Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De opleving. Rond ons Parlement. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 6 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 45 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter IS ZE ALWEER TOT STAAN GEKOMEN DE KOOPKRACHT IS TE GERING. De methode-Coué is niet be paald verwerpelijk voor de ge nezing van een ziek organisme, mits dat organisme een geest heeft. Suggereer een patiënt, dat hij eiken dag beter wordt of laat hij het zich zelf suggereeren het gevolg zal zijn, dat de geest van dien patiënt zijn on misbare medewerking gaat ver- leenen aan de organische krach ten, welke op afweer van ziekten zijn ingesteld. Zeg het aan een armen krank zinnige, die tevens lichamelijk ziek is, dat hij eiken dag toe nemende beterschap vertoont, als dat laatste geen feitelijkheid is, dan gaat de stumperd dood. Hij heeft niets aan de methode- Coné. Het maatschappelijke organis me mist een ziel, een geest. Zeker, we kunnen het met den geest der menschen beïnvloeden, maar niet in zijn wezen, in zijn bestaan, hoogstens in zijn vormen. Het maatschappelijk organisme moet zijn bestaans- kansen volledig aan zich zelf ontleenen, aan zijn reëele stoffe lijke waarden. En daarom, 't is niets an ders dan menschelijke zelfbegoo cheling, wanneer we dag op dag gewagen van de „opleving", welke we onmiskenbaar noemen, teneinde ons zelf moed in fe geven voor dc toekomst en dien moed ook anderen in te pompen Als de opleving inderdaad een feit was zeker, dan zou 't goed zijn dat met nadruk en herhaal delijk te constateeren, opdat de geest der menschen de gunstige ontwikkeling zou aanzetten en aldus de vormen van het maat schappelijk organisme zou beïn vloeden. Maai is die „opleving" geen feit, maar fictie, dan bereiken we niets met al onze suggestie. Dan kneden we slechts de vormen van een droombeeld en bereiden we ons een diepe teleurstelling bij het wakker-worden. Laten we de oogen gericht houden op de werkelijkheid een fantast gaat ten gronde, maar een gewaarschuwd man telt voor twee. De crisis op de fondsenmarkt had in de laatste paar jaren een gunstigen keer genomen. De oorlogsvoorbereidingen over de heele wereld hadden wat industrieeie bedrijvigheid gewekt, waardoor de waardepapieren iets stegen en de methode-Coué waarmee men een sneller ver loop der beterschap wilde for- ceeren, deed de rest. D.w.z. een poosje. Deze methode kan in 't maat schappelijke organisme slechts een gesuggereerde beterschap wekken. Onlangs bleek, dat de indus trieeie bedrijvigheid lang niet was toegenomen in de mate, die men zich had laten afschilderen en... de fondsen zonken ineens dieper dan ooit. Voor milliarden was er verspeeld. De algemeene bewapening en de suggesties omtrent een zeer groote verhooging van den handel en van de industrieeie bedrijvig heid, hebben in het buitenland de kooplust tijdelijk wat ver hoogd en daarvan is in Neder land geprofiteerd, dank zij mede de devaluatie, welke onze goe deren op een voor het buitenland aanvaardbaar prijspeil bracht. Er W2s dus inderdaad „op leving" ten onzent. Maar, deze opleving was te zeer gebonden aan de kunstma tige conjunctuurwijziging in de wereld, dan dat ze als een ver lossing kon worden beschouwd. En het is bovendien niet waar, zooals men het nog veelal u't publicaties verneemt, dal de opleving ten onzent aanhoudt. Het is beter om de waarheid, de werkelijkheid onder oogen te zien. We zullen het met cijfers aan- toonen, eerstens dat de opleving op haar doode punt is gekomen, tweedens, dat zij niet was ont sproten uit eigen nationale kracht. De „opleving" ten onzent had zich reeds in Augustus van het vorige jaar, dus nog voor de devaluatie, statistisch doen ken nen. Vergeleken met de overeen komstige maand van het jaar tevoren, was het werkloosheids