TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS De wereld en de oppositie. FEUILLETON. Smeulend vuur. Het lokartikel en de Middenstand. Van alles wat. LEED 3 JAAR AAN RHEUMATI1K KLOOSTERBALSEM Zaterdag 6 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 45 Wat België ons leerde. Oordeel niet te hard, opdat gij niet geoor deeld zult worden. Het politieke spel is hèrbegon- nen. De „regeeringstroepen" heb ben zich in het Haagsche Binnen hof geïnstalleerd en stapelen er hun munitie naast de deskundig opgestelde vuurmonden. De tegenstrevers sluipen over het Binnenhof en het Plein, over de Kneuterdijk langs de Vijver, door de Hofstraat, overal zoekende, waar de zwakke plek ken der verdediging zijn. Ze praten en overleggen met elkaar, drinken zich „moed" in de Witte en verdeelen de rollen. Om uit de beeldspraak te ko men en de werkelijkheid voor oogen te houden: de schriftelijke stukken over de staatsbegrooting zijn gewisseld, het openbare debat over de samenstelling der regeering, haar program en beleid begint op 9 November, de Eerste Kamer is Dinsdag reeds bijeen gekomen, kortom het politieke tournooi vangt aan, dat elk na jaar en in het bijzonder bij den aanvang van een 4jarige zittings periode van de Tweede Kamer, in het parlement wordt gestreden en méér dan het algemeene volksbelang de oplossing der vraag tot inzet heeft: wie, welke partij of groep van partijen voorloopig de macht in handen zal hebben. Deze herhaaldelijke machtsstrijd is de sombere, maar noodzakelijke consequentie van het democra tische en parlementaire stelsel. Er is geen goed zoo groot, of er zit een kwaden kant aan. Iedere politieke leider is zich bewust, dat hij „het" beter kan een ander, meende hij zulks niet, dan zou hij geen politieke leider zijn. En elke partij is voor zich overtuigd, dat in haar pro gram de beste beginselen voor het volk zijn vervat, droeg ze deze overtuiging niet, dan miste ze haar bestaansgrond. De machtsstrijd is daarom on vermijdelijk, maér en dat wordt nogal eens vergeten hij heeft zijn grenzen. Grenzen van betamelijkheid en verstand. De strijd mag er niet zijn óm den strijd, maar dient te worden gevoerd om het algemeen belang. Dat belang eischt, dat de strijd om de macht niet al te ver wordt doorgezet. We moeten er ons in bepaal de omstandigheden in kunnen schikken, dat een andere partij of groep van partijen tijdelijk de macht verwierf en er dan verder toe meewerken, dat de gevestig de regeering haar werk zoo goed mogelijk zal kunnen doen. Die medewerking behoort dan minstens te bestaan uit een loyaal gevoerde oppositie, welke er op is gericht om het regeer- ingswerk zooveel mogelijk naar Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 28. Hij deed het feitelijk gaarne eerstens omdat het hem verheugde zijn oogappel dit groote plezier te kunnen verschaffen, maar ook omdat hij zelf nog nooit in Zwitserland geweest was. Ze maakten de reis per auto, meestal in betrekkelijk korte dag. routen. De heerlijke Rijnstreek met haar gezellige oude steden, omgeven door hunne moderne uitwassen, de trotsche burchten en kasteelen, uit wier holoogige verwoeste ramen en poorten de geheimzinnige sagen en sprookjes fluisterden, maakten een geweldigen indruk op het romantisch voelende gemoed van het jonge meisje. Dan volgden de geweldig sombere bosschen van h, t Schwarzwald, waar tusschen door de heerlijke vergezichten schemerden, om weldra plaats te maken voor de majesteit der Zwitsersche bergreuzen. Van Basel reden zij direct door naar Interlaken, vanwaar zij uitstap jes in het Berner Oberland onder namen. Over Luzern en bet idyllische Vierwoudstedenmeer ging de tocht de eigen eerlijke inzichten en overtuiging te beteren of aan te vullen. Als we een loyale medewerking als opposanten afwijzen, omdat ónze zienswijze niet tot leiddraad bij het besturen van den staat wordt gemaakt, dan zal er weinig positieve arbeid in het alge meen belang kunnen worden ge daan, want een oppositie zal er altijd