Daar te Venlo spoedig het gerucht ging, dat hij zich aan spionnage[zou hebben schuldig gemaakt, werden op verzoek van de familie door den burgemeester van Venlo, mr. Berger, en den commissaris van politie aldaar in Duitschland inlichtingen inge wonnen. Daarbij bleek, dat de be doelde geruchten juist waren. Met den Nederlandschen consul-generaal, dr. De Decker, te Dusseldorp, werden toen herhaaldelijk besprekingen ge voerd. Het vooronderzoek duurde lang. Sporadisch kreeg de familie de echtgenoote was intusschen door het voorgevallene zenuwziek geworden eenig bericht van Cammans, doch uit zijn brieven klonk steeds een toon van optimisme. Men dient hier bij evenwel in aanmerking te nemen, dat hij in zijn brieven niets over de zaak zelf kon schrijven. baan in te slaan,['waartegen baar ouders zich echter verzet hadden. Op de estancia La Soluza zou er van artistieke studies wel niet veel meer komen. Lucien had een geprononceerd Vlaamsch type blond haar en kneveltje, een vol, open gezicht met helderblikkende oogen, een slanke figuur en een goed ontwikkelden geest. Tot dusver had hij heel tevreden stellend gewerkt als student; nog twee jaar, dan was hij klaar en zou hij zijn diploma als landbouw ingenieur krijgen. Of hij dan terstond naar Argentinië zou terugkeeren of eerst nog eenigen tijd practisch gaan werken op groote Europeesche land bouwondernemingen was nog niet bepaald. Wordt vervolgd. op Donderdag 5 November de zaak voor het Volksgerecht behandeld. Den volgenden dag viel de doodstraf. Mr. Tonnair heeft, naar wij ver nemen, een verzoek om gratie inge diend, dat door verschillende autori teiten wordt gesteund. Of de Neder landsche regeering dit verzoek officieel zal kunnen ondersteunen, zal afhangen van de vraag, of Cammans Nederlander is. Van Duitsche zijde werd o.m. nog het volgende meegedeeld: Reeds geruimeu tijd had men Cammans verdacht en de gangen van hem en zijn vrienden waren lang nagegaan. Cammans zou het hoofd zijn van een complot, dat te Venlo en Maastricht vertakkingen heeft. Hg zou zich niet alleen aan een poging tot spionnage hebben schul dig gemaakt, maar ook langen tijd op illegale wijze geholpen hebben. Duitsche Jolen zonder papieren, evenals hun geld en sieraden over de grens te brengen en verder als koerier tusschen Duitsche Joden uit het buitenland en hun familie in Duitschland dienst hebben gedaan. Voorts zou hij in verbinding hebben gestaan met een buitenlandsche mo- gerdheid en getracht hebben, door omkooperij zich op de hoogte te stellen van Duitsche militaire gehei men, met het doel deze te verkoopen. Zgn zwager Smit zou hem in ver schillende gevallen hierbij geholpen hebben. In hoeverre het bovenstaande voor het volksgerecht ten laste ge legd, kon men niet mededeelen. Verdacht van kindermoord. Zaterdagmorgen heeft de gemeente politie te Venlo op last van den officier van justitie den 32-jarigen werklooze J. J. en diens 22-jarige echtgenoote aangehouden. Het echt paar wordt verdacht in het begin van dit jaar een kindje van enkele weken moedwillig den verstikkings dood te hebben doen sterven. Of schoon de vrouw, die de daad be dreven zou hebben blijft ontkennen, heeft de man een bekentenis afge legd, welke echter in hoofdzaak ten nadeele van de vrouw is. Het misdrijf is door de recherche achterhaald, als gevolg van een twist tusschen de gearresteerde vrouw en haar buurvrouw, waarbij eerstge noemde is mishandeld. Bij het onderzoek omtrent dezen burentwist kreeeg de politie aanwij zingen, welke er op wezen, dat het kind zou zijn gedood. De gearres teerde" vrouw moet destijds na het plegen van haar misdrijf heel zenuw achtig buiten haar woning gesneld zijn en aan een buurvrouw hebben medegedeeld, dat haar kind dood was. Toen deze buurvrouw in de woning der gearresteerde vrouw binnenliep om zich in het bedje van het ster ven van het kind te overtuigen bleek haar, dat een kussen op het gezicht van het kind lag, terwijl dit nog teekenen van leven vertoonde. Het kind is daarna gestorveD en zonder dat er iets van het misdrijf is uitgelekt, begraven. Na het verhoor door de recherche zgn beide aangehoudenen in de straf gevangenis te Roermond opgesloten. Brandstichter opgespoord. Door de gemeente-politie van St. Oedenrode is, naar het Hgz. meldt, naar 's-Hertogenbosch, overgebracht de 24-jarige dienstknecht C, K., die den nacht van 3 op 4 Juni j.l. om ongeveer half een het woonhuis met inbegrip van stal en bakhuis van de -landbouwster de wed. Oppers op de Sloef te St. Oedenrode in brand stak, waarbij verschillende stuks vee verbranden en zes menschenlevens in ernstig gevaar werden gebracht. Het was den dader gelukt met één lucifer het woonhuis met boerderij en bij bouw in vlammen te doen opgaan. De dader had reeds lang met het plan rond geloopen om op deze manier zich te wreken over een vechtpartij bijna een jaar geleden met een der zoons van de wed. Op pers. Bg een onderzoek van meer dere diefstallen tegen den aange houdene, gedurende den laatetentijd gepleegd ten huize "an de wed. van Nostrum op den Hout, alwaar de dader in dienstbetrekking was, kreeg de gemeentepolitie argwaan en wist den man tot een volledige beken tenis te brengen, den brand uit wraak te hebben gepleegd. De dader werd opgesloten in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch. Dc bottenrapers van Berlijn. Ongeveer 75.000 kilo beenderen zijn in Berlijn gedurende de maand Oc tober door kinderen van 764 scholen verzameld ten behoeve van de cam pagne tegen verspilling. Dit is onge veer 10.000 kilo meer dan in de maand tevoren. De beenderen worden gebruikt voor de productie van vet en vee voeder. Vliegrampen. In Mannheim heeft een ernstig vliegongeluk plaats gehad, waarbij tien menschen het leven lieten. Het ongeluk betrof een lijntoestel van de Deutsche Lufthansa. Ook in Polen had, op het vliegveld bg Warschau, een ernstig vlieg- geluk plaats. Het vliegtuig uit Krakau wilde in den mist bg War schau landen; de landing mislukte. Vier passagiers vonden den dood. Zeven personen, n.l. vijf passagiers, benevens de piloot en de radiotele grafist werden zwaar gewond. Orkaan over Manilla. Een geweldige storm heeft Manilla en omgeving geteisterd. Er zgn vele slachtoffers. De materieele schade is groot. Tot de slachtoffers behoort o.m. de 26 leden tellende bemanning van het visschersvaartuig „Perlla" en drie leden der bemanning van den kotter „Malaya." stand, - Ik j zalig iets te dat ge den. Och, 8 Abel Igur broer B Mozes Pharao! David I [en s vader S« Suzan! w ouderlinj Daniëlpö w dan I De gf G met hel -oefi haar Ha En- een schaf Vrager Neen...

Peel en Maas | 1937 | | pagina 10