DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Er dreigt gevaar! Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Buitenland. Van de Sport velden. Gemengde Berichten Zaterdag 6 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 45 Er dreigt gevaar. Gevaar voor het onderwijs. De zes grote onderwijs-organi- saties, die tezamen nagenoeg alle leerkrachten van het openbaar en bijzonder onderwijs omvatten, hebben alarm geslagen! Zij hebben zich met een adres gewend tot Regering en Volks vertegenwoordiging en op hen een beroep gedaan om dit gevaar af te wenden. Thans richten de onderwijzers, die uit dagelijkse, droeve ervaring dit gevaar kennen en steeds groter omvang zien aannemen, zich tot het Nederlandse volk. Want het gaat hier om de kinderen, uw kinderen, onze kin deren, dus om de toekomst van ons valk. Daarom roepen wij de ouders in het geweer om met ons, onderwijzers, schouder aan schouder te staan en het gevaar, dat een ramp dreigt te worden voor de jeugd, te keren. Welk gevaar is het, dat alle onderwijzers, mensen van de meestuiteenloopende levens- en wereldbeschouwing, gedrongen heeft, de handen ineen te slaan en eendrachtig de strijd ertegen te voeren Het is de langzame maar zekere ondermijning van ons volks onderwijs tengevolge van de veel te ver doorgedreven bezuinigings maatregelen der laatste jaren, die bezig zijn aan de school onher stelbaar schade toe te brengen, tenzij men ter elfder ure van deze dwaalweg terug keert. Wat is er gebeurt Velen hebben wel eenig besef hoe ook onze volksschool aan de narigheid van de crisisdruk niet is ontkomen, dat ook bij het onderwijs de bezuiniging slopers- werk heeft verricht, maar wat er precies werd vernield, hoe het volksonderwijs werd verknoeid hoe ver men is gegaan met de afbraak, dat weten verreweg de meesten zeker niet. IZe hebben wel eens iets op gevangen van de grote k!assen: van wachtgelders en werkloze onderwijzers en van onbetaalde arbeid, maar zij hebben geen voldoende notie van de omvang van het kwaad en evenmin van de funeste gevolgen voor onder wijs en opvoeding. fcBij elke nieuwe maatregel stel de de Regeering steeds weer op de voorgrond, dat aan de vitale belangen van het onderwijs niet mocht worden geraakt, maar zij bezuinigde steeds rustig verder, en de toestanden aan menige school dreigen zo te worden, dat aan onze kinderen wordt onthouden de degelijke opvoeding de grondige ontwikkeling, die ze in de zware strijd om het be staan zo hard nodig zullen hebben. Meer nog dan ergens anders moeten we bij het onderwijs zo spoedig mogelijk herstel brengen voor wat door allerlei bezuini gingsmaatregelen is beschadigd Wij beseffen ten volle de grote waarde van ons universitair en middelbaar onderwijs en wij kunnen er ons in verheugen, dat dit, en met name het hoger on derwijs, onder de crisis veel minder heeft te lijden gehad dan de lagere school, maar een bouw werk is niet te redden in zijn bovenbouw, als men de grond slagen ervan ondergraaft, li De basis van ons volksonder wijs wordt met den dag slechter en daarom moeten wij zo spoe dig mogelijk „den Wegzuriick". ^In het grote bezuinigingsplan van de vorige Regering werd Onderwijs aangeslagen voor maar eventjes 28 pet. van de totale effectieve bezuiniging en wanneer we de maatregelen nagaan, kun nen we ze tot twee grote ru brieken brengen: 1. Loonsvermindering; 2. Vergroting der werkloos- T heid. Deze maatregelen toch bepaal den zich hoofdzakelijk tot salaris verlaging en tot verhoging van de leerlingenschaal. De leerlingenschaal vooral, was voor de bezuiniging het panacee. Als bij tooverslag waren daaruit de millioenen te voorschijn te brengen. Even een paar getallen veranderd en de millioenen lagen weer voor het grijpen. Eén hocus pocus en