wezen, wie er ook aan het bewind zij. We moeten beseffen, dat de menschen, die principieel anders denken, als regel even oprecht in hun overtuiging zijn als wij. Het respect voor het eigen prin cipe behoeft niet en mag niet voeren tot het onthouden van waardeering voor den persoon van denprincipieelen tegenstander „Het volk" is vaak even harte loos als redeloos tegenover den politieken leider van den anderen kant. Ministers worden benijd om hun „vette baantje" en ge hoond om de hardnekkigheid, waarmee ze vasthouden aan het hooge gestoelte, waarop ze zijn gezeten. En toch, als men een minis- terieele positie eens met verstand overdenkt.... Zeker, deze is als zoodanig geenszins te versmaden en een minister houdt van z'n taak en werk. Het volk staatkundig en maat schappelijk te leiden is een daad van levensroeping en aan zulke roeping gehoor te geven, is een levensbehoefte. Maar, gelet op de maatschap pelijke levenswijze, welke 'n minister zich heeft op te leggen, kan men, het ambt financieel- economisch bezien, beter reiziger in schoencrême zijn ad f 2000 per jaar, dan minister voor f 12000. Men wordt geen minister, zeker geen regeeringsleider zonder het bezit van uitzonderlijk-goede, geestelijke, verstandelijk kwali teiten. In handel en industrie is met zulke eigenschappen heel wat meer te verdienen dan in de politiek. Al dat geschimp op Colijn als gewezen oliemagnaat is onverstand. Als deze regee ringsleider alleen op geld zou uitzijn, was hij „in de olie" ge bleven 1 Zóó was het b.v. ook met den Belgischen regeeringsleider Van Zeeland. Deze man heeft zeer zeker zich zelf niet gezocht te bevoordeelen, toen hij aan het hoofd van het kabinet kwam te staan. Hij had als vice-gouver- neur van de Nat. Bank een in komen, dat het viervoudige, en met de emolumenten méér, was van zijn ministerssalaris. Hij werd uit zijn werkkring gehaald om het land te redden, dat financiëel aan den afgrond stond. Hij heeft het gered. Maar toen het gered was, zijn alle mogelijke politieke avonturiers tegen hem van leer getrokken. Menschen zonder staat van dienst, menschen zonder verleden. Ze konden moeilijk zeggen, dat ze het land beter zouden kunnen leiden dan Van Zeeland het deed, naar het vroolijke, bedrijvige Zurich met zijn lieflijke omgeving. Door het Engadin kwamen zij over Pontresina naar Riva aan het Meer van Garda, waar zij eenige dagen vertoefden en watertochtjes ondernamen. Het was te warm om nog meer zuidelijk te gaan, derhalve vervolgden zij de reis langs het meer van Lugano en het Lago Maggiore. Te Locarno beviel het hen zoo goed, dat ze er wel langer hadden willen blijven, doch er moest reke ning gehouden worden met den vacantietijd. Na eene prachttoer over den groot schen Gothardpas kwamen zij op een namiddag te Andermatt aan den voet van den St. Gothard aan. waar ze stopten om te lunchen, ofschoon het feitelijk daarvoor al wat laat ge worden was. Zij namen plaats op het terras van het Hotel Beilevue, waar zij op dat oogenblik alleen waren. Vanuit de iets hooger gelegen restauratiezaal klonk bet gepraat van een klein gezelschap. Ofschoon het gesprek niet te volgen was, kon men evenwel hooren dat er Spaansch gesproken werd. De dokter consta teerde zelfs bij een der dames den niet te verkennen Argentijnschen tongval. Na een paar minuten, toen een dame alleen sprak, herkende hij duidelijk de stem van Feliza. Deze ontmoeting kwam hem op dit oogen blik zeer ongelegen, nu hij met Sole dad zoo onverwachts in de nabij heid der bijna vergeten vrouw was geraakt. daarom tastten ze hem in zijn eer aan. Hij werd niet waardig geheeten... De laster en smaad doen hun werk, als ze maar regelmatig ge noeg worden herhaald. Vaak heeft Van Zeeland zijn tegen standers met succes afgeweerd, maar eindelijk is hij het her haalde geterg moe geworden, hij is van het regeeringspodium gekomen, trok zijn ministersjas uit en gaat nu véchten, als vrij man, om zijn eer. En België Zal het dadelijk in handen vallen van avonturiers