percentage in Juli '36 ongeveer 11.5 pet. méér, in Augustus 8 pet September 6.6 pet., October 3.3 pet., November 0.9 pet. De toename der werkloosheid werd dus geleidelijk geringer. In December '36 kwam het vol strekte keerpunt. Toen was er, steeds vergeleken met de overeenkomstige maand van een jaar tevoren, een ver mindering der werkeloosheid van 3.6 pet., in Januari daaropvol gende van 2 pet, Februari 5.5, Maart 6, April 13.4, Mei 16.4, Juni 17.9, Juli 16.7, Augustus 16.7 pet. Wat zien we uit deze cijfers Ten eerste dat de opleving begon voor de devaluatie (door de gunstiger conjunctuurverhou dingen, welke zich in het buiten land suggereerde) aangezet werd door de devaluatie, maar totstaan is gekomen door dezelfde reali teiten, welke onlangs ook de fondsenmarkt deed instorten. Er is nu geen opleving meer we boeren blijkens de cijfers zelfs weer achteruit. Daarmee heeft de normale verhooging van de werkloosheid in den nazomer niets te maken, want de cijfers geven verhoudin gen weer uit overeenkomstige maanden, van nu en van het vorige jaar. Andere cijfers bewijzen boven dien, dat de opleving, zooals die zich ten onzent heeft betoond, niet voortkwam uit een verbe tering van den binnenlandschen markt, maar te danken was aan een verhoogden export van in dustrie-artikelen, welke export vanzelf weer terugzinkt, nu men in het buitenland gaat inzien, dat de conjunctuurverbetering reëelen grondslag miste. Van midden '36 tot midden '37 verminderde het percentage werk- loosheidsdagen in de diamant industrie met 37 pel., metaal industrie 14.3, textiel 14.4, aar dewerk 14.1, steenkolen 11.5 pet. Dat zijn allemaal industrieën, welke méér konden exporteeren. Maar de kleedingindustrie, hel drukkersbedrijf, voedings- en ge notmiddelen, de leer-industrie, allemaal industrieën en be drijven voor de binnenlandscht markt ze deden slechts enkele percenten minder werkloosheids- dagen boeken of ze vertoonden een nog slechter beeld dan hel jaar tevoren. Alleen het bouwbedrijf en de daarmee annex zijnde houtbe werking ondervond een gunsti gen weerslag van den verhoog den export. We kunnen helaas niet anders doen dan: aangeven, dat het met de „opleving" voorloopig waarschijnlijk althans - weer is afgeloopen. Middelen tot verbetering van den toestand We kennen ze niet. Slechts door de binnenland- sche markt te versterken, kunnen we ons deel leveren in de ver hooging der nationale bedrijvig heid. Méér steun, hooger loon, zoo decreteert men daartoe van bepaalde zijde. Het is een feit, dat voor ver sterking van de binnenlandsche markt de koopkracht moet wor den verhoogd. Maar als méér steun en hooger loon tot duur dere prijzen leiden, dan wordt de koopkracht daarmee niet ver hoogd. Verlaging van prijzen zou even zeer tot verhoogde koopkracht kunnen voeren, als nietvoor verlaging van prijzen verlaging van loonen werd vereischt. Voor een practische oplossing der moeilijkheid is een vinding noodig, welke de vieuze cirkel verbreekt, waarin prijs- en loon wetten elkaar, rustende op de uiteinden der middenlijn, volgen. De opgave is zoo eenvoudig als die van het perpetum mobile de oplossing even onmogelijk. Moge de commissie, welke de minister Romme heeft ingesteld om naar maatregelen voor de be strijding der werkloosheid te zoeken, er in slagen om tenmins te middelen tot leniging van het maatschappelijk euvel te vinden, dat ons dreigt voort te teisteren. Kabinet Colijn een Christelijk kabinet. De plaDnen der Regeering. Kin derbijslagen aan personen in loondienst. Geen voorzieningen, die nieuwe geldelijke offers vra gen. Nieuwe belastingen voor de defensie-uitgaven. Verhooging opcenten Inkomstenbelasting. Rustig gaan bij ons de werkzaam heden van onzen parlementair-demo- cratischen staat verder. Wij hebben eerst gekregen de Troonrede, waarin de Regeering