het ezeltje niesde weer gouden ducaten zooveel men maar wilde. Verhoging van de leerlingen schaal toch was niets anders dan het ontslaan van enige duizenden onderwijzers en onderwijzeressen. De klassen werden groter ge maakt, elke leerkracht kreeg meer leerlingen voor zijn rekening en iedereen begrijpt het, dat hier door minder krachten nodig wa ren en evenzovele salarissen werden uitgespaard, al stond daar dan ook een steeds aflopend bedrag aan wachtgelden tegen over. Verminking van een goede wet. In 1920^af de eerste minister van ondewijs, Dr. de Visser, ons een onderwijswet, die vrijwel algemeen geprezen wordt als een meesterwerk van wetgevende ar beid. Wij leven nog altijd in naam onder die wet, maar hoe schromelijk is zij in de loop der jaren verminkt 1 Een van de voornaamste ver minkingen betreft de leerlingen schaal. In 1920 tot stand gekomen, werd deze schaal reeds verslech terd in 1923. In 1924 kregen we de beruchte 48-schaal. In '28 gingen we weer terug naar de schaal van 1923. In '33 werd deze weer verhoogd en in 1936 nogmaals verhoogd. Verandering van leerlingen- ichaal brengt voor de meeste scholen mee een wijziging iri de verdeeling der klassen, een totale reorganisatie. In 16 jaar tijds werd dus maar even 6 keer ge reorganiseerd. Nauwelijks was men in een nieuwe toestand eenigszins inge leefd, of er stond weer een wij ziging voor de deur. Dat zo iets alleen reeds nadelig moet zijn voor de geregelde gang van zaken bij het onderwijs, spreekt wel van vanzelf. Wordt vervolgd De dominee in de dancing. Zit er kwaads in het dansen Wee hen, die aanstoot geven.. V erdraagzaamheid. Delft is een Ned. Herv. dominee rgk, die het zich tot een gewoonte heeft gemaakt om, zonder de minste poging tot verheimelijking zijnerzijds, openbare dansgelegenheden te be zoeken en daar mee te dansen. Gemeenteleden hebben een aan klacht wegens „onchristelijken levens wandel" tegen hem ingediend, waarop het classicaal bestuur den dominee provisioneel schorste, bij het provin ciaal kerkbestuur hem voordragend tot ontslag. Tot zoover de feiten. Wanneer ik deze gebeurtenis thans tot onderwerp van een korte be schouwing maak, is het geenszins om het „pikante" van het geval, maar om de moraal, welke er voor ons allen uit te trekken valt. Laat ik eersteens het standpunt van den geschorsten dominee weer geven, zooals ik het vond omschreven in de N.R.Ct. In zijn ambtelijke practijk, met name bij het catechetisch werk, kwam dominee Lammerink zoo heet hij herhaaldelijk in aanraking met het verschijnsel „dansen." Hem was geleerd en waarschijnlijk leerde hij ook zelf, dat een Christen niet danst. Gelegenheden tot dansvermaak waren voorportalen van de hel. Ten dans gaan en tevens zich voor de belijdenis des geloofs voorbereiden werd als een innerlijk onware en onwaaraentige houding gebrandmerkt en zelfs werden soms zij van de catechisatie geweerd die het dansen niet wilden laten. Tot nog toe had onze predikant zich bij dezen stand van zaken neer gelegd. Maar blijkbaar niet in vollen vrede des gemoeds. Want het begon hem te kwellen, dat hij, aldus doende, een oordeel uitsprak over dingen, Waarvan hij toch eigenlijk weinig of niets wist. Hrj begon met zelf dans les te nemen, stelde een onderzoek „in loco" in en kwam tot de over tuiging, dat het dansen een gepast vermaak kan zijn en zelfs in boven genoemde openbare gelegenheden niet die absolute veroordeeling ver dient, die er nu in de kerkelijke kringen, waarin hij verkeert, over wordt geveld. „In eigen gemoed ver zekerd zijnde", ging hij er mee door, omdat hij het dansen zelf als een ontspannend en weldadig genoegen ervoer. Zooals gezegdzonder ook in het minst hierbij steelsgewijze op te treden. Aldus het standpunt van den dominee. Ik vind, dat