als Degrelle en diens trawanten of zal de weg naar het knecht schap van het volk via de dic tatuur van een paar partijen gaan, van een z.g. Volksfront misschien Laten we straks in ons oor deel over de eigen regeering opanhartig en eerlijk, maar in elk geval mild en bedachtzaam wezen. De democraten en parle mentariërs mogen zich het Schrift woord herinnerenoordeel niet, opdat ge niet geoordeeld zult worden. Wanneer het volksbe lang wordt en blijft achtergesteld bij den strijd om de macht alleen wanneer we er slechts op bedacht zijn om de politiek en maatschappelijk andersden kenden af te maken en hun positie te ondermijnen, dan onder mijnen we in werkelijkheid het stelsel, waaruit de mogelijkheid van het bedrijven van zooveel stelselloosheid is voortgekomen. Het einde zal wezen, dat we geoordeeld worden. Door den dictator van links of van rechts, door de anarchie van onderaf of door het geweld en het geld van boven. Er is geen grooter goed dan de vrijheid en er bestaat geen zekerder methode om deze te verliezen, dan door haar te mis bruiken. Critiek moet er kunnen zijn, maar... slechts een gematigde critiek kan een eerlijke wezen. Md. Een gevaarlijk reclamemiddel 1 Een ieder kent wel de z.g. lokarlikelen welke dagelijksch in de advertentierubrieken der groo- tere bladen veradverteerd worden. Het zijn de aanbiedingen van b.v. „Tandpasta, 19 cent een groote tube". Iedereen weet, dat dergelijke artikelen of ondeugde lijke waar zijn, of met verlies worden verkocht. Dit laatste met het doel publiek te trekken. Dergelijke artikelen als lok middel worden veelal ook door grootere warenhuizen gebruikt, de middenstander echter doet beter zich met dit reclamemiddel niet in te laten. Slechls een enkele maal wordt zulk een verkoop Het stond bij hem vast, dat, nadat zooveel jaren verloopen waren sedert Feliza hem en haar dochter verlaten had, terwijl zij de indertijd door haar broer voorgestelde ver zoening van de hand gewezen en nooit eenige stappen tot toenadering gedaan had, het nu niet aan hem was om hier op dit onverwachte oogenblik nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Derhalve besloot hij zoo spoedig mogelijk van daar weg ie gaan. Hij gaf den kellner opdracht de bestelde spijzen terstond te brengen en bet menu te bekorten. De chauf feur werd geroepen en kreeg order den wagen in de garage voor het vertrek gereed te houden. Zijn heer was daarbij opgestaan en gaf hem fluisterend nog een andere opdracht. Na eenige minuten keerde de man terug en zei alleen Luzern. Goed, Karei, wij komen zoo aanstonds. Ik heb mijn reisplan ver anderd. Soiedad. In plaats van nog eens weer naar Luzern terug te gaan, zullen we liever den Furkapass naar Brieg nemenmaar daar die route nogal lang is, moeten we spoedig vertrekken. Hij betaalde den kellner en ging toen met zijn dochter naar de auto, die achter het hotel stond. Terwijl zij de plaids over hun knieën legden en de chauffeur aan hel stuurrad plaats nam, zag de dokter een dame staan aan een der ramen van het restaurant die op de garage uitzagen. Het was Feliza. Achter haar ston- I den twee dames op leeftijd, welke met succes bekroond, in de meeste gevallen echter levert het verlies op. Nu moet men echter dit ver lies niet alleen zien als een gel delijk verlies, al komt dit meer malen voor, neen, men moet het zien als een verlies van „good will". Goodwill is een betrek kelijk ruim begrip, dat men het beste in dit geval kan uitleggen alsreputatie, naam en bekend heid van een zaak. Deze Good will wordt door het verkoopen van lokartikelen geen goed ge daan. Wij willen eens zien hoe een dergelijk lokartikel wordt verkocht. Laten wij aannemen, dat de een of ander winkelier een lok artikel wil gaan verkoopen. Hij koopt daartoe een partij goederen, waarvan hij de prijs in negen van de tien gevallen beneden de inkoopsprijs calculeert. Dit arti kel wordt nu met veel ophef veradverteerd of op andeie wijze onder de aandacht van het publiek gebracht. Het