in de groote lijnen haar plannen ont vouwd. Daarna kwam de Rijksbe. grooting met de millioenen-nota ons nader omtrent de plannen inlichten. De volgende fase is die van de inschakeling onzer volksvertegen woordiging. De Tweede Kamer ging de Rijksbegrooting inde afdeelingen onderzoeken en bracht daarover voorloopig verslag uit. Het betreft hier nog alleen de algemeene be schouwingen. Thans is de regeering gekomen met haar Memorie van Antwoord op die algemeene beschou wingen. Uit die Memorie van Antwoord moeten wij hier enkele belangrijke zaken naar voren halen. Allereerst wordt zakelijk de gang der gebeurtenissen rond de Kabinets formatie toegelicht. Deze toelichting brengt niet veel nieuws, maar het lijkt ons nuttig, voor het goed begrip een en ander te citeeren omtrent den aard van aet Kabinet. Hieromtrent lezen we: Er bestaat geen coalitie van par tgen, waarop het kabinet zou steu- uen. Dr. Colijn heeft geheel zelf standig zijn regeeringsprogram ont worpen en dat program is de basis geweest voor de bespreking met zijn tegenwoordige ambtgenooten. Uit dat overleg is het regeerings program voortgekomen. Met geen enkele partij is óverleg gepleegd. Geen der partijen draagt ook maar de geringste verantwoordelijkheid voor wat hij tijdens de formatie heeft verricht en dus ook niet voor het optreden van het kabinet of voor ie keuze der personen, waaruit het is samengesteld. Ook de benaming „rechts" kabi net schijnt uit den tijd. Beter is het, het kabinet rond weg aan te duiden als christelijk kabinet, d.w.z. als een kabinet, dat Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wil nemen. Ontkend wordt allerminst, dat er onderwerpen te noemen zijn, waar over de huidige ministers niet gelijk denken. Maar is er nu eenig kabinet denkbaar, waarbg niet eenige onder werpen op de rustkamer zouden moeten worden ondergebracht Een kabinet op zoogenaamd breede basis moet uit den aard der zaak nog meer onderwerpen laten rusten. De vraag of er plaats is vooreen kabinet op positief christelgken grondslag wordt slechts beslist door de omstandigheid, dat de verschillen worden overheerscht door de diepere overeenstemming omtrent de grond slagen van het staatsbeleid. Plannen der Regeering. Omtrent de plannen der Regeering laten we hier nog eenige mededee- lingen uit de Memorie van Antwoord volgen: Waar aan een werkelijk in even wicht zijnd budget nog ettelijke tientallen millioenen ontbreken, zouden verhooging van den steun der werkloozen, uitvoering van openbare werken, kunstmatige ver hooging der binnenlandsche koop kracht, op de wijze zooals ver scheiden leden aanbevelen, ons land binnen korten tgd in een toe stand brengen als elders tot zoo ernstige teleurstellingen geleid heeft. Wat gedaan kan worden zonder ontwrichting van den finan- cieelen toestand, die op haar beurt het geheele volksleven tot onder gang brengt, zal worden gedaan, maar daar ligt de onverbiddelijke grens. Wat de ordening in het bedrijfs leven betreft ziet de Regeering haar taak vooral als bevordering van wat in de vrije maatschappij zijn grond slag vindt. De regeering streeft met alle haar ten dienste staande mid delen naar vermindering van de werkloosheid, waarbg zij samenwer king in en met het bedrijfsleven tot dit doel bevordert. Met de wettelijke regeling tot het rekening houden met de ge- zinslasten bij het arbeidsinkomen is meer bepaaldelijk bedoeld een wet inzake het doen geven van kinderbijslagen aan personen, die in loondienst werkzaam zijn. De regeering stelt zich voor, op den weg, welke bij een voortduren van de stijging van het algemeen prijspeil van landbouwproducten tot een liquidatie der financieele land bouwsteunmaatregelen zal voeren, voort te gaan. Over bet tempo daar bij kan de regeering zich niet uit spreken, aangezien zulks geheel afhangt van het verloop