er op dat standpunt heel wat af te dingen valt. Wat het oordeel op zich zelf betreft, over het dansen, dat komt me niet onaannemelijk voor. Uit ondervinding kan ik geen gefundeerd oordeel er naast of tegenover stellen, want ik kan evenmin dansen als de begijntjes en kwezelkens door Emiel Hulle- broek bezongen. Uit hoofde van mijn beroep verdwaal ik echter wel eens op een balavond en dan nou dan zie ik niet veel kwaads in die dan- serij. Nochtans, dat is een indruk, welke alleen waarde heeft voor me zeiven en een zeer oppervlakkige is. WelKe gedachten het dansen opwekt of kan opwekken, en waartoe het aanleiding kan geven, ik weet dat niet. Me dunkter kan zóó worden gedanst, dat het een beschaafde ontspanning is én er kan worden gedanst op een wijze of op zoodanige plaats, dat moreele gevaren geens zins zijn uitgesloten. Ik neem aan, dat dominee Lamme rink oprecht meent, dat in het dan sen, zooals hij het beoefent, geen kwaad schuilt. De „oprechtheid der duiven" zal ongetwijfeld zijn deel zijn, maar of hij ook „voorzichtig (is) als de slangen"? Onwillekeurig denk ik op het oogenblik aan een anderen dominee, aan hem n.l., dien ik nogal eens be luister tijdens het godsdienstig vragenuurtje van de N.CR.V. Heel veel vragen op godsdienstig gebied zijn informaties, of dit of dat in de een of andere omstandigheid wel kwaad is. De radio-dominee tracht op dergelijke vragen met groote nauwgezetheid een antwoord te geven, maar ik kon het me toch hoezeer ik zelf tot de erg „zwakke" broeders behoor zoo goed ver klaren, dat hij op'n gegeven moment uitriep Waarom willen de menschen voor het bepalen van hun houding een of ander opzicht toch altijd weten, of ze met iets bepaalds .kwaad" doen Waarom altijd dat aftasten van de grens van het toe laatbare Waarom niet gewandeld op de breede baan van het positief- goede Ik wil daarmee geenszins te ken nen geven, dat ik het dansen voor iedereen en in alle omstandigheden als een levensuiting beschouw, welke „op het kantje af" is. Maar voor een dominee.... Als een dominee, na het dansen geleerd en beoefend te hebben, als zijn inzicht kenbaar maakt, dat het een gepast vermaak „kan" zijn en zelfs in openbare gelegenheden „niet die absolute veroordeeling verdient" welke er in kerkelijke kringen over geveld pleegt te worden, dan geeft hij daarmee toch wel duidelijk te kennen, dan geeft hij daarmee toch wel duidelijk te kennen, dat het dansen zich beweegt langs de grens, die de radio-dominee bedoelde. En dat een dominee langs die grens als gangmaker voor zijn gemeenteleden optreedt, het is, laten we zeggen „weinig passend." Het is niet hetzelfde, wie het doet, als er iets gedaan wordt. In breede christelijke kringen wordt het dansen, althans het openbare dansen, als een voor den christen ontoelaatbare levensuiting beschouwd Men kan daarover, ook als christen, een andere opvatting hebben. Wan neer de lezer of ik bij een behoorlijke gelegenheid ons eens aan den dienst van Terpsichore zouden wijden, dan zal niemand zich daarover ergeren, maar een dominee geeft in zulk eval wél ergernis. Deze dominee, en wij allen, we kennen meestentijds zoo weinig van het begrip verdraagzaamheid. In naam der verdraagzaamheid vorderen we van degenen, die ènders denken, dat ze ons zonder ergernis zullen toestaan te handelen naar eigen inzicht en overtuiging. Inderdaad, wanneer die anderen zoo doen, zijn ze verdraagzaam. Maarer bestaat een hoogere graad van verdraag, zaamheid en deze kunnen we slechts voor ons zeiven verwerven. Dht soort verdraagzaamheid berust op offervaardigheidze doet ons tót de grenzen van het redelijke nalaten, wat een ander kan ergeren, ook al zit er naar de eigen overtuiging niets verkeerds in hetgeen we wilden doen. Wanneer we allen