publiek reageert er natuurlijk gunstig op, d.w.z. men gaat eens een dergelijk artikel koopen. Nu kan de winkelier twee wegen inslaan. Hij kan het publiek door bij-verkoop meer laten besteden en hierdoor dus nog een kleine winst behalen, of hij kan het publiek trachten te overtuigen, dat het artikel waar voor zij zijn zaak bezoeken wel goed is, doch het bij lange na niet haalt bij een betere kwali teit. Dit laatste wordt in den regel op buitengewoon handige manier gedaan, daar anders de cliënt wantrouwend wordt, of vindt dat de winkelier hem ver velend opdringt iets anders te koopen. Het is immers zaak voor de gene die een lokartikel voert, er zoo weinig mogelijk van te ver koopen, misschien klinkt dit vreemd, doch in de meeste geval len is het waarheid. Koopt nu 't meerendeel der menschen niettegenstaande alle pogingen van den winkelier, toch uitsluitend het lokmiddel, dan beieekent dit een niet onbelang rijke schadepost voor den win- lier. In Duitschland zijn de meeste zaken van deze manier van klan ten trekken, afgestapt. Men had het daar op een gegeven oogen blik zoo ver gebracht met het invoeren van lokartikelen, dat er een ware doolhof was ontstaan. Iedereen wilde er aan meedoen, doch het resultaat was, dat, zon der eenige onderlinge afspraak, het lokartikei uit de annonces der meeste zaken verdween. België heeft nog een ander geval meegemaakt met 'n groote courant, die als reclame aan elke nieuwe_ abonné een bepaald kunstvoorwerp cadeau gaf tegen een belachelijk lagen prijs. Wil de men dit artikel in 'n winkel koopen, dan moest men zeker 4 maal den prijs betalen, die nu gevraagd werd voor port- en administratiekosten. Nu staken de winkeliers daar de koppen bijeen en wat was het de dokter echter niet kende. 't Was alles zoo plotseling in zijn werk gegaan, dat Soiedad, die anders erg scherpzinnig was, niets bijzonders gemerkt had dan dat van uit het hotel eenige nieuwsgierigen naar hun vertrek gekeken hadden. Toen de auto de binnenplaats uit reed, werd er geroepen Alfredo Het was geen gewoon geroep, maar 't klonk gelijk een wanhoops kreet. Er volgde nog een gil Soiedad Papa 1 daar wordt geroepen I Men roept Alfredo en Soiedad 1 Dat is niet voor ons kind. Er zijn meer Alfredo's in de wereld dan ik. Jawel papa, maar er zijn er niet veel die Soiedad heelen. In ieder geval zal hel geroep niet voor ons bestemd geweest zijn. Karei, je moet aan 't einde van de huizen rechts afdraaien, de andere weg gaat naar den Gothard terug. Op den verderen tocht was de dokter, die anders zoo enthousiast was voor natuurschoon, zeer zwijg zaam en scheen zelfs geen oogen te hebben voor de grootsche lafereelen van den Turka Pass en den Rhöne- Gletscher. De chauffeur had In opdracht van zijn heer geïnformeerd naar welke i bestemming de auto van het Spaansch sprekende gezelschap vertrekken zou j en vernomen, dat men overGöschenen en Amsteg naar Luzern zou rijden. Daarom had de dokter, die eerst ook naar Luzern had willen gaan, zijn plan veranderd en de route naar resultaat Men kocht een gioot aantal nummers der courant op en verkocht deze iederen dag vér beneden de prijs, welke dat blad zelf er voor rekende. Toen was de kwestie snel opgelost, de krant schafte het cadeau af en de winkeliers waren tevreden. Het lokmiddel moet dan ook gezien worden als een uiterst gevaarlijk reclamemidde'. iets anders is natuurlijk, wan neer men op dit artikel ondanks alles, toch nog een kleine winst maakt. Dan verandert de zaak geheel, al kan niet worden ont kend, dat dergelijke aangelegen heden een niet al te goeden in druk op het publiek maken. Er is immers altijd nog verschil tus schen goedkoop en goedkoop. Het publiek is tegenwoordig veel wijzer dan de meesten denken. Men mag niet vergeten, dat 't veel beter is, de prijzen op een vast peil te houden, dan steeds maar met groote schommelingen te werken. Het vertrouwen, dat pas na jaren in een zaak kan worden bereikt, zou door een onverstan dige daad maar al te vaak in