van 't al gemeene prijspeil der voornaamste landbouwproducten. Zoolang het prijspeil van eenig landbouwproduct het vordert, zul len de reeds getroffen maatregelen tot vergrooting van de opbrengst van dat landbouwproduct niet worden losgelaten. De regeering stelt zich voor in 't bijzonder werkzaam te zijn op het gebied van de verbetering van de hoedanigheid der land- en tuinbouw producten, niet alleen voor zoover zulks voor den uitvoer van belang is, doch ook ten einde den afzet dezer producten in het buitenland zooveel mogelijk te stimuleeren. Eventueel zal de regeering gaarne maatregelen ter bevordering van werkverruiming in den landbouw in overweging nemen. Voor voorzieningen, die nieuwe geldelijke offers vragen, biedt het budget van 1938 geen mogelijkheid doch met ernst en volharding wrl de regeering streveu naar ver betering' inmiddels haar oogen gericht houdend op die belangen, welker verzorging voor de kracht en de welvaart van Ons volk niet achterwege mag worden gelaten. Wat de meening betreft, dat de belastingopbrengsten over 1938 hoo ger zullen zijn dan over 1937, merkt de regeering op, dat, ware deze ver onderstelling juist, in de opbrengst dier middelen nog steeds een stij gende tendenz tot uitdrukking zou moeten zijn gekomen, wat echter geenszins het geval is. Hoogstens mag worden gerekend op een verloop der conjunctuur in 1938 gelijk aan dat in 1937. Wat de kosten van de hoogere defensie-uitgaven betreft, is de regeering voornemens, deze ge deeltelijk te dekken door belasting verhoogingen. Gedacht wordt o.m. aan verhoo ging van de opcenten op de hoofd som der inkomstenbelasting. De gedachte omtrent een weerbelasting is ook nog in overweging. Aan verhooging van salarissen en loonen kan niet worden gedacht. Op de vraag, of de vervroegde pensioneering, welke thans voor de onderwijzers geldt, niet voor de an. dere ambtenaren zou kunnen worden ingevoerd, geeft de regeering o.m. ten antwoord, dat deze maatregel groote geldelijke offers zou eischen, welke niet, althans niet in de mate als voor de onderwijzers, zouden kunnen worden gedekt. Omtrent de beperking van den ar beid der gehuwde vrouw zal een voorontwerp van wet weldra aan den Hoogen Raad van Arbeid kun nen worden toegezonden. Dc bigqenordening mislukt. Getal biggen neemt af. De Veehouderij-centrale is met haar ordeningsmaatregelen nimmer gelukkig geweest. Wij denken aan de bacon vergoe ding met haar afspraken en „op zetjes" van de belanghebbenden en aan de inperking van een melkvee stapel tot vermindering van de melkproductie, waardoor... de melk stroom nog steeds grooter werd. Ook de biggenordening is een mislukking geworden. Thans zijn er reeds 15 pet. biggen minder dan verleden jaar. De Veehouderij-centrale reguleert de varkensproductie. Een boer mag n.l. niet zooveel biggen grootbrengen als hij wil, neen, hij ontvangt van genoemde crisis-centrale opgave van het aantal en ten bewijze van de ,wettigheid" der biggen, krijgt elk een loodje in zijn oor geknepen, met welke bezigheid crisisbiggenmerkers zijn belast. Een big zonder loodje in zgn oor is dus taboe. Aan het begin van elk jaar stelt de centrale het aantal biggenmerken vast, dat in de volgende twaalf maanden zal worden beschikbaar gesteld en haar redeneering is, dat er dan ook inderdaad zooveel biggen en dus later varkens zullen gefokt worden, niet meer, maar ook niet minder...