verdraagzaam waren in dien zin, dai zou er altijd vrede zyn op de wereld en eendracht. En dat we daarvan in feite nog zoo heelver af zijn, is de duidelijke, maar trieste aanwijzing van onze weinige, échte verdraagzaamheid. Een boring in 1923 te Corle bij Winterswijk bracht dan ook inder daad aan het licht, dat op een diepte van pl.m. 660 M. onder de oppervlakte een dikke groenachtige aardolie kon worden geconstateerd in de boorkernen. De boring had echter hoofdzakelijk ten doel het vinden van steenkool, die inderdaad op pl.m. 1000 meter werd gevonden, een diepte, voorloopig vrij moeilijk voor de exploitatie. De petroleum wordt bij voorkeur aangetroffen op de toppen der onderaardsche plooien, die door ge weldige geologische krachten wer den gevormd. De lichtere olie drijft uit den aard der zaak op de onder aardsche waterlagen. Op die onder aardsche plooitoppen was de kans op het vinden van olie dus het grootstboven de olie verzamelden zich ga3sen, die wanneer de druk groot genoeg is, in staat zijn de olie door de boorgaten omhoog te persen. De dringende petroleumnood op aarde is een aansporing om overal waar petroleum kan worden ver wacht, de kostbare exploratie- en zoo mogelijk exploitatie-boringen te verrichten, opdat wij in tijden van nood misschien in siaat zullen zijn onze benoodigde petroleum zelf te w:nnen. Nederland heeft een sousterrain. Ik ben blij, dat ik onlangs een foto in de krant zag van mevr. KleinSprokkelhorst. Ze ziet er aardig uit en toch had ik me zoo'n griezelige voorstelling van haar ge vormd. Een wichelroede-loopster is voor mij toch altijd nog zoo'n beetje iemand die aan zwarte kunst doet- Ze loopt met de uiteinden van een vorkig stokje in de handen we gebruikten die stokjes vroeger voor catapulten en als dan op een ge geven moment de punt naar bene den slaat, dan zit daar ter plaatse 'n onderaardsche gang, 'n verborgen goudschat, 'n waterader, 'n oliebron of 'n ontvoerd en vermoord kindje, precies zooals de opdrachtgever het v rlaDgt. 't Is geweldig interessant. Mevrouw heeft nu al onderaardsche gangen ontdekt, althans aangeduid, in Gouda, Delft, Den Bosch, Breda, IJsselstein en ettelijk andere plaatsen. Het eene gemeentebestuur is al doller op romantiek dan het andere en, jaloersch als ze op elkaar zijn, ze ontbieden allemaal mevr. KleinSprokkelhorst om haar de kaart van de gemeente- ondergronds te laten schetsen. We moeten zoetjes-aan wel tot de con clusie komen, dat heel Nederland ondergraven is. Wat we met het sousterrain van ons vaderland kunnen doen Wel, we maken het bewoonbaar voor tijd van oorlog. Als de vijand komt, gaan we met z'n allen in onze mollen- gangen, waar we gastvrij kunnen toeven en even ongenaak- als on vindbaar blijven, tot men bovengronds elkaar vermoord heeft. Intusschen, zou het niet goed zijn, als we de gave van mevr. Klein Sprokkelhorst eens controleerden, vóór we ons al te zeer aanstellen Eiken dag worden weer nieuwe on deraardsche gangen ontdekt, maar nog steeds is de wacht op het besluit van een gemeentebestuur om een deel van dien boel eens te laten op graven. Het geloof in de wichelroede-kunst is wel wat erg weinig gefundeerd. Dezer dagen maakte de Rotterdam- sche politie reeds officieel gebruik van mevr. Klein's kunsten voor de nasporing naar een vermist kind. Vóór we in die richting verder gaan is het van groot belang om de waarde van de wichelroede-uit komsten te toetsen aan de werkelijk heid. Op het gebied der criminaliteit hebben we voorloopig genoeg te stel len met graphologie e.d. Moet het nu ook nog zoover komen, dat de politie aresstanten een vorkig houtje boven het hoofd Jaat houden om, als het neerslaat, te kunnen besluiten, dat in de hersenen van den aangehou den de geheimen van een moord verborgen