enkele weken geschokt kunnen worden. De naaimachine en haar geschiedenis. Het eerste bruikbare model van de naaimachine is in 1830 geconstrueerd door den Franschman Thimonnier. die het lot der vroegere uitvinders niet kon ontgaan en vrgwel niets dan verdriet van zijn ingenieuze con structie heeft gehad en in armoede leefde en stierf. Enkele technici onder zgn landgenooten steunden hem, maar ondanks een veel gunstiger opname van zijn vinding in Engeland bleef het succes uit. De reden hiervoor ligt in de alge meene mentaliteit onder de gebrui kers van dien tijd. Deze wordt wel het best geschetst door een verhaal van 65 jaar geleden, toen de Ameri- kaansche naaimachines voor het eerst in onze streken geïntroduceerd wer den. Voor een der Nederlandsche provincies werd de alleenverkoop aangeboden aan een goed bekend manufacturier, die in een vrij groot gebied zeer goed geïntroduceerd was en bij de landelijke bevolking. Deze weigerde het agentuur echter, om dat hij van oordeel was, dat „het dwaasheid was een machine te nemen nu toch elke vrouw zoo mooi kon naaien". Op hoogen leeftijd, toen hij getuige wa3 geweest van de komst van talrijke nieuwe machines en ver voermiddelen, hetgeen ook zijn in zichten sterk gewijzigd had, vertelde de betreffende dit zelf aan zijn zoons. De machine van Thimonnier, ge construeerd uit hout, zou gebruikt worden in een Parijsche fabriek van militaire kleeding, maar de kleer makers dier fabriek sloegen de toe stellen kort en klein, daar ze con currentie ervan vreesden; het oude liedje dus, zooals het ook gold toen diverse spin- en weeftoestellen uit gevonden werden. De eerste naaimachine werkte met een enkelen draad, die een zooge- de kettingsteek vormde; de draad wordt door een naald zoover door het goed heengetrokken, dat een lus wordt gevormd, waar de volgende lus weer doorheen wordt gehaald. De steek gelijkt du3 op een enkelen draad zooals die met een haakpen gemaakt kan worden en heeft dus het nadeel, dat door trekken aan den draad alles weer losgetrokken kan worden. Voor enkele toepassingen is Brieg gekozen. Na een kort oponthoud in Gletsch bij den oorsprong van de Rhone, reden zij door naar Brieg Over Montreux, Lausanne en Genève keerden zij door het Juragebergle en den Elsas naar Holland terug. Bij hun thuiskomst vonden zij daar een brief van Don José Elardi, geschreven van uit Brussel, waarin deze zijn komst voor de volgende week aankondigde Soiedad jubelde van pret bij deze tijding. Haar vader seinde terstond naar Brussel, dat hi; en Soiedad daarheen zouden komen om oom José af Ie halen, indien zulks gelegen kwam. Den volgenden dag was er reeds een toezeggend antwoord, waarop vader en dochter terstond naar Brussel tuften. Twee dagen later deed don José zijn intocht op de Reigershorst. Het fraaie landhuis herinnerde bem leven dig aan de estancia La Soluza, maar maar hij moest toegeven, dat de om geving hier mooier was als die van de onmetelijke, eentonige pampa vlakte. Hier kreeg hij een sluk intensieve cultuur te zien. terwijl op de al te uitgestrekte Argentijnsche landbouw ondernemingen alles slechts in 't ruwe kan geschieden. Men kan geen vergelijkingen maken tusschen het een en het ander. Waar het Mottenven naar Euro peesche begrippen reeds tot de groote bedrijven gerekend werd, zou zoo'n bezitting in Argentinië slechts weinig beacht en waarschijnlijk ook niet voor rendabel gehouden worden. KON ZICH NIET BEWESEN Dank zij KLOOSTERBALSEM kan i dij weer wandelen en fietsen f ,Het kwam in eens, maar 3. jaar lang f was het of ik die pijn in mijn rug, jtjr 'Jt nooit meer hwijt zou raken. Alles waa 'j mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- Ep*» matick had en daarvan wel nooit meer t"~ l{ af zou komen. Toen werd ik opmerk' Re? J zaam gemaakt op Klooslerbalsem, die E' j heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, k na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SL le B. AKKERS 'origineel ter inzage