-. Deze berekening is echter falikant uitgekomen. Aan het begin van dit jaar decre teerde de centrale, dat er 51/, pet. minder biggen mochten worden ge fokt en dus dat er 51/, pet. minder oormerken beschikbaar zouden wor den gesteld dan vorig jaar. Het blijkt echter in de praktijk, dat er tot dusver niet 5pet., doch vijftien procent minder biggen zijn gefokt dan vorig jaar in dezelfde periodeEn er zit in volkomen tegenstelling tot de officieele ver wachting zelfs een tendens tot nog verdere daling in de cijfers. Halverwege het jaar bedroeg de achterstand 12 pet., maar de Centrale gaf toen als oordeel te kennen, dat de ongebruikte merken in de tweede helft van het jaar nog wel zouden worden benut. Het tegendeel isech ter geschied, want blijkens de cijfers van de periode 1 Januari16 October zijn aangebracht 1.422.649 oormerken tegen 1,668.670 vorig jaar, een daling dus van 15 pet. En in de week van 11 tot en met 16 October werden aangebracht 40.066 merken tegen 48.829 in dezelf de week van 1936, een daling dus van achttien procent Bovendien is het dalingspercentage stijgende op de helft van het jaar bedroeg de achterstand 13 pet. einde Juli 24 pet.begin October 14% pet. en half October reeds 15 pet.Dat kan dus nog wat worden, als het zoo doorgaat, n.l. een nog grooter varkenstekort dan er reeds bestaat. Men heeft den laatsten tijd al moeite, om het sterk verlaagde Engelsche bacon-contingent uit te putten en een extra-contingent heeft men laatst moeten afslaan. „Heele" Christenen. Op II wordt gewacht I Er moest een beroep worden ge daan op alle katholieken. Het ging om liefdegaven voor den armen evenmensch. Dat beroep op de Katholieken leidde de Msb. aldus in Onder „prima christenen" verstaat men dikwijls menschen die kerksge- zind zijn, en geregeld de H.H. Sacra menten ontvangen. Alles mooi en prijzenswaardig, maar ook nood zakelijk, want men kan dat alles tenslotte lerugbrengen tot het ééne groote gebod„Gij zult den Heer, uw God liefhebben uit geheel uw hart." Om echter een heele christen te zijn, ontbreekt dan nog het nakomen van dat andere gebod, dat aan het eerste gelijk is, even noodzakelijk, even gewichtig, evenmin te dispen seeren, n.l. „Gij zult uw naaste be minnen als u zelf." Zonder beleving van dit 2e gebod is het nakomen van het eerste ofwel een groot misverstand, ofwel boeren bedrog. De vervulling van dit 2e gebod moet ons juist onderscheiden als christenen„Hieraan zullen allen erkennen, dat gij Mijne leerlingen zijt, zoo gg liefde hebt voor elkan der." Even duidelijk als scherp gezegd Zonder naastenliefde, metterdaad, is het zich christen noemen een mis verstand of boerenbedrog. Hoe velen vergeten in onzen tijd die kapitale waarheid van ons mooie geloof We vonden dat dezer dagen zoo mooi uitgewerkt in het volgende stukje Krampachtig hou je de hand op de beurs. Je kon met je geld zoo machtig veel goed doen. Voor de Missies waar honderden zwoegen om het H. Geloof aan de heidenen te breDgen. Maar je houdt de hand op de beurs En als je eens iets geeft, is het omdat je d'r moeilijk buiten kunt en je geeft zoo weinig mogelijk, omdat het „altijd maar geven is Weet je wel, dat je het eerste kenmerk mist van een echt Chris ten Daar zijn er in je eigen omgeving, die stil armoe leiden. Je kondt ze even stil en ongezien uit den nood helpen. Maar je vindt natuurlijk, „dat het d'r eigen schuld is" en houdt de hand op de beurs. Ze komen bij je aankloppen voor de Vincentiusvereeniging, en je geeft „niet thuis", totdat ze het moe worden te komen. Zoo doe je ook, als ze met lotjes komen en almanakken. En als een pas benoemd pastoor bg je komt bedelen voor de op te richten parochie, dan heb je een kwajen dag, omdat je ocherme de goeie man met een tientje hebt goed gedaan Je bent een exemplaar, dat ieder een in de parochie kent. Ze noemen je ,,'n hartzak". En aio je dood bent, zeggen ze En wat heeft ie nou aan al z'n centen Goedkooper rund- en kalfsvleesch. Met ingang van Maandag is dan eindelijk de laatste 5 pet. crissis- heffing op rundvleesch afgeschaft. Het rundvleesch zal hierdoor onge veer 4 5 ct. per K g. in prgs kunnen worden verlaagd. Het Handelsblad herinnert er aan, dat de crisis-accijns op rundvleesch heeft opgebracht: in 1933 f 2.538.000 in 1934 11.478.000 in 1935 5.688.000 in 1936 6.006.000 in 1937 6.000.000 In totaal heeft deze crisisheffing Ontwikkelingsavond Venray Beschermheer H.E. Heer Deken W. BERDEN. Eere-Voorz. E.A. Heer Burgemeester O. VAN DE LOO. 3e avond: Maandag 8 Nov. 7 uur in het Patronaat De Christenen van het Oosten door de Vlaamsche Priester- Geleerde Dr. C. DE CLERCQ. Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te be spreken bg G. W. MUSKENS, Schoolstraat 14, tel. 144. dus opgebracht bijna 32 millioen gulden. Wanneer men daarbij optelt de op brengst van de reeds éérder afge schafte crisisaccijns op varkens- vleesch, dan komt men tot een totaal van vijf en zeventig millioen gulden. Dit bedrag moest uiteindelijk door de 10.000 a 11.000 slagersbedrijven op het publiek worden geïncasseerd, dat is dus gemiddeld per slagerij f 7000. Een deel ervan is echter door de slagers niet op het publiek verhaald kunnen worden, omdat anders het debiet nog sterker zou zijn geslon ken dan reeds het geval was. Vliegen gevaarlijk 2 Vooral na groote luchtrampen, welke ons helaas niet bespaard blij ven, hoort men de bewering, dat de luchtvaart toch nog maar erg ge vaarlijk is. Hoe staat het met dat gevaar Het gevaren-klasse cgfer voor luchtvaartondernemingen is thans vastgesteld op 39. De beteekeDis daarvan spreekt meer, wanneer er andere cijfers naast zitten. Het maken van bouwkundige wer ken staat hooger, nl. in de 40ste gevarenklasse, het exploiteeren van vrachtwagens in de 46ste en het glazenwasschersbedrijf in de 52e klasse. Dit wijst er wel op, dat de gevaren in het vliegwezen niet buiten de gewone proporties zgn. Dc Volksgezondheid. Blijkens het verslag van den genees kundigen hoofdinspecteur van de Volksgezondheid kon de algemeene gezondheidstoestand van ons volk gunstig genoemd worden. Het geboortecijfer blijft naar bene den gaan. In Amsterdam en Den Haag is het geboortecijfer zeer laag: 100 kinderen per 1000 inwoners, tegenover 175 in Noord-Brabant De zuigelingensterfte blijft voort durend dalen en liep in 1935 terug van 42.6 tot 40.0 per i000 levend geborenen, welk cijfer tot de beste ter wereld behoort. Zeker is dit voor een groot deel te danken aan den intensieven en belanglooze arbeid van de vele plaatselijke vereenigingen, waarvan een groot deel gevormd wordt door Wit-Gele en R. K. Lim- burgsche Groene Kruis. In 't kort. De befaamde Julius Barmat zit weer eens in de cel. Hg is aange houden door de Amsterdamsche recherche, op verzoek van de Bel gische justitie, welke hem van bankroetiershandelingen ten aanzien van de „Steenkolenmijn Flora" be schuldigt. Aan de Rijnhaven en Wilhelmina- kade te Rotterdam is een complex pakhuizen met ruimen inhoud ver brand. Er is een schade van eenige millioenen aangericht. De Rotterdammers zgn ten Zeerste verontrust, dat de geheimzinnige verdwijning van het 8-jarige meisje Lijntje Huizer, reeds enkele weken geleden, nog steeds niet is opgelost. Het meisje is waarschijnlijk door een man meegelokt. En thans is sedert enkele dagen een 3 y,-jarig jongetje Martinus Speters, spoorloos verdwenen. In verscheidene plaatsen des lands, in het bijzonder in de groote steden, wordt streng opgetreden tegen de exploitatie van speelautomaten. Het regende klachten bg de politie van vrouwen, wier mannen aan die auto maten hun loon of steungeld ver speelden. VENRAY, 6 Nov. 1937. Gouden Professiefeesten» Zondag herdachten in het pensionaat Jeruzalem te Venray de eerw. Mères Patricia en Bernarda den dag, waarop zij voor vg'ftig jaar werden gepro fest en tevens het feit, dat zij toen begonnen zgn haar zorgvolle toe wijding en talenten in dienst te stellen van de opvoeding en verdere ontwikkeling der rijpere jeugd. De morgens werd in de feestelijk versierde kapel een plechtige H. Mis

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1