worden gehouden Krakelingen. Wat bergt onze bodem Vliegtuigen, tanks, vrachtauto's, ze vréten de olie weg ter voor bereiding van de a.s. groote oor logen. We moeten in die oorlogen, zoo noodig, niet alleen kunnen méédoeu, maar we moeten die zien.... te over leven. Dan zal er weer olie noodig zgn, hopen wevoor vreedzamer doeleinden. De moderne techniek drijft nu eenmaal op olie Maar de bekende wereldvoorraden zijn lang niet voldoende voor de wereldconsumptie. Eerder nog dan aan steenkool dreigt in betrekkelijk afzienbaren tijd een tekort aan olie. We moeten ons zelf zien te helpen, want ieder zorgt voor zich in dezen tijd en laat den ander liever.... Zoo leven de volkeren ne eenmaal onder elkander. We moeten daarom met meer dan gewone belangstelling de olieborin gen bezien, welke thans in ons land plaats hebben en in Balkbrug slechts een begin vonden. Van deskundige zgde vernamen we, dat de bedoelde boringen een groot nationaal belang vertegen woordigen en daarom ernstiger aandacht verdienen dan velen wel meenen. De geolologische constructie van den ondergrond van Nederland is van dien aard, dat reeds lang door onze geologen de kans op het vinden van petroleum waarschgnlgk werd geacht. Het mysterie-Schacht. Er woedt in Berlijn een hevige politieke strijd om de economische macht. Goering en zijn aanhangers wenschen alle zeggenschap inzake de uitvoering van het vierjarenplan aan zich te trekken door uitschake ling van Schacht's bevoegdheden als min. van Econ. Zaken en Schacht wil die bevoegdheden ook wel over dragen, omdat hij geen verantwoor delijkheid kan aanvaarden voor de wijze, waarop Goering op generaais- manier de economische productie met commando's wil regelen, zonder ontzag voor de rechten der indus- trieele bezitters en zonder rekening te houden met zakelijke mogelijk heden. Maar Hitler, die altijd groot ver trouwen heeft gehad in Schacht als financier en econoom, wil Schacht niet laten gaan. De zaak is dus Goering drijft tegen den zin van Schacht als min. van Economische Zaken bepaalde maatregelen door en wil Schacht weg hebbenSchacht is deswege ook bereid om te gaan en weigert zelfs reeds maanden lang om nieuwe rijkswetten mede te onder teekenen, maar: Hitier houdt Schacht vast Deze laatste heeft de knoop willen doorhakken door zélf aan de pers een verklaring te geven, dat hij zijn ministerieele bijltje er bij heeft neer gelegd, doch noch steeds is geen bericht van de offlcieele bewilliging in de ontslagaanvrage verschenen per Kg. thans voor den consument met 11 cent gestegen. VENRAY, 6 Nov. 1937. LUXOR THEATER. „Ein Madel vom Ballet Anny Ondra wil met alle geweld aan het tooneel. Weliswaar zijn er enkele generaties van voorouders, die tevergeefs geprobeerd hebben op de planken furore te maken, doch dit alles kan Anny niet weerhouden, ook een poging te ondernemen. Zoo doende komen we met haar terecht in de operette sfeer. Zij is nog erg kinderlijk, bij het kinderachtige af, maar heeft al hevige belangstelling voor de liefde van anderen. Als ge volg daarvan doet zij allerlei pogin gen, om paartjes, die naar haar meening bij elkaar behooren, ook inderdaad aan elkaar te koppelen, maar al deze goedbedoelde pogingen loopen wel eens glad verkeerd uit. Anny komt op de planken en juist als iedereen denkt, dat zij het er nu eens goed zal afbrengen, begint ze ook te stotteren en is ze haar ge- heele rol vergeten. Dat komt. door het feit, dat zij de ramp van de film gezelschap ziet van een man. Voor dien man voelt zij nu plotseling zooveel, dat zij het plankenleven opgeeft, om een degelijke huismoeder i worden. Met „Ein Madel vom Ballet" roe pen wij de charme, de bekoring en de gemoedelijkheid van „die goeden ouden tijd" weer voor U op. U ziet er hoepelrokken eh