k> „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand- en snij wonden Ook ongeSvenaard als wrlifmiddel bj| Rheumatiek, spit en pUnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62,/z ct. en ƒ1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1 '/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I. Akker, R'dam de kettingsteek nog steeds in gebruik gebleven, al is ze voor het normale naaiwerk vervangen door een steek, die met twee draden wordt gemaakt en door een enkele naald (geen haaknaald). Ook dan zorgt de loodrecht neer dalende naald met het oog aan het ondereinde, dat onder het te naaien goed een lus wordt gevormd; door die lus schiet dan echter een „schuitje", waarin een klosje garen ligt, zoodat bg het terugtrekken van de lus beide draden elkaar in het midden van het te naaien weefsel vrij stevig vastklemmen. Als boven- en onderdraad de juiste spanning hebben (die voor elk soort garen en elk soort goed weer precies geregeld kan worden), dan is het vrijwel on mogelijk om door trekken aan den boven- of onderdraad een naad weer snel los te maken. Dit kan wel, als men een der spanningen te sterk heeft gemaakt, omdat dan bgv. de onderdraad vrijwel recht kan blijven en als het ware hangt in een groot aantal lussen van den bovendraad, hetgeen het lostrekken op z.g. „driegen" (rijgen) zeer gemakkelgk maakt. Het werken met twee draden is oorspronkelijk bedacht door den Amerikaan Hunt, die echter geen goede constructie kon maken (in 1834). Ten tweede male _werd de zaan in Amerika aangepakt door Howe, die in 1846 zijn grondleggende patenten nam en feitelijk niets an ders patenteerde dan de (hem on bekende) vinding van Thimonnier, al bracht hij er ook de zeer belang rijke verbetering aan van twee draden te gebruiken. Ook hij paste nog haaknaalden toe in plaats van de doorboorde naald, zooals die in 1854 door den Amerikaan Singer werd gepatenteerd. In diens eerste machines gebruikte hij nog geen schuitje met een klosje garen, maar zorgde een haaknaald aan den onder kant, dat een lus gevormd werd door het ondergaren, een lus die tusschen naald en bovengaren heen schoof, terwijl bij den volgenden neergang van de naald deze die lus weer moest passeeren. Omdat ook hierbij geen kans be stond, dat de geheele naad in eens losgetrokken werd, was een speciaal hulptoestelletje noodig, dat om de acht steken een knoop veroorzaakte. Later kreeg de machine van Sin ger 'n schuitje voor het ondergaren en pas toen was de basis voor de moderne naaimachine klaar. De moderne soorten onderscheiden zich nog steeds in enkele belangrijke De kwaliteit van den veestapel, waarbij vooral op groote melk productie gelet was, maakte een bij zonder goeden indruk op don José. die een groot kenner was der vee rassen. Dagelijks reed de dokter met zijn dochter en zijn zwager over de flinke wegen, welke het Mottenven thans richtingen thans doorkruisten achter hen reed de glorieuse Nunzio die zich buitengewoon gestreeld gevoelde nadat Soiedad hem aan don José voorgesteld had met de woorden Nunzio és el gobernador de nuestra vega y mi paladino Nunzio is de gouverneur van ons landgoed en mijn ridder I Dat deed den afgezonderd leven den gaucho nog meer goed als het otter wasscher uit de jeneverkruiken van de Klaproos. Toen de vacantie van Soiedad ten einde was, vertrok ook don José weer, om zijn reis door Europa voort te zettenhij had echter be loofd na nieuwjaar nog eens weer naar de Reigershorst terug te keeren vóór zijn definitief vertrek naar Ar gentinië. Tengevolge van een on voorziene omstandigheid zou dit I bezoek echter vervroegd worden. Kort voor Kerstmis vond de heer van de Reigershorst op een avond, toen hij naar huis terugkeerde, een telegram in de Spaansche taal uit Bordighera van zijn zwager, waarvsn de inhoud hem geweldig trof. „Feliza doodelijk gewond bij auto- ongeval. Toestand hopeloos Smeekï dringend jou en Soiedad te zien en vergiffenis tè* erlangen. Bezweer je

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5