de groote hoeden, de paardentram en de eerste vlieg machine. U ziet de quadrille en de can-can dansen. U hoort de bekoor lijkste muziek, die ooit gecomponeerd is. Dan herinnert U zich ook den glorietijd der oude operette met de schlagermuziek, die haar weerga niet heeft. De regisseur heeft van alle kwali teiten van Anny Ondra een dank baar gebruik gemaakt, zoodat deze film een vlotte amusementsfilm ge worden is, waarnaar ieder met ge noegen zal kijken. Als tweede hoofdfilm „Het geheim van Slot Vogelöd." Ook in deze film het spel zonder uitzondering af. Maar even moet ons van het hart, dat Karl Hellmer is te zien in een wondermooie rol, dat Walther Stern- beek en Hans Stüwe als de graven van Vogelöd, CarolaHöhn als gravin- echtgenoote mooi spel te zien geven. Een sterke, spannende film.... gespeeld door eerste krachten, zij geven knap en boeiend spel te zien en men zal ongetwijfeld van het geheel genieten Noord-Limburgsche Fokvecdag. Het bestuur van den Noord-Lim- burgschen Fokveedag heeft besloten, om bg gelegenheid van de opening der nieuwe veemarkthal te Horst, op Dinsdag 30 November a.s. een toon- en verkoopdag te houden van jonge stieren in deze markthal. Men ver zoekt ons mee te willen deelen, dat inschrijvingen kunnen geschieden bij den secretaris van den Noord-Lim- burgschen Fokveedag den heer G. Tielen te Sevenum, tot uiterlijk 13 November. In verband met het sa menstellen van den catalogus, wordt verzocht zoo spoedig mogelijk aan gifte van deelname te doen. De verdere regeling zal nog nader worden bekend gemaakt. De rubberfabriek „Radium gesloten. De N.V. Hollandsche Rubberfabriek „Radium" gelegen aan den Lagen Kanaaldijk te Maastricht heeft Zaterdag het bedrijf volledig stop gezet. De oorzaak is gelegen in finan- tieele moeilijkheden waarin het be- drgf verkeerde en de vermindering der productie, waardoor het niet meer mogelijk was uit de impasse te geraken. Door deze stopzetting komt onge veer 150 man personeel zonder werk. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP De lastige wedstrgd die Serv. in F.rakkenstein speelde werd ook tot een goed einde gebracht, zoodat Serv. wederom twee puntjes rgker werd, en nu een ernstige bedreiging vormt voor de twee leiders dezer afdeeling, die ieder twee verliespunten boeken. Deze twee clubs moeten elkander nog tweemaal ontmoeten, dat wil zeggen dat ze nog gelegenheid krij gen, onder elkanders duifjes te schie ten, en hiervan kan Serv. profiteeren. Er opent zich voor de Venraysche club een nieuwe hoopvolle toekomst. Laat ons dezen runner-up in de gaten houden schreef de Maandagmorgen. In Brakkenstein ontmoette Serv. meer tegenstand dan wel verwacht werd. Serv. speelde hier met twee invallers Essing en Eibers (die uit stekend voldaan hebben) een zeer goede wedstrijd. Vooral voor de rust stond de wedstrijd op hoog peil en had Serv. een veilige 20 voorsprong. Daarna namen ze het weer eens te kalm op met als resultaat dat Brakkenstein bg verrassing een doel punt maakte, hetgeen Serv. wakker maakte, en zelfs hard moest werken om de overwinning te behouden. Hiermee blijkt wel duidelijk dat het klasse-verschil dit seizoen niet zoo groot is tusschen de clubs dezer afdeeling. Dit ondervond Gennep maar al te zeer in Ooy waar de thuisclub na een zeer rumoerigen wedstrgd met 32 in de meerder heid bleef. Zondag a.s. is Serv. I vrij en over 14 dagen krijgen we 2den Zondag, zoodat ze van deze rust periode kunnen profiteeren. Servatius 4 sloeg Ysselsteyn met 72 en hiermede hebben ze ongeveer de helft van de competitie achter den rug. In deze afdeeling is nog een club bijgekomen nl. Grubbenvorst. Wanneer iu deze competitie het pro gramma vlot afgewerkt wordt kun nen we hier een vroegtijdigen kam pioen begroeten. Zondag moet het tweede naar Excelsior IL Aangezien dit elftal Zondag compleet uitkomt moeten ze staat zijn dezen wedstrgd te winnen. Serv. 3 had verleden Zondag vrijaf. Zondag a.s. komt Merselona op be zoek, dit kan een spannende ont moeting worden, waarin beide par tij hard om de overwinning zullen vechten. Indien Merselona over dezelfde krachten beschikt als ver leden jaar dan zal het niet ver vaD een gelijk spel blijven, of denkt Serv. 3 er anders overDeze wedstrijd begint om 2 uur. Beroovingen tc Helmond. Dinsdagmorgen deed de Rechtbank te Roermond uitspraak in de straf zaken tegen een tweetal gedetineerde vrouwen, die zich te Helmond hadden schuldig gemaakt aan berooving van een paar lieden uit deze streek. De 26-jarige f. S. uit Eindhoven kreeg een jaar gevangenisstraf, ter wijl de 41-jarige H. H. uit Asten er met negen maanden afkwam. Beiden met aftrek van het voorarrest. Door electrischen stroom gedood. De 17-jarige J. v. Sonbeek wonende in de Boterstraat te Oss, had Dins dagmiddag bg het verrichten van eenige werkzaamheden aan een elec- trische laschmachine het ongeluk met den stroom in aanraking te komen. De jongeman werd op slag gedood. Boter voor consument weer zes cent per kilo duurder. De heffing op boter is voor de week van 31 October tot en met 6 Nov., behoudens tusschentijdsche wgzlgiDg, wederom op 40 cent per K.g. vast gesteld. Aangezien de Leeuwarder boter- noteering, die de vorige week reeds 5 cent was gestegen, thans wederom 6 cent omhoog is gegaan, terwijl beide keeren de crisisheffiDg onver anderd op 40 cent per Kg. werd ge handhaafd, is de detailprijs van de boter met ingang van Woensdag derhalve weer met 6 cent verhoogd. In 14 dagen tgd is de boterprijs Gennep 5 4 0 1 8 12—6 Boxmeer 4 3 0 1 6 16—3 Servatius 5 3 0 2 6 11—8 O.V.C. 5 3 0 2 6 14—10 V.V.L.K. 3 2 1 0 5 7—5 D.E.V. 4 1 1 2 3 6—15 H.S.C. 4 1 0 3 2 8—13 B.V.C. 4 1 0 3 2 5—11 Brakkenstein 4 0 0 4 0 4—9 VALK-REVUE. De Valk zakt wat af. Het feit van den dag was in afd. Zuid f, de nederlaag die de Valk op eigen veld van Eli uit Lieshout te slikken kreeg. Voor de Valken, die sedert 18 Febr. 1934 (De ValkSevenum 2 4) op eigen veld niet meer verloren had, is deze onverwachte nederlaag een leelijke streep door de reke ning. Aan kansen hebben zij in dezen wedstrijd geen. gebrek gehad. Indien de voorhoede deze dan ook had weten te benutten, dan was dit schoone record wellicht iets langer intact gebleven. G.V.V. won van Deurne met 80. Dat voorspelt niet veel goeds voor a.s. Zondag. Mierlo-Hout blijft G.V.V. op den voet volgen. Van S.V.V. werd weer met 20 gewonnen. De Hel- mondsche derby tusschen de reserves van Mulo en Kolping eindigde in een draw 33. Udi behaalde haar eerste overwinning 42, ten koste van Sparta. De Valk 2 werd in Lomm wat vaster op de laatste plaats gedrukt. Met 2—0 moesten de reserves het onderspit delven. De Valk 3 verloor met een gehan dicapt elftal met maar eventjes 8—0 van de Smakt. De speelmethode van laatstgenoemde mag wel eens worden herzien. Morgen staat de Valk I weer voor een uiterst moeilgke taak. Alleen een Valk-team in topvorm is in staat G.V.V. tot de orde te roepen. We hopen dat de Venrayers a.s. Zondag haar inzinking te boven zgn en ons weer zullen laten genieten van eeD spannenden strjjd. De Valk 2 gaat btf H.S.C. 3 op de thee. Ofschoon H.S.C. niet voor de poes is, verwachten we toch een Venraysche overwinning. De uitslag van de Valk 3—de Valk 4 zal wei niet voorspeld behoeven te worden. In elk geval wordt het een Valk-overwinning. Op 14 Nov. a.s. speelt de Valk I in Horst een wedstrgd tegen H.S.C. I, ten bate van het Priesterstudiefonds. A.s. Zondag om 11 uur vergadering van de Valk